>eVXvondj efriSsQ °or op 't Nieuwe regeling in hoofdlijnen voor bedrijfsbeëindigingshulp Onderzoek naar archeologische vondsten in de Oosterschelde Zorgen over drinkwater in Amerika DEN HAAG, 17-8. In de Staatscou rant van 11 augustus 1970 heeft de staatssecretaris van economische za ken, drs. L. J. M. van Son, de hoofd lijnen bekend gemaakt van de nieu we regeling voor bedrijfsbeëindi gingshulp. Zij geldt - op enkele uit zonderingen na - voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf op het gebied van handel, ambacht of klei ne industrie en dienstverlening. De nieuwe regeling beoogt onder nemers, wier inkomen uit onderne ming beneden een bepaald bedrag blijft, de overschakeling naar een andere - al dan niet zelfstandige - functie in het economische leven te vergemakkelijken, door hen na de beëdiging van hun bedrijf tijdelijk een inkomensgarantie te bieden. In tegenstelling tot de vorige regeling is daarom in de nieuwe geen mini mumleeftijdsgrens opgenomen, zij geldt voor alle ondernemers jonger dan 65 jaar. Voor bedrijfsbeëindigingshulp kun nen in 1970 ondernemers aanvragen indienen, indien hun fiscale inkomen uit de onderneming in 1968 beneden f 13.000 bleef. Voor in 1971 en vol gende jaren ingediende aanvragen schuift het basisjaar één jaar op, ter wijl in een zekere indexering van de inkomensgrens is voorzien. De in de vorige regeling geldende voorwaarde dat in elk afzonderlijk geval vast moest komen staan, dat de bedrijfsbeëindiging structuurverbete- rend werkte, is vervallen. Uitgangs punt van de nieuwe regeling is, dat het verdwijnen van ondernemingen die aan de inkomensvoorwaarde vol doen, steeds structuurverbeterend werkt. Door deze wijzigingen komt naast het economische aspect het sociale element beter tot zjjn recht. Boven dien kan de behandeling van de aan vragen worden vereenvoudigd. Een verdere voorwaarde is, dat de aanvrager reeds gedurende vijf jaar KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HENGELO. Ongeveer twintig be woners van het centrum van Henge- loo (Gelderland) hebben bij de ge meenteraad aldaar geprotesteerd te gen een beslissing van het gemeente bestuur om voor een woonwagenge zin met zeven kinderen een houten noodwoning in het centrum te plaat sen. BEUNINGEN. De 14-jarige scho lier H. P. W. Swerts uit Wychen is toen hij met een vriend op de Wil- helminalaan in Beuningen fietste, ge schept door een achterop komende auto. Hij kwam hierbij om het leven. AMSTERDAM. In de Haarlemmer straat in Amsterdam heeft de 25-ja- rige draaier W. C. S., die zich met een andere man bemoeide met een vechtpartij van een paar mannen, een hunner, de 25-jarige barkeeper J. v. O. met een mes in zijn hoofd gestoken. Het mes ging net langs een der slapen van het slachtoffer heen. De draaier is door de politie gear resteerd. DEN HAAG. De Nederlandse Ver eniging van Journalisten heeft op verzoek van de vaste commissie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk uit de Tweede Kamer een nota opgesteld die handelt over de con centratie-tendensen in de pers. AMSTERDAM. De 55-jarige Am sterdamse taxi-chauffeur J. F. Bijn- berg is door een passagier om nog onbekende reden acht a tien keer met een mes in de rug gestoken. Het gebeurde op een vrij afgelegen plaats in de tuinstad Geuzenveld, waar de op het Leidseplein ingestapte passa gier de chauffeur verzocht had te stoppen. De dader, een ca 23-jarige jongeman vluchtte uit de wagen. DEVENTER. Een felle uitslaande brand heeft grote schade aangericht in een deel van de voormalige An kersmits katoenfabriek te Deventer dat in gebruik is bij de Auping N.V. matrassenfabriek. In deze dependan ce fabriceert Auping bovenmatras- sen. Ze omvat een produktie-afde- ling en een