DE ZIERIKZEESCHE COURANT Watervervuiling in de Sowjet-Unie Minister Beernink: Volste vertrouwen in beleid van burgemeester Scheepsbouwer Verolme: „Op eigen benen'" Officiële ontvangst comité „Omloop van Schouwen-Duiveland" Biesbosch - Uitkomst voor toekomstige drinkwatervoorziening Overval op pompstation - Buit .1 Vouwblad over aanvullende huursubsidie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 augustus 1970 127ste jaargang Nr. 20461 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: Ie). (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6c Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand f 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J' 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 ®/o B.T.W. In dit nummer' Uitbreiding Smit Bolnes te Zierikzee Een heleboel mensen hebbi echtelijke moeilijk heden zonder dut zij het weten, cn Amsterdam nu weer rustiger Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voor een aanvullende huursubsi die komen, zoals bekend, in aanmer king degenen, die een na 1969 met rijkssteun gebouwde woning bewo nen, een belastbaar inkomen lager dan f 15.000,hebben en van dit in komen 16 a 1/7 aan huur betalen, maar dan ten minste f 1.025.per jaar. De extra subsidie kan variëren subsidie. van f 120,tot f 900,per 'jaar en wordt per kwartaal uitbetaald. De vóór 1 oktober a.s. in te die nen aanvraag heeft betrekking op de periode 1 juli 1970 - 1 april 1971. Voor de volgende periode moet een 'nieuwe aanvraag vóór 1 juli 1971 worden ingediend. Bouw Amsterdamse metro .gestart AMSTERDAM, 27-8. De bouw van de Amsterdamse metro is thans offi cieel begonnen. Dondei-dagmiddag sloeg staatssecretaris M. J. Keyzer (verkeer en waterstaat) in de bouw put op het Rhijnspoorplein bij de Wibautstraat de eerste damwand- paal voor de oostlijn van 't project. Alvorens hij de handeling verrichtte wees hij er in een toespraak op, dat een metro bepaald geen prestigeob ject is en de aanleg geen flinkdoe- nerij. „We kunnen eerder zeggen dat wij er in Nederland zeker niet te vroeg mee zijn". MOSKOU, 27-8. De rivier de Djnjestr, een van de grote rivieren van de Sowjet-Unie, vervuilt steeds meer. Er zijn dringend maatregelen nodig om een vervuiling tegen te gaan. Dit heeft het Russische partij blad de Prawda donderdag gemeld. In een uitvoerig artikel wordt o.m. gezegd, dat de autoriteiten zich zeer bezorgd maken over het probleem van de watervervuiling dat een steeds grotere omvang aanneemt en over de grote hoeveelheid afval van de industrie dat in de Russische ri vieren terecht komt. Uitgeweken voor houd: Dode cn twee gewonden ZWAAG. 27-8. De 20-jarige N. Kuin uit Wervershoof is vannacht om het leven gekomen, toen de auto waarin hij als mede-inzittende zat, frontaal tegen een boom botste. Het ongeluk gebeurde toen de bestuur- der van de auto uitweek voor een hond. Twee andere inzittenden wer den gewond, van wie een ernstig. Een achter deze auto rijdende au to die wilde uitwijken voor eel'stc wagen, kwam in een sloot terecht. „Soeharto ongewenst" ook in Vlissingen VLISSINGEN, 28-8. In Vlissingen is een comité „Soeharto ongewenst" opgericht. In een manifest, dat don derdag is opgesteld, eist het comité „de vrijheid voor 150.000 politieke gevangenen en geen financiële steun aan het generaalsbewind". Afschrif ten van het manifest zijn verstuurd aan hel gemeentebestuur cn voor aanstaande personen van politieke partijen in Vlissingen. ROTTERDAM. 27-8. Scheepsbou wer Vcrolmc verwacht dat zyn be drijf spoedig weer op eigen benen zal kunnen staan cn dat h(j zijn schuld aan de staat kan gaan afbetalen. Vcrolmc, die zich begin dit jaar uit de leiding van zijn bedrijf terug trok, is ook ten aanzien van dc Ne derlandse scheepsbouw in het alge meen optimistisch gestemd. In een vraaggesprek, dat een ver tegenwoordiger van het A.N.P. de ze week met hem heeft gehad in zijn villa te Ridderkerk, verklaarde Ve rolme: „de gang van zaken in het concern is op het ogenblik zeer goed. Het bedrijf zal snel weer op eigen benen staan. We zullen dan geei^ hulp van de staat meer nodig heb ben en bovendien onze schuld aan de staat gaan vereffenen". Verwachting tot zaterdagavond: Zelfde weertype In de nacht en vroege ochtend plaat selijk mist; morgen overdag droog en vrij zonnig weer met ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag: weinig wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 12. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-tempera turenvan ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 29 aug. Zon op 5.46, onder 19.35. Maan op 2.42, onder 18.55. 30 aug. Zon op 5.47, onder 19.33. Maan op 3.56, onder 19.08. 31 aug. Zon op 5.49. onder 19.31. Maan op 5.09, onder 19.19. Nieuwe maan: 31 aug. (23.01). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 aug. 1.45 v.m. 14.06 n.m. 30 aug. 2.34 v.m. 14.49 n.m. 31 aug. 3.11 v.m. 15.24 n.m. BROUWERSHAVEN 29 aug. 30 aug. 31 aug. Springtij: 3 sept. 13.57 n.m. 14.37 n.m. 15.11 n.m. 1.30 v.m. 2.14 v.m. 2.48 v.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook in het afgelopen etmaal stond het weer in ons land nog onder invloed van een hogedrukgebied, waarvan vanochtend een kern van 1020 mb boven de Noordzee werd aangetroffen. Tijdens de nacht daalde de temperatuur bij sterke uitstraling tot waarden van 10 a 6 graden, waar bij vooral in het midden en zuiden van het land op vele plaatsen mist- vorming optrad. Eerder genoemd ho gedrukgebied boet langzaam aan be tekenis in, terwijl de oceaandepres sies wat meer activiteit gaan ont plooien. Zij bevinden zich evenwel nog op geruime afstand van ons land. Een zwakke onweersdepressie voor de zuidwestkust van Bretagne breidt zich het komende etmaal geleidelijk naar het. noordoosten uit. Bijbeho rende wolkenschermen kunnen daar bij tot over ons land doordringen, maar een verder reikende invloed wordt morgen niet verwacht. DEN HAAG, 27-8. Minister mr. H. K. J. Beernink van binnenlandse za ken heeft, tegenover de Tweede Ka mer herhaald dat „de regering het volste vertrouwen heeft in het be leid van de burgemeester van Am sterdam". Dc minister doet dit in antwoord op (schriftelijke) vragen van het Kamerlid Harmsen naar aanleiding van dc wanordelijkheden op 3o april in Amsterdam. In het antwoord uit minister Beernink an dermaal „een woord van lof voor het optreden van dc Amsterdamse poli tic". In het antwoord wijst minister Beernink er op, dat het helaas niet mogelijk is om ordeverstoringen en daarmede gepaard gaande vernielin gen geheel te voorkomen. Hij voegde daaraan toe, dat op landelijk en plaatselijk niveau voldoende maatre gelen zijn getroffen om ordeversto ringen als die van 30 april j.l. te kunnen bestrijden. De vraag, of deze wanordelijkhe den „al enkele maanden lang" wer den uitgelokt door bepaalde omroep verenigingen wordt ontkennend be antwoord. In het antwoord wordt er op gewezen, dat de heer Harmsen deze aantijging niet waar maakt door aan te geven welke omroepver enigingen en welke, uitzending hij op het oog heeft. Rustiger avond Het is donderdagavond in Amster dam aanmerkelijk rustiger geweest dan de voorgaande dagen. Pas om kwart over tien achtte de politie het noodzakelijk om de Dam. het Dam rak de Nieuwendijk en de aangren zende straten te ontruimen. Precies een uur later was het zo rustig ge worden in de hoofdstad, dat de de tachementen konden inrukken. Bij deze korte actie vielen toch twee ge wonden in een zijstraatje van het VISSERIJBERICHTEN Toewijzing braakliggende gronden in de Waddenzee In de Waddenzee liggen een aan tal percelen braak, die in de loop der jaren zijn ingegeven, door be drijfsbeëindiging of anderzins. Het ligt in dc bedoeling deze percelen binnen afzienbare tijd uit te geven aan kwekers die daaraan behoefte hebben. Daarvoor zal een commissie wor den benoemd, die de toewijzing zal regelen. Door „Zevibel" zijn reeds candidaten genoemd die in aanmer king zouden komen lid van deze toewijzingscommissie te worden, al dus werd ons deze week in een on derhoud, dat we