rrieo Officiële ontvangst wielereomité en Ronde-miss te Zierikzee LAATSTE NIEUWS Uitbreiding van het SOCIALE UITKERINGEN VERHOOGD aardappelareaal dag, vakantie Motorenfabriek Smit Bolnes te Zierikzee breidt verder uit Wijziging inkomsten- en loonbelasting Geluid op zak - Cassetterecorder in opmars ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrüdag 28 augustus 1970 Nr. 20461 Omloop vuil Scliou wen-Du 1 vel ami: W iolcrovfiieiin'iil in grote stijl STREEKNIEUWS ZIERIKZEE Gereformeerde „Miss-Elvi", „blikvanger" in de „Ronde-Krant". ZIERIKZEE. 27-8. Het Comité van de Omloop van Sehouwen-Dulvc- fand, te houden zaterdag 5 septem ber aanstaande, heeft niets aan hel toeval willen overlaten. Dit hard- voor-de-sport-vverkende tiental pre senteerde zich gisteren - donderdag - middag voor het eerst officieel om nog eens extra het accent te leggen op het komende voor Schouwen-Dui- veland zeker unieke wielcrevene- ment. Deze presentatie was bepaald geen zwaartillende gebeurtenis, on- Ronde-Missme'). Am\ie Stout- jesdijk, burgemeester Kastelein en comité-voorzitter de heer J. Griep, tijdens de officiële ontvangst van het ronde-comité in het stadhuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 28-8. Onder een stra lende zon wapperde heden-vrijdag de nationale driekleur op het fabrieks complex van de sinds 1961 hier ge vestigde motorenfabriek Smit Bol nes N.V. Aanleiding daartoe was het bereiken van het hoogste punt van de uitbreiding van het fabrieksge bouw. Het laagbouwgedeelte wordt aan de zuidwestkant met 1252 m- vergroot. Aan deze bouw, die wordt uitge voerd deer het Aannemingsbedrijf Dirk Verstoep Nederland N.V. te 's-Gravenhage, in samenwerking met plaatselijke bedrijven, wordt hard gewerkt, met het doel deze nieuwe vleugel medio oktober a.s. gereed te hebben. danks de achtergrond waar deze ijveraars voor de wielersport bijeen kwamen. Het officiële begin van de omloop speelde zich namelijk af in de trouwzaal van het stadhuis, waar het gezelschap onder leiding van co mité-voorzitter, de heer J. Griep uit Bruinisse, werd begroet door een we mogen wel zeggen uitermate geïnte resseerd college van burgemeester en wethouders. Deze interesse ging bepaald niet alleen uit naar de heren van het co mité, maar betrof in de eerste plaats toch wel het middelpunt van deze ongedwongen kennismaking vóór het „officiële startschot": de char mante in een warm-rode broekpak combinatie gehulde Ronde-Miss: de zeven tien jarige mejuffrouw Annie Stoutjesdijk uit Zierikzee. Deze „Miss Elvi" - de naam is ontleend aan het couture bedrijf van deze naam dat er voor heeft gezorgd dat Annie gezien mag worden - maakte een voortreffelijke start en kan dan ook met alle vertrouwen haar aandeel te leveren aan het sportevenement van straks, tegemoet zien. Spanning Burgemeester Kastelein heette „Miss Elvi" en de haar vergezellende comitéleden van harte welkom. Hij schetste de Omloop van Schouwen- Duiveland als een belangrijk evene ment op sportgebied, belangrijk ook voor Zierikzee, en als een gebeurte nis waarvoor door het comité uiter mate veel werk werd verzet. „Niet alleen het publiek maar ook het ge meentebestuur ziet met spanning uit naai' de komende verrichtingen", al dus burgemeester Kastelein, die ver wachtte dat het wielerevenement, aan de voorbereiding waarvan alles is gedaan, zeer veel te bieden zal hebben. „Ik hoop dat er geen onge lukken zullen gebeuren en dat het Er zijn verschillende redenen voor aan te wijzen die tot het besluit om het gebouw uit te breiden, hebben geleid. De belangrijkste overwegin gen daartoe zijn de service- en repa ratie-activiteiten, die o.m. een gro tere magazijnruimte vereisen, om voldoende onderdelen in voorraad te