Uitbreiding en modernisering kleedlokaal sportvereniging DFS Succesvolle bliksemactie in Schouwen's Westhoek voor aanschaf van ambulance Opstand in Amerikaanse strafgevangenis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Din»d»g 11 augustus m« Nr. 20451 BURGII. 10-8. Op het sportpark „Van Zuijen" aan de Leliëndaleweg te Burgh staat al van kort na de ramp. toen dit sportcomplex werd aangelegd, het „kleedlokaal", zoals dat genoemd wordt. In de eerste pe riode van de D.F.S. - of Voorwaarts - historie was de naam „kleedkot" meer gebruikelijk. D.F.S.-leden en donateurs bouwden het geheel zelf, en dat was op zichzelf al een presta tie. De laatste jaren bleek echter dat de huidige outillage toch niet vol deed. Er werden plannen gesmeed die echter een moeilijke toekomst hadden omdat het gemeentebestuur heeft laten doorschemeren dat het niet zo „happy" is met al de sport terreinen in de vijf kernen. Het liefst zag de gemeente in de toekomst im mers één sterke sportvereniging, die beschikking krijgt over één groot sportcomplex, op een nader te bepa- EEN „HAARSTUKJE" LEERREDE TEGEN HET „LANG HAIR" Weer eens bladerende en lezende in Busken fluets „Het Land van Rembrand" (6e druk 1941) vond ik op bldz. 587 een kostelijke strafpre dikatie van collega Jacobus Borstius, die hij in 1645 te Dordrecht hield te gen het lange haar, dat in zijn tijd de mannen begonnen te dragen. Borstius, bekend om zijn tweedeli ge „Geestelicke Geneeskonst"gaat kennelijk uit van 1 Cor. 11:14 („Leert de natuur zelf u niet, dat in dien een man lang haar draagt, dit een oneer voor hem is?"), en zegt dan: Vrouwen moeten lang hair hebben en dat nooit laten afscheren, tenzy in dringenden nood. Zoo moeten zy ook daaraen eenigen tyd. besteden omdat te kammen, rein te houden en fe vlegten. Maar den man, zegt de Apostel, is het een oneer lang hair te dragen, want de man heeft van de nature cenige agtbaarheicl en heerlijkheid boven de vrouwe. God heeft geordi- neert, dat de vrouw den man zal on derdanig zyn, zeggendehy sul uw Heer wesen. Nu is het lang hair een teeken van onderdanigheid en mindere heerlyk- heid, en daerom zeit de Apostel, dat het de vrouw en niet den man past, want daar God gezegd heeft, dat de man zal heerschappy hebben over de vrouw, daar goet zulk een man zyn heerlykheid veranderen in de gclykenisse des beelts eener vrouw, omdat hy het teeken en levery van de vrouwelyke onderdanigheid draagt. Hoe lang het hair der mannen moet zyn en welke zyn mate? Dat behoeft u de Schriftuur niet te zeggen: de nature zal u dat genoeg lecren. Wie is zoo dom, dat hy niet weet hoe lang zyn nagels zyn moeten? Nu, gelyk de nagels de teedere einden van de vingers moeten be dekken en beschermen en een na- tuurlyke sierlykheid en bevalligheid geven, zoo moet het hair doen aan de harssc-pan. Zoo gy slegts u hant aan u hooft steekt of in den spiegel kykt, de na tuur zal u toonen de gezette palen van het hairvoor welke zich moe ten neerleggen al zyne wilde takken, alsof de natuur tot haar zeide, gelyk God tot de zee: tot hiertoe zuil gy komen en verder niet. Al wat over de wangen en op de rugge hangt is over zyn bestek en daarom overtollig en onnut; en die het zoo lang dragen, kunnen hare dwaasheid ligtelyk bemerken, als 't hair over de oogen waait of het ge- zigt belet. Of, zoo haar dat niet genoeg is, zo konnen zy 't proeven, als 't hair in den mond slingert; want al staat het als een wyngaert op haer hooft, zy zullen wel bemerken, dat de smaak daarvan niet zeer vermakelyk is. Tot zover, geciteerd uit Busken Huet, dc 17e eeuwse ds. Borstius. Wat zei de Prediker ook al weer? Dat er niets