^-ffleneer 5 [anóeincognito HOOP HERLEEFT Verhoging van bijstandsuitkeringen Toestemming Landgoed Slot Haamstede tot aanleg duinmeer Voorstel tot verkoop zgn. „armenhuis" teruggenomen HAAMSTEDE, 12-8. De voltallige raad van Westerschouwen had maan dagavond bijna Wi uur nodig om zich door de agenda heen te „wor stelen". Hoogetepunten waren de toestemming aan de n.v. Landgoed Slot Haamstede om een duinmeertje te creëren en het vrijkomende zand te verkopen. Het voorstel tot ver koop van het z.g. armenhuis werd teruggenomen. Na heel veel heen en weer ge schrijf is nu bericht binnengekomen dat de gemeente voor de bezoldiging van b. en w. de schaal mag toepas sen voor een gemeente van 5.000 tot 6.000 inwoners. De heer Palmos merkte op dat deze. schaal nog niet voldoende is en zeker de schaal van 7.000 tot 8.000 zou moeten zijn. Voor diverse werken mag zoals gemeld op een subsidie gerekend worden, -nl. voor de aanleg van een parkeerterrein aan de Adr. v. d. Weijdeweg, keerplaatsen aan het einde van diverse duinovergangen en dan zodanig dat een ambulance er gemakkelijk keren kan; verbreding trap aan het einde van de Laone te Renesse en verlenging voetpad Oude Moolweg naar het Watergat. De uitvoering van voorschriften, gesteld door de Kroon, inzake het slagersbedrijf van de heer Ossewaar- de te Renesse zal er toe leiden dat vanaf de rookkastwaar een schoor steen van 10 meter inplaats van 5 meter voor gemaakt zou worden, wel buiten bedrijf gesteld zal moeten werden. De heer Hoogerhuis be- ti'eurde de gang var. zaken en meen de dat hier onrechtvaardige zaken openbaar worden. De voorzitter ant woordde dat hier de Hinderwet is toegepast en dat die voor elk geval op de juiste wijze moet worden toe gepast. Spreker was niet van ver meend onrecht overtuigd. Het maken van een duinmecr Vervolgens kwam in behandeling het beroepschrift van de n.v. Land goed Slot Haamstede tegen weigering vergunning tot het graven van een duinmeer en de verkoop van 'het vrij komend zand, een en ander gelegen in het ,,'t Zeepe". De beide wethou ders, v. d. Klooster en Van Waveren waren tegen het verlenen van een vergunning terwijl de voorzitter on der nadere voorwaarden wel ver gunning wilde verlenen. Weth. V. d. Klooster gaf een toelichting en hij meende dat in een dergelijk uniek natuurgebied niet tot een ingreep moet worden over gegaan. Hel duin water is in 't Zeepe door diverse oorzaken (o.a. waterleiding) ge daald, doch de hoofdzaak is de be doeling om zand te kunnen verkopen ter financiering van de restauratie van het slot. De wethouders hebben daar begrip voor, doch dan liever afgraven op een andere plaats. De voorzitter wilde na het ingewonnen advies van Staatsbosbeheer wel ver gunning verlenen omdat er voor waarden gesteld zullen worden. De heer Hendrikse was van mening dat er best een duinmeer voor de vogels en dieren aldaar gemaakt kan wor den, zonder dat er zand voor afge voerd moet worden. Na veel besprekingen kwam eerst het voorstel in stemming van de bei de wethouders om geen vergunning te verlenen aan het duinmeer. Dit werd met 7-4 verworpen. Voor stemden de beide wethouders en de heren Hendrikse en Padmos. Het voorstel om wel vergunning te ver lenen werd met dezelfde stemver houding aangenomen. Tevoren nog had de heer Kloosterman een warm pleidooi gehouden om de vergunning te verlenen, daar deze zomer zeer veel jonge dieren en vogels van dorst zijn omgekomen. Zender hoofdelijke stemming werd het