I TUINMAN I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bezoek president Soeharto voltooiing eeuwenlange ontwikkeling Geen verschil in medische consumptie ziekenfonds- en particuliere patiënten Minister Luns tevreden over staatsbezoek Overstromingen op de Filippijnen De Iraakse troepen in Jordanië De Amerikaanse krijgsgevangenen Reder verdacht van Rijnvervuiling Staking havenpersoneel Rotterdam duurt in volle omvang voort ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 september 1970 127ste jaargang Nr. 20465 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1899 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer- De Omloop van Schouwen-Duiveland Toespraak van koningin Juliana in „Huis ten Bosch" Indonesische president: „Besprekingen van groot nut voor samenwerking tussen onze heide lande" DEN HAAG, 3-0. Het bezoek van president Soeharto wordt door de Ne derlandse natie gevoeld als de voltooiing van een eeuwenlange ontwikkeling, „die in deze eeuw vele jaren onze hoofden, maar vooral onze harten zeer heeft beroerd". „Het geeft grote voldoening elkander nu eindelijk, in de per soon van het staatshoofd zelf, als broederlanden in volle vrijheid te kunnen ontmoeten", aldus heeft koningin Juliana donderdagavond op het diner op Huis ten Bosch verklaard. Nederland en Indonesië zijn aan elkaar verbonden geweest op een wijze zoals zij dat beide nauwelijks met een ander ooit zijn geweest. Hoe voor de Nederlanders de ge voelens ook mogen zijn - „van zelf verwijt of van weemoed, van verwijt aan of genegenheid voor de tegen partij - en wat ook de uwe mogen zijn, er is uit heel die warreling van emoties en opinies iets bezonken. En dat is wonderbaarlijk - vriendschap". Deze vriendschap is blijvend, zo zei de koningin, omdat zij afkomstig is uit myriaden van contacten, die „on danks alles, tijdens de nu afgekeur de, verguisde staatkundige verhou ding van weleer zijn gelegd". Ondanks de daartoe ongunstig lij kende omstandigheden in de periode daarna, is de vriendschap op vele plaatsen smeulend gebleven en nu, „niet in de laatste plaats van Indo nesische zijde aangewakkerd", op nieuw opgelaaid tot een vuur dat overal waarneembaar is, „en dat wij onderzijds volgaarne brandend doen zijn". Nederland begrijpt de worsteling om de moeilijkheden op te lossen waarvoor het Indonesische volk zich nog gesteld ziet en die zo verschil lend worden beoordeeld, aldus ko ningin Juliana. Toespraak president Soeharto De gedachtenwissellng die presi dent Soeharto donderdag met de mi nisters De Jong, Luns en Udink en met leden van Eerste- en Tweede- Kamercommissies heeft gehad, is verlopen in een sfeer van openhar tigheid en wederzijds begrip. „Zy zyn van grcot nut voor de samen werking tussen onze beide landen op velerlei terrein", aldus heeft de pre sident donderdagavond aan het diner in Huis ten Bosch verklaard. De president refereerde tweemaal - kort - aan de bezetting van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur: éénmaal toen hij zijn dankbaarheid uitsprak voor de stap pen die de Nederlandse regering ge nomen heeft om de gevolgen van „de ongewenste gebeurtenissen die on langs hebben plaatsgevonden", weg te nemen, en toen hij opmerkte dat zijn bezoek „als gevolg van een ver storing die is opgetreden", slechts één dag zou duren. „Ik ben er zeker van dat de grote meerderheid van onze twee volken verlangt naar we derzijds begrip, samenwerking van vriendschap tussen Nederland en de republiek Indonesië", zo voegde hij hier aan toe. DEN HAAG, 4-9. Een door het Nederlands Instituut voor Preven tieve Geneeskunde-T.N.O verricht onderzoek heeft aan het licht ge bracht dat het beeld van de zieken fondspatiënt, die in medisch zou over-consumeren, onjuist is. Het in 1969 afgesloten „oriënterend onderzoek naar de achtergronden van medische consumptie", heeft blijkens het jaarverslag van het N.I.P.G./T.N. O. als resultaat opgeleverd, dat enig verschil in medische consumptie - doktersbezoek, medicijngebruik en bezoek aan tandarts - tussen zieken fondspatiënten en particuliere pa tiënten niet aangetoond kan worden. Een interessante vraag, die hierbij rijst, aldus het N.I.P.G./T.N.O., is, hoe dit beeld van de ziekenfondspatiënt, die zou over-consumeren, tot stand komt. Een parallel is te vinden in het beeld van de „arbeiders, die maar profiteren van de sociale verzekering door - ten onrechte - steeds te ver zuimen wegens ziekte". Is niet in beide gevallen de basis een Vvisie op mensen uit lagere so- DEN HAAG. Een