DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gedragsregels bij G.B.S.-belieer bij overneming van textielzaken Groot alarm in Antwerpens havengebied Roofoverval op station van 't Harde V/AT w VI biu In zes jaar: 716 fusies tussen Nederlandse ondernemingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 atigiiMtu.s 1970 127ste jaargang Nr. 20457 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; pér maand f 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusieI 4 B.T.W. In dit nummer' Woningbouwprogramma 71'72, '73 Zierikzee Voorlopige indruk van S.E.R.-fusieconiniissie DEN HAAG, 20-8. Onder voorzit- terschap van prof. dr. P. Kuin is de fusiecommissie van de sociaal-eco nomische raad donderdagmiddag in Den Haag bijeen gekomen om zich voor te bereiden op de later op de middag gehouden hoorzitting over een klacht van de werknemersorga nisaties bij de gang van zaken bij het overnemen van een aantal tex tielzaken door de „Centrum Bank" (G.B.S.-beheer). Nadat de commissie zich ruim een uur intern had beraden en vak bondbestuurders zich eveneens af zonderlijk hadden voorbereid, nam de hoorzitting een aanvang, toen de werknemersvertegenwoordigers tot de besloten vergadering van de fu siecommissie werden toegelaten. In middels waren onder anderen de heren Van den Gever en De Ruiter van G.B.S.-beheer, alsmede leden van de raden van bestuur of direc teuren van onder meer „Het Linge riehuis" en Gerzón in het gebouw van de S.E.R. aangekomen. Oostduits gezin vlucht k naar Bondsrepubliel NEURENBERG. 20-8. Een uit vyf mensen bestaand Oostduits gezin heeft donderdagmorgen kans gezien dwars door een mijnenveld naar de Westduitse deelstaat Beieren te ont komen. Dit is meegedeeld door de grenspolitie in Neurenberg. De man, een 31-jarige technicus uit Thueringen, verklaarde niet te vreden te zijn geweest met het be wind in de D.D.R.. Hij had op zijn vlucht naar het westen zijn vrouw en drie kinderen van respectievelijk 5, 7 en 9 jaar meegenomen. Marihuana bij de Amerikaanse troepen WASHINGTON, 20-8. Vice-admi- raal William Mack van het ministe rie van defensie in Washington, heeft donderdag op een hoorzitting van een senaatscommissie gezegd dat het ge bruik van bedwelmende middelen bij de strijdkrachten „alarmerend" is toegenomen. Vice-admiraal Mack zei te menen dat marihuana een rol heeft gespeeld bij het vermeende bloedbad in My Lai in Zuid-Vietnam, in 1968, toen meer dan honderd burgers door Ame rikaanse militairen zouden zijn ver moord. Bewijzen daarvoor had Mack niet. Uit een onderzoek door een daar toe binnen het Pentagon aangewezen commissie was over het algemeeen een sterk toegenomen gebruik van verdovende middelen bij de strijd krachten gebleken. ZUIDELIJK FLEVOLAND. - De bergingsdienst van de Kon. Lucht macht is begonnen met het bergen van wrakstukken van een Boeing B 17 F. („vliegend fort"), van de Amerikaanse luchtmacht. Het toe stel was op 1 februari 1943 in het toenmalige IJsselmeer gestort. Des tijds werden twaalf bemanningsle den gered, één van de piloten kwam om het leven. Bij de aanraking met het wateroppervlak scheurde het vliegtuig in verscheidene kleine de len uit elkaar. De commissie is onafgebroken tot donderdagavond tegen kwai-t voor elf bijeen geweest. Daarna las haar voorzitter, prof. dr. P. Kuin, een verklaring voor die de commissie ten dienste van de bijna acht uur wach tende persvertegenwoordigers had opgesteld. Die verklaring werd voorgelezen niet op een persconfe rentie, zoals de heer Kuin met na druk verklaarde. Wel was hij bereid eentuele vragen voor zover het hem mogelijk was te beantwoorden. In de verklaring deelt de commis sie mee dat zij donderdag partyen heeft gehoord. „De commissie heeft