nieuws onder de zon is. len plaats aan te leggen. De situatiewan het niet meer door laten van regenwater op het sport park „Van Zuijen" speelde met deze toekomstbeelden een grote rol. Ge lukkig is dc waterdoorlating veran derd, doordat de leden gaten boorden en deze opvulden met schelpen. Knoop doorgehakt Het bestuur van D.F.S. heeft de knoop toch doorgehakt en besloot om wat meer bewegingsvrijheid te ma ken in het kleedlokaal. Er werd een tekening gemaakt voor een groter kleedlokaal en dat werd goedge keurd. Met leden en donateurs werd dit voorjaar begonnen aan de uit breiding. Het is nu zo ver dat D.F.S. een stuk werk heeft voltooid waar vele andere clubs jaloers op kunnen zijn. Het gebouw werd in de lengte bijna verdubbeld en de kleedlokalen wei-den een stuk groter, terwijl de kantine nu eveneens tweemaal zo groot is geworden. Hierin komt nog een bar en het zal mogelijk zijn om de vergaderingen hier te gaan hou den, want er kunnen ongeveer 140 personen plaats nemen. Elk lokaal beschikt nu over eigen douches het geen ook het geval is met het. scheidsrechterslokaal. Ook toiletten zijn er nu een aantal meer gebouwd. Het bestuur is leden en donateurs zeer dankbaar voor hun medewer king aan de bouw, die bijna geheel in de avonduren en op vrije zaterdagen werd verricht. Zelfs raadsleden han teerden de troffel en roerden in de speciekuip. Hier en daar nog een kwastje verf en met het begin van de competitie voor de deur kan D.F.S. bogen op een der modernste kleedlokalen en Zeeland. De naam clubgebouw is voortaan zeer op zijn plaats. Zierikzec, J. B. ASSENDORP lii één week tijil reeds J 15.000,— liijeen WESTHOEK. 10-8. Nog nooil eer- der is het in dc Westhoek voorgeko men dat een blikscmaktic zo'n sukscs opleverde als die, welke vorige week werd gestart met het doel om te ko men tot de realisering van een mo derne ambulanccwagcn voor dit ge bied. Vijf jaar geleden was men geluk kig met de wagen die door garage Elenbaas uit Bruinisse ter beschik king werd gesteld. Deze wagen vol doet nu echter niet meer aan de ei sen van de tijd, ook al omdat nood zakelijke apparatuur erin ontbreekt. De aanschaf van een nieuwe wagen werd een noodzakelijkheid, temeer omdat steeds hogere eisen gesteld worden aan snel en vooral degelijk vervoer. Dodelijke zenuwgas- granaten op weg naar zee RICHMOND. 10-8. Een trein van 24 wagens, geladen met 3.300 ton dodelijk zenuwgasgranaten, is maan dag uit Lexington in Kentucky naar het zuiden vertrokken. Het gas, ver pakt in houders van staal en beton zal met een schip in de Atlantische Oceaan tot zinken worden gebracht. Het eindpunt van de treinreis is Sunny Point in Noord-Carolina. Daar komt ook een zending gas uit Anniston in Alabama aan. Het wordt in een oud marinevaartuig geladen, dat 300 mijl buiten Cape Kennedy op 4800 meter diepte tot zinken wordt gebracht. Straf voor langharige c C Amerikaanse militairen WASHINGTON. 10-8. Acht reser visten van de Amerikaanse marine zijn gedegradeerd en met verminde ring van soldij bestraft. Zij hadden geweigerd tijdens het weekeindver- lof hun haar, dat bijna tot op de schouders was gegroeid, te laten af knippen. Hun verweer dat ze zich als reservisten tijdens de ene maand dat ze in actieve dienst waren niet aan de regels konden onderwerpen werd door de militaire rechtbank uitgelegd als het weigeren van een opdracht. Eenden dood door bloedzuigers AMSTERDAM, 10-8. In een water in Amsterdam-Buitenveldert zijn het afgelopen weekeinde ca. 40 eenden dood aangetroffen. Uit een onderzoek van de Geneeskundige Dienst bleek, dat dc doodsoorzaak vermoedelijk moet worden gezocht in hersenbe schadiging