Jongeren bezetten kabinet gevolmachtigd minister van Suriname in Den Haag STREEKNIEUWS RUNDLEDEREN BANKSTELLEN EN CLUBFAUTEUILS DEURLOO „de meubelshowroom van Zierikzee" Wegwijs in het knopendoolhof AGENDA LAATSTE NIEUWS DEN HAAG, 18-8. Sinds heden-dinsdagmorgen wappert aan de gevel van het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname een spandoek met de woorden „Surinaamse bodemschatten in handen van het volk". Ongeveer vijftig mensen - meest jongeren - arriveerden vanmorgen in drie autobussen eii bezetten het grote pand. B(j het binnengaan troffen zü de directeur van het kabinet, de heer llmunga, aan, alsmede twee employé's en de concierge. De directeur van het kabinet werd correct behandeld. Hij mocht zijn aktetas meenemen en zijn bureau afsluiten, nadat hem was meegedeeld dat hü moest vertrekken en dat het pand was bezet door het Actiecomité Surinaamse ar beiders en studenten. De bezetters begonnen tegen half verhinderen dat ze er uitgezet zou- tien mededelingen te doen. Zij deel- den worden. Het personeel van het den mede dat zij het pand niet zou- kabinet werd meegedeeld, daf de ac- den beschadigen, maar wel zouden tie hen niet gold, maar dat ze wel een vrije dag konden nemen. De ac tie gold de politiek van Suriname en de handlanger van de Surinaamse regering in Nederland, de heer Po- lanen. die ook wel „groothandelaar in uitbuiterij" werd genoemd. De studenten, die aan de bezetting deelnamen, zijn lid van verscheidene organisaties, t.w. de Surinaamse Stu dentenvereniging te Leiden, de Stu dentenorganisatie Suriname te Lei den, het Actiecomité te Rotterdam en Surinaamse studentenverenigingen te Utrecht en Wageningen. Eén van de studentes zei, dat de actie in het bijzonder gaat tegen het „mentor-systeem". Surinaamse bur salen hebben er bezwaar tegen, dat de mentors niet alleen toezien op hun studie, maar ook op hun gedrag, zo werd gezegd. Flitsen uit hot buitenland KOPENHAGEN. Het Deense blad „Berlingske Tidende" weet te mel den dat de tolk van de Poolse com munistenleider Gomulka Erwin Weit, naar het westelijk kamp is overgelopen. E ELF AST. In de Noordierse hoofdstad zijn twee mannen gewond bij een bomaanslag op het recru- teringsgebouw van de Britse marine. De gevel van het kantoor werd zwaar beschadigd de mannen wan delden langs het gebouw toen de bom ontplofte. CASTELGANDOLFO. Paus Pau- lus heeft zich in een toespraak tot pelgrims in zijn buitenverblijf in Castelgandolfo fel gekeerd tegen het nudisme en de verheerlijking van het lichaam. DJAKARTA 17-8. Ter gelegen heid van de 25ste onafhankelijksdag zijn op Sumatra meer dan 500 gevangenen vrijgelaten. 933 andere gevangenen kregen vei-mindering van straf. Dit is maandag bericht door het Indonesische persbureau Antara. LAGOS. Rovers in Nigeria die bij hun optreden wapengeweld gebrui ken, zullen worden geëxecuteerd. Het staatshoofd, Gowon, heeft hier toe een decreet uitgevaardigd. Men wil hiermee bereiken, dat het grote aantal berovingen afneemt. DACCA. De algemene verkiezin gen in Pakistan, die op 5 oktober zouden worden gehouden, zijn tot 7 december uitgesteld wegens de ern stige overstromingen in het ooste lijk deel van het land. NEW PORT NEWS. In Newport News in de Amerikaanse staat Vir ginia is een begin gemaakt met de bouw van het derde vliegdekschip met kernaandrijving voor de Ameri kaanse marine, dat de naam „Dwight D. Eisenhower" zal krij gen. SAIGON. De oorlog in Vietnam zal over twee of drie jaar zijn af gelopen. Dit