voorstel tot verkoop van grond aan de heer Hogendoorn te Ommen gelegen aan de Zeedistelweg te Re nesse voor f 25,— per m- aangeno men. De bouwgrond aan de W. G. Boontlaan te Burgh, in optie uitge geven aan mej. Hopman en mevr. Hopman-Koelewijn te Pijnacker wil de men, op voorstel van b. en w. niet uitgeven aan de makelaar Hopman n.v. Grondspeeulatie wilde men hier niet in de hand werken. De heer Hendrikse wees er op, hoe bezwaar lijk het is optie te verlenen omdat een plaatselijk aannemer deze grond graag had bebouwd omdat hij er 4 gegadigden voor had. Het gemeentepersoneel zal een uitkering ineens ontvangen van 2,78" i. van hun salaris. De heer Hendrikse zei dat deze uitkering de afstand nog weer groter gaat maken. Stichting Renesse In het bestuur van de Slichting Renesse werden met algemene stem men herkozen de heren A. C. W. v. d. Vet en H. Sutterland. Onder be paalde voorwaarden wilde de Raad meewerken om het benzine-station van de B.P. aan de Hogeweg te Burgh te verbeteren. Ter plaatse zullen b. en w. en de Dienst Ge meentewerken nagaan wat er ge beuren moet op een wijze dat de tankende auto's geen hinder aan het verkeer geven. Het voorstel om de voormalige ar- menwoningen aan de fa. Sceters te verkopen, moest na een langdurige bespreking teruggenomen worden. Zowel de voorzitter als de heer Sceters hadden met de fam. V. d. Berge die reeds jaren een der wo ningen bewoont deze zaak bespro ken. Daar er een erfdienstbaarheid op het perceel grond ligt ten bate van de fam. Soeters en een der wo ningen nog bewoond is, was men tot een verantwooi'de prijs gekomen, nl. f 35.000,de massa. Geen geringe prijs meende de voorzitter. Temeer omdat een plaatselijke firma ex pansiemogelijkheden verkrijgt en aan de Noorstraat weer een fraaie winkel toegevoegd kan worden. De heren Steur en Hendrikse waren de mening toegedaan dat hier beter een openbare verkoop plaats kon vin den. Andere, eventuele gegadigden krijgen dan ook een kans en waar schijnlijk wordt de prijs dan ook hoger. In het verleden zijn de ge moederen al eens verontrust geweest toen er sprake was dat een groot winkelbedrijf aandacht aan deze zaak had geschonken. De heer Dalebout drong er op aan om rekening te houden met de be langen der fam. V. d. Berge. Hierop antwoordde de voorzitter dat de fam. Soeters dat zo veel mogelijk wil doen. Het bleek dat de bezwaren tegen onderhandse verkoop zwaar wogen en b. en w. namen het voor stel terug. De nieuwe raad zal zich over deze zaak uit moeten spreken. Tevoren had de heer Hendrikse nog opgemerkt' dat de erfdienstbaar heid voor hem geen gewicht meer in de schaal legde omdat de firma een goede ontsluiting via de Achterweg heeft gekregen. Herziening streekplan Na een korte onderbreking zette de raad zich om 11.00 uur aan tafel ter bespreking van de herziening Streekplan. Alvorens G.S. het ontwerp 2e her ziening Streekplan Schouwen-Dui- veland ter inzage voor een ieder leggen, mogen de gemeenteraden er hun zegje over doen. Aan de hand van een rapport, samengesteld door b. en w. van Westerschouwen, heb ben de raadsleden daar wel ge bruik van gemaakt. De tekeningen der wijzigingen waarvoor het college had gezorgd spraken duidelijke taal, doch verschillende raadsleden had den er nog niet genoeg aan. De aangegeven weg, die direct van de Dammenweg af zal buigen om by Scharendijke om het recreatiegebied Renesse te bereiken willen b. en w. gaaine nog wat zuide'-yker aange legd zien om betere