Programmering woningbouw voor 1971-1972-1973 voor Zierikzee Amerika dumpt munitie in zee: Explosie Na proefsluitihgen gebleken dat de Haringvlietsluis voldoet 5 Tweede herziening Streekplan Schouwen-Duiveland op agenda ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrüiiu 21 wnn i»w at. 20*57 Overzicht voor Provinciale Directie Volkshuisvesting ZIERIKZEE, 20-8, Burgemeester en wethouders hebben de raad een over zicht verstrekt van de programmering van de woningbouw te Zierikzee voor 1971, 1972 en 1973. Het college heelt dit overzicht doen samenstellen op ver zoek van de provinciale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid in de provincie Zeeland. Een overzicht wordt gegeven van de woningen die in de jaren 1971, 1972 en 1973 in de gemeente kunnen worden gebouwd. De realisering van deze bouwplannen is uiteraard weer afhankelijk van het jaarlijks door het college van Ged. Staten aan de gemeente togewezen woningcontigent. bouwactiviteit in Plan West (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Niet alleen de gemeente Zierikzee maar alle gemeenten dienen een der gelijk overzicht vóór 1 september a.s. aan de provinciale direetie voor te leggen. B. en VV. van Zierikzee zijn van mening dat deze overzichten een belangrijke bijdrage leveren aan de opstelling van de provinciale wo ningbouwprogramma's. Uit het voor Zierikzee samenge stelde overzicht blijkt dat na het verkrijgen van de nodige bouwvolu mes en medewerking van hogerhand op de voor 1971 beschikbare bouw rijpe grond in deze gemeente de vol gende aantallen woningen worden gebouwd: woningwetbouw, bestem mingsplan West I, 28 woningen, 's Heer Lauwendorp 12 woningen, to taal 40 woningwetwoningen. Premiebouw in eenvoudige vorm: bestemmingsplan West 1, 3 stroken van 14 woningen is 42 woningen, 2 complexen van elk 28 woningen iè 56 woningen en één strook van 14 woningen is 14 woningen, totaal 112 premiewoningen. Premiebouw in duurdere vorm: blokjes van 2; vier blokjes van 2 wo ningen is 8 woningen. Door de woningbouwvereniging „Beter Wonen" zijn inmiddels reeds de bouwplannen ingediend voor de bouw van de genoemde 42 premie woningen (drie maal 14); aldus deelt het college mee. Voor de bouw van genoemde blok ken van 14 en 8 woningen zijn on derhandelingen gaande met een be leggingsmaatschappij. De overige 56 premiewoningen zijn - aldus b. en w. - dus nog beschikbaar voor de wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" of een beleggingsmaatschappij. Er zijn reeds geruime tijd onder handelingen gaande om 40 van de 56 genoemde premiewoningen te doen bouwen door een beleggingsmaat schappij* De mogelijkheid is niet uit gesloten dat nog dit jaar met de bouw daarvan wordt begonnen. Als afsluiting van de realisering van het bestemmingsplan Malta II bestaat verder nog de mogelijkheid tot de directe bouw van 10 premie woningen, op de grond gelegen ach ter de flat aan de Vagerstraat, én de bouw van de in ontwerp verkerende woonflat ter vervanging van het aan vankelijk bedoelde winkelcentrum (bouwterrein aan de Calandweg). Deze woonflat bevat 18 wooneen- eenheden. Totaal dus in 1971 bouwrijpe grond beschikbaar voor de bouw van 188 woningen (40 112 810 18). Bouwprogramma 1972 Het vooroverleg over het ontwerp bestemmingsplan Zierikzee West V is inmiddels afgesloten en over dit ontwerp is met de betrokken instan ties overeenstemming bereikt. Aannemende dat dit bestemmings plan in het voorjaar van 1971 goed keuring zal hebben verkregen, aldus het college, kan medio 1971 een be gin