eneer cf-lanóen, incognito s!fde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. Opnieuw zijn altaarstukken opgevist uit de Oosterschelde Bekendmaking gemeente Zierikzee Wat biedt de BEELDBUIS? ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEUR In totaal nu 211 vondsten COLIJNSPLAAT, 29-8. In de Oos terschelde nabij Colynsplaat op Noord-Beveland heeft het vissers vaartuig de „Tholen 6" van schipper K. J. Bout vrijdag weer veertien complete en fragmentarische altaar stukken van de godin der vrucht baarheid Nehalennia in z\jn netten opgehaald. Deze laatste vondsten hebben het totaal aantal gebracht op 28. De eerste 14 stukken werden de afgelopen weken opgehaald. Vrijdag was er de bovenste helft van een altaar bij, waarvan schipper Bout op 15 april j.l. de onderkant vond. Het totale altaar is één meter hoog. Bovendien is het volgens prof. dr. J. Bogaers, hoofdleraar te Nijme gen, een bijzonder gaaf exemplaar, met aan de ene kant een beeldje van de godin met hondje en aan de ande re kant een broodmandje. Ook kwam een altaar boven water met de namen van de twee consuls Maximus en Aelianus, die omstreeks 223 na Christus samen consul van Rome moeten zijn geweest. De opgeviste altaarfragmenten kunnen volgens prof. Bogaers en het Rijksmuseum voor Oudheden te Lei den tot de vondst van de eeuw voor Nederland worden gerekend. Ze is te vergelijken met de vondst in de achttiende eeuw nabij Domburg, waarbij 40 altaarstukken van deze godin werden opgehaald, alsmede met de vondst van Bonn uit dezelfde In verband met een onderzoek naar de funderingsconstructie der pijlers van de dubbele klapbrug in de haven van Zierikzee, zal het scheepvaart verkeer over het tijdvak van 1 t/m 4 september 1970 worden gestremd. In deze periode is de keersluis in het havenkanaal des nachts gesloten op de volgende tijden: 1 op 2 september: van 's avonds 22.00 tot 's morgens 9.30 uur; 2 op 3 september: van 's avonds 23.00 tot 's morgens 10.00 uur; 3 op 4 september: van 's avonds 23.30 uur tot 's morgens 11.00 uur. De direkteur gemeentewerken, J. LOUWERSE. MAANDAG 31 AUGUSTUS NED. 1: Het avondprogramma is nog steeds in vakantiesfeer. Na Pipo, het journaal en de scheepsjongetis van Bontekoe een aflevering van de Wetten der wildernis. Het liefdesle ven van twee leeuwen zien we van daag en dat van apen en olifanten. Transworld topteam laten de teams van het Lorenz Lyceum uit Eindho ven en de Royal Academi of Inver ness in Engeland tegen elkaar uit komen. Na het tweede journaal een aflevering van de aktualiteitenru- brielc Hier en Nu". En met liedjes gaan we het land weer in. De Chi co's, Bert van Dongen en Rien van Nunen zijn van de partij. Willy A.I- bertiThe Tree Jacksons en Ria Valk zijn in dit programma speciale gasten. Het programma komt uit Harlingen en is tijdens de vissers- dagen daar opgenomen. Ik zie, ik zie van Leo Schmidt maakt ook weer enkelen gelukkig. En dan is het tijd voor de Engelse correspondent die drie kwartier verteld over de Engel se Comedymakers waarvan de Ne derlandse televisie graag haar graantje meepikt. In de serie de He mel op aarde een blik op de kapel van het Benedictijnerklooster te Brauwelier bij Keulen. NED. II: Pipo, het journaal en een aflevering van de serie de 21e eeuw. De ogen in de ruimte zullen de ogen van satelieten zijn die fotografisch de hele aarde zullen bestrijken en de mens van allerlei informatie kun nen voorzien. Om half acht Coro- nationstreet en na het journaal een aflevering van Lucie. Hoofdschotel van de maandagavond is de film Compromis van Philo Bergstein die hiermee een tijdsbeeld geven wil.