DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brand in landbouwschuur le Sehuddebeurs Onderhandelingen over crisis in Midden-Oosten in New York TUINMAN Soldaten mogen een uur later naar bed Grote schade bij brand in landbouwschuur te Sehuddebeurs Nationale actie nieuw hospitaalschip Appelaanvoer in Zeeland komt op gang CHOLERA IN ZUID-KOREA WAT 1EQT Pt &ILT ■im Bezoek prinses Margriet aan Suriname ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 augustus 1970 126ste jaargang Nr. 20453 WAARIN OPGENOMEN RcDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) I' 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer' Instemming van Israël, Egypte en Jordanië „Niveau" van de besprekingen vormt nog twistpunt NEW YORK, 13-8. Israël, Egypte en Jordanië hebben er nu mee ingestemd dat de indirecte onderhandelingen om een einde te maken aan de crisis in het Midden-Oosten, in New York zullen worden gehouden en zo spoedig mogelijk onder auspiciën van V.N.-bemiddelaar dr. Gunnar Jarring moeten beginnen, zo is in welingelichte kringen by de Verenigde Naties gezegd. Een twistpunt is - volgens genoemde kringen - nog het niveau waarop de besprekingen zullen plaatshebben. Israël zou aandringen het overleg te hou den op het niveau van ministers van buitenlandse zaken, maar Egypte en Jordanië hebben hun ambassadeurs b(j de Verenigde Naties als onderhande laars aangewezen. Dr. Jarring, die nu al tien dagen procedure-kwesties bespreekt met de betrokken partijen, zou ook voorstan- der zijn van overleg door ministers van buitenlandse zaken. Het afgelopen weekeinde vroeg de V.N.-bemiddelaar Cairo, Amman en Jeruzalem naar hun voorkeuren voor Uw woning ingericht door TUINMAN is altijd een succes Wij leveren: PLOEGSTOF- O VERGORDIJNEN GARDISETTE VITRAGES DESSO TAPIJT En nog veel meer Mol 19 - Zierikzee Telefoon (01110) 2887 plaats, tijd en niveau van het ko mende overleg. Israël was aanvanke lijk voor overleg in de Cyprische hoofdstad Nicosia (waar ook de on derhandelingen werden gevoerd die een einde maakte aan de oorlog in het Midden-Oosten, terwijU de Ara bische landen in New York wilden onderhandelen en op het niveau van V.N.-ambassadeurs. Nu dr. Jarring van Israël infor mele instemming mét New York als plaats heeft gekregen, zou hij er bij de Arabische landen op aandringen hun ministers van buitenlandse za ken te sturen. Diplomatieke waarnemers hopen dat nog volgende week met de on derhandelingen kan worden begon nen. Israëlische klaclii De Israëlische minister van defen sie, generaal Dajan, heeft donderdag bij de bestandscommissié van de V.N. formeel geklaagd over de „ernstige schending van het bestand door Egypte" door de verplaatsing van luchtdoelraketten en batterijen in een gebied van 20 tot 30 km ten wes ten van het Suezkanaal, na het in gaan van het „staakt het vuren". Ook heeft Israël bij de Verenigde Naties een klacht ingediend over schending van het „staakt het vuren" door Egypte. De bestandscommissie van de V.N. rapporteerde donderdag aan secretaris-generaal Thant de Is raëlische klacht dat van Egyptische zijde van het Suezkanaal twee scho ten waren gelost op Israëlische mili tairen bij een waarnemingspost. Israël heeft tot op heden nog niet officieel bij de V.N. geklaagd over Egyptisiche verplaatsing van lucht- dcelraketten van Russische makelij dichter bij het kanaal, nadat de wa penstilstand van kracht werd. Waarnemers menen dat de bespre kingen niet in direct gevaar verke ren, daar na 17 maanden stryd en kele bestandsschendingen nu een maal altijd onvermijdelijk schijnen. De Amerikaanse regering heeft haar standpunt nog niet bepaald ten aanzien van de Israëlische beschul digingen over de raketvej-plaatsin- gen. Volgens Washington is de zaak nog in onderzoek. Belgische arbeider in Holl. Diep verdronken ROOSENDAAL, 13-8. De 38-jarige L. Sleeuwaert uit Merelbeeke in België, die werkzaam was op een zandzuiger in het Hollands Diep, is woensdagmiddag vermoedelijk ver dronken. De Belg zat met enige col lega's in een roeiboot, waarvan een riem afschoot. Hij was een goed zwemmer en wilde de roeiriem op duiken. De man raakte echter in moeilijkheden. Een reddingspoging van een collega had geen succes. Dit verdrinkingsgeval is het vier de dat zich dit jaar bij werkzaam heden in hel Hollands Diep heeft