eneer ^tcinóenf incognito Rellen die niet nodig waren geweest Commissierapport over het Streekplan Schouwen-Duiveland VAN HET VADERLANDSE ERF Drama in Romeinse Gemeenteraad Duivel and DUIVEL AND, 28-8. De commissie belast met het rapporteren over het sti eekplan Schouwen-Duiveland (het rapport kwam ter sprake in de jongste raadsvergadering) was het opgevallen dat in de struktuur- schets voor de ontwikkeling, de wen selijkheid van kampeergelegenheden icnd Sirjansland is aangegeven. Gezien het ontwerp bestemmings plan voor dit gebied en de aldaar ge vestigde kampeerbedrijven, acht de commissie het van belang dat dit in het streekplan wordt aangegeven. Betreffende het gebied rond Ouwer- kerk werden door de commissie de volgende opmerkingen gemaakt: 1. In het vigerende streekplan is het gebied ten zuiden van de Stelweg opgenomen als bestemd voor recrea- tebebouwing. In het huidige voor ontwerp is dat niet meer het geval. De commissie acht het wel van be lang, mede gezien dat de bestem ming in het vigrerende streekplan aan de eigenaars verwachtingen voor voor dit gebied gehandhaafd blijft. 2. Het kampeerterrrein aan weerszijde van de Baalpapenweg, zoals dit in het ontwerp bestemmingsplan voor dit gebied is aangegeven met een eventuele uitbreiding naar het zui den waarbij z-ekening zal dienen te worden gehouden met een beboste strook langs de kreken van 50 a 60 meter - zou in het streekplan aan gegeven dienen te worden. 3. Een meerderheid van de commissie is van mening dat het wenselijk is in de Zuid-Oosthoek van de gemeente tussen de Hoge Zandweg en de Zee dijk, aansluitend aan het buitendijk- gebied van het straks gevormde Zeeuwsche meer, de mogelijk geo pend wordt voor verblijfsvooizienin- gen voor de recreatie, waarbij dan tevens de mogelijkheid onderzocht dient te worden of naast de thans aangegeven jachthaven bij Viane wellicht eerder en beter een jacht haven tot uitvoering zou kunnen ko men in „de hoek bij Van der Weele". De minderhied van de commssie is van mening dat tegen het buiten dijks natuurgebied geen kampeerter rein past, omdat dit rust- en land- schapsverstorend werken zou. Zij ziet het buitendijks aangegeven na tuurgebied en parken met het bin nendijks landbouwgebied als één ge heel, hetgeen in zijn totaliteit dan zeker een harmonische recreatieve functie vervult. Het zou afbreuk doen dit te verstoren door hierin kampeerterreinen te brengen. De commissie acht tenslotte concentra tie van alle recreatieve voorzienin gen rond het dorp Ouwerkerk te verkiezen boven een verspreiding van het landschap. Besloten werd bovenstaande aan Ged. Staten voor te leggen. Bouw scholen De voorzitter kon verder de ver heugende mededeling doen van het ministerie van onderwijs en weten schappen een urgentievei-klaring is ontvangen voor de bouw van een openbare basis en christelijke school te Oosterland, waardoor de totstand koming spoedig een feit gaat wor den. Bij de rondvraag vroeg de heer Op 't Hoff naar het aanbrengen van witte strepen op wegen rond Sir jansland. De heer Overbeeke vroeg hoever het nu staat met het invoeren van plasticzakken bij de reinigings dienst, waarop de voorzitter ant woordde dat dit nog niet in kannen en kruiken is of dit wel doorgang zal vinden. De zakken liggen wel in alle dorpen al opgeslagen, doch de leve- ranciers nemen deze wel terug, bij eventueel niet doorgaan. Vei'der in- formeerde spreker naar de stand van zaken betreffende de bouw van een bungalow voor de burgemeester, en spreker zou graag cijfers willen zien van de gehouden aanbesteding. De voorzitter antwoordde dat de