ij# Zenuwgas in de oceaan. AGENDA Gemeenteraad Bruinisse komt in openbare vergadering bijeen BLIK DOOR HET WERELD Het wereld-afvalprobleem Oud altaar opgevist uit de Oostersclielde Rode Kruis-bureau voor drug-informatie Vereniging Milieuhygiëne over vestiging Pechiney in Sloegebied STREEKNIEUWS BRUINISSE, 14-8. De gemeente raad van Bruinisse komt op vrijdag 28 augustus in openbare vergadering bijeen. Nu het bejaardentehuis zijn vol tooiing nadert moet worden gezorgd, dat ook de toegangswegen in orde zijn. Er liggen voorstellen ter tafel om een stukje grond aan te kopen van de heer C. Kik en twee garages van de heer S. Beekman en de daarbij behorende grond. De garages zullen worden gesloopt. Ditzelfde zal ge beuren met enkele houten opstallen op het erf van de heer Jac. Goud zwaard. De onbewoonbaar verklaarde wo ningen, Molenstraat 10 en 12 zijn door de gemeente aangekocht. Indien de raad deze aankoop goedkeurt kan in de Molenstraat op dezelfde plaats straks een nieuw pand worden ge bouwd. De kosten van het grondonderzoek voor een nat industrieterrein in de Stoofpolder waren hoger dan ge raamd, B. en W. vragen daarom aan de raad hen een aanvullend krediet te verschaffen. Het kaartenbestand van de gemeen te (Bevolkingsregister, woningregis- ter, Dienstplichtregister, Kadaster- kaarten en diverse belastingadmini- stratiekaarten) omvat 13600 kaarten. Krediet wordt gevraagd om al deze kaarten onder te brengen in een z.g. mini-lift, een modern opbergsysteem. Krijgen b. en w. hun zin dan krij- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Mr. J. A. W. Burger, lid van de Eerste Kamer voor de P.v. d. A., heeft minister Polak (justitie) schriftelijk gevraagd of deze kans ziet bij de toepassing van de voorschrif ten wat meer menselijkheid door zijn apparaat te doen betrachten. AMSTERDAM. Op de Burgemees ter de Vlugtlaan in Amsterdam-west is een bus van het gemeente-vervoer- bcdyijf frontaal tegen een tram ge botst. De buschauffeur, de 55-jarige J. W. Borgemeester, werd ernstig ge wond en moest in een ziekenhuis op genomen worden. DEN HAAG. De 39-jarige metse laar P. T. V. uit Den Haag, een be kende van de politie, heeft bekend op 25 juli bij het juweliersbedrijf Poons in Den Haag een kraak gezet te hebben, waarbij voor f 113.000, aan sieraden werd buitgemaakt. AMSTERDAM. Volgens een ver tegenwoordiger van het Russische staatsreisbureau In tourist in Am sterdam, geeft de cholera-epidemie in de Sowjet-Unie geen aanleiding om vakantiereizen te annuleren. Het hoofdkantoor in Moskou had hem verzekerd dat alle reisprogramma's normaal zullen doorgaan. ZEIST. Om diegene, die bij een aanrijding betrokken is en niet weet. wat hem te doen staat, te helpen, verstrekt de gemeentepolitie van Zeist voortaan aan de betrokkenen formulieren ,op de achterkant waar van wordt gewezen op wat men kan doen indien men meent dat de schuld van de aanrijding bij de tegenpartij ligt- VLA AR DINGEN. In een langs de kampeerboerderij „De Hoogkamer" te Vlaardingen gelegen sloot, is het driejarige Engelse jongetje Lee Nel son door verdrinking om het leven gekomen. Het kind verbleef met zijn ouders in een caravan op het kam peerterrein. Het moet spelenderwijs te water zijn geraakt. HEES. Op rijksweg 55, onder de gemeente Geffen, is de 40-jarige heer A. J. BloemeTs uit Oss met zijn auto door onbekende oorzaak tegen een boom gereden en ter plaatse overle den. De auto werd totaal vernield. DEN HAAG. De namen van de drie Nederlandse militairen, die jl. woensdag bij een verkeersongeval in Suriname om het leven kwamen, lui den: de 28-jarige eerste luitenant M. van Ravenhorst uit Veenendaal, de 21-jarige dpi. soldaat J. H. M. C. Valk uit Apeldoorn en de 21-jarige dpi. soldaat J. D. Lassche uit Valther- mond (gemeente Odoorn). Ernstig ge wond werd de 21-jarige dpi. soldaat eerste klasse P. C. Schipper uit Den Haag. Nog een. laatste herinnering aan het succesvolle korfbalseizoen van All-Ready 1969/70, kampioen van de 2e klasse Zeeuws korfbal. Geheel rechts trainer A. C. H. Wurth, door wiens toedoen de rood-zwarten veel bereikt hebben! gen de volgende