AGENDA Gemeenteraad Zierikzee koos raadsleden in de diverse commissies korte berichten uit het binnenland STREEKNÏEUWS kerknieuws dodelijke ongelukken jeugd- spaarbank nutsspaarbank zierikzee LAATSTE NIEUWS weekeinde- artsen dien st dierenarts ZIERIKZEE, 1-9. Op de deze week gehouden vergadering van de ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester D. W. Kastelein, zijn - gelijk gemeld - de leden van de verschillende raadscommissies en de diverse vertegenwoordigers geko zen. Hieronder volgt de aanvullende opsomming van de uitslagen der verkiezingen. Tot leden van de raad van bestuur van de Stichting Rode Kruis zieken huis, werden gekozen de burgemees ter en de heer M. de Moor. Tot ver tegenwoordigers (en hun plaatsver vangers) van het algemeen bestuur van de Centrale Werkplaats, de wet houder van sociale zaken (p.l.v. wet houder Bij de Vaate) en de heer W. den Boer (p.l.v. de heer M. de Moor). Tot vertegenwoordiger in de ver gadering van aandeelhouders N.V. Brugverbinding Haringvliet, de he ren mr. K. A. Keuning en C. Bij de Vaate (p.l.v.). In de Sportraad en sportcommissie werden gekozen: wethouder van sportzaken (voorzitter), A. P. van Kcssel, mej. M. K. Beije en M. C. Doeleman. Voor dc Stichting Algemene Be jaardenhuisvesting en verzorging de heren: D. W. Kastelein, W. F. Spren- gelmeijer, M. C. Doeleman. A. P. van Kessel en B. J. M. Leijdekker. Tot lid van het bestuur Schoolart- sendienst; mr. K. A. Keuning en de burgemeester (p.l.v.). In de Commissie voor Recreatie, Toerisme en Industrie, de wethou der voor recreatie, toerisme, indu strie (voorzitter), W. F. Sprcngel- meljer, J. G. L. Simmers, C. Linders en R. van Ommeren. Engelsman Verdronken onder invloed verdovende middelen DELFT. In Dcllt is donderdag avond dc 20-jarige Engelsman K. S. M. door verdrinking om het leven gekomen. Hij raakte te water in het Rijn-Schiekanaal, ter hoogte van de Oostpoortbrug. Hij was zakelijk lei der van de Stichting Popeye. De po litie neemt aan dat hij onder invloed van verdovende middelen verkeerde. Gdacht wordt aan LSD. Het stoffelijk overschot van de Engelsman is overgebracht naar het Gasthuis in Delft voor onderzoek. ARNHEM. Het Landbouwschap zal voor het eerst in zijn bestaan deelnemen aan een tentoonstelling en wel aan de jubileumtentoonstelling, GG 125, van de Gelderse Maatschap pij van Landbouw. DEN HAAG. De Stichting Neder landse Sanatoriumverzekering te Den Haag heeft, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, een bedrag van f 80.000 beschikbaar gesteld aan de „International Union Against Tuber culosis" te Parijs. DEN HAAG. Het in Engeland ge bouwde prototype van het Brits- Franse ontwerp voor een supersoon straalverkeersvliegtuig, de „Concor de 002", heeft dinsdag voor het eerst met een grotere snelheid dan die van hét geluid over bewoonde ge bieden van Engeland gevlogen' om de gevolgen op de grond te kunnen nagaan. AMSTERDAM. Een achttal kabou ters heeft donderdagochtend een prikkcldraadkrans gelegd bij het Van Heutzmonumcnt op de ApoIIo- laan in Amsterdam. Op de twee lin ten die aan de krans waren beves- tiggd stond „500.000' en „Ook kin deren". Tijdens de „plechtigheid" hielden enkele kabouters aan de zij kanten van het monument spandoe ken omhoog met de tekst „Van Heutsz tot Suharto". UTRECHT. Gedeputeerde staten van Utrecht hebben provinciale sta ten gevraagd, een krediet van 210.000 gulden beschikbaar te stellen voor een woningmarktonderzoek, te ver richten door het Economisch Tech nologisch Instituut voor Utrecht. UTRECHT. De rijkspolitie heeft op de terreinen van de groentevei ling in Jutphaas drie Duitse jongens van 18, 19 en 20 jaar en een 16-jarig meisje uit Culemborg aangehouden. Bij onderzoek bleek dat de drie Duitsers, afkomstig uit Bonn, zich hebben schuldig gemaakt aan zeker zes maar vermoedelijk tien tot twaalf autodiefslallen. 