Nieuwe industrie: Weggeef-artikelen in allerlei soorten 1 Rode Kruisludp Nepal en Pakistan Verkeer op rijkswegen bestaat voor ruim 80 procent uit personenauto's Groter aanbod leerlingen bij zeevaartschool te Vlissingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 augustus 1970 Nr. 20452 De vestiging van O. Bergsina en N .V. BEMA te Zierikzee DEN HAAG. 12-8. Het Nederlandse Kode Kruis gaat hulp bieden aan Nepal en Oost-Pakistan. waar zich tengevolge van hevige regenval sinds eind juni ernstige overstromingen en landverschui vingen hebben voorgedaan. Het Rode Kruis van Nepal heeft gemeld dat er meer dan 300 doden en ruim 20.000 daklozen zijn. Het Ne derlandse Rode Kruis zal zo snel mogelijk per vliegtuig 900.000 vitaminetabletten naar het getroffen gebied zenden. De situatie in Oost-Pakistan is nog ernstiger. Daar zijn al vier miljoen mensen door de overstromingen getroffen. Tien Rode Kruis-hutpteams heb ben in het noodgebied voedselposten ingericht voor een strijd tegen epidemiën, die z(jn uitgebroken. Op verzoek van het Pakistaanse Rode Kruis zendt het Neder landse Rode Kruis binnenkort per schip een grote voorraad melk poeder naar Oost-Pakistan. Het Rode Kruis heeft voorts zijn girorekening no. 22.000 open gesteld voor bijdragen ten behoeve van het hongerlijdende bevol kingsdeel van Jemen. Ruimtegebrek in het oude bedrijfs pand te Vlaardingen. ZIERIKZEE, 12-8. Zeer binnen kort zal te Zierikzee, zoals al eerder werd gemeld, de vestiging plaats vinden van een nieuwe industrie: de plastic-reclame industrie O. Bergsma en de kunststofverwerken- de industrie N.V. Bcma, beide voor heen gevestigd te Vlaardingen welke stad men om redenen van ruimtege brek en personeclsschaarste gaat ver laten om zich te vestigen in het mo derne bedrijfscomplex dat in '64-'65 op het Zierikzeese industrieterrein werd gebouwd voor de fa. Hagen. Di recteuren van de plastic-reclame- industrie Bergsma en van de N.V. Bcma zjjn de heren O. Bergsma en J. Madern. Het bedrijf ven de heer Bergsma houdt zich bezig met de vervaardi ging van plasticartikelen, die met MIDDELBURG. 12-8. Het leerlin genaanbod bij de Hogere Zeevaart school „De Ruijter" in Vlissingen be weegt zich dit jaar voor het eerst weer in opgaande lijn. Ondanks het feit, dat diverse zeevaartscholen in den lande het zonder primaire op leiding zullen moeten stellen, start de zeevaartschool in Vlissingen met Burgemeester v. Ruppurd van Heemstede overleden HEEMSTEDE. 12-8. Op G2-jongo leeftijd is dinsdagavond in een zie kenhuis in Haarlem overleden de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard. Het ambt van burgemeester van Heemstede bekleedde hij sedert 15 februari 1950. Daarvoor was hij. vanaf 1936. bur gemeester van Olst. De Heer van Rappard was al enige maanden ziek. maar hoopte in september zijn werk zaamheden te hervatten. Dezer da gen verergerde zijn toestand echter cn opname in een ziekenhuis was no dig. behulp van luchtdruk in mallen ge vormd worden. De N.V. Bema is ge specificeerd in het zogenaamde spuitgietprocedé en maakt in het bijzonder sleutelhangfiguren en ve le andere weggeefartikelen. De gro te aantallen waarbij het hier om gaat waren mede de oorzaak van grote ruimte problemen in Vlaar dingen. Het was ook niet mogelijk om hiervoor in Vlaardingen een eco nomisch verantwoorde oplossing te vinden, echter wel in Zierikzee, waar de directie de beschikking kon krijgen ever het vrijgekomen fa briekspand van Hagen. Populaire figuren In de Vlaardingse tijd hebben ve le populaire figuren van televisie en stripverhalen de bedrijven van Bergsma en Bema verlaten: als sleutelhangers en bij miljoenen te gelijk, c.a. Dorussen, Swiebers, Fa beltjeskrantfiguren en Asterixen en 19 primaire eerste klassen met in to taal 310 leerlingen, nl. 84 voor de stuurlieden-, 41 voor de radio- en 185 voor de scheepswerktuigkundjge op leiding. De toename van het leerlin genaantal schrijft de directeur van de school, de heer G. K. Brouwer, toe aan het feit, dat dit jaar voor het eerst tien zogenaamde ..open