caballero. de sigaret. (^ÏT[eneer &ï~lanóen, incognito WIE WEET 1 Cheque van f 750.000,- voor Jemen Cholera eist slachtoffers in Libanon Modevakbeurs verschoven naar voorjaar Overstekende hond oorzaak van ongeluk Eeuwfeest ballonpost BLIK DOOR HET WERELD Tien ontvoeringen om politieke redenen binnen een jaar - het be gint een epidemie te worden in La tijns-Amerika. En als er een land was waarvan we zouden verwachten dut het ervan verschoond zou blij ven dan zouden we denken dat het Uruguay was. Dit heeft tenslotte al lerlei trekken die het bevoorrecht maken vergeleken met de meeste andere landen in het gebied. Dat begint al met het klimaat, maar zet zich voort in een redelijk goed systeem van sociale zorg, een democratie die inderdaad behoorlijk functioneert en een tamelijk rustige historie zonder veel revoluties. Het was een rustig land, waarin het on genoegen pas begon toen het met de economie wat slechtef ging, door in flatie de prijzen stegen de werke loosheid toenaam. Bijzonder fel is tóen een soort ste delijke guerrilla ontstaan die bewo gen word: door de wel wat beperkte idee dat alle Uruguayse misère de schuld is van het buitenland, met name hel kapitalisme en dus de Ver. Staten. De helden van deze Tupamaros zijn Marx en vooral in strategisch opzicht Mao Tse-Toeng, zij het dan dat die revolutie op het platteland wil beginnen en de Tupamaros in de stad. Wat de Tupamaros exploiteren is het gevoel in Uruguay dat men op de tot dusver gebruikte manier uun het eind van zijn Latijn is ge komen en dat het radicaal anders moet en dan maar gelijk a la Marx. Verzet Juist door de teruggang van de laatste jaren slaat dit aan bij men sen die niet zozeer kunnen klagen over het langzame verbeteren van hun lot, maar wel over een verslech tering daarvan. De eerste terreurda den waren berovingen van banken, speelbanken veelal die altijd een aardige deviezenbron vormden. De monstratief werd een deel van de buit aan de armen uitgedeeld, wat de beweging een soort Robin Hood- achtige verering garandeerde. Daar op kwamen maatregelen van de overheid, tui rellen volgde een in perking van de burgerlijke vrijhe den. Wat d'e Tupamaros hebben ont dekt is dat men op die manier een democratisch regime als het ware dwingen kan zichzelf om te zetten in het soort dictatuur waartegen men weer makkelijker de bevolking in verzet kan brengen. Het systeem van kidnapping helpt hier ook weer bijHacl president Areco de gevangen Tupamaros vrij gelaten in ruil voor het leven van de gijzelaars dan had hij zichzelf het etiket van zwakte opgeplakt wat automatisch de animo om verzet te plegen zou kunnen aanwakkeren. Door het niet te doen maar harde maatregelen te nemen, de politie op speurtocht te sturen, reeksen arres taties uit te voeren enz. versterkt hij juist de gevoelens van het leven on der terreur bij de burgers, die bo vendien weinig sympathie zullen VENSTER voelen voor de harde man die zo maar gijzelaars hel leven laat ver liezen. Expert De Tupamaros stimuleren de hardheid van de regering graag, Le nin indachtig die al zei dat erger be ier was - hoe erger de regering hoe beter de voedingsbodem voor revo lutie. Het eerste slachtoffer is trouwens ook niet zonder talent gekozen: de Amerikaan Mitrione, die in het land wus om de politie technische advie zen te geven. Waarin? Natuurlijk het vervolgen van Uruguezenwat andersWaarbij de bevolking te- vor.s te denken wordt gegeven dat 'ip Trpamaros toch wel gelijk heb ben door anti-Amerikaans te zijn .?ii men ziet maar weer wat de S sturen* politiemannen. Terwijl het een nuchter feit is dat Mitrione niet gestuurd maar ge huurd was en wel als expert die men in eigen land niet kan vinden, geen enkel land van slechts drie miljoen inwoners. Dan is een docent van een befaamde politie-academie engageren vreemd nog dom. Twee Nederlanders in Duitsland verongelukt COEVORDEN, 17-8. In het zieken- huis in het Westduitse Nordhorn zijn clit weekeinde overleden de Neder landers B. Kruize (32) uit Buinen en J. Elter (31) uit Groningen. Midden vorige