DE ZIERIKZEESCHE COURANT Residentie Indonesische ambassadeur bezet door Ambonnezen Burgemeester Samkalden: geen concrete aanwijzing over organisatie van rellen Rondvluclittoestel stort neer - Drie doden en zeven gewonden Amsterdam: Knokploeg-afstraffingsactie MORRIS Een miljoen gulden voor Nierstichting WAT Sleutelen aan oplossing stakingsproblemen in Waterweggebied ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mauiulag 31 augustus 1970 127ste jaargang Nr. 20462 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Qij de Vaate, tel. (OHIO) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! Oe advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer' Wespen in de Westhoek Hoofdagent van Wassenaarse politie door één van de bezetters doodgeschoten Pantserwagens ingezet op het terrein van bezetting Dit nummer bestaat uit 6 pagina's DEN 1IAAG, 31-8. lledcn-maandagmorgen vroeg is de residentie van de Indonesische ambassadeur in ons land. aan de Kcrkcboslaan in Wassenaar, aangevallen en bezet door Ambonnezen. Om half zeven is de hoofdagent J. Moolcnaar van de Wassenaarse politic, die op wacht stond b(j de woning van de ambassadeur van Indonesië, dood geschoten door één van-de talrükc jonge Ambonnezen, die met drie auto- busjes het pand kwamen bezetten. Een tweede politieman werd a's gijzelaar meegenomen en ook het personeel van de ambassadeur werd gegijzeld. De bezetters hebben sten- guns en pistolen bij zich en zijn zwaar bewapend. Op een ieder, die het terrein betreedt, wordt gescho ten. De dienstdoende inspecteur van politie, de heer P. G. Schurman, slaagde erin te onderhandelen met de bezetters. Als losprijs voor de ge gijzelde politieman en om het lijk van agent Moolenaar van het terrein te halen, moest de inspecteur onder meer de megafoon en andere goede ren uit de busjes in het gebouw brengen. Hij gaf hieraan gehoor. Ook een dokter mocht even het terrein betreden om de gedode poli tieman te onderzoeken. De bezetters hebben via burgemeester mr. W. J. Geertsema voorwaarden gesteld waarop zij het pand willen verlaten. Deze voorwaarden zijn tot op dit moment nog niet bekend gemaakt. Alle wegen naar Wassenaar zijn afgesloten voor alle verkeer. Men ziet langs de hoofdwegen, onder meer op de rijksweg naar Amster dam, tal van politiemannen (ook in burger geklede) die zijn uitgerust met helmen en wapens. De politie van Wassenaar heeft de hulp inge roepen en gekregen van de politie van Den Haag, de Rijkspolitie en de Marechaussee. AMSTERDAM, 29-8. Burgemees ter Samkalden heeft verklaard geen concrete aanwijzigingen te hebben dat de rellen in de Amsterdamse binnenstad z(jn georganiseerd. „Uit de agressiviteit waarmee de actie is gevoerd heb ik wel vermoe dens gekregen, maar die zijn pas na enige tijd te verifieren", aldus de burgemeestèr, die zich verder niet over zijn vermoedens wilde uitlaten. Hij sprak op een persbijeenkomst op het stadhuis, waarin hij nogmaals de achtergronden schetste van het be sluit om een slaapverbod op de Dam en omgeving in te stellen. Dr. Samkalden zei dat het Natio naal Monument zowel een ontmoe tingsplaats moet zijn als een plaats waar de doden herdacht kunnen worden. Om die twee functies te kunnen combineren is een tolerant beleid vereist en dat hebben we de afgelopen periode gevoerd, aldus de burgemeester. „Je moet echter kun nen bijsturen, maar het karakter daarvan is miskend. Het is niet de bedoeling verandering in het beleid te brengen". De divisie Den Haag van de Ko ninklijke Marechaussee heeft twee pantserwagens gedirigeerd naar het terrein van de bezetting. Tot de vele autoriteiten