voorgedaan. Stierenvechter raakte aan lager wal LONDEN, 14-8. Fernando Seggara, die eens als beroemd stierenvechter in Spanje en Portugal meer dan 850.000 gulden per jaar placht te verdienen, is donderdag in Londen tot een boete van 17 gulden veroor deeld, omdat hij als parkeerwachter vijftig gulden uit een auto zou heb ben gestolen. Vanaf maandag aanstaande: UTRECHT, 14-7. Vanaf woensdag 17 augustus mogen de dienstplichtige soldaten en korporaals by de Koninklijke Landmacht 's avonds om twaalf uur binnen de kazernemuren zijn in plaats van elf uur. Dit heeft het hoofd bestuur van de Vereniging van Dienstplichtige militairen (V.V.D.M.) don derdagavond het A.N.P. meegedeeld. De legervoorlichtingsdienst bevestigde desgevraagd dal een dergelijke verschuiving van het avondappèl zal worden ingevoerd. Alleen de dienstplichtigen by de opleidingsonderdelen (fle eerste twee maanden van de diensttijd) blijft alles nog bij het oude: zij moeten ook na 17 augustus 's ^vonds om tien uur onder de wol liggen. By de luchtmacht en de marine is het al lang pas om middernacht bedtijd voor de dienst plichtigen. „Jan soldaat", die diende bij de landmacht moest bij de huidige regeling speciale avondpermissie aanvragen als hy een uur later in de kazerne wou zyn. NOORDGOUWE, 14-8. Donderdag middag omstreeks half zes is in de landbouwschuur op de boerdery „Kort Beraad" van de heer M. Ver- meu aan de Hancweg te Sehudde beurs brand uitgebroken, in een par ty hooi waarschijnlijk ten gevolge van hooibroei. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens en wordt dcor de verzekering gedekt. De brandweerkorpsen van Brou wershaven, Dreischor en Zierikzee bestreden het vuur maar men kon niet voorkomen dat de voorraad ge heel verloren ging. Ook een gedeelte van een tussen de schuur en de graanschuur gebouwd pand ging „Schip Ahoy" DEN HAAG, 13-8. „Schip Ahoy" is de naam van de nationale actie, die in de eerste helft van oktober ten behoeve van een nieuw hospi taalschip voor het Nederlandse Rode Kruis zal worden gevoerd. Moderne medische inzichten ma ken het noodzakelijk dat de „J. Hen ry Dunant", die thans in de vaart is, wordt vervangen door een schip, waarop de chronisch zieke en inva lide gasten (ongeveer 2350 per jaar) niet de gehele dag in bed behoeven Echtpaar door hart verlamming getroffen DORDRECHT, 13-8. Twee bejaar de mensen zyn dood in hun woning in Dordrecht aangetroffen. Uit het onderzoek bleek dat het echtpaar eerst kortgeleden de wo ning had toegewezen gekregen en dat een slaapkamerinventaris was bezorgd. Vermoedelijk was het echt paar (beiden hartpatiënt) direct met het inrichten van de slaapkamer be gonnen. De 77-jarige man moet bij het versjouwen van de spiraalmatras onwel zijn geworden, waarna hij on der de matras is terechtgekomen. Zijn 70-jarige vrouw heeft - waar schijnlijk getracht hem er onder uit te krijgen, wat haar zoveel krachts inspanning heeft gekost dat ook zij door een hartverlamming werd ge troffen. te blijven. Ook in andere opzichten voldoet het huidige schip niet meer aan een aantal elementaire eisen. De actie zal vooral steunen op de honderdduizende sportbeoefenaren in ons land en heeft dan ook als motto gekregen: „de gezonde sport beoefenaar voor de zieke medemens". Zo zullen de sportverenigingen van 3 tot 12 oktober op de eigen terrei nen, in sporthallen en in sportzalen collecteren onder leden en suppor ters. De actie zal culmineren op de avond van de 14de oktober. In het gehele land zal dan tussen 19.00 en 20.00 uur een huis-aan-huis-collecte worden gehouden. De nationale actie zal f 5 miljoen moeten opbrengen. Automobilist werd onwel DEN HAAG, 13-8. Omstreeks elf uur donderdagmorgen reed in de Haagse Heemstraat de 62-jarige heer E. E. N. Bijleveld uit Den Haag die onwel was geworden, met zijn auto de 26-jarige bromfietser me vrouw H. A. K.