DE ZIERIKZEESCHE COURANT Niet-aanvalsverdrag Sow]et-Unie en West-Duitsland getekend Gesprek Breznjev- Brandt Geen overeenstemming tussen NOS-KNVB Prinses Margriet en mr. Van Vollenhove in Suriname Schepen uit de Romeinse oudheid Vechtpartij tussen woonwagenbewoners eist één dode en verschillende gewonden Vleesconsumptie in Nederland gedaald Drie vakcentrales overwegen afwijzing gesprek met Roolvink Nederlandse zeelui - verdacht van botersmokkel - in Frankrijk vrijgelaten CbO Hulp voor Yemen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 augustus 1970 126ste jaargang Nr. 20452 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 RcOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tt, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand l 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer' De nieuwe industrievestiging te Zierikzee Plechtigheid in Moskou MOSKOU, 12-8. Het niet-aanvals verdrag tussen de Sow jet-Unie en West-Duitsland is woensdag om 13 uur (Ned. tyd) op het Kremlin gete- ken. llet bepaald dat de twee landen je gens elkaar geen geweld zullen ge bruiken en dat z(j de grenzen in Eu ropa erkennen zoals zy nu zyn. Eerst tekenden kanselier Brandt en premier Kosygin, vervolgens de mi nisters van buitenlandse raken Scheel en Gromyko. De plechtigheid werd besloten met een lange handdruk van de twee regeringsleiders. Het verdrag is nu rechtsgeldig, maar het wordt pas van kracht na de ratificatie door de beide parlementen. De ratificatieoorkonden worden in Bonn uitgewisseld. Het is nog niet MOSKOU. 12-8. De Russische par tijleider Brcznjev en bondskanselier Brandt van West-Duitsland, hebben woensdag in Moskou tydens een ge sprek van twee-en-een-half uur van gedachten gewisseld over mogelijke verdere samenwerking tussen hun beide landen. Volgens het persbureau Tass zijn by het onderhoud verder kwesties met betrekking tot de ontspanning en versterking van de vrede in Eu ropa. alsook internationale vraag stukken aan de orde geweest. Beide gesprekspartners hadden uit drukking gegeven aan hun overtui ging dat het woensdag ondertekende niet-aanvalsverdrag nieuwe moge lijkheden voor een verdere ontwik keling van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland heeft geschapen. bekend wanneer. Bonn heeft de ra tificatie afhankelijk gesteld van vor deringen over Berlijn door de vier grote mogendheden. Het verdrag, dat men in Bonn ziet als uitgangspunt voor de ontwikke ling van goede betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de Sowjet- Unie, bestaat uit een voorwoord en vijf avtiekelen. Irv het voorwoord is de „Duitse optie" neergelegd - de aanspraak van Bonn op eenheid van Duitsland. In artikel één wordt het gemeen schappelijk streven naar ontspan ning en handhaving van de wereld vrede genoemd. Artikel twee bepaalt dat men jegens elkaar geen geweld zal gebruiken, noch daarmee zal dreigen. In artikel drie verplichten de twee landen zich het grondgebied van al le Europese Staten te eerbiedigen binnen de nu geldende grenzen. Zy verklaren ook geen aanspraken op gebied van andere landen te hebben of ooit zullen laten gelden. De Oder- Neisse-lyn (de westelijke grens van Polen) en de grens tussen oost- en west-Duitsland worden als vast staand beschouwd. In artikel vier wordt vastgesteld dat de vroeger gesloten twee- en meerzijdige verdragen door het nieu we verdrag niet worden aangetast. Het vijfde en laatste artikel regelt de procedure van de ratificatie en het in werking treden van het ver drag. Reacties HAMBURG, 12-8. De onderteke ning van het Westduits-Russische niet-aanvalsverdrag heeft zowel in het westen als in het oosten positieve reacties tengevolge gehad. In de meeste commentaren worden het veiligstellen van de vrede en het be grip tussen de volkeren als de meest positieve punten van het verdrag be schouwd. De V.S. reageerden „met bevredi ging" op de ondertekening. De woordvoerder van president Nixon, Ronald Ziegler, zei „wij hebben bij verscheidene vorige gelegenheden ons vertrouwen in en onze steun aan de oostpplitiek van de Duitse bonds regering tot uitdrukking gebracht". Het Britse ministerie van buiten landse zaken noemde de onderteke ning een waardevolle stap in het streven naar verbetering van de oost-westverhoudingen. De Franse staatsradio sprak van een „beslissend historisch resultaat". Zondag zonder voetbal op t.v. HILVERSUM. 