verenigingen een bescheiden subsidie: het jeugdcomité Wielerbelangen, de Ver. tot Bescher ming van Voetgangers en het comité Wielerwedstrijden Bruinisse. Een parkstrook langs de Delta straat zal in de toekomst de bewo ners van het bejaardentehuis veel genoegen verschaffen. Er komen daar echter niet alleen zitbanken en tegelpaden, maar ook een zandbak en speelwerktuigen voor de jeugd. En misschien, als de gemeente toe vallig eens over ruime geldmiddelen zou beschikken, ook wel een rol- schaatsbaan. Maar alles kan niet in eens. Naast hamerstukken als bezoldi gingsverordening gemeentepersoneel en nacalculatietrend, wordt de raad ook dé rekening gepresenteerd van de reiskosten, die burgemeester Hok ken maken moet omdat hij nog steeds in Sliedrecht woont, wegens gebrek aan een woning te Bruinisse. Omdat de jeugd in de oude nieuw bouw zich achtergesteld voelt bij die in Plan West wegens het ontbreken van een speelveldje, wordt voorge steld twee tuinen achter de Prinses Wilhelminalahn in te lichten als speelveld voor de jeugd. Een apart punt is de subsidie-aan vraag van de kerkvoogdij der Neder lands Hervormde' Kerk, om subsidie voor het godsdienstonderwijs op de Openbare School. B. en W. konden hierover niet tot een eensluitend preadvies komen en zo bereiken in feite drie voorstellen hierover de raad. Van drie leden van de raad zal afscheid worden genomen. Üe Verenigde Sluten guan 67 ton zenuwgas midden in de oceaan gooien, iets waartegen van alle kanten ijverig geprotesteerd wordt de laatste tijd. Dit is een beetje cu rieus want over het vernietigen van de raketten met deze giftige lading wordt al meer dan een jaar gecon fereerd. En in die tijd is nog nie mand op de proppen gekomen .met een oplossing die minder risico's in zich bergt. 1-Iet Amerikaanse leger heeftnog gesuggereerd de boel te vernietigen in een kernexplosie, maar daarvoor liep helemaal verder niemand warm. De zinnigste plek om het gif te lozen is dan nog de Atlantische Oceaan, zoals tenminste driemaal eerder ook is gebeurd: in totaal heb ben de V.S. twaalf maal een afge dankt schip volgeladen met rommel die zij kwijt wilden en het vervol gens naar de oceaanbodem gestuurd. Trouwens de Amerikanen hebben hiervan ook niet het monopolie: al lerlei griezelige afvalstoffen van kernreactoren zijn ook vanuit Eu ropa op deze wijze met een enkele reis verscheept. Het is natuurlijk makkelijk om te zeggen zoals bijvoorbeeld de Sunday Times doet, dat de V.S. die het ze nuwgas gemaakt hebbenhet dan ook maar ergens binnen hun eigen grenzen in een berg moeten begra ven - gaat er dan iets mis dan treft het tenmiste ook het Imid dat zo nodig dit perverse wapen moest vervaardigen. Vissterfte Het is een redenering die in het bijzonder de Britten niet conse quent kunnen volgen: ook zij ge bruiken op vele wijzen de omrin gende zeeën als een gratis riool voor radio-actieve afvalprodukten die nutuurlijk ook in een verlaten mijn gestopt konden worden - wel liswaar met het risico dat door een grondverschuiving, een aardbeving of zoiets van alles weer vrij kan ko men dat gevaarlijk is voor de mens. Logisch dat de Amerikanen met het zenuwgas ook zo'n gevaar niet voor lief nemen. En dus? De oceaan, ook al bestaat er inderdaad een in ternationaal verdrag over het ge bruik van de zee en is er een V.N.- resolulie over het gebruik van de zeebodem. Wal dit laatste betreft gaat het vooral om gevaar voor men sen dat vermeden moet worden. Het zenuwgas heeft al geen lang leven en zo diep onder water is het tot onschadelijkheid verdund voor het in de buurt van de bewoonde wereld komt - maar de vis hoeft niet te juichen, die kan er licht aan sterven. Die vis kan trouwens door ander afval ook radioactieve be standdelen komen te bevatten waar door ze gevaarlijk wordt voor con sumptie - eigenlijk een reëler ge vaar ook al is dit evenmin nog erg groot. Wat ivel duidelijk wordt is dat de wereld - en niet alleen de V.S. - be zig is zo onnoemelijk veel gevaar lijk afval te vervaardigen dat het opruimen ervan een enorm pro bleem wordt. Een internationale re geling hiervoor - die ook het ze nuwgas misbaar