fa. Ca- pelle-Stouten uit Oosterland als laagste inschrijver uit de bus kwam, maar veel te hoog boven de begro ting n.l. voor f 91.000,Op verzoek echter deed genoemde firma zonder slag of stoot f 18.000,van de in schrijvingssom af en is nu aannemer geworden van de ambtswoning van de burgemeester voor de som van f 73.000,De heer Overbeeke is stomverbaasd hoe dit mogelijk is dat er zonder één letter te veranderen in het bestek, zomaar plotseling f 18.000,minder wordt gevraagd. Spreker hoopte dat het toezicht op deze bouw zeer intensief zal zijn, op dat er niet gebouwd wordt met de zelfde nonchalance als waarmee in geschreven werd. De heer Van Klin ken informeerde naar de naamge ving van nieuwe straten in de ge meente, waarop de raadsvoorzitter antwoordde dat dit nog niet is ge beurd. Hierna nam de voorzitter na mens de raad en het college van b. en w. met enge treffende bewoor dingen afscheid van een drietal raadsleden, wier zittingsperiode ten einde is, en die niet meer in de nieu we samensteling van de raad zullen terugkeren, t.w. de heren Boogert, Bolle en Van den Hoek, zulks onder De jongste rellen in Amsterdam zijn natuurlijk veroorzaakt door al lerhande jonge en niet zo erg jonge lieden die - om met burgemeester Samkalden te spreken - in dit soort ongeregeldheden hun roeping vin den. En het is bekend dat er van dit slag nogal wat inwoners zijn in de hoofdstad. Daarom had de stadsover heid op de vingers van een hand kunnen uittellen dat er goede kans bestond op een veldslag op Dam, Damrak en Rokin. Daarom had de politie ook van te voren behoorlijke maatregel behoren te nemen dat de zaak niet verder uit de hand liep dan absoluut niet te vermijden was geweest. En al zijn en blijven de beruchte Amsterdamse relmakers de eerste verantwoorde lijken voor de ongeregeldheden, het stadsbestuur en de politie gaan even min vrijuit: hun falen was er de oorzaak van dat de zaken zich veel en veel ernstiger ontwikkelden dan nodig is geweest. Het is een Amsterdamse traditie dat wanneer goede kans ,bestaat op rumoer ten eerste de nodige belang stellenden zich naar de plaats van het te verwachten onheil begeven om de sensatie mee te beleven. En dat liefhebbers van de sport van het agentje pesten eveneens in drommen komen opdagen. Als dan zo nodig voor de nog maar weinige vakantie dagen het Damslapen verboden moest worden - een maatregel waarvan de wijsheid geenszins vaststaat - dan is het een domheid om bij wijze van spreken tevoren uur en plaats van de rel publiekelijk bekend te maken om dan vervolgens ervoor te zorgen dat onvoldoende politiepersoneel staat aangetreden om ook inderdaad te volbrengen wat haar opgedragen taak is. Slechte taktiek Amsterdam is niet de enige grote stad in de wereld waar de politie het wel eens moeilijk heeft - het lijkt een van de weinige van dit soort steden waar men niet psycho logisch zowel als strategisch de po litie traint om eventuele rellenliefst te voorkomen en als ze onvermijd baar blijken zo snel mogelijk in te dammen. Parijs zou een voorbeeld kunnen zijn dat in deze niet om zijn raffi nement bewonderd behoeft te wor den, maar desnoods wel om zijn doeltreffendheid. Maar vooral Lon den, Washington, München hebben in de laatste jaren laten zien hoe een alert korps gezagshandhavers ru moerige samenscholingen tot kleine groepjes kan laten wegebben en on schadelijk maken zonder grof geweld toe te passen maar meer gebruik makend van psychologische en tac tische methoden. Waarbij in het on derhavige geval ook een redelijke kennis van de Amsterdamse menta liteit behoort, iets waarvan dit