morgen zacht gekruide varkensrollade DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bezoek Soeharto aan Nederland opnieuw 24 uur uitgesteld Zomer van 1970 was een zonnige Geen Amerikaans-Russische strijdmacht langs het Suezkanaal CHOLERA NAAR EUROPA T.v.-uitzending extra Kamerdebat Nog geen positieve uitwerking van bespreking met vakbonden I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 september 1970 127ste jaargang Nr. 20463 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, iel. (01110) 2255, na 18.00 uur; lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave; N.V. Drukkeri] v/h lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer' Aktie „Onderdak" passeerI vier ton (.«■vol*; van Wassfiuiar.se toestand DJAKARTA, 1-9. Het vertrek van president Soeharto naar Nederland is voor de tweede keer 24 uur uitgesteld. Dit heelt de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, na afloop van een conferentie mee gedeeld. Aan deze conferentie hadden talrijke hoge burgerlijke en militaire autoriteiten deelgenomen. Verwondering Het nieuws van een tweede uitstel heeft levendige verwondering gewekt in buitenlandse diplomatieke krin gen in Djakarta. Want enkele uren eerder had het Indonesische mini sterie van buitenlandse zaken de bui tenlandse diplomaten uitgenodigd zich naar het vliegveld van Djakarta te begeven, tegen 20.00 uur plaatse lijke tijd, om het Indonesische staats hoofd uitgeleide te doen. Bezetting residentie ambassadeur DEN HAAG, 31-8. Twec-cn-dertis merendeels jeugdige Zuid-Molukkers hebben maandag elf uur lang de Wassenaarsc residentie van de Indo nesische ambassadeur bezet. Om half zeven 's morgens arriveer den zij met drie busjes. Zij drongen gewapend het gebouw binnen, waar bij de hoofdagent J. Moolenaar, van de Wassenaarse politie, die op wacht stond, werd doodgeschoten. Een tweede politieman. F. Vink, werd ge gijzeld. De heer Moolenaar wist nog voordat hij aan zijn verwondingen overleed, de politie in Wassenaar te waarschuwen. De Indonesische ambassadeur, ge neraal Natadiningrpt, was niet aan wezig toen zijn residentie, werd be zet. Hij verbleef van kwart voor ze ven 's morgens tot kwart over vijf 's- avonds in kasteel Oud-Wassenaar. Het kasteel heeftal die lijd onder bewaking gestaan. Zijn vrouw en twee kinderen en vijf anderen waren echter wel in de residentie en wer den door de bezetters gegijzeld. „Oorlog" De situatie die ontstond, kreeg in de loop van de dag de kenmerken van een oorlog op kleine schaal. In een villa tegenover de residentie werd het „hoofdkwartier" van de Nederlandse regering gevestigd, waar premier De Jong al vroeg aanwezig was, in gezelschap van Wassenaar's burgemeester Geertsema. Ook minis ter Luns heeft het hoofdkwartier een uur bezocht. De politie nam haar in trek in een naburige school. De beztters eisten dat de president- in-ballingschap van de Zuid-Moluk- ken, ir. Manusama, met hen in de re sidentie een gesprek zou hebben. Vanuit het regeringshoofdkwartier werd telefonisch contact met de heer Manusama. opgenomen, die vervol gens op weg ging naar Den Haag. Terwijl men wachtte op de komst van ir. Manusama, verklaarden de bezetters - volgens toeschouwers - via de megafoon dat het hun speet dat een politieman was gedood bij hun actie. Zij waren bereid de villa te verlaten, mits zij ongehinderd zou den kunnen vertrekken. Op verzoek van premier De Jong kwam ir. Manusama, begeleid door een politie-auto, van het kantoor van de „Badan Persuatan" naar Wasse naar. Kort na éép uur kwam de heer Manusama, in gezelschap van pre mier De Jong, minister Luns, die in middels was teruggekeerd, en burge meester Geertsema naar buiten. Van uit een pand tegenover de bezette residentie werd