kunnen houden. Het onderdelenma- gazijn zal dan ook in deze nieuwe ruimte worden ondergebracht, com pleet met pallet- en ladestellingen. Een tweede belangrijk punt is de mogelijkheid tot verdere uitbreiding van de huidige machinale afdeling, waarvan een belangrijk aspect is de vervanging van bestaande productie machines door moderne productie middelen met numerieke besturing. De eerste kotterbank van dit type zal weer net zo mooi zal zijn als van daag". De Ronde-Miss overhandigde hier-> na aan burgemeester Kastelein, wet houder mr. Keuning en wethouder By de Vaate exemplaren van de spe ciaal uitgebrachte en met tal van bij zonderheden over het komende eve nement gevulde „Ronde-Krant". Alle aanwezigen kregen verder een uitvoerig gedocumenteerd „draai boek" van de omloop aangeboden. De „Ronde-Krant", zal aldus deelde „Mis Elvi" nog mee, huis-aan-huis worden verspreid over geheel Schou- wen-Duiveland. Prachtige dag Voorzitter Griep dankte aan het slot van de bijeenkomst voor deze prettige ontvangst ten stadhuize, en in het bijzonder voor de van het ge meentebestuur bij de organisatie van de omloop ondervonden medewer king. „We hopen dat dit niet de laatste keer zal zijn" aldus de heer Griep die goede verwachtingen had dat, mits de omloop een succes gaat worden, het evenement in de toe komst nog wel eens herhaald zal worden. Als we goed weer hebben gaan we een prachtige dag tege moet" aldus de voorzitter. Wat het welslagen betreft: aan het comité zal het zeker niet liggen.... De omloop zal worden verreden over een afstand van 175 km voor amateurs. Start: zaterdag 5 septem ber om 13.00 uur aan de Calandweg te Zierikzee. Deelnemende ploegen zijn: Garlo- Spotr, Den Haag; Wielerclub „Er op of er Over"; R.T.C. Theo Middel kamp, Goes; twee ploegen van Ket ting N.V., Didam; Trappistenbier, Tilburg; Trico Noble/ACIFIT, Am sterdam; Belgische ploeg, rijdend voor N.V. KAVERO, Renesse; Mann- Toyota; Clarijs-Braat; Trico Noble. Verder 28 individuele deelnemers. begin 1971 in het nieuwe gebouw ge ïnstalleerd worden. De daarbij beho rende besturingsapparatuur vragen voor deze machines een belangrijk groter vloeroppervlak. Indien eind van dit jaar dit nieuwe gedeelte in gebruik zal zijn genomen, zal daarmede voor dit bedrijf weer een belangrijke fase in haar ontwik keling worden afgesloten. Inmiddels vragen andere activitei ten op het gebied van de motoren ontwikkeling reeds weer alle aan dacht van de leiding van het bedrijf. Uitbreiding stakingen W aterweg-gebied ROTTERDAM, 28-8. De stakingen in het Waterweg-gebied hebben zich heden-vrydagmorgen opnieuw uitge breid. Ook bjj de werf Piet Smit, waar het tot dan toe vrij rustig was geweest, gingen de 1200 personeels leden in staking. Verder breidde de actie zich uit naar de scheepswerf en machinefa briek „Waalhaven" (400 personeels leden) en naar de scheepsreparatie- en machinefabriek Van de Brink ruim 100 werknemers). Ook bij Wil- ton-Feijenoord, de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, De Nieuwe Waterweg, Gusto, de Machinefabriek Vlaardingen-Oost, de Machinefabriek Swarttouw en de Machinefabriek A. dc Jong duurt de staking voort. Voor zover bekend zijn alleen bij Wilton-Fijenoord dc (3.000) werkne mers niet naar de werf gekomen. Zij kregen donderdag van hun directeur te horen dat zij tot maandag thuis konden blijven, met behoud van loon. Dc directie van een ander Rijn- Scheldcbedrijf, de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, voelt voor een dergelijke maatregel niets. Op het ogenblik wordt er in het gebied van de Nieuwe Waterweg door bijna 14.000 man gestaakt. Vrouwenvereniging De Gereformeerde vrouwenvereni ging „De lampen brandende" houdt op woensdag 2 september a.s. de eer ste vergadering in het nieuwe sei zoen, 's avonds om acht uur, in het Gereformeerd verenigingsgebouw, 6t. Domusstraat. Mevr. D. B. Verheule- Hartemink houdt dan eenbespreking van de artikelen van ds. J. Overduin in het Centraal Weekblad over „Ver blind idealisme" en „Een gewaar schuwd man geldt voor twee". Allen, ook belangstellenden, zijn welkom. U.V.V.