tiideliik 2 pakje „Eerste paal" uitbreiding Centrale werkplaats Sch.-Duiveland Fransman op zoek naar helpers ARAM EN HET GEHEIM VAN DE GESLOTEN DEER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 augustus 1970 Nr. 20455 Nieuwe vleugel krijgt o.u. magazijn en 1 as-afdeling ZIERIKZEE, 15-8. Maandagmorgen omstreeks 10.45 uur werd bij de Werkvoorzieningschap Centrale Werkplaats Schouvven-Duivelan^ te Zierik- zee - zoals gemeld - de eerste heipaal de grond in geslagen om een begin te maken met de bouw van een nieuwe vleugel aan het gebouwenkomplex van de Centrale Werkplaats. De nieuwe vleugel zal o.a. een magazyn, een las- afdeling en een afdeling voor geestelyk zwaar gehandicapten gaan bevatten. Aan de voorkant van het gebouw zal een nieuwe administratieve afdeling komen. Jubilaris Van der Have mocht als jubileumgeschenk een voetenbankje in ontvangst nemen. (Foto's: Zierik/.eesche Nieuwsbode). Goede resultaten NOAD-teaius in Blauw Wit-tonniooi Advertentie Het slaan van de eerste heipaal ging gepaard met een ander feeste lijk gebeuren. Er was deze dag na melijk een jubilaris, de heer Gilles van der Have uit Oosterland. die het feit herdacht dat hij reeds twaalf en BRUINISSE, 17-8. Met het lezen van het eerste gedeelte ven Genesis 12 en gebed, werd maandagmiddag het nieuwe schooljaar geopend van de Chr. Nijverheidsschool voor meis jes te Bruinisse. De directeur de heer A. P. Ouwe- neel hield over het gelezene een korte inleiding. De leraressen en le raren werden aan leerlingen en be stuur voorgesteld, speciaal voor de nieuwe leerlingen was dit van be- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leerdam: T. Lekkcr- kerker, Oosterwolde (Gld.); te Delft: M. H. Boogert, Hellendoorn; te Som- melsdijk: A. van der Beek, Poede- rooyen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidhorn: J. Slotman. Urk. Chr. Gereformeerde Kerken Beroepen te Aalsmeer: K. Boers- ma, Haarlem. OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend dat voor belanghebbenden ter sekretaric (le afdeling) dezer gemeente van 19 au gustus 1970 gedurende 30 dagen ter inzage is gelegd een ontwerp-raads- besluit tot onttrekking van een ge deelte van de Miereweg en een ge deelte van het Mierewekken, kadas- straal bekend gemeente Zierikzee. sectie K nummers 43 (ged.) en 42 (ged.) aan het openbaar verkeer. Belanghebbenden kunnen vóór 19 september a.s. hun bezwaren tegen het ontwerp-raadsbesluit bij de ge meenteraad inbrengen. Zierikzee. 14 augustus 1970. Burgemeester en wethouders voor noemd. D. W. Kastelein, burgemees- een half jaar op de Centrale Werk plaats werkzaam is. Na de gebeurtenis buiten ging men naar de grote moderne kantine van het gebouw waar alle werknemers lang, terwijl diverse wetenswaardig heden voor het nieuwe schooljaar werden medegedeeld. In het nieuwe schooljaar zal de hal van de school alleen nog sporadisch- voor lesgeven worden gebruikt. Een oplossing voor het ruimtepro bleem is gevonden door in gebruik reming van het schaftlokaal van de brandweerkazerne als lokaal. De door het ministerie van on derwijs toegezegde nieuwbouw voor de school aan de Dorpsweg 'is ver schoven naar 1971. Hoewel in 1969 werd beweerd, dat Bruinisse boven aan de urgentielijst stond, waarmee een verbod om twee tijdelijke les lokalen té bouwen werd gemoti veerd, was de urgentie dit jaar waarschijnlijk nog niet groot genoeg. Het aantal nieuwe leerlingen, op de school is 28. De school begint de functie die zij in het verleden had t.c.v. St. Philipsland te verliezen. Men geeft in