die zich daarheen heb ben begeven behoort de minister president. De Indonesische ambassadeur heeft tijdig weten te vluchten. Zijn gezin is gegijzeld. In de bossage op het terrein van de woning van de ambassadeur heb ben bezetters zich geposteerd met stenguns. De politie heeft medegedeeld, dat de losprijs voor de gegijzelde hoofd agent o.m. omvat de wapens van de politiemannen, die met een auto wa ren gekomen om het lijk van de neergeschoten wachtagent op te ha len. Het doorgaand verkeer rondom Wassenaar zit volledig in de knoop. De ambtswoning ligt een eind van de weg af, in een bosrijke omgeving. De woning van de ambassadeur werd alleen bewaakt door hoofdgent Moolenaar. Toen er assistentie kwam, werd de agent F. Vink dooi de bezetters gearresteerd en gegij zeld. Na onderhandelingen met de inspecteur Schurman en hoofdagent W. Seeman werd overeengekomen, dat agent Vink zou worden vrijgela ten als men ongewapend het terrein op kwam en de bagage, waaronder een megafoon en de vlag van de Zuid-Molukken in de villa zou bren gen. Minister-president De Jong en burgemeester Geertsema vau Was senaar hebben in een in de nabijheid van de ambassadeurswoning gelegen villa aan de Teylinger Horstlaan hun „hoofdkwartier" gevestigd. Zij wachten op de komst van de inmid dels gewaarschuwde president van de republiek Zuid-Molukken, ir. Ma- nusama, om we de Ambone.se jonge lui hebben gevraagd. Bij zijn aan komst aan de Rijksstraatweg (de president moet uit Rotterdam ko men) zal hij onder politiegeleide naar de Nederlandse minister-pre sident en de Wassenaarse burge meester worden gebracht. Op eilandje „De Haringvreter" in het Veerse Meer VEERE, 30-8. Op het beboste eilandje „De Haringvrcter" in het Veerse Meer is zondagmiddag een rondvluchtvliegtuig, de PH-NVA van „Vliegbc- heer Nederland" in een dikke mistvlaag neergestort en in brand gevlogen. Drie inzittenden, t.w. dc uit Noor wegen afkomstige piloot en twee passagiers woonachtig in Goes en Middelburg, kwamen om het leven. Zeven passagiers, onder wie een meisje, werden gewond en zijn opge nomen in een Middelburgs zieken huis. Het vliegtuig, een Britten-Norman „Islander" maakte de rondvlucht vanaf het op 14 juni j.l. geopende vliegveld Middenzeeland op Walche ren en had als passagiers Zeeuwen, o.w. een familie van vier personen. Het toestel was op de terugweg, toen het in een plotseling boven het Veer se Meer opkomende mistbank te recht kwam. Op het Veerse Meer hadden op de ze zondag tientallen watersporters ontspanning gezocht met jachten en speedboten. Ooggetuige Ton Brand uit Oisterwijk vertelde, dat het vliegtuig over het meer kwam aan vliegen. Door de mist kon hij het slechts vaag zien. Boven het eilandje „De Haringvreter" moet de piloot Advertentie fWJTYRKT Dealer voor Schouwen-Dulveland: Garage ISTA Ooiterland Telefoon (01114)495 ontdekt hebben, dat hij te laag vloog. Honderden meters vloog het vlieg tuig over de toppen van de bomen. Er werd volop gas gegeven om hoog te te winnen, maar de snelheid viel terug. Na enkele honderden meters raakte het toestel de bomen. Het viel op de grond en vloog in brand. Groot alarm De heer B. Vriesman uit Middel burg, die met zijn jacht „Sjaloom 2" bij het eilandje gemeerd lag en de ramp zag, kon met zijn mobilofoon via Radio Sche'veningen groot alarm slaan. Andere eigenaren van jachtjes renden met hun brandblusappai*aat naar het neergestorte toestel om de vlammen te doven. Zeven personen konden tijdig gered worden. Een vrouwelijk slachtoffer, die door de heer G. Prins uit Vlissingen uit het toestel gehaald werd, vertelde hem: 't was prachtig