's-HERTOGENBOSCH. Op dc na tionale trekpaardenttoonsteliing die 18 en 19 september in 's-Hertogen- bosch wordt gehouden, zullen 700 paarden worden aangevoerd. Commissie voor Middenstandsza ken: wethouder middenstandszaken (voorzitter), C. Linders, M. C. Doe- leiran, J. G. L. Simmers, D. van den Doel en R. van Ommeren. Regionale G.S.W. Tenslotte de (aan beveling) voor 1 vertegenwoordiger voor de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, de heer D. W. Kastelein. De woningbouw De prognosecijfers hanterend, ten aanzien van de bevolkingsgroei tot 1980, informeerde de heer Linders, in de rondvraag, naar de woningbouw. Hij wilde weten of 100 woningen per jaar haalbaar is, hetgeen in tien jaar 1000 woningen voor Zierikzee zou betekenen. De burgemeester was op timistisch t.a.v. de bevolkingsgroei. Nog dit jaar zal het aantal van 8000 wel worden gehaald en hij dacht - uiteindelijk achtte hij een bevol kingstal van 11000 haalbaar - dat voor de eerste drie jaar, -de 100 wo ningen per jaar wel te realiseren zal zijn. Niettemin bestaat er te Zierik zee nog een groot woningtekort, het hoogste in Zeeland zelfs en dit be hoort de gemeente weggewerkt te krijgen. Daarom alleen al zijn 100 huizen per jaar nodig. De heer Linders had ook belang stelling voor de grondaankopen. Wethouder Bij de Vaate merkte op dat de gemeente met de grondaan kopen altijd op tijd is, zelfs in geval van onteigening. Toltarieven Een verdere vraag gold de Haring vlietbrug. Er wordt - volgens de voorzitter een reserve gekweekt tot 1 juli 1975 of zoveel eerder als de dam klaar is, waaruit dan een uit kering kan worden gedaan aan de gemeenten/aandeelhouders. De laat ste jaren is er ook succes geboekt met de Zeelandbrug. Als nestor van de raad sprak tenslotte de heer Sim mers, die hoopte dat de samenwer king in de raad in nieuwe samenstel ling goed zal mogen zijn. Hij bracht dank aan de wethouders voor hun werk en wenste dat college en raad het goed zullen mogen doen in het belang van Zierikzee. De voorzitter repliceerde en betrok in zijn dank woord ook de pers. „Dinosaurus- vondsten" PARIJS, 3-0. Souvenir jagers stortten zich op het Franse dorpje Menetreol - sous - San- zerre, ten zuidoosten van Or leans, nadat een toerist meld de dat hij daar in een riviertje een versteend bot van een di nosaurus had gevonden. De speurders haalden nog honder den van zulke fossielen uit hel water, maar kregen van het natuurhistorisch museum in Parijs te horen dat het plant aardige overblijfselen waren, waarschijnlijk mangmvcwnr- tels, vele miljoenen jaren oud. de jeugd er op af vloog. Het zand ging huizenhoog de lucht in totdat onder groot gejuich de appels tevoor schijn kwamen. Tegen het einde van de middag gingen allen weer naar het vertrekpunt waar nog een heer lijk ijsje op hun stond te wachten. Rond kwart over vijf zette de stoet auto's zich weer in beweging, rich ting Zierikzee, alwaar om halfzes 83 kinderen, moe, vuil, maar voldaan Veer werden afgeleverd aan de wachtende ouders. Een woord van dank komt toe aan al diegenen, die weer belangeloos hun medewerking gaven aan het vervoer van de kinde ren en de leiding, die ook met vol doening op deze middag kan terug- Nieuw nummer van „Sterna" Deze week verscheen weer een nummer van „De Wegstem", het verenigingsblad van de Jeugdvogel- wacht Schouwen-Duiveland. In dit nummer worden weer enige excur sies aangekondigd: op 19 september en op 17 oktober. Op 21 november wordt in het Mr. Rooshuis te Noord- gouwe een filmmiddag gehouden ter afsluiting van het jaar 1970. In de jongste uitgave van „Sterna" zijn weer verschillende lezenswaardige bijdragen over voor de jeugd inte