worden gemaakt met het bouw- rijpmaken van dit plan. Begin 1972 zou dan het bestemmingsplan Zierik zee West V bouwrijp kunnen zijn en beschikbaar komen voor woning wetbouw en eenvoudige premiebouw. Dit plan biedt ruimte voor de bouw van 169 woningwetwoningen en 56 eenvoudige premiewoningen. Hier van zouden dan in 1972 gebouwd kunnen worden: 84 woningwetwo ningen te bouwen door „Beter Wo nen" en 28 stuks premiewoningen te bouwen door de woningbouwvereni ging of een beleggingsmaatschappij. Bouwprogramma 1973 In 1973 kunnen dan weer gebouwd worden: 85 stuks woningwetwonin gen door „Beter Wonen 28 stuks premiewoningen door de woning bouwvereniging of een beleggings maatschappij. Als reserve voor particuliere betere bouw - al dan niet nog op premie basis - komt in het bestemmingsplan West V nog grond beschikbaar voor de bouw van 19 stuks patiowoningen en 22 stuks premiebouw. Uit deze cijfers concluderen b. en w. dat tot en met 1973 de voor deze gemeente berekende woningbehoefte van ongeveer 100 nieuwe woningen per jaar, ruimschoots zeker is gesteld en dat met de bouw van 419 wonin gen tevens de in de afgelopen jaren opgelopen achterstand in de woning bouw - ontstaan door het niet-be- schikbaar zijn van bouwrijpe grond - wordt ingelopen. Verder - aldus het college - is deze overschrijding zeer gewenst in ver band met enkele nieuwe industrie- en kantoorvestigingen in deze ge meente, waarvoor thans direct een aantal woningen beschikbaar moest worden gesteld uit de thans in aan bouw zijnde complexen. Momenteel zijn in Zierikzee in aan bouw - of worden binnenkort in aan bouw genomen - 176 woningen, nl. 106 woningwetwoningen en 70 pre miewoningen. Hiervan zullen in de loop van september de eerste 28 wo ningwetwoningen voor bewoning be schikbaar komen. Verwacht wordt dat dit jaar nog 46 woningwetwoningen gereed zul len komen. Als al deze woningbouw plannen gerealiseerd zijn, verwach ten wij - aldus b. en w. - dat de erg ste woningnood in Zierikzee voorlo pig zal zijn gelenigd. SPORT KORFBAL NOAD-adspiranten kampoen na 12—0 zege op DES WASHINGTON, 20-8. De Ameri kaanse marine heeft donderdag een oud Libertyschip met overbodige munitie ter hoogte van Cape May, New Jersey, laten zinken, waarbij zich onder water een explosie voor deed. Het schip werd in 2200 meter diep water tot zinken gebracht. Het was geladen met vijfduizend ton conven tionele bommen, kleine wapens en munitie. Het Ministerie van Defensie maak te later bekend, dat het vaartuig bin nen drie minuten op de bodem van de Oceaan terechtkwam, waarna op de acht kilometer van de plaats ver wijderd liggende escorteschepen een ontploffing werd waargenomen. Vol- BRUSSEL. België zal eind augus tus 3.700 reservisten voor veertien dagen oproepen teneinde aan zijn verplichtingen tegenover de Navo te voldoen. gens het Ministerie was het niet on gewoon dat de munitie als gevolg van de zVare druk ontplofte. 207 miljoen krediet voor Europoort-Maasvlakte ROTTERDAM, 20-8, De Rotter- damse gemeenteraad heeft donder dagavond een aanvullend krediet van 207 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de aanleg van Euro poort en Maasvlakte. In de loop van de afgelopen jaren zijn door de raad voor de Maasvlakte- en Europoort project al kredieten tot een bedrag van 624 miljoen gulden gevoteerd. Het nieuwe krediet van 207 mil joen is goeddeels nodig voor het uit voeren van extra-baggerwerken. Zo wel in Europoort als op de Maas vlakte moeten deze werkzaamheden worden uitgevoerd in verband met i de komst van schepen