heeft president Ngjoe- jcn van Thieu van Zuid-Vietnam op een persconferentie in de kust plaats Voeng Tau verklaard. ROME. Vier Bulgaren en twee Tsjechoslowaken hebben in Italië om politiek asiel gevraagd. TOKIO. Japan heeft zijn drie mil joen doden uit de Tweede Wereld oorlog herdacht. De 69-jarige keizer Hirohito was aanwezig bij een plech tigheid bij het oorlogsgedenkteken in Tokio. DANANG. Een jonge Amerikaan se marinier is in Danang tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij schuldig was bevonden. De 18-jarige marinier eerste klas Sa- muël Green uit Cleveland hoorde onbewogen het vonnis aan. OOST-BERLIJN. De raad van ministers van de Duitse Democra tische Republiek heeft in een ver klaring het Russisch-Weslduitse niet-aanvalsverdrag toegejuicht en er zijn steun aan toegevoegd als het naar geest en letter wordt nageleefd. BERLIJN. De Nederlandse gang maker Joep Stakenburg die de afge lopen week met Cees Stam wereld kampioen werd, is bij een val in Berlijn ernstig gewond geraakt. De wedstrijd werd afgebroken en Stam die op dat moment aan de kop lag, werd tot winnaar verklaard. Stam liep geen letsel op. LONDEN. Voor een kantoor van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Iberia" in Londen is maandagavond een bom ontploft. Door de explosie liep de gevel schade op en sneuvel den de ruiten. DACCA De cholera heeft indrie door overstromingen geteisterde ge bieden in Oost-Pakistan 113 men senlevens geëist, zo is maandag in Dacca bekendgemaakt. BEIROET, 17-8. Het Libanese Huis van Afgevaardigden heeft maandag avond de minister van economische zaken, Soeleiman Frangich, tot pre sident gekozen als opvolger van pre sident Charles ilclou. Ontruiming Inmiddels had de politie tientallen manschappen en overvalwagens naai de Alexander Gogelweg gedirigeerd en kon de ontruiming beginnen. Na twintig minuten had de politie achter elkaar 34 jongelui - onder wie drie meisjes - uit het pand verwij derd. De bezetters pleegden lijdelijk verzet en riepen op weg naar de overvalauto's, waarmee ze werden afgevoerd, tegen omstanders en aan het adres van de gevolmachtigd mi nister Polanen dut de slaventijd toch heus voorbij is. Ze noemden hem een „profiteur, een uitbuiter en een smeerlap". Een enkele pleegde zo hevig verzet dat hij door vijf politie mannen in een overvalwagen moest worden „gedragen". Ravage In het gebouw van het kabinet van de gevolmachtigd minister was een „behoorlijke ravage" aangericht. In alle vertrekken op de begane grend en de eerste etage waren ta fels en stoelen overhoop gehaald, waarmee de ramen waren gebarri cadeerd. Ook had men deuren uit de spon ningen gerukt en planken voor de ramen gespijkerd. In de werkkamer van de heer Polanen was alle meu bilair in een hoek gegooid. In zijn werktafel waren spijkers geslagen, handvaten waren van deuren ge rukt, "tafels door midden geslagen, bureaus opengetrokken en de in houd over de vloer uitgegooid. De heer Polanen reageerde bij het zien van de in het kabinet aangerichte vernielingen; „Als ons land voor zijn opbouw afhankelijk moet zijn van deze mensen, kunnen we wel stop pen". ZIERIKZEE Vjrtuoos orgelspel Het slotconcert van de serie or gelbespelingen te Zierikzee 1970, werd donderdag 13 augustus door Jan Jongepier, op het orgel in de Grote Kerk gegeven. Al in het eer ste werk, het preluduim in d van Max Reger, (opus 65 no. 7) bleek de buitengewone speeltechniek van de solist. Genoemd werk, dat geen ge ringe eisen aan de