(^Y!f\eneer cJ-lanóen, incoc/nito Banketbakkerij Schürmann na ruim 65 jaar definitief beëindigd Variatie in uitkomsten bij onderzoek rentabiliteit van consumptiemelkprijs STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 augustus 1970 Nr. 20453 LANDBOUW EN VEETEELT ZIERIKZEE, 14-8. Vandaag, vrü- dagdag 14 augustus, zal één van Zierikzee'* bekendste zaken defini tief worden beëindigd. Na een pre- riode van meer dan vO'f-en-zestig lange jaren immers zullen vanaf he den - men heeft het deze week al kunnen lezen - de deuren van ban ketbakkerij Schürmann aan de Mol, gesloten zijn. En dat betekent de af sluiting van een tijdperk van een grote reputatie op banketbakkersge- bied; het slot van een lange reeks' beraamde „jaren Schürmann' waar aan in Zierikzee een begin werd ge maakt op 27 april van het jaar 1904, toen de vader van de thans er mee stoppende heer H. R. Schürmann, wijlen de heer J. C. Schürmann, huwde met de Middelburgse banket- bakkersdochter Fr. A. Tapegaay, in de zaak aan de Mol - toen nog Oude Haven - begon afs zefstandig ban ketbakker-kok en als zodanig opvol ger werd van de heer J. Kok, die reeds sedert 1880 in hetze'fde pand als „confiseur-cuisinier" een reputa tie had opgebouwd. Banketbakker H. R. Schürmann herinnert het zich nog wel: do tijd van vroeger jaren, toen de stad Zie rikzee nog kon bogen op een insti tuut als de rechtbank en notabelen als rechters, die uiteraard ook wel eens bij elkaar op visite gingen, bij welke gelegenheden de oude heer Schürmann belast was met de ver zorging van het diner. Banketbakker zijn in vroeger jaren. Dat betekende in de eerste plaats: leren in de praktijk en dat deden zowel de heer J. C. als de heer H. R. Schürmann. Vóórdat vader Schür mann zich vestigde te Zierikzee had hij dan ook ruime ervaring opge daan bij bekende banketbakkers en hotels in een aantal plaatsen in het land. De heer H. R. Schürmann kon dus wat vakkennis betreft nergens beter terecht dan in de eigen zaak en dat is wel de verklaring van het geheim van de vele eigen recepten, die - in dit .geval letterlijk - over gingen „van vader op zoon" en ge durende meer dan 65 jaar succes z ouden garanderen en een basis vormden van vele specialiteiten. Banketbakkerij Schürmann kan im mers bogen op een reputatie als het gaat om zaken op het gebied van ge bak en koekjes in de luxe sector, met als „toppers" lekkernijen met fraaie namen als profetenbrood - in de bekende typische ruitvormige doosjes - frou frou, letterkoek, ge vulde boterkoek, alles volgens eigen - oud - recept. Nog een succes, meer van deze tijd: de florentines en niet te vergeten: het speciale crème-gebak en „de taarten van Schürmann". Ja „dat was het dikwijls wel": een taart uit deze bakkerij, bijv. een schuimrand taart of een zogeheten „profiterol", Dat ging zo met zo'n „profiterol": een harde Wener-plak werd opge werkt met kleine, met gele room en slagroom gevulde, soesjes. De „to ren" die was ontstaan werd met schuim geglaceerd en afgewerkt met chcolade-fondant. De heer H. R. Schtirmann, thans 6'5 jaar, nam de zaak van zijn vader over in 1941. Werd er tot dan nog altijd gewerkt met een kolenoven, enkele jaren na de oorlog werd ovez-geschakeld op een gasovon. (De oude heer Schürmann werkte ove rigens nog vele jaren met hart en ziel mee in de zaak van zijn zoon.) Het spreekt intussen we! vanzelf dat „het gezicht" van de banket bakkerij niet ajleen maar kon wor den gemaakt door het werk - al De naam van de Noord-Franse ha venplaats Boulogne sur Mer, heeft te Bruinisse een aparte klank, want naast