week raakten ze ernstig ge wond, toen ze met een personenauto tegen een tractor botsten tussen Coe- vorden en Emlichheim. BEIROET, 17-8. De cholera heeft in Libanon verscheidene slachtoffers geëist. Dit is maandag bericht door bladen in Beiroet. Na een vergadering van gezond heidsfunctionarissen is zaterdag be sloten in Libanon, Syrië en Jordanië tot inenting op grote schaal over te gaan. Er werd toen meegedeeld, dat in deze drie landen nog geen geval len van cholera waren geconstateerd. Wel werden uit Damascus veel ge vallen van buikloop gemeld. De ver- Marokkaan verdacht van verkrachting AMSTERDAM. 17-8. Verdacht van verkrachting van een 20-jarig Duits meisje Is het afgelopen weekeinde door de Amsterdamse zedenpolitie aangehouden de 28-jarige Marok kaan M. O. Het meisje, dat zaterdag avond op de Dam met verdachte in contact kwam, was met hem mee ge gaan naar de kamer van diens vriend op de Keizersgracht om hasjiesj te kopen. Onder bedreiging met een mes zou de Marokkaan haar toen hebben verkracht. Schietpartij in Utrecht UTRECHT, 17-8. De Utrechtse politie heeft in de nacht van zon dag op maandag de 39-jarige Alge rijnse kok M. C. M. uit Utrecht aan gehouden wegens poging tot dood slag c.q. zware mishandeling door middel van een pistool. De man wordt er van verdacht een aantal (minstens twee) schqten te hebben afgevuurd uit een 6,35 mm pistool op zijn stadgenoot, de 35-jarige chauffeur W. H. Eerkens. Het slacht offer is m$t twee schotwonden in het rechterbeen naar het academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Geen maatregelen in Nederland tegen de cholera DEN HAAG, 17-8. Nederland ziet geen aanleiding bijzondere maatre gelen te treffen nu ook in Libanon cholera is geconstateerd. Aldus deel de maandagmorgen het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid het A.N.P. desgevraagd mee. De Volksgezondheid-autoriteiten staan op het standpunt dat al vele jaren in ons land reizigers arriveren uit landen waar cholera heerst en dal geen der Westeuropesc landen maat regelen treft. schijhselen bij deze buikloop leken veel op choleramaar de ziekte was nog niet aangetoond, aldus het LibaT nese ministerie van volksgezondheid. Op vermoeden van besmet te zijn met cholera is zondagavond in Tokio een 26-jarige Amerikaan in een zie kenhuis opgenomen. Hij was met een toestel van de Duitse luchtvaart maatschappij „Lufthansa" in de Ja panse hoofdstad aangekomen na be zoeken aan Perzië, Koeweit en India. Volgens eigen zeggen had hij ner gens ongekookt water gedronken. DEN HAAG, 17-8. Minister drs. B. J. Udink van ontwikkelingssamenwer king zal woensdagmiddag 19 augustus een cheque van f 750.000 overhandigen aan de drie Nederlandse organisaties, die zijn ingeschakeld bij de voedselhulp aan Jemen. Het bedrag wordt geschonken door de regering. De organisaties, t.w. Mensen in nood/Caritas Neerlandica, de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen en de Novib zullen met het geld de aankoop van boterolie financieren. Advertentie anders dan andere. Hcolwerf knikte. „Meneer Vla ming, het is een erg aannemelijke verklaring en ook die accepteer ik. Van die successierechten heb ik geen verstand. Als er geen aanklacht tegen u wordt ingediend, heb ik er niets mee te maken. Laat ik dit ge deelte uit uw antwoord meteön maar vergeten, dat is voor u en mij beter. U hebt dus verder gpen enkel inko men?" Hcclwerf keek hem doordringend aan, doch Vlaming sloeg zijn ogen niet neer en lachte. „Ik leef van m'n centen, om het zo maar te noemen. Net als m'n buurman: rentenier." „Ja, die buurman.... meneer La- govhoe vindt u hem? Aardige man, niet?" Vlairing haalde zijn schouder-s op. „Het spijt me, maar ik heb hem slechts een paar keer ontmoet en bij die gelegenheid hebben we elkaar al leen gegroet, meer niet." „Wat is uw indruk over hem?" De man wreef zich in de handen. „Wat moet ik daarop antwoorden? Nogmaals, ik ken hem niet. Een nogal in zichzelf gekeerde man. Maar ik neem aan, dat hij van mij hetzelfde zal zeggen, als u 't hem vraagt." Hoolwerf keek