groep Zuid-Moluk se jongeren loopt met geheven vuist door Den Haag, dat een dag de pre sident van Indonesië op bezoek kreeg Toen de president de uitnodiging aanvaardde was zijn „enige wens, nogmaals uitdrukking te geven aan de gevoelens van vriendschap van het Indonesische volk voor het volk van Nederland, en onze dankbaar heid over te brengen voor het begrip dat regering en volk van Nederland in het bijzonder de laatste jaren heb ben getoond, en de hulp die zij heb ben verleend". Aan het slot van zijn rede nodigde de president koningin Juliana en prins Bernhard voor een bezoek aan Indonesië uit. „Het zal voor ons een grote eer en genoegen zijn, wanneer het Indonesische volk uwe majesteit en zyne koninklijke hoogheid prins Bernhard in de nabye toekomst een hartelijk welkom zal kunnen toebe reiden". DEN HAAG. Soeharto, president van Indonesië, was een dag i« Neder land. Op het bordes van Huis ten Bosch groetten de Indonesische gas ten en het koninklijk paar de aan wezigen. ciaal-economische milieus, die ervan uitgaat dat deze mensen verantwoor delijkheidsgevoel noch arbeidslust hebben? Nader onderzoek naar die visie en naar degenen die haar heb ben. lijkt het N.I.P.G./T.N.O. vanuit psycho-hygiënisch en sociaal oogpunt zinvol en gewenst. Generaal Koenig overleden PARIJS, 3-9. In de leeftijd van 72 jaar is woensdagavond in Parijs de Franse generaal Marie-Pierre Koenig overleden aan de gevolgen van een operatie. Hij was van 1944 tot 1945 militair gouverneur van Parijs en tot 1949 Frans opperbevelhebber in Duitland. Generaal Koenig, wiens naam verbonden blijft met de slag van 1942 bij Bir Hakeim in Libië, heeft aan het merendeel der militaire ope raties deelgenomen, die door de vrije Franse troepen aan de zijde der ge allieerden in de oorlog van 1940 tot 1945 werden gevoerd. Na de bevrijding begon hij een po litieke loopbaan. DEN HAAG, 3-9. „In de omstan digheden die iedereen kent had het staatsbezoek van president Soearto niet beter kunnen lopen en i|i ben dus tevreden. Ondanks de beroering in de afgelopen dagen is de presi dent tcc'h gekomen. Ook in het per soonlijke vlak is het bezoek geslaagd te noemen, ondanks de zeer korte tijdsduur." (Advertentie) llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllU Gaat V 1 1 - verlunzen E Voor een vakkundige, vlugge E én voordelige inrichting jjj E van uw woning E E naar: E WONINGINRICHTING E Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 E Vraagt deskundig advies TTmin MANILLA, 3-9. De ernstige over stromingen op de Filippijnen hebben tot dusver aan 32 mensen het leven gekost. Er is zware schade aange richt in het noordelijk deel van de Filippynen, met in begrip van de hoofdstad Manilla. Dit verklaarde donderdagavond de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in een uitzending van „Echo", de actualiteitenrubriek van de KRO. Volgens de bewindsman is het be zoek van vandaag ook historisch te noemen. Het is immers de eerste maal sinds de gebeurtenissen in 1945 dat een Indonesisch staatshoofd het „oude moederland" bezoekt en in dit verband zijn nogeens duidelijk de goede betrekkingen tussen beide lan den onderstreept. AMMAN, 3-9. De in Jordanië ge legerde Iraakse troepen, waarvan de sterkte op bijna 12.000 man wordt geschat, zijn in staat van paraatheid gebracht, zo is donderdag in Amman van zeer betrouwbare zijde verno men. Cp 40 km ten noorden van de Jordaanse hoofdstad zou zich een honderdtal Iraakse tanks bevinden. Een deel daarvan was al in dat woestijngebied gestationeerd voordat de bloedige gevechten van de afge lopen dagen tussen troepen van ko ning Hoessein en Palestijnse com mandostrijders uitbraken. SAN CLEMENTE, 3-9. De Sowjet- Unie heeft beloofd haar invloed bij Hanoi te zullen gebruiken om de Amerikaanse pogingen tot het be reiken van uitwisseling van krijgs gevangenen te steunen. Oud-rüimtevaarder Frank Borman die is teruggekeerd van een wereld reis voor president Nixon, heeft de president hiervan op de hoogte ge steld. Hanoi heeft in de kwestie van de krijgsgevangenen steeds gewei gerd uitwisseling zelfs maar in over weging te nemen en heeft nooit na men opgegeven van Amerikaanse krijgsgevangenen. Borman zei dat er vermoedelijk nog 500 Amerikanen in Noordvietnamese gevangenkampen verblijven. Zuid-Vietnam heeft acht tot negenduizend Noordvietnamezen in gevangenschap. Twee mensen gedood bij aanslag in Athene ATHENE, 3-9. Het staat nu vast dat de twee mensen die zijn omge komen bij het ontploffen van hun auto voor de Amerikaanse