van nu overbodig gemaakt had - zou er allang hebben moeten zijn. Tien maanden voor verkrachting AMSTERDAM, 14-8. Dc Amster- damse rechtbank heeft hedenmorgen de 20-jarige groentehandelaar v. d. H. uit de hoofdstad, wegens ver krachting en aanranding van een 15- jarige scholiere veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en af trek van het voorarrest. SHV betaalt 47 miljoen voor Gevelte-Groenpol UTRECHT, 14-8. De Steenkolen Handels-Vereniging te Utrecht doet een bod van ca. 500 pet. op de aan delen Geveke-Groenpol. Geboden wordt f '50 in contanten pips f 50 acht driekwart pet. obligaties S. H. V. voor één aandeel Geveke. In to taal kost deze transactie de S.H.V. f 46 a f 47 min. OOSTERLAND. - Een recente foto van het oude „Dorpshuis" op de markt te Oösterland. De zeer bouwvallige staat van het gebouw is duidelijk waar neembaar. Gehoopt wordt dat spoedig verandering in deze situatie gebracht kan worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 14-8. Vergezeld van een aantal archeologen heeft schip per K. J. Bout uit Colünsplaat deze week in het „Schaar van Colüns plaat" - een deel van de Ooster sclielde - een compleet altaar opge vist, gewüd aan dc godin Nchallcnia. Schipper Bout had op 15 april stuk ken steen opgevist, waarvan liü ver moedde dat ze wel eens heel oud kon den zü'n, reden waarom de stenen werden gezonden naar het Oudheid kundig museum in Leiden. Daar be sloot men zelf eens mee te varen en op dc plaats waar de vondst was ge daan nogp eens zijn geluk te beproe ven. De 'stenen Waren namciyk in Leiden herkend als altaarstukken van ongeveer tweehonderd jaar vóór Christus. LONDEN. De Britse politie heeft bij een inval in een woning in Zuid- Londen een grote voorraad explo sieven en zelfgemaakte bommen ge vonden. De wapens zouden bestemd zijn voor gebruik in Noord-Ierland. MEXICOSTAD. De afgelopen ne gen maanden zijn in Guatemala tienduizend mensen gestorven als gevolg van een dysenterie-epidemie in Midden-Amerika. JERUZALEM. Israël en dc Duitse Bondsrepubliek hebben een akkoord gesloten, op grond waarvan West- Duitslattd als economische hulp aan Israël voor dit jaar een bedrag van 140 miljoen mark beschikbaar stelt. DEN HAAG, 14-8. Ilct Nederland se Rode Kruis Heeft een bureau voor druginformatie ingesteld. Het bu reau heeft zich allereerst georiën teerd op de werkzaamheden omtrent Kaas vaatjes gestolen LEEUWARDEN, 13-8. Uit de zui velfabriek van Wirdum bij Leeu warden zijn 285 kaasvaatjes gestolen. De vaatjes werden een voor een door de daders via een opengebro ken raampje naar buiten gehaald en waarschijnlijk op een auto geladen. De totale waarde bedraagt onge veer f 5.700,Van de daders ont breekt nog elk spoor. drugs en druggebruik van dc depar tementen van sociale zaken en volks gezondheid, van cultuur, recreatie en maatschappctyk werk en van justitie. Het bureau krijgt twee taken: dc samenstelling eh uitgave van een in- lichtingengids, waarin alle namen en adressen voorkomen van de over heidsinstanties die zich met jie pro blemen van drugs en druggebruik bezighouden en de vervaardiging van een catalogus die de vindplaats zal aangeven van zoveel mogelijk publi- katies (boeken, brochui-es en artike len) met betrekking tot dit onder werp. Het bureau wil onder meer te we ten komen welke particuliere orga nisaties zich met het probleem van druggebruik bezighouden. MIDDELBURG, 13-8. De Zeeuwse Vereniging voor Milieuhygiëne heeft een open brief aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland verzonden met de volgende inhoud: „Naar wij vernemen zal een gebied van nog te berekenen straal rondom de alluminiumfabriek van Pechinny in het Sloegebied geen vee mogen of kunnen grazen. De omvang van dit gebied zal uitdrukkelijk in het rap port van de zogenaamde convenant commissie worden genoemd. In datzelfde gebied zal dc teelt van groenten en fruit eveneens af te ra den zijn in verband met de fluorop- name van het gewas en de gevaren hiervan voor de volksgezondheid. Indien inderdaad door de vesti ging en uitbreiding van industrieën in 't Sloegebied ook 't bedrijven van tuinbouw in