DE ZIERIKZEESCHE COURANT van V.S. vervallen Duidelijker beeld na een rumoerig dagje stakend Rotterdam V.S. levert Israël oorlogsmaterieel Twee maanvlueliten BIJ EEN JUBILEUM De regeringsnota over Amsterdam Doden door cholera in de Sowjet-Unie Oorzaak eendensterfte Den Haag bekend Industriële bonden willen voor alle werknemers f 400 Ellende in Nigeria Verpleegster zit goed met uranium ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 september 1970 127ste jaargang Nr. 20401 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janrtewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer' Wethouders verkiezingen in de regio Dit nummer bestaat nit 10 pagina's t l Wie bescheiden is moet dulden i f wie vermetel is moet lijden. f vluchten is de tot dusver ingrijpend ste bezuinigingsmaatregel van de NASA. Er komen twee raketten van het type Saturnus door vrij. die ge bruikt zullen worden voor ruimte stations die rond de aarde cirkelen en waarvan de eerste in 1972 zal worden gelanceerd. Bovendien zal het Apollo-programma er ongeveer 180 miljoen door kosten. PARIJS. Op de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourgel is een ver scherpte controle ingesteld op passa giers, afkomstig uit landen waar cholera is geconstateerd. De ambte naren, belast met de controle, wor den bijgestaan door leden van de medische dienst van het. leger. Op de foto de controle van een groep pas sagiers, afkomstig uit Israël. Havenarbeiders vandaag weer aan de slag? ROTTERDAM. 2-9. Aan Uc Rot- terdamse stakingsfronten is woens dag veel duidelijk geworden. Een van de conclusies, die na een af en toe rumoerig daagje stakend Rotter dam kon worden getrokken, was dat de acties by de werven en de ma chinefabrieken sterk begonnen af te lopen. Meer dan de helft van de 12.000 stakers hervatte in de loop van de dag het werk. By de havenbedrij ven was er geen sprake van werk hervatting. Tegen aller verwachting in verklaarde het overgrote deel van de 16.000 stakers zich niet akkoord met het dinsdag bereikte resultaat tussen de Scheepvaart Vereniging Zuid en de vervoersbonden. Al vroeg op de dag reageerden de stakers met een massademonstratie in het centrum van de stad, waarbij duizenden (erkend) georganiseerden en niet-georganiseerden betrokken waren. De demonstratie, die een com plete verkeerschaos veroorzaakte, had tot doel de erkende vakbonden duidelijk te maken dat men het he lemaal niet eens was met de onder handelingsresultaten. Met name de loonsverhoging van 25 gulden per week vond men zeer minimaal. De eisen van de stakers varieerden van 25 gulden per week netto tot 75 gul den per week meer. Hoewel, althans volgens de erkende vervoersbonden, het merendeel van de havenwerkers- bereid was op basis van het bereikte akkoord aan het werk te gaan, kwam het daar toch niet van. Een woord voerder van één der vervoersboriden verklaarde dat dit, evenals de afge- WASHINGTON. 2-9. De Ameri kaanse senaat heeft dinsdag de rege ring gemachtigd oorlogsmateriaal met inbegrip van straalvliegtuigen in onbeperkte mate aan Israël te le veren. De senatoren vonden ook goed, dat voor deze leveranties op gunstige voorwaarden krediet wordt verleend. V/AT 1EQT DE ftlLT Op 5 september zal het 25 jaar geleden zyn, dat onze hoofd-redakteur, de heer M. J. By de Vaate zijn intrede deed in de journalistiek. Het is my een behoefte, te dezer gelegenheid, myn grote waardering uit te spreken, voor al hetgeen, de heer Bij de Vaate, in deze jaren in het be lang van de Zicrikzccsehe Nieuwsbode heeft verricht. Zyn taak was en is geen ge makkelijke. Er is in onze maatschappij, gedurende 25 jaar zeer veel veranderd, maar niettemin heeft hy zyn lezers steeds op de juiste wijze we ten te benaderen, getuige liet succes dat onze krant - thans na 126 jaren - nog steeds heeft. Dit komt vooral, omdat de lieer By de Vaate zeer dicht bij de lezers van z(jn blad staat. HU staat midden in onze streek, hy is Zierikzee toege daan met hart en ziel. Kortom zeer sterk weet hy cr zich mee verbonden. Daarom ook. weet hij dat zyn woorden zwaar kunnen aankomen en dat door die woorden het oordeel van velen zijner lezers bepalend kan worden gemaakt. Van het onvervreemdbaar recht der drukpersvrijheid heeft de heer Bij de Vaate ge durende een kwart eeuw op niet mis te verstane wijze ge bruik gemaakt. Nu hy bereid is gebleken, zyn leven te wyden aan ons onafhankelijk streekblad, moet worden gesteld, dat hij dit doet op een wijze die onze grote waardering verdient. Immers, mede hij, heeft