keer weinig blijk is gegeven. Het is in deze niet overbodig er nog even de nadruk op te leggen dat het niet de vreedzame damslapers zijn geweest die aan het knokken sloegen: men mag zich aan hen er geren en aan de lankmoedigheid die jegens hen een zomer lang aan de dag is gelegd of niet, maar zelfs hoofdcommissaris Jong en burge meester Samkalden hebben als eer sten vastgesteld, dat niet deze gas ten maar de eigen Amsterdammers weer eens op gang zijn geweest. Advertentie aanbieding van een boekwerk als aandenken aan de periode van hun raadslidmaatschap. (Reeds eerder gaven wij een uitvoeriger verslag van dit afscheid). Hierna volgde sluiting van deze raadsvergadering. Ernstig auto-ongeluk: 2 doden. 5 gewonden UDEN, 31-8. Bij een inhaalma noeuvre op de Provinciale Weg veghel-Uden is een personenauto te gen 'n tegenligger gebotst. Twee per sonen werden hierbij gedood en vijf zwaar gewond. De slachtoffers zijn mejuffrouw L. M. Bruinhof uit Uden en M. van der Heiden uit Berlicum. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. In de Sowjet-Republiek Georgie is een voormalige directeur van een machinereparatiebedrijf ter dood veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan het aannemen van steekpenningen en verduistering van staatsgelden. PARIJS. Om de reizigers uit lan den waar cholera is geconstateerd beter te kunnen controleren zullen met ingang van maandag op de Pa- rijse vliegvelden Orly en Le Bourget medische legereenheden worden ge stationeerd. JERUZALEM. Het Israëlische ka binet is niet tot overeenstemming ge komen over het beleid ten aanzien van het indirecte vredesoverleg in New York. Dinsdag wordt de dis cussie voortgezet. DALLAS. Abraham Zapruder, de amateurfilmer die de enige film maakte welke van de moord op pre sident John F. Kennedy bestaat, is op 66-jarige leeftijd aan kanker overleden. EKSJOE. Een 20-jarige Zweedse soldaat heeft een boete van 2000 kro nen (ongeveer 150 gulden) gekregen omdat hij zijn tot de schouders af hangend haar niet wilde laten knip pen. LONDEN. Uit de woning van me vrouw Camila Thorpe-Ellinger, de zuster van de Liberale partijleider Jeremy Thorpe, zijn schilderijen ter waarde van ruim 1,7 miljoen gul den gestolen. AMMAN. Koning Hoessein van Jordanië heeft- in een televisietoe spraak de kritiek van een aantal Arabische landen en verzetsorgani saties op het aanvaarden van de Amerikaanse vredesvoorstellen van de hand gewezen. NAIROBI. De 52-jarige Ameri kaan William Thompson is gekozen tot voorzitter van Wereldbond van Hervormde Kerken. Dit gebeurde op de vergadering van de bond die in Nairobi wordt gehouden. SAIGON. Drie Vietnamese burgers zijn omgekomen en 13 zijn gewond toen Amerikaanse milittairen tijdens een vuurgevecht bij vergissing een gehucht op 70 km ten noord-oosten van Saigon troffen. Een Amerikaan se woordvoerder heeft meegedeeld, dat de zaak wordt onderzocht. ADDIS ABEBA. De raad van mi nisters van de organisatie voor Afri kaanse eenheid heeft een ontwerp resolutie goedgekeurd, waarin de verkoop wordt veroordeeld, door West-Duitsland, Frankrijk en Enge land, van wapens aan Zuid-Afrika. AMMAN. De Zwarte Panters in de V.S. hebben solidariteit betuigd met het Palestijnse volk „in zijn strijd voor de bevrijding van zijn geboor teland en zijn strijd tegen de Israëli ërs, die gesteund worden door de Verenigde Staten", aldus verluidt in de Jordaanse hoofdstad. BRAZZAVILLE. De inwoners van Kongo-Brazzaville zullen voortaan niet mogen dansen zonder een ver gunning van de overheid. Op het dansen zonder vergunning staan zware straffen. FRESHWATER. Op