eens naar buiten naar de villa. „Twee rustige mensen, die elkaar de deurdrempel niet plat lopen. Zo heb je ook de minste kans om ruzie met elkaar te krijgen. Heel verstandig, meneer Vlaming. Wel, we zijn klaar. Gaat u morgen ochtend even naar het gemeente huis; ik zal er voor zorgdragen, dal uw verblijfsvergunning met. drie maanden wordt verlengd. Een beter bewijs, dat wij niets tegen u hebben, Is er niet, zou ik denken. Blijft u netjes gedragen, meneer Vlaming en u hebt geen kind aan ons. Doe geen gekke dingen, geen gevaarlijke kar weitjes, want vroeg of laat loopt u dan toch weer tegen de lamp. U weet al, hoe de gevangenis er van binnen uitziet, maar dit blijft echt onder ons. Ik wil alleen maar zeg gen: de buitenkant is interessanter en het meest interessant op een gro te afstand." Hij kwam overeind en stak een hand uit: „Echt, meneer Hansen - laten we maar weer te rugvallen op uw incognito - wij zijn niet zulke schooiers, als u denkt Gek, he? Iemand noemde ons eens zo.... ik weet werkelijk niet meer wie het was, maar dat doet er ook niet toe. In de eerste plaats wil ik mens zijn, ziet u? Mens tegenover mens. Wat doen we? Scheiden we ais goede vrienden?" Vlaming kwam lachend overeind en legde zijn hand in die van de re- checheur, die hem stevig drukte en hem tevens even vasthield. „Nou?" Vlaming knikte, nog steeds la chend. „Ik neem mijn scheldwoord terug, meneer Hoolwerf." De ander klopte hem op de schou der. „In bepaalde omstandigheden willen we ook graag helpen. Je kunt nooit weten, hoe het van pas kan kernen, maar als u ons onverwacht ncdig mocht hebben.... aarzel dan geen ogenblik en kom naar ons toe. Nog beter: kom naar mij toe. Ik wil altijd graag helpen. Afgesproken?" En toen de rechercheur al lang en breed op zijn fiets vertrokken was, dacht. Jan Vlaming: ik zal een boon werdén, als ik,begrijp, wat hij met dit laatste bedoelt, 11 De feestdagen gingen voor Jan Vlaming bijna ongemerkt voorbij. Behalve dan, dat hij Eerste Kerstdag door FRANK VAN FALCKENOORT door de dames Boshoven uitgeno digd werd om met hen te dineren, welke uitnodiging hij ditmaal heel graag aannam, en behalve het feit, dat men hem vroeg de rest van de dag ook maar te blijven, wat hij evenmin wilde weigeren, waren de dagen voor hem als alle andere. Op oudejaarsavond ging hij op de nor male tijd naar bed, dat wil zeggen, zo tegen half elf en op nieuwjaarsdag was hij niet vroeger of later op. Plichtsgetrouw ging hij 's middags naar Cillie en Ankie om hen voor spoedig nieuwjaar toe te wensen, liet zich daar weer verwennen door thee met restanten Kerstkrans, uit gaande van de stelregel: wat je geen cent kost, moet je aannemen. En trok tegen donker weer terug naar „De Rietvink", waar hij zijn kachel tje oppookte en de radio: aanzette om naar vrolijke muziek te luiste- en. De volgende dag deed de winter in heel zijn hevigheid intocht, want 's nachts was de temperatuur al ge zakt tot enkele graden onder nul en toen Jan 's morgens zijn ogen open de en naar buiten keek, zag hij dat alles, wat de vorige avond grauw en grijs was geweest, plotseling omge toverd bleek in een smetteloos wit, terwijl de dikke vlokken nog immer het tapijt groter en zwaarder maak ten. Enige tijd zat hij overeind en keek naar het winterlandschap, doch draaide zich vervolgens opnieuw in de dekens en sliep nog een half uur tje, waarna hij huiverend opstond, zich als de poes met een paar stre ken waste, vlug aankleedde, om ver volgens het kacheltje in de kamer aan te maken. (wordt vervolgd) FEUILLETON PIJN Veel wordt beweerd dat mensen onder hypnose geen pijn voelen. Dit is in Duitsland op wetenschappelijke basis onderzocht. Vast is komen te staan dat mensen onder hypnose ver geleken met mensen die dat niet zijn veel minder pijn voelen. Verrassend was de ontdekking dat de hart fre quentie ten gevolge van pijn geen verandering vertoont onder hypnose. KRATERS Tot in het begin van deze eeuw was men er van overtuigd dat de aarde slechts één meteorietkrater telde. Die in Arizona, Ver. Staten. Toen echter het