St. Philipsland de voor keur aan de R.K. Nijverheidsschool te Steenbergen, omdat deze gemeen te met de bus en per fiets gemakke lijker te bereiken is, dan Bruinisse, dat neg altijd door het Zijpe van St. Philipsland gescheiden is. DEN IIAAG, 17-8. Door de A.R.I'. C.H.U. en de K.V.P. is een stuurgroep ingesteld die tot taak heeft, een ont werp te vervaardigen voor een ge zamenlijk urgenticprogram van deze drie partijen voor de periode 1971- 1975. I Boerclerijhrancl U- Herkiiigcn HERKINGEN, 17-8. Maandasmid- dag is brand ontstaan in de schuur van de landbouwer C. D. van der Velde. Brandweerlieden van Melis sant en Herkingen bestreden het vuur, doch konden niet voorkomen dat twee varkens. 20 biggen, enkele landbouwmachines en een gedeelte van de graanoogst verbrandden. Het woonhuis kreeg veel waterschade. De oorzaak van de brand is ver moedelijk kortsluiting. De heer Van der Velde is verzekerd tegen brnncl- aanwezig waren, en met hen de se- kretaris van het bestuur, burgemees ter S. Francke van Middenschouwen, waai nemend voorzitter burgemees ter J. P. Boersma van Brouwersha ven en de heer Picterse van de stichting Federatie van Sociale werkplaatsen in Zeeland. Als eerste kwam burgemeester Boersma aan het woord. Hij liet het ontstaan en de groei van de werk plaats in het kort nog eens voorbij gaan en vertelde dat men in 1955 met drie mensen en twee lokalen aan de Wevershoek te Zierikzee was begonnen. In 1956 werd deze ruimte met twee lokalen uitgebreid, in 1958 werkten er al 25 mensen. In 1960 kwam er in de Manhuisstraat een speciale afdeling voor dames bij, in 1963 vestigde zich daar ook admini stratieve afdeling. De eerste paal van het nieuwe gebouw aan de Ha venstraat ging in juni 1964 de grond in en het ruim opgezette moderne gebcuw werd officieel geopend op 4 februari 1966. Momenteel werkén er ongeveer honderd mensen op de werkplaats en ongeveer vijftien in de buiten- ctjekten. Reeds in 1968 wei-den er plannen gemaakt voor uitbreiding van de gebouwen die nu zullen werden verwezenlijk. De nieuwe vleugel werd, evenals het reeds be staande gebouw, ontworpen door de architekten de heren Wessello en Van Vcoist uit Bussum, terwijl de heer J. Kloote uit Zierikzee de aan nemer is. Ook merkte de heer Boers ma op dat deze werkplaats tot de tien beste in het land mag worden gerekend. De direkteur de heer J. Pomper richttte het woord tot de heer Gilles van der Have, de jubilaris. Hij zei dat de jubilaris altijd met grote lief de voor zijn werk hier gearbeid heeft en een onopvallende figuur is die zijn werk uitstekend doet. De jubilaris kreeg een fraai voeten bankje aangeboden. Het officiële ge deelte van deze feestelijke gebeurte nis was hiermee teneinde. Daarna dronk men in de kantine nog koffie waarbij gebak werd gepresenteerd. Een beeld van het „buitengebeuren" STEENBERGEN. De 19-jarige M. J. Akkermans is in zijn woon plaats Steenbergen met zijn brom fiets d'oor nog onbekende oorzaak in botsing gekomen met een personen auto en een motorfiets. De jongen overleed ter plaatse. Zijn verloofde en een inzittende van de personen auto moesten ernstig gewond naar het Lievensbergzichtziekenhuis in Bergen op Zoom worden overge bracht. SCMEREN. De 21-jarige jonge man F. J. G. Veltrop uit Someren, is toen hij naast een meisje fietste in zijn woonplaats door een tege moetkomende personenauto aange reden. Hij is op weg naar het zie kenhuis in Geldrop aan zijn ver wondingen overleden. Het meisje werd licht gewond. SPORT KORFBAL Het ieder jaar door de korfbal vereniging „Blauw-Wit" te Kloetin- ge georganiseerde korfbaltournooi was ook nu weer goed bezet, doch door reconstructiewerkzaamheden aan enkele velden, waren er minder teams dan vorige jaren. Dit jaar werd ook deelgenomen door de korf balvereniging „NOAD" uit Drei- schor. De blauw-witten hadden in geschreven met het eerste senioren twaalftal en een juniorenteam. Het eerste team was ingedeeld in de 3e afdeling met Seolto I uit Vlissingen, Zuidwesters II uit Oost-Souburg, Good-Luck I (Sommelsdijk) en Stormvogels I (Westkapelle). De uit slagen waren: Seolto I - NOAD I 1-1; NOAD I - Zuid-Westers II 1-1; NOAD I - Good-Luck I 1-0 en Stormvogels I - NOAD I 0-1. Er werden dus 2 wedstrijden gewonnen en Twee wedstrijden gelijk gespeeld. NOAD behaalde hier dus de eerste prijs terw'ijl Seölto I uit Vlissingen goede tweede werd. De junioren speelden in de 2e af deling tegen Luctor A uit Terneu- zen en wonnen deze wedstrijd met 1-0. Van Good-Luck A werd met 1-3 gewonnen terwijl ook TJOBA uit 's-Heer Hendrikskinderen er met 0-2 tegen NOAD aan moest geloven. NOAD - SWIFT eindigde'in een 2-2 gelijkspel, zodat van de vier ge speelde wedstrijdener 3 gewonnen werden en 1 gelijkspel moest wor den prijsgegeven. Zowel de senio ren als de junioren behaalden dus een eerste prijs in hun afdeling het geen voor elk team een fraaie be ker opleverde. NOAD I-Brouwershaven II 7-0 Geheel volgens de verwachtingen bleef NOAD I in de voorlaatste wed strijd tegen de reserves van Brou wershaven volop in de meerderheid en de' cijfers spreken duidelijke taal. Toch duurde het een kwartier eer Rinus Kloet tweemaal kort achter elkaar kon doelpunten en NOAD leidde dus met 2-0. Deze stand wis ten beide ploegen tot aan de rust te handhaven. In de tweede helft werd het door mevrouw M. Nikerk-Goossens al spoedig 3-0 en kort daarna maakte Wim Hoogerhuis er zelfs 4-0 van. Er waren 20 minuten gespeeld toen Wij- na van Nieuwenhuize haar kans schoon zag om er handig 5-0 van te maken. Johan van der Linde maakte het halve dozijn vol, waarna Kees Kommer in de 28ste minuut een strafworp om zeep bracht. Kort voor tijd slaagde Rinus Kloet er in om de stand op 7-0 te bepalen en daar kwam geen verandering meer in. Toch speelde Brouw een aardige partij en vooral het samenspel was goed verzorgd. Een of zelfs meer te- genpunten hadden zij dan ook wel verdiend. NOAD-adspiranten - WIK-adspiranten 5-0 Ook tegen de WIK-adspiranten speelde aanstaande kampioen NOAD in Dreischor weer een goede wed strijd en de blauw-witten wonnen met ruim vershcil. Na 10 minuten spelen gaf Anneke van Nieuwen- huijze de blauw-witte adspiranten de leiding (1-0) en 5 minuten voor het verstrijken van de eerste speel- helft was het Lia Blaas, die de thuisclub op 2-0 bracht. Een kwar tier na de rust werd het door een treffer van Leo van Gastel M zn. 3-0 en WIK wist hier geen enkele treffer tegenover te stellen. Heieen van der Linde zag kans om% 4-0 van te maken en tenslotte deponeer de Laura van der Zande nummer vijf in de korf van de Kerkwerve- naren (5-0). Brouwershaven I pupillen- NOAD II (0-1) NOAD-pupillen II speelde te Brou wershaven haar laatste competitie wedstrijd en de blauw-witjes won nen deze met het kleinst mogelijk verschil. Met de rust was de stand nog steeds 0-0, maar daarna maakte Janny Goudzwaard het enigste doel punt van de wedstrijd (0-1). DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslagvan de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Albert. In concours waren 62 duiven. Ze weid den gelost om 7.15 uur met zuidwes