door het binnendringen van een bepaald soort bloedzuigers. De f 20.000 die nodig zijn om een nieuwe ambulance te bekostigen zag men aanvankelijk als een onoverko melijke hindernis, zodat men aan een tweede hands wagon begon te den ken. Binnen een weck leverde een blik- semaktie, waarbü vooral midden stand en campinghouders zich van hun goede zydc lieten zien echter f 15.000 op. Middenstand, campinghouders en enkele badgasten op wie de aktie was geconcentreerd waren voorna melijk degenen die dit bedrag op ta fel brachten, terwijl ook de bevol king in de gelegenheid werd gesteld via enkele busjes een bijdrage te storten. Door de snelheid, waarmee de ak tie werd gevoerd zullen zeker enige mensen zijn vergeten. Zij kunnen de f 20.000 volmaken door te storten op de Coop. Raiffeisenbank Renesse, waar onder „Ambulance" een reke ning werd geopend. De organisato ren, die onbekend wensen te blijven, verwachten dat de resterende f 5.000 spoedig binnen zal zijn. Het geld zal dan aan het Rode Kruis ter beschik king worden gesteld, waarna deze instantie het aan de afdeling „Wes- terschouwen" zal overdragen ter aanschaf van de lang begeerde am bulancewagen. Ambomiezeii vielen treinconducteur aan EINDHOVEN, 10-8. Op dc Tongcl- resestraat zijn in de nacht van za terdag op zondag zëven Ambonnezen in leeftijd variërend van 17 tot 19 jaar gearresteerd, die in de laatste trein van Eindhoven naar Helmond een conducteur hadden overvallen. Ze hadden een bezoek aan Eindho ven gebracht en keerden naar Hel mond terug. Drie van hen hadden geen treinkaartje. Toen de conduc teur hen verzocht een kaartje te ko pen, vielen de Ambonnezen hem aan. De man kon nog aan de noodrem trekken. Nadat de trein tot stilstand was gekomen, vluchtten de Ambon nezen. Zij verdwenen in de richting Eindhoven. De gewaarschuwde Eind- hovense politie hield hen in Tongelee aan. TWEEDE KAMEll Vergoeding van schade door misdrijven? DEN HAAG, 10-8. In antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer be treffende de vergoeding van schade door misdrijven, heeft staatssecreta ris prof. mr. K. Wiersma (justitie) de Kamer maandag meegedeeld dat de vraag of de gemeenschap moet opko men voor de schade die de indivi duele burger lijdt doordat anderen misdrijven jegens hem plegen inter departementaal in studie zal worden genomen. In afwachting van het re sultaat van deze studie, zal de vraag of er voor het rijk aanleiding bestaat billij kheidshalve tegemoetkomingen te geven in schade veroorzaakt door uit de detentie ontsnapte gevangenen en ter beschikking van de regering gestelden worden voorgelegd aan de daartoe in te stellen commissie, waarin ook leden van de rechterlij ke macht zitting zullen hebben, al dus het antwoord. Vakanties voorbij, weer klappenvoor onderdak ZIERIKZEE, 10-8. Hoewel de diverse akties niet hebben stilge staan gedurende de vakanties, integendeel, diverse bijzondere akti- viteiten hebben veel werk geëist van de vele medewerkers aan de aktie, gaat men zich thans opmaken voor de laatste klappen, die even raak zullen zijn als de eerste klappen! Maar eerst weer onze bekende competitie-standcnlijst. Vorige stand Bijgekomen Totaal Brouwershaven 14.150,600,14.750, Bruinisse 1.300,f 1.300, Duiveland 22.500,— 100,— 22.600,— Middenschouwcn 6.850,6.850, Westerschouwen 19.550,350,19.900, Zierikzee 281.200,— 2550,— 283.750,— Overige inschrijvingen 20.850,600,21.450, Totaal 366.400,— 3700,- 370.600,— Het totaal dient verhoogd te worden met een bedrag aan giften dat reeds ontvangen werd: 12.182,47.' Opvallend in het lijstje wordt dat het bedrag van de „overige in schrijvingen" langzamerhand