de omgeving onmogelijk wordt, zal dit een belangrijke schade veroorzaken, waardoor burgers ge troffen worden, wier rechten op schadeloosstelling tot nu toe door geen enkele instantie worden onder steund. Het zijn de bewoners van de streek die bij hun huis een lapje moestuin hebben en die in dat geval hun eigendom in waarde zien ver minderen door de beperking van de gebruiksmogelijkheden en tezelfder tijd zich een mogelijkheid lot recre atie en tot verhoging van het reële gezinsinkomen zien ontnemen. Dc constante waarde van dit ge derfde inkomen zou door de vervui ler moeten worden vergoed. Het be hoeft echter geen betoog, dat deze schade tot zeer hoge bedragen kan oplopen, afgezien nog van een mogc- tykc aantasting van dc volksgezond heid. De vereniging Milieuhygiëne Zee land wil er daarom bij het college op aandringen: in de eerste plaats aan de industrieën die zich in het Sloe gebied willen vestigen zodanige voorwaarden te stellen, dat de mi lieuvervuiling met alle mogelijke middelen wordt beteugeld. Het is nl. technisch mogelijk de vervuiling tol praktisch nihil terug te brengen. In de tweede plaats dc controle, die door de Keuringsdienst van Waren wordt uitgevoerd over ter veiling aangevoerde luinbouwproduklcn, uit tc strekken tot dc oogst van particu liere moestuinen teneinde de gebrui kers te beschermen tegen opname van verontreinigde sloffen. „Wij zul len het op prijs stellen de mening van uw college hieromtrent te ver nemen", aldus dc brief. Deskundigen menen dal het gebied dat lijdt onder do fluoruilsloot van Pcchinne onge veer twintig km groot is. Zij base- ren hun uitspraak op diepgaand onerzoek in de Ver. Staten. Het was totdusver alleen bekend, dat in Domburg in dc voor-christe lijke tüd de godin Nehallenia werd vereerd. Nu blijkt dat ook in andere plaatsen in Zeeland het geval te zün geweest. (Aldus verneemt het ANP). ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. De afdeling Zierikzee van do Ned. Chr. Vrouwenbond komt in vergade ring bijeen op 19 augustus a.s., in het Herv. verenigingsgebouw. In deze bij eenkomst zal het onderwerp „Gast vrouw op vijfduizend meter" worden besproken door mevrouw De Kup te Haamstede. DKEISCHOR Duivelandse Plattelandsvrouwen op reis De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Duiveland start het aanstaande winterseizoen reeds op donderdag 27 augustus aan slaande met een uitstapje naar Wal cheren. De dames vertrekken van uit Zierikzee per boot naar Vbere \Vaarna in Veere een bezoek zal wor den gebracht aan Atelier „De Scha- pekop". Daarna volgt een wande ling door het oüde Veere mol een bezoek aan de Schotse huizen aan de kade. Per lijnbus gaat de reis verder naar Middelburg. In de Zeeuwse hoofdstad gaan de dames in de abdijgebouwen een opvoering bijwonen van het klank- en licht spel. Koningin Juliana opent tentoonstelling in Arnhem ARNHEM. 14-8. De tentoonstelling G.G. 125 - 125 jaar groei in Gelder- land - die van 8 t/m 12 september in het park Presikhaaf te Arnhem wórdt gehouden ter gelegenheid van het 125-jarig. bestaar) van de Gelder- sche Maatschappij van Landbouw is de laatste fase van voorbereiding genaderd. Op dinsdag 8 september zal H.M. de koningin als eerste de tentoon stelling G.G. 125 betreden. Zo goed de landbouw in deze tijd niet meer los te zien is van andere sektoren van het maatschappelijk leven, zo ook wordt deze tentoonstelling een gebeuren breed van opzet, meer ziende naar het heden en de toe komst dan naar de tijd achter ons, aldus de organisatoren. Scholier overreden door vrachtauto OLST, 13-8. De 6-jarige Gerrit Nieuwenhuis uit Wesepe is donder dagmorgen onder de achterwielen van een tegemoetkomende vrachtau to gekomen en overleden. De jongen was per fiets op weg naar school. DODELIJKE ONGELUKKEN HOOGEVEEN. Donderdagavond is de 62-jarige heer T. Koops uit De- demsvaart om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de Riegs- hoogtendijk in Hollandschevcld (ge meente Hoogevecn). Zijn eveneens 62-jarige vrouw, mevrouw G. Koops- de Jonge, is zwaar gewond in het ziekenhuis te Hoogevecn opgenomen. Het echtpaar, dat