DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ver. Staten gaan niet in op de Israëlische bestandsklachten Eerste paal uitbreiding Centr. Werkplaats Vijf mensen aan de dood ontsnapt Herdenking van capitulatie van Japan Tyfoon in Japan BetraPte inbreker maakte dodelijke val Belgisch jacht vergaan bij Noord-Hinder Schip met zenuwgas-granaten uitgevaren Cholera-cpidemie in S.U. onder controle 1 bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muundug 17 uugustus 1970 126stc jaargang Nr. 20154 WAARIN OPGENOMEN RcOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 ®/o B.T.W. In dit nummer' Tentoonstelling „ZZ'70": 12.605 bezoekers Beroep op heide partijen met de onderhandelingen te beginnen WASHINGTON, 16-8. De Ameri kaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft zondag verklaard dat het onmogelijk is de Israëlische klachten, dat de Sowjet-Unie en Egypte het bestand in het Midden oosten hebben geschonden, als juist of onjuist tc bestempelen. De be windsman deed een beroep op de partijen de discussies over deze kwestie te staken en met de onder handelingen tc beginnen. Laird sprak in een televisiepro gramma van de ABC, „Issues and Answers". Het was de eerste maal dat een Amerikaans staatsman zich over de klachten van Israël uitliet. Hij zei dat er eind juli en begin au gustus een aanzienlijke opbouw van Russische luchtdoelraketinstallaties aan het Suezkanaal was geweest. Het was echter zijns inziens onmogelijk vast te stellen, of deze raketdefen sie in de eerste uren van het bestand was versterkt. In dit verband zei Laird, dat er geen schendingen van het bestand door Egypte waren ge weest, sinds Amerika dit op be trouwbare wijze had kunnen contro leren. Dit was ongeveer 24 uur na het ingaan van het bestand het ge val geweest. Het bestand werd op 7 augustus om 23 uur van kracht. Deze uitspraak van de Amerikaan se minister komt neer op een afwij zen van een klacht van Israël, dat het drie dagen geleden een nieuwe raketbatterij in de bestandszone had ontdekt. Laird wilde niet antwoorden op de. vraag, of Amerika verken ningsvliegtuigen van het type U-2 gebruikt om de naleving van het be stand te controleren. Wel verzekerde hij dat gebruik wordt gemaakt van „de beste middelen welke in deze si tuatie mogelijk zijn". Volgens hem kan Amerika beter dan Israël ont dekken wat er aan de Egyptische kant van het Suez-kanaal gebeurt. Minister Laird zei niet tc geloven dat er enige nuttig doel wordt ge diend met een lange openbare dis cussie over de vraag, wat er gedu rende de 12 uur vóór en na de in gang van het bestand is gebeurd. Het belangrijkste was nu met de onder handelingen tc beginnen. Hotelbrand in Zundert ZUNDERT, 15-8. Vijf personen zijn zaterdagmorgen om half vier ternau wernood aan de dood ontsnapt bij een hotelbrand in Zundert. Twee van hen, de 7I-jarige heer J. van Hassel en zijn 26-jarige zoon Kees, slaagden erin op eigen gele genheid uit het fel brandende pand te komen. De hotelhoudster, me- fMJTYfWT Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 vrouw W. Kamphuis en haar twee zoontjes, konden op het nippertje worden gered uit hun slaapkamer op de bovenste verdieping. Deze red- dingding werd verricht door enkele voorbijgangers, die in een bouwtent achter het hotel een ladder hadden gevonden. Hotel Van Hassel was toevallig in de afgelopen nacht zonder gasten. De schade aan het pand, dat volledig uitbrandde, is nog moeilijk te schat ten, maar loopt zeker in de tonnen. De gehele hotelinventaris en alle persoonlijke bezittingen zijn verlo ren gegaan. De brand werd bestreden door de vrijwillige brandweerkorpsen van Zundert en Rucphen. Zij kregen de steun van een waterkanon uit Breda. Op de vraag of militaire dreiging voor Israël is toegenomen als gevolg van de recente opbouw van Russi sche raketinstallaties in Egypte, her innerde de Amerikaanse minister al leen aan