ZUURSTOF UIT MAANSTEEN de merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. „Zierikzee zoals liet was" - Schat aan rijke (foto) romantiek Gemeenteraad Zierikzee - Openbare vergadering op 25 augustus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 augustus 1970 Nr. 20151 Advertentie Tientallen pagina's oude prenten en foto's ZIERIKZEE, 15-8. Het hart van allen die houden van Zierikzee, en dat zullen zeker niet alleen de bewoners zyn van deze oude stad, zal ongetwij feld sneller gaan kloppen by het lezen en bekijken van het deze week ver schenen fotoboek „Zierikzee zoals het was", een nieuw en rijk geïllustreerd bock, dat werd samengesteld uit oude foto's en prentbriefkaarten uit „oude archieven", en voorzien van een korte en duidelijke verklarende tekst. „Zy die Zierikzee gekend hebben zoals het was, zullen bü het doorkijken van dit boek het feest der herkenning beleven", aldus constateren de samen stellers, de heren J. L. Braber en C. P. Pols - die al eerder naam maakten met 'n historische „beeldroman" over het dorp Dreischor - in een kort voorwoord van het in een fraaie, met de rood-zwarte stadskleuren uitgevoerde, linnen band verschenen „Zierikzee zoals het was". En dat is geen woord teveel ge zegd: het boekje bevat een kostbare schat aan „romantiek". Het is een spiegel in een vergulde lyst. waarin een „andere wereld" te zien is, maar ook een Zierikzee van vandaag. Een Zierikzee dat nog altijd door steeds meer mensen opnieuw „ontdekt" wordt, waarby uit dit boekje veel ge leerd kan worden. „Zierikzee zoals het was" is in de eerste plaats een „kijk"-boek, maar dan één, waarin het ook goed lezen is. Het verstrekt in klein bestek heel wat informatie over de historie van de stad, maar we menen wel tc mo gen zeggen dat het vooral de „plaat jes" zijn die het doen. Immers, een plaatje zegt soms meer dan duizend woorden, en dat geldt zeker voor dit boekje, waarin het plaatwerk gestal te geeft aan waarden die moeilijk in woorden zijn uit te drukken. Oude foto's van het leven in vroe ger jaren rondom de havens ontbre ken natuurlijk niet. We zien bijv. de vroegere aanlegplaats van de provin ciale boot; een kaart van vóór 1928 waarop de spoorboot ligt afgemeerd aan het Luitje. Daarvoor ligt een zeilscheepje van de gebr. Plandsoen, beurtschippers van Stavenisse op Zierikzee. Een andere kaart toont het beurtschip „Zeelandia" van J. L. van Duivendijk. Dit schip onderhield drie maal per week de beurtdienst op Middelburg en later op Goes. Pagina na pagina ontrolt zich „fo to-nieuws" van vroeger. Ander voor beeld: in de strenge winter van fe bruari 1917 werd de ijskorst van de Nieuwe Haven zo dik dat men zich zonder gevaar op het dichtgevroren water kon begeven. Getoond wordt een toen gemaakte foto: een grote schare mensen op het ijs van de ha ven, met daarachter een ingevroren vissersboot met Belgische vluchtelin gen. Een warme herinnering aan een koude tijd Veelzeggend zijn ook de foto's en kaarten die herinneren aan de hoge vloeden, o.a. één van de vloed van 1906, waarop de vloedplanken nog juist boven het water uitsteken. Een uniek prentje is de oude foto van het turfsteken in de Zuidhoek, (pag. 33). zoals dat werd gedaan in 1914-1918, voornamelijk door Belgische vluchte lingen. Tot de rijke oogst van het boekje behoren vele tientallen kaarten, even zoveel onvervangbare „momenten" van de Vissersdijk, Scheepstimmer- dijk. het Sas, de poorten, Grachtweg en vele andere onvergetelijke beel den op de in totaal 168 pagina's. En natuurlijk de sport van vroeger, de tram, de eerste autobussen, his torische gebeurtenissen, optochten en verenigingsleven. Te veel om op te noemen. Overigens hebben we on danks deze overvloed van fraai ma teriaal toch nog iets gemist. Immers, een foto van het bekende Zierikzeese Strijkorkest had het naast de gepu bliceerde herinneringen aan het al oude „Kunst en Eer", lijkt ons, uit stekend gedaan. Wie echter niet ontbreekt: Betjc Does met „de grocte uit Zierikzee", een kostelijk plaatje van de legen darische Betje, waarop ze