uitvoerder stelt, werd met een zeldzaam gemak ten gehore gebracht. De door. Jongepier voor dit preludium gebruikte orgel stemmen, gaven een boeiend coloriet, dat nooit in oververzadiging ont aardde. Betreffende registratie en voordracht kan hetzelfde vermeld worden over de Bach-partita „O Gott" en het trio „Wcr nun den lie- ben Gott lasst wallen" van Home- lius. De rijke mogelijkheden van het Kam en Van der Meulen orgel in de Grote Kerk te Zierikzee werden wel heel duidelijk in de Suite du Second Ton, van Guilain, gedemonstreerd. Na deze suite speelde Jan Jongepier de mystieke „Prière" van César Franck. Ondanks de van stemming geraakte Trompet Harmonique (bo venwerk) wist de solist in deze com positie de juiste sfeer te treffen. De knap gespeelde „Cathédrales" (Vierne) en in het bijzonder het ka rakterloze „Scherzo" (uit de 5e so nate van Guilmant), vielen na Franck's verstilde „Prière" nogal uil de toon. Ook Jan Jongepier toonde dcor zijn concert in de brotc Kerk aan he waardevol het iir deze kerk geplaatste orgel is. Hopelijk kunnen de middelen voor de zeer noodzake lijke restauratie van dit in 1847 door Kam en Van der Meulen orgel ge vonden worden. Uit het applaus, waarmee de vele toehoorders Jan Jongepier vereerde bleek weer dat de hoogestelde verwachtingen aan deze winnaar van het Internationaal Orgelconcours 1970 volledig zijn ver vuld. Ad. Sint. BURGH Slager kwam onder os terecht Maandagmorgen kwam de slager de heer J. de Koning alhier bij het lossen van een slachtos onder het dier terecht en brak zijn been. De heer De Koning is naar het Zweeds Rode Kruisziekenhuis overgebracht. KERKVVERVE Kleuterkursussen Door het Greene Kruis zullen bij voldoende deelname twee kleuter kursussen worden georganiseerd nl. te Kerwerve en Dreischor. Opgave hiervoor deze week bij zuster Berg man te Kerkwervo. OOSTERLAND Overleden na verkeersongeluk De achttienjarige mej.' J. Mi Z. te Gcsterland is gisteren (maandag) in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat plaats vond op 7 augustus jl. Mej. Z. werd zeer ern stig gewond toen zij met haar brom fiets op de kruising Serooskerkse- weg-Stoofweg te Serooskerke in bot sing kwam met een bestelwagen. Het medeleven met de zwaar getrof fen familie te Oosterland is groot. Kerkelijke collecten De kërkcollèctes in de Ned. Herv. Kerk alhier bedroegen over de maand juli van dit jaar de navol gende bedagen: voor de kerkvoogdij f 607,85; voor de diaconie f 202,61; voor het Ned. Bijbel Genootschap f 168,36 en voor de centrale verwar ming f 127,45. BRUINISSE Geslaagd concert muziekgezelschap „Concordia" Hél muziekgezelschap „Concordia" uit Tholen, compleet met drumband en majorettes, trok zaterdagavond zeer de aandacht op Bruinisse, waar men eerst een rondgang door het dorp maakte om vervolgens een con cert te geven op de muziektent. Men had het weer mee, vandaar ook de bevredigende belangstelling voor de muzikale prestaties, die beslist uit stekend waren. Het programma werd vlot afgewerkt. Bejaardenclub „Ons Genoegen" Ook de vakantie van de bejaar denclub „Ons Genoegen" is weer ten einde. Men hoopt woensdag 19 au gustus om half drie weer in het Ned. Herv. Ver. Gebouw bijeen te komen. Ontslag kleuterleidster Mejuffr. J. C. Koopman, kleuter leidster aan de kleuterschool te Bruinisse heeft wegens huwelijk ontslag gevraagd uit haar betrek king. Het nieuwe schooljaar Bij het begin van het nieuwe leer jaar 1970/71 kwamen op de open bare school voor basisonderwijs