voorzieningen voor de te verwachten dagrecrean ten te scheppen. Alleen de heer M. J. Steur wilde op dit punt helemaal geen recreatie mogelijkheden zien, omdat er dan een uniek uitzicht op een stuk agra risch gebied verloren gaat. Welke weg hij dan wel zou kiezen wist hij zo maar niet,aan te wijzen, doch hij wilde kiezen voor die weg die de mirste schadelijke insnijdingen in het landbouwgebied zou maken. Met dit plan dat nog steeds niet defini tief is, zceken G.S. en tevens b. en w. naar de oplossing voor de opvang van het verkeer in Renesse. Het G.S.-plan werkt met in deze met 3 T-kruisingen dicht bij elkaar ge legen, doch b. en w. zien liever een mogelijkheid in een grote rotonde om verschillende „slagen" naar het strand en andere kernen te bedie nen. Twee mogelijkheden zagen b. en w. voor de opvang in de huidige Lacne: Een geheel nieuwe weg of gedeelte verbreding van een gedeel te der Laone plus een stukje nieuwe weg. Men wil het verkeer buiten de dorpskern houden maar toch zorgen dat de recreant er gemakkelijk ko men kan. Een goede, juiste oplossing kwam deze avond echter niet uit de verf. DEN HAAG, 12-8. De bijstands uitkeringen ingevolge de Rijks- gicepregelingen voor werkloze werknemers en mindervaliden kun nen met ingang van 1 juli worden LAND- EN TUINBOUW Beperking insekticiden DEN HAAG, 12-8. De insekticiden Aldrin en Dieldrin dienen alleen te worden gebruikt wanneer zij slechts in verwaarloosbare mate bijdi-agen tot de reeds bestaande achtergrond opname. De commissie Aldrin, Diel drin, Chloordaan, Heptachloor van de Gezondheidsraad die op verzoek van staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) is ingesteld, meent voorts te moeten aandringen dat het onderzoek naar residuen in voe dingsmiddelen waaronder ook ge- importeerde, voortgezet wordt en dat meer aandacht wordt gegeven aan residuen in veevoer. De com missie achtte zich niet bevoegd tot het voorstellen van residutoleranties aangezien dit mede een landbouw kundige aangelegenheid is. Voor het vaststellen van toleranties en de hieruit voortvloeiende consequenties stelt zij voor de commissie voor fy- tofarmacie een advies te laten uit brengen. verhoogd. Dit is een extra optrek-1 king v.-,n de uitkeringen als gevolg van de extra verhoging van het wettelijk minimumloon, waaraan het parlement dezer dagen zijn goed keuring hechtte. De bijstandsuitkering voor een echtpaar zonder kinderen wordt nu verhoogd tot netto f 95- per week, vermeerderd met woninghuur en- ziekenfondspremie. In het algemeen zal een overeenkomstige verhoging van de gemeentelijke bijstandsuitke ringen mogelijk zijn, tenzij deze iri juni van dit jaar reeds hoger waren dan die rijksgroepsnormen. De staatssecretaris van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk heefl gemeenten die hogere bijstandsuit keringen kennen, laten weten, dat hij er geen bezwaar tegen heeft de bijstandsnormen voorshands toch le ver-hogen: met f 3,15 per week voor een echtpaar en met f 2,10 voor een alleenstaande. Hij zal er nog nadere' regel voor vaststellen; een en an der past in het streven naar een ge leidelijke landelijke harmonisering van de bijstandsuitkeringen. AMSTERDAM. Bij een hardnek kige brand zijn drie etages en de zolderverdieping van een pand in.,de Klinkerstraat in Amsterdam oud west in vlammen opgegaan. VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Opgegeven hoop herleeft 'n beetje in Nabije Oosten Deze kaart van de watertoren in aanbouw werd oj) 13 juli 1929 verzonden van Zierikzee naar Den Helder. De afzender in Zierikzee schreef op de ach terkant het volgende: Geachte familie, Ziehier de watertoren in aanbouw. Op 't ogenblik is hij 41 meter hoog. Er moet nog 12 meter bijkomen. Nog geen enkel ongeval heeft plaats gehad. Mooi hè, je weel hem le staan. De Schotsjesoftewel Godskamers oploopen. In de wandeling, op dat heuveltje Op 'l oogenblik circuleert een lijst voor de electrificatie. Zierikzee gaal voor.uit! 