de voorlopige indruk gekregen dat er gedragsregels zyn overtreden. Zy zal de belanghebbenden in de gele genheid stellen een schriftelijk ver weer in te dienen en komt op don derdag 27 augustus a.s, weer bijeen om haar standpunt definitief te be palen". Desgevraagd deelde de heer Kuin als woordvoerder der commissie mee (de overige leden der commissie mochten niet antwoorden) dat de commissie donderdagavond, na het vertrek van partijen uit de hoorzit ting, heeft nagegaan of de betrok kenen op tijd met de vakbeweging overlegd hebben over de voorgeno men overnemingen. Bij dit hoor en wederhoor in de hoorzitting heeft de vakbeweging redenen voor onge rustheid die zij ook in haar klacht had genoemd tot uiting gebracht. Daarop zijn ook antwoorden geko men, maar de heer Kuin zei geen vrijheid te kunnen vinden daarover iets mee te delen. Andere klucht Terwijl de commissie voor fusie aangelegenheden van de sociaal economische raad donderdagavond bezig was haar standpunt te bepa len over de klacht van de werkne mers organisatie over het optreden van directies van textielzaken en van de Centrumbank (G.B.S.-be heer), was er een nieuwe klacht voor die commissie onderweg. De werk nemersorganisaties in de metaalin dustrie vestigen namelijk in een brief aan de commissie de aandacht op de handelwijze van de leiding bij de fusie Etna Daalderop en Dru. De werknemersorganisaties zijn van oordeel, dat die handelwijze niet strookt met onder andere de ge dragsregels van de sociaal economi sche raad. Het is zeer waarschynlyk dat de ze klacht snel gevolgd wordt door een over de fusie Honeywell en Buil General Electric, welke die werkne mersorganisatie evenmin in over eenstemming met de gedragsregels achten. Nederlandse vrachtwagen verloor giftige stof ANTWERPEN, 20-8. Voor het Ant werpse havengebied aan de Noorder laan is donderdagochtend groot alarm gegeven nadat daar woensdag avond een Nederlandse vrachtwagen een deel van zyn lading, het giftige insecticide „Telone" had verloren en enkele vaten waren opengebarsten. De chauffeur van de vrachtauto, de 24-jarige R. J. uit Doi-drecht en de andere inzittende, de 19-jarige A. W. uit Schiedam en de 46-jarige H. K. uit Papendrecht liepen brandwon den op van de giftige stof. Toen in het ziekenhuis de oorzaak van hun verwondingen bleek, werd in overleg met het antigif-centrum te Brussel groot alarm gegeven. In af wachting van neutraliseringsstof uit Nederland werd de omgeving afgezet terwijl brandweerlieden, voorzien van gasmaskers en speciale kledij, de gebarsten vaatjes met aarde bedek ten. Doden bij aanvaring tussen 2 onderzeeboten PARIJS. 21-8. Dicht bij de haven van Toulon zijn donderdagavond twee onderzeeboten, de Franse „Ga- latee" en de Zuidafrikaanse „Maria van Riebeeck" met elkaar in aan varing gekomen, zo heeft de staf van de Franse marine meegedeeld. Op de Galatee kwamen vier men sen om het leven, verscheidene wer den gewond en twee worden vermist De Zuidafrikaanse onderzeeër is vrijwillig bij Kaap Cepet het strand opgelopen, de Galatee is de haven van Toulon binnengevaren. De afzetting heeft grote vertragin gen veroorzaakt waardoor honder den havenarbeiders te laat op hun werk verschenen. Amsterdam's slatlsbeeldhouwer Hildo Krop overleden AMSTERDAM. 