uit de 200.000- tons klasse. De adspiranten van de korfbal vereniging „NOAD" uit Dreischor zijn woensdagavond kampioen ge worden van de Schouwen-Duive- landse korfbalcompetitie. Het Sir- Janslandse DES werd met niet minder dan 12-0 verslagen en dat was ruim voldoende om de kam pioenstitel te bemachtigen. Reeds na 3 minuten spelen gaf Wim van der Linde de blauw-witten de lei ding (1-0) en Anneke van Nieuwen- huijzen maakte er 2-0 van. Nog in de eerste speelhelft was het weer Wim van der Linde, die voor een veilige 3-0 voorsprong zorgde. In de tweede helft was NOAD niet meer tegen te houden en de doel punten vielen aan de lodende band. Nadat Johan van der Lmde er 4-0 van had gemaakt was het Wim Cverweel, die de stand op 5-0 bracht. De kampioenen waren op permachtig en Laura van der San- de maakte het halve dozijn doel punten op fraaie wijze vol. Anneke van Nieuwenhuizen, Laura van der Sande, Francien Braber, Wim van der Linde, Laura van der Sande en nogmaals Johan van der Linde zorg den voor een totaalscore van een dozijn doelpunten. DES kon zelfs de eer niet redden. Na afloop bood DES bloemen aan voor het behaalde kampioenschap terwijl alle spelers HEERLEN. De postale x-echerche en de rijkspolitie zoeken een man over wiens identiteit men nog vol komen in het duister tast. Hij zou verschillende postkantox*en en hulp- postkantoi'en in Zuid-Limbux-g met vervalste spaarbankboekjes hebben opgelicht. Betrouwbaar instrument voor waterbeheersing in zuidwest-Nederland DEN HAAG, 21-8. Na twee proef sluitingen van de sluis in de Haring- vlietdam, in de weekeinden van 11 en 19 juli, heeft de Deltadienst onder meer vastgesteld dat deze spuisluizen in de toekomst een betrouwbaar en goed werkend instrument voor de waterbeheersing in zuid-west Neder land zullen vormen. De sluitingen hadden als voor naamste doel het testen van de af dichtingsconstructie, die in de toe komst bij het afsluiten van het Brou- wershavense Gat zal worden toege past. In tegenstelling tot het werk in het Haringvliet, zal bij het afdam men van het Brouwei-shavense Gat gewerkt moeten worden bij een vex-- van van ongeveer andex*halve meter-. Door nu de schuiven in de sluizen van de HariiTgvJietdam neer te laten, werd een ongeveer even groot verval opgewekt. Tijdens dit verval werd de afdichtingsconstructie getest, Deze constructie, die tegen de binnenzijde van de blokkendam wordt aange bracht, bestaat uit een onderbouw van grind tot N.A.P. 3 meter, met daarop een kop van warmzandasfalt tot N.A.P. 2,5 meter. De proeven gedurende de afsluit ting van het Haringvliet bevestigden in grote lijnen de resultaten van het vooi'afgaande laboratoriumonder zoek. Modelproeven in het Water loopkundig laboratorium en proeven Binnenkort verbod tot slapen op de Dam AMSTERDAM, 20-8. Het gemeentebestuur van Amsterdam over weegt om een verbod in te stellen voor het slapen op de Dam en andere punten in het centrum van de hoofdstad, waar jeugdige toeristen des nachts hun bedje spreiden. Er is echter nog geen besluit genomen, zo deelde een woordvoerder van de gemeente mede. De laatste tijd waren er meldingen binnengekomen, die er op zouden duiden dat hier en daar de zaak uit de hand zou lopen. Het gemeentebestuur wint nu Informaties in by de instellingen en diensten, die betrokken zijn b(j het jeugdtoerisme. Het college van b. en w. wil alleen dan laten optreden indien er sprake is van een exces, waarbij het gaat om de openbare hygiëne en het ongehin derde voetgangersverkeer. De gemeentewoordvoerder achtte het niet