'Het „staakt het viLren" aan het Suefzkanaal is een onverwachte keer ten goede in een situatie die zich haast niet anders dan van kwaad tot erger scheen te kunnen ontwikkelen. Met als dreigend slot voortdurend een strijd waarin hunss ondanks ook de grote mogendheden verwikkeld konden raken. Maar de tijdelijke wapenstilstand kan alleen maar een begin zijn. Het is verheugend dat de al verkeken gewaande mogelijkheid tot onderhandelen toch blijkt te be staan, maar V.N.-onderhandelaar Gunnar Jarring zal het nog zeer moeilijk krijgen. Dat het in ieder geval al zover kwam dat onderhandeld kan worden is een succes van het - aan presi dentieel adviseur Kissinger toege schreven - Amerikaanse vredesplan, waartoe aanzienlijk heeft bijgedra gen dat Moskou tot dusver met Washington één lijn heefl getrokken. De een heeft Israël, de ander Egypte zodanig onder druk gezet dat deze landen tegen heug en meug hebben toegestemd in onderhande lingen. De vraag is slechts of men de naar de bron gevoerde paarden ook tot drinken kan dwingen. Dwang Israël kan zich niet permitteren genoegen te nemen met minder dan „veilige, erkende en gegarandeerde grenzen", waarbij het uiterst voor zichtig zal zijn. Eerder al immers verklaarde Egypte afspraken voor vervallen, ivaarna de V.N.-vredes macht zich weg liet sturen: de zes daagse juni-oor.log was het resultaat. Die keer met een klinkende Israë lische overwinning, maar inmiddels is Egypte door Russische hulp aan zienlijk sterker geworden. Het is niet onmogelijk dat Amerika en Rusland, als ze ook verder één lijn trekken, door te dreigen met inhou ding van voor Israël en Egypte on ontbeerlijke hulp die twee landen nog verder kunnen dwingen tot^.een akkoord. Maar een dergelijk diktaat wettigt aanzienlijk minder vertrouwen dat het niet gebroken zal worden dan een akkoord dat helemaal vrijwillig wordt bereikt. En dan zijn er nog de Palestijnse gevechtsgroepen, zeker Slechte oogst1 in Tsjecho-Slowakije PRAAG, 12-8. Aanhoudend slecht weer is er de oorzaak van dat de oogst in Tsjecho-Slowakije ernstig heeft geleden. Volgens kranteberich- ten kunnen bij het binnenhalen van de oogst geen maai- en andere zwa re machines worden gebruikt omdat de bodem te vochtig is. In Noord- Bohemen heeft zwaar weer tot nog toe voor zo'n 30 miljoen kronen schade aan de oogst aangericht. in 1970 geen factor meer die men kan verwaarlozen. Het zal een knap stuk diplomatiek werk van Jarring zijn als hij de gedwongen partijen tot een akkoord brengt waarin de vele ingebouwde tijdbommen on schadelijk zijn gemaakt. Maar toch: het begin is gémaakt en dat is al veel hoopgevender dan iemand had durven verwachten. Beroep van Thant op verzetsstrijders NEW YORK. 12-8. Secretaris-ge- neraal Oe Thant van de V.N. hee^t dinsdag een beroep op de- Uruguyaanse verzetsstrijders gedaan om de twee buitenlandse gijzelaars - een Braziliaan en een Amerikaan,- se bodemkundige - vrij te laten „teneinde een verdere zinloze trage die te voorkomen". Thant doelde op de dood van de Amerikaanse advi-, seur in politiezaken, Mitrione, die door de verzetsstrijders is „terecht gesteld",. nadat de Uruguyaanse au toriteiten hadden geweigerd de gij zelaars uit te wisselen tegen politie ke gevangenen. 