hadden met de heer Van Erp. inspecteur der visserijen, in Den Haag- medegedeeld. ZIERIKZEE. - Een historisch mo ment voor de wielersport op Schou wen-Duiveland. Dat kan zonder overdrijving gezegd worden van de grote Omloop van Schouwen-Dui veland", zaterdag 5 september; de eerste maal dat een dergelijk eve nement in grote stijl op het eiland wordt georganiseerd. Als inleiding op deze gebeurtenis vond donderdagmiddag in het Zie- rikzeese stadhuis een bijeenkomst plaats waarbij de „Ronde-Mss" aan burgemeester en wethouders de spe ciaal uitgegeven „Ronde-Krant" overhandigde. Op de foto: Ronde-Missmej. Annie Stoutjesdijk, met rechts bur gemeester D. W. Kastelein en links de voorzitter van het omloop-comité de heer J. Griep uit Bruinisse. Ver der: de heren van het comité, belast met de voorbereiding en de heren wethouders van Zierikzee. (Zie ook elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Deze Biesbosch-Moerdijkdag werd georganiseerd door de dagelijkse be sturen van de provincie Noord-Bra bant, de gemeenten Made en Drim- melen voor het recreatieschap Na tionaal Park de Biesbosch in oprich ting, het Industrieschap Moerdijk en het N.V. Waterwinningsbedrij Bra bantse Biesbosch. De directeur van laatstgenoemd bedrijf, ir. P. L. Knoppers, gaf in hotel de Koren beurs te Made een kort historisch overzicht. Een onvoorziene samen loop van verschillende klimatologi sche omstandigheden veroorzaakte in 1963 de z.g. „zoutinvasie", waardoor Rotterdam en omgeving enige dagen van drinkwater waren verstoken. Toen werd pas duidelijk, zo releveer de ir. Koppers, in wel een gevaar lijke situatie de drinkwatervoorzie ning van westelijk Nederland ver keerde. Vele instanties kwamen in het geweer. Studies wezen uit, dat voorraadvorming een absolute nood zaak was en de aanleg van spaar bekkens bleek de enige oplossing. Als plaats daarvoor viel de keus al gauw op de Brabantse Biesbosch. Sprekende over de toekomstige plannen zei de heer Knoppers dat op het ogenblik de bekkens „Petrus plaat" en „honderd en dertig" in uit voering zijn. Daarna volgen nog „Gijster", waarmee dan de eerste fa se is afgerond, „Zuiderklip" en de bouw van het pompstation „Spijker boor". „We verwachten, dat in 1973 met de waterleverantie kan worden begonnen. In het begin van de 80-er jaren zal het plan zijn voltooid. De kosten van de werken in de Biefe- bosch worden geraamd op 265.000.000 gulden. De transportleidingen naar Rotterdam kosten nog eens 100.000.000 gulden en datzelfde be drag moet worden betaald voor de eerste fase van deze leidingen naar Brabant en Zeeland. In totaal dus 465.000.000 gulden, aldus ir. Knop pers. Het totale plan voorziet in een wa- tcrlcvcring van 500.000.000 m:! per jaar. Dta is het dubbele van wat Rotterdam cn omstreken in het jaar 2000 nodig zullen hebben. De andere helft is bestemd voor Noord-West- Brabant. Zeeland en mogelijk andere gebieden in Zuid-Holland. MADE, 27-8. Een 300 genodigden, onder wie de staatsecretaris van eco nomische zaken, drs. L. J. M. van Son, hebben donderdag van dichtbü kennis kunnen nemen van de grootse plannen die men heeft met de Bra bantse Biesbosch cn het Moerdijk- gebied. Eb en vloed zullen hier in de toekomst verdwijnen als gevolg van de Deltawerken cn dat brengt ingrijpende consequenties voor land schap, flora en fauna met zich mee. Dit voorjaar is begonnen met de bouw van twee van de vier zoge naamde spaarbekkens voor opper vlaktewater. Zij vormen een eerste hoeksteen van het basisplan voor de toekomstige drinkwatervoorziening in Nederland. In totaal zal met alle plannen een bedrag van circa 465.000.000 gulden zijn gemoeid. Damrak terwijl op diverse plaatsen ook weer etalageruiten sneuvelden. Voorts werden drie-arrestaties ver richt, twee Duitsers en een Italiaan, die ervan verdacht worden met ben zinebommen te hebben gegooid. Dat gooien gebeurde omstreeks half tien naar busjes met manschap pen van de marechaussee, die rond de bijenkorf reden. Bij een van de passages over de dam werd een vijf tal