uitgesloten dat er een slaapverbod komt doch het is ook niet onmogelijk dat er op andere wijze maatregelen worden genomen. op ware grootte in-de vistrap naast de Maasstuw bij Lith hadden name lijk reeds aangetoond dat grind in combinatie met warmzandasfalt, in vergelijking met andere mogelijkhe den, de beste afdichting garandeex-de. De proeven werden echter beperkt door de geringe breedte van de goten en, met name in Lith, de onmoge- lijkheid om het water in twee rich tingen te laten stromen, zoals dat tij dens eb en vloed in werkelijkheid het geval is. De proefnemingen in het Haring vliet hebben belangrijke informatie over de mogelijkheden van het zand- asfalt opgeleverd. Het bleek dat grind zelfs tot een verval van 1,85 meter stabiel is, ter wijl de .benodigde ki-uinbreedte van het zandasfalt tenminste vijf meter moet bedragen, met taluds van 1 3. Dit materiaal, het zandasfalt, zal voornamelijk bij eb moeten worden aangebracht, omdat bij vloedverval- len van meer dan een halve meter het warme zandasfalt begint weg te spoelen. De proefsluitingen vormden te vens een gunstige mogelijkheid om de water- en zoutbeweging in het noordelijk Deltabekken en in het ge bied zeewaarts van de Haringvliet- sluizen te bestuderen. Met behulp van een zogenaamd electrisch ana- logon, de Deltar, waar de waterbe weging wordt nagebootst met behulp van elektrische stromen, was reeds voor de proefperiode een voorspel ling gemaakt voor de waterbeweging in de benedenrivieren gedurende de proefsluiting. Metingen die op vele plaatsen tijdens de sluiting werden uitgevoerd, wezen uit dat de water beweging in werkelijkheid, over het geheel genomen, in overeenstemming was met de voorspellingen. De ge ringe afwijkingen die hier en daar optraden, konden worden verklaard uit de verschillen tussen de werke- Jijke getijbeweging en de beweging waarmee in de voorspelling rekening werd gehouden. Soortgelijke ver schillen zullen steeds voorkomen, omdat het niet mogelijk is het ver- loop van de hoog- en laagwaterstan- den op zee precies te voorspellen. Daarvoor zijn deze standen te zeer afhankelijk van invloeden zoals windkracht en windrichting. Tenslotte werd met deze proefslui tingen ook het bcdicningsmcchanis- me van de sluizen getest. Voor het eerst heeft men tijdens deze proeven gewerkt met alle schuiven. In het algemeen bleek de sluisapparatuur zeer goed te werken. en speelsters ook een boeket bloe men werden aangeboden door de gebi*. Van der Linde uit Di*eischoi\ Namens het gemeentebestuur com- plimenteei'de wethouder L. M. Moei'mond de blauw-witten met het behalen van de adspiranten titel. Ook NOAD-pupillen werden kampioen Di'eischor heeft woensdagavond twee koi'fbalkampioenen kunnen be groeten want naast het adspiran- tenkorfbalteam van NOAD werden ook de pupillen kampioen. De uit wedstrijd tegen Brouwershaven II werd met 0-9 gewonnen en dat was genoeg. Reeds na 2 minuten spelen gaf Bart Helbers de blauw-witten een 0-1 voorsprong en Marijke Quist zorgde voor 0-2. Eddy Kiesen- berg en Nelleke Schot voerden deze voorsprong op tot 0-4 en voor NOAD kon er nu eigenlijk al niet veel meer gebeuren om het kampioenschap mis te lopen. Na de rust was het eerst weer Bart Helbers, die scoorde (0-5) en Lia van der Linde maakte er spoedig daarna 0-6 van. Baxt Hel bers, Marijke Quist en Nelleke Schot bepaalden de eindstand op 0-9. Ook de NOAD-pupillen wai'en kampioen geworden hetgeen voor voorzitter L. J. Steendijk aanleiding was om het kampioensteam in Brouwershaven te komen felicite ren met