eerdere toezeggingen van Washington, dat Amerika het mili taire evenwicht in het Midden-Oos ten zal handhaven. Volgens westelijke diplomaten in Cairo heeft Egypte de bewuste ra ketstellingen inderdaad verplaatst. Dit zou echter enige uren vóór het ingaan van het bestand onder dek king van hevig artillerievuur zijn gebeurd. De Amerikaanse inlichtin gendienst zou tot een dezelfde slot som zijn gekomen. Op grond waar van Israël dan ook geen steun van Amerika zou hebben gekregen bij zijn klachten. Vier mensen (loor brandweer gered ROTTERDAM, 15-8. Rotterdamse brandweerlieden hebben zatex-dag- morgen rond half tien vier mensen (twee echtparen) gered uit een bi-an- dend huis aan de Dillenburgstraat in Rotterdam-zuid. Voor deze actie werd uitgoevoerd, waren al twee babys van twee en vier manden door bewoners van het pand gered, door de kinderen uit ramen op een en twee hoog naar be néden te gooien, waar zij werden opgevangen in door buurtbewoners opengehouden dekens. Storm bij Britse kusten LONDEN. 16-8. Stormen die zon dag rond Groot-Brittannië woedden, -• hebben verscheidene kleine schepen in moeilijkheden gebracht. Van de Noorse treiler „Dorothea Mogster" sloeg bij de Shetland eilanden ten noorden van Schotland een man overboord. Bij de zuidkust van Wales ver dween een bootje met één man die een tocht langs de kust maakte. ZIERIKZEE, 17-8. Hedenmorgen 10.45 uur werd bij de centrale werk plaats te Zierikzee de eerste heipaal geslagen waarmee een begin werd gemaakt aan de uitbreiding van de werkplaats. Tevens was er een ju bilaris nl. de heer Gilles van dei- Have uit Oosterland die vandaag DEN HAAG, 15-8. Op het par keerterrein van het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag z\jn zater dag ongeveer tienduizend mensen sa mengestroomd om daar ~dé capitula tie van Japan - op 15 augustus 1945 - en het einde van de tweede wereld oorlog te herdenken. In het bijzon der werden er al degenen herdacht die in de Pacific-oorlog in en buiten de Japanse kampen om het leven zyn gekomen. De officiële herdenking werd bij- Amsterdamse politie hield jonge buitenlanders aan AMSTERDAM. 16-8. De Amster- damse politie heeft dit weekeinde een 16- en een 21-jarige Duitser aangehouden die in de buurt van het Victoria-hotel bij een winkel drie kratten met flessen frisdrank hadden gestolen, welke ze in de Passage aan het uitventen waren. Voorts werden de 19-jarige G. S. uit Parijs met de 18-jarige G. V. F. van E. uit Leuven aangehouden onder verdenking van een diefstal van schoudertassen en wat snuisterijen uit een groot warenhuis aan het Damrak. SUNNY POINT. - In het Ameri kaanse Sunny Point is een vracht schip beladen met in beton gegoten stalen vaten met zenuwgas, afkom stig uit de tweede wereldoorlog. Het schip heeft inmiddels zee gekozen. Het zal met zijn levensgevaarlijke lading op 282 mijl uit de kust tot zinken worden gebracht. A !\15TPRn AM lfi.8 no 9n.iari.ro r-artl,,.:,. oi.firln^AM TOKIO, 15-8. Zeker zeven mensen zijn zaterdag om het leven gekomen tijdens een tyfoon - de „Wilda" - die over het zuiden van Japan trok. On geveer 20 mensen werden gewond. Volgens een mededeling van de po litie zijn meer dan 1000 huizen ver woest of beschadigd. Ongeveer 8000 mensen zijn dakloos geworden. AMSTERDAM, 16-8. De 20-jarige Alkmaarse bouwvak-arbeider B. V„ die in de nacht van zaterdag op zon dag met twee stadgenoten betrapt werd bü een inbraak in een woning aan de Keizersgracht in Amsterdam, is bij zijn vlucht voor de politie van een flat afgesprongen en zondagmid dag aan het opgelopen ernstige in wendige letsel in het Wilhclmina De vier opvarenden konden worden gered BRESKENS, 16-8. Zondagmorgen vroeg is drie mül ten noordwesten van de Noord-Hinder een Belgisch jacht als gevolg van het slechte weer vergaan. De vier opvarenden, drie mannen en een vrouw, werden opge pikt door een Duits kustvaartuig, dat de vuurpijlen