opslagplaats voor grond stoffen en gereed produkt. UTRECHT. Op de spoorbaan tus sen Utrecht en Den Bosch ter hoog te van Schalkwijk is een koe door de trein Den Bosch-Utrecht aangereden en gedood. De trein liep lichte be schadigingen en 25 minuten vertra ging op. LEIDEN. De 29-jarige Marok kaanse arbeider Ali Ben M'Hammed is in Leiden om het leven gekomen, toen hij bij het opstapelen van do zen conserveblikken van het pla teau van een vorkheftruck viel. De man kwam met zijn hoofd op de grond terecht. ROTTERDAM. De 24-jarige kan toorbediende J. E. Peroti, die ernstig werd gewond bij een brand in de Dillenburgstraat in Rotterdam, is in een ziekenhuis overleden. KAPELLE. De aanvoer van pe ren van de nieuwe oogst g'at voor al op de veilingen in het zuiden van ons land belangrijk toenemen. ENSCHEDE. Zowel zaterdag- als zondagavond zijn in de binnenstad van Enschede rellen ontstaan. De politie heeft 15 jongelui gearresteerd. ROTTERDAM. B. en w. van Rot terdam hebben de gemeenteraad voorgesteld de schouwburg op het Zuidplein - eigendom van de N.V. Maatschappij „De groote Schouw burg" - over te nemen. De kosten van verwerving zullen circa f 1,9 miljoen bedragen. WINSCHOTEN. De 48-jarige F. M. uit Winschoten werd maandag voor de officier van justitie te Groningen geleid. De gemeentepolitie van Win schoten sloot hem zaterdag' in. Hij bekende ontucht te hebben gepleegd met een zevenjarig meisje. onafgebroken ondernemer in t mid den- en kleinbedrijf moet zijn ge weest, waarvan tenminste de laatste drie jaar in een bedrijf, waarop de regeling van toepassing is. De aan vrager dient zich voorts bij het in dienen van de aanvrage akkoord te verklaren met zijn inschrijving bij een arbeidsbureau, opdat kan wor den nagegaan of er voor hem pas send werk beschikbaar is, uiteraard met inachtneming van de bijzondere omstandigheden van deze zelfstandi ge. Deze voox*waarde geldt niet in dien en zo lang de aanvrager wordt omgeschoold met het doel zich in de toekomst als ondernemer in een an dere bedrijfstak te vestigen. Prijsuitreiking fokwedstrijd van de Kalver-opfokclub ZIERIKZEE, 17-8. Vrijdagavond j.l. vond de prijsuitreiking van de kal- veropfokwedstrijd plaats in het Huis van Nassau te Zierikzee. De voorzitter, de heer J. Rotte, opende de avond met een welkom tot alle aanwezigen. Hierna gaf hij het woord aan de heer M. v. d. Waart die een terugblik gaf op de wedstrijd van dit jaar. Hij zei o.a. dat de deelnemers het de jury wel heel erg moeilijk hebben gemaakt, want ze waren allemaal even goed. Hij moedigde de deelnemers aan om volgend jaar allemaal weer mee te doen, omdat de Kalveropfokclub op Schouwen-Duiveland dan tien jaar bestaat en er dan waarschijnlijk wat extra's van gemaakt zal worden. Er zijn o.a. plannen voor een provincia le keuring. Hierna reikte de voorzit ter de prijzen uit. Dit waren bekers, een wandbordje, medailles en voor iedere deelnemer een vierkleuren ballpoint en een foto van de fokvee- dag. DURE WORSTJES ALPHEN aid RIJN, 17-8. Een Bodegraafse huisschilder beging te Alphen aan de Rijn maandagmorgen de onvoor zichtigheid om een verfbus met brandende terpentine, waarop hij knakworstjes wil de warm maken, te dicht bij een stapel kisten te plaatsen met in stro verpakte vacuum- ruiten. Het .stro vatte onmid dellijk vlam, waarop een groot aantal ruiten barstte. De tota le schade wordt geraamd op 15.000 gulden. Sowjet-Unie lanceert ruimteschip MOSKOU, 17-8. De Sowjet-Unie heeft maandag een interplanetair au tomatisch ruimtestation gelanceerd. Het ruimteschip draagt de naam „Venus-7". Dit is meegedeeld door het Russische persbureau Tass. Het ruimteschip heeft tot taak de planeet Venus verder te onderzoe ken, aldus Tass. De „Venus-7" heeft