ressante zaken opgenomen, o.a. over de vleermuis, over planten langs de zeedijk, over de vogeltrek, padde stoelen en over composiet. Een en ander is weer met aardige tekenin gen opgefleurd. ZIERIKZEE Kermis begint zaterdag Op het Havenplein verrezen deze week een vijtiental vermakelijkhe den, kramen en attracties voor de komende kermis die morgen (zater dag) van start zal gaan en - uitge zonderd zondag - zal duren tot en met donderdag 10 september. Op de kermis zijn dit jaar aanwe zig: een autoscooter van J. F. de Voer, Golfbaan van P. Witte, Airtax (voor kinderen) van H. Dillen, een Curiosa-show van H. C. Douwens, Holycranes, (grijpkranen) van Joh. Sipkema, lijntrek-bussentent van J. Witte, bulldozer-schuivenspel van J. P. J. Galle, palingkraam Warnar, schiettent J. de Vries, oliebollentent C. Jongmans, nougatkraam Jac. Theuns, babymolen van G. v. d. Zan- de, klokkenspel J. Sipkema, zig-zag rolbandspel van F. H. Dauphin en een poffertjeskraam van G. H. v. d. Linden. De Rode Kruis Kolonne Mej. A. Bolijn, helpster le klasse is heden aangesteld als groepshoofd; het aantal groepshoofden is hiermee tot drie uitgebreid vanwege het gro te aantal damesleden (1 groepshoofd op 12 dames). Mej. C. Goudzwaard is aangeseld tot helpster 3e klasse. Tevens wordt nog vermeld dat de E.H.B.O. kursus voor nieuwe leden aanvangt op maandag 5 oktober in het hervormd verenigingsgebouw. Opgave van enkele kursisten is nog mogelijk voor 15 sept., adres Rode Dorp 39, telef. 2992. De reste rende tijd is nodig voor het aanvra gen van het lesmateriaal. Kleintjes van Deltasport naar Domeinen Met de kleuters en jeugdleden van de afdeling gymnastiek van Delta- sport, werd de jaarlijkse tocht naar de Domeinen gemaakt, die succesvol verliep. Het wak stralend zomerweer, zodat van het tripje volop werd ge noten. Na aankomst bij het pompstation moesten dc (twee) groepen hun eigen weg gaan zoeken. Voor de kleuters was er een route uitgezet mët zilveren en gouden den appels, terwijl er onderweg verschil lende opdrachten moesten worden uitgevoerd. De tocht van de jeugdleden was met draadjes aan dc bomen gemarkeerd, terwijl ook zij diverse opdrachten hadden te vervullen uiteraard wel iets zwaarder dan de kleuters. Beide route's eindigden op het zelfde punt waar do laatste opdracht be stond uit het opzoeken van een zak met appels welke onder hel zand was begraven. Het was een lust om te zien met welk een enthousiasme Interessante orgelreis Ook dit jaar organiseerde de or ganist van de Gasthuiskerk te Zie rikzee, Bas Wijnands, weer een leer zame excursie voor de Zeeuwse or gelliefhebbers die aan zijn „orgel cursus" deelnemen. Deze zomerex- cursie die op 28 augustus plaats vond begon in de N.H. Kerk te Oosthui zen.. Hier werd het gezelschap dooi de heer Steketee, bedrijfsleider van de fa. Flentrop te Zaandam, verwel komd. Deze orgelmaker heeft het Oosthuizense instrument in onder houd en reviseerde de windlade hier van in 1966. Na een interessante uit eenzetting over de geschiedenis en bouw van dit orgel klonk het „Est ce Mars" van Jan Pieterszn. Swee- linck. De toonkwaliteit van dit oud ste neg bespeelbare orgel in Neder- lard, wekte ieders bewondering. Van de unieke gelegenheid om dit instru ment zelf te bespelen werd dan ook darkbaar gebruik gemaakt. Direct na de uitgebreide lunch werd het orgelmakersbedrijf van de firma Flentrop bezocht, waar men getuige was van het gieten van or gelpijpwerk. De excursie werd be sloten met een bezoek aan het door Flentrop gebouwde orgel in de Ge reformeerde Kerk te Krommenie. DREISCHOR Crescendo speelde in Yerseke De plaatselijke muziekvereniging „Crescendo" maakte in gezelschap en in samenwerking met „Nieuw- Leven" uit Ouwerkerk een geslaag de muziekale trip naar Yerseke. Na