de Zierikzccsclic Nieuwsbode ge maakt tot een onmisbaar cle ment in onze cilandclykc ge meenschap. Waarvoor hulde! Namens liet bestuur en de direktie van de drukkerij N.V. v/h Lakenman en Ochtman. S. R. H.F. O. lopen dagen in de metaalsector het geval was, werd veroorzaakt door intimidatie van mensen die wilden doorstaken. Onjuiste prognose De Scheepvaart Vereniging Zuid (werkgevers) verklaarde woensdag morgen goede hoop te hebben dat het werk in de havenbedrijven op kleine schaal zou worden hervat als 's middags de pendelploegen zouden arriveren. Deze prognose bleek onjuist, want ook 's middags werd er door nie mand in de havens gewerkt. Aan de oproep van de S.V.Z. aan de werk willigen om zich by hun bedrijf te laten registreren, werd niet of nau welijks gevolg gegeven. Ondanks de hevige beroering on der de havenwerkers - sommigen noemden de situatie explosief - en ondanks het feit dat een zeer groot deel van het havenpersoneel zich middels de massademonstratie van het dinsdag bereikte akkoord had af gewend, verklaarde een woordvoer der van de S.V.Z. goede hoop te heb ben dat heden-donderdag een groot aantal havenwerkers weer aan de slag zou gaan en dat vrijdag aan staande de situatie normaal zal zijn. Akkoord Bij de stadssleepdiensten, waar sinds zaterdag 800 man in staking zijn, bereikten de ondernemingsraad en de directie woensdag een akkoord. Resultaat: 400 gulden uitkering over 1970. Na het akkoord voeren al enkele slepers uit, maar na enige tijd keer den deze weer naar hun ligplaatsen terug. Dat gebeurde - zo luidde de raadselachtige verklaring van de sleepvaartcentrale - omdat de an dere boten bleven liggen. Waarom di^ andere slepers, ondanks het be reikte akkoord, niet uitvoeren werd niet duidelijk. „Morgen komt er weer een dag", zo werd nog gezegd. Woensdagmorgen vroeg bleek by de Rotterdamse werven en machine fabrieken de bereidheid om weer te gaan werken steeds groter. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 2-9. De regeringsno ta over de gebeurtenissen in Amster dam gedurende de laatste week van augustus heeft bij de leden van de Tweede Kamer nogal wat vraagte kens opgeroepen. Tijdens het debat over deze nota, woensdagmiddag, bleek dat maar weinig woordvoerders zich zonder meer achter het standpunt van de regering konden stellen dat de hand having van het gezag in de hoofd stad bij burgemeester Samkalden in goede handen is. Met name het moment van invoe ring van het slaapverbod op de Dam was voor velen een onbegrijpelijke zaak. Mr. Geertsema, de liberale fractievoorzitter: „Onbegrijpelijk dat het stadsbestuur niet op een vroe ger tijdstip van zijn bevoegdheid op dit punt gebruik heeft gemaakt. Men heeft de situatie uit de hand laten lopen. Te veel tolerantie is ontaard in een gezagsvacuüm. Het vraagstuk van het tekortschieten der gezags- handhaving in Amsterdam heeft zo danige vormen aangenomen dat het landsbelang in het geding is". MANILLA. - .President Marcos hëeft woensdag de noodtoestand af gekondigd voor de hoofdstad Ma nilla en een deel van midden- en zuid-Luzon, waar als gevolg van overstromingen tot dusver veertien mensen om het .leven zijn gekomen. GENÈVe. De Wereldgezondheids organisatie hééft dinsdag bekendge maakt dat er in Guinea (Afrika) minstens 2.0Ó0 choleragevallen zyn geconstateerd. Minstens 60 mensen zijn aan deze ziekte overleden. MOSKOU, 2-9. In de Sowjetrus- sische pers is woensdag voor de eer ste maal melding gemaakt van over- lijdensgevallen door cholera. De ziekte was begin augustus in Astrakan uitgebroken. De „Izwestia" schreef woensdag dat verscheidene mensen, die even na het uitbreken van de epidemie ziek waren gewor den, zijn overleden. „Het waren 'per sonen die zich niet verzorgden en geen dokter waarschuwden, of die zich liever met eigen middelen wil den verzorgen", schrijft het blad. Slechts acht procent van de gere gistreerde ziektegevallen bleek ern stig. WASHINGTON. 2-9. - De NASA heeft woensdag officieel meegedeeld dat cr van de zes voorgenomen vluch ten naar de maan twee zullen wor den geschrapt. Het zjjn de ApoUo-15 en de Apollo-19. De vlucht van de Apollo-14, die 31 januari 1971 zal be ginnen, gaat normaal door. Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Aanvankelijk nog hier en daar een" bui; morgen zonnige perioden en droog weer; koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag; overwegend ma tige westelijke wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 4 sept. Zon op 5.56, onder 19.22. Maan op 9.53, onder 19.5.9. Eerste kwartier: 8 sept. (20.38). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 sept. 5.15 v.m. 17.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 sept. 4.53 v.m. 17.09 n.m. Springtij: 3 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In Europa ten noorden van de Alpen en Pyreneeën heerst nu een weertype, waarbij storingsgebieden en gebieden met weinig bewolking elkaar van dag tot dag afwisselen. Een dergelijke storing passeerde donderdag ons land met plaatselijk wal buien, maar het volgende opkla- ringsgebiéd kondigde zich donder dagochtend al weer aan met flinke drukstijgingen over de Britse eilan den. Verder op de oceaan bevindt zich een nieuwe frontale st-oring, die ons land naar het zich laat aanzien vrijdag nog niet zal bereiken. In de landen rond de Middellandse zee handhaaft zich nog steeds warm zo merweer met maxima rond de dertig graden. De rug van hoge luchtdruk die hiertoe dc aanleiding is vertoont de neiging zich iets naar hel noor den uit te breiden. Dit houdt in dat de storingen op iets langere termijn wat verder uit onze buurt gaan blij ven. Het schrappen van twee maan- UTRECHT. 2-9. Dc Algemene Be drijfsgroepen Centrale (N.V.V.), dc Katholieke Bond St. Willibrordus (N.K.V.) en dc Christelijke Bedrijfs groepen Centrale (C.N.V.) hebben woensdagmiddag aan alle werkge vers met wie zy C.A.O.'s hebben af gesloten een brief gezonden, waarin worde verwezen naar dc dinsdag door dc Stichting van dc Arbeid gc- DEN HAAG. De regeringstafel, v.l. n.r. staatssecretaris Van Es (marine), minister Den Toom (defensie), pre mier De Jong, minister Polak (justi tie) en minister Beernink (binnen- ijj MM .I n mcf „yWnm nomen beslissing en wordt verzocht de extra inkomensverbetering (f 400) aan alle werknemers in de indu striële bedrijven toe te kennen. Aan dit verzoek ligt ten grondslag, zo blijkt uit de brief, de overweging dat de invloed van de overeenkomst over een extra inkomensverbetering zich uitstrekt tot alle ondernemin gen, ongeacht de mate van hun be trokkenheid met het probleem van koppelbazen. De drie bazen stellen voorts, dat de arbeidsrust ten zeerste zal wor den bevorderd als aan het verzoek wordt voldaan, gevraagd wordt aan de leden van de ondernemingsraden het besluit kenbaar te maken. Over de verwerking van de inkomensver betering in de salaristabellen willen de bonden dan op een later moment van gedachten wisselen. DEN HAAG, 2-9. - De afdeling pluimvee van het Centraal Dierge neeskundig Instituut (C.D.I.) is erin geslaagd de oorzaak van de in de af gelopen weken onder meer in Haagse stadswatcrcn opgetreden eenden- sterfte onomstotelijk va§t te stel len. Dit is naar het ministerie van land bouw meedeelt, het resultaat van op verschillende wetenschappelijke ter reinen breed opgezette onderzoekin- LAGOS. 2-9. In de deelstaat Zuid oost van Nigeria zijn meer dan hon derdduizend mensen dakloos door overstromingen, zo wordt in Lagos vernomen. Volgens de medische autoriteiten in Enoegoe wordt het voormalige Bjafra bedreigd door epidemische ziekten als tyfus en leverontsteking. gen, waarbij enige instituten en in stellingen betrokken zijn geweest. De eendensterfte treedt onder daarvoor gunstige omstandigheden op bij rot ting van plantengroei in ondiep wa ter. Onder het daardoor ontstane zuurstoftekort krijgt een bepaalde bacterie (Clostridium botulinum en wel van het type c) de kans zich snel te ontwikkelen. Bedoelde bacterie brengt een gif tige stof voort, die de eenden bij hun voedselopname kunnen binnenkrij gen. Deze giftige stof tast dan het zenuwstelsel van eenden en ook an dere watervogels aan. Deze dieren gaan vervolgens verlammingsver- schijnselen vertonen. Verlamming van ademhalingsorganen wordt dan meestal de doodsoorzaak. ADELAIDE, 2-9. De gepensioneer de hoofdverpleegster mevr. Gwen Stevens in Adelaide (Zuid-Austra- lië) doet aanspraken gelden op de grootste uraniumreserve ter wereld. Dc exploitatie-maatschappij Queens land Mines Ltd. heeft nl. dinsdag bekendgemaakt dat zij in het Nort hern Territory van Australië een uraniumoxydereserve heeft aange troffen die de grootste ter wereld moet worden geacht. De concessie is in handen van mevrouw Stevens en haar twee dochters. Volgens de schattingen zullen zij ten minste zes miljoen Australische dollar ontvangen. Dat komt overeen met ruim 24 miljoen gulden. De fa milie heeft de gebeurtenis nog niet feestelijk gevierd, maar dat zal er wel spoedig van komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1