te Bruinisse 15 nieuwe leerlingen, op de Chr. lagei-e school voor basison derwijs 32, en op de Chr. Nijver- heidschool voor meisjes 28 nieuwe leerlingen. Wapen vondst in Londen LONDEN, 18-8. De Londense po litie heeft dinsdag in de Britse hoofdstad een nieuw wapendepot ontdekt. De wapens, bestaande uit karabij nen, mitrailleurs, pistolen en muni tie, behoorden aan het Ierse repu blikeinse leger (IRA). De meeste bleken afkomstig te zijn uit Spanje, West-Duitsland en de Verenigde Staten. De politie heeft in verband met deze wapenvondst twee mensen aan gehouden. Blaffende hond redt twee kinderen LEEUWARDEN, 18-8. Twee kin- deren in het Friese dorpje Boer bij Franeker< zijn maandagavond gered uit een brandende woning, doordat een hond - een Schotse collie - begon te blaffen. De kinderen, veertien, en zeven jaar oud, waren alleen thuis. Hun vader, de heer J. Laan stra, had nachtdienst op een fabriek en de moeder wordt verpleegd in een ziekenhuis in Bolsward. Toen de kinderen door de hond wakker waren gemaakt, was de ka mer, van het kleine woninkje al vol rook. De kinderen renden naar de buren, die de brandweer van Frane- ker waarschuwden. Amper een uur later was de woning totaal uitge brand. Advertentie. kwaliteitsmeubelen met 5 jaar garantie bij: BOEDAPEST. - Een nieuxoe vorm van trimmen? Neen, een sfeerplaatje tijdens de Europese kampioenschappen voor de bouwers van modelautootjes. De Duitser H. Denneler start hier de auto van zijn teamgenoot Gisella lier- berger, die met een gouden medaille werd bekroond. Voor de vrouw Pas als we eens een keer een win kel binnengaan om knoopjes te ko pen voor een blouse, een japon, een mantel of een overhemd, realiseren we ons hoe groot tegenwoordig de keus in knopen is. Niet alleen de sortering in grootte en kleur ver baast ons, maar zeker ook de vele soorten materiaal waaruit knopen zijn vervaardigd. Het knopenterrein ëis een klein doolhof voor ons waar we niet zo gemakkelijk uit wijs kun nen worden. En jammer genoeg we- t ende meeste meisjes, die achter de toonbank staan er niet zo veel meer van dan wij. Glas, galalith, hout, bakelit, kris tal, metaal, hoorn, parelmoer, leer en plastic zijn onder meer de mate rialen ivaar knopen van gemaakt worden. Vele soorten en kwaliteiten Meestal interesseert dit de vrouw, die enige knopen komt kopen niet zo bar. Zij is er in de eerste plaats op uit om de juiste kleur knoop bij haar japon te innden. Dat zij aan een knoop wel degelijk eisen stelt valt niet te ontkennen. Maar dat komt in de praktijk meestal hierop neer, dat ze gaat klagen en mopperen als de slechte knopen die ze kocht door de was lelijk werden, wegsmol ten toen de strijkbout er mee in aanraking kwam of dat ze tijdens de was afgaven. Als ze bij hel kopen van de knoop goed op de kwaliteit had gelet, zou ze knopen van een betere soort ge nomen hebben. Misschien zou ze er op gestaan hebben om passende pa relmoeren knopen te vinden. Parel- moerknopen, die zich door hun gloedvolle kleur van alle andere knopen onderscheiden. Deze mooie knopen worden uit schelpen ge maakt. Dat de soort schelp, het deel van de schelp en de bewerking er van belangrijke fakloren bij de fa- brikalie van knopen zijn behoeft geen betoog. Voor mantels en japon nen worden meestal gebrande oj ge verfde knopen gebruikt. Grondstoffen Knopen van polyester zijn ook sterk, terwijl ze tevens slrijkvasl zijn, net als de acrkylknopen. Deze knopen kunnen meegewassen wor den en lossen niet op bij