DE ZIERIKZEESCHE COURANT MORBIS Palestijnse commando-actie tegen vier burgervliegtuigen Geen f 400,- in liet bouwbedrijf Israëlische gebiedsaanspraken Rijschoolhouder dient bij examens betrokken te zijn Runderpest in het Midden-Oosten Het militaire evenwicht in de wereld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 september 1970 127ste jaargang Nr. 20466 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 »/o B.T.W. In dit nummer' De Omloop rati Schouwen-Duiveland. Uitwyk naar Jordanië Enkele ogenblikken na de melding over het „El Al" toestel, meldde de luchthaven Frankfort dat een vlieg tuig van de Amerikaanse maat schappij „T.W.A.", eveneens op weg naar New York. boven Belgisch ge bied was gekaapt en koers zette in zuidoostelijke richting. De, luchtha venradars raakten het vliegtuig, eveneens een Boeing 707 met 145 passagiers, boven Zagreb kwijt. Uit Jordanië is later vernomen dat het toestel in de avond was geland op de luchtmachtbasis Mafrak. fWUTYflRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 AMSTERDAM, 5-9. Op het in het RAI-gcbomv te Amsterdam gehou den nationaal FNOP-autoryschool- congres. georganiseerd door de Fede ratie van Nederlandse Organisaties raadszaal Softdrugs in AMSTERDAM. 5-9. Het Amster- damse gemeenteraadslid van de V. V.D.. mr. C. H. Goekoop, heeft naar aanleiding van berichten dat enkele raadsleden tijdens de raadsvergade ring van 1 september marihuana of hashiesh hebben gebruikt b. en w. schriftelijk gevraagd welke maatre gelen dit college denkt te nemen ..om te bevorderen dat er in en bui ten de raadzaal ten aanzien van ge bruikers en verspreiders van „soft drugs" op dergelijke wijze wordt ge handeld". Het gebruik en de ver spreiding van marihuana en hashiesh in Nederland is, aldus het raadslid, nog steeds strafbaar en buiten de raadzaal in Amsterdam worden veel gebruikers en verspreiders van deze „softdrugs" nog steeds strafrech tel ijk vervolgd. Honderden mensenlevsen in gevaar Om rust in de bouw DEN HAAG, 5-9. De raad van be stuur bouwbedrijf heeft vrijdag het volgende pnedegedeeld: De raad van bestuur bouwbedrijf heeft kennisgenomen van een uit spraak van de werkgeversbonden V.N.O./N.C.W. en de drie vakcentra les betreffende de mogelijkheid om over 1970 een extra inkomensverbe tering overeen te komen tot een be drag van maximaal 400 gulden bruto welk bedrag vervolgens bij een eerst komende c.a.o. verbetering zou wor den verwerkt. Met deze uitspraak wordt beoogd de spanningen op te heffen die is ontstaan door de onevenwichtige loonverhoudingen als geyolg van het koppelbazenvraagstuk. Aangezien het bouwbedrijf niet in belangrijke mate bij het p2-obleem van de koppelbazen is betrokken, is er naar het oordeel van de raad in deze bedrijfstak geen grond aanwe zig voor een dergelijke uitkering. UTRECHT, 5-9. De Centrale Com missie Bouwnijverheid, waax'in de drie werknemersbonden in het bouw bedrijf samenwerken, heeft een ver klaring uitgegeven waarin ze stelt, dat in het bouwbedrijf een érnstige situatie is ontstaan nu de werkge versorganisaties het voorstel van de vakbonden tot het verstrekken van de uitkering van f 400 over het jaar 1970 hebben afgewezen. De bonden Amo te water - Twee doden- KLAZIENAVEEN, 5-9. Doordat de personenauto waarin zij zaten te wa ter raakte, zijn in de Molenwijk te Klazienaveen de 22-jarige elektri cien M. v. Dijk uit Klavienaveen en een andere inzittende verdronken. De 21-jarige bestuurder E. S„ even eens uit Klazinaveen, werd vermoe delijk een ogenblik afgeleid, waar door hij in de berm raakte, de weg over schoot en vervolgens via een schrikhek in de diepe vaart beland de. De bestuurder die zich uit de au to wist te bevrijden, heeft nog wel pogingen gedaan, om do twee andere inzittenden te redden. Oliebron in brand SANTA BARBARA, 5-9. Voor de Californische kusl bij Santa Barbara isbrand uitgebroken