-bejaardensociëteit Vanaf maandag 31 augustus is elke maandag- en vrijdagmiddag om half twee de U.V.V.-bejaardensoeiëteit weer geopend. Alle bejaarden zijn weer welkom. Voor de dames is de eerste bijeen komst de dinsdag na de kermis. De sociëteit wordt gehouden in het R.K. centrum in de Mosselstraal t<? Zierikzee. Jeugd bewandelde met succes de officiële weg ZIERIKZEE, 28-$. Een dapper viertal van rond de twaalf jaar heeft deze week een positieve bij drage geleverd op het punt van „in spraak voor de jeugd" en zich op keurige wijze aangediend tijdens het spreekuur van één van de Zierikzee- se wethouders. Daar verscheen het volgende kwartet: Kees Struijk, Joke de Vrieze, Willy Lems - allen van de Karnemelksvaart - en Marijke The- dinga van de Balie. Het probleem dat deze jongelui bewoog om zo voorbeeldig de officiële weg te be wandelen had direct met het welzijn van alle kinderen te maken. Wat dit betreft zou men zelfs kunnen spre ken van een landelijk probleem. Immers: de jongelui toonden zich ernstig verontrust over de situatie van de speelplaatsen in Zierikzee. Of om precies te zijn: de aanwezig heid van betonnen tegels onder de speeltoestellen. Op enkele plaatsen in het land heeft dit aanleiding tot ongelukken gegeven en Kees, Joke, Willy en Marijke zouden dat in hun eigen stad maar het liefst willen voorkomen. Daarom was dit ge sprekje met de wethouder op z'n minst genomen uiterst zinvol. Te meer omdat mede naar aanleiding van dit initiatief van de jeugd intus sen reeds een begin werd gemaakt met het weghalen van de tegels on der de speeltoestellen van de ge meentelijke speelplaatsen. In hoever dit initiatief zal doorwerken op de kleuterscholen is niet bekend, maar het zit er eigenlijk wel in dat de schoolbesturen zich hierover nader zullen beraden. Het gaat er immers om: géén ongelukken. Wat er in plaats van de tegels gaat komen is nog niet bekend. Het is een zaak waarin door deskundigen zal moeten worden geadviseerd. OOSTERLAND Eerste aanvoer van late aardappelen Op dinsdag 25 augustus j.l. had de eerste aanvoer plaats van late aard appelen van het ras Bintje, plaats, via de weegbrug „Even Buiten". Kwaliteit en kwantiteit waren nor maal. Het produkt was afkomstig van het landbouwbedrijf „Lucbten- burg" van de fam. De Vrieze te Haamstede. De aardappelen werden geleverd via de commissionair de heer J. C. W. de Vrieze alhier en zijn bestemd voor de firma L. P. Kruyt- hoff, groothandel in-aardappelen te Strijen. Ondanks de vele beweringen als zou dit jaar alles bijzonder laat zijn wat het oogsten van de veld vruchten betreft, kan worden ver meld dat bovengenoemde eerste le verantie van aardappelen over de weegbrug alhier precies een dag vroeger was dan vorig jaar, toen de eerste aflevering op 26 augustus plaats vond. Een bewijs temeer dat gunstig zomerweer in korte tijd veel kan goedmaken. BRUINISSE Ouderling Ger. Kerk In de Gereformeerde Kerk te Bruinisse is in de vacature M. Kern- pe (aftredend niet herkiesbaar) als ouderling gekozen de heer J. Over- beeke, als diaken in de vacature S. Beekman (niet herkiesbaar) de heer C. J. Hanse Pz. Kollekte In de maand juli 1970 brachten de collecten voor de Kerkvoogdij in de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse op f 1402,70; voor de diaconie was dit bedrag f 394,80. Toegevoegde punten agenda gemeenteraad Aan