DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Abba Eban Israël's onderhandelaar bij vredesgesprek Brutale inbraak in bedrijf te Zierikzee Slapen op de Dam in Amsterdam verboden V.N.-vredesmacht De vervuiling van de Westersehelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muuiulag 24- augustus 1970 127ste jaargang Nr. 28458 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, Postbus I, tel. (0II10) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand t 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 ®/o B.T.W. In dit nummer' Afsluiting VVV-concerten Brouwershaven Eerste probleem kon worden opgelost JERUZALEM/C AIRO/NEW YORK. 23-8. Met de benoeming zondag van minister van buitenlandse zaken Ab ba Eban tot Israels afgevaardigde naar de indirecte vredesbesprekin gen met Egypte en Jordanië zijn de problemen die het begin van de be sprekingen in de weg stonden, opge lost, zo zeiden waarnemers in New York. Israël wees voorts ambassadeur bij de Verenigde Naties Yosef Tekoah aan als plaatsvervangend leider aan, waardoor Israël - volgens de waar nemers - in feite boog over de eis van Egypte en Jordanië om de be sprekingen, onder leiding van V.N.- bemiddelaar dr. Gunnar Jarring, op ambassadeursniveau te beginnen. Egypte en Jordanië hadden hun am bassadeurs bij de V.N. aangewezen als onderhandelaar. Dit niveau zou echter snel kunnen worden verheven tot dat van ministers van buiten landse zaken als die ministers 15 september naar New York komen voor de opening van de algemene vergadering van de Verenigde Na ties. Terwijl het Israëlische kabinet zondag na een beraadslaging van zes uur, waaraan ook de chefstaf van het leger generaal Bar-Lev en de ambassadeur in Washington, gene raal Rabin, deelnamen - de benoe ming van Abba Eban bekendmaakte, keerde koning Hoessein van Jordanië na besprekingen met president Nas ser van Egypte die drie dagen heb ben geduurd, naar zijn land terug. In een korte verklaring is meege deeld dat de staatslieden over alle aspecten van de crisis in het Mid den-Oosten hebben gesproken in een „sfeer van volledige openhartigheid en begrip". De standpunten van de staatshoofden waren op alle punten gelijk. Zaterdag nog twijfelde men aan een spoedige benoeming van een Is raëlische afgevaardigde toen Israël voor de vierde maal klaagde dat de verplaatsing van Egyptische lucht doelraketten dichter bij het Suez-ka- naal nog steeds doorging. In politieke kringen b(j de Vere nigde Naties steeg zondag het opti misme en men achtte het zelfs mo gelijk dat maandag al de Zweed dr. Jarring met zijn bemiddelingswerk zou kunnen beginnen. PUTYHHT MORBIS Dealer voor Schouwen-Dulveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 HILVARENBEEK. Sinds de ope ning van de „Apen-jungle" de „Beekse Bergen" op 2 augustus j.l. heeft deze „safari" haar topweek be leefd. De bavianen zijn thans zover vertrouwd geraakt in hun nieuwe omgeving, dat zij belangrijk eerder dan werd verwacht alle remmingen hebben laten varen. Het komt nu re gelmatig voor, dat de bavianen even komen „buurten" op het dak of de motorkap van de auto's van de be zoekers, hetgeen vanzelfsprekend als een geweldige attraktie wordt erva ren. Volgens officieuze kringen in Cai ro spraken koning Hoessein en pre sident Nasser ook over de houding van de Palestijnse guirrillos die het Amerikaanse vredesplan hebben ver worpen en zowel Nasser als Hoessein scherp hebben bekritiseerd voor hun aanvaarding ervan. Naar voorts in Cairo verluidt wordt de Palestijnse leider Jassir Arafat „binnen zeer kort" in de Egyptische hoofdstad verwacht. Meteen nadat de