DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wrevel in V.S.: Israël blijft luimeren op bestandsschendingen P.T.T. gaat bejaarden en gehandicapten meer service geven K.N.V.B. en N.O.S. zoeken oplossing VERKEERS ONVEILIGHEID Driejarig kind schoot zich door het hoofd Pentagon: „Geen zenuwgas meer in zee" Enige spanning tussen produktie en bestedingen in Nederlandse economie Sabotage op Schiphol - Twee bakens van landingsbaan verzet I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 aiign»tii!> 1970 l£7s(e jaargang Nr. 20456 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 RcOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, let. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/'b Lakenman 6c Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 8.T.W. In Uit nummer' Geslaagde Erase dag voor Sparta Komt Amerikaanse vredesplan in gevaar? WASHINGTON, 26-8. Het feit dal Israël blijft hameren op de bestands- schendingen door Egypte, heeft in Amerikaanse regeringskringen wre vel gewekt. Men is van mening dat het Amerikaanse vredesplan erdoor in groot gevaar kan komen. Was hington acht de gesignaleerde schen dingen niet ernstig en is van mening, dat Israël z(jn belangen het best dient door de kans tot onderhandelen aan te grijpen. Het kan dat zonder ri sico's doen. zegt men, gezien de Ame rikaanse garanties voor zyn veilig heid. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft woensdag bekendgemaakt dat het geen afdoend bewijs heeft kunnen vinden voor een schending van het bestand. Waarnemers in Tel Aviv geloven, dat Israël inmiddels heeft besloten de vredesbesprekingen niet langer op te houden en spoedig een onderhande laar zal aanwijzen. Na de officiële verklaring zei Mc- Closkey dat de V.S. niet zullen toe staan dat het machtsevenwicht in het Midden-Oosten wordt verstoord en dat de V.S. aan Israël te kennen heb ben gegeven dat het militaire even wicht door de mogelijke Egyptische schending niet is aangetast. Officiële kringen zeiden dat de V.S. aan de Sowjet-Unie niet alleen hun eigen bewijzen van het opstellen van raketten zullen doen toekomen, maar ook de Israëlische. Mc.Closkey zei voorts dat de Ame rikaanse verkenningsvluchten boven de Israëlische zone van het Suezka- naal worden voortgezet om met ze kerheid vast te stellen of Egypte in Nederland's grootste containerschip wil uiet te water ROTTERDAM, 19-8. Vele houder- den officiële gasten en enkele dui zenden toeschouwers hebben woens dagavond op de werf Van der Gies- sen-Dc Noord in Krimpen aan de IJssel tevergeefs gewacht op wat een spectaculaire gebeurtenis be loofde te worden: de tewaterlating van Nederlands grootste container schip „Abel Tasman". Het zat hun, de werfdirectie en de opdrachtgever niet mee, want het 225 meter lange gevaarte bleef, nadat mevrouw J. Ooyevaar het schip had gedoopt, muurvast op de helling zitten. Ruim een uur lang probeerden werfmen sen met allerlei scheepsbouwers trucs beweging in het schip te krij gen, maar de Abel Tasman bleef waar hij was. Rond acht uur woens dagavond besloot de werfdirectie de tewaterlating definitief uit te stellen Na deze beslissing kon het scheep vaartverkeer op de Noord, dat al die tijd gestremd was geweest, weer worden hervat. DEN HAAG, 10-8. Dc postkantoren zijn van plan dc service aan bejaar den en gehandicapten in dc toekomst uit te breiden. Hoewel reeds enige tijd geleden dc centrale afdeling postexploitatie een grens van 1800 meter vaststelde, waarbuiten postzakken „aan huis" kunnen worden afgedaan, zal de P.T.T. aan bejaarden en gehandicap ten (die binnen deze afstand van een postkantoor wonen ep slecht ter been zijn) toch de mogelijkheid bieden al le postzaken thuis af te handelen. Deze service-uitbreiding van de P.T.T. blijft'evénwel beperkt" tot de genen die er „door de nood gedwon gen" om vragen. Het is niet de be doeling, dat iedereen die gemakke lijk in staat is van de diensten van buren, kennissen en familieleden ge bruik te maken, zich door de poste rijen laat bedienen. Dit zou een te zware belasting voor het P.T.T.