aardoppervlak van uit het vliegtuig en nog later vanuit ruimtecapsules bekeken kon worden bleken dat er veel meer zijn. Er is nu een catalogus samengesteld die niet minder dan 110 kraters vermeldt. Velen zijn ontdekt vanuit de Gemini -4 die 114 foto's van het aardopper vlak nam. KRIJT-MIEREN In New Jersey' werden onlangs in een stuk barnsteen de fossiele over blijfselen van twee mieren gevonden Vastgesteld werd dat ze in de laat ste Krijtperiode moeten hebben ge leefd, een 100 miljoen jaar geleden. Het zijn de oudste overblijfselen van insekten die tot samenleving kwa men. De fossielen wijken niet be langrijk af van de nu levende soor ten. MERCURIUS Na cle maan te hebben bezocht maakt Amerika zich nu op om de planeet Mars te gaan bespieden en de Russen gaan dat doen met Venus. De Westeuropesc ruimteorganisatie de E.S.R.O. wil nu in Duitsland een onbemande sonde gaan construeren die onderzoekingen moet gaan doen bij de kleinste planeet van ons zon nestelsel, Mercurius. Deze staat van de planeten ook nog het dichtst bij de zon en heeft bijna geen damp kring. Een leuke oude plaat van Brou wershaven met op de achtergrond de molen, die in 1921 nog volop als korenmolen in gebruik was. OOSTERHESSELEN. De 18-jarige S. Snippe uit Dalerpeel is dodelijk gewond bij een verkeersongeval. Op de Boerdijk in Oosterhesselen reed hij volgens de politie slingerend een tractor met aanhangwagen tegemoet. Hij botste met zijn brommer tegen het linkerachterwiel van de tractor en werd zo ernstig gewond, dat hij enige uren later in een ziekenhuis in Coevorden overleed. UTRECHT, 17-8. De modevakbeurs ,»Trend '71" die van 6 tot en met 11 september 1970 in Utrecht zou plaatsvinden, is door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs verschoven naar het voorjaar 1971. Bij brand omgekomen ENSCHEDE, 17-8. De 50-jarige H. W. van Serk uit Enschede is zon dag bij een brand in het busje waar in hij woonde, om het leven geko men. De man die volgens de politie vermoedelijk onder invloed van sterke drank verkeerde, moet bij het naar bed gaan een sigaret gerookt hebben. Hij zou door verstikking om het leven zijn gekomen. Dode en vijf gewonden DORDRECHT, 17-8. Een overste kende hond heeft zondagmiddag op de rijksweg 16 bij Dordrecht een verkeersongeluk met één dode en vijf ernstige gewonden veroorzaakt. Juist toen de 46-jarige heer R. van Rossem uit Tilburg, die met zijn au to in de richting Dordrecht reed, een autobusje had ingehaald stak de hond de rijbaan over. De heer Van Rossem trachtte het dier te ontwij ken met het gevolg dat zijn auto kantelde en op de zijkant de naast de weg lopende sloot inschoof. De 45-jarige mevr. M. van Rossem-Po- lak werd zo ernstig gewond, dat zij enige tijd later in het R.K.-zieken- huis in Dordrecht overleed. Haai man en vier kinderen van 17, 16, 11 en 7 jaar werden ernstig gewond in Dordtse ziekenhuizen opgenomen. Dit besluit is genomen in verband met het feit, dat op de vakbeurs nog een aantal firma'? ontbraken, die als maatstafgevend moeten worden be schouwd voor het aanbod op het ge bied van de zuiver modische collec ties. Met deze firma's is thans in een uitvoerige gedachtenwisseling het juiste stramien voor een dergelijke manifestatie bepaald, echter is ge bleken dat de tijd van voorbereiding te kort is, om de trend '71 in septem ber aanstaande voortgang te doen vinden. BAARLE NASSAU, 17-8. Hon derd jaar geleden werd de post uit Parijs met een snelheid van 60 km/ uur naar Nederland gevlogen. Toen gold reeds: 's avonds gepost, 's mor gens besteld, zelfs in het 400 km verder gelegen Nederland. Dit eeuw feest van de ballonpost uit het be legerde Parijs werd herdacht met de onthulling van een ballonpost-ge- velsteen in het gemeentehuis van Baarle Nassau. BONN. Bondskanselier Brandt heeft de christen-democratische op- pesitie voorgesteld, volgende maand in vertrouwelijke gesprekken naar een vergelijk over de politiek ten aanzien van Oost-Europa te zoeken. Toneelspeler en TV-acteur Huib Rooymans.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5