staatshoofden hun besprekingen hadden beëindigd, zond president Nasser zondag een bijzondere gezant met een persoon lijke boodschap voor het Libische staatshoofd Elgaddafi Naa Tripolis. Arafat, voorzitter van het Centrale Comité van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, uitte zich zondag tegen de vorming van een Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan. In een vraaggesprek met het blad Al-Ray Al-Aan in Koeweit om schreef hij dergelijke plannen als „zeepbellen". De Amerikaanse senator William Fu bright pleitte zaterdag voor een verdrag tussen de Verenigde Staten en Israël waarbij Amerika zich zou verplichten ni geval van nood de Israëlische grenzen veilig te stellen. Volgens Fulbright moet elke vreed-. zame regeling voor het Midden-Oos ten tot stand komen en worden ge garandeerd door de Verenigde Na ties. Israël zou in ruil voor ontrui ming van de in 1967 bezette gebie den waterdichte garanties rrtoeten krygen en er zouden V.N.-troepen moeten worden gelegerd in de heu vels van Golan, in Gaza en aan de Golf van Akaba en langs de Jordaan. Openbare hygiëne in gevaar gebracht AMSTERDAM, 22-8. Het gemeen- tebestuur van Amsterdam heeft be sloten het slapen op de Dam en om geving met ingang van maandag 24 augustus te verbieden. Het verbod, dat geldt vanaf zes uur 's avonds, kon worden ingesteld krachtens een artikel dat vorig jaar in de algemene politieverordening werd opgenomen. Het bepaalt dat het verboden is „door b. en w. aange wezen openbare wegen met de daar aan gelegen portieken, galerijen, ar caden of nissen in de nabijheid van Kortere levensduur door vervuilde lucht WASHINGTON, 24-8. De luchtver vuiling in de grote Amerikaanse ste den verkort de te verwachten le vensduur van alle kinderen, die nu in deze plaatsen geboren worden met verscheidene jaren. Tot deze conclu sie komen twee Amerikaanse geleer den na een onderzoek at zij hebben ingesteld naar de gevolgen van de luchtvervuiling voor de Amerikaanse volksgezondheid. Tweede verjaardag invasie Tsjecho-Slowakije PRAAG, 22-8. Op de tweede ver jaardag van de invasie van 21 augus tus 1968 door troepen van het War- schau-pact in Tsjecho-Slowakije, heerste vrijdag in het gehele land volslagen rust. In tegenstelling tot vorig jaar zijn de anonieme oproe pen tot stakingen en boycotacties niet door de bevolking opgevolgd. Naar de mening van politieke waar nemers heeft het huidige bewind on der aanvoering van partijleider Gus- tav Husak, de orthodox-communis tische touwtjes blijkbaar strak in handen. gedenktekens als slaapplaatsen te ge bruiken". Het gemeentebestuur heeft het be sluit genomen omdat het toenemend slapen van jeugdige toeristen op straat de openbare hygiëne in gevaar brengt door vervuiling van het weg dek. Verder wordt door het grote aantal slapers het voetgangersver keer belemmerd. Onder de jeugdige toeristen zal op ruime schaal een in het Nederlands, Frans, Engels en Duits gesteld sten cil worden verspreid, waarin van het verbod kennis wordt gegeven. Scheepsramp op Gauges KARATSJI, 24-8. Bij een scheeps ramp op de Ganges z(jn zaterdag avond 37 mensen verdronken. Het gebeurde bij Godagari, in oost-Pa kistan. Aan bcord bevonden zich 51 mensen en een aanzienlijke lading rijst. OTTAWA, 24-8. Er diprxt een goed opgeleide vredesmacht van de Vere nigde Naties te worden gevormd die paraat is om de intex-natiorxale vrede en veiligheid te handhaven. Dit is een van de „onmisbare maatregelen" die seci'etaris-generaal Thant maan dag heeft voorgesteld om de inter nationale organisatie te versterken. Irak vrij van cholera BEIROET, 21-8. Volgens een offi ciële verklai-ing van Radio-Bagdad is Irak vrij van cholera of enig an dere epidemische ziekte. De autori teiten hebben alle voorzorgsmaat regelen getroffen om verspreiding van de ziekte die elders is gecon stateerd, te voorkomen. In Jeruzalem zijn bij drie patiën ten verschijnselen waargenomen die op cholera zouden duiden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een boze neiging is eerst een voorbijganger, weldra een gast, later een gebieder. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij warm ZIERIKZEE, 24-8. In het afgelopen weekeinde is op brutale wijze ingebro ken bij drukkerij Lakenman Ochtman alhier. Foto: de „gekraakte" brandkast, het doelwit van de daders, in het archief, in welke ruimte een flinke ravage werd aangericht. Zie ook elders in dit nummer. Droog, zonnig en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Voor woensdag: Aantal uren zon: 6 of meer. Min.-tempera turenvan ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 25 aug. Zon op 5.39, onder 19.44. Maan op 23.17, onder 16.49. Nieuwe maan: 31 aug. (23.01). HOOGWATERSTANDEN (Foto: ""Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE: 25 aug. 9.09 v.m. 21.37 n.m. Wetsontwerp tegen luchtvervuiling WASHINGTON. De auto-industrie in de Verenigde Staten heeft het drin gend verzoek gekregen om al in 1975 te beginnen met de levering van een auto die geen vervuiling vez*oorzaakt. Dit blijkt uit een wetsorxtwex-p dat door de Amerikaanse senaatscom missie voor luchtvervuiling is goed gekeurd. In het wetsontwei'p worden hoge maatstaven aangelegd om de lucht zuiver te houden. Kleuter gedood onder melkwagen BORSSELE, 22-8. De 3-jarige Pe- trus de Putter uit Borssele is zater dagmiddag omsti-eeks half drie op de Everingsestraat in zijn woon plaats onder een melkwagen terecht gekomen en kort daarna oveideden. Het kind stond tegen de wagen aan geleund, maar toen de bestuurder zijn wagen een eindje verder wilde rijden, lfwam hel kind onder de wie len terecht. Wespensteken brengen meisje in levensgevaar AMSTERDAM, 23-8, De 13-jarige Willy Hemelrijk is zaterdagavond bij haar ouderlijke woning in de Plato- sti-aat in Amsterdam-West door een zwerm wespen aangevallen en zo he vig gestoken, dat aanvankelijk voor haar leven werd gevreesd. Zij wei'd opgenomen in het St. Lucaszieken- huis waar over haar hele lichaam verspreid 200 steken werden geteld. Het levensgevaar is inmiddels gewe ken. Baby overleden na foutieve injectie BUSSUM, 22-8. Een foutieve be rekening van een derdejaarsver pleegster heeft in het Majella-zieken- huis in Bussum de dood tot gevolg gehad van de enkele dagen oude baby Richard de Leeuw. Een leerling-verpleegster had op- dracht gekregen de baby, die een hartafwijking vertoonde, een injectie te geven. Ze meende dat dc hoofd zuster over „een milligram" sprak. Er was echter sprake van een milli liter, waardoor de kleine het vijf voudige ki-eeg van het voorgeschre- vene. De vergissing werd spoedig ontdekt, doch de baby bleek toen niet meer te redden. De sectie van de patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust wees uit, dat de kleine aan een ernstige hai'taf- wijking leed en nog slechts korte tijd te leven had gehad. Roofoverval in Heerlen HEERLEN, 23-8. Zaterdagavond is in Heerlen een roofovei'val gepleegd op de 64-jarige winkelier H., die met zijn 78-jaiige stiefmoeder boven zijn winkel in de Emmastraat in Heerlen woont. De twee daders, die vermoedelijk langs de achterzijde van het pand de woning binnen drongen, mishandelden de winkelier en dwongen hem het geld dat hij in huis had af te geven. Dit was