dagen" werden gehouden, waarop eind-exa- menkandidaten van de middelbare scholen werden uitgenodigd eventu eel in gezelschap van hun ouders een bezoek aan de zeevaartschool en het internaat te brengen. Ongeveer 400 jongelui gaven aan deze uitnodiging gehoor, hetgeen resulteerde in een aanmeldingspercentage van tien pro cent. MGSKCU. Het Sowjetrusslsche regeringsblad „ïzwestia" noemt het plan van de Amerikanen om zenuw gasraket ten in de Atlantische oceaan te laten zinken misdadig en meent dat dit plan - met de uitvoering waarvan overigens al een begin is gemaakt - katastrofale gevolgen kan hebben. Obelixen. In onvoorstelbare hoeveel heden om te kunnen 'voldoen aan de grote rage van de sleutelhangers. Er bestaat een uitstekende markt voor de kunststof ver werkende industrie; de vraag naar poppetjes in allerlei soorten en uitvoeringen blijft be staan en neemt wat andere weggeef artikelen steeds toe. Tót deze laatste categorie behoren o.a. zoutstrooiers, eierdopjes, ruitenkrabbei's en vele andere nuttige en plezierige „weg- geef-zakén". Intussen kan1 worden verwacht dat de heren Bergsma en Madern in hun Zierikzeese .bedrijf nog aan vele nieuwe en interessante zaken op dit gebied vorm zullen gaan geven. Volop ruimte in de nog vrijwel nieu we fabriek op het Zierikzeese indu strieterrein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SAVILLA. De Spaanse politie heeft het stoffelijk overschot gevon den van de laatste passagiere die na de ramp met de toeristenbus in het zuiden van Spanje nog werd ver mist. Het is de 23-jarige mejuffrouw E. Rademaker uit Haarlem. Het aan tal doden bij deze ramp is hiermee gestegen tot negen. Vergadering C.S.M.- eertifieaathouders AMSTERDAM. 12-8. Dc op dinsdag gehouden vergadering van houders van certificaten van aandelen Cen trale Suiker Maatschappij kon geen besluit worden genomen over de aan dc orde zijnde wijziging van de ad ministratieve voorwaarden daar het vereiste quorum niet aanwezig was. Gedeponeerd waren slechts 52 van de 20.898 uitstaande certificaten. Meegedeeld werd. dat de C.S.M. èind augustus een statutenwijziging zal effectueren. Deze wijziging houdt voornamelijk dc omwisseling in van de oude aandelen van nom. f 300 in c.f.-stukken van nom. f 100. Behou dens dc goedkeuring van de certi ficaathouders zal hetzelfde geschie den mot de certificaten. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. President Nixon heeft zijn veto uitgesproken over twee wetsontwerpen, over onder wijs en stadsontwikkeling. Daarmee brengt hij de staatsuitgaven een mil jard dollar omlaag. LOS ANGELES. De hippieleider Charles Manson, die als voornaam ste verdachte in Los Angeles te recht staat in het proces Tate, is sinds drie dagen in hongerstaking. Dit is meegedeeld door Ronald Hughes de advocaat van de ver dachte Leslie van Houten. BOULOGNE SUR MER. Twee Nederlanders in de gevangenis van Boulonge Sur Mer zijn in honger staking gegaan omdat zij van me ning zijn dat zij hun straf nu wel hebben uitgezeten, HONGKONG. Naar de in Hong kong verschijnende „South China Morning Post" weet te melden, is de echtgenote van de Chinese commu nistische partijleider Mao Tse-Toeng ernstig ziek. Volgens reizigers uit China zou de 56-jarige Tsjiang Tsjing lijden aan een hersenziekte. WIESBADEN. Het vorig jaar heb ben in West-Duitsland 12.667 men sen zelfmoord gepleegd. Hierbij wa ren 8.008 mannen en 4.669 vrouwen. Deze cijfers zijn meegedeeld door het Westduitse bureau voor statis tiek in Wiesbaden. ATHENE. De Griekse autoritei ten hebben de zeven Palestijnse commando's gratie verleend die in Griekenland voor verschillende mis drijven waren veroordeeld, zo is van doorgaans goed ingelichte zijde ver nomen. BELFAST. In Noord-Ierland heb ben twee politiemannen ernstige verwondingen opgelopen, toen een auto ontplofte die zij wilden onder zoeken. Het incident deed zich voor in Lisara bij de grens met de Ierse republiek. AMMAN. Het Centrale Comité van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie heeft een afgezant naar Chi na, Noord-Korea