-per- soneel zijn, maar bovendien zouden degenen, die werkelijk behoefte heb ben aan deze extra service, minder goed kunnen worden geholpen. Werkgroep gevormd DEN HAAG, 19-8. De N.O.S. en dc K.N.V.B. zyn naar een oplossing van het tussen hen gerezen geschil inza ke de uitzending van samengevatte voctbalreportages op de zondagen blijven zoeken en hebben nu ten be hoeve van hun overleg hierover en mede ter voorbereiding van toekom stige besprekingen besloten een werkgroep te vormen. Met ingang van woensdag 19 au gustus en uiterlijk tot 1 januari 1971 zal inmiddels de K.N.V.B. de norma le medewerking verlenen aan de voorbereiding en uitvoering van de- ATLANTISCHE OCEAAN. - De boeg van het oude libertyschip „Le- baron Russell Briggs" verheft zich nog eenmaal als het vaartuig, gela den met zenuugiscontainers, ten onder gaat. Het schip werd door de Amerikaanse marine tot zinken ge bracht. Rechts op de achtergrond een sleepboot. ze korte voetbalreportages op voor waarde, dat een voor 1 januari 1971 te sluiten overeenkomst zal ingaan met terugwerkende kracht tot woensdag 19 augustus. Wordt er een overeenstemming bereikt, dan zullen de K.N.V.B. en de N.O.S. zich op nieuw op hun houding beraden. Een en ander is woensdagmiddag in een gezamenlijk communique van de K.N.V.B. en de N.O.S. meegedeeld. de vijftig km brede zone nieuwe ra ketten stationeert. Het Internationale Rode Kruis heeft woensdag meegedeeld aan Jor danië en Israël om medewerking voor „haar missie voor de krijgsge vangenen" te hebben verzocht. De Egyptische afgevaardigde Ash- raf Ghorbal zei woensdag na een on derhoud met de Amerikaanse onder minister Joseph Sisco, dat de V.S. niet aan Egypte gevraagd hebben de luchtdoelraketten aan het Suezka- naal weg te halen. Hij merkte op dat zijn land momenteel niet poogt punten tegen Israël te scoren, maar naar vrede streeft. Jongen verdronken in Rotterdamse liaven ROTTERDAM. 19-8. Dé 16-jarige W. J. Jungk uit Ginsheim-Gustafs- burg (Duitsland), scheepsjongen aan boord van het Nederlandse rijnschip Damco 124 is in de Rotterdamse ha ven verdronken. De jongen werd sinds dinsdagmid dag vermist. Zijn stoffelijk overschot is woensdag door de rivierpolitie in de Waalhaven gevonden. DEN HAAG, 19-8. Verkeersonge lukken in dc zes landen van de Ge meenschap hebben in 1967 1,187.670 slachtoffers gecist, van wie 44.348 doden, a'dus blijkt uit een vervoers- stütistiek van de Gemeens chap. Het grootste aantal slachtoffers viel in West-Duitsland (17.084 doden en 462.048 gewonden), gevolgd door Frankrijk en Italië (resp. 13.585 do den en 301.356 gewonden en 9.381 doden en 221.601 gewonden). In Bel gië werden 1.359 doden en 94.772 ge wonden geregistreerd, in Nederland 2.859 doden en 61.082 gewonden en in Luxemburg 106 doden en 2.16 ge wonden. Vorig jaar kwamen in Nederland 2890 personen bij verkeersongeluk ken om, en werden 62.087 personen gewond. Jongetje verongelukt TER APELKANAAL, 19-8. In Ter Apelkanaal is woensdagavond de tien-jarige Roelof Mantingh uit de ze plaats dodelijk