chemisch reinigen. Galalith is een kunstmatig knopenmateriaal, dat we al wat lan ger 'kennen. Het ivordt uit onder ineik gewonnen. Bakelit, een andere, al lang bekende grondstof voor kno pen, komt uit steenkool. Glasknopen zijn er in verschillen de soorten. Dë'mooisten en duursten zijn van kristal, de minst mooie en voordeligsten zijn van imitatieglas of plastic. Er zijn ook gekleurde glasknopen. Zwarte gitknopen zijn van in facetten geslepen glas ge maakt. Hoe mooier geslepen en hoe meer facetten, des te duurder is de knoop. Ook van gitknopen zijn er plastic imitaties. Zelfs leren knopen worden, heel knap van plastic nagemaakt. En wie tevreden is met een knoop van plas- tlc-met-leereffekt, heeft in ieder ge val een goedkope knoop. Similie of stras noemen we de zil verkleurige metalen knoop, die met geslepen steentjes bezet is. Plastic stras imitaties hebben door dompe ling in een -ilvcrbad hun schittering gekregen. Filigrain knopen zijn er in goud en in zilverkleur. Hel zijn opengewerkte knopen van goud- of zilverkleurig metaaldraad. Zonder naald Wie weet niet was vrijgezellen- knopen zijn? Het zijn metalen kno pen die uit twee delen bestaan en die niet aangenaaid, maar in elkaar In juli verdronken in Nederland 6f> mensen HAARLEM, 18-8. In dc maand juli j.l. verdronken in ons land 66 perso nen, t.w. 21 jongens, 7 meisjes, 30 mannen en 8 vrouwen, legen 103 personen in dc maand juli 1969, al dus blijkt uit een mededeling van dc Koninklijke Nederlandschc Bond tot het Redden van-Drenkelingen. In dc eerste zeven maanden van dil jaai waren er 316 verdrinkingsgeVallcn (319 in de periode januari tot en met juli 1909). Woensdag 19 augustus Zierikzee Herv. verenigingsgebouw: vergade ring N.C.V.B. (8 uur). Verenigingsgebouw, 3 uur, bejaar- gymnastiek. Advertentie Eerste hypothecaire geldleningen op courante woon- en winkelhuizen, alsmede landerijen N UTSSPA A RB ANK ZIERIKZEE gedrukt moeten worden. Ook pic- pac-knopen, de knopen waarmee we zelf „stofknopen" kunnen maken, bestaan uit twee delen. De metalen delen van deze knopen kunnen we zó kopen. Thuisgekomen vouwen we een stukje stof om de bovenste helft en we drukken de onderste helft stevig tegen het eerste deel aan. De knoop zit goed vast, terwijl er geen naald aan te pas gekomen is. Dubbele benen- of plaslicknopen bestaan uit twee dezelfde delen met een verbindend stukje er lussen. Ze worden voor slopen gebruikt. We verwarren ze niet met verpleeg- stersknopen, waarvan de ene kant kleiner is, terwijl hel tussenstukje langer, groter is. Ondanks het papiermaché, dat in linnenknopen, slopenknopen, ver werkt is, kunnen deze knopen goed gewassen worden. Ook roesten de randjes van de melaalomrande gaat jes niet. Ja, aan knopen zit veel meer vast dan we zo ogenschijnlijk zouden denken! BETTY TEELING ï&raël meldt nieuwe seliending van bestand JERUZALEM, 18-8. Het Britse pers- bureau Reuter heeft in „hooggeplaat ste kringen" in Jeruzalem vernomen, dat Egypte zich opnieuw schuldig zou hebben gemaakt aan een schending van het bestand dooT de troepen van het Suezkanaal te versterken. Socialistische jeugd legen bezoek Soeharto ROTTERDAM, 18-8. De „Socia- listische Jeugd van Nederland" heeft laten weten „haar steentje aan het warme onthaal van president Soe harto te zullen bijdragen". In een persbericht zegt het hoofdbestuur met verontwaardiging kennis te hebben genomen van het voorgeno men bezoek van deze „massa-moor denaar 'en verrader". De S.J. be tuigt haar