eens mars door het dorp van beide korpsen speelden Crescendo en Nieuw-Leven onder leiding van di recteur J. van der Weijde een zeven tal nummers in Zaal Nolet. Daarna volgde een optreden van Mozart uit Yerseke. Na afloop van het muzika le gedeelte bleef men nog enige tijd bijeen. NOORDGOUWE Aanrijding personenauto's Donderdagavond ontstond een aan rijding in de Heerenweg. Mevr. v. d. W. te Noordgouive maakte op deze weg een omkeermanoeuvre en de automobilist D. F. te Kerkwerve, kon een botsing niet voorkomen en kwam met zijn wagen in de bebossing te recht. De auto werd flink beschadigd. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. De politie maakte proces verbaal op. De auto van D. F. werd weggesleept. Mosseltocht zeilvereniging Dordrecht Zaterdag 12 september zal de zeil vereniging Dordrecht en omstreken haar traditionele jaarlijkse mossel- tocht naar Bruinisse houden. Voor het eerst dit jaar zullen enige sche pen van de watersportvereniging „Bru" de vloot uit Dordrecht, tot aan de Volkeraksluizen tegemoet varen, waarna men gezamenlijk naar Brui nisse vaart, 's Avonds zal op het par keerterrein van de jachthaven en aan boord van de Cascade een mos selmaaltijd worden gehouden, ter wijl tevens de prijsuitreiking voor de 's middags gehouden tocht zal plaats vinden. Meisjes op autobumper Een tweetal Bruinisser tieners von den het woensdagavond leuk, om mee te rijden op de bumper van een personenauto die te Bruinisse op de haven en over de havendijk reed. Toen zij er genoeg van kregen en de auto in de richting Oude Tonge wil de vertrekken, sprengen zij er af, maar toen was het „leuke" er met een af. Zij sloegen tegen de grond en moesten zich met wonden in het gelaat onder geneeskundige behan deling stellen. Een gevaarlijk spel. Ingebruikstelling kleedlokaal Het kleedlokaal en de kantine op het terrrein van de voetbalvereni ging Bruse Boys te Bruinisse, zal op zaterdag 17 oktober door burgemees ter G. Hokken, officieel in gebruik worden gesteld. Er zal na de officiële opening een vriendschappelijke wed strijd worden gespeeld tussen een elftal van Buse Boys en een elftal bestaande uit spelers van het be- drijfseiftal van de Bagger Mij Bos en Kalis te Sliedrecht. Collecte zondagsschool De in de Ned. Herv. Kerk gehouen collecte voor de zondagsschool bracht f 487,20 op. Afd. Bruinisse Bejaardenbond naar Noord-Brabant BRUINISSE, 3-9. De leden van de in maart 1970 opgerichte afd. Brui nisse van de Algemene Bejaarden- bond maakten deze week voor de tweede keer dit jaar een zeer ge slaagd zomerieisje, ditmaal door het Noord-Brabant. Met 42 leden werd om half negen gestart vanaf het hervormd vereni gingsgebouw. Dc pont was de eerste en mooiste gelegenheid om voor de heren een sigaartje en voor de da mes een snoepje uit te delen en zo ging het van Anna Jacobapolder naar Breda. In „De Boswachter" te Breda genoot men van een heerlijke kop koffie. Door het bosrijke Bra bantse gedeelte reed men vervolgens naar Baarle Nassau, de plaats waar men voordelig en gezellig winkelen kan en dat werd dan ook gedaan. Een warme maaltijd wachtte het goed gemutste en vrolijk zingend ge zelschap in Dordt. Het repertoire be- Zuivering kerkgracht Donderdagavond werd een begin gemaakt door vrijwilligers, met het schoonmaken van de kerkgracht. Dank zij de lage waterstand doet zich een geschikte gelegenheid voor voor dit karwei. Allerlei voorwerpen, als een fiets, emmers en autobanden werden uit het water opgevist. Ho pelijk krijgt de gracht door deze ak- tie zijn zuiverheid terug en kan het uitkomende vuil op efficiënte wijze worden afgevoerd. MIDDENSCHOUWEN Wethoudersverkiezingen Van bevoegde zijde maakt men er ons op attent, dat de wethouder M. L. Hoogenboom staat op een naamlo ze (vrije) lijst, die