1SMALIA'. Suezkanaal. - Bij het begin van de wapenstilstand aan het Suezkanaal bleef het rustig aan het front en het bewijs hiervoor levert deze Israëlische soldaat door boven op de stelling rustig zijn krantje te lezen. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren: 21. Paul Robbert, z. v. Johan Boer en Johanna Catharina Moorselaar, Zierikzee; 22. Catharina Miranda, d. v. Johan Adriaan Blom en Alijda Catharina Weijers, Wes- terschouwen; 23. Stefan, z. v. Leen dert Jacobus Legemaate en Janna Gijsje Willems, Zierikzee; 25. Lijdia Lena Jannetje Schraver, d. v. Go- vert Schraver en Pieternella Corne lia Beekman. Bruinisse; 25. Martine, d. v. Leendert Cornelis Hart en Ma ria Kaatje van der Wielen, Midden- schouwen; 30. Johannes Jan Corne lis, z. v. Engel Cornelis van de San- de en Kommertje Adriana Tannetje Jozina van Dfjke, Zierikzee; 30. Adrianus Willem, z. v. Leendert Jan Hartman en Levina van der Bijl, Brouwershaven. Gehuwd: 24. Triest de Jonge, 23 jr., Middenschouwen en Geertje Le gemaate, 26 jr. Zierikzee; 31. Adriaan Hendrikus Hanson, 24 jr., Mid denschouwen en Maatje Elisabeth van der Linde, 18 jr., Zierikzee; 6. Jacobus Folmer, 21 jr., Zierikzee en Jacoba Neeltje Pieternella van Dij- ke, 19 jr., Zierikzee; 7. Cornelis Ber- revoets, 24 jr., Zierikzee en Gabriele Maria Luise Abshoff, 22 jr., Mün- ster in West-Duitsland; 7. Pieter de Jonge, 24 jr., Zierikzee en Catharina Geraldine Deij, 19 jr., Zierikzee. Overleden: 25. Michiel Christiaan de Vlieger, 81 jr., e. v. Kaatje van Westervoort, Zierikzee; 5. Leendert Dorreman, 53 jr., e. v. Cornelia Jan na van de Schelde, Westerschouwen; 7. Martina den Haan, 68 jr., w. v. Cornelis Bouman, Westerschouwen; 8. Leendert Braber, 78 jr., e. v. Cor nelia Adriaanse, Westerschouwen; 7. "Benjamin Willem Schot, 65 jr., e. v. Aaltje Willemijntje Jumelet, Zie- Yikzee. FEUILLETON Vlaming zat ditmaal achter zijn schrijfmachine, bezig met zijn zo veelste poging om $en verhaal op poten te zetten, toen de bel ging. Verstoord keek hij door het raam, maar zag niets, waarna hij over eind kwam en naar de deur liep, die hij opende. Hcolwerf keek de man in zijn manchester huisjasje vriendelijk aan, liet hem zijn penning zien en zei: „Mijn naam is Hoolwerf, van de politie. Kan ik u even spreken?" Politie! Vlaming schrok, doch pro beerde zich zo goed mogelijk te be heersen. Hij wist na veel moeite een lachje te voorschijn te toveren en deed een paar passen achteruit. „Komt u verder, meneer Hoolwerf." En gelijk dacht hij: zouden ze het weten van die inbraak, enige dagen geleden? Even later zaten ze in de kleine kamer, ieder in een hoek bij het raam. Hoolwerf keek gewoonte getrouw eens rond en zag de schrijfmachine op de tafel staan met een half betypt vel er in. „Meneer Hansen, om maar dade lijk met het doel van mijn komst voor de draad te komen: hoe lang bent u nog van plan in onze ge meente te blijven wonen?" Vlaming keek verwonderd op. Eén ogenblik flitste het in hem op: dus het gaat niet over de inbraak. En dat stelde hem alweer een beetje gerust. „Hoezo, meneer?" vroeg hij om tijd te winnen. Hoolwerf glimlachte. „Kijk eens, meneer Hansen, u zit ons niet in de weg, hoor. Beslist