van het jacht had waargenomen. Ook de reddingboot „Javazee" uit Breskens is uitgevaren, maar toen deze op de opgegeven plaats kwam waren de opvarenden reeds door het kustvaartuig overgenomen. Daarbij heeft de- vrouw een been gebroken. De geredden werden met het Duitse vaartuig naar Oostende gebracht. Het Duitse kustvaartuig heeft bij de reddingspoging een touw in de schroef gekregen en moest met ver minderde snelheid zijn reis vervol gen. De schipper van de reddingboot acht het niet uitgesloten dat het jacht, waarvan de naam niet bekend is, thuishoort in de jachthaven van Breskens. Ook zijn de namen van de opvarenden van het jacht niet be kend. Gasthuis overleden. Tezamen met een 19-jarige plaat- werker R. M. L. sprong hij naar be neden, waarbij zij zich in het donker in de afstand vergisten en op een twaalf meter lager liggend dak te recht kwamen. V., die op zijn hoofd viel moest in het ziekenhuis worden geopereerd. L. kon na behandeling in het ziekenhuis naar het politie bureau worden overgebracht. Zijn 21-jarige broer, de plaatwerker P. J. L. kon door de politie ter plaatse worden gearresteerd. De buit van deze zo tragisch afge lopen inbraak bedroeg f 1900, Jongens niet hasjiesj vonden onderdak bij politie EINDHOVEN. 16-8. De 20-jarige E. W. uit Neumunster en de 18-jarige F. B. uit Wiesbaden, die zonder geld in Eindhoven verbleven, kwamen za terdagavond xbij de Eindhovense po litie om nachtverblijf vragen. De beide Duitse jongens bleken bij na der onderzoek in het bezit te zijn van hasjiesj, zodat zij op de gast vrijheid van de politie zelfs geen be roep meer behoefden te doen. SUNNY POINT, 16-8. Het vracht schip met 12.540 Amerikaanse raket ten en een landmijn met een dodelijk zenuwgas aan boord is zondagavond uit de haven van Sunny Point in Noord-Carolina vertrokken om met lading en al in de Atlantische Oce aan tot zinken tc worden gebracht. Verwacht wordt dat het Liberty- schip uit de Tweede Wereldoorlog - MOSKOU, 15-8. Het Sowjctrussi- schc rcgcringsblad „Izwestia" meldt dat men de cholera-epidemic in de Sowjct-Unié onder controle heeft. Het blad zegt voorts dat niemand het gebied van Astrakanj heeft mo gen verlaten na de berichten over het uitbreken van deze ziekte in de ze streek. Uit voorzorg zijn er in be paalde havensteden quarantaine maatregelen genomen. Ook in de badplaatsen aan de Krim en de Zwarte Zee zijn maatregelen getrof fen om te voorkomen dat daar te veel vakantiegangers komen. Zij, die in sanatoria of rusthuizen onderdak hebben gekregen, mogen wel naar deze plaatsen, omdat de le vensmiddelen in deze instellingen onder strenge medische controle staan. Maar, zo zegt de „Izwestia" het is bijzonder moeilijk het voedsel van mensen die op eigen houtje en risico naar deze plaatsen gaan. zo naukeu- rig te controleren. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's t t Verliefdheid kijkt, liefde ziel. t WAT 1EQT DE precies twaalf en een halfjaar op de werkplaats werkzaam is. Hij was de ere gast bij het inslaan van de eer ste heipaal. (Wij komen nog nader op dit feestelijke maandagochtend- gebeuren terug). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). gewoond door de koningin, die haar vakantie hiervoor had onderbroken, door prinses Beatrix en prins Claus. Van de zesduizend zitplaatsen en de ruim drieduizend staanplaatsen op het zonovergoten terrein, waren er veel al enkele uren vóór de plechtig heid begon ingenomen. Bij het po dium op het terrein waren de vlag gen van Nederland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Australië en Nieuw-Zeeland halfstok gehan gen, naast een metershoge afbeelding van een der erevelden, waar slacht offers van de Pacific-oorlog begra ven liggen. De herdenking werd door ruim 500 hoogbejaarden en invaliden in en kele zalen van het Congresgebouw gevolgd via een gesloten televisie circuit. SPAUBEEK. De 66-jarige J. A. Speetjes