12-8. Ondanks een aanbod van de N.O.S. om meer te betalen voor de t.v.-uitzending van voetbalflitspn op zondagavond heeft de stichting in woensdag met de K.N.V.B. gevoerde onderhandelingen geen overeenstemming kunnen be reiken. Dit is woensdagavond door de N.O.S. in het volgende communique medegedeeld PARAMARIBO. 12-8. Op de eer ste ochtend van hun bezoek aan Su riname, hebben prinses Margriet en haar echtgenoot woensdag een krans gelegd by het monumerit voor de ge vallenen in Paramaribo. Na het spelen van het Wilhelmus en het Surinaamse volkslied door een militaire kapel werd een minuut stilte in acht genomen. Er waren verschei dene civiele en militaire autoriteiten en deputaties aanwezig. Vervolgens maakten de bezoekers in het gouverneurshuis kennis met de leden van de hoge colleges van staat, gevolgd door een bezoek aan de re geringsgebouwen, waar dr. ir. F. H. Essed een uitleg gaf van de ontwik kelingsplannen van Suriname. In de middaguren bezichtigden de gasten, vergezeld door de minister van handel en industrie. J. Rens, de meubelindustrie Suriname N.V. „Ver- go". Daarna vergezelde minister Rens zijn gasten naar het volkswoning- bouwobject Tammenga. „Delegaties van K.N.V.B. en N.O.S. hebben vanavond in Zeist de onder handelingen heropend over een mo gelijke overeenkomst inzake het uit zenden op zondagavond van korte voetbalreportages uit de competitie van het betaalde voetbal. Gebleken is dat de verschillen in uitgangspun ten tussen K.N.V.B. en N.O.S. der mate groot zijn, dat geen overeen stemming mogelijk was. Tijdens de besprekingen heeft de N.O.S. de K.N.V.B. aangeboden voor het komende jaar 50.000 gulden meer te betalen dan de huidige 250.000 gul den en voor een periode van de eerstkomende drie jaren een bedrag van een miljoen gulden. Beide aan biedingen zijn door de K.N.V.B. niet aanvaard. De afloop van deze bespreking brengt met zich mee dat de K.N.V.B. met ingang van a.s. zondag aan de N.O.S. geen toestemming geeft voor het uitzenden van korte voetbalre portages. Met ingang van dezelfde datum krijgt de N.O.S. radio van de K.N.V.B. geen toestemming tot het uitzenden van korte radioflitsen van voetbalwedstrijden. Deze weigering betreft met rtame de reportages in het zondagmiddagprogramma „Langs de lijn". ROME, 12-S. Een internationale groep oudheidkundigen heeft bij de kust van het nabij West-Sicilië gele gen eiland Mozia drie gezonken schepen uit de Romeinse oudheid gevonden. De vaartuigen zijn nog geladen. Eerder 'had men in de om geving al twee van dergelijke boten gevonden. MOSKOU. - Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland tekende in Moskou het niet-aanvalsverdrag met de Sowjet-Unie. Op de foto: premier Alexei Kosygin en Brandt op het vliegveld. EERSEL, 13-8. Tydens een schiet partij op het terrein van het woon wagenkamp te Eersel (N.