in het Maleis met de bezetters gepraat. Vervolgens begaf ir. Manusama met twee Zuid-Moluk kers zich naai' het bezette pand, waar hij bleef tot de bezetting werd opge heven. De ontruiming De ontruiming van de residentie verliep zonder ongelukken. Om half zes verlieten de „vrije Zuidmolukse jongeren" het pand en werden in ge reedstaande politiewagens geleid. En kelen slaakten kreten of hieven hun vuist in de lucht. Zij hadden rode banden om het haar. Hun wapenar senaal bleek te hebben bestaan uit' vier machinepistolen, zeven of acht revolvers, een degen en een grote stapel steekwapens. Een goed stuk vlees hoort erbij bij de sla of andijvie een morgen warm, overmorgen koud! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vfeesconserven het feit dat zowel juni als augustus slechts de helft van de normale hoe veelheid regen hebben opgeleverd. Gemiddeld over het gehele land is ongeveer 190 millimeter regen geval len tegen 214 millimeter normaal. Overal was het aan de droge kant, behalve plaatselijk in Zuid-Limburg. Ce gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden was nog geen halve graad boven de normale waar de. Juni was ditmaal de warmste, juli de koudste der drie zomermaan den. In De Bilt werden 24 zomerse dagen opgetekend tegen 19 normaal, na 1959 hadden de drie zomermaan den niet zo veel zomerweer meer ge bracht. WASSENAAR. Een gevechtswagen van de marechaussee voor de bezette residentie van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SAN CLEMENTE, 31-8. De Ame rikaanse president Richard Nixon heeft de suggestie een Amerikaanse- Russische politiemacht naar het Suezkanaal te zenden als een rege ling van het Israëlisch-Arabische conflict wordt bereikt, ingetrokken. De mogelijkheid van een dergelij ke strijdmacht had Nixon vorige week tijdens een gesprek met hoge Amerikaanse functionarissen te ber de gebracht. De president heeft in voorzichtige bewoordingen deze gedachte losgela ten in een zaterdag in zijn huis in Sarr Clerqente in Californië opgeno men vraaggesprek met de Ameri- Dood door wespensteek MELUN, 31-8. Een 42-jarige vader van tien kinderen is in het Franse stadje Coulommiers door een wespe- steek om het leven gékomen. Hij lag op zijn balkon te slapen toen een wesp onder de band van zijn pols horloge kroop, daar bekneld raakte en hem in de polsslagader stak. De man kreeg onmiddellijk ademha lingsmoeilijkheden en stierf op weg naar het ziekenhuis. MADRID. 31-8. Spaanse gezond heidsdeskundigen zijn ervan over tuigd dat de cholera Europa zal be reiken. en hebben al een miljoen do ses vaccin laten maken. Dit is maan dag in Madrid meegedeeld door dr. Antonio Muro, hoofd van de afde ling preventieve geneeskunde van de Spaanse gezondheidsdienst. Dr. Muro verklaarde dat nog zes miljoen doses anti-choleravaccin in de maak zijn, en dat in havens, op vliegvelden en bij grensposten al 60 duizend mensen zijn ingeënt. Vol gens Spaanse deskundigen is de cho lera in het midden-oosten al sinds september 1965 in opmars. Sinds 1966 bestaal in Spanje een waarschu wingsdienst voor cholera. kaanse televisie maatschappij CBS. „Ik geloof niet dat een suggestie van deze aard, hoe goed bedoeld, werke lijk van nut is op het moment dat dr. Jarring met zijn taak is begonnen", aldus Nixon in het vraaggesprek dat maandag is uitgezonden. HILVERSUM, 1-9. De NOS zal de extra vergadering van de Tweede Kamer, welke dinsdag naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Was senaar wordt gehouden, rechtstreeks per i-adio en televisie uitzenden. De reportages beginnen om 13.00 uur via de televisie op Nederland I en via de radio op Hilversum I. Van de televisie-reportage zal zo mogelijk om 18.00 uur een samen vatting worden gegeven. Indien