Parijs is het Boulogne, waar mosselen voor Frankrijk terecht ko men. Boulogne is dc plaats waar dc mosselauto's naar toe rijden. Van de ze plaats uit worden de mosselen die niet rechtstreeks per auto naar Pa rijs gaan. verder over Frankrijk ge distribueerd, of per trein verder naar Parijs verzonden. werd het nog zo geprezen - dat in de bakkerü werd verricht. Aan het succes van deze aloude, thans opge heven Zierikzeese zaak werd immers in belangrijke mate bijgedragen door mevrouw Schürmann-Evertse. die temidden van het in al die jaren Franse geld t.o.v. de Belgische francs die men gekocht had, aanvankelijk nogal moeilijkheden op te leveren, maar alles kwam op zijn pootjes te recht. De vis in de visstalletjes te Oosten de smaakte uitstekend, evenals het gezamenlijke diner, dat in Vlissingen geserveerd werd. Chauffeur Cor Dekker bleek een goed autobusbestuurder en een kun dig reisleider. vrijwel ongewijzigd gebleven fraaie oude winkelinterieur wist te zorgen voor een geheel eigen sfeer. Het is zoals een klant het deze week nog uitdrukte: „Zierikzee is Zierikzee niet meer als Schürmann er niet meer is MUSSELKANAAL. In Musselka- naal is tijdens werkzaamheden op het dak van de graansilo's van alge meen belang de 47-jarige loodgieter H. Bellinga door het dak gezakt. De man kwam 12 meter lager op een betonvloer van een lege graansilo terecht en was op slag dood. KERKNIEUWS Geref. Gemeenten in Ned el and - BRUINISSE. Donderdag 20 augus tus, 7.30 uur, student v. d. Berg. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kamerik, Oud-Alblas en IJsselmuiden dr. C. A. Tukker te Kinderdijk; te Houten J. P. Verka de te Nieuwe-Tonge. Bedankt voor Rouveen J. Noltes te Ridderkerk. Geref. Kerken Benoemd tot vormingsleider aan Den Alerdinck te Laag-Zuthem C. van Noort te Dronten, die deze be noeming heeft aangenomen. Beroepen te Meppel B. Koekkoek te Waddinxveen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aalsmeer K. Boer- sma te Haarlem. Hoofdbestuur van de C.B.T.B. bezoekt Schouwen-Duiveland Het hoofdbestuur van de Ned. C.B.T.B. hoopt op 28 augustus aan staande een werkbezoek te brengen aan Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakke. Op het programma staat een rondrit over de beide ei landen en wat Schouwen-Duiveland betreft, een bezoek aan een fruit- teeltbedrijf te Haamstede en aan een gemengd akkerbouw-veehouderij bedrijf te Kerkwerve. Na afloop van deze bezoeken zal een ontmoetingsavond met de leden wor den georganiseerd in „De Blauwe Keet" te Oosterland, waar met de leden van gedachten zal worden ge wisseld over actuele landbouwpoli tieke zaken. BRUINISSE Meer licht in de raadszaal Het dient te worden afgewacht of de drie nieuwe gemeenteraadsleden meer licht in de gemeentepolitiek van Bruinisse zullen brengen. Het gemeentebestuur in oude samenstel ling zorgde inmiddels al voor meer licht in de raadszaal, door in de noordgevel (bovenverdieping) een lichtkozijn aan te brengen. Het is de bedoeling dat de raadszaal, in de tijd dat ze niet dienst doet voor het houden van vergaderingen of het sluiten van huwelijken, door het se cretarie-personeel zal worden bezet, omdat het op de eigenlijke secretarie wat nauw behuisd is. Te zijner tijd wordt het gemeentehuis verbouwd. Met hand in snijmachine geraakt Zuivelhandelaar L. W. van de Vreede te Bruinisse had het onge luk bij het bedienen van de klanten in zijn zak, met zijn hand in de snij machine te raken, waardoor hij ern stig aan de duim werd gekwest. Dokter Van Hoof, vervanger voor dokter Van Leeuwen verleende