AGENDA Luisterdichtheid STREEKN1EUWS STREEKNIEUWS RUNDLEDEREN BANKSTELLEN v»,/,».- EN CLUBFAUTEUILS 450- DEURLOO „de meubelshowroom van Zierikzee'' 11 it Iwt buitenland Gouden bokaal LAATSTE NIEUWS INGEZONDEN STUKKEN VOLKERAKDAM GEDEELTELIJK OPEN VOOR VERKEER DEN' IIAAG. 24-8. Vanaf maan dag 17 augustus kan het verkeer ge bruikmaken van een tijdelijke ver binding over de Volkerukdam. In de toekomst zal over deze Volkerakdam en over de sluizen die in deze dam zijn aangebracht, een autosnelweg (rijksweg 19) lopen, die de randstad Holland verbindt met Antwerpen. Van deze autosnelweg, ook wel ge noemd Zuomweg, wordt thans het deel van de Volkerakdam tot aan Dinteloord aangelegd. Vooruitlopend op de openstelling van dit deel en al,s tegemoetkoming aan de plaatselijke belangen in de noordwesthoek van Noord-Brabant, heeft Rijkswaterstaat besloten de weg over de Volkerakdam tijdelijk voor licht verkeer (personenauto's, busjes, bromfietsen en fietsen) open te stellen. Deze tijdelijke route krijgt de functie van een B-weg met snel heidsbeperkingen. In het voorjaar van 1971 zal alle HILVERSUM, 258. De luisterdicht heid voor de Nederlandse zenders (Hilversum 1. 2 en 3 en Radio Ve ronica) blijkt omgekeerd evenredig te zijn met de opleiding en de leeftijd van de luisteraars. De luisterdicht heid wordt hoger, naarmate de op leiding lager is, en lager, naarmate de leeftijd hoger is. Dit is een van de conclusies van het rapport van de afdeling studie en onderzoek van de NOS over de luisterdichtheid in het eerste kwar- taul van 1970. In dit maandag openbaar gemaak te rapport wordt tevens geconsta teerd, dat ongeveer 75 procent van het radiopubliek niet meer opleiding heeft dan lager onderwijs en dat ongeveer 8 procent van hel imbliek van Hilversum 1 2 een M.O.-oplei ding heeft. Dal heeft de vraag doen rijzen, of bij de programmering wel voldoende rekening met het publiek wordt gehouden. Middenstandsdiploma (Ingezonden) In de eerste dagen van juli jl. ver scheen in enkele dagbladen een ar tikel, waarin o.m. de suggestie werd gedaan, dat de opleiding voor het zgn. middenstandsexamen Algemene Handelskennis, gezien de indiening van het ontwerp-Vestigingswet-De- tailhandel, eigenlijk geen zin meer had. Daardoor misleid heeft, naar uit de praktijk blijkt, een aantal aanvanke lijk geïnteresseerden zich terugge trokken c.q. niet aangemeld voor de in augustus-september a.s. te star ten opleiding voor het middenstands diploma Algemene Handelskennis. De drie Onderwijscentrales, t.w. Centrale voor Christelijk Handelson derwijs, Centrale voor Katholiek Handelson derwijs. Instituut voor Middenstandsontwik- keling, menen met nadruk erop te moeten wijzen, dat het gaat om een wets voorstel van een geheel andere in houd. Naar het zich laat aanzien zal het nog wel enkele jaren duren, al vorens deze nieuwe bepalingen van kracht en de juiste, daardoor vereis te onderwijswijzigingen gevonden en uitgevoerd zullen kunnen worden. Verkregen rechten zullen als het zo ver is ook stellig gehandhaafd wor den. De Onderwijscentrales adviseren derhalve allen, voor wie tot nu toe de eisen van de bestaande vesti gingswetgeving gelden, en die zich t.z.t. als ondernemer wensen te ves tigen. zich alsnog voor midden- standsavondonderwijs te doen in schrijven. Het diploma Algemene Handelskennis blijft zeker voor hen, en vele anderen, zijn waarde behou den. In vele dag- en periodieke bladen treft U in deze tijd advertenties van de betrokken cursussen en scholen aan, waar U een verantwoorde avondopleiding kunt volgen. verkeer van deze verbinding gebruik mogen maken. Het is de bedoeling dat dan een ongeveer 7,5 kilometer lang deel van de aanstaande Zoom- weg (tot Dinteloord) ever één rijbaan wordt opengesteld. Eind 1971 zal dit wegdeel