een gewicht van 1180 kilo. De uitslagen De uitslag was als volgt: 1. M. v. d. Hoek, Ellemeet, 204 punten; 2. Mej. E. Bolkenbaas, Kerkwerve, 200 pun ten (le prijswinnares in 1968 en 1969) 3. N. v. d. Wekken, Haamstede, 198 punten; 4. N. Bil, Ouwerkerk, 193 punten; 5. Mej. M. Fierens, Schudde- beurs, 192 punten; 6. T. v. d. Hoek, Serooskerke, 191 punten; 7. Mej. C. Stouten, Oosterland, 187 punten; 8. J. v. d. Hoek, Serooskerke, 183 pun ten. Na de pauze werden er nog dia's vertoond, in de vorm van een ver- keersquiz. Ook hiervoor waren en kele prijzen beschikbaar. De voor zitter dankte alle aanwezigen voor hun komst en sprak tot slot nog eens de wens uit dat er volgend jaar meer deelnemers zullen zijn. Vuile schoorsteen veroorzaakte brand VEENDAM, 17-8. In Veendam heeft een felel uitslaande brand maandagmiddag een alleenstaande woning op Kibelgaarn, eigendom van de familie N. H. Wijsbeek, in de as gelegd. Ook van de inboedel kon niets worden gered. De schade w'ordt ge raamd op plus minus f 100.000,-De brandweer van Veendam kon zich beperken tot nablussen, want door de harde wind viel er niets meër te redden. De brand ié vermoedelijk ontstaan door een vuile schoorsteen. De fa milie Wijsbeek, die de woning eerst enkele maanden geleden had betrok ken, wist niet, dat de schoorsteen in tien jaar niet was geveegd. Het gezin Wijsbeek, bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen van 14 tot 18 jaar is voorlopig bij buren ondergebracht. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. ROOMSOEZEN LADISPOLI, 17-8. Bij de politie in de Italiaanse plaats Ladispoli bij Rome kwamen dezer dagen klachten binnen over een banketbakker die ondeugdelijke roomsoezen zou ver kopen. De politieman die deze klach ten onderzocht, wordt nu behandeld voor een voedselvergiftiging, even als dertig plaatsgenoten. Gewapende overval op postagentschap BAVEL, 17-8. Een ongeveer 35- jaar oude man met een opvallend bol gezicht heeft maandagmiddag een geslaagde gewapende overval gepleegd op het postagentschap in het dorpje Bavel, ten zuidoosten van Breda. De man kwam om half één binnen en vroeg eerst om wat post zegels. Toen de kantoorhoudster mej. M. van Diepstraten, hem het wisselgeld teruggaf, haalde de man een revolver tevoorschijn. Hij dwong haar de geldla leeg te maken. Met ruim 6.650 gulden wist hij onge merkt weg te komen. Unilever overweegt personeelsvermindering op hoofdkantoren ROTTERDAM, 18-8. Unilever over weegt personeelsbesparende maatre gelen op de hoofdkantoren in Rot terdam en Londen, in het bijzonder in de dienstverlenende sectoren. Als een vermindering van personeel zou plaatsvinden, dan wil Unilever dit laten verlopen in de eerste plaats door het normale verloop van perso neel, vervroegde pensionering en overplaatsing. Op het hoofdkantoor in Rotterdam werken circa 1600 men sen, in Londen omstreeks 2500.. Opgegraven bom stagneerde treinverkeer UTRECHT, 17-8. Bij graafwerk zaamheden in de nabijheid van een overweg aan de Vossenweg in Apel doorn is maandagmiddag omstreeks drie uur een bom opgegraven. We gens ontploffingsgevaar is het trein verkeer tussen Apeldoorn en Deven ter stil gelegd, totdat een luchtmacht deskundige het projectiel onschade lijk heeft gemaakt. De verbinding Deventer-Apeldoorn werd door bussen onderhouden. Reizigers werd geadviseerd via Arnhem te reizen. Chinees-Russische handelsbesprekingen MOSKOU, 17-8. Chinese en Russi sche functionarissen zijn maandag in Chabarovsk in het oosten van de Sowjet-Unie besprekingen over han delsuitwisselingen begonnen. Naar het persbureau Tass meldt worden de besprekingen gevoerd door afge vaardigden uit de Chinese provincie Heiloenkiang en Chabarovsk. LAND- EN TUINBOUW Ploegwedstrijclen Zeeuws kampioenschap De provinciale ploegwedstrijden om het Ploegkampioenschap Zee land 1970, zullen worden gehouden op zaterdag 5 september a.s. des middags 1 uur in de Wilhelminapol- der bij Goes. natuurzuivere pepermunt LEIDEN, 17-8. Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden stelt een uitgebreid onderzoek in naar enkele archeologische vondsten in de Oos terschelde ter hoogte van Coljjns- plaat. Op een diepte van ca. 30 meter zjjn daar de afgelopen maanden drie Nc- halennia altaren opgevist, waarvan één nagenoeg onbeschadigd. Hiermee zjjn twee heiligdommen uit de Ro meinse tjjd gelocaliseerd. De vruchtbaarheidsgodin Nehalcn- nia werd rond het jaar 200 na Chr. vereerd door reizigers die de gevaar lijke oversteek moesten maken naar Brittannia. Volgens recente geologi sche onderzoekingen heeft in de Ro meinse tjjd tussen Domburg en Co- ljjnsplaat een brede monding van de Schelde gelegen, waar de twee hei ligdommen gebouwd werden. De godin Nehalcnnia is uitgebeeld met een schaal vruchten op haar schoot, een mand met vruchten op de grond naast haar en vruchten boven het altaar. Aan haar rechterzijde zit veelal een hond. De godin is gekleed in een lang gewaad met daarover heen een mantel. Typerend voor haar is een schoudermanteltje met geschulpte rand. NEURENBERG. - Dit godshuis in het Nederbeierse Altöting heeft uitge diend, wordt echter niet afgebroken, maar aan de ornithologen geschonken. De „actie-gemeenschap roofvogels en uilenbescherming" wil in het daarvoor gepredestineerde gebouw nachtvogels vestigen. Vooral kerkuilen, die bijna uitgestorven zijn, omdat er bijna geen oude huizen met hoge gevels of torens met invlieggaten meer zijn. Gehoopt wordt dat spoedig enige honderden kerkuilen in. de kerk zullen nestelen. WASHINGTON, 17-8. Het Amerikaanse Ministerie van Gezond heid is over de kwaliteit van het drinkwater in de Ver. Staten „ern stig bezorgd". Uit een maandag in Washington gepubliceerd rapport over drinkwateronderzoek in enkele karakteristieke gebieden blijkt dat van 18,2 miljoen Amerikanen zich 2,5 miljoen verzorgen met che misch en bacteriologisch verontreinigd water. Zelfs in gebieden waar de kwaliteit volgens de standaard hoog genoemd mag worden zjjn lood,' koper, üzer' magnesium en bacteriën van faecalicn aan getroffen. „Op vele plaatsen is de noodzaak aanwezig het huidige systeem van waterzuivering en verdeling te verbeteren", aldus het rapport volgens hetwelk de kwaliteit van het drinkwater in de grote steden over het algemeen aanvaardbaar is. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 19 AUGUSTUS NED. I: Het middagprogramma begint voor de jeugd met Een hele grote Q. Het is een programma voor kinderen die Van clowns, gooi en smijtwerk houden. Na Pipo en het journaal een nieuwe aflevering van Puffenstuf gevolgd door Kenmerkt Na het journaal en het weerover- zicht 'n aflevering van Lang leve de operette. Deze keer opnamen van Der Vetter aus Dingsda en Früh- lingsparade. Het spel zonder grenzen komt uit Groningen en wordt van af de grote Markt gepresenteerd door Barend Barendse. De muzikale dagsluiting wordt gepresenteerd vanuit de Hervormde kerk te Wor- merveer en het Nederlands Her vormde koor o.l.v. Nico Krijgsman zingt verschillende geestelijke liede ren. De stithting Socutera laat een filmpje zien over het ontwikkelings werk dat door verschillende jonge ren gedaan wordt. De'avond wordt besloten met het laatste nieuws en een aflevering van Studio Sport. NED. II: Na het nieuws en Pipo een aflevering van Midweek xioaarin o.a. de Engelse Fotheringay optreed. Na het weersoverzicht en het jour naal een aflevering van The Virgini an. Nadat de eigenaresse van een. plaatselijke krant hulp aan de rege- ring