de leiderspositie van Duiveland als kleinere gemeente gaat bedreigen. Voorts gaat men zich zo lang zamerhand afvragen wanneer Bruinisse pogingen in het werk gaat stellen om haar positie te verbeteren. Het verloop van de akties is bevredigend geweest. Gehoopt wordt binnen niet al te lange tijd van de diverse aktiviteiten de balans te kunnen opmaken en ook daarvan de resultaten te kunnen melden. Ook kan er nog op gewezen worden dat er nog altijd loten en „On derdak"-shirts besteld kunnen worden door storting van het ver schuldigde bedrag 1,— per lot en 6,per shirt) op postrekening 20 40 300 ten name van de penningmeester Sportcentrum Schouwen- Duiveland. NEW YORK, 10-8. In de mannen- gevangenis op het Newyorkse eiland Manhattan zijn maandagochtend 232 gevangenen in opstand gekomen te gen de huns inziens slechte omstan digheden waaronder zij gevangen zitten met name vinden zij de ge vangenis te vol. Zij bezetten de negen verdiepingen waar zij vijf bewakers als gijzelaars vasthielden. De opstandelingen eisten een gesprek met burgemeester Lind say. In afwachting van diens komst gooiden zij allerlei meubilair naar beneden. De gevangenis staat bij de New- Ambassade van Cambod ja iii Praag bezet PRAAG, 10-8. De eerste secretaris van de ambassade van Cambodja in Praag, Isoep Ghanti, heeft maan dagochtend met hulp van een aantal Cambodjaanse studenten hel am bassadegebouw bezet. Hij verklaar de zich aan de zijde van de regering in ballingschap van prins Sihanoek te hebben geschaard. De ambassadeur, Measkeoh Cai- merom en drie van diens medewer kers, die de huidige regering van premier Lon Nol trouw bleven, zijn verjaagd. Men verwachtte op dc Cambod jaanse ambassade de overkomst naar Praag van een „Sihanoek-am- bassadeur". yorkers bekend als „de graven". De opstandige gevangenen hebben de vijf gijzelaars vrijgelaten na eenv ge sprek met de commissaris voor het gevangeniswezen van de stad New York, George McGrath, twee advo caten en twee journalisten. McGrath heeft een onmiddellijk onderzoek naar de klachten toegezegd. Tegen de opstandelingen zullen geen straf maatregelen worden genomen. Bosbrand in «.-Frankrijk MONTPELLIER, 10-8. Bij een brand in de buurt van de Zuidfran se stad Montpellier zijn maandag 200 ha bos en kreupelhout verwoest. De bosbranden, die deze zomer in Zuid-Frankrijk en op Corsica heb ben gewoed, hebben nu in totaal 20.000 ha grond zwartgeblakerd. Het alcoholisme in de V.S. WASHINGTON, 11-8. De Ameri kaanse Senaat heeft zich maandag akkoord verklaard met een pro gramma dat ten doel heeft het alco holisme in de Verenigde Staten te bestrijden. Hiervoor is voorlopig een bedrag nodig van ruim 590 miljoen gulden. Het voorstel is afkomstig van de democratische senator Harold Hug hes uit de staat Iowa, die voordat hij in de politiek ging zelf alcoholist was. Hij wil die instelling van een nationaal instituut dat zich bezig houdt met het alcoholisme. Van Eikerzee schijnen niet veel oude fotokaarten meer te bestaan. We zien hier een „Gezicht bij Ei kerzee" in het jaar 1913. De Elker- zeeseweg was toen nog een slecht verharde weg, met diepe wagen sporen. De koeien graasden rustig lang de weg. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De Utrechtse politie heeft het afgelopen weekeinde vier Utrechters aangehouden die er van worden verdacht vorige week don derdagavond brand te hebben ge sticht bij een lompenhandel aan dc Jutfaseweg in Utrecht. DEN HAAG. In samenwerking met het bedrijfsleven gaat het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland een regulistenopleiding opzetten. Deze kan volgens de hoofd inspecteur directeur voor de arbeids voorziening in Zuid-Holland, de heer K. Lewin, in Den Haag worden ge vestigd. DEN HAAG. De geregistreerde ar beidsreserves van mannen in Zuid- Holland is in de maand juli met 161 gestegen tot bijna 5800 in de maand juli van 1969 was de stijging 775. AMSTERDAM. De 32-jarige lasser J. M. de W., kan zich weinig of niets herinneren van de brand, die hij op 11 april van dit jaar stichtte in de clichéfabriek N.V. Nauta en Haage aan de Nes in Amsterdam. OLDENZAAL. Maandagmorgen is in het ziekenhuis in Oldenzaal de 88- jarige heer E. Bergsma uit die plaats overleden aan de verwondingen, die hij zondagmiddag bij een verkeers ongeluk in Zenderen, gemeente Bor ne, had opgelopen. ERMELO. Als protest tegen de sluiting is zondag voor de tiende keer het zwembad Hokseberg in 't Harde gekraakt. Ruim 500 mensen brach ten een bezoek aan het bad. Het ac tiecomité dat niets liever wil dan le gale opening van het bad, ondervond ook deze zondag veel waardering voor hun werk. ROTTERDAM. Twaalf jonge men sen zijn zaterdagmiddag in Rotter dam aangehouden wegens belediging van een bevriend staatshoofd, pre sident Soeharto van Indonesië. Zij colporteerden met de „Rode Tribune" op de Kruiskade en de lijnbaan in het centrum van de stad. AMSTERDAM. In Amsterdam is een 24-jarige bontwerkster bij een poging haar te verkrachten ernstig mishandeld. Het meisje moest met een hersenschudding in het Wilhel- minagasthuis worden opgenomen. AMSTERDAM. Inbrekers hebben bij een café-restaurant op het Leid- seplein in Amsterdam een bedrag van f 19.500,- buitgemaakt. Het geld bevond zich in een brandkasct, die werd opengebrand. Men verschafte zich toegang door het forceren van de buitendeur. OLDEBROEK. Op de Zuiderzee straatweg in de gemeente Oldebroek week zondagavond de 24-jarige heer A. de Jong uit Wezep met zijn auto plotseling uit voor een kat die de weg overstak. De auto botste ver volgens tegen een boom en de auto mobilist werd zondanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. ARAM EN DE BROEDERS DER KUST IDAR-OBERSTEIN. - Kostbaar zijn de stenen, die deze fontein op het marktplein van het dorp Kirschweiler bij Idar-Oberstexn sieren: agaten, nmelhysten, turkooizen cn glinsterende bergkristallen. Zij demonstreren de rijkdom van het plaatsje en maken duidelijk, dat de meeste inwoners met ile slijperij of de verwerking tuin edelstenen hun brood verdienen 75. Doch nu greep Tamahia de arm van haar broeder en smeekte: „Tudor, wees ge nadig voor deze man. Zeker, hij heeft ons veel ellende berokkend, doch aan de ande re kant zouden wij zonder zijn ingrijpen el kaar misschien niet weergezien hebben, al les dan ook anders gegaan als hij zich gc- gedacht had. Schenk hem tenminste het le ven cn werp geen schaduw op onze terug keer floor een onnodige wraak op deze man!" Tudor's woede zakte even snel als zij was opgekomen. „Het zij zo", besliste hij, „alleen blijf ik er bij dat ik dc verrader niet aan boord van mijn schip wil hebben. Geef hem de grote sloep en zet hem over boord. Dan kan hij zelf beslissen waarheen hij wil gaan. Hij zal heus wel ergens aan land komen en dan moet hij maar zien hoe hij naar huis terugkeert"! Zo geschiedde. Ondanks zijn jammerende prolesten werd do Handelaar in do grote sloep overboord gezet. Men hielp hem de mast overeind te zetten en het zeil te hijsen en terwijl het galjoen de steven wendde om de thuisreis naar Tudors rijk aan te vangen, stond Aram met Tamahia en Tu dor op de kampanje cn staarde zwijgend naar het sloepje, dat al spoedig als een stip aan de horizon verdween.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3