heelkundige hulp. Aandelenbezit Waterleidingmaatschappij De gemeente Bruinisse bezit 64 aandelen in de N.V. Waterleiding Mij. Midden-Zeeland. Nu ook Zeeuws-Vlaanderen in de Waterlei ding Mij gaat mee draaien, moet dat aantal terug worden gebracht tot 20. De verjaardagbus, die gepresen teerd wordt aan de jarigen in de Ned. Herv. Gemeente bevatte in de maand juli t.b.v. het Verjaardag fonds f 212, DEN HAAG, 13-8. Het onderzoek van het Produktsehap voor Zuivel met betrekking tot de rentabiliteit van de consumptiemelkbedrüven heeft een vrij grote variatie in de uitkomsten te zien gegeven, Het uitgangspunt van de minister van economische zaken bij de toe stemming tot prijsverhoging van consumptiemelk met één cent, dat er SPORT KORFBAL Adspiranten All-Rcady - Brouwershaven 3-1 Gesterkt door mooi weer, hetgeen ook nog wat publiek trok, speelden de adspiranten in het begin van de wedstrijd nog al gelijk op, doch ge lukte het M. Grunsven na 7 minu ten Brouwershaven de leiding te ge ven (0-1). Hierna kwamen de All- Ready-adspiranten iets beter in hel spel en wist Sjaak Dekker 5 minu ten later mt een afstandsschot de gelijkmaker te scoren (1-1). Het spel ging over en weer, maar in de 20e minuut was het Cora Krijger, die de All-Ready-adspiranten de leiding gaf (2-1) en kon zelfs André Achter berg na 5 minuten de stand nog \>er- hogen tot 3-1. Na de rust ging het spel ook gelijk op en beide ploegen probeerden alles te doen om nog tot scoren te komen, doch toen scheids rechter Hage het einde blies was er in de eindstand geen verandering meer gekomen en konden de All- Ready-adspiranten dus de punten van deze wedstrijd, door hun 3-1 overwinning, thuis houden. Gemakkelijke kraak PRINSENBEEK, 13-8. In het ge meentehuis van Prinsenbeek hebben onbekenden kans gezien ongeveer f 4000,uit de kluis te stelen. Zij konden daarin doordringen door de sleutel van de kluis uit een afgeslo ten bureaula te halen. Deze konden zij weer openen met de sleutel, die in een ander bureau werd bewaard. In februari 1969 werd uit het hulp gemeentehuis van Prinsenbeek een bedrag van f 5000,gestolen. Slachtoffers in strook van Gaza JERUZALEM, 13-8. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, heeft donderdag in het parlement te Jeruzalem meegedeeld dat er sinds het eind van de zesdaagse oorlog in 1967 18 Arabische kinderen en 24 vrouwen om het leven zijn geko men bij overvallen van Arabische guerrillastrijders in de bezette strook van Gaza. 194 Arabische kinderen en 93 vrouwen liepen verwondingen op. Herdenking gevallenen Pacific-oorlog DEN HAAG, 14-8. Van heinde en ver, lot uit de Verenigde Staten, Canada en Australië toe, zullen za terdagochtend rond tienduizend mensen naar het Congresgebouw in Den Haag komen om daar 25 jaar na de capitulatie van Japan en het einde van de Tweede Wereldoorlog allen te herdenken die in de Japan se kampen of daarbuiten omgeko- •3o[Joo-otjpBci op suapftj uftz uaur hem neer. Maar Vlaming kreeg plot seling de brutale moed van vroeger terug. Hij keek de man voor hem met opgetrokken wenkbrauwen aan en antwoordde op koude toon: „Me neer Hoolwerf, jullie zijn allemaal schooiers, weet je dal? En nu mag je. voor wat mij betreft proces-verbaal opmaken wegens belediging van een ambtenaar-in-functie, ik neem er geen woord van terug. Ik woon hier nu ruim drie maanden als een be hoorlijk mens en ik heb niemand ook maar één strobreed in de weg gelegd. Wat m'n verleden betreft, daar wil ik alleen dit van zeggen: ik heb de straf daarvoor uitgezeten tot en met de laatste dag. Van dat ogen blik