niet. We weten, dat u een rustig mens bent, waar niemand last van heeft, en de dames Boshoven geven hqog van u op. Bo vendien is het voor hen prettig, dat in de winteralthns één van hun huisjes verhuurd is." Hij keek eens rond. „U zit hier heel gerieflijk, me neer Hansen. Maar voorschrift is nu eenmaal voorschrift en dat luidt voor wat niet-ingezetenen betreft: een woonvergunning van maximum driemaanden, zulks met het oog op de vakantiegangers, hotel- en pen siongasten. In zekere zin valt u eveneens daaronder. U bent hier half september gekomen, dus de drie maanden zijn verstreken. Wat doen we daaraan, meneer Hansen?"; Vlaming, die nog niet helemaal gerust was, kwam nu wat meer tot zichzelf. Verroest, alles wat hij gedacht had, maar ditWist hij veel af van een woonvergunning. Waar had je vandaag de dag al geen vergunning voor nodig? Hij haalde zijn schouders op en antwoordde: „Als ik in overtreding ben, meneer Hoolwerf dan is dit ge heel door onwetendheid. Ik dacht, dat men in een vrij en democratisch, land als het onze kon gaan en staan en blijven waar en wanneer men wilde?" Hoolwerf lachte hartelijk. „Ach ja, meneer Hansen, in normale om standigheden kan dat natuurlijk wel. Maar ten opzichte van hel wo ningprobleem leven we helaas nog in buitengewone omstandigheden, vandaar deze plaatselijke verorde ning. Maar zoals gezegd: wij hebben niet de minste last van u. dus waar om zullen we u wegjagen? Gaat u morgenochtend even naar het ge meentehuis. Ik ben ervan overtuigd, dat men uw verblijfsvergunning voor drie maanden zal willen ver lengen." Vlaming keek de rechercheur ont spannen aan. „Denkt u?" „Meneer Hansen, als de politi,e, geen bezwaar heeft - en ik zei u al, dat wij niets tegen u hebben - dan doet men dat zonder meer. Het kan u misschien een gulden kosten, maar door FRANK VAN FALCKENOORT wat betekent dat voor een bekende schrijver als u, nietwaar?" Hool werf lachte breeduit en Vlaming grinnikte van de weersomstuit maar een beetje mee. De rechercheur stond op. „Zo, ik heb mijn plicht weer gedaan." Hij boog zich voor het raam en keek naar de villa van Lagov. „Leuk uit zicht hebt u hier he? Vindt u ook niet? Uw buurman is al even rustig mens als u. Hebt u al kennis met hem gemaakt? Een heel aardige baas, die meneer Lagov. Renteniert zo'n beetje." „We hebben elkander een paar maal gegroet, meer niet. Ik ben hier voor de rust. meneer Hoolwerf, en. „Ja, dat weet ik. U begrijpt, de politie is altijd een beetje nieuws gierig, he? Dat is zo ons vak. We weten, dat u hier incognito verblijft, om geen last te hebben van de men sen, die beroemdheden als u en an deren doorgaans niet met rust laten. En hier zult u die rust wel vinden, nietwaar? Apropos - Gert Hoolwerf deed een paar passen door het ver trek en bleef voor de schrijfmachine staan - u bent toch aan het werk, zoals ik zie. Gaat het een beetje met dc inspiratie?" Vlaming dacht bij zichzelf: Donder op, vent, waar bemoei je je eigen lijk mee. Doch hij beheerste zich en antwoordde op afgemeten toon: „Soms krijg je een ideetje en dat zet ik dan alvast op papier. U weet mis schien wel, dat in onze schrijverij ideeën goud waard zijn." Gert knikte en stond nog steeds nadenkend voor de schrijfmachine. „Inderdaad, al zal het niet altijd goud opbrengen, wel? Ook wel eens zilver, veronderstel ik. of bankpa pier. is het niet?" (wordt vervolgd) Vergadering gemeenteraad Westerschouwen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4