weer, toen we vlogen. Plotseling zakten we naar beneden en alles werd donker". De vele red ders waren niet in staat de piloot te helpen. Hij verbrandde. Een andere passagier werd op slag gedood, door dat zijn hoofd van de romp geschei den werd. DEN HAAG. 30-8. De directie van Nationaal Vliegbeheer, welk bedrijf de zondagmiddag verongelukte „Is lander", een tweemotorig toestel, on geveer twee maanden in dienst had, ging heden (maandagmorgen) vroeg naar het eilandje „De Haringvreter" in het Veerse -Meer om het onder zoek in te stellen naar de oorzaak van de vliegramp. Dan begint ook dc HILVERSUM. 29-8. Radio Veroni ca heeft *mct dc verkoop van twee L.P.'s met bijdragen van uitsluitend Nederlandse artiesten, die daar voor hun royalties hebben afgestaan, en kele andere acties en acties van scholieren en studenten een bedrag van een miljoen gulden bijeen ge bracht voor dc Nederlandse Nier stichting. Het bedrag werd door Veronica- directeur D. Verweij lijdens een bij- eenkomst in Hilversum op symboli sche wijze overhandigd aan de voor zitter van de Vereniging tot steun aan de Nierstichting Nederland, de heer B. J. F. Stcinmetz. Het bestuur van de Nierstichting zal in overleg met de wetenschappe lijke raad van de stichting (bestaan de uit hoogleraren van alle medische faculteiten in ons land) een belang rijk deel van het geld gebruiken voor de uitbreiding van de technische fa ciliteiten. Rijksluchtvaartdienst met zijn on derzoekingswerkzaamheden. Het was zondagavond niet meer mogelijk naar het eilandje te varen, vanwege dichte mist. De heer A. Bo- gert, algemeen-inspecteur voor Mid den-Zeeland en de technisch expert, de heer P. Nootenboom, gingen zon dagmiddag nog naar de plaats van het ongeluk. De directie van hét bedrijf heeft zondagavond in een verklaring haar groot leedwezen uitgesproken over het ongeluk. „Onze gedachten gaan uit naar de familieleden van de slachtoffers en naar de gewonden", aldus de heer V. B. Veteris, presi dent-directeur. De omgekomen piloot - zijn naam blijkt te zijn Tore Dypdahl - was 24 jaar oud en ongehuwd. Hij kreeg zijn vliegersopleiding in Noorwegen en was een half jaar bij N.V.B. in dienst. Dc luchtvloot van dc maatschappij omvatte, naast de neergestorte „Is lander". een twccmotorige „Skyser- vant". een „Cessna", een „bcaglc Pup" en een „Fairchild". Er wordt tweemaal per dag een dienst Am- stcrdam-Rotterdam-Middcn Zeeland -R(jssel onderhouden. Daarnaast worden vanaf de luchthaven Rotter dam en het nieuwe vliegveld Mid den Zeeland rondvluchten gemaakt. Dc vlucht vanaf Midden-Zeeland neemt een kwartier in beslag en gaat over Walcheren, Noord- en Zuid-Bevcland. Voor deze vluchten bestond grote belangstelling, en er waren dagen met vijftien rondvluch ten. De slachtoffers De dodelijke slachtoffers zijn de piloot Dieptahl uit Noorwegen, de heer Gunst uit Goes en de heer Ma- quelin uit Middelburg. De gewonden zijn: mevrouw C. van der Driest-de Winter en haar negenjarige dochter Josinu uit Heinkenszand, de heer W. van der Driest en zijn echtgenote mevrouw J. van der Driest-Notegem uit Terneuzcn. de heer Schooten uit Middelburg, de heer M. Bondens uit Goes en mevrouw Willemsen-Cyvat uit Middelburg. De officier van justitie uit Mid delburg. mr. T. Lcbret, begaf zich in de loop van zondagmiddag met een rijkspolitieboot naar het eiland. Hij nam daar het logboek van het toe stel in ontvangst, dat door dc heer Vriesman uit Middelburg gevonden was. AMSTERDAM, 31-8. Een knok ploeg van circa tien buurtbewoners heeft zondagavond een afstraffings- actic ondernomen tegen de gasten van het jeugdhotel dat gevestigd