met een Een beeld van de Nieuwe Haven vroeger: de verdwenen bakkerij an nex liruideniers winkel J. A. van Dijk. ,,'akmes" stenen schoonmaakt. Ove rigens is het wel duidelijk „Zierik zee zoals het was" is een boek dat zich het best al bladerend Iaat ont dekken en dat ongctwyfcld zeer ve len vreugdevolle uurtjes zal bezor gen. Het boek verscheen in een keurige lay-out en vakkundig verzorgd bij drukkerij Lakenman en Ochtman en werd uitgegeven door Uitgeverij Steengracht. Blijkens een mededeling van de samenstellers werden de kaarten en foto's ontleend aan de collecties van het stadsarchief van Zierikzee, van J. M. J. Lokker, C. P. Pols en W. C. Schot-Kloet. De fraaie bandtekening werd uitgevoerd naar een ontwerp van mr. A. K. Vink. „Zierikzee zoals het was" wordt afgesloten met een ABC uit 1875. Het begin daarvan luidt als volgt: A AbeIse, koopman in pijpenB van Bcveren, die scharen kan slüpen; C^Chivat, vader van 't Gesticht; D Van Dishoek, in boek en gedicht Een schilderachtige Karnemelks- vaart in 1904. PEKING. Drie van de 24 in Cam bodja verdwenen buitenlandse jour- - nalisten zijn levend teruggevonden. Zij bevinden zich in handen van de „bevrijdingskrachten van Cambodja" Dit is in Peking meegedeeld door Ivioun Prasit, minister van coördi natie in de regering van prins Siha- noek Norodom. LAND- EN TUINBOUW Terugbetaling heffing rotle bessen DEN HAAG, 15-8. In het afgelopen seizoen werd van de rode bessen, die via de Nederlandse fruitveilingen werden verhandeld, een heffing in gehouden van 3 cent per kg. Deze diende om de verwerking van even tuele doorgedraaide rode bessen te financieren. Thans blijkt dit niet no dig geweest te zijn. Het dagelijksbe- stuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft daarom besloten de van de telers ingehouden heffing volledig terug te betalen. Dit zal binnenkort via de veilingen ge beuren. Voor 30 jaar Deelneming maatschappelijk kapitaal vanP.Z.E.M. ZIERIKZEE. 15-8. De gemeente Zierikzee heeft van de N.V. „Provin ciale Zeeuwse Energie-Maatschap pij" te Middelburg een brief ontvan gen betreffende de deelname van de gemeenten in het maatschappelijk kapitaal dezer nieuwe vennootschap, die is ontstaan uit de fusie tussen de N.V. Zeeuwse Gas Maasschappy en de N.V. Provinciale Zeeuwse Elcctri- citeits Maatschappij. Na omruil van de aandelen Zegam en P.Z.E.M. zullen de Zeeuwse ge meenten met 545 aandelen in het maatschappelijk kapitaal van het nieuwe energiebedrijf deelnemen. De provincie Zeeland neemt met 2000 aandelen deel. In de statuten van het energiebedrijf is vastgelegd, dat de verhouding van het aandelenbezit van de provincie Zeeland en de tota liteit der Zeeuwse gemeenten moet zijn 2:1. Dat betekent, datvoor de gemeenten nog 1000 - 545 is 455 aan delen beschikbaar zijn. Voor de gemeente Zierikzee, reeds in het bezit van 28 aandelen Zegam en één onderaandeel ad. f 500,van de N.V. Prov Zeeuwse Electriciteits Maatschappij, zijn nog 12 aandelen beschikbaar. B. en w. stellen de raad voor de eerdergenoemde 28 aandelen Zegam om te ruilen voor nieuwe aandelen P.Z.E.M., het ondertaandeel P.Z.E.M. met bijbetaling van f 500,even eens om te ruilen voor een nieuw aandeel P.Z.E.M. en tenslotte nog 12 aandelen P.Z.E.M. bij te nemen. Met deze transactie is een bedrag ge moeid van f 12.500,waarvoor het college verzoekt een krediet te ver lenen. POORTVLIET. Tengevolge van de kolennood moeten de mensen zich voorzien van hout dat dikwijls op een oneerlijke manier wordt toege- eigend. Door de politie dezer ge meente werden twee personen die bezig waren een boom om te zagen op een andermans grondgebied op heterdaad betrapt. Er volgde inbe slagneming en er werd een proces verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE. Advertentie. Tante Nel een welgemoed doet zich, o zo graag te goed aan de Gruiters betere waar van ouds bekend, reeds honderdjaar. ZIERIKZEE. Het huisje van mej. O. aan de Vissersdijk is voor een groot gedeelte uitgebrand. De brand die gepaard ging met een grote rookontwikkeling was spoedig ge blust. De