benzinebommen geworpen, die geen doel troffen. Daarvoor was het al urenlang onrustig geweest op de Dam.zonder dat de politie aanleiding vond in te grijpen, Wel was na acht uur het gemotoriseerde verkeer om geleid, waardoor moeilijkheden wer den vermeden. Want de schaarse au to's die nog over de Dam kwamen werden herhaaldelijk gemolesteerd door groepjes jongelieden. Maar ern stige vormen nam dit niet aan door dat zich enkele ordebewaarders uit de damgelederen aanbieden. Een daarvan was een Zweedse jongeman in een gele trui, die in het Duits („Ik ben wel Zweed maar spreek goed Duits" was alles wat hij wilde los laten) zijn kameraden aanspoorde om het verkeer niet te hinderen. Hij had succes. De jeugd trok zich weer te rug op het terrein rond het Dammo- nument en kortte de tijd met gescan deerd handgeklap, het stoken van vuurtjes en het joelen naar voorbij gangers. De ontruiming van de Dam en de aangrenzende straten kwam tenslotte als een verrassing. De me nigte werd verspreid en in bewe ging gehouden waardoor de rust spoedig weerkeerde. DEVENTER, 28-8. Om ongeveer half elf donderdagavond is een overval gepleegd op een benzine pompstation in Deventer, staande aan dc Doorgangsweg Apcldoorn- Holten. Twee mannen, waarvan er één vermoedelijk was gewapend met een pistool en de ander met een knuppel, drongen het station binnen en dwon gen de pompbediende de kassa te openen. Terwijl één van de overval lers het geld uit de kassa griste, ge lastte de ander de pompbediende naar het magazij te gaan. De beide mannen, vermoedelijk 25 a 30 jaar, verdwenen in een aan de overkant van de weg met draaiende motor staande donkergekleurde volkswa gen waarin, naar de politie ver- Frontale botsing PUTTEN. De 26-jarige zeeman E. J. Boom uit Nijkerk is met zijn per sonenauto in Putten verongelukt. Zijn auto kwam frontaal in botsing met een vrachtauto, die linksaf wil de slaan. Twee mede-inzittenden van het slachtoffer moesten met ernstige hoofdwonden in het ziekèn- huis worden opgenomen. moedt, zich een derde persoon be vond. De auto verdween in de rich ting Apeldoorn. De buit bedroeg on geveer 3.000 gulden aan Nederlands geld en 500 Duitse marken. Van de daders ontbreekt elk spoor. Bejaarde man maakt val van 10 meter HOENSBROEK. 28-8. In Hoens- broek is donderdagmiddag de 80-ja rige E. Janszen, bewoner van een bejaarden-tehuis vanuit een 10 me ter hoog gelegen raam gevallen. Hij was op slag dood. De juiste toe dracht van het ongeluk is niet be kend. Mogelijk heeft de man toen, hij een stofdoek uitklopte, zijn even wicht verloren. ZEIST. De 34-jarige mej. A. J. Hochwald is op de Duinweg te Bosch den Duin bij Zeist door een val met haar bromfiets om het leven geko men. Zij raakte met haar stuur een boom, raakte de macht over stuur kwijt en sloeg daarna bij de val met het hoofd tegen het wegdek. Zij overleed ter plaatse. HAMBURG. - Eén van de tunnelringen, waarmee thans de nieuwe Elbe- tunnel bij Hamburg over 1.140,5 meter lengte bekleed wordt. De ringen zijn umt materiaal, vorm en breedte betreft uniek voor Europa. Iedere tunnelring bestaat uit 16 afzonderlijke segmenten van 2,21 meter lengte en 1,12 meter breedte, die hermetisch dicht met elkaar verbonden worden, en heeft een diameter van 10,83 meter. DEN HAAG, 27-8. Aanvragen voor de eerste uitkering van een aanvullende huursubsidie dienen vóór 1 oktober a.s. bij de gemeente besturen te worden ingediend. Hel ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een vouwblad samengesteld, waarin de op 1 juli jl. ingegane regeling uit voerig wordt toegelicht, dit vouw blad werd op ruime schaal verspreid. De eigenaren of beheerders van complexen huurwoningen (woning corporaties, institutionele beleggers en gemeenten) zullen het vouwblad dezer dagen zoveel mogelijk aan hun huux'ders uitreiken. Het is bovendien begin volgende maand kosteloos ver krijgbaar bij de gemeenten. Deze beschikken tevens over de aanvraag formulieren voor aanvullende huur-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1