heeft gevraagd om burgers van de stad tegen een stel gangsters te beschermen, die zich ergens in de omgeving ophouden, wordt ze door de bandieten vermoord. De Virgi nian persoonlijk met haar lot be gaan probeert de schuilplaats van de boeven te achterhalen maar wordt door een van hen gevangen genornen Hij iveel echter zijn ivare identiteit te behouden door zich voor ontsnap te gevangene uit te geven een truc Waar zelfs de bendeleider in trapt. Een tweede gevangene houdt even eens zijn naam verborgen en samen met de Virginian iveet hij te ont snappen. Ha, die Annemarie is een programma met liedjes en\ parodieën van en door Annemarie Oster. In Hiromagazine o.a. een reportage over het jongerenwerk van de Soefi beweging. Na het laatste journaal 'n aflevering van Tekenen en Han denarbeid. Dit is een voorlichtings programma speciaal bestemd voor de onderioijzers en onderwijzeressen van de Bassiscliolen. WOENSDAG 19 AUGUSTUS NED. 1: 17.00 Een hele grote Q; 18.45 Pipo; 18.55 Journaal; 19.04 Puf fenstuf; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.20 Lang leve de operette; 21.05 Spel tonder grenzen; 20.20 Koorzang; 22.30 Socutera; 22.45 Stu dio Sport; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.05 Midweek; 20.00 Journaal; 20.20 The Virginian; 21.35 Ha die Anne marie; 22.05 Hiro Magazine; 22.25 Journaal. DONDERDAG 20 AUGUSTUS NED. I: Het donderdagmiddagpro gramma begint met een aflevering voor de kinderen n.l. Kleine mensen hebben grote wensen. Na Pipo en het journaal een aflevering van Jam In Jam Speciaal vanavond de Engel se top formatie Arrival en als ver dere gasten Jess and James. Hier na een aflevering van De wereld waar din wij leven. Het gaat over water. Waterschaarste is een probleem dat de hele rnereld bezighoudt. Na het journaal en het weeroverzicht Klaar voor de start presentatie van de clubs van de eredevisie ter gelegen heid van het begin van de voetbal competitie 1970/1971. De dief van Washington is vanavond present in Diamanten ojj Majorca. Het weer en de vrouwen op Majorca zijn mooi. Bijgevolg is Alexander in een heel goed humeur. In die stemming be sluit hij juivelendievegge Bessie Grindle die het erg moeilijk heeft een handje te helpen. Er ontstaan allerlei moeilijke situaties als blijkt dat SIA chef Wally op het eiland een tinkartel bijeen heeft gebracht om de westerse landen bijeen te brengen. Bessie herkend in een van deze leden een vroegere minnaar Carlo die ervoor gezorgd heeft dat zij een paar jaar achter slot en grendel ku>am te zitten. Zij neemt wraak en steelt een zeer kostbare diamant van Carlo. Alexander komt wel in een moeilijk parket te zitten. De avond wordt besloten door Tros tienstrijd vanuit de Beekse Bergen en het laatste journaal. NED. II: Na Pipo en het journaal het gebruikelijke donderdagavond programma tot acht uur dat er als volgt uit ziet. Van gewest tot gewest, Tips van het nationaal bureau voor toerisme en het journaal en weero verzicht. Na berichten uit de zomer Gerard Kornelis van het Reve in de Allerheiligste Hartkerk. Vanavond een korte herhaling van de huldi ging van Van het Reve met de P. C. Hooftprijs en tot slot het journaal voor de derde keer. DONDERDAG 20 AUGUSTUS NED. I: 15.30 Kleine mensen heb ben grote wensen; 18.45 Pipo; 18.55 Journaal; 19.04 Jnm Speciaal; 19.31 De wereld ivaarin wij leven; 20.00 Journaal; 20.20 Klaar voor de start; 21.05 De dief van Washington; 21.55 Tienstrijd; 22.35 Journaal. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal '19.04 Van gewest tot gewest; 19.47 Tips voor toerisme; 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de zomer; 20.45 Huldiging Gerard Kornelis van het Reve; 22.20 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4