tenwind. De snelheid van de eerste duif was 1293.03 m/m. Aankomst 9.57.44. De snelheid van de laatste duif was 1113.08 m/m. Aankomst 10.23.11. J. Zuidweg 1; Kr. Reijngoudt 2, 15 en 20; M. v. d. Est 3, 8 en 11; M. Meijer 4; W. Neele 5 en 17; gebr. Fonteijne 6, 9 en 14; Iz. Reijngoudt 7; L. Vermeij en Zn. 10, 16 en 19; Th. Bakker 12, 13, 18 en 21. VOETBAL Dreischor I-D.F.S. I 2-4 Als nuttige oefening voor de ko mende competitie speelde Dreischor I een nuttige oefenwedstrijd tegen D.F.S. I uit Burgh-Haamstede. Of schoon de gasten in de normale com petitie een klasse hoger spelen dan de blauw-witten was dit lang niet altijd merkbaar. De eerste helft werd via een doel punt van J. Braam afgesloten met een kleine voorsprong voor de gas ten. In de tweede helft duurde het een kwartier eer J. Bakker er 0-2 van kon maken. Er waren 25 minu ten gespeeld toen Dreischor door een doelpunt van Jan Kiesenberg op 1-2 kwam, maar C. Rijnberg liet de Burghenaren weer uitlopen tot 1-3. Johan van der Linde liet de hoop bij Dreischor weer herleven toen hij de achterstand tot 2-3 wist te verklei nen. Kort voor tijd plaatste een der. achterspelers van Dreischor nog in eigen doel, zodat met 2-4 voor D.F.S. het einde kwam. Dreischor II-D.F.S. II 4-4 Ook de reserves van D.F.S. II en Dreischor II kwamen zondagmiddag in een aardig oefenduel te Dreischor tegen elkaar in het veld. Na 20 mi nuten spelen was het Rinus de Rijke die de blauw-witten de leiding wist te geven. (1-0). A. de Haan benutte daarna een strafschop hetgeen 2-0 betekende. Kort voor het verstrijken van de eerste speelhelft was het M. de Rijke, die Dreischor met 3-0 kon laten rusten. In de tweede helft kwamen de DEN HAAG. Het tweejarig meisje Wendy Kok uit Den Haag is overle den aan de verwondingen die zij op liep toen zij betrokken raakte bij een aanrijding. Dolfijnen slachtoffer van Oöstzee-vervuiling NORRKÖPING, 17-8. Zeven van de elf dolfijnen van het dolfinarium in de Zweedse plaats Kolmardcn hebben het leven gelaten, doordat zy vis te eten hadden gekregen uit de vervuilde Oostzee. By onderzoek werd een abnormaal grote hoeveel heid kwik en cyaanzout in de dode dolfyncn aangetroffen. Het dolfinarium dat dit voorjaar was geopend en vele bezoekers trok, is gesloten. HARDERWIJK, 17-8. Als de dol fijnen in het Zweedse dolfinarium inderdaad vis uit de Oostzee te eten hebben gekregen dan is het zeer wel mogelijk dat de sterfte hierdoor is veroorzaakt. Dit was de reactie van dr. W. H. Dudok van Heel van het dolfinarium in Harderwijk. Burghenaren beter voor de dag en Kees Bakker scoorde al spoedig te gen. (3-1). Direct daarna was hel A. Rijnberg, die Burgh opnieuw kon la ten juichen en C. Bakker maakte na 20 minuten spelen zelfs gelijk. (3-3). Dreischor had haar fraaie voor sprong onnodig verloren laten gaan en Rijnberg gaf de gasten zelfs nog de leiding. Pas in de laatste minuten van de wedstrijd kan M. de Rijke via een benutte strafschop de balans weer in evenwicht brengen. (4-4). MOTORSPORT Gezelligheids rit in.a.c. „Sparla" ZIERIKZEE, 17-8. Zaterdag jl. hield m.a.c. „Sparta" weer een ge- zelligheidsrit. Het parcours was uit gezet in de gemeente Brouwersha ven met als start en finish hotel v. d. Weijde te Noordgouwe. Uit de goede stemming van de deelnemers, die in grote getale waren opgeko men, na afloop van de ril, bleek dat deze rit voor de meeste deelnemers geen grote moeilijkheden had opge leverd. Na afloop kon de voorzitter de heer Stoel de volgende prijswin- _naars bekend maken: 1. C. Kloos terman Biezelinge, 