geheel als autosnelweg in gebruik kunnen worden genomen. Het verkeer dat thans zijn weg over de Volkerakdam kiest, zal re kening moeten houden met het ge- improviseerde karakter van de nieu we, tijdelijke verbinding. Rijdend van noord naar zuid, via het deel van de Zoomweg dat al enige tijd in gebruik is, wordt op het Hellegats plein al meteen de tijdelijke aard van de route over de dam duidelijk zichtbaar. Op dit plein - in de toe komst een groot verkeersknooppunt, waar ook rijksweg 18 (richting Zie rikzee) op aansluit - is thans een ge lijkvloerse aftakking naar het weg gedeelte over de Volkerakdam ge maakt. Ook dit weggedeelte is tijde lijk. Het verkeer wordt hier tussen de verhoogde aardebanen van het toekomstig verkeersknooppunt op het Helelgatsplein doorgevoerd. Via de ringdijk rond de bouwput van de sluizen komt men tenslotte uit op bruggen over de schutsluizen, die reeds gereed zijn. Langs de oostelijke oprit naar de ze bruggen is een negen meter brede parallelweg aangelegd, waar al het verkeer op samenkomt. Een uitge breide bebakening zal het verkeer in beide richtingen in goede banen moeten leiden. Het verkeer dat van noord naar zuid de Volkerakdam passeert, zal na de rit over de paral lelweg scherp linksaf buigen in de richting van Willemstad. Voordat deze plaats wordt bereikt zal* het verkeer echter over een smalle weg met wisselplaatsen dooi de polder De Ruigenhil worden ge voerd. Vervolgens zal dit verkeer via het lokale wegennet verder Noord-Brabant worden ingeleid. Wil men via de Volkerakdam van zuid naar noord rijden, dan zal het verkeer voordat de parallelweg langs de oostelijke oprit werdt bereikt, door het centrum van Willemstad worden gevoerd. Een splitsing van de beide tegengestelde verkeersstro men dus: verkeer van noord naar zuid wordt buiten Willemstad om door de polder De Ruigenhil ge veerd. Verkeer van zuid naar noord wordt voor het bereiken van de dam door het centrum van Willemstad geleid. De beschreven routes zijn - zoals gezegd - van tijdelijke en be perkte aard. Daarom wordt slechts licht verkeer toegelaten, dat boven dien op tal van plaatsen, onderhevig is aan snelheidsbeperkingen. In het voorjaar van 1971 zal de route echter worden verlegd. Over een lengte van 7,5 kilometer zal dan - naar verwachting - één rijbaan van de toekomstige Zoomweg in ge bruik worden genomen. Deze rij baan voert het verkeer ten zuiden van de dam tot een punt ter hoogte van Dinteloord. Vandaar zorgt een provinciale weg voor de aansluiting met de rest van het wegennet in Noord-Brabant. De beperking tot B-weg op de route over de Volkerakdam vervalt dan en de weg is geschikt voor alle ver keer. Thans is men op dit deel van de Zoomweg druk aan het werk. Tussen Willemstad en Dinteloord zijn vijf viaducten en een vaste brug in voorgespannen beton over de ri vier De Dintel in uitvoering. Het degl van de Zoomweg dat over de Volkerakdam komt te lopen is over ongeveer vijf jaar gereed. liet verkeer krijgt dun de bescshik- king over een volledig kruisingvrij uitwisselingspunt op het Hellegats plein, een weggedeelte met twee bruggen over l\\ee schutsluizen en nog eens twee bruggen over een derde schutsluis en een inlaatsluis: de laatst genoemde sluizen moeten nog worden gebouwd. ZIERIKZEE Bouw 32 woningen gegund Het Architectenbureau Leo de •Jonge te Rotterdam heeft namens de Woningbouwvereniging „Beter Wonen'' te Zierikzee het bouwen van 32 woningen met berging in plan West voor f 9G0.000,opgedragen aan Aannemingsmaatschappij Den Hartog N.V. te 's Gravendeel. Vergadering gemeenteraad Na de heden (dinsdag)avond te houden raadsvergadering komt de gemeenteraad van Zierikzee op nieuw bijeen op dinsdag 1 september ter beëdiging van de nieuw benoem de raadsleden, benoeming van wet houders