de Kamerdebatten op dat moment nog mochten voortduren, zal de samen vatting op een later tijdstip worden uitgezonden. Duitser eiste geld op niet revolver UITHUIZERMEEDEN, 31-8. De politie te Stadskanaal heeft in de loop van maandag de 20-jarige Duit ser V. G. en een meisje, wier identi teit onbekend is en dat in z(jn ge zelschap was, aangehouden. Dè Duitser werd gezocht omdat hij ervan verdacht wordt maandagmor gen geprobeerd te hebben bet bij kantoor van de Nederlandse Midden- standsbank te Uithuizermeede op te lichten en te overvallen. Hij kwam een cheque innen, maar de cassière, mejuffrouw J. van der Woude en haar directeur twijfelden aan de echtheid. Nadat uitbetaling geweigerd was, trok de Duitser een revolver en hij eiste geld op. Omdal alarm geslagen was, vluchtten de Duitser en het meisje in een auto. V/AT mr 01 &ILT Verwachting tot woensdagavond: Wissel vallig In de avond en nacht weinig bewol king en tot zwak afnemende wind; morgen overdag van het zuidwesten uit toenemende bewolking, later ge volgd door regen; matige tot krach tige wind uit zuidelijke richtingen; dezelfde middagtempera turen als vandaag of iets hogere. Voor donderdag: Aantal uren zon; 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 2 sept. Zon op 5.52, onder 19.26. Maan op 7.30, onder 19.38. 3 sept. Zon op 5.54, onder 19.24. Maan op 8.40, onder 19.48. Eerste kwartier: 8 sept. (20.38). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 sept. 3 sept. 4.21 v.m. 4.50 v.m. BROUWERSHAVEN: 2 sept. 3 sept. 3.54 v.m. 4.25 v.m. 16.27 n.m. 16.55 n.m. 16.13 n.m. 16.42 n.m. Springtij: 3 sept. De stakingen in hel Waterweggebied' ROTERDAM. 31-8. Het akkoord dat districtbcstuurders van dc drie metaalbondcn zaterdag na langduri ge besprekingen met dc directie van Rpn-Scheldc bereikte heeft niet de positieve uitwerking gehad die men er in Rotterdam van heeft verwacht. Een deel van dc stakers by de wer ven en machinefabrieken in het Rot terdamse Waterweggebied verklaar de zich maandagmorgen niet ak koord met dc nieuwe overeenkomst (onder andere een voorlopige uitke ring van f 400 op definitieve rege lingen) en dat leidde tot prolongatie van dc stakingsactie onder bijna 14.000 werknemers in dc Rotterdam se metaalindustrie. Lang niet in'alle gevallen werd de staking spontaan en mot algemene instemming voortgezet. In de loop van de morgen werd duidelijk dal met name bij Wilton-Fijenoord in Schiedam en bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (bijna de helft van het totale aantal stakers) mensen wel degelijk bereid waren akkoord te gaan met de nieuwe voorstellen, zoals die zaterdag in ge zamenlijk overleg tussen werkgevers en werknemers tot stand kwam te accepteren. Volgens de heer A. Schravemade van de metaalbedrijfs- bond van het N.V.V. is het over grote deel van de erkend georgani- seerden bereid hel akkoord, waar mee ook de ondernemingsraden heb ben ingestemd, te aanvaarden en weer aan het werk te gaan. Om de staking Anderen - geschat wordt 20 tot 30 procent - verklaarden zich round- uit niet akkoord met de nieuwe voorstellen en eisten een uitkering van f 400 schoon. De heer Schrave made: „ook al zou men bereid zijn om die f 400 schoon te betalen, dan zouden die mensen daar nog niet mee akkoord gaan. Het gaat hen ge woon om die staking, er zijn nu krachten aan het werk die willen dat er niet gewerkt wordt", zo zei hij. De vakorganisaties zijn overi gens in geen geval van plan de za terdag bereikte overeenkomst op nieuw te verbreken. De heer Schra vemade zei voorts dat de vakbonden zich niet meer achter de staking kunnen stellen. Do bonden zullen derhalve geen uitkeringen doen uil dc stakingskassen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1