de raadsagenda voor de ge meenteraadsvergadering van de ge meente Bruinisse zijn nog enkele punten toegevoegd. Zo is er een voorstel om mevrouw J. Stouten-Ot- te te benoemen tot concierge van de brandweerkazerne, die is ingericht als leslokaal voor de Chr. Nijver- heldschool voor meisjes te Bruinis se. De verplaatsingskostenverorde ning gemeente Bruinisse zal wan neer de gemeenteraad dit voorstel goedkeurt ook van toepassing wor den verklaard voor het personeel van de kleuterschool. Aan de raad wordt een krediet gevraagd van f 1229,14 voor aanschaffing van een nieuwe stencilmachine. Voorgesteld wordt verder een perceel bouwgrond ad. f 16.000 te verkopen aan de heer C. G. Vreugdenhil. De heer Vreug- denhil, ambtenaar bij de Rijkswater staat te Dordrecht, wil op deze grond in de toekomst een bungalow bouwen om zich na zijn pensione ring te Bruinisse te vestigen. DJAKARTA. West-Duifcsland heeft Indonesië een lening verstrekt ten bedrage van 133,7 miljoen DM om de Indonesische economie te verbe teren. De ontwikkeling op het gebied var) bandrecorders lijkt in grote trekken op die van radio en televisie. Eerst grote en welhaast logge bakbeesten, met een gering vermogen. Later fij nere en gemakkelijk te hanteren ap paraten voor huiselijk gebruik. Dan de kleine, draagbare recorder voor band-op-spoelen en tenslotte de com pacte cassetterecorder met de grote prestaties. Het apparaat wordt gebruikt door zakenlui, journalisten en door tech nici. Maar ook als toestelletje voor de amateur vindt het gretig aftrek. DEN HAAG, 28-8. In het heden (vrijdag) aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerp van wet tot wijziging van de inkomsten- en loonbelasting wordt ondermeer het begrip ziektekosten by de buiten gewone lasten ingeperkt. Geen ziek tekosten zijn volgens het voorstel: de kosten van reizen, bloemen, fruit en andere attenties in verband met zieken- en kraambezoek. Ook dieet kosten en dergelijke zullen vallen buiten de aftrekbareziektekosten. Daaronder zullen wel vallen de uitgaven voor genees-, heel- en ver loskundige hulp, met inbegrip van farmaceutische en andere hulp- en kunstmiddelen en vervoer en de uit gaven voor extra gezinshulp. Deze kosten kunnen worden afgetrokken, voorzover zij tezamen meer bedra gen da f 2.000 of, zo dit minder is, tien procent van het onzuivere in komen bedragen. Het nieuwe ontwerp van wet wijzigt naast de aftrekregeling voor buitengewone lasten, ook de vaste DEN HAAG, 27-8. Bijna 23 pro cent van de oppervlakte bouwland in Nederland is bebouwd met aard appelen. Vorig jaar was dat nog 20 procent. Zo blijkt uit voorlopige cij fers van het Produktschap voor Aardappelen. Daarbij wordt aange tekend dat de financiële uitkomsten van de akkerbouwbedrijven nog meer afhankelijk zyn geworden van de aardappelteelt. Het areaal kléiaardappelen is sinds 1969 met 10,4 procent uitgebreid, de oppervlakte zandaardappelen met 11,2 procent. Uit een overzicht van' de ontwikkeling van de aardappel teelt sinds in Nederland sinds 1960 blijkt dat het areaal kleiaardappelen DEN HAAG, 28-8. De bejaarden en weduwenpensioenen krachtens de A.O.W. en A.W.W., alsmede de uit keringen voor de kinderbijslagwet ten, zijn verhoogd als gevolg van het gestegen indcxcyfer der Ionen. Dit cijfer is blijkens oen publilcatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek gestegen tot 321 en dat rechtvaardigt niet alleen een verho ging van de A.O.W.- en A.W.W.