en benoeming in vacatures raadscommissies, vertegenwoordi gingen en afvaardigingen. Uitbreiding Theo Thijssenschool De Dienst Gemeentewerken van Zierikzee heeft het uitbreiden met één lokaal en berging van de Theo Thijssenschool in plan Malta II te Zierikzee opgedragen aan Houtbouw Jarino N.V. te Rhoden voor f 48.200. Bouw topschuur aan Eerste Weegje Voor rekening van dhr. B. Kloet Mzn. bouwt Boffen's Houtbouw uit Mill een kapschuur aan het Eerste Weegje alhier. HAAMSTEDE Muzikaal buitengebeuren Ongeveer 300 belangstellenden, waaronder zeer veel toeristen, heb ben zaterdagavond genoten van een muzikaal optreden van de plaatse lijke muziek, de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" in samen werking met het muziekgezelschap „Apollo" uit Nieuwe .Tonge. Een en ander had plaats op de Prinses Beatrixweide te Haamstede. „Apol lo" maakte nog een korte mars door Haamstede, doch van het afgespro ken marsje door Burgh kwam niets. Toch werd het een geslaagd avondje ondanks het feit dat het licht op de tent eenmaal uitviel en de marjo- nettes uit Nieuwe Tonge hun optre- en in het duister moesten verrich ten, zodat het een soort „schimmen spel" werd. Toch werden show en muzikale prestaties met een krachtig applaus beloond waaruit opgemaakt kon worden dat dergelijke evene menten in de smaak vielen. RENESSE Aanbesteding Aanbesteed werd de bouw van een bungalow aan de Zeedistelweg te Renesse voor C. Veerhoek alhier. Ingeschreven werd door fa. Braber Dorreman en Lemsom te Renesse voor de som van f 95.325,en Bouwbedrijf C. Prince voor f 108.508 De bouw werd inmiddels opgedra- ZIERIKZEE, 2-1-8. - De Holland Holiday Rally van de Bristol Austin Seiwn Club trok zondag met een „karavaan" „oudjes" van Zeebrugge naar Fries land en passeerde daarbij via de Zeelandbrug ook de Rijksweg 18 door Duiveland. Voor velen die toevallig op de weg waren betekende dit een on verwacht genoegen. Immers, de achttien „old-timers" leverden een fraai schouwspel op. De oudste wagen van de stoet werd gebouwd in 1924, een erg zeldzame Austin van het eerste uur. Deze auto werd gevonden in 19G6 en verkeerde toen in zeer slechte staat. De auto ivordt thans vooral ge bruikt als „show-stuk" en is tot zijn originele staat herbouwd. gen aan de laagste inschrijver, fa. Braber, Dorreman en Lemsom. DREISCHOR Crescendo en het Anjerfonds Zeeland Blijkens het dezer dagen versche nen overzicht van het Anjerfonds Zeeland blijkt, dat de harmonie „Crescendo" te Dreischor in 1968 een bijdrage van dit fonds heeft ontvan gen van f 2.000,voor het aanschaf fen van instrumenten. Het Anjerfonds Zeeland verleent vaak financiële steun aan culturele objecten in de provincie, maar be perkt zich daarbij veelal tot zoge naamde duurzame verbruiksgoede- ren, zoals instrumenten, apparaten, installaties, etc. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duiveland komt op donderdagavond 27 augus tus in een openbare zitting bijeen in het gemeentehuis te Nieuwei'kerk onder voorzitterschap van burge meester J. D. de Kam. De agenda bevat-zeventien punten o.a.: verkoop grond te Guwerkerk en Nieuwer- kerk. Aan de orde komen verder voorstellen inzake subsidie voor sportavonden, bijdrage verlichting rijksweg 18, enz. OOSTERLAND Cursus bloemschikken gestart Donderdag jl. werd alhier gestart met een cux*sus Bloemschikken in het Ned. Herv. verenigingsgebouw, onder auspiciën van de Huishoudelij ke Voorlichting ten Plattelande. Dit is voor Gosterland iets nieuws. De piesidente van de Chr. Vrouwenver eniging, mevr. Ommering-Koi*pel, nam enige tijd geleden het initiatief voor deze leergang en een vijftal Advertentie. kwaliteitsmeubelen met 5 jaar garantie bij: leden van deze vereniging nemen aan de cursus deel, zomede een acht tal andere dames. Zodoende