het popfesti val van Wight heeft een collecte voor opgesloten of beroofde bezoe kers ruim 11.000 gulden opgebracht. De inzameling was georganiseerd door de organisatie „Release", die mensen wil helpen die moeilijkheden hebben gekregen met de politie. ATHENE. De Australische motor coureur James Terrence (23) is tij dens de training voor wedstrijden die zondag op het eiland Korfoe worden gehouden, bij een ongeluk om het leven gekomen. ATHENE. Griekenland onderhan delt met Frankrijk en West-Duits- land over de aankoop van zware wa pens, waaronder tanks en straalja gers, dat is uit officiële kringen in Athene meegedeeld. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft haar vierde .kunstmaan binnen elf dagen in een baan om de aarde ge bracht. Het is de Kosmos 360. PRAAG. De Tsjechoslowaakse partijleider Gustav Husak heeft ver klaard, dat de crisis in zijn land voorbij is, dat een anti-liberaal bloedbad is voorkomen en dat de toekomst van zijn land er goed uit ziet. BERLIJN. Twee Westduitsers, die sinds 1967 in Oost-Duisland gevan gen gezeten hebben wegens spionage, zijn vrijgelaten. Dit heeft het Wesl- duitse ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt. tfAIROBI. In Bocsia, de westelijke provincie van Kenia, zjjn als gevolg van overstromingen meer dan drie duizend mensen dakloos geworden. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Cursus maatschappijleer „Samen denken - samen ZJEIUKZEE, 31-8. In samenwer king met de Plattelandsjongeren- bond, de Ned. Ver. van Huisvrouwen en de Z.V.U. organiseert de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen op Schouwen-Duiveland op vier maandagavonden in januari en fe bruari 1971 een cursus maatschappij leer onder het motto: „Samen den ken - samen doen". Bejaarden leren branden blussen UTRECHT, 29-8. Personeel en groepen bewoners van de vier ge meentelijke Utrechtse bejaarden huizen krijgen een opleiding in het bestrijden van beginnende branden. Ze leren ook hoe met blusmidde- len om te gaan en tevens zal in structie worden gegeven in de beste methode vaii evacuatie van minder goed ter been zijnde bewoners. De. opleiding, die reeds is begonnen, wordt gegeven door personeel van de Utrechtse Bescherming Bevolking Fusie in krantewereld ariStOCFcltlG doen" De eerste drie bijeenkomsten zul len plaats vinden in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. Op 11 januari vindt de eerste bijeenkomst plaats. De burgemeester van Westerschou- wen, de heer H. P. Everwijn zal dan inleiden het onderwerp: „Hoe werkt het bestuur van een gemeente". Op 18 januari zal door een lid van de Vrouwen Advies Commisise uit Mid delburg worden behandeld: „Hoe werkt een adviescommissie". De der de avond is op 25 januari: De heer A. C. W. van der Vet uit Renesse, oud hoofdredakteur van het „Alge meen Dagblad" zal dan het onder werp: „Het leren lezen van officiële verslagen en het maken van een ei gen verslag" behandelen. Tenslotte zal als vierde avond een bezoek aan een raadsvergadering in Wester- schouwen worden gebracht. In ver band met de nu nog onbekende da tum van de raadsvergadering be staat de mogelijkheid, dat de data. van de lezingen onderling worden verwisseld. AMSTERDAM, 31-8. De besturen van de Nederlandse Dagbladunie N.V. en de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven N.V. hebben in beginsel besloten tot samenwerking bij "het uitgeVen. van de tot de N.p.U". behorende dagblad N.R.C.