verongelukt. Het kind liep plotseling de weg op pn werd gegrepen door een personen auto. Zwaar gewond werd het naar het Refajaziekenhuis in Stadskanaal vervoerd, waar het kort na aan komst is overleden. OSS, 19-8. Woensdagmorgen heeft het driejarige jongetje Gysjc Kraus zich met dc revolver van zijn vader door het hoofd geschoten. De vader was voor enkele dagen naar Parijs. Zonder medeweten van zijn vrouw had hij de revolver onder zijn hoofdkussen gelegd. De kinderen sliepen dinsdagnacht bij moeder in bed. Het driejarig zoontje werd het eerst wakker en haalde spelenderwijs de trekker van de revolver, die onder het hoofdkussen lag. over en schoot zich door het hoofd. Het kind is in zorgwekkende toestand opgenqmen in het St. Radboud- ziekenhuis in Nijmegen. DEN HAAG. - Minister Udink van ontwikkelingshulp heeft woensdag middag in Den Haag een raamovereenkomst voor voedselhiüp ondertekend. Het gaat voornamelijk om financiële bijstand bij de aankoop van zuivel- produkten ten behoeve van projecten in de ontwikkelingslandenOp de foto: minister B. J. Udink ondertekent de overeenkomst op het ministerie van buitenlandse zaken. WASHINGTON, 19-8. Overbodig geworden Amerikaans zenuwgas zal voortaan worden verbrand en niet meer in zee worden gedeponeerd. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van defensie woensdag bekendge maakt. Volgens het Pentagon zal de 'wa penopslagplaats in de Rocky Moun tains, bij Denver, de taak van het vernietigen van het nu op Okinawa (Japan) en in verscheidene delen van de Verenigde Staten opgeslagen oor- logsgas krijgen. De gas bevattende wapens zullen eerst onschadelijk worden gemaakt DEN HAAG. Onder auspiciën van de Oorlogsgravenstichting in Den Haag zal een groep van zesentwintig nabestaanden van in Indonesië be graven oorlogsslachtoffers van zater dag 12 t/'m zondag 20 september a.s. Nederlandse erevelden bezoeken in Djakarta, Semarang en Bandoeng. Twee doden bij autobolsing ALMELO, 19-7. Twee Oldenzaalse monteurs zijn woensdagmorgen op de van Rechtcren Limpurgsingel in Almelo om hel leven gekomen. De auto, waarin ze reden botste om streeks acht uur tegen een met stro balen beladen truck met oplegger. Dc bestuurder van de Oldenzaalse auto. de 29-jarige heer J. Kasteel, was op slag dood. Zijn bijrijder, de 20-jarige heer E. C. Lübeck. liep le vensgevaarlijke verwondingen op, waaraan hij enkele uren later in het „St. Elisabeth ziekenhuis" in Almelo is bezweken. Dc bestuurder was ge huwd, de heer Lübeck niet. en dan onder zorgvuldig toezicht worden verbrand. Bij het arsenaal in de Rocky Mountains zullen voor dit doel twee fabrieken worden ge bouwd, waarvan de eerste in de helft van dit jaar in bedrijf komt. Daar zullen dan 3.408 tanks worden ver nietigd, die elk een ton mosterdgas bevatten. De andere fabriek zal in het voor jaar beginnen met de vernietiging van 21.107 houders, die elk 76 kleine met zenuwgas gevulde bommen be vatten. Overleden na val van trap ROOSENDAAL, 19-8, De 25-jarige A. Verbraak uil Kruisland (gem. Steenbergen), is in het St. Francis- cüsziekenhuis te Roosendaal over leden aan de verwondingen, die hij in de morgenuren opliep. De man was in zijn woning van de trap ge vallen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's a Als vrouwen slim lijken z{jn ze het ook i f en als ze het niet lijken J zijn ze hel toch. Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Zonnige perioden maar ook plaatse lijk een bui; meest matige wind tus sen zuid en west; weinig verande ring in temperatuur. Voor zaterdag: Aantal uren zon. 3 tpt 9. Min.