zijn er 13 deelneemsters, terwijl als docente oplreed: mej. G. bij de Vaate' uit Goes. De cursus bestaat uit een zes tal lessen en de eerste les was reeds bijzonder gezellig. De gelegenheid om zich alsnog op te geven is er ech ter niet omdat het maximum aantal deelneemsters aanwezig is. „Flitsen'" PNOM PENH, 25-9. In een gebied dat slechts vijftien km van de Cam bodjaanse hoofdstad Pnom Penh ligt woedden heden (dinsdagochtend) he vige gevechten tussen communisti sche en Cambodjaanse regeringstroe pen. LONDEN. De 44-jarige Britse ac teur Peter Sellers is maandag in het huwelijk getreden met Miranda Quarry, dc 23-jarige stiefdochter van lord Mancroft. GENEVE. In Libië zijn 28 gevallen van cholera geconstateerd en 4 in Israël, maakt de Wereld-gezond heidsorganisatie bekend. STOCKHOLM. De Amerikaanse sergeant Chuck Cuningham, één van de hoofdgetuigen in de zaak-My Lai, is uit het leger gedeserteerd en naar Zweden uitgeweken, waar hij asiel heeft gevraagd. WASHINGTON, 24-8. De V.S. hebben, maandag bekenlgemaakt, dat zij Cambodja opnieuw 40 miljoen dir. ter beschikking zullen stellen voor militaire doeleinden. MOSKOU. De Griekse componist in ballingschap Mikis Theodorakis heeft in Moskou de Russische „Kom- somol"-prijs in ontvangst genomen, die hem al in 1967 was toegekend. AMSTERDAM, 25-8. Het rijks museum heeft een nieuwe aanivinst gekregen: een goxiden bokaal, in 1743 in Den Haag vervaardigd. Het is nog onbekend wie de goudsmid is ge weest, die de beker heeft gegoten en daarna geciseleerd. Ook bestaat er niet volstrekte zekerheid - wie de eerste eigenaar is geweest. De beker vertoont een wapen van de familie Dedel. Waarschijnlijk is Jan Hudde Dedel (1702-1777), bur gemeester van Den Haag na 1737, de eerste bezitter geweest van de beker. Hij was een rijk man. Van hem is bekend, dat hij in 1742 zeven dienstbodes in dienst had, een bui tenplaats bezat en uitreed in een koets met vier paarden. Zijn jaar lijks inkomen werd geschal op 18.000 gulden, een voor die tijd enorm be drag. Een gezicht op de Hervormde Kerk van Haamstede in 1908. Ook hier weer de dorps pomp met wat kinderen ervoor opgesteld. Burgemeester Samkalirleii over <le ongeregeldheden AMSTERDAM, 25-8. „U kunt ons er voor in gebreke stellen maar de politie heeft de moeilijkheden van maandagavond niet voorzien. Wc hadden geen aanwijzingen dat dc si tuatie zou ontaarden. Er waren al leen wat politiemensen achter de hand gehouden voor eventuele moei lijkheden met Damslapcrs". Deze be kentenis deed dinsdagochtend hoofd commissaris P. A. de Jong van de hoofdstedelijke politie naar aanlei ding van dc ernstige ongeregeldhe den die zich maandagavond in de Amsterdamse binnenstad afspeelden. Tevoren had burgemeester Samkal- den verklaard, dat dc „vertoning van gisteravond" niets meer met protest had te maken en ook niets met de vrijheid van buitenlandse toeristen, die naar zijn mening gewaarborgd was. Volgens dc burgemeester gaf Amsterdam gisteren het beeld van een stad, waar dc vrijheid is overge slagen in terreur. „Én daar moeten we ons met dc grootste kracht tegen verzetten". Dinsdag 25 augustus Scha rend ij ke Gemeentehuis, 13.30 uur, vergadering gemeenteraad Middenschouwen. Donderdag 27 augustus Nieuwerkerk G emeen tehuis, gemeen t era ad verga - dering. Vrijdag 28 augustus Zierikzee Duyvelants Koffyhuys: 8 uur Alge mene ledenvergaderingkorfbalvere niging „All-Rendy". Mondragon, 8 uur, „Delta-Foto". Advertentie KOSTELOZE INNING van AOW en PENSIOENEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Havenpark 16 OUDEKERK a/d IJSSEL. Maan dagavond is het maalderijgebouw met opslagplaatsen van de coöpera tieve landbouw vereniging in Oude- lcerk aan dc IJssel door brand ver woest. DEN HAAG, 25-8. Prof. Robert Slolz, de beroemde