is op de bovenverdiepingen van het kosmisch ontspanningscentrum „Fantasio II" in de Haarlemmerhout tuinen te Amsterdam. Volgens een staflid van het cen trum kwamen de buurtbewoners met ijzeren staven, stukken hout en staaldraad gewapend naar binnen en zij sloegen op bezoekers en slaap gasten in. Volgens de buurtbewoners, die de actie hadden uitgevoerd heeft de buurt voortdurend grote overlast ST. VEIT. Zondag zijn bij een ver keersongeluk in de buurt van St. Veit in Oostenrijk vijf Oostenrijkers om het leven gekomen. Op het tra ject Wenen-Klagenfurt reden twee personenauto's fontaal tegen elkaar. Tsamen te kunnen zwijgen is de mooiste bloem van tweezaamheid. mr Pi bilt MUNCHEN. Meer dan 2.500 arbeiders uit alle landen helpen bij de bouw van de inrichtingen voor de Olympische Spelen in Miinchen. Zij waren erbij, toen onlangs met prominente eregasten op het Oberweisenfeld Richtfest werd gevierd. De burgemeester, dr. Vogel, besloot zijn feestrede met woor den van dank voor de verleende medewerking in vijf verschillende talen. Voor de vier belangrijkste sportplaatsen, het stadion, de hal voor algemeen gebruik, het zwemsladion en de „Zentrale Hochschulsporlanlage", werden lot nu toe in 2,7 miljoen arbeidsuren 144.000 kubieke meter beton en 18.850 ton staal verwerkt. Sneller dan verwach konden de ruwbouwwerkzaamhe- den beëindigd worden. Als in 1972 de jeugd elkaar in Miinchen ontmoet, zullen behalve de sportinrichtingen woningen voor 12.000 mensen en een groot ontspanningspark zijn ontstaan. De beton-treden voor de tribunes in het Olympisch stadion (foto) zijn al aangebracht, de masten dienen voor de montage van het 74.826 vierkante meter grote tentdak van gekleurd plexi glas. en hinder van de jeugdige toeristen die degehele nacht muziek maken, zichtbaar onzedelijke handelingen plegen en de straat als toilet gebrui ken. Een der buurtbewoners vertel de dat hij zijn kleine kinderen niet meer op straat durft te laten spelen. Jongeil verdronken DEN HELDER, 30-8. De achtjarige Jan R. Visser uit Den Helder is zon dagavond door onbekende oorzaak in de Doggersvaart in zijn woon plaats terecht gekomen en verdron ken. Enkele hengelaars zagen het li chaam van de jongen drijven en pasten kunstmatige ademhaling toe. Hij werd naar de centrale zieken boeg van de marine overgebracht, waar bleek dat de jongen al was overleden voordat hij uit het water werd gehaald. Verwachting tol dinsdagavond; Koeler Vanavond en vannacht enige regen; morgen overdag perioden met zon en op de meeste plaatsen*droog; matige, aan de kust vrij krachtige wind, rui mend naar zuidwest tot west; vooral in het binnenland lagere middagtem- peraturen. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 1 sept. Zon op 5.51, onder 19.28. Maan op 6.20, onder 19.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: Nieuwe maan: 31 aug. (23.01). 1 sept. 3.49 v.m. 15.55 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 sept. 3.22 v.m. 15.42 n.m. Springtij3 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gordel van hoge lucht druk, die de verbinding vormde tus sen een in de omgeving van de Zwarte Zee gelegen hogedrukgebied, en een zich bij de Azoren bevin dend gebied met hoge barometer standen, heeft enige dagen het weer in ons land bepaald. Op de Atlanti sche Oceaan is de depressieaktiviteit gedurende de laatste dagen toegeno men. De luchtdruk in het Noordzee gebied is gaan dalen, waardoor de gordel van hoge luchtdruk van noord naar zuid over Nederland is getrokken, daarmee de weg voor een westelijke stroming vrijmakend. Maandagochtend lag een depressie, kerndruk 980 milibar, ten zuiden van IJsland en trok betrekkelijk lang zaam naar het noordoosten. Een bij behorend koufront bracht toen in oost-Engeland regen. Dinsdag zal hel ten oosten van Nederland liggen, na in de avond en nacht met wat regen te zijn gepasseerd. Achter het front stroomt met wes telijke winden koelere lucht binnen, waarin hier en daar een bui kan voorkomen. Spoedoverleg in Den Haag - Koppelbazen verdwijnen ROTTERDAM. 