-uit keringen en de kinderbijslagen, maar ook van de daglonen volgens de W.A. O., de wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering. De verhogingen zien er als volgt uit per 1 augustus 1970: A.O.W. Voor gehuwde- respektievelijk on gehuwde bejaarden: per jaar van f 5724,tot f 5952, per maand van f 477,tot f 496, per jaar van f 4032, tot f 4194, per maand van f 336,tot f 349,50. A.W.W. Voor weduwen met kinderen: per jaar van f 5724,tot f 5952,per maand van f 477,tot f 496, Voor weduwen zonder kinderen: per jaar van f 4032,tot f 4194,per maand van f 336,tot f 349,50; Voor wezen tot 10 jaar: per jaar: van f 1284,tot 1338,per maand van f 107— tot f 111,50; Voor wezen van 10 lot 16 jaar: per jaar van f 1908,tot f 1986, per maand van f 159,— tot f 165,50; Voor wezen van 16 tot 27 jaar: per jaar van f 2484.— tot f 2586—, per maand van f 207,tot f 215,50. TEL AVIV, 28-8. Tien Arabische commando's en één Israëlische sol daat zijn donderdagnacht gedood bij gevechten aan de Libanese en Jor- danase fronten, zo heeft een militai re woordvoerder in Tel Aviv meege deeld. Vijf Israëlische militairen raakten gewond. Dc smalfilmers en de dia-amateurs gebruiken het om „geluid ter, plaat se" op te nemen voor hun geluids band bij de beelden. Entenslotte is er de groep mensen die het hoofd zakelijk gebruiken om de bekende musicassettes af te spelen. Een populaire cassetterecorder zo als deze veel door jongelui worden gebruikt. Afstandsbediening, gevoe lige microfoon, oortelefoon, licht- netsnoer en draagtas plus cassette met band maken deze recorder com pleet. aftrekposten voor arbeidskosten en reiskosten, de autokostenregeling, de aftrekregeling voor de werkende ge huwde vrouw. Nieuw in het ontwerp is ook de re geling voor de vaststelling van de huurwaarde van de eigen woning, waarbij de aftrekbaarheid van de werkelijke kosten, lasten en afschrij vingen wordt uitgeschakeld, met uit zondering van hypotheekrente en kosten van geldleningen. In het ontwerp is een verhoging opgenomen van dc aanslaggrens voor werknemers van f 15.000 tot f 18.000. De belastingvrije voet (thans f 60, zal worden opgetrokken tot f 100, Hetgeen betekent dat voor gehuw den een belastingheffing in feite pas begint by een inkomen van f 5.220 voor de inkomstenbelasting en f 5.280 voor de loonbelasting. Daar door wordt bereikt, dat gehuwde AOW-trekkers die naast de AOW- geen ander inkomen genieten, in 1971 niet zullen worden belast. sinds dat jaar met 18 procent is uit gebreid. Dat van de zandaardappelen is met 37 procent ingekrompen. De totale oppervlakte kle-i- en zandaard appelen is met 37 procent ingekrom pen. De totale oppervlakte klei- en zandaardappelen is vrijwel gelijk aan die van 1960. Het areaal fa brieksaardappelen voor de zetmeel- industrie is in tien jaar met 58 pro cent uitgebreid. Volgens het Pro duktschap voor Aardappelen komt dit hoofdzakelijk doordat de betere bestrijdingsmogelijkheden ter voor koming van aardappelmoeheid, waardoor op veel percelen bouwland eens in de twee jaar fabrieksaardap pelen verbouwd kunnen worden. Boerderij door brand verwoest BORCULO, 28-8. Vrijdagmorgen is de boerderij „De Slaap", onder Geesteren (gemeente Borculo) gro tendeels door brand verwoest. Het woongedeelte had geen waterschade. De inboedel is voor het merendeel gered. De hooiloods ging verloren. Er is geen vee omgekomen. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade be draagt 150.000 gulden. DEN HAAG, 28-8. Bij het plaatsje Cabauw in de gemeente Lopik zijn het Koninklijk Meteorologisch Insti tuut en de Rijksgebouwendienst be zig aan de bouw van een ruim twee honderd meter hoge meetmast, waarmee een wat genoemd wordt verantwoord onderzoek kan worden ingesteld naar de verspreiding van de verontreiniging in de atmosfeer. Advertentie niet vergeten... FWco eten de vlag in top (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hoogste punt van uitbreiding werd heden bereikt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3