uit Spaubeek is in de Mau- ritsstraat in Spaubeek met zijn brom fiets in botsing gekomen met een mo torrijder, die in een bocht van de straat op de verkeerde weghelft was gekomen. De heer Speetjes overleed ter plaatse; de motorrijder werd ern stig gewond en is overgebracht naar een ziekenhuis in Geleen. Jongen rijdt met tractor woning binnen DOEZEM, 14-8. Vrijdagmiddag is de 16-jarige Albert van der Molen in zijn woonplaats Doezum (gem. Groo- tegast Gr.) met een tractor de wo ning binnengereden der familie J. Hut. De voox-gevel werd totaal ver nield, evenals een televisietoestel en een radio. Ook werd aan het meubi lair schade aangericht. Het ongeluk gebeurde doordat de jongen in een bocht in plaats van op de rem op de gaspedaal trapte. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. de „Baron Rusell Briggs" - door zee slepers- in ongeveer 40 uur op de plaats van bestemming zal zijn ge bracht. Dit punt ligt op 165 mijl ten noordoosten van de Bahama-eilan- den en op 245 mijl ten oosten van Cape Kennedy. De zee is daar 5.000 meter diep. Aan het vertrek was een juridische strijd van enige dagen voorafgegaan. Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk buien Zonnige perioden maar ook plaatse lijk enkele buien; matige, aan de kust eerst nog af en toe krachtige, in hoofdzaak westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. Voor woensdag: Aantal uren zon; 0 tot 8. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 18 aug. Zon op 5.28, onder 19.59. Maan op 20.27, onder 7.08. Volle maan: 17 au^. (4.15). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 aug. 4.01 v.m. 16.17 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 aug. 3.35 v.m. 16.03 n.m. Springtij: 19 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Zondag stond het weer in ons land onder invloed van een depres sie, die van de Ierse Zee naar de Noordzee ti-ok. Er viel niet veel i-e- gen, op de meeste plaatsen 1 tot 3 iTxillimetei', maar de wind nam aan de kust tijdelijk toe tot hard of stox-machtig uit zuid-west. Daarbij werd het in ons land omsti-eeks 19 gx-aden. Ook in de rest van Westeu ropa waren de temperaturen vrij ge matigd, maar in het Midden- en Zuideux'opa werd het op vele plaat sen 25 a 30 gi'aden. De eei'der ge- noemde depressie vei-andert maar weinig van plaats en zal ook dins dag nog boven de Noordzee liggen. Bovexi ons land zal hij een westelij ke stroming in stand houden, waar mee onstabiele lucht wordt aange voerd. Naast opklaringen kunnen dan ook plaatselijk enkele buien voorkomen. In het temperatuuxwer- loop wordt weinig verandex'ing ver wacht. Slachtoffers van Birma-spoonveg herdacht BANGKOK. 15-8. Bij een plech tigheid op een geallieerde begraaf plaats op 110 km ten noordwesten van de Thaise hoofdstad Bangkok zijn zaterdag de ongeveer 2.300 Ne derlanders hei-dacht, die in de tweede wei-eldooi-log bij de aanleg van de zogenoemde Birmaspooi-weg om het leven zijn gekoinen. Boomkweker met tractor verongelukt BAARN. 16-8. Op zijn boomkwe kerij nabij de Zandheuvel in Baarn is zateidagavond de 58-jarige kwe ker J. G. van Dijk uit Lai'en onder zijn eigen tractor tei-echt gekomen en aan de gevolgen daarvan overle den. Een uur na het ongeval werd het gebeurde ontdekt door een Turk die bij de heer Van Dijk in dienst was. Deze raakte echter zozeer in paniek, dat hij eei-st naar Hilversum ging om een landgenoot tc halen en vervolgens naar Lai'en reed om de politie in kennis te stellen. Toen het stoffelijk overschot tegen middei'- nacht onder dc tractor vandaan w.erd gehaald, bleek de heer Van Dijk reeds vijf uur te zijn overle den. Het ongeluk gebeurde, toen de tractor in een bcig mul zand en stro omsloeg. De bestuui-dcr kwam onder het voertuig tci-ccht en is door ver- stikking en dc gevolgen van een aantal kneuzingen oxn het leven ge komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1