ambassa de in» Athene, de plegers van de aanslag waren, zo is donderdag of ficieel in Athene meegedeeld. BERGEN, 3-9. Br. Jürgen Bera- hcld, reder van de Hamburger Lloyd interna!ionaal ook bekend als we reldkampioen amateur-danser, zal op dinsdg 27 oktober aanstaande voor de rechtbnk in het Duitse Kleef te- i echtstaan, cmdat hy ervan wordt verdacht de Rijn te hebben vervuild. Na intensief onderzoek is gebleken dat in de periode van 1965 tot 1968 verschillende tankers die voeren tussen de Caltex-raffinaderij in Raumheim am Main en Rotterdam verscheidene miljoenen afvalstoffen in de Rijn hebben geloosd. Naast dr. Bernhold zullen ook zijn procuratie houder, een scheepvaartinspecteur, tien kapiteins en een ingenieur van de Hamburger Lloyd terecht staan. De betreffende kapiteins zouden onder bedreiging van ontslag tot de- zé illegale lozing gedwongen zijn. Van Duitse overheidsinstanties, waarbij een speciale commissie is ingesteld, is gebleken dat in ten minste 26 gevallen de lading van de tankers werd geloosd in de Rijn en andere binnenwateren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Als de bruid is in de schuit zijn de mooie praatjes uit. Drie kilometer lopen naar ile brandweer SCHOORL, 4-9. In Schoorl aan zee is in de nacht van donderdag op vrij dag een strandpaviljoen tot de grond toe afgebrand. De oorzaak is waar lijk een omgevallen olielamp, die op een koelkast stond. Een jongeman, die in het bedrijf sliep, werd gewekt door een tweetal honden van eige naar R. Sporre, die eveneens in het paviljoen verbleven. De jongen moest eerst drie klio- meter lopen, voordat hij de brand weer kon alarmeren, deze kon op haar beurt niets meer uitrichten. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Het bedrijf was verzekerd. Verwachting tot zaterdagavond: Wisselvallig Vrij veel bewolking en westelijke wind; weinig verandering in tempe ratuur; in het algemeen wisselvallig weer. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 5 sept. Zon op 5.57, onder 19.19. Maan op 11.08, onder 20.13. 6 sept. Zon op 5.59, onder 19.17. Maan op 12.26, onder 20.31. 7 sept. Zon op 6.01, onder 19.15. Maan op 13.45, onder 20.58. Eerste kwartier: 8 sept. (20.38). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 sept. 5.40 v.m. 6 sept. 6.04 v.m. 7 sept. 6.34 v.m. BROUWERSHAVEN: 5 sept. 6 sept. 7 sept. 5.20 v.m. 5.49 v.m. 6.23 v.m. 17.47 n.m. 18.16 n.m. 18.50 n.m. 17.37 n.m. 18.09 n.m. 18.43 n.m. Doodtij: 11 sept. Bij machinebedrijven en werven werd het werk hervat ROTTERDAM. 3-9. De staking on der de 16.000 man havenpersoneel in Rotterdam zal zeker deze week nog in volle omgang blyven voortduren. Dit is donderdag duidelyk geworden tydenseen massale demonstratie, waaraan vele duizenden stakers - schattingen lopen uiteen van 6.000 tot 8.000 - deelnamen. De demon stratie, die zyn hoogtepunt bereikte voor de kantoren van de Schcep- vaartvcrcniging Zuid (haven werk gevers) was georganiseerd door de actiegroep „Arbeidersmacht Rotter dam". Dat. zovelen aan de protestmars van deze groepering deelnamen was een bewijs dat de erkende vervoers- itt bonden hun greep op de stakers vrij wel volledig hebben verloren. De ei sen van „Arbeidsmacht Rotterdam" kwamen dan ook veel verder dan die van de erkende vakorganisaties, die met de werkgevers een loonstijging van 25 gulden per week zijn over eengekomen. „Arbeidsmacht Rotter dam" wil o.a. een loonsverhoging van vijfenzeventig gulden per week, vier weken vakantie, pensionering op 60-jarige leeftijd en belastingvrije gratificaties. Een delegatie van de groepering bood donderdagmiddag dit pakket eisen aan de werkgevers aan met daarbij het zeer duidelijke en grimmig geformuleerde verzoek om betrokken te worden bij het loonoverleg tussen werkgevers en de erkende vervoersbonden. Machinefabrieken en werven Bij de machinefabrieken en wer ven in het waterweggebied gingen donderdag ook de bedrijven, waar tot op het laatst toe is gestaakt, aan het werk. Bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij had men woensdagavond het werk al hervat. Na bemiddeling van bestuurder A. Schravemade van de Algemene Ne derlandse Metaalbedrijfsbond A.N.- M.B. werd 's middags ook bij Verol- me in Rozenburg weer met werken begonnen. Dat de staking bij Verol- me zo lang duurde heeft volgens de heer Schravemade te maken gehad met het feit dat de werf geisoleerd is gesitueerd en met de omstandig heid dal het aantal „eigen" mensen betrekkelijk klein is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1