componist en di rigent uit Wenen, komt op 9 septem ber naar Nederland voor het dirige ren van tien concerten met het Lim burgs Symphonieorkest, onder meer in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven. Helpt u weer? Soeharto komt in Nederland, dat staat nu wel vast. Zo erg gelukkig met dit hoge bezoek zijn ook wij be paald niet, omdat wij deze figuur in hoge mate aansprakelijk achten, voor de walgelijke schijnvertoning van de volksraadpleging van het vorig jaar, die de Papoea's beroofde van het hun toekomende recht op zelfbeschikking en voor zoveel meer onrecht, aan dit volk en aan dat der Zuid-Molukkers aangedaan, zoals de executie van hun leider, dr. Soumokil. Maar dit bezoek geeft ons tevens de gelegenheid gast en gastheer, pre sident en Nederlandse regering, nog eens onder de ogen te brengen wat er in de harten van tienduizenden Nederlanders leeft ten aanzien van klaarblijkelijk door hen als afge daan beschouwde zaken, in de hoop dat er misschien nog iets waar ge maakt zal worden van het recht op de vrijheid dat Nederland en Indo nesië t.a.v. Papoea's en Zuid-Moluk- kers in plechtige verdragen erken den. Voor die tienduizenden zijn deze zaken nog geenszins afgedaan, even min als voor de Japoea's en de Zuid- Molukkers zelf! Ook deze kans wil len wij grijpen en Avij roepen u dan ook op, ons uw handtekening te geven als bewijs van instemming met de hieronder afgedrukte petitie aan de regering. U kunt uw handte kening plaatsen in een brief of op een briefkaart, waarbij u van uw instemming geluigl. Maakt dat door uw aller medewerking deze aktie een nog groter succes wordt dan die van het vorig jaar! Laat regering en president zien, doch bij een zeer groot gedeelte van dat niet slechts bij een kleine groep, het Nederlandse volk nog het besef leeft dal recht moet geschieden aan de vrijheid is voor een volk en zeer het streven naar dal hoge goed dat zeker in deze gevallen, waarin Ne derland die vrijheid had bedongen! Wilt u ook iels bijdragen-aan de kosten die dit vrijheidsstreven mede brengt en aan de hulp die gevluchte en in Australische kampen onderge brachte Papoea's zozeer behoeven, dan ontvangen wij uw giften gaarne tegelijk met uw handtekening, of rechtstreeks op giro 1130000 t.n.v. de Stichting Door de Eeuwen Trouw te Eindhoven. Medewerkers kunnen zich opgeven bij de stichting voornoemd, telefoon 040-11611 of 14681, of bij mevrouw Th. Beun-Voorstad. Kaai 17 te Veere (tel. (01181-303), die ook gaarne hand tekeningenlijsten en nadere inlich tingen verstrekt Haast u! De tijd dringt! Tekst van de aan de Nederlandse regering te richten petitie: „Wij, Nederlanders, doen door het plaatsen van onze handtekening op deze lijst een klemmend heroep op de Nederlandse regering om het aan slaande bezoek van president Soe harto van Indonesië niet alleen tot een zakelijk succes te maken, maar om dit bezoek ook te gebruiken om er bij President Soeh.-u-to on aan te dringen dat Indonesië alsnog recht doet wedervaren aan de volken van do Zuid-Molukh.cn en Westelijk Nicuw-Guinea, door hen in de gele genheid te si ellen zich in volledige vrijheid, onder internationaal toe zicht. over hun staatkundige toe komst uit te spreken, gelijk dit ten aanzien van heide volken in door Indonesië en Nederland getekende verdragen is vastgelegd". (Maandag 31 augustus a.s. moeten alle adhaesiebotuigingen binnen zijn. Stuurt daarom uw betuiging van in stemming met dit petitionnement per brief of briefkaart onmiddellijk aan de Stichting Door de Eeuwen Trouw postbus 245 te Eindhoven, of aan mevrouw Th. Beun-Voorstad, Kaai 17 te Veere). Bij voorbaat hartelijk ^arik, mede namens Papoea's en Zuid-Molukkers. Mevrouw Th. Beun-Voorstad Kaai 17, Veere

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2