vermoedelijk on juiste verlichting aan de fiets had, werd van achteren aangereden door een bestelauto, bestuurd door de 33- jarige G. H. S. uit Slagharen. UTRECHT. De 17-jarige R. J. Ro- lengattcr uit Driebergen is donder dagavond met zijn bromfiets door een auto overreden. Dc jongen overleed na aankomst in het zieken huis. Dc bromfietser sloeg op dc Oranjelaan rechtsaf dc Traay in. Hij nam zijn bocht echter tc groot en kwam tc vallen. Een uit tegen overgestelde richting komende auto mobilist kon hem niet meer ontwij ken. LEEUWARDEN. Dc 4-jarige Wol- tor Kötuin is op Rijksweg 9 bij Mnrssum bij Leeuwarden bij hel oversteken door een atuo gegrepen. Hot kind was op slag dood. k Vrijdag 14 augustus Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Sportterrein, 18.45 uur, start excursie Slot Moermond. Renesse De Ark, 8 uur, George Baker-Selec tion. Zaterdag 15 augustus Zierikzee Gravensteen, 10-5 cn 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur zomerten- toonstelling. Haamstede Gereformeerde kerk, 8 uur concert door de gemengde zangvereniging „Zang en Vriendschap" uit Hank (N.-Br). Zonnemaire Grasveld Julianaslraat, concert „Nut en Uitspanning". Bruinisse Jachthaven, 10 uur, start bchendig- heidswedst rijden watersportvereni ging „Bru". Woensdag 19 augustus Zierikzee Herv. verenigingsgebouw: vergade ring N.C.V.B. (8 uur). Kcrkwervc Verenigingsgebouw, 3 uur, bejaar- gymnastiek. Advertentie SPAARBUSJES de degelijke manier van thuissparen. Busjes gratis in bruikleen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE WEEKEINDE. ARTSENDIENST Zaterdag 15 cn zondag 16 augustus Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. Westhoek - Brouwershaven: elke arts houdt eigen praktijk. Dokter H. Speelman, Oösterland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01U4)-1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zr W. C. Steutcl, Haamstede, telef. (01115)-1226, neenTt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. BERGSMA, Nieuwer- kerk, Ooststraat 51, tel. (01114) 1788 heeft dienst. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Het gemeentebestuur van Dja karta heeft twee ten noorden van de stad gelegen eilanden bestemd als opvangcentra voor zwervers en pros tituees. Deze zullen daar heropge voed worden. OVERDENKING Hoop doet leven Na dc hemelvaart van Christus, slaan de apostelen voor een schijn baar hopeloze opdracht. Zij moeten de taak van hun Meester voortzetten. Een hopeloze taak, te meer omdat zij maar eenvoudige mensen waren, vreesachtig, teruggetrokken en een zeer eenvoudige opleiding hadden gekregen in vergelijking met tegen woordig. Een vraag zal zijn: Waar hebben deze mensen plotseling de moed vandaan gehaald om er op uit te trekken, terwijl ze op hun vingers konden uittellen dat het allemaal niet mee zou zitten en dat het hen wel eens kon vergaan als Christus. Als enig antwoord kan men hier op geven: hoop doet leven. Zoals Christus geloofden zij ergens in en hadden ook de overtuiging, nl. dat deze wereld ogenschijnlijk on veranderlijk is, maar dat zij het in werkelijkheid niet is. Ofschoon de wereld Christus vijandig gezind was en na hem zijn leerlingen, hebben zij dc wereld niet de rug toegekeerd, maar met het vertrouwen en met het geloof dat er iets mee te bereiken zou zijn, hebben zij hun opdracht aanvaaVd cn voltooid. Als Christus en velen na hem door bleven gaan, wie geeft ons dan het recht om op te geven? Wat het geloof betreft cn met het geloof óók dc kerken, zitten we in deze tijd met vele problemen. De neiging kan ontstaan om de wereld de rug toe te draaien cn ons er mee af tc maken dat het allemaal toch geen zin meer heeft. Of, cn dat is veel voornamer: kunnen wij allen die nog in Christus' boodschap geloven en leven willen, uit Christus' moed cn vertrouwen het geloof putten, dal er ook in deze wereld nog plaats voor hem is en komen zal, wanneer wij ons als christenmens willen ge dragen, binnen- en buitenshuis? Hoop doet leven, maar wij moeten door ons geloof die hoop ten leven wekken! Zierikzee. 11. v. D.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2