- Hoofdpersonen zijn een nogal links denkend journalist, diens vrouw, die als mannequin een behoorlijk inko men thuisbrengt en tenslotte een Amerikaans toneelspeler die ook al professioneel lot de progressieve groeperingen behoort. De journalist ontdekt dat hij theoretisch nogal proressief is en in zijn gewone leven eigelijk maar een burgermannetje van de consumptie maatschappij. De konfrontatie met de toneelspeler maakt hem duidelijk hoe dat zit. Zijn vrouw gaan ook de ogen open. Maar de Amerikaan zelf, hij wordt opgeroepen voor de dienst en is fel tegen de oorlotj in Vietnam. Wat doet hij. Sluit hij ook een compromis tussen idealen en realiteit? Als de film is afgelopen nog een klein half uurtje voor Achter het nieuws. DINSDAG 1 SEPTEMBER. NED. I: Na Pipo en het journaal een aflevering van Bruintje Beer en Daktari. Er is een nieuwe oppasser. De man is erg onhandig en bang voor dieren. Dit kost hem zijn baan tje als door zijn toedoen een leeuw ontsnapt die geopereerd moest xvor- den. Als de achtergronden van het falen van de man aan het licht ko men lost dr. Tracy zelf alles op. Na het journaal en Brandpunt de Andy Williamsshow. Met Donald O'Con nor speelt hij samen verschillende gekkeschetsjes. Andere gasten zijn Thelma Houston, Tony Joe White en the Osmond Brothers. In Naakt door de hel heeft Kaji het als soldaat nog moeilijker dan anders. Hij komt voordurend in konflikt met zijn meerderen. Bovendien komt zijn vrouw in moeilijkheden omdat ze kontakt heeft met een Chineese arts hetgeen de Japanners niet goed vin den. NED. II: Pipo, het journaal en kunstsignalering leiden het avond programma in. In mr. Deeds kan de jongen die nu een groot zakenman is veel plezier van zijn afkomst be leven. Als de komputer een fout maakt en mr. Deeds heeft een he kel aan deze apparaten blijkt de menselijkheid van de man het toch van de techniek te winnen. Na het journaal Peyton Place. Nana de mooie juf die graaf Muf fat al aardig in haar netten heeft gestrikt aoorctt zelf ook nog eens verliefd en wel op een kollega, hetgeen extra grote pro blemen met zich mee brengt. Als Nana de bons krijgt raakt ze aan lager ival. Tenslotte Avro's televisier MAANDAG 31 AUGUSTUS NED. I: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.04 Scheepsjongens van Bontekoe; 19.13 Wetten der wildernis; 19.30 Transivorld topteam; 20.00 Journaal; 20.20 Met liedjes het land in; 21.35 Ik zie, ik zie; 21.45 De comedy-ma kers; 22.30 Een hemel op aarde; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.04 De 21ste eeuw; 19.30 Corona- tionstreet; 20.00 Journaal; 20.20 Hier is Lucy, 20.45 Het compromis (film); 22.00 Achter het nieuws; 22.25 Jour naal. DINSDAG 1 SEPTEMBER. NED. 1: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal; 19.04 Bruintje Beer; 19.08 Daktari; 20.00 Journaal; 20.20 Brandpunt; 21.00 Andy Williamsshow; 21.50 Naakt door de hel; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.04 Kunstsignalering; 19.30 Mr. Deeds; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.05 Nana; 21.50 Avro's te- levisiermagazine; 22.40 Journaal. eeuw. Volgende week zal de „Tholen 6" van Schipper Bout, met aan boord oudheidkundigen van het Rijksmuse um voor Oudheden te Leiden en het Rijksinstituut voor Oudheidkundig bodemonderzoek in Amersfoort, de onderzoekingen voorzetten. Kettingbotsing in mist: tien gewonden HEILOO, 29-8. Op Rijksweg 9, ter hoogte van de grens tussen de ge meenten Heiloo en Limmen en ten zuiden van Alkmaar, heeft zich vrij dagavond omstreeks 11 uur in dichte mist een kettingbotsing voorgedaan. Zestien auto's botsten op elkaar en tien personen moesten naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De hei-installatie waarmee staatssecretaris M. J. Key- zer (Verkeer en Waterstaat) de eer ste Damwandpaal voor de Oostlijn van de Amsterdamse stadsspoor de grond in dreef, was de voorafgaan de nacht door onbekenden onklaar gemaakt. GRONINGEN. De tweede jaar beurs Groningen-Martinistad is door burgemeester J. J. A. Berger van Groningen officieel geopend. Deze jaarbeurs, die de bezoeker de uiteenlopendste onderwerpen biedt, overtreft die van vorig jaar, zowel in grootte als in variatie. WESSEM. De 50-jarige schipper Piet Stout van het binnenschip „Cornelis Pieter", wordt sinds 25 augustus vermist. De man lag met zijn schip gemeerd in de Maashaven Wessem, waar hij de kermis heeft bezochl. Sindsdien ontbreek ieder spoor van hem. DEN HAAG. Uit een woning aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag zijn tijdens afwezigheid van de bewoners, zes schilderijtjes, drie bontjassen en. een bontstola ont vreemd Volgens