nauw verwant is aan de P.v.d.A., zulks in tegenstel ling met hetgeen in het donderdag nummer onzerzijds werd opgemerkt, waarin ten onrechte werd uitgegaan van een verwantschap met de WD. OOSTERLAND Colecte „Sonnevanck" De collecte ten bate van hel sana torium „Sonnevanck" die hier ter plaatse werd gehouden door de leer lingen van de 5e en 6e klasse van de Christelijke School, hoofd de heer J. D. Bart bracht de mooie som van f 309,50 op. Waarvoor een dank woord aan gevers(sters) en collec tanten. BRUINISSE Kleuter aangereden De vijfjarige Petra Okkerse te Bruinisse werd, terwijl zij uit de kleuterschool kwam, aangereden door een bromfiets. Zij werd nadat de plaatselijke arts eerste hulp had verleend met een gebroken beentje naar het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis vervoerd. De drukte op de Grevelingendam Dc drukte over de Grevelingen dam houdt nog steeds aan, ondanks het feit, dat het vakantieseizoen op zijn retour is. Vooral de weekeinden zijn druk, dan passeren 's zaterdags en zondag meer dan 10.000 auto's per dag. Op'l september ('s morgens) wees dc teller bij de Grevelingensluis hot cijfer 7.524.239 aan, tegen 7.255.017 een maand tevoren. Gepasseerd dus in de maand augustus 269.222 auto's. Zondag j.l. was het aantal ruim 13.000, dagelijks door de week is het ruim 6000, ruim 7000, ruim 8000. Fiets contra auto De heer W. Schraver rijdend met zijn fiets in dc Noordstraat to Brui nisse. werd op de hoek Molenstraat Noordslraat aan gereden door een automobilist, die juist de hoek om reed. Het gevolg was een kapotte fiets, terwijl dc heer Schraver met zijn hand naar do dokter moest, om één zijner vingers, weer in het juiste gelid te laten zetten. Bejaardengymnastiek Donderdag 24 september a.s. wordt weer gestart met de bejaardengym nastiek. Gehoopt wordt dat de be jaarden hieraan zullen medewerken zodat er voldoende deelname is. De lessen worden gegeven in het ge bouw van de openbare basisschool. Tieiicluizeiiclse bezoeker gemeentemuseum ZIERIKZEE, 3-9. Nog vroeger dan vorig jaar, kon ditmaal de 10.000ste bezoeker in het gemeentemuseum worden verwelkomd. Het bleek te zijn mevrouw T. Barnhoorn uit Transvaal. Door de loco-sekretaris, de heer Sinclc werden haar met een toepas selijk woord enkele attenties over handigd. De meer dan 12V2 duizend bezoekers aan de visserijtentoonstel ling en de 10.000 bezoekers van het gemeente-museum demonstreren de toenemende belangstelling voor Zie rikzee en de plaatselijke beziens waardigheden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Utrecht: H. Jongerden Veencndaal; te Leusden: J. P. v. Roon, Katwijk aan Zee; le Lekker- kerk: C. Groot, predikant voor bui tengewone werkzaamheden (Herv. gem. Paramaribo). Aangenomen naar Doorn: E. Bou- man, Urk (verb, ber.), die bedankte voor Rotterdam-Z., Koudum en voor Giessen-Rijswijk; naar Twijzelerhei- de: J. L. Couvée, Nieuw Weerdinge. Bedankt voor Dreischor-Noord- gouwc: J. W. Schokking, predekant voor buitengewone werkzaamheden (koopvaardijpredikant) te Rotter dam; Voor Kampen: P. J. Bos, Amei- de. Gerofrmeerde Kerken Bedankt voor Boerakker: R. de Vries,' Neede. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Nieuwleusen: P. Ded- dens, Rozenburg. Geref. Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Aangenomen naar Zalk-Veecaten: J. Schellens, Zuidwolde. Vrij Evangelische Gemeente Beroepen te Winschoten: W. de Goede, N ij verdal; te Apeldoorn D. dc Jonge, Yerseke. Ger. Kerk ZIERIKZEE: 10 uur ds. Favier (speciale jeugddienst); 7.30 uur ds. P. Schra'vendeel, Middelharnis. Uit Nederland komende auto aangehouden BRUSSEL, 3-9. Ecu uit Nederland komende personenwagen die op weg was naar Parijs is donderdag by Mccskrocn, aan dc grenspost Mont- a-Leux onderschept door dc Franse douane. De inzittenden van de auto, de 22- jarlge Robert Haas, diens vrouw, de 22-jarige Lucia Pon, beiden student en wonend in New York en twee Belgen, dc 36-jarige chauffeur Louis Vandenbrocck en de 34-jarige her bergierster Maria Bracm, beiden uit Borgerhout bij Antwerpen, zijn gear resteerd. Dc echtgenoot van dc Amerikaan bleek in het bezit (c zijn van vier gram hasjiesj. Dc inzittenden van dc auto zijn aangehouden op beschudi- ging van het in bezit hebben en ver voeren van verdovende middelen. DRIEBERGEN. De 63-jarige land bouwer C. Hoogenraad uit Drieber gen is met zijn landbouwtrekker tij dens het strooien van kunstmest op zijn land in een sloot terecht geko men. Hij kwam met zijn hoofd in de modder terecht, waarna hij vermoe delijk door verstikking om het leven is gekomen. AMSTERDAM. De 10-jarige Theo dora de Ruijter uit Amsterdam is op de Ceintuurbaan in haar woonplaats bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Het meisje kwam te vallen toen zij op de fiets naast een vrachtauto reed. Ze raakte onder de wielen en was vermoedelijk op slag dood. ROSMALEN. De achtjarige Leo nard van de Braak uit Nuland is in het ziekenhuis in Den Bosch over leden aan de verwondingen die hij eerder op de dag bij een verkeers ongeval in Rosmalen had opgelopen. De auto waarin hij zat botste door onbekende oorzaak tegen een boom. De bestuurder en een ander kind moesten ernstig gewond in het zie kenhuis worden opgenomen. vatte veel gezellige Bruse liedjes. Cp het terras van het hotel werd nog een poosje genoten van de gulle zo merzon. Na Dordt volgde Numans- dorp als laatste pleisterplaats om iets te gebruiken, om 18.30 uur was men weer op Bru terug, na dank te hebben gebracht aan chaffeur Van Aken de firma die hij vertegenwoor digt voor de mooie reis en de fijne dag. Het bestuur kan met de leden terugzien op een geslaagd reisje. De volgende soosmiddug zul, zijn woensdag 16 september a.s. in hel verenigingsgebouw. Vrijdag 4 september Zierikzee 13.30 uur Bejaardensoos R.K. cen trum, Mosselstraat. Zaterdag 5 september Zierikzee Calandweg, -3.00 uur, vertrek ren ners „Omloop van Schouwen-Duive land". Calandweg, 13.30 uur, vertrek „Klei- né Omloop". Speciale op donderdag van 4.00-5.00 uur Vijfden doden bij instorting van gebouw WENEN, 3-9. Vijtien mensen zijn om het leven gekomen en een groot aantal gewond bij het instorten van een gebouw van tien verdiepingen in de Roemeense plaats Arad, zo meld de donderdag het Roemeense pers bureau Agerpress. Het ongeluk ge beurde in de nacht van woensdag op donderdag. Een commissie zal een onderzoek instellen naar de oorzaak die nog onbekend is. Massale vissterfte in de Maas HEERLEN, 3-9. Opnieuw is in de Maas - thans bij Grevenbricht en Wessem - een massale vissterfte ge constateerd. Duizenden dode vissen dreven dinsdag in het Maaswater. Uit watermonsters van de provin ciale waterstaat is gebleken dat de sterfte is veroorzaakt door een te kort aan zuurstof, als gevolg van de afvalstoffen die in de Maas zijn ge loosd. De voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen heeft verklaard dat de S.M. niet aan deze vervuiling schul dig is. Uitwisseling geschenken in „Huis ten Bosch" DEN HAAG. 3-9. Na de lunch donderdagmiddag op paleis „Huis ten Bosch" hebben koningin Juliana en president Soeharto geschenken uit gewisseld. De koningin schonk aan de president drie schilderijen, waar onder twee schilderijen van de be kende Indonesische schilder uit de negentiende eeuw, Raden Saleh, voorstellende twee jachttaferelen. Het derde schilderij is van Weissen bach. President Soeharto schonk de koningin een gouden avondtasje en prins Bernhard ontving een van Djokjazilver vervaardigd rookstel. Daarnaast waren er geschenken voor