-Br.), tussen twee woonwagenfamilies, is dinsdag avond een 14-jarige jongen om het leven gekomen, terwyl er vier an deren werden gewond. De oorzaak van de ruzie staat nog niet vast; er zou geen sprake zyn van een familie vete. De woonwagenfamilie Van Herk dronk dinsdagavond een biertje in een café in Eersel, met een familie uit een naburig woonwagenkamp uit Bladel. Er ontstond een woordenwis seling die ontaardde in een vecht partij en waarbij van beide kanten messen werden getrokken. De fami lie Van Herk moest snel aftocht blazen, daar twee zoons door messte ken waren gewond. De andere fami lie vond dat er nog niet voldoende was afgerekend en arriveerde om streeks half elf bij de woonwagen van de familie Van Herk. Toen deze naar buiten kwam stonden de woon wagenbewoners uit Bladel met pi stolen gereed. Verschillende schoten werden gelost; de 14-jarige zoon van de familie Van Herk. J. van Herk, werd dodelijk getroffen. Zijn 20-ja- rige broer Eddy van Herk liep acht steekwonden op en een schotwond in een hand. De 31-jarige Anton van Herk werd in zijn borst en een arm DEN HAAG, 12-8. Het hoofdelijk verbruik van vlees is in ons land in 1969 ten opzichte van 1968 met 1,5 kg gedaald tot 47,5 kg, aldus het zo juist verschenen statistisch jaarrap port van het Produktschap voor Vee en Vlees. Wj 3ij rundvlees wae er een terug gang van 18,9 tot 18,7 kg en bij var kensvlees van 27,0 tot 25,7 kg. De totale Nederlandse vleespro- UTRECHT. 12-8. De drie vakcen trales zullen waarschynlyk afwijzend reageren op de uitnodiging van mi nister Roolvink van sociale zaken, tc spreken over de economische proble men voor 1971, omdat daarby ook de lonen ter sprake zullen komen. Zoals bekend weigeren N.V.V. en N.K.V. sinds de invoering van de Loonwet met de regering te praten over loonpolitieke aangelegenheden. LEICESTER. - Wereldkampioenschappenwielrennen. Foto: Tijdens de derde ronde van de kwartfinales professional sprint, viel de Italiaan Angelo Damiano van zijn fiets en zijn hand kwam terecht onder het rijwiel van zijn tegenstander, de Australiër Ron Baensch. De kapitein van de 384 ton melen de kustvaarder „Holchart", de 34- jarige André S. uit Rotterdam, en do 24-jarige matroos Ferdinant Z. wer den op 26 januari in Boulogne sur Mer gearresteerd, verdacht van een poging achttien ton Russische botei hel land binnen te smokkelen. Zij werden 17 juni veroordeeld, en het schip, twee vrachtauto's en de boter (die bij elkaar ongeveer 50.000 gul den waard waren) werden in beslag genomen. De vrouw van de kapitein, me vrouw M. A. S.-B. heeft president Pompidou vorige maand schriftelijk om vrijlating van haar man ge vraagd. DEN IIAAG, 12-8. De twee Neder landse zeelieden die eind februari in Frankryk op verdenking van boter smokkel werden gearresteerd en tot zes maanden gevangenisstraf en 200.000 gulden boete werden veroor deeld, zijn woensdag vrijgelaten, al dus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De Franse autoriteiten hebben in gestemd met een voorstel van de Ne derlandse consul in Calais, de boete af te kopen. De gevangenisstraf was verstreken, doch de mannen werden in gijzeling gehouden omdat zij de 200.000 gulden niet konden betalen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's t j Elegance is de kunst om hetzelfde anders te doen. J WA T ÏEQT DE BILT getroffen; hij zou in levensgevaar verkeren. De 16-jarige Catharina van Herk werd door een kogel in een dij been getroffen. Uit het woonwagenkamp tg Bladel werd Adrianus van Herk zwaar ge wond en de 33-jarige Eduardus van Herk in de linkerhand geschoten. Alle gewonden zijn naar een ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. De politie stelt een onderzoek in, maar over het treffen zwijgen beide families hardnekkig. Vrouw van Franse premier verongelukt URRUGNE, 12-8. Mevrouw Marie Antoinette Chaban-Delmas, de vrouw van de premier van Frankryk, is woensdag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op Route Nationale 10, vlakbij de grens met Spanje. Volgens de politie gebeurde het ongeluk doordat een inhalende auto een gevaarlijke manoeuvre maakte, waardoor de chauffeur van de auto van mevrouw Chaban-Del'mas moest uitwijken. Men heeft de automobilist die het ongeluk veroorzaakte nog niet kunnen vinden. Verwachting tot vrijdagavond: Weersomslag Aanvankelijk warm en droog, later toenemende kans op buien, mogelijk met onweer, gevolgd door afkoeling; zwakke tot matige zuidelijke wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor- Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van mip- stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 14 aug. Zon op 5.21, onder 20.07. Maan op 19.05, onder 0.54. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 aug. 12.29 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 14 aug. 12.23 n.m. duktie in 1969 was met 957.000 ton vrijwel gelijk aan voorgaand jaar. Een teruggang bij de produktie van varkensvlees werd gecompenseerd door een grotere produktie van kalfs vlees, terwijl de produktie van var kensvlees een lichte stijging vertoon de. Er werd in 1969 voor een waar de van bijna f 1,92 miljard aan pro- dukten van de sector vee en vlees uitgevoerd, vergeleken met f 1,65 miljard in 1968. Het C.N.V. heeft een gematigder standpunt in deze kwestie. Maar wat de uitnodiging van mi nister Roolvink betreft, gaan de drie bonden na of zij een gemeenschap pelijk antwoord kunnen geven. Het overlegorgaan van N.V.V.N.K.V. en C.N.V., dat maandag vergadert, zal onder meer hierover spreken. Volgens een woordvoerder van het N.K.V. moet nog in diverse beleids- instanties over het antwoord worden gesproken, maar is het niet erg waar schijnlijk dat het N.K.V. op de uit nodiging ingaat. C.N.V.-voorzittcr J. Lanser ver klaarde desgevraagd dat het C.N.V. geen redenen heeft het gesprek tc weigeren, maar „gelet op de ontwik kelingen is het de ^aag of overleg zinvol is. De maatregelen van rege ringszijde voor 1971 staan al vast. Het is bijna september". De heer Lanser zei nog geen con cept-antwoord te hebben gezien op de brief van minister Roolvink. Het N.V.V. wilde op dit moment geen commentaar geven. Men verwees daar naar de bijeenkomst van het overlegorgaan van maandag. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied dat woensdag over Nederland trok, lag donderdagochtend boven Silezië. Tussen dit systeem en een depressie nabij IJsland wordt met zuidelijke winden droge en warme lucht aan gevoerd, waarin slechts weinig be wolking voorkomt. Inmiddels is een koufront dat samenhangt met de eerder genoemde depressie boven de Ierse Zee aangekomen, en alhoewel de verplaatsingssnelheid van deze storing enigszins is afgenomen, moet toch verwacht worden dat het front vrijdag dicht in de omgeving van Nederland zal liggen. Dientengevol ge woVdt de kans op buien goter, en kan later enige daling van tempera tuur tegemoet gezien worden. Gestolen kunstwerken in Italië teruggevonden IMPERIA, 13-8. De Italiaanse po litie heeft meegedeeld, dat zij der tien schilderijen van oude meesters en andere kunstvoorwerpen heeft teruggevonden, welke in het begin van dit jaar bij inbraken in twee villa's aan de Italiaanse Riviera waren ontvreemd. De vondst ter waarde van bijna een half miljoen gulden was mogelijk, doordat poli tiemannen zich als kopers hadden voorgedaan. Premier Meir over Israëlisch standpunt JERUZALEM, 12-8. Premier Golda Meir van Israël heeft woensdag in het parlement herhaald, dat Israël blyft staan op het verkrygen van overeengekomen en veilige grenzen, voordat het zich uit bezet gebied te rugtrekt. Dat is geen voorwaarde die voorafgaat aan onderhandelingen, maar een onderdeel van het funda mentele programma van de Israëli sche rcgeringspolitiek, zei zy. De premier sprak slechts één mi nuut. UTRECHT, 12-8. De stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, te Utrecht, heeft voor de nood in Yemen medicamenten tot een bedrag van 1.000 dollar beschik baar gesteld als een eerste bijdrage tot leniging van deze nood. De Stichting stelt, haar gironummer 5261 open voor giften voor de hon gersnood in Yemen. DRIEBERGEN. Heden (donderdag morgen) is de driejarige A. M. den Hartog in de Laan van Blommer- weert in Driebergen onder een zand- auto gekomen en gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1