DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika dringt aan op spoedig begin vredesonderhandelingen Overlegorgaan drie vakcentrales wijst gesprek met Roolvink af Nieuwe Cambodjaanse regering in ballingschap ter dood veroordeeld „Egypte schendt opnieuw bestand" Prinses Margriet op weg naar Canada Samenwerking Etna-Daalderop en DRU WATERSNOOD IN BELFAST ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 augustus 1970 126ste jaargang Nr. 20455 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 RcOAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en jrt *#1», uur (01110) 2158. Girorekening 1376 77. Redakteur: M. J. vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) In dit nummer* HjPFSM? llll OrPllillt III I 1V( I hJJKHlIS Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. 4 B.T.W. Voor bëindiging van crisis 111 Midden-Oosten UTRECHT. 17-8. De 63-jarige N.S. -employé H. Hesselman uit Rotter dam. monteur elektricien van be roep, is maandagmiddag omstreeks vier uur op de Delfhavense Schie- brug in Rotterdam door een trein gegrepen en daarbij om het leven gekomen. De toedracht van het on geluk is tot nog toe onbekend. UTRECHT, 17-8. Het overlegor gaan van de drie vakcentrales (N.V.V., N.K.V. en C.N.V.) heeft be sloten afwijzend te reageren op de schriftelijke uitnodiging van minister Roolvink van sociale zaken en volks gezondheid om met een delegatie van het kabinet van gedachten te wisse len over de huidige economische si tuatie. De vakbeweging herinnert in een brief aan minister Roolvink aan het besluit van de Sociaal Economische Raad naar aanleiding van de studie réis van werkgevers- en werkne mersvoorzitters naar West-Duits- land. De SER besloot toen een onder zoek in te stellen naar het conjunctu reel instrumentarium, „waarbij van- zelfsperekend het loonpolitieke sy steem als belangrijkste deel mede be zien zal worden". De vakcentrales achten het in dit stadium van het SER-onderzoek niet goed mogelijk zich in een gedachten- wisseling met de regering over de sociaal-economische situatie te be geven. Het overlegorgaan meent bo vendien dat het reëel lijkt, te ver onderstellen dat het kabinet op dit moment reeds de belangrijkste be slissingen voor het in 1971 te voeren beleid heeft genomen. „Enige invloed op de kernpunten van dit beleid zou toch niet meer kunnen worden uitgeoefend", aldus het overlegorgaan in de brief. Zoals gemeld hebben midden juli j.l de drie vakcentrales een monde linge uitnodiging van de minister van sociale zaken en volksgezondheid ook al afgeslagen. Zoals bekend lieten het N.V.V. en het N.K.V. in een eerder stadium weten dat zij na het aan nemen van de loonwet met name om artikel acht uit deze wet met de re gering niet wensen te overleggen over zaken waar loonpolitiek ook bij te pas zou komen. Het C.N.V. had ook wel bezwaren tegen de loonwet doch bleef tot een gesprek met de regering over sociaal-economische problemen bereid. Tuiubouwmaiiifestatie 'Westlancl Promotion '70' POELDIJK. 17-8. Voor de interna- tionale tuinbouwmanifestatie „West- land Promotion '70" die ter gelegen heid va nde opening van Europa's grootste veilingconcentratie „West rand Noord" van I lot en met 5 sep tember in Poeldijk zal worden ge houden, hebben zich al groepen be langstellenden aangemeld uit Ame rika en uit vrijwel alle Europese lanclen. De direeteurgeneraal voor de landbouw, ir. J. W. Wellen, zal op dinsdag 1 september het nieuwe vei lingcomplex openen. PHNOM PENH. 17-8. Een militai re rechtbank in Phnom Penh heeft maandagmorgen in de ministers van de Cambodjaanse regering in balling schap van prins Norodom Sihanoek bij verstek ter dood veroordeeld. Prinses Monique de vrouw van Sihanoek en zijn schoonmoeder me vrouw Pom Peang werden bij ver- Met brommer tegen onverlichte trekker OUDEMIRDUM, 17-8. De 17-jadge fabrieksarbeidster Trijntje Zandstra uit Sondel is maandagavond met haar bromfiets tegen een landbouw trekker gereden die onverlicht op de weg te Oudemirdum stond gepar keerd. Zij is in het St.