verzekering dekt de scha de. SANTORINA. Op het Griekse ei land Santorina is de vulkaan Thira in werking getreden. Na een rust periode van meer dan duizend jaar is de vulkaan pas anderhalfjaar ge leden weer sporen van werking gaan vertonen. Tijdens deze huidige atki- viteit heeft zich op het eiland St. George een krater gevormd waaruit een grote hoeveelheid as en gloei ende lava opsteeg. ZIERIKZEE. De kunsthandel Frans Murk heeft besloten aan de Porceleijne Fles te Delft opdracht te geven om naast de wapentegels van Schoxiwen ook wapentegels van Duiveland te vervaardigen welke in middels zijn aangekomen en zijn te bezichtigen in de etalage. Verkoop van kavels grond voor woningbouw in West ZIERIKZEE, 15-8. De gemeente raad van Zierikzee komt in openbare vergadering byeen op dinsdag 25 au gustus aanstaande. Aan de orde komt o.a. een voorstel aan de raad om over te gaan tot de verkoop van kavels grond in het bestemmings plan West aan het het Vastgoedbe leggingsfonds voor Institutionele Be leggers (V.I.B.) N.V. te Utrecht, voor de bouw van 4 blokken woningen van 8 stuks, gelegen aan de Keten en Mastgatstraat, en 2 blokken wo ningen van 4 stuks met aangebouwde garages, gelegen aan de Zandkrcek- straat. Voor de bouw van de 32 woningen is een oppervlakte grond nodig van ongeveer 6076 m-, tegen een grond prijs van f 42,per m-, of in totaal f 255.192,De genoemde 8 wonin gen zullen gebouwd worden op een kavel grond, groot ongeveer 2288 m-, tegen een grondprijs van f 35,25 per m-, of in totaal f 80.652,-. In een toe lichting op dit voorstel tekent het college aan zeer verheugd te zijn over het feit dat V.I.B. de eerste stoot geeft tot de bouw van wonin gen buiten het normale woningcon tingent voor Zierikzee in West. Een ander voorstel voor de ko mende vergadering betreft de ver koop van de openbare ULO-school, met rijwielbergplaats en erf aan het Rijk. Deze verkoop en koop ge schiedt voor de som van f 322.638,51. terwijl de staat aan de gemeente nog een rentevergoeding zal betalen. Op de hoek van de Calandweg-de Brauwstraat werd enige tijd geleden een aanvang gemaakt met de bouw van noodlokalen ten behoeve van de rijksscholengemeenschap. Voor de betreffende kavel grond werd inmid dels een huurovereenkomst opge steld, volgens welke een huursom kan worden verkregen van f 2.500, per jaar. Het college stelt de raad voor tot de verhuur van deze kavel te besluiten. Aan de orde komt verder de vast stelling van de drank- en horecaver- ordening. Hierbij wordt aangetekend dat de inhoud van deze verordening geheel gelijk is aan de verordening welke in de vergadering van 28 april j.l. werd vastgesteld. Drie voorstellen van b. en w. heb ben betrekking op het verlenen van een subsidie voor restauraties, n.l. van het pand Meelstraat 2 van de heer R. ten Kate, het pand Poststraat 23 van de Kon. Zeelandia N.V., en de Grote Kerk, met name in de kosten van voorlopige restauratie van de dakbedekking van deze kerk. Andere voorstellen hebben betrekking op voor het gemeentepersoneel te ne men maatregelen in het kader van de nacalculatie „trend" 1970, en vast stelling van het minimumloon, even eens voor het gemeentepersoneel. Een administratieve kwestie is ver der de uilkerings- en pensioenveror dening wethouders. Aan de heer J. C. Blok, onderwij zer in vaste dienst aan de openbare lagere Theo Thijssenschool, zal op zijn verzoek met. ingang van 1 okto ber a.s. eervol ontslag worden ver leend. Leermiddelen lagere scholen Andere voorstelden houden ver band met aanvragen voor kredieten voor leermiddelen voor de openb. la gere scholen en de R.K. lagere school Het college stelt n.l. voor een krediet te verlenen van f 2600,(f 1.900, voor de school Nieuwe Bogerdstraat en f 700,voor de Theo Thijssen school) voor de aankoop van een ra dio, televisie, bandrecorder en pick- up( eerstgenoemde school) en een te levisie voor de T. Tijssenschool. Met de aanschaffing van een t..v„ band recorder, platenspeler en schrijfma chine voor de R.K. lagere school zal een bedrag gemoeid zijn van f 2.258. Naar