20-8. De stads- beeldhouwer van Amsterdam, Hildo Krop is donderdagmiddag in zijn ate lier aan de plantage Muidergracht in de hoofdstad op 86-jarige leeftijd overleden. Hildo Krop, wiens gezondheid de laatste tijd te wensen overliet, werk te daar af en toe nog wel eens voor zichzelf. De beeldhouwer, die in 1884 in Steenwijk werd geboren, was aan vankelijk als banketbakker-kok werkzaam in Parijs, Genua en Lon den. Daarna ontving hij in 1907 een schildersopleiding aan de Heartherly Art School in Londen, en van 1907 tot 1908 aan de academie Julian in Parijs. Hij ging in 1908 over tot de beeldhouwkunst (was leerling aan de Amsterdamse Academie. Van 1914- 1916 werkte Krop samen met de ar chitect J. M. v. d. Mey aan het Scheepvaarthuis aan de Prins Hen drikkade in Amsterdam (portretkop pen voor de gevel). Als stadsbeeld houwer heeft Krop sedert 1916 het beeldhouwwerk gemaakt voor vele bruggen in Amsterdam en voor ver schillende openbare gebouwen (o.a. het hoofdbureau van politie). 'T HARDE, 21-8. Om tien minuten voor twaalf donderdagavond is op het station 't Harde een gewapende roofoverval gepleegd. De overvallers dwongen de lokettist een bedrag aan geld af te geven en verdwenen daar na in een gereedstaande auto. De Rijkspolitie én de Spoorwegrecherche stellen een uitgebreid onderzoek in. De overval werd gepleegd door drie niet gemaskerde mannen. Ze konden aan de achterzijde van het gebouwtje gemakkelijk in het kleitfe vertrek komen, omdat de deur nooit op slot is. De op dat moment aanwe zige stationsbeambte, de 38-jarige A. de Hartog, werd bedriegd - vermoe delijk met een pistool - en de over vallers eisten geld. Premier Seclney van Suriname in Nederland SCHIPHOL, 20-8. Premier dr. L. Sedney van Suriname hoopt dat de opstandige Surinaamse studenten, van wie een aantal dinsdag het Suri- namehuis in Den Haag bezet hielden, bex-eid zullen zijn met hem in een persoonlijk gesprek hun grieven te bespreken. Hij bevestigde dit donder dagmiddag op Schiphol bij zijn aan komst in ons land uit Suriname. Twee doden in het verkeer BROEK IN WATERLAND, 20-8. Bij een frontale botsing donderdag morgen óp de provinciale weg E-10 tussen Monnikkendam en Broek in Waterland, kwam de 48-jarige me vrouw G. Kwakman-Tol uit Volen- dam, moeder van veertien kinderen om het leven. Haar echtgenoot, de 50-jarige Noordzeevisser J. Kwak man werd in zorgwekkende toestand naar het Liduinaziekenhuis in Pur- merend vervoerd. GASSELTE. Donderdagmiddag verleende de 58-jarige heer G. van der Zwaag uit Nieuw-Weerdinge met zijn bromfiets op een kruispunt in Gasselte geen voorrang aan een personenauto, met gevolg dat hij werd aangereden. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De beambte had verder geen keus en overhandigde hen het geld uit de kas, ongeveer f 900,De heer de Hartog heeft de Rijkspolitie van twee van de drie overvallers een vrij goed signalement kunnen geven. Grote aanvoeren van granen en erts in fle Rotterdamse liaven ROTTERDAM, 20-8. Gx*ote aan voer van granen (inclusief deriva ten) en erts in de Rotterdamse ha ven leiden thans tot wachttijden voor graan- en ertsschepen van tien tot veertien dagen. De graan elevator maatschappij kampt met een achterstand van 400.000 ton lading bij een capaciteit en een aanbod van cir-ca 250.000 ton per week. Vooral de arbeidsinten sieve overslag geeft oponthoud. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-8. Het K.N.M.I. deelt mede; Een omvangrijke depressie beheerste donderdag het weer in een groot deel van West-Europa. De kern van dit druksysteem lag boven Engeland en veroorzaakte daar dan ook langdurige regen. Een bij de de pressie behorend front, strekt zich uit van Schotland via Denemarken en het Alpengebied naar Italië. Langs dit front verplaatsten zich goli'vormige storingen, vergezeld van 'neerslagzönes. In onze omgeving' bleef de activiteit van genoemd la gedrukgebied beperkt tot lokale buien. De maximum en minimum temperaturen waren respectievelijk ongeveer 20 en 11 graden. Voor de komende 24 uur wordt verwacht, dat de depressie zich iets naar het zuiden zal verplaatsen in de rich- tng van het Kanaal, dit mede onder invloed van een hogedrukgebied bo ven Scandinavië, dat zich naar het zeegebied benoorden Schotland uit breidt. Voor onze omgeving blijft door deze ontwikkelingen de kans op enkele buien, tengevolge van randstoringen nog bestaan. TEL AVIV. - Een stafofficier van het Israëlische leger tijdens het aan wijzen van luchtfoto's, die resp. op 7, 13 en 16 augustus gemaakt zijn. De foto's zouden aangeven hoe de Egyptenaren de SAM 2-raketinstal- laües in de centrale sector van het Suezkanaal geïnstalleerd hadden voor en na het bestand tussen Israël en Egypte. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Kans op regen Half tot zwaar bewolkt met kans op regen; meest matige wind tussen zuid en oost; dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag of iets lagere. Voor zondag: Aantal urep zon; 0 tot 7. Min.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen; omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 pi'ocent. Kans op een geheel di*oog etmaal: 30 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 22 aug. Zon op 5.34, onder 19.50. Maan op 21.27, onder 13.04. 23 aug. Zon op 5.36, onder 19.48. Maan op 21.53, onder 14.28. 24 aug. Zon op 5.38, onder 19.46. Maan op 22.29, onder 15.44. Laatste kwai-tier: 23 aug. te 21.34. HOOGWATERSTANDEN 6.48 v.m. 7.28 v.m. ZIERIKZEE: 22 aug. 23 aug. 24 aug. BROUWERSHAVEN 6.31 v.m. 18.53 n.m. 18.58 n.m. 19.39 n.m. 8.12 v.m. 20.25 n.m. 22 aug. 23 aug. 24 aug. Doodtij; 26 aug. 7.14 v.m. 19.35 n.m. 8.02 v.m. 20.23 n.m. DEN IIAAG, 20-8. In de zes jaar van 1963 tot en met 1968 zyn 716 fusies tussen Nederlandse onderne mingen tot stand gekomen en 144 tussen Nederlandse en buitenlandse. Dit blykt uit een terreinverkenning over fusies die de in 1968 opgerichte stichting Maaschappy en Onderne ming als eerste werkstuk thans het licht heeft doen zien. De Slichting is opgelicht door een aantal ondernemingen tezamen met het Verbond van Nedeiiandse On- dei'nemingen en het Nederlands Christelijke Werkgeversbond. Doel der Stichting is, blijkens een „ten geleide" bij het rapport van de ter- ïeinverkenning van de voorzitter van het bestuur, ir. R. van Dijk, de bevordering van het inzicht in de wisselwerking tussen de onderne ming cn de samenleving. De studie is, naar de dii-ecteur van het wetenschappelijk bureau dei- stichting, dr. J. Knoestei-, meedeelt het. i-esultaat van een enquete die medio 1969 werd begonnen en begin 1970 afgerond. In het rapport wordt o.m, gecon stateerd dat het aantal fusies per jaar blijkt toe te nemen. Bij benadering en met voorbehoud komt het i-apport o.m. tot de conclu sie dat het fusieverschijnsel, zoals dat zich in de genoemde periode heeft voorgedaan, in vexiiouding tot het totale aantal per 31 december 1968 bestaande zelfstandige Neder landse ondernemingen, eerder uit zondering was dan regel, die ver houding verandert als men haar naar pei-soneelsbestand beziet: het fusieverschijnsel wint aan betekenis naai-mate de personeelsomvang gro ter wordt. Deze benadering wettigen, vol gens het rapport, de stelling dat, uit nationaal eeonomiseh oogpunt, het fusieverschynsel - mede bezien te gen internationale achtergrond - eerder stimulering dan afremming behoeft. Bij de geënqueteex-de fusies ging het initiatief meestentijds uit van de fusionerende partijen-slechts bij uit zondering namen anderen het ini tiatief, dit waren vrijwel nooit ban ken. Bij 48 der 55 ondei-zochte fusie- gevallen kreeg het sociale aspect van de fusie tijdens de fusieonder- hondelingen bijzonder aandacht. Blijkens de enquete wordt de fei telijke overeenstemming over de fu sie soms slechts bereikt na ernstige conflicten in de ki'ing van commis sarissen en directeuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1