alle kinderen van president en me vrouw Soeharto en voor de Neder landse prinsen en prinsessen. Voor prins Claus was or onder andere een gouden kris. Eerste Japanse vloot- hezoek aan Nederland AMSTERDAM, 3-9. „Toen wij drie jaar geleden het plan opvatten om met het nieuw gereedgekomen oplei dingsschip „Katori" een reis om de wereld te gaan maken stond het met een al vast dat in het programma een bezoek aan Nederland zou wor den opgenomen. Nederland immers kan men beschouwen als „dc vader en moeder" van de Japanse marine". Dit zei vicc-admiraal Kioyosumi Ta- nikawa donderdagmiddag kort na aankomst van het eerste Japanse smaldeel, dat ooit ons land heeft aan gedaan. Soeharto vertrokken Uitgeleide gedaan door II.M. dc Koningin en prins Bernhard, dc mi nister-president en minister mr. Luns, is president Soeharto. lieden (vrydag)morgcn met een Duitse Con- vair van liet vliegveld Ypcnburg naar dé Bondsrepubliek vertrokken. Zaterdag 5 en zondag 6 september Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. Dokter H. J. Simons, Rcncssc, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zuster M. Kunst-Visser, Scliarendijke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110) 2180. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. BERG Hel kan een zin uit een reis-„fol- der" zijn: de bergen stijgen bijna loodrecht op uit de Noorse fjorden en weerspiegelen zich in het staal blauwe water. Dal kan nu allemaal wel waar zijn, maar je wilt toch wel eens weten of zo'n willekeurige berg - ook al is men gespeend aan alpi nisme - te beklimmen is. Dat gaat vrienden, althans voorzover zo'n berg begroeid is. Het is een spannend, zij het vermoeiend, avontuur, want ge dachten aan paadjes en zo moet men fluks laten schieten. Omdat er duizenden bergen zijn, die zich langs de fjorden rijen en men er lukraak één uitkiest, kan men met bijna hon derd procent zekerheid zeggen dat er voorheen nog nooit iemand ge weest is, op de plaats waar je gaat hijsen en kruipen. Het kan, omdat er het wildste sortiment stenen ligt rondgestrooid langs de helling, ver der zijn er stammetjes en boompjes en tot vrij grote hoogte planten en vooral heidestruiken. Als de stenen zwaar genoeg zijn en de stammetjes niet verrot en de hei goed geibor- teld, heeft men steun genoeg om zich voetje voor voetje omhoog te zeulen. Er zijn daarboven kennelijk allerlei toestanden, waarvan de mensen zo geen weet hebben. Bomen blijken ontworteld, steenstromen zijn een eindje omlaag gegaan en soms enor me rotsblokken liggen zo maar kris kras rondgestrooid. Ze hebben zich onder druk van de sneeuwlast in het voorjaar ver plaatst en hebben vaak diepe sporen en vernielingen in dat merkwaardig begroeiingspatroon van dc helling aangericht. Het is allemaal interes sant en boeiend om te bekijken en te ondergaan. Een soort uildaging ook, want men wil nog wel een beet je hoger, ook al begint na een uurtje klauteren het hart toch in een tvat hogere versnelling te kloppen, ou der de indruk van fysieke inspan ning en de verrukkingen van deze eenzame, ruwe wereld. Opeens echter is hel gebeurd. De begroeiing is vrij plotseling afgelo pen en daar neemt me die berg toch een steile aanloop naar dc top. Dat zou louwen en pikhouwelen vergen en dat is alleen weggelegd voor dc hoog gepriviligeerden. Terug langs het water van de fjord, hoort men de onvergetelijke fluitstoot van de boot, die .r-maal per dag een dienst onderhoudt naar plaatsjes aan de overkant. Die toon weergalmt zes, zeven maal en dooft' langzaam uit tegen de achterste ber gen. Het is zo'n ongelofelijk indrin gend en sfeervol geluid, dat men het nooit meer vergeet. Fjorden met- alles er op en cr aan. Mooi hoor! SClllERF.lLANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2