af ben ik net weer als ieder an der mens en bezit ik dezelfde plich ten, maar ook dezelfde rechten. Aan die plichten heb ik me gehouden, nu sta ik ook op mijn rechten. En één van die rechten is. dat ik mij niet alles laat aanleunen, wal men in deze woning, die ik huur en op tijd betaal, tegen mij wenst te zeggen. „Hij 'stak zijn vinger uit in de rich ting van de deur. „Èn nu: eruit. En als dit soms voor jullie een motief zou zijn om mijn verblijfsvergunning niet te verlengen, dan zal me dat ook een zorg zijn, want ik ben beslist niet met Dorringen getrouwd. Ik vind ergens anders ook wel weer een onderkomen." Hoolwerf was bij die laatste woor den gaan glimlachen en liep terug naar de stoel aan de andere kant bij het raam en ging op zijn gemak weer zitten. Hij haalde een pakje sigaret ten uit zijn zak en hield het dc an der voor. „Meneer Vlaming, soms zijn wij, politiemensen, aan één kant een beetje doof. Dat was net ook het geval. U zei iets. wat wij allemaal waren, maar ik heb het niet goed verslaan. Dat hindert niet. Steekt u globaal een tekort van een kwart cent zou bestaan, is dan ook niet juist. Hierop werd de nadruk gelegd in de openbare bestuursvergadering van het produktsehap, die woensdag in Den Haag is gehouden. Door het bestuur werd gesteld, dat het pro duktsehap terzake van prijsstellingen alleen adviserend kan optreden, zo wel ten aanzien van het bedrijfsle ven als ten aanzien van het ministe rie van economische zaken. Volgens het bestuurslid dr. E. van de Wiel komt de consumptiesector, ondanks de prijsverhoging met één cent, on geveer twee cent per liter te kort over het melkprijsjaar 1970-1971, zulks berekend op basis van het in april uitgebrachte prijsadvies. Het bestuur hechtte zijn goedkeu ring aan het financiële rapport van het Nederlands Zuivelbureau. Te vens werd goedgekeurd de herziene begroting voor 1970 van dat bureau, hetgeen inhoudt dat het produkt sehap een bedrag van f 20.650.000, aan subsidie zal verlenen voor de propaganda-activiteiten van dit bu reau in binnen- en buitenland. Zes maanden voor veroorzaken dodelijk ongeluk in Middelharnis ROTTERDAM. 13-8. De rechtbank in Rotterdam heeft donderdag de 28-jarige storlwerker Elbert K. uit Middelharnis tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Elbert K. reed op 28 juni van dit jaar in Dirksland bij het uitgaan van de kerk een 17-jarig meisje aan. Ze werd zo zwaar gewond dat zij bin nen een uur overleed. De storlwer ker, die met een snelheid reed van 60 kilometer per uur en onder in vloed was van alkohol, reed na het ongeluk door. Hij probeerde zich aan arrestatie te onttrekken. De officier van justitie eiste veer tien dagen geleden acht maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Ook de rechtbank bepaalde donderdag dat de stortwerker drie jaar niet mag autorijden. i1 Brandweer commandant van Bru Ji was paraat BRUINISSE, 14-8. Toen vo- rige week een brandmelding op het gemeentehuis kwam en de sirene moest worden inge- drukt was de wnd. brand- weercommandant de heer L. 1 Kik, juist op het gemeente- huis, om getuige te zijn bij het huwelijk van zijn broer. Maar 1 de sirene houdt daar geen re- 11 kening mee, de zondagse kle- ding moets uit, en het brand- weeruniform moet worden i1 aangetrokken. f De huwelijksplechtigheid moest dan maar even wachten voor zover dat nodig was. Ge- 1lukkig was de brand van wei- nig betekenis, zodat va een half uurtje, alles weer nor- 1 maal doorgang kon vinden. 