-Antoniuszie- kenhuis te Sneek overleden. Wielrijder verongelukt ENGELEN, 17-8. Op een kruispunt in de gemeente Engelen verleende maandagmiddag de 69-jarige mevr. wed. P. van Mil-van Lieshout uit Bokhoven, gemeente Engelen, met haar rijwiel geen voorrang aan een personenauto. Zij werd door het voertuig gegrepen en gewond. Bij aankomst in een ziekenhuis in Den Bosch, waarheen zij werd overge bracht, was zij reeds overleden. stek tot levenslange gevangenisschap veroordeeld wegens de verkoop van wapens aan de Vietcong. In totaal zijn 17 mensen bij ver stek ter dcod vei-oordeeld wegens samenzwering tegen de staat. Bij de ter dood veroordeelde minis ters zijn premier Penh Noeth, minis ter van buitenlandse zaken Sarin Tsjhak en minister van justitie Tsjea San. De rechtbank gelastte voorts de inbeslagneming van de bezittingen van de 17 terdoodveroor- deelden en van prinses Monique en haar moeder. Bomaanslag in Londen: Twee jongens gewond LONDEN, 17-8. Twee jongelui werden zondagavond zwaar gewond toen in de Londense wijk Soho hun auto in de lucht vloog. De politie denkt aan een bomaan- s*lag. Eerder op de avond was een anoniem telefoontje binnengekomen, dat in de „Empire"-bioscoop een bom was geplaatst. Een onderzoek leverde echter niets op. Kort daar na ontplofte in de auto, die op on geveer 300 meter van de bioscoop stond, een bom. De politie stelt een onderzoek in naar een mogelijke sa menhang tussen de bommelding en de aanslag. Italië treft maatregelen tegen eholera ROME, 17-8. Tegen een mogelij ke verspreiding van de cholera in Italië zijn in de meeste Italiaanse havens maandag maatregelen van kracht geworden. Dit heeft het Brit se persbureau Reuter in Rome ver nomen. Ei zal in het bijzonder aandacht worden geschonken aan schepen die uit de besmette landen arriveren. Man stak hond dood DORDRECHT, 17-8'. In een café in Dordrecht heeft de 32-jarige transporteur H. van de N. een Duitse herder doodgestoken. De man had de hond zodanig geplaagd, dat het dier op een gegeven, moment naar hem uitschoot. Woedend omdat hij hierbij een klein wondje aan zijn arm had opgelopen, trok de man een dolkmes en stak de herder in de hals. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Abba Eban: JERUZALEM, 17-8. De Israëli sche minister van buitenlandse za ken, Abba Eban, heeft maandag op een persconferentie in Jeruzalem verklaard dat Egypte het bestand opnieuw heeft geschonden. Behalve de klacht over de schen ding van het bestand, direct na het ingaan hiervan, aldus Eban, heeft Israël nog twee klachten om dezelf de reden bij de V.S. ingediend en nu is een vierde schending van het be stand geconstateerd. Sowjetrussische schrijver vrijgelaten MOSKOU, 17-8. Een van de Mos- kouse protesterende schrijvers, de 55-jarige Anatoli Levitin-Krasnov, is volgens zegslieden vrijgelaten. Het proces dat tegen hem zou wor den gevoerd gaat niet door, zo werd gezegd. Levitin-Krasnov is een voormalig priester, die bekend is geworden door zijn artikelen over de vervol ging van religieuze groepen in de Sowjet-Ufiie. MONTEVIDEO. - Drie mannen staan met de handen omhoog by een vrachtwagen tijdens een van de vele speuracties door het leger van Uruguay naar leden iian de Tupamaros-beweging. Sinds de moord op een Amerikaan se adviseur zijn de controlemaatregelen op het verkeer verscherpt. PARAMARIBO, 17-8. Maandag zyn prinses Margriet en mr. van Vollen hoven na een verblijf van zeven da gen uit Suriname vertrokken. Zij reizen via Barbados naar Canada. In het weekeinde hebben de gasten bezoeken aan Wést- en