de titel én hij bood aanvoer der Henk Jan Roskam de gebruike lijke bloemen aan. MOSKOU, 21-8. De staats- en partijleiders van de zeven landen van het Pact van Warschau beschou wen het Russisch-West-Duitse ak koord als „een grote stap voorwaarts op de weg naar vermindering van de spanning en naar normalisering van de toestand in Europa". Dit staat in een communique dat heden (vrqdag) na afloop van de Oost-Eu- ropese topconferentie van één dag is uitgegeven. ADDIS ABEBA. In Poi-tugees Gui nee zijn vier leden van het Portugese parlement om het leven gekomen toen zij in een hinderlaag van guex-- rillastrijdei-s liepen. Een fraaie opname van de Kerk straat te Burgh in 1909. Wat deed zo'n oude straatlantaarn het op een dergelijk punt toch goed en wat is men later kortzichtig geweest om deze lichtpunten voor een oud-roest- prijs te verkopen. Het is herfst of winter want de (pere)-bomen zijn reeds kaal. VOOR DE VROUW U kunt niet alles weten! Werkborstels, luiwagens, nagel borstels, e.d. moeten na het gebruik goed uitgespoeld worden. Door aan wezigheid van zeep en schuurmiddel verteren de borstels. Schimmelvlekken in hout verwij dert u door afwrijving met petro leum. Voorkom, indien mogelijk, een re genbui op uw suède jasje, maar krijgt xl er een buitje op, dan rustig laten drogen en zodra het droog is, opborstelen. Clivia's in de zomer. Clivia's moe ten ook in de zomer voldoende wa ter en eenmaal in de week vloeimest hebben. De bladeren regelmatig af- sponsen. Uw oude plant behoeft meestal niet verpot te worden. Gro te potten zijn niet goed. Voor alle weggebruikers geldt nog steeds het bekende gezegde: Beter een uur later thuis, dan een minuut eerder in het ziekenhuis. Valse plooien in leren jassen kun nen verwijderd worden door stomen boven een ketel. Tijdens het stomen het leer optrekken. Na deze behan deling tijdens het drogen soepel wrijven om harde plekken te voor komen. Indien u worteltjes goed schudt in water waaraan zout is toegevoegd, hoeft u ze niet te schrappen. Alleen het afval moet verwijderd worden en de vitaminen blijven bewaard. Is de jus te vet, maar wel smake lijk, schep de bovenste laag vet er dan af, inplaats van er water aan toe te voegen. Gemeenteraad Brouwershaven vergadert 24 augustus BROUWERSHAVEN, 20-8. De raad der gemeente Brouwershaven welke op maandagavond 24 augustus a.s. in het Plaatsenhuis te Dreischor ver gadert krijgt diverse agendapunten te behandelen welke betrekking heb ben op grond-ruil en/of aankopen. De tiende wijziging der begroting 1970 behelst een post inzake aanschaf van een trekker-manschappen-mate riaalwagen met toebehoren voor het brandweercoi'ps te Di-eischor en aan schaf matei'iaal voor de corpsen Dreischor en Bx*ouwershaven. N.a.v. de bespreking voorontwerp tweede hei-ziening sti-eekplan Schou wen-Duiveland merken b. en w. ip een toelichting aan de raad op, dat het college zich heeft laten advisex-en door de recreatiecommissie. Het col lege is ér van uit gegaan dat zij zich naast een enkele algemene opmer- king moet beperken tot duidelijke belangen van deze gemeente. Wij dienen ons ei'voor te hoeden te tre den in die zaken, die ook al hebben zij betekenis voor het gehele schier eiland, nauw verbonden zijn met db belangen van een andei'e gemeente. Een tweetal opmex'kingen van alge mene aard noemen b. en w. dat, ten aanzien van de werkgelegenheid en de industi-ie-vcstiging op Schouwen- Duiveland alleen volstrekt schone industrie aanvaardbaar is. Immers dit schiereiland zal in hoge mate dienst moeten doen