1 Vader Kik, die ook lid van het brandweerkorps was in 1 zijn goede dagen had voor de f. situatie volledig begrip. De 1 brandblussing gaal voor. door FRANK VAN FALCKENOORT een sigaret op en maakt u zich niet kwaad. Dat doeik ook niet. Dat heeft zo weinig zin. We gaan eerst rustig een sigaret roken. En als ik u gerust kan stellen: de gemeentepolitie van Dorringen heeft niets tegen u, abso luut niets. Als u zich gedraagt als ieder ander behoorlijk mens meneer Vlaming, dan is dit 'alleen maar een reden om verheugd over te zijn.**Vaaroiïi geef ik u anders de tip voor wat betreft uw verblijfs vergunning? Als ik lelijk had willen doen, had ik kunnen zeggen: Me neer, de drie maanden zijn om, dus: opgemarcheerd, weg uit Dorringen. Inplaats daarvan zeg ik: Gaat u naar het gemeentehuis en daar zal men uw verblijfsvergunning zonder enig bezwaar voor drie maanden verlengen. En dan gaat u ineens te gen mij te keer? Nooit geweten, dat schrijvers zo agressief waren.!' Vlaming had aarzelend een siga ret genomen en er de brand in ge zogen aan het vlammetje, dat Hool werf hem voorhield. Terwijl hij rookte, haalde hij zijn schouders op en antwoordde: „Laten we elkaar niet voor de gek houden, meneer Hoolwerf. Als u zoveel van mij weet moet het u bekend zijn, dat ik tot voor kort geen schrijver was. Laten we heel voorzichtig zeggen, dat ik thans pogingen -in het werk stel om het te worden. Hebt u er bezwaar tegen?" „Niet in het minst" antwoordde Hoolwerf. genoegclijk achterover leunend. '„Dat neemt toch niet weg, dat ik u een paar vragen wil stellen. U bent helemaal niet verplicht er op te antwoorden, want nogmaals: wij hebben niets tegen u. Maar als u niets te verbergen hebt. wel, dan lijkt mij het toe, dat u die vragen zult willen beantwoorden". (wordt vervolgd) FEUILLETON De verzending naar Boulogne be gint eerder dan naar Parijs. Waar schijnlijk was dat één van de achter gronden, dat men op het idee kwam, het jaarlijks zomerreisje, dat door de heer S. Beekman c.s. (totaal 50 per sonen) dit jaar eens naar Boulogne te maken. Men heeft geluk gehad, want voor al na de Franse stad Calais, begint een zeer fraai glooiend en heuvel achtig landschap, met prachtige ver gezichten. Men zag niet alleen het diep-blauwe water van de Atlant ische Oceaan, maar men zag aan de overzijde van dat Kanaal ook de krijtrotsen van Engeland uit zee op rijzen, iets wat maar zelden voor komt, want meestal is het daarvoor niet helder genoeg. In Calais bleken de taal en het VISSERIJBERICHTEN De aanvoer van conguinptiegarnalen DEN HAAG, 13-8. In de donder dag gehouden bestuursvergadering van het produktsehap voor vis en visprodukten heeft de voorzitter drs, D. J. van Dijk meegedeeld, dat de aanvoer van consumptiegarnalen in de maand juli 42.9 ton bedroeg voor een waarde van f 1.001.200,In ju li 1969 bedroeg de aanvoer 552 ton voor een waarde van 959.848 gulden. De gemiddelde prijs was nu f 2.33 per kilogram, tegen in juli 1969 f 1.74 per kilogram. Brandvveercolleclic naar Hellevoetsliiis ROTTERDAM, 13-8. Dc Rotterdamse brandweervcrzamcling zal, als dc gemeenteraad van Rotterdam akkoord gaat met het desbe treffende voorstel van b. en w., nog voor het einde van dit jaar ondergebracht ztfn in het Nationaal brandwcermuscum te Hcllc- voctsluis. Deze collectie bevindt zich thans in het complex van dc Roteb - dc gemeentelijke rcinigings-, ontsmettings-, transport- en brand weerdienst - aan het Kleinpolderplcin. In de ruimte daar, een ga- ragcloodsjc, kan dc collectie, niet alleen bestaande uit literatuur en foto's, maar ook uit oude brandspuiten van dc vorige eeuw en dc bekende slangenwagcns van dc vrijwillige