Zuid-Surina- me gebracht. In West-Suriname zijn de Middenstandspolders te Wagenin- gen, het bacovenbedrijf in de Konin gin Julianapolder en het plaatsje Nickerie bezocht, terwijl in Zuid-Su- riname bezoeken werden gebracht aan Paloemeu, het Jaja Dande Hos pitaal te Doemoe en aan de residen tie van de Granman der Saramac- caners Aboikoni te Asidonopo. Drie arrestaties wegens verduistering van tachtig mille AMSTERDAM, 17-8. Drie verko- pers van een radio- en televisiezaak in Amsterdam worden ervan ver dacht in een jaar tijd voor f 80.000, aan elektronische apparaten en geld ten nadele van hun werkgever te hebben verduisterd. De verdachten, de 23-jarige R. B„ de 25-jarige H. van de V. en de 27-jarige P. R„ wer den vrijdag aangehouden. Zij zij-n maandag voor de officier van justitie geleid. 's Avonds woonden zij een kerk dienst bij in de grote stadskerk te Paramaribo. Later op de avond ont ving mr. Van Vollenhoven ten gou verneurshuize enkele Surinaamse" journalisten, die hij vorig jaar al in Holland had ontmoet, „voor een her nieuwde kennismaking". Amerikaanse neger predikanten naar de Sowjet-Unie NEW YORK, 18-8 Vijf Ameri kaanse negerpredikanten zijn maan- dagayond naar de Sowjet-Unie ver trokken voor een bezoek van twee weken op uitnodiging van de metro poliet van Moskou. Bomexplosies in Noord-Ierland BELFAST, 18-8. In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Noord- Ierland twee bomaanslagen gepleegd Een bom ontplofte in een overheids gebouw in Castlederg, dat licht werd beschadigd. De andere ontploffing deed zich voor in een wijk van Bel fast. De politie kon de juiste plaats nog niet- vaststellen. ULFT-BREDA, 17-8. De Koninklij ke Fabrieken Diepenbrock en Rei gers N.V. (D.R.U.) en Etna-Daalder- po Holding N.V. delen mede over te zullen gaan tot een algehele samen werking. De fusie zal worden gerealiseerd door een aanbod van alle aandelen D.R.U. in aandelen Etna-Daalderop Holding in de verhouding één tegen één, d.w.z. voor f 500 nom. D.R.U. zal f 500 nom. Etna-Daalderop-Hol- ding, ten volle delend in de resul taten 1970, worden gegeven. De besprekingen óver een mogelij ke algehele samenwerking van de in beide vennootschappen gebundelde bedrijven hebben tot de'conclusie ge leid dat een fusie wenselijk en reali seerbaar is. Koude nacht met weinig wind en hier en daar mist; morgen eerst vrij zon nig, maar van het zuiden uit toene mende bewolking gevolgd door re gen; matige wind uit oostelijke rich tingen en in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen; 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 19 aug. Zon op 5.30, onder 19.57. Maan op 20.40, onder 8.40. 20 aug. Zon op 5.31 onder 19.55. Maan op 20.53, onder 10.09. Laatste kwartier: 23 aug. te 21.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 aug. 4.50 v.m. 17.01 n.m. 20 aug. 5.31 v.m. 17.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 aug. 4.23 v.m. 16.48 n.m. 20 aug. 5.05 v.m. 17.32 n.m. Springtij: 19 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-8. Het K.N.M.I. deelt mede; Rond een boven de Noordzee gelegen depressie is de laatste dagen koele lucht naar Europa gestroomd. Het front, dat de voorste begren zing hiervan vormt, veroorzaakte maandag in Zuid Scandinavië, Po len en Tsjechoslowakije veel regen. waarbij in Tsjechoslowakije hier en daar 40 a 50 mm viel in 12 uur tijds. Ten westen van dit front, dus ook in ons land, werd het 15 tot 20 gra den, maar uit Zuideuropa worden nog zomerse temperaturen gemeld. Woensdag zal het weer in ons land waarschijnlijk onder invloed komen van een depressie, die nu ten wes ten van Ierland ligt, en zijn invloed in oostelijke richting uitbreid. De depressie wordt wel voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, maar meer dan een tijdelijke weers- verbetering is hiervan niet te ver wachten. N.S.