en Noord-Vietnam gezonden om te trachten het Ame rikaanse vredesplan voor het Mid den-Oosten te dwarsbomen, zo meldt het orgaan van deze organi satie, Fatach. WASHINGTON. Het aantal ac ties van de Amerikaanse luchtmacht in Cambodja is sinds het begin van deze maand bijna verdubbeld. Dit heeft het Franse persbureau AFP in goedingelichte kring in Washing ton vernomen. TAIPEH. Een vliegtuig van de Nationalistisch Chinese luchtvaart- maatschapij is bij het vliegveld van de hoofdstad Taipeh neergestort. Van de 26 pasagiers en vijf beman ningsleden zijn er zeker drie om het leven gekomen. Er is een groot aan tal gewonden. TEL AVIV. Volgens het Israëli sche avondblad „Yedioth Aharo- ncth" hebben de Russen onlangs materieel naar de frontzóne langs het Suezkanaal overgebracht dat zij voor het ingaan van het bestand niet durfden installeren. TOKIG. Het Japanse kabinet heeft een Amerikaans voorstel aan vaard voor gezamenlijke inspanning bij de bestrijding van het bederf van het leefklimaat. ROCHESTER. Uit de gevangenis in Rocheser zijn in de staat New York, 22 gevangenen ontvlucht. Zij hadden een gat in de muur gemaakt wardoor zij wisten te ontsnappen. Kort na hun vlucht konden drie mannen weer worden aangehouden. WASHINGTON. Het Amerikaan se Aardbevingscentrum meldt een krachtige aardbeving - 7 graden op de sschaal van Richter - op de Nieu we Hebriden, een eilandengroep in't zuidwestelijk deel van de Stille Oceaan. Er zijn nog geen berichten over schade of een vloedgolf. BONN. Het vertrek van bonds kanselier Willy Brandt en zijn dele gatie naar Moskou ter onderteke ning van het niet-aanvalsverdrag is vertraagd door een bom-alarm. PRAAG. Door de hevige regen val en de onweders die de laatste dagen boven Tsjechoslowakije heb ben gewoed zijn verscheidene dor pen onder water komen te staan en is grote schade aangericht aan de oogst. Hoogspanning bij (le ontwikkelcentrales DEN HAAG, 12-8. Dat de bouw vakarbeiders met vakantie zijn ge weest is niet alleen te merken ge weest aan de verkeersdrukte het af gelopen weekeinde op onze wegen, maar ook aan de tienduizenden films, die de afgelopen dagen overal bij de ontwikkelcentrales zijn bin nengekomen. Wordt er in de vakan- tietijd altijd wel onder hoogspanning gewerkt, op het ogenblik heeft de drukte een piek bereikt. Duitser verdronken bij zwemmen in zee DEN HAAG, 12-8. Dc 31-jarige Carl-Heinz Paid Weidenfeller uit Elz in West-Duitsland is bij Sche- veningen in zee verdronken. Hij was met twep kinderen ter hoogte van seinpost gaan zwemmen. Op een gegeven ogenblik verdween hij on der water en kwam niet meer bo ven. Er werd een opsporingsactie ondernomen, waarbij de reddingboot van Scheveningen en een vliegtuig van de marineluchtvaartdienst wer den ingezet. Kort nadat met het zoeken was begonnen spoelde het stoffelijk overschot van de heer Weidenfeller aan op het strand bij dc plaats waar hij het laatst was ge zien. DEN HAAG 12-8. De groei van het vrachtverkeer op de rijkswegen is in 1969 sterk achtergebleven, zo- concludeert de „Stichting Weg" aan de hand van cijfers, verkregen uit regelmatige verkeerstellingen van Rijkswaterstaat. Uit deze tellingen becijferde de Stichting Weg, dat het verkeer met vracht- en bestelauto's het vorige jaar slechs met 1,7 procent toenam ten opzichte van 1968, het jaar daar voor bedroeg de stijging nog 6,9 pro cent Het personenautoverkeer daar entegen gaf een relatief sterke stij ging te zien, namelijk 9,8 procent (7 procent in 1968). Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat het verkeer op de rijkswegen voor bijna 82 procent bestaat uit personenauto's, voor ruim 16,5 pro cent uit vracht- en bestelauto's en Gevangene ontsnapt en weer ingesloten DEN HAAG, 12-8. De 26-jarige ge detineerde P. G. B. uit Den Bosch, is woensdagmiddag uit het Huis van Bewaring in Scheveningen ontsnapt, maar na een opsporingsactie een half uur na zijn vermissing op een dakje van het gevangeniscomplex aan de Pompstationsweg gevonden en inge sloten. De man, die tot februari een straf wegens inbraak moet uitzitten, was tijdens werkzaamheden in een stook - kelder in de gevangenis via een lad der door een kelderluik geklommen en vandaar op het dakje. Hij had daar willen wachten tot het donker werden dan ongezien willen verdwij nen. Controle in Limburgse sexboetieks MAASTRICHT, 12-8, Mr, H. van Buuren, officier van justitie in het arrondissement Maastricht, is van plan om de sexboetieks in Zuid- Limburg periodiek door de politie te laten controleren. Bij een dinsdag gehouden onderzoek werden slechts twee boekjes in beslag genomen. Het is me -reuze meegevallen, zegt mr. V anBuuren. Aanslag in Gaza-strook GAZA, 12-8. - In Rafiah, in de strook van Gaza, zijn woensdag veer tien mensen, meest kinderen tussen vier en zes jaar, gewond toen een handgranaat werd geworpen naar een Israëlisch militair voertuig. De Israëliërs hebben arrestaties ver richt. De inzittenden van het voer tuig bleven ongedeerd. Nixon en Kosygin naar Alg. Vergadering V.N. NEW YORK, 12-8. President Nixon en premier Kosygin behoren tot de staatshoofden en regeringsleiders van verscheidene landen die hebben toe gezegd in de tweede helft van okto ber de 25ste Algemene Vergadering der Verenigde Naties te zullen bij wonen. Dit werd woensdag door een V.N.-woordvoerder bekendgemaakt. voor ruim één procent uit autobus sen. Insteekhaven aan kanaal Gent-Terneuzen TERNEUZEN, 12-8. In 1971 zal worden begonnen met de uitvoering van het uit 1962 daterende plan Snijders (de toenmalige directeur van de Amsterdamse havens) dat onder meer voorziet in een insteek haven voor zeeschepen tot 60.000 ton aan de oostelijke oever van het verbrede kanaal Gent-Terneuzen. Dit werd dinsdag medegedeeld door burgemeester J. C. Aschoff van Ter- neuzen tijdens een symposium dat in zijn gemeente werd gehouden door het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap en waaraan ook door leden van de Belgische vereniging voor aardrijks kundige studiën werd deelgenomen. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 11 AUGUSTUS NED. I: Pipo en het journaal gaan vooraf aan het programma van de Evangelische Omroep. Het eerste programmaonderdeel is getiteld Fouteen goiing sixteen. Hierin ma ken we kennis met een meisje van 15 jaar oud dat een steunpunt vindt in de volwassenwording in het vas te geloof van haar ouders. Voorts een reportage van een kampvuur aan het - strand van Katwijk dat werd gehouden in het kader van het rekreatie werk van de Ned. Her vormde kerk aldaar. De Avro komt na hel journaal met een aflevering van Sportpanorama en vervolgens met een nieuwe aflevering van High Chaparral. John krijgt het aan de stok met zijn broer en die loopt weg. Als John hem verzoekt terug te ko men weigert deze nadat vooral Billy daarop heeft aangedrongen. De rest van de avond is geheel voor Willem Duys met zyn voor de vuist weg. NED. II: Pipo, het journaal en dan Vrij-uit waarin tips voor het vrije weekend worden gegeven. Ook een reportage over de Wadden zee en een nieuwe aflevering van de Debby Reynolds show. Ze krijgt het voor de verandering weer eens met haar man aan de stok. Na het jour naal van acht uur een Duitse film over onze Nederlandse zanger Ben Cramer die vorig jaar op het song festival te Rio de Janeiro hoge ogen gooide. Na dit alles een- Engelse do- kumentaire over een vreemd gezin. Een van de zonen is bijzonder be gaafd op het gebied van de wiskun de, een ander blinkt uit in muziek, de derde in ballet en de vierde is een talenwonder. Hierna Bonanza waar pa Cartwright een onschuldige man van de galg ziet te redden. VRIJDAG 14 AUGUSTUS NED. I: 18.45 Pipo18.55 Journaal; 19.04 Fourteen going sixteen19.29 Kampvuur aan het strand; 20.00 Journaal: 20.20 Avro's Sportpanora ma; 20.55 High Chapparral; 21.45 Voor de vuist weg; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Journaal 19.04 Vrij-uit; 19.30 Debby Reynolds show; 20.00 Journaal; 20.20 Wereld songfestival Rio '69; 21.10 Vier won derkinderen in een gezin; 21.55 Bo nanza; 22.45 Journaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3