-temperatui'en: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN Il^AAN 21 aug. Zon op 5.33, onder 19.52. Maan op 21.08, onder 11.37. Laatste kwartier: 23 aug. te 21.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 aug. 6.12 v.m. 18.21 n.m. BROUWERSHAVEN 21 aug. 5.49 v.m. 18.12 n.m. Doodtij: 26 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-8. Het K.N.M.I. meldt: Woensdag koerste een depressie over Het Kanaal noordoostwaarts ndar Oost-Engeland, Achter een bij dit druksysteem behorend warmte- front, dat zonder veel regen te ver oorzaken over ons land trok. draai de wind naar zuidelijke richtingen. Hiermee werd tamelijk vochtige lucht aangevoerd, waarin de mid- dagtemperaturen omstreeks 22 gra den werd. Ook een daarop volgend koufront, dat in de nacht van woensdag op donderdag passeerde, bracht niet veel neerslag, wel werd hier en daar onweer gemeld. In Engeland waar de depresie meer in vloed had, werd daarentegen plaat selijk 25 tot 50 milimeter regen af getapt. Inmiddels trekt het lage drukgebied over de Noordzee ver der naar he noordoosten. In onze omgeving zal daarom de wind uil westelijke richtingen waaien, waar bij de aanvoer enigszins onstabiele lucht voorduurt. EMMELOORD. De 13-jarige An neke Stroete is door een personen auto gegrepen, toen zij de Kamper- weg wilde oversteken. Het slacht offer. dat ongeveer dertig meter door de auto werd meegesleurd, is aan haar verwondingen overleden. DEN HAAG. 19-8. Mede door dc krachtige uitbreiding van dc buiten landse vraag is er tussen dc totale produktie en de totale bestedingen in de Nederlandse economie al enige tyd van spanningen sprake. De laatste maanden zijn deze span ningen verder toegenomen. Zij kwa men ondermeer tot uiting in eeTt versnelde stijging van dc goederen- invoer, waardoor een verslechtering van de handelsbalans onmiskenbaar is. De externe positie van onze eco nomie wordt dienovereenkomstig on gunstiger dan zich tot voor kort liet aanzien. Daarnaast is in de laatste maanden een verdere vertrapping van de arbeidsmarkt waarneembaar. De ministers van sociale zaken, van financien en van economische zaken hebben dit woensdag aan de Tweede Kamer meegedeeld. DEN HAAG, 19-8. Op Schiphol v.yn twee bakens van cle landingsbaan 19 R, die in dc richting van Zwanen burg ligt, door 'het doorsnyden van kabels onbruikbaar gemaakt. Hel Ministerie van Verkeer en Water staat heeft dit woensdag meegedeeld. De politie heeft de zaak in onder zoek. maar er is geen enkele indica tie over de identiteit van de dadcr(s). Dinsdag bleek dat het zo^pnoemde buitenmerkbnken van het instru mentlandingssysteem niet meer werkte doordat enkele kabels waren kapotgemaakt. Dit baken ligt op on geveer 7 km van het begin van de baan in de Y-polder. Woensdag bleek dat ook het mid- delmerk-baken op ca een km van hetbegin van dezelfde baan. dat 's nachts nog had gewerkt, op de zelfde manier onklaar was gemaakt Hier is bovendien de antenne be schadigd. Dc bakens zijn van vitaal belang voor dc luchthaven. Nu zij niet meer werken kunnen bij slecht weer de landende vliegtuigen zich niet meer oriënteren. Bij goed weer is de lan dingsbaan echter nog gewoon bruik baar. Dc Rijksluchtvaartdienst is bezig de bakens te repareren, waarmee en kele dagen gemoeid zullen zijn. De dienst overweegt de bakens, die nu nog door hekwerk zijn omgeven, be ter te beveiligen tegen dil soort „ge vaarlijke wandaden". Ei- wordt bjj de bakens gesurveilleerd om herha ling te voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1