een bedi-ag van ongevéer 7500 gulden. Vandalisme in Beverwijk Beverwijk, 23-8. Onbekenden heb ben zaterdag op ergerlijke wijze huisgehouden in het strafkwartier van het Beverwijkse Leger des Heils aan de Geysendoi'fferlaan. Het inte rieur wei'd kox-t en klein geslagen. De schade bedi-aagt circa 50.000 gul den. Er werd onder meer een was bak in het toilet van de wand gerukt en een toilet werd aan scherven ge slagen. Muziekinstrumenten, waar onder een elekti'onisch orgel moes ten het eveneens ontgelden. Varken nam hap uit heen van boer HELDEN, 22-8. De 38-jarige land- bauwer H. Lenders is vrijdag op het erf van zijn aan de Zandberg gelegen boerderij aangevallen door een man netjesvarken (beer). De landbouwer dreef de beer, die op het ei"f kuierde, naar de stal, blijkbaar tegen de zin van het dier, dat de landbouwer aan viel en met een flinke hap een stuk uil een dijbeen beet. De landbouwer is ernstig gewond naar het zieken huis te Venlo overgebracht. BROUWERSHAVEN: 25 aug. 9.02 v.m. 21.36 n.m. Doodtij: 26 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-8. Het K.N.M.I. meldt: Gedurende het afgelopen weekeinde verplaatste een vlak lagedrukgebied van de Britse eilanden al opvullend naar de Alpen. In de met het lage- di'ukgebied samenhangende onsta- bile lucht kwamen verspi'eide buien complexen voor, die van het westen uit geleidelijk minder talrijk en minder actief werden. Maandagoch tend lag het x-estant van de storing over Zwitserland, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Een hogedi'ukgebied met een kei-n juist ten noorden van Schotland bi-eidt inmiddels zijn invloed vex-der over onze omgeving uit. Met noord oostelijke winden wordt drogere lucht aangevoerd* waarin de tempe- raturen vooral in het binnenland waarden boven de 20 graden kunnen bereiken en waarin de neei-slagkan- sen gering zijn. Ongeluk bij autocross STEENWIJK, 23-8. Tijdens de au- tocrosswedstrijden bij Steenwijk deed zich zondagmiddag een ernstig ongeluk voor. Toen de auto van de 23-jai-ige coureur' A. van Dam uit Oude-Horne (Fr.), in een bocht was vastgeraakt, botste een andei'e auto tegen hem op. De wagen van Van Dam sloeg over de kop, waarbij hij zo ernstig werd gewond, dat hij in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Meppel moest worden gebi'acht. De wedsti'ijden werden gestaakt. DEN HAAG, 22-8. Minister Bakker (verkeer en waterstaat) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat door de (in verband met de vestiging van Shell Chemie aan de 'Moerdijk te bouwen) persleiding naar de Wester sehelde, zowel huishoudelijk als industrieel afvalwater zal worden geloosd. Er zal voor worden gewaakt dat het industriële afvalwater geen gifstoffen zal bevatten. Het afvalwater van deze persleiding, die bij Waarde zal eindigen, zal door eb- en vloedwerking in dc Westersehelde een zodanige verdunning onder gaan en een zo lange verblijftijd met daaraan gepaard gaande zelfreiniging hebben, dat deze lozing de waterkwaliteit bij de badstranden van Walcheren niet zal beïnvloeden. Minister Bakker noemt in zijn antwoord op schriftelijke vragen vanuit de Kamer de voorstelling van zaken in een (in maart jl.) verschenen publt- katie van de Belgische consumentenbond over de bacteriologische vervuiling van dc Europese stranden „overdreven". In deze publikatic werden - zoals bekend - ook Vlissingcn en Schcveningcn vermeld. Tegenover de opvatting in dit orgaan als zou men b(j het baden in zee risico lopen, stelt minister Bakker dat dc kans op besmetting uiterst klein, ja verwaarloosbaar Is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1