-Hanjdels-: blad enerzijds en het tot de VvN.U. behorende dagblad De Tijd ander zijds. in 'n communigue zeggen beide, con cerns dat zij zich hebben laten leiden doof de overweging dat zij genoemde dagbladen hun eigen karakter wil len doen behouden, terwijl toch de concurrentie van de etherreklame en de voortdurende kostenstijgingen-tot maatregelen nopen. Het is de bedoeling dat de samen werking journalistieke, commerciële en technisché elementen zal bevat ten! ROME, 31-8. In Rome heeft zon dagavond de 45-jarige markies Ca- millo Casati Stampa di Soncino zijn 40-jarige echtgenote en haar min naar, .de 25-jarige student Massimo Monorenti, doodgeschoten. Daarna pleegde hij Zelfmoord. De. markies, een zeer rijke gi-ond- bëzi'ttër, <was een bekende figuur in de. Romeinse aristocratie. Hij bezat ó.a., een renstal en een eiland nabij Ponza, dat hij als jaohtreservaat had ingericht". DRUTEN. De 27-jarige stuurman A. Peperkamp is in de Waal bij Dru- tèn verdronken. Hij stond op de loopplank van zijn schip en wilde met een haak een paar schoenen uit het water halen. Hij viel en moet zijn verdronken. Een plaatje uit 1907 van de Kerk straat te Oosterland, met op de ach tergrond het Dorpshuis, toen nog in volle glorie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HEESCH. Op de boerderij van landbouwer J. van der Ven in de buurtschap Vinkei (gem. Heesch) is door onbekende oorzaak brand uit gebroken. De gehele boerderij en een grote partij hooi en machinerieën gingen verloren. ROTTERDAM. - Feijenoord gaat voor de return tegen Estudiantes weer in retraite in het KNVB-cen- trum te Zeist. De Rotterdammers trekken zich daar terug van maan dag 7 september tot woensdag 9 sep tember. Kort voor de wedstrijd be gint zal Feijenoord in het stadion ar riveren. DEN HAAG. Van het totaal aan tal van rond 37.000 lagere school kinderen in Den Haag bleef vorig jaar 15,4 procent gedurende de ge hele zes weken durende zomerva kantie thuis. Nog eens 15 procent was in die zomervakantie één dag tot maximaal één week buiten de woonplaats. ARNHEM. Het bestuur van de Po litieke Partij Radikalen meent dat moet worden gewerkt aan een pro gressief alternatief voor het kabinet- De Jong. welk alternatief na de ko mende Kamerverkiezingen, hetzij als regering, hetzij als schaduwkabinet kan optreden. AMSTERDAM. Een der Amster damse officieren van justitie, mr. H. E. van Renesse, heeft in het Vara- radioprogramma „Dit is het begin" gezegd, dat de justitie in de hoofd stad geen advies aan burgemeester Samkalden heeft gegeven tot instel ling van het slaapverbod. VENLO. Bij een steekpartij, die zich te Venlo voordeed, kregen twee jongelui ernstige steekwonden in borst en linkerzij. Acht jongens van wie drie lichte slag- en steekwonden kregen, werden opgesloten in de po litiebureaus te Venlo en Tegelen. FEUILLETON „En hij dan? Nemen we hem niet mee?" Peter wees op het slachtoffer op de grond. „Ben je gek? Weet je hoeveel kilo meter het is van hier naar Den Haag? Stel je voor, dat we onderweg op de een of andere manier aange houden worden? Weet jij, of hij hier nog meer mannetjes in de buurt heeft?. En als ze zijn verdwijning be merken en de politie waarschuwen? Weet jij nu, voor wie Vlaming werkt Er bestaat nog altijd de mo gelijkheid, dat hij een politiespion is. Wat voor verklaring geef jij, als ze ons met hem in de wagen aanhou den? Kunnen we beter meteen naar het polibureau lopen". Peter knikte. „Ja, dat is zo". Dé lange boog zich naar zijn met gezel -en vervolgde: „Dit pak slaag zal hem wel tot andere gedachten brengen. Wedden, dat hij met een paar dagen verdwenen is? Nou, dan zijn we, waar we wezen wilde, niet?" De ander knikte. „Laten we dan meteen maar gaan". Ze keken nog eens rond in het