30-8. Op alle fron ten is dit weekeinde druk gesleuteld aan een oplossing van dc enorme stakingsproblemen in het Rotter damse Waterweggebied. B(j deze sta kingen zjjn ongeveer 30.000 werk nemers betrokken: 16.000 man van dc Rotterdamse haven- en ovcrslag- bcdryven en 14.000 personeelsleden van werven en machinefabrieken. Die besprekingen hebben voor wat betreft dc mctaalstaking geleid tol een overeenstemming tussen dc di rectie van Rün-Scheldc en dc dis trictsbestuurders van dc drie mc- taalbonden. Dc algemene indruk is dat dc stakers bü dc R(jn-Schcldc- bedrtfven Wilton Fyenoord en de Rottcrdamschc Droogdokmaatschap pij ditmaal dc nieuwe overeenkomst zullen accepteren en heden (maan dag) in dc loop van dc dag weer aan het werk zullen gaan. Na urenlange besprekingen, on derbroken door diverse schorsingen, bereikten de metaalbonden en de Rijn-Schelde-directie zaterdagmid dag in Rotterdam een akkoord-met perspectief. Dit akkoord houdt onder meer in dat het verschil in beloning tussen eigen en vreemd (koppelba zen) personeel niet meer dan tien procent mag bedragen. Voorts zal een „vreemde" werkne-, mer niet langer dan negen maanden' als zoda'nig op het bedrijf werk zaam mogen zijn. De tweede termijn kan eventueel, na goedkeuring van de ondernemingsraad, verlengd wor den tot één jaar. Voorts zal aan de werknemers over 1970, vooruitlo pend op definitieve regelingen, een voorschot worden uitbetaald van 400 gulden, In Roterdam verwacht men dal vooral het voorschot van 400 gulden bij de stakers in goede aarde zal vallen. Zoals bekend werd een eerder voorstel om 150 gulden voor schot over 1970 uit te keren door de stakers resoluut van de hand gewe zen. ROTTERDAM, 30-8. Het bestuur van dc Mctaalbond Rotterdam zondag In een aantal besprekingen (werkgevers metaalindustrie) beeft met directies van werven in Rotter dam (en omstreken) en Amsterdam vastgesteld dat dc activiteiten van dc koppelbazen sociaal gezien dermate ongewenste gevolgen hebben, dal voortzetting van deze acitiviteitcn niet langer aanvaardbaar moet wor den geacht. Hoewel de arbeidsmarktsituatie dc werving voor bijzondere moeilijk heden plaatst hebben de gezamenlij ke werven, waaronder ook die van de Rijn-Scheldegroep, zondag beslo ten alle maatregelen te nemen waar door definitief een einde zal komen aan hot inschakelen van koppelbazen bij deze bedrijven. Met de voorbereiding van deze maatregelen, zo heeft de mctaalbond zondagavond meegedeeld, zal direct een begin worden gemaakt. Er is tij dens de besprekingen van zondag besloten dat uiterlijk 31 december aanstaande het gebruik van koppel bazen bij deze bedrijven definitief zal zijn beëindigd. DEN HAAG. 30-8. Overheid en werkgevers zullen dc moeilijkheden in dc Stichting van de Arbeid verder bespreken. Dit is besloten na een spoedberaad dat plaatsvond in dc woning van minister Wittcvccn van financiën. Aan het gesprek namen behalve minister Wittcvccn ook deel diens collega Roolvink (sociale za ken) en Nclisscn (economische za ken) en vertegenwoordigers van dc centrale werkgeversorganisaties. De vakbeweging was niet uitgenodigd. I *3 o X

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1