de eigenaar verte- genwoordigt het gestolene een waar de van 40.000 gulden. DELFT. De Delftse politie heeft voor de duur van Taptoe Delft 1970 versterking gekregen van de Konin klijke Marechaussee. Naast de 80 man van het het eigen korps zullen op elke taptoe-avond 80 marechaus- see's in touw zijn. Rond de markt, waar de taptoe wordt gehouden, zor gen de 180 man in totaal voor de af zetting en de controle van degenen, die zich taptoewaarts begeven. HEERLEN. De Heerlense recher che heeft de 40-jarige meubelhande laar H. W. gearresteerd onder ver denking Heerlenaren en vermoede lijk ook nog een aantal niet-Heerle- naren voor vele duizenden guldens te hebben opgelicht. De man be middelde bij geldleningen en aan koop van meubels. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft unaniem steun gegeven aan het wetsontwerp tot goedkeuring van het internationale verdrag van New York inzake de uitbanning van elke vorm van rassendiscriminatie. AMSTERDAM. Van de totaal 40 aan de officier van justitie voorgelei de arrestanten van de rellen tijdens de vorige week in Amsterdam zijn bijna de helft - 18 - buitenlanders. Bij de gearresteerde 13 minderjari gen zijn zes buitenlanders. AMSTERDAM. Verdacht van po ging tot doodslag is door de Amster damse politie aangehouden de 18- jarige stukadoor G. J. W. De jonge man zou tijdens de rellen in de bin nenstad op het Damrak zijn ingere den op enkele manschappen van de marechaussee. DEN HAAG, 29-8. In ondernemers- kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de regering In de komende weken conjunctuurmaatre gelen zal nemen. Dit blijkt uit een commentaar van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (V.N.O.) op de regeringsuitlatingen van de laatste tijd over de economische situ atie. AMERSFOORT. Bij een verkeers ongeval op de Stichtse rotonde in Amersfoort is de 22-jarige A. Ver meulen uit Soeslerberg om het leven gekomen. De bestuurder van de auto waarin het slachtoffer zat, is ernstig gewond in het ziekenhuis opgeno men, hij verkeert in levensgevaar. Een oude foto van de molen „Aco- lus" en later „De Koekoek" te Drei- schor. Naast de molen staat het meelpakhuis. De molen is sinds ja ren als woonhuis in gebruik. ROOSENDAAL. De United Bis cuits Holding Company te Londen heeft de biscuitfabrieken Milanc Univers in Ossendrécht en Selwa N.V. in Halsteren, overgenomen. FEUILLETON 35 Vlaming kon er hoe langer hoe minder wat van begrijpen. Nu kon hij er helemaal geen touw meer aan vast knopen. Het werd hem alle maal te geheimzinnig, of hij had met een stelletje gekken te doen. Een gek moest je maar niet tegenspreken daar kwam hommeles van. Noem een bedrag, zei die lange. Vooruit, we spelen dit gekke spelletje mee. Hij knikte bedachtzaam en keek de lange spotlachend aan. „Vooruit, we doen mee, meester, jij je zin. Geef me vijf en twintigduizend pieter mannen en ik ben morgenochtend vroeg vertrokken. Maar dan ook meteen." 13 De uitwerking van Vlaming's woorden was meer dan verrassend. Tot nu toe had hij alles als een idio- 11. Een groot aantal gasten had zich reeds aan de feestelijk gedekte tafel verzameld en nauwelijks hadden Tudor en Aram plaats genomen, of de oude bard trad na der, nam met een sierlijke zwaai zijn muls af en maakte een diepe buiging voorTudor. Deze stelde de zanger op zijn gemak en terwijl de gasten zich tot luisteren zetten, stemde de man zijn instrument en even later klonk zijn prachtige bariton door de zaal. Uitgebreid bezong hij de lof van Tu dor. diens moed en heldendaden en ook aan de lieflijke schoonheid van Tamahia wijdde hij vele strophen. Doch dan verdween de uitbundig jubelende klank uit zijn stem. Deze daalde tot een somber gefluister: „He laas, het derde lied van dit roemrucht ge slacht, beladen met Doch hij kwam niet verder, want plotse ling was Tudor met een kreet van woede opgesprongen. In een aanval van razernij wierp hij de tafel, met alles wat er op stond, opzij, zodat schalen en bekers rin kelend op de grond kletsten. En met een van woede verwrongen gelaat brulde hij de zanger toe: „Zwijg! Zwijg onmiddellijk als uw leven u lief