vertrek, knipten het licht uit en ver lieten behoedzaam het huisje. Een paar minuten later werd eigens op de weg de motor van een auto aan geslagen en reed een grote zwarte wagen met grote snelheid over de eenzame Boslaan in de richting van de Rijksweg. Rechercheur Hoolwerf had om vijf uur zijn dienst er op zitten en terwijl hij naar huis terugfietste, dacht hij aan het telefoontje, dat hij van zijn collega Winkel gehad had. Nee. nieuws was er nog niet over die Vlaming. Hij had hem één keer bezocht, maar was ook niet veel wij zer geworden. Dat het daar niet he lemaal goed zat, lag .wel voor de hand. Een mannetje met een straf blad; iemand, die feitelijk nooit veel produktief werk verricht had in zijn leven en nu ook in feite praktisch niets uitvoerde. Naar alle waar schijnlijkheid zat hij daar met eeQ. doel. En wal ook van belang was: een paar dagen geleden had hij een verrekijker gekooht in het dorp. Een beetje verdacht, nietwaar? Halvewege zijn woning kreeg Gert Hoolwerf een idee. Het was nog vroeg en Cobie, zijn vrouw, was vast nog niet met het eten klaar. Vooruit, even een kort bezoekje brengen aan onze vriend Vlaming. Je kunt nooit weten, waar het goed voor is. Terwijl hij de Boslaan opfietste, passeerde hem een zwarte auto in snelle vaart. Gewoontegetrouw be keek hij het kenteken en prentte het meteen in zijn geheugen, want nu herinnerde hij zich, dat hij de wa gen al vaker in het dorp gezien had, doch steeds in de avond. Eens naar laten informeren, dacht hij. Een paar minuten later zette de rechercheur zijn fiets tegen het huis je en belde aan. Hij wachtte, onder wijl rondkijkend in de duisternis, maar in het huisje bleef, alles stil. Zeker niet thuis. Besluiteloos bleef hij nog even. staan, doch zag tenslotte in, dat dit aan dè situatie niets veranderde. De man was kennelijk de deur uit. Een beetje gepikeerd, omdat hij de tocht nu voor niets had gemaakt, probeerde hij door het raampje naar binnen tc turen. Maar alles was don ker en het bleef stil. Hij had zijn fiets al in de hand om weg to rijden, toen hij aarzelde. Gek, dacht hij. maar ergens vertrouw ik door FRANK VAN FALCKENOORT het niet. Iets in me zegt. dat hier wat niet in orde is. Cobie zou het m'n zesde zintuig noemen. Opnieuw zette hij zijn fiets neer en liep terug naar de voordeur. Hij voelde aan de deurknop en tot zijn verwondering was de deur niet af gesloten. Voorzichtig duwde hij de deur open en zag op de grond een tas staan. Hij haalde zijn zaklamp te voorschijn, waarmee hij het gangetje belichtte. Uit de tas staken een paar flessen melk. In de gang riep hij: „Bent u thuis, meneer Vlaming?" En luisterde. Maar alles bleef min of meer grieze lig stil. Ik vertrouw het niet. dacht Gert. Ten slotte ben ik politieman, dus ik kan een redelijke verklaring geven voor mijn aanwezigheid hier. Hij opende de toegangsdeur naar het woonvertrek, zocht naar het lichtknopje en draaide dit om. Bijna meteen zag hij de bewoner in een hoek liggen, de bloedplekken op de vloer en de wand. Automatisch trok hij een lijn tussen de snel wegrijden de zwarte auto en de toestand in dit huisje. Hoolwerf liep naar het slachtoffer en boog zich over hem heen. Uiteen paar wonden aan het gezicht drup pelde nog bloed. Hij haalde een klein doosje uit zijn zak, dat hij al tijd bij zich droeg en nam er een paar pakjes noodverband uit. Zo goed cn zo kwaad als het ging ver bond hij de ergste wonden, zodat het bloeden in ieder geval gestopt was. Meer kan ik niet doen, dacht hij; nu moet ik eqrst een dokter waar schuwen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4