als groenzone tussen het Sloegebied en het 'Euro- poortgebied. Het college zegt de indruk te heb ben dat de verbindingen met beide industriecentra vóór 1980 zodanig zjjn verbeterd, dat Schouwen-Duive land als forcnscngcbicd bijzonder aantrekkelijk zal worden. Dit houdt in dat ook met geeii of slechts gerin ge uitbreiding van het industriële apparaat de bevolking volgens dc ra mingen zal kunnen groeien. Schouwen-Duiveland zal tot een belangx'ijk recreatiegebied uitgroeien, waarbij b. en w. opmerken dat het in dit verband goed zou zijn geweest indien nog meer dan thans hel geval is geweest, de aandacht zou zijn ge vestigd op de voox-ziening met open baar gx-oen. Naast de parkgebieden en de landhuizen-terreinen zal het naar ons oordeel nodig zijn op ver schillende plaatsen tot bebossing over te gaan bij voorkeur bij de re- creatiegebieden. On tsliii tings weg Enkele opmei-kingen voor wat de eigen gemeente betreft, waarbij b. en w. het vertrouwen uitspx-eken dat de ze aanleiding zullen geven tot wijzi gingen in het ontwexp, zijn de ern stige bedenkingen tegen de noorde- lijke ontsluitingsweg voor zover dit het stuk na Zonnemaix-e betreft. De mening wox-dt geopperd dat een af tak van de Dammenweg bij Scharen- dijke x'ichting Brouwershaven en Zonnemaii*e een noodzaak is. Hoe exact het tracé van deze aftak moet lopen is dan nog een vi-aag. Een na dere studie lijkt ons geboden, waarbij de agx'axTsche belangen hierbij een grote rol spelen. B. en w. achten de noordelijke ontsluiting tot ten zuiden van Zonnemaii-e voldoende. De nieu we weg kan dan aansluiten op de Px'ovinciale Weg Zierikzee-Brou- wershaven. Dc weg van Zonncmairc via Drei schor naar Nieiiwerkerk zou dan - eventueel verbeterd - aansluiting kunnen geven op de geprojecteerde nieuwe rijksweg. Een van dc be langrijkste overwegingen fs dat dc noordelijke ontsluiting afbreuk zal doen aan liet Dijkwatcr. Ook is ovex'wogen, dat tussen Zon- nemaix*e en Bx-uinisse typisch een x-ustig gebied is aangegeven zonder i-eci-eatieve nedex-zettingen van om vangrijke aard. Een weg als gepro- jecteex-d zal zonder enige twijfel on gewenste ontwikkelingen in de hand werken. Het college vertrouwt verder, dat met gx-ote soepelheid de kom uit leggingen voor Bx-ouwershaven zul len worden bezien; zij is het in het algemeen mee eens dat deze zich in zuidelijke richting dienen uit te strekken. Scliuddebeurs Het komt b. en w. vex-der gewenst voor, dat in het sti-eekplan bij het landhuizij-terrein Schuddebeurs de mogelijkheid wox-dt geopend af te wijken van de stx-ingente eis van 2 woningen per ha. of een plan met zoveel openbaar gi-oen, dat de tota liteit woningen op 2 per ha. gehand haafd blijft. Wij zouden een maxi mum van 3 misschien wel zélfs 4 woningen meer aanvaardbaar ach ten. Tot nu toe zijn de financiële kon- sekwenties en risico's voor landhuis- terreinen gebaseer op 2 per ha dus danig, dat de gemeente geen mede werking kan verkrijgen een dex-ge- lijk project te realiseren. Het spreekt vanzelf, dat bij aanvaardig van deze wijziging toch niet wordt prijs gege ven de gedachte daar een gebied te creëren, dat ook landschappelijk de moeite waax'd is en een vex-stex-king zal betekenen van het bosgebied rond. Schuddebeurs. Burgemeester en wethouders mer- ken tenslotte in hun toelichting op dat ze niet willen nalaten te consta- tex-en, dat dit sti-eekplan in zijn al gemeenheid een bijzonder waarde volle bijdrage is voor de planologi sche onwikkeling van Schouwen- Duiveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3