in een olie bron van Standard Oil. De vlammen laaiden meer dan vijftig meter op. De oorzaak van de brand is niet bekend. stellen de werkgeversorganisaties verantwoordelijk voor de volgens hen snel toenemende onrust onder de werknemers en de negatieve in vloed daarvan op de bouwproduktie. De -drie werknemersorganisaties hebben hun wetgevende organen in spoedvergadering bijeen geroepen om nadere gedragslijnen vast te stel len. Textielbonden willen 400,— UTRECHT, 5-9. De drie textiel- vakbonden gaan op vrijdag 11 sep tember praten met de werkgevers in de confectie-industrie en op 15 of 17 september met de werkgevers in de textielindustrie over de manier waarop het akkoord van de Stich ting van de Arbeid over de extra uitkering van maximaal f 400 zal worden uitgevoerd. De voorzitter van de Algemene Bedrijfsbond Textiel en Kleding, de heer Th. A. J. de Jong, vei vrijdagavond: „Als het aan ons ligt krijgen we hel volle bedrag". JERUZALEM, 5-9. De Israëlische vice-premier en minister voor natio naal onderwijs. Yigal Allon, heeft precies omschreven wat volgens hem de Israëlische gebiedsaanspraken zijn bij een eventuele vredesrege ling. Hij deed dit tijdehs een bezoek aan kibboetzen van soldaten-landbou wers langs de Jordaan. „De Jordaan. het dal van de Jordaan en de berg keten van Gilboa tot aan de Judae- ische woestijn moeten als bescher- mingsgebied in Israëlische handen blijven", zei hij. Voorts is bet voor Israëls veiligheid van belang dat ook de Golan-hoogvlakte van Syrië, de bergen van Hebron, het gebied van Rafiah in de strook van Gaza en van Sjarm-el-Sjeik aan de Golf van Akaba door Israël bezet blijft. De Arabieren zouden zich geheel vrij kunnen bewegen tussen CijJordanië en Jordanië langs een corridor in de omgeving van Jericho, zei hij. De vice-premier voegde er aan toe dal extremistische standpunten in Israël de zaak van de vrede slechts kun nen schaden. Politieke waarnemers in Jeruza lem waren verrast over de gedetail leerde opgave van gebiedsaanspra ken door Allon, terwijl de huidige vredespogingen zo onzeker verlopen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 'V V V V f Wie veel praat i zegt veel domheden CAIRO, 7-9. Het semiofficiëlc Egyptische blad „Al Achram" meldt maandagochtend dat „de drie Pales tijnen", die de van Schiphol afkom stige Boeing 747 opbliezen, zijn ge arresteerd. Het Wad kwam hiervoor met een extra editie. Meisje mishandeld door jongelui EINDHOVEN, 6-9. De Eindliovcn- se politie heeft vrijdagnacht vier jongelui, A. B. (22), J. B. (28) en de broers A. T. (21) en H. T. (23) aange houden in verband met mishande ling van een Eindhovcns meisje en een in Eindhoven woonachtige En gelsman. Het 25-jarige meisje E. van Z. liep vrijdagnacht omstreeks halfdrie met een vriendin door de Dommelstraat. De vier jongens hielden de meisjes tegen en werden even later handtas- lelijk. Mej. E. van Z. verdedigde zich door met haar tasje te slaan, waar op de jongens haar beet grepen. Zij werd ernstig geslagen en tegen haar buik en rug geschopt. Zij moest wor den opgenomen in' een ziekenhuis. Het tweede meisje wist te ontkomen en kon via een voorbijganger de po litie waarschuwen. Toen deze arri- veeïde wilden de knapen juist weg rijden in een personenauto. Zij kon den ter plaatse worden aangehou den. Zij bekenden eerder op de avond ook de in Eindhoven wonende Engelsman R. L. te hebben mishan deld. Zijn verwondingen waren ach ter niet van ernstige aard. DEN HAAG, 6-9. De levens van ruim zeshonderd mensen zfjn zondag In gevaar gekomen b(j de grootste en meest spectaculaire Palestijnse com mando-actie tegen de burgerlucht vaart. Tegen zeker vier passagiers vliegtuigen van internationale lucht vaartmaatschappijen werden ka pingsacties ondernomen waarvan er drie slaagden en één mislukte. Van een door het Palestijnse verzet ge melde vijfde kaping kon zondag