-employé door trein aangereden en gedood laties). Amerikaanse functionarissen zei den verrast te zijn door de scherpe opmerkingen die Israëls minister van buitenlandse zaken Abba Eban had gemaakt over het Amerikaanse on derzoek. Zij zeiden dat de Verenigde Staten Israëls integriteit, nauwkeu righeid of ernst niet in het geding willen brengen, maar geen oordeel willen vellen alvorens alle bewijs materiaal scrupuleus is geannaly- seerd. Vertrouwenscrisis Waarnemers menen dat er sprake is van een duidelijke vertrouwens crisis in de Amerikaans-Israëlische betrekkingen en dat Israëls geloof in de Amerikaanse belofte dat het be stand de Israëlische militaire veilig heid niet in gevaar zou brengen is ondermijnd. Volgens Egyptische diplomatieke kringen heeft dr. Alzayyat. Egyptes ambassadeur bij de Verenigde Naties en delegatieleider voor de onderhan delingen met Israël, maandag in zijn eerste ondehoud met VN-bemiddel- laar Gunmw- Jawing de Israëlische beschuldigingen tegen gesproken, al dus Egyptische diplomatieke kringen. Men zei voorts dat Egypte eraan blijft vasthouden dat de besprekin gen beginnen op het niveau van am bassadeurs en niet op dat van minis ters van buitenlandse zaken zoals Is raël verlangt. Genoemde kringen wezen erop dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties over vier weken begint en dat de opening zal worden bijgewoond door de ministers van buitenlandse zaken hetgeen snelle verhoging van het onderhandelings niveau mogelijk maakt. Arabische diplomaten beschuldi gen Israël van het opwerpen van hindernissen, maar de Israëliërs gaan van het standpunt uit dat men de onderhandelingen met grote zorg moet voorbereiden. BELFAST, 17-8. De stortregens die in het weekeinde Noord-Ierland hebben getroffen, hebben in Belfast geleid tot een „bestand" tussen pro testanten en rooms-katholieken. Broederlijk waren zij maandagoch tend met Britse militairen bezig de straten te reinigen van modder, na dat daar zondag op sommige plaat sen ongeveer een meter water had gestaan. De rooms-kalholieke wijken wer den het zwaarst getroffen. Volgens een eerste schatting loopt de schade in de miljoenen guldens. AMSTERDAM. Bij een inbraak in een woning aan de Stadionweg in Amstei'dam zijn in de nacht van za terdag op zondag Chinees en Japans ivoren snijwerk en zilveren en kope ren voorwerpen ter waarde van f 40.000,gestolen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina'a f Bemint eer gij bezint. WASHINGTON, 17-8. De Verenig de Staten hebben maandag aange drongen op een zo snel mogelyk be gin van de indirecte vredesbespre kingen tussen Israël, Egypte en Jor danië over een beëindiging van de crisis in het Midden-Oosten. Verwachting tot woensdagavond: Koude nacht Tegelijkertijd verschoof het „State Department" opnieuw het bekend maken van de uitslag van zijn onder zoek naar de Israëlische beschuldi gingen volgens welke Egypte lucht doelraketten dichter naar het Suez- Kanaal plaatst sedert de wapenstil stand van kracht werd. DEN HAAG. - HM. de Koninf/in schepl zich een portie „Nossi Rnmes Tante Trtius" op tijdens de herdenking van de capitulatie van Japan in 1945, iterdag in het Haagse Congrescentrum. Naast de Koningin staat „tante Trims" van der Capellen, die tijdens de oorlog een gaarkeuken in Bandoeng leidde. Woordvoerder Robert McCloskey van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington zei dat, on danks eerdere toezeggingen nog geen conclusie was getrokken uit het on derzoek, maar dat zulks hopelijk la ter deze week wel het geval zou zijn. (Hij had geen commentaar op Israëli sche beschuldigingen van vrijdag volgens welke Egypte nog doorgaat met de verplaatsing van raketinstal-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1