-de W. aan, om ver volgens tegen een boom te rijden. Mevrouw K. en haar 2-jarig zoontje, dat achter op de bi-omfiets zat, raak ten tussen de wagen en de boom be kneld. De heer Bijleveld bleek na de botsing te zijn overleden. Het kind werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht, evenals de moeder en de echtgenote van de autobestuurder. KAPELLE, 13-8. Hoewel al enkele weken appelen van de nieuwe oogst in Nederland te koop zijn, gaat toch eerst nu het eigenlyke nieuwe appel- seizoen volop beginnen. Donderdag is in Zeeland de aan voer van James Grieve begonnen, een veel geteeld appelras met. een fijne smaak waar veel vraag naar is. SEOEL, 13-8. Aan ongeveer een miljoen Zuidkoreaanse vakantiegan gers is verzocht naar huis terug te keren omdat in het zuiden van dat land vermoedelijk cholera is uitge broken, zo heeft het ministerie van volksgezondheid in Seoel donderdag meegedeeld. In het gewest Sjang- njong zijn twee mensen aan de ziek te gestorven, waarmee het aantal doden in twee dagen tot zes is ge stegen. Van 90 personen wordt ge vreesd dat zij mei do ziekte zijn bo smol Deze appel zal in de komende weken overal volop te koop zijn. Op de eerste aanvoerdag hadden de Zuidbevelandse fruitveilingen een aanbod van meer dan 100 Ion van dil soort. Zeeland is een van de belang rijkste Nederlandse produktiegebie- den van James Grieve, waarvan dit jaar een goede oogst van bijzondere kwaliteit wordt verwacht. Ter voorkoming van het te vroeg plukken van de vruchten heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit besloten, dat tol en met 31 au gustus aanstaande het verhandelen van James Grieve beneden een door snede van 70 milimeter is verboden. MEDEDELING Als gevolg van een technische sto ring in de drukpers ontstond een grote vertraging tydens het afdruk ken van de krant van gisteren (don derdag). Dit was de oorzaak van het feit dat de kranten bestemd voor on ze abonnees in een aantal gemeen ten op Scliouwen-Duivcland helaas niet tydig konden worden bezorgd. DE DIRECTEUR verloren. Na een half uur was men echter de brand meester en kon dooi de brandweerkorpsen van Dreischor en'Brouwershaven met het nablussen worden begonnen. De publieke be langstelling was zeer groot, onder de belangstellenden bevond zich burge meester Boersma van Brouwersha ven. (Foto: J. D. C. Berrevoets) PARAMARIBO, 13-8. Prinses Mar griet en mr. P. van Vollenhoven heb ben donderdagochtend, vergezeld van minister J. Rens van economi sche zaken, een bezoek aan de cen trale markt in Paramaribo gebracht. Zy werden door de marktvrouwen zeer hartelijk ontvangen. Daarna bezochten de prinses en haar echtgenoot de bauxietbedrijvcn van de Suralco en Billiton. Donder- SCHIPHOL. - De lichamen van negen doden en twaalf van de zes tien Nederlanders die gewond raak ten bij de busramp in de buurt van de Zuidspaanse plaats Utrera, zyn naar ons land overgevlogen. Op de foto: een beeld van.de aankomst van de gewonden op Schiphol. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Door de gedachte wordt de ziel tot geest. ~>s. /7 S dagmiddag heeft de prinses kinder tehuizen en de verpleegstersoplei ding bezocht. Later op de dag zullen prinses Margriet en mr. van Vollenhoven naar hel Prins Bernhardkampemen! van de troepenmacht in Suriname gaan. De ontvangst in de officiers- sociëteit is echter met het oog op hoi ongeluk waarbij woensdag drie Ne derlandse militairen omkwamen, van het programma geschrapt. Verwachting tot zaterdagavond: Perioden mei zon Perioden met zon maar ook hier en daar een bui; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; vannacht iets lagere, maar morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 15 aug. Zon op 5.23, onder 20.05. Maan op 19.36, onder 2.21. 16 aug. Zon op 5.25, ender 20.03. Maan op 1.9.57, onder 3.56. 17 aug. Zon op 5.26. onder 20.01. Maan op 20.14, onder 5.34. Volle maan: 17 aug. (4.15). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 aug. 1.08 v.m. 13.37 n.m. 16 aug. 2.12 v.m. 14.39 n.m. 17 aug. 3.08 v.m. 15.31 n.m. BROUWERSHAVEN 15 aug. 0.53 v.m.> 13.28 n.m. 16 aug.v 1.52 v.m. 14.27 n.m. 17, aug. 2.45 v.m. 15.18 n.m. Springtij: 19 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een koufront, dat zich don derdag boven de Britse eilanden be vond trok in versneld tempo oost waarts en bereikte vrijdag in de vroege ochtend ons land. Verspreide onweersbuien die reeds in de nacht voorkwamen traden op als voorbo den van deze storing. Achter het front wordt met westelijke winden koelere oceaanïucht aangevoerd, waarin nog een enkele bui kan voorkomen. Hiermee is een einde gekomen aan een kortstondige zo merse periode waarbij donderdag maximumtemperaturen tot 27 gra den voorkwamen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1