verluidt is het aan Italiaanse geleerden, verbonden aan de facul teit der scheikunde van de universi teit van Rome, voor het eerst gelukt zuurstof te winnen uit maansteen monsters, die ze laatst van de NASA toegestuurd hebben gekregen. Het onderzoek stond onder leiding van prof. Giovanni. Het belang hiervan is hierin gelegen, dat eventuele toekomstige nederzet tingen op de maan (men wil immers daar een permanent station vestigen) hun „ademhalingszuurstof" niet in vloeibare vorm mee hoeven te ne men, wat apropos een enorme ruim tebesparing betekent, doch recht streeks van de maan zelf kunnen be trekken. Dit hoeft ons feitelijk niet te verwonderen, omdat wij sinds de zachte landing van Surveyor V, ruim twee jaar geleden, weten mogen dat het gesteente aan het oppervlak van de maan bijna dezelfde scheikundige samenstelling vertoont als de aard korst. 20 kg maansteen voor 24 uur ademen Wij weten ook dat het oppervlakte gesteente van de maan bazaltachtig is en daarom waarschijnlijk een soort stollingsgesteente is met een relatief gering kiezelzuurgehalte, het hoofd bestanddeel van zand. Maar wat nog niet bekend is: hoe de zuurstof uit het gesteente vrij te maken en in gasvorm te gebruiken voor de adem haling van de bewoners van toekom stige maan-nederzettingen. Dit nu schijnt zijn beslag te hebben gekre gen. Uit 20 kg maanstenen zou men vol doende van het onontbeerlijke ele ment kunnen halen om een maanbe woner 24 uur lang te doen adem halen. Naar een opgave van dr. Turke- vitch van de universiteit van Chi cago, die de leiding had over de Sur- veyer V-experimenten en analyses, zou de maanbodem bestaan uit 53-63 procent zuurstof (aardkorst 47 pro cent), 15.5-21.5 procent silicium (aard korst 27 procent), 10-16 procent zwa vel, ijzer, kobalt en nikkel (aardkorst ongeveer 10 procent) en 4.5-8.5 pro cent aluminium (aardkorst 8 pro cent). Deel van de aarde De analyse onthulde eveneens de aanwezigheid van kleine hoeveelhe den magnesium, koolstof en natrium, evenzo vergelijkbaar met die op aarde. Hierdoor getroffen meent Tur- kevitch daarom, dat het materiaal van het maanoppervlak redelijk goed overeenkomt met de scheikundige samenstelling van de aardkorst. De meest voorkomende elementen aldaar zijn dezelfde als de meest abundante elementen hier. Het meest gelijken ze op aardse vulcanische ge steenten van bazaltachtige aarde, die men in het Deccanplateau in India en de Giant's Causeway in Ierland aantreft. Een en ander pleit wel voor de hypothese, dat de maan in een ver verwijderd aardkundig verleden door getijdewerkingen uit de aarde is gerukt om daarna een zelfstandig bestaan te voeren. Aangezien aan de andere kant dr. Anders betrekkelijke tekorten aan bepaalde spore-elementen als bis muth en thallium heeft gevonden, moeten wij de scheiding van aarde en maan wel naar een veel vroeger LANDBOUW EN VEETEELT De consumptiemelkprijs DEN HAAG, 14-8. Het Lanbouw- schap zal voor het komende jaar blijven aandringen op een vrijere prijsvorming voor consumptiemelk en consumptiemelkprodukten. Als de overheid dit afwijst, aldus het schap dient de straatprijs zodanig te zijn dat uitgegaan wordt van tenminste de richtprijs voor de grondstof, ver hoogd met de kosten van aanvoer, verwerking en afzet. DJAKARTA. Ter gelegenheid van het feit dat Japan 25 jaar geleden capituleerde waarmee een einde aan de Tweede Wereldoorlog kwam zijn in Indonesië herdenkingsplechtighe- den gehouden waarbij kransen wer den gelegd op een aantal erebegraaf plaatsen. ontwikkelingsstadium verschuiven dan aanvankelijk verondersteld. Zonne-ovcn Wij weten niet hoe men in Rome de zuurstof aan het maangesteente ont futseld heeft. Wel is bekend dat de Aerojot, General Corp. te Azusa in Californië (Ver. Staten) in 1967 een goed doordacht procédé heeft ont wikkeld, dat 12 pond zuurstof per uur uit 45 pond maangesteente op levert. Allereerst wordt het maanmate- riaal in een zonne-oven, zoals die op de maan onder ideale omstandighe den (het zonlicht wordt immers daar niet geremd en verzwakt door een atmosfeer, zodat het voor de volle honderd procent medewerking kan verlenen aan dc verwarming van het materiaal) kan worden gebouwd, ge smolten, waarna het wordt bewerkt met methaan of moerasgas. Ten slotte wordt, het aan een eleetroly- tisch (scheidend) proces onderwor pen, dat de zuurstof van dc rest scheidt respektievelijk vrij maakt. JEAN HUGO. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De minister van volksgezondheid van Roemenië, dr. Enachescu. heeft nadrukkelijk ver klaard dat tot dusver in Roemenië geen gevallen van cholera zijn ge constateerd. ROTTERDAM. De 23-jarige J. K. uit Rotterdam, die in bezit van 200 gr. hasjiesj werd aangehouden, is door de politierechter in de Maas stad veroordeeld tot een boete van f 50,—. DRIEBERGEN. In Driebergen is de zeventienjarige R. J. Rothengatter in zijn woonplaats verongelukt. Ko mende uit de Oranjelaan wilde hij de richting „De Kraai" inslaan. Hij nam de bocht te ruim en kwam in botsing met een personenauto die uit de richting Arnhemse Boven weg nader de. Op weg naar het ziekenhuis overleed de jongen aan zijn verwon dingen. EINDHOVEN. Daar het perso neelstekort in de prodyktiëve sector bij DAF zowel te Born (persónenau- tofabrikage) als te Eindhoven (be drijfswagens, motoren, opleggers en aanhangwagens) steeds nijpender wordt, is besloten het ministerie van sociale zaken vergunning te vragen tot werving van buitenlandse werk krachten. KROMMENIE. Acht personeelsle den van de fabriek van Thomassen en Drijver „Verblifa" N.V. in Krom- ncnie, die volgens de plannen aan het eind van het jaar wordt gesloten, zullen een eigen bedrijf stichten. Ze doen dit met behulp van de gelden, die ze in het kader van de afvloei ingsregeling zullen ontvangen. AMSTERDAM. Het gekraakte pand van de verzekeringsmaatschap pij Abbey Leven aan de Keizers gracht in Amsterdam is vrijwillig door de bewoners verlaten. LEKKERKERK. Op de provinciale weg Krimpen a. d. IJssel-Schoonho- ven is een inwoonster van Rotterdam met haar auto bij het ingaan van een bocht rechtdoor gereden en tegen een boom tot stilstand gekomen. De vrouw, de 61-jarige C. J. W, Tellier uit Rotterdam, was op slag dood. ROTTERDAM. Rijnmond wordt te duur, zo vinden b. en w. van Rotter dam. Zij stellen de gemeenteraad voor te protesteren bij de Rijnmond- raad tegen de begroting 1971 van het openbaar lichaam, die van Rotter dam een bijdrage van 2,5 miljoen vergt. ETTEN. Een wielrijdster is in Et- ten, gemeente Genderen door een personenauto geschept, vermoedelijk toen zij naar links uitweek. Zij over leed ter plaatse. Het slachtoffer is de 64-jarige A. B. M. Borkus uit Braamt LEIDSCHENDAM. In Leidschen- dam is bij de rotonde van rijksweg 4 een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 25-jarige heer L. aan de Kerk uit Den Haag om het leven is gekomen. Twee van zijn medepassa giers moesten met ernstige verwon dingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. Misdrukken van Nederlandse statuutzegels GRONINGEN, 15-7. Op het kantoor van het Groningse garage- bedrijf Cornclis N.V. heeft men een aantal misdrukken ontdekt van dc vorig jaar op 15 december uitgegeven Nederlandse statuutzegcls. Van dc 30 misdrukken, die op een vel van honderd stuks van de ze zegels voorkomen, zyn cr 18 bewaard gebleven. Dc overige 12 zyn op brieven geplakt voordat een kantoormeisje zag dat er met deze zegels iets aan dc hand was. Op dc zegels van dc achtste vcrtikale ry van tien stuks ontbreekt een deel van dc ondergaande zon en is van de groene kleur niet veel doorgekomen. By dc zegels van dc negende ry is dé waardeaandul- ding „25 c" weggevallen en is van het woord „Nederland" alleen de eerste „e" zichtbaar. Dc zegels van dc tiende verticale ry missen zowel de waardeaan- duiding als het woord „Nederland". Dc eigenaar van deze nict-cómpictc postzegels, dc heer Cornclis. is van plan dc misdrukken tezynertyd by een Amsterdamse firma tc laten veilen. Volgens deskundigen zullen dc zegels enige duizen den guldens opbrengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3