2. F. Schuilingh Nieuwerkerk, 3. T. M. Wirtz Oude- lande, 4. Iz. op 't Hof 's-Gravenpol- der, 5. I. Bogte Kruiningen, 6. P. T. Westveer Go'es, 7. W. v. Dorp Voor schoten, 8. M. C. de Kam Vlissingen, 9. A. Holiestelle Goes, 10. D. v. San- dijk Vlissingen. HONTENISSE, 17-3. Maandag morgen is de voorlichtingsambte naar van de gemeente Hontenisse (Zeeuws-Vlaanderen), de heer O. W. A. Vosveld, begonnen aan het natrekken van de zestiende tip over de mogelijke helper van de nu 73-ja- rige Fransman Jules le Clercq uit Flines-les-Raches in de zomer van 1940. De Fransman was een van de meer dan 10.000 Franse krijgsgevan genen, die na hun gevangenneming door de Duitsers via de haven van Walsorden noaar Duitsland gebracht moesten worden. De krijgsgevange nen kwamen vanuit Frankrijk of België per vrachtwagen naar de Nederlandse grens en daar moesten zij overstappen op platte open wa gens van de Z eeuws-Vlaamse Stoomtram. In Walsoorden gingen de meeste krijgsgevangenen aan boord van binnenvaartschepen. Enkele honderden Fransen zagen in Walsoorden kans le ontsnappen. Onder hen bevond zich Jules le Clercq. Omdat hij bij zijn ontsnap ping geholpen werd, wil hij nu zijn helpers bedanken. Volgens zijn ver haal, dat burgemeester M. Somers van Hontenisse dezer dagen uit de mond van de Fransman optekende bij een bezoek aan de Zeeuws- Vlaamse gemeente, verstopte Le- Clercq zich na zijn ontsnapping in een bonenveld. Hij bracht daar de nacht door en 'stapte des morgens vroeg naar het dichtst bijzijnde huis volgens hem niet verder dan 500 meter van de haven van Walsoorden De bewoners van dat huis gaven hem andere kleding en eten. Nadat de Fransman in de buurt een fiets gekocht had, reed hij terug naar Frankrijk. Het verzoek van le Clercq leidde tot publicaties in regionale bladen en dit leverde voorlichter Vosveld telefonische en schriftelijke tips op. Maar lot maandag bleken alle sug gesties niet juist. Aan de ene kant wordt hei zoeken bemoeilijkt door de grote veranderingen in Walsoor den sinds de oorlog. De haven kreeg een ander tracé en huizen verdwe nen. Aan de andere kant hebben in dertijd tientallen bewoners vluch tende Franse krijgsgevangenen ge holpen. 4. Tudor had zijn arm om Aram's schou der geslagen en ging verder, terwijl zij het binnenplein overstaken. „Vergeef me dat ik zo ruw tegen je uitviel. Maar ik kan je niet genoeg waarschuwen, wat er ook ge beurt, wat je ook meent te horen, ga nooit meer naar die deur". Nog was de schrik niet geheel uit zijn ogen verdwenen terwijl hij sprak en Aram vroeg yerwónderd: ,,Maar wat voor vrese lijk geheim is er dan achter die deur ver borgen? Wij zijn toch vrienden, wij heb ben toch samen gevochten, zij aan zij? Is het iets dat je bedreigt? Zeg het mij en ik zal de eerste zijn om je terzijde te slaan!" Tudor wendde het gelaat af. „Nee, nee, ik kan het je niet zeggen! Laten wc er niet meer over praten. Het is niet. dat ik je niet vertrouw, dal weet. je wel. Maar hier over kan ik met geen mens praten". Aram haalde zijn schouders op. Zij wa ren bij het bordes gekomen en terwijl zij de brede trappen bestegen, drong Tudor nogmaals aan: „Mijn vriend, vermaak je hier zoveel je wilt. Je weet dat mijn hele huis voor jo open staat en dat Tamahia en ik ons verheugen je hier als onze gast te hebben. Maar tracht nooit weer die ijzeren deur te openen. Zet haar voorgoed uit je gedachten. Er zou niets dan ongeluk van komen!" Nieuw schooljaar Chr. Nijverheidsschool te Bruinisse DODELIJKE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3