brandweer, niet voldoen de tot haar recht komen. „Bovendien", aldus dc heer B. Vosscnaar. hoofd van de afdeling brandweer van dc Roteb, „is bet bezoek ge ring. Er komen nog geen 2000 mensen per jaar". De heer Vossenaar verwacht dat in Hcllevoctsluis het echt specifieke karakter van dc Rotterdamse verzameling bewaard kan blijven. Voor 30 jaar LENINGRAD. De Duitsers hebben in hel Oosten de grote aanvalsope- raties met succes volbracht. De om singeling van Leningrad werd in een taai gevecht om de modernste ver dediging sinslallaties nauwer toege haald. De herhaalde tegenaanvallen van de vijand welke gesteund wer den door zware pantserwagens stortten ineen. ZIERIKZEE. Advertentie. Regen pijpen voor dames en kleine heren maatjes. DEN HAAG. De sekrelaris-gene- raal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft bepaald dat volgens het leerplan van de scholen voor het geven van gewoon lager onderwijs in het 7e leerjaar minstens drie uur aan de Duitse taal zal moeten worden besteed. DREISCHOR. De korenmolen al hier is( na bijna een eeuw in eigen dom en exploitatie van de familie V. te zijn geweest verkocht. Deze mo len welke volgens deskundigen een maalwerk van bijzonder degelijke konslruktie be~.il werd in het jaar 1739 op last van de toenmalige landsheer gebouwd. De molën zal door de nieuwe eigenaar worden voorzien van gestroomlijnde wieken en de nieuwe naam is de „Koekoek". Wij hopen dat deze molen nog lang zyn funktie zal volbrengen. NOORDGOUWE. De in 1642 ge- slichtte Hervormde kerk alhier zal worden gerestaureerd. Deze kerk is historisch gezien van bijzonder groot belang voor ons eiland. STAVEN1SSE. Van prnvinciewege heeft men een aanvang gemaakt met het beplanten van de provinciale weg naar St. Maartensdijk. Een kant van de weg zal met bomen be- plant worden. De andere kant van de weg zal met struiken beplant worden. Dit alles :nl het tol nu toe wat eentonige landschap scllig ver- Vlaming kreeg weer een vreemd gevoel. Die snuiter staat me voor de gek te houden. Hij weet waarschijn lijk meer van me. Maar wat? Wat wil-ie van me? „De schrijverij wordt in ons land niet zo heel best betaald, meneer Hoolwerf." „Ach nee, daar hebt u gelijk in, meneer Hansen. De een duizend gulden voor een roman van drie honderd bladzijden, de ander drie jaar voor een verkeerd geschreven handtekening op één vel papier. Zo gaat het in het leven. Wat zul je er aan doen, niet?" Hoolwerf draaide zich met een ruk om en keek naar de man, die nog steeds, in zijn leunstoel bij het raam zat. Deze omklemde de leuningen met beide handen keek ontzet in de grijze, harde ogen van de recher cheur, die langzaam terugwandelde naar de man bij het raam. Hij bleef vlak voor Vlaming staan en obser veerde hem onafgebroken. Met de handen in de zijde staande, knikte hij en zei tenslotte: „Wat dunkt u ervan, meneer Hansen, alias meneer Vlaming, Jan Vlaming laatste woon- cn verblijfplaats de Strafgevangenis te Scheveningen, zullen we nu eens als grote mensen onder elkaar bab belen? Nou?" 10 Ik ben er weer bij, was dc eerste reactie van Vlaming. Op de een of andere manier zijn ze er achter ge komen. Maar ik ontken alles. Laten zc maar met bewijzen komen. Ik heb alles goed uitgekiend en geen fout gemaakt. Ik weet het. heel zeker. En al kent hij mijn ware naam en heeft hij in mijn verleden gesnuffeld, dat wil nog niet zeggen, dat ik me zo maar in mijn nek laat pakken. Nog steeds keek do rechercheur op in de winkel Geslaagde Bruinisser personeelsreis naar Boulogne

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3