avond om 21.30 uur geen bevestiging worden verkregen. Bij de acties vie len één dode en twee gewonden. De vier gekaapte toestellen hadden gemeen dat zij alle op weg waren naar New York. Twee ervan hadden tussenlandingen gemaakt op Schip hol. De eerste melding kwam zondag middag uit Londen. Waar een Boeing 707 van de Israëlische Luchtvaart maatschappij met 145 passagiers „El Al" landde nadat twee Palestijnen boven de Noordzee een mislukte po ging hadden gedaan de vlieger van koers te laten veranderen. De gezag voerder bracht het toestel echter in een stijle duik, waarna een steward zijn pistool trok en schoot. De de schietpartij werd één van de Pales- stijnen gedood, de ander - een vrouw - en de steward raakten ge wond. Niemand van de passagiers van de Boeing, die uit Tel Aviv via Schiphol op weg was naar New York raakte gewond. Eveneens in Jordanië terecht kwam een DC-8 van het verlengde type van de Zwitserse maatschappij „Swissair" die kort na het opstijgen van het vliegveld Zürich-Kloten bo ven Frankrijk door Palestijnen werd gekaapt. Het toestel met zijn 143 passagiers en 12 bemanningsleden landde ui-en later op het vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman. Riskante landing Het langst verkeerde men op de grond in onzekerheid na de kaping van de Boeing-747 „Jumbo Jet" van de Amerikaanse maatschappij „Pan- am", welk toestel bij de landing bij na in moeilijkheden kwam. Het vliegtuig was van Brussel na een tussenlanding op Schiphol met 145 passagiers, van wie er velen op de Amsterdamse luchthaven waren ingestapt, op weg naar New York toen het door een onbekend aantal Palestijnen werd gekaapt en ge dwongen koers te zetten naar het Midden-Oosten. Onduidelijk bleef lang welk vliegveld de kapers voor ogen hadden. De luchthavenautoriteiten van Beiroet weigerden aanvankelijk toe stemming voor de landing waarna de „Jumbo Jet" koers zette naar el ders. Later kwam de vlieger met de melding dat hij toch in Beiroet zou landen omdat hij nog slechts voor korte tijd brandstof had. Inmiddels had het Libanese leger het vliegveld van Beiroet afgezet. De kapers driegden via de boordradio het toestel te laten exploderen als de troepen zich niet terugtrokken. Di rect nadat de Libanese strijdkrach ten aan deze eis hadden voldaan, landde de grote machine op het vliegveld om 21.34 (Ned. tijd). Volgens deskundigen was een lan ding bij donker met de grote Boeing- 747 op het niet voor dergelijke toe stellen ingerichte vliegveld zeer ris kant. Verantwoordelijk voor de kapin gen stelde zich zondagavond het „Volksfrond voor de bevrijding van Palestina", de zeer extreme organi satie van dr. George Habasj. .D.it distela.chtige vormsel staat, niet in een vaas, is ook niet geschikt als sier raad. Het xuerd uit crutaniumgegoten, een titaniumhoudende cobalt- chroom-legering. De nieuwe grondstof zal in de handheelkunde worden ge bruikt. Daar de stof zeer dun vloeibaar wordt, kunnen afgietsels van de fijnste vormen worden gemaakt. De crutanium-stekels van de distel op deze foto hebben een diameter van 0.08 mm. Zo zullen er in de toekomst lichtere tandprothesen zijn, waarbij de klemmen praktisch onzichtbaar kunnen worden aangebracht. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij warm Tijdelijk meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer; over wegend matige wind tussen zuid en zuidoost; vrij warm. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0- lot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 50 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 8 sept. Zon op 6.02, onder 19.12. Maan op 15.02, onder 21.37. Eerste kwartier: 8 sept. (20.38). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 sept. 7.11 v.m. 19.31 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 sept. 7.05 v.m. 19.26 n.m. Doodtij: 11 sept. HET WEEKOVERZICHT BE BILT, 7-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen etmaal werd het weer in ons land voor een groot deel bepaald door een depressie waarvan het centrum boven Skan- dinavië lag, en een hogedi-ukgebied boven de Golf van Biscaye. Het cen trum van dit hogedrukgebied trok langzaam naar het oosten en bevond zich maandagmorgen boven zuid oost België. Tussen deze twee druk- systemen werd met een west tot noordwkstelijke wind van oorsprong koude onstabiele lucht aangevoerd, maar regen van betekenis werd ner gens gemeld. Tijdens opklaringen konden in de nacht de temperaturen in het nooi'den van he tland plaatse lijk tot omstreeks 5 graden dalen. Het laat zich aanzien dat ook het komende etmaal het eerder genoem de hogedrukgebied het weer in ons land zal beheersen. Wel trekt het centrum verder naar het oosten maar een frontensysteem boven de Britse eilanden zal het komende etmaal nog niet tot ons land doordringen. voor het personenvervoer (FNOP), heeft het hoofd van de afdeling rg- instructie van de KNAC, de heer II. Stemmer, gezegd van mening te zijn, dat het rijexamen in de naaste toe komst voor democratisering in aan merking komt. Hij wilde dan ook een lans breken Voor de gedachte öm de vakbekwa me, van alle Vamor-diploma's voor ziene rijschoolouder of rij-instruc- teur, mede te laten examineren en een plaats te geven naast de be stuurder. De tegenwoordige exami nator kan dan naar de achterbank verhuizen, waarmee dan meteen het probleem van de aanprakelijkheid van de examinator van de baan is. Hij somde enkele voordelen van het door hem gelanceerde plan op en zag als heel groot voordeel dat de te genwoordige vei"houding examina tor-rijschoolhouder anders komt te liggen dan thans het geval is. Men zal elkaar beter leren kennen en er zal wat minder afstand zijn dan nu het geval is. ROME, 5-9. De voedsel- en land bouworganisatie der V.N., F.A.O., heeft gewaarschuwd voor het over slaan van runderpest naar Europa vanuit het midden-oosten, waar se dert vorig jaar haarden van deze ziekte zijn gesignaleerd. Runderpest werd in juni vorig jaar waargenomen in Perzië en een half jaar later in Bahrein en Afghanis tan. Rundei-pest is een zeer besmet telijke veeziekte. Het sterftepercen tage ligt volgens de F.A.O. meestal x-ond negentig procent. Recentelijk is runderpest door de F.A.O. gesignaleerd in Libanon en vermoedelijk ook in Syrië. Gezien de ernst van de situatie heeft de organisatie met spoed maat regelen genomen om de ziekte te bestrijden. Onder andere is een veer tigtal veeartsen naar de bedreigde gebieden gezonden. LONDEN, 5-9. Niettegenstaande het feit dat door de besprekingen over de beperking van de strategi sche wapens in Wenen en onderhan delingen over vrede in het Midden- Oosten een nieuw politiek klimaat is ontstaan, gaat de bewapeningsloop in kritieke gebieden in de wereld door. Tot deze conclusie komen de au- turs van The Miiitairy Balance 1970- 1971, een uitgave van het in Londen gevestigde (niet officiële maar gezag hebbende) instituut voor Srategische ROTTERDAM. Stakende havenar beiders trekken door de Maastunnel op weg naar het kantoor van de Scheepvaartvereniging Zuid. Studiën, waarvan militaire en poli tieke deskundigen uit 42 landen lid zijn. Uit het rapport blijkt dat in de VS de raketten met meervoudige kern koppen die op verschillende doelen kunnen worden gericht operationeel zij.n geworden. Met 7.502 tegen .566 kernkoppen hebben de Amerikanen nog steeds een overwicht op de Sow- jet-Unie. De Sowjet-Unie heeft ech ter met 1300 tegen 1054 het over wicht op het gebied van interconti nentale ballistische raketten. De Russen gaan door met de ontwikke ling van de SS-9-raketten. Waarvan zij er thans 240 operationeel hebben. Deze raketten met meervoudige kern ladingen kunnen echter niet afzon derlijk op doelen worden gericht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1