is en scheer u weg van hier! Snel, anders zal ik u door mijn dienaren do poort uit laten ranselen!" te grap beschouwd, waarvan hij weliswaar de porté niet begreep. Dat gezanik over: je zit ons in de weg, en wie is je opdrachtgever, be schouwde hij allemaal als iets onwe zenlijks. Per slot van rekening deed hij hier niets anders dan luieren en leven van het geld, dat hij Schie- damse Toon afhandig had gemaakt. Doch daar kon niemand iets van weten. En voor de rest wilde hij met rust gelaten worden. Maar alla, als er van die idioten waren, die hem een bom duiten wilde geven, als hij ging verkassen, waarom zou hij dan hun zin niet doen? Voor geld, baai- geld, deed hij heel wat. En als in dit geval alleen maar ging om verhui zen naar een andere streek, vooruit, voor geld wilde hij desnoods met een wel vertrekken. En omdat hij een en ander nog altijd als een soort grap bezag, besloot hij ook grappig te worden en noemde een kwart ton. De lange was rechtop gaan zitten en keek de ander met grote ogen aan. Toen draaide hij zich naar de kleine metgezel, die al even gek zat te kijken. „Vijf en twintigduizend gulden. prevelde Peter, met zijn ogen knipperend en door de emo tie zij verbrande hand veréetend, „datdat De bezoekers keken elkander nog eens veelbetekenend aan en knikten. De lange stond langzaam op en keek neer op Jan Vlaming. „Dan kon de baas toch wel eens gelijk hebben." zei hij zacht, „hoewel ik het een waanzinnigé gedachte vond. Achter af bekeken heeft de baas altijd weer gelijk. Maar zo'n prutsventje, die nooit anders gedaan hooft als hand tekeningen vervalsen. In een onderdeel van een sekonde was de lange bij Vlaming en voor hij goed en wel besefte, wal er ge beurde. suisde hij al door de kamer hoon en kwam vlak bij de deur naar de gang op onzachte wijze op dc vloer terecht. Half verdoofd door de hevige slag op zij hoofd, die de lange hem gegeven had, bleef hij liggen, maar een paar tellen later welde er een hevige woede in hem op. Hij richtte zijn hoofd omhoog en keek de lange man, die naderbij gekomen was, minachtend aan: „Flinke kerel ben jij, he?" door FRANK VAN FALCKENOORT De man bukte zich en greep Vla ming zwijgend beet. Deze probeer de zich te verweren en was zowaar nog in staat de ander met zijn vuist in het gezicht te raken, maar wat daarna gebeurde, leek Vlaming een eeuwigheid, hoewel alles misschien nauwelijks een of twee minuten duurde. Een regen van slagen en schoppen daalde op hem neer. Nog even probeerde hij zich te verwe- ren, maar tenslotte bedekte hij rijn hoofd met beide armen om dit li chaamsdeel althans zoveel mogelijk te beschermen. Hoewel hij overal stekende pijn voelde, bleef hjj nog een hele poos bij zijn positieven. Ze slaan me dood, dacht hij; dit is het einde. Langzaam voelde hij het be wustzijn wegzakken. Op een gege ven ogenblik leek het, of hij begon te zweven. Hij hoorde woorden, maar de betekenis ervan drong niet mere tot hem door. De frijn werd ineens minder en toen werd alles donker om hem heen. En stil. De lange wiste zich het zweet van het gezicht en begon met een zak doek het bloed te stelpen, dat uit zijn neus vloeide. De ander was al lang overeind gekomen en had ter loops even het gordijn opzijgescho ven om naar buiten te kijken, maar rond het huisje was verder alles rustig en daarna bepaalde hij zich er toe te kijken, hoe het slachtoffer werd afgetuigd tot deze tenslotte bewusteloos en bloedend in een hoek van het vertrek bleef liggen. Enige tijd was alleen het hijgen van dc lange vechtersbaas hoor baar. die nog altijd zijn zakdoek voor het gezicht hield( tot Peter de stilte verbrak en vroeg: „Wat doen wc nou?" Do lange schudde zijn hoofd. „Niks. Laat maar liggen. Misschien doet dit meer als geld. Vijf en twin tigduizenden dat vroeg hij zo maar, zonder meer." Hij keek neef op het bewegingloze lichaam. „Dat mannetje weet meer, Peter, let op mijn woorden. Misschien al veel te veel. We doen het beste meteen maar naar Den Haag terug te gaan en daar te vertellen, wat wij nu we ten. Meer kunnen we voorlopig niet doen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4