instemming met de vele protesten die tegen dit bezoek zijn geuit. Bromfietser verdronken 11a hotsing tegen boom UITHUIZERMEDEN, 17-8. Zon- dagavond is de 25-jarige zeeman J. Sterenberg uit Uithuizermeden op de provinciale weg naar Rodeschool met zijn bromfiets in een bocht links van de weg tegen een boom gereden en in een sloot terecht gekomen, waar hij is verdronken. Zijn lichaam werd maandag gevonden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Vanaf begin 1970 tot hu toe kregen 65 gemeenten van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening bijdragen toe gezegd voor het begin of het voort zetten van de uitvoering van één of meer plannen voor stadssanering of -reconstructie. EIBERGEN. Maandagavond zijn bij een brand in een varkensschuur van het verzorgingsbedrijf van J. F. M. Groot Severt te Lintvelde (ge meente Eibergen) 121 meslvarkens in de vlammen omgekomen en twee trekkers verloren gegaan. De schuur brandde geheel uit. WEZEP, 17-8. Twee Zwollenaren hebben xnaandag bekend voor dui zenden guldens aan antiek te hebben gestolen. De verdachten, A. van D. en H. J. H. wei-den dit weekeinde gearresteerd. De gestolen goederen, die afkomstig zijn van verschillende zaken in Wezep, weiden niet gevon den. Wel is de auto van de verdach ten met een gestolen pistool er in aangetroffen. Voor 30 jaar ROTTERDAM. Ingevolge het be sluit van de sekretaris-generaal van hel departement aan binnenlandse zaken ivordt een deel van de ge meente Rozenburg aap Rotterdam toegevoegd zodat de stad er een aan zienlijk aantal inwoners bij heeft gekregen. STAVENISSE. Voor de betrekking van onderwijzer fian de O.L. school blijkt wel een groot animo te be staan. Niet minder dan 80 sollicitan ten hebben zich gemeld, o.i. het sprekendste bewijs voor de grote werkloosheid welke er onder de jon ge leerkrachten heerst. BRUINISSE. Bij de landbouwer B. J. alhier zijn bij het dorsen van een partij graan niet minder dan 275 ratten gevangen en gedood. De partij graan was overgebleven om dat er geen brandstof meer voor de dorsmachine was. Men vermoedt dat de ratten zich toen in 'l graan heb ben ingenesteld en zich hebben ver menigvuldigd. DUITSLAND. Het lid van de N.S. D.A.P. R. Hess die op grond van een zich reeds jaren ontwikkelende ziekte door A. Hitler ten strengste was verboden in een vliegtuig te vliegen heeft zich ondanks dit ver bod een vliegtuig toegeëigend. Za terdag 10 mei legen 18 uur is hij in Augsburg opgestegen en nog steeds niet teruggekeerd. Uil een achterge bleven brief blijkt dat hij hel slacht offer is geworden van diverse waan denkbeelden. ZIERIKZEE. Vanaf heden zal er in de Concêrzaal een bord hangen waarop slaat dat men dringend wordt verzocht tijdens de voorstel lingen niet meer te roken. Om het publiek aan dit rookverbod te laten wennen zal in het begin het roken nog oogluikend worden toegestaan, maar binnen korte tijd zal dit ver bod officieel worden ingevoerd. SCHAREND1JKE. Tot ons genoe gen kan worden meegedeeld dal het strand alhi'er, nadat hel enige lijd door de overheid voor het publiek gesloten was, weer opengesteld wordt. Wij vermoeden dat velen hierover verheugd zullen zijn. ANNA JACOB A POLDEll, 17,-8. Dc zomer is bijna voorbij maar dat neemi niet weg dut hel vooral gedurende de weekeinden bij hel veer Anna Jacobo Polder-Zijpc nog behoorlijk druk kan zijn: Foto: een beeld van de filevorming oj> zaterdag jl. ((Voto Zierikzccschc Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2