DE ZIERIKZEESCHE COURANT ISRAËL VRAAGT VER. STATEN OPNIEUW OM GARANTIES Indiase boeren bezetten landerijen Aangehouden Zeeuwen voorlopig weer vrij Het autobusongeluk in Spanje Politie-agent schiet man door het lichaam Amerikaanse gijzelaar doodgeschoten Voorstel van Brandt Dodelijk gevaar op stranden van Wight Westduitse oppositie heeft bezwaren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag II auguKluti 1970 126stc jaargang Nr. 20151 WAARIN OPGENOMEN RcDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannevvekken tl, Zierikzee, Poslbus I, lel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/'h lakenman Ochtmen, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 «/o B.T.W. In dit nummer' Subsidie voor recreatie-objecten Oe Thant inaukle geen gewag van Israëlische reserves JERUZALEM, 10-8. Israël gaat Amerika opnieuw om opheldering en garanties vragen, zo hebben door gaans welingelichte kringen in Jeru zalem maandag verklaard. Dit zal gebeuren naar aanleiding van het feit dat secretaris-generaal Oc Thant van de V.N. in zyn rapport aan de Veiligheidsraad over de aanvaarding van het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten geen gewag heeft gemaakt van de Israëlische re serves. Deze betreffen de voorwaar de dat er „veilige en overeengeko men grenzen" moeten komen, voor dat er sprake kan zijn van een ont ruiming van bezet gebied. Volgens bepaalde functionarissen in Jeruzalem zou Washington Oe Thant er toe hebben ge-inspireerd deze reserves weg te laten uit zijn rapport. Van gezaghebbende zijde werd er echter op gewezen dat Oe Thant ook bepaalde reserves welke de Arabische landen aan hun aan vaarding van het plan-Rogers heb ben verbonden, niet in zijn verslag heeft genoemd. Het zou de taak van V.N.-bemiddelaar Jarring zijn bij het overleg met de betrokken partij en deze reserves van weerskanten tot hun recht te laten komen. De Israëlische ambassadeur in Washington, generaal Jizjak Rabin, is inmiddels na twee dagen overleg in Jeruzalem naar zijn standplaats teruggekeerd. De kwestie van de on volledigheid van Thants rapport zou een belangrijke punt zijn geweest bij zijn besprekingen met de Israëlische regering. Hij zou opdracht hebben gekregen de Amerikanen nog eens met nadruk te wijzen op het Isra ëlische standpunt ten aanzien van een eventuele ontruiming van de be zette gebieden. In Washington tilt men in gezag hebbende kringen overigens niet zo zwaar aan deze kwestie. Ambassa deur Rabin zou dan ook naar vermo gen worden gerustgesteld. Duizenden arrestaties NIEUW DELHI. 10-8. Duizenden Indiase boeren, geleid door linkse politici, hebben landerijen van rijke landheren bezet uit protest tegen de naar hun mening te langzame invoe ring van landhervormingen. De bezetting geschiedde in het ka der van een beweging tot ..Landroof" die georganiseerd is door de Moskou- gezinde comunistische partij van het land en de twee socialistische par tijen. Bij een van de bczettingsactics ontstond een gevecht met de politie die de demonstranten poogde tegen te houden met traangas. De arresta ties die in het gehele land zijn ver richt om de acties te ontzenuwen zijn inmiddels opgelopen tot 6.000. Premier Indira Ghandi heeft maandag toegegeven dat er vertra ging is opgetreden bij het invoeren van landhervormingen. Zij keurde de acties van de duizenden boeren ech ter af. In het kader van de actie tegen het optreden van dc landbezetting zijn inmiddels meer dan 7000 mensen ge arresteerd. Onder hen bevinden zich afgevaardigden van de federale en provinciale parlementen. Men wijst er in de Amerikaanse hoofdstad echter op, dat de uitvoe ring van het plan-Rogers meer een zaak is van de V.N. Intussen moet nog worden overeengekomen, waai en hoe de onderhandelingen zullen worden gevoerd. Israël geeft de voor keur aan overleg op ministersniveau in Nicosia, waar Jarring zijn hoofd kwartier had, terwijl de Arabieren meer voelden voor besprekingen dooi de betrokken ambassadeurs in het V.N.-hoofdkwartier in New York. Israëlische pers over bestand TEL AVIV. Aangezien het za terdag Sabbat was, zijn de commen taren in de Israëlische pers op het bestand zondag verschenen. „Herstel van het bestand aan het Suezkanaal mag dan een diplomatiek succes voor de V.S. zijn, het is tevens een militair succes voor Israël, want Nasser zou het niet hebben aanvaard als hij zich geen rekenschap had ge geven van de werkelijke consequen ties van zijn agressieve politiek", zo schrijft het regeringsblad „Dayar". „Het valt te hopen dat Nasser het be stand deze keer zal eerbiedigen, in die zin dat er geen sdhot gelost zal worden en dat hij het niet zal ge bruiken om zijn stellingen langs het kanaal te verstevigen. Israël is van zijn kant bereid het vuren net zo lang te staken als Egypte dat doet". MONTEVIDEO. Na een bijeen komst van het kabinet is meegedeeld dat de president van Uruguay ge kant bljjft tegen onderhandelen met de Tupamaros over vrijlating van politieke gevangenen. Na mishandeling in Roosendaal ROOSENDAAL, 10-8. Dc rechter commissaris te Breda, mr. A. P. Linthorst, heeft maandagmiddag dc broers J. van H. (18) uit Middelburg en A. van H. (29) uit Biggekerke, die ervan worden verdacht vorige week in Roosendaal twee Marokkanen te DEN HAAG, 10-8. De 21-jarige winkelier A. L. B. uit Den Haag is zondagnacht in de Venestraat in zijn woonplaats door een kogel uit het pistool van een politieagent in de buik getroffen. De agent vuurde toen B. met een stuk glas dreigend op hem afkwam. De kogel raakte B. in de liesstreek, ging dwars door z\jn onderlichaam en werd later op straat gevonden. De winkelier is in een ziekenhuis opgenomen. Zjjn toestand is niet ernstig. De agent had samen met een col lega getracht B. en de 20-jarige stu- cadoor J. K. aan te houden omdat dezen een papierbak van een lan taarnpaal hadden afgehaald en die door een ruit van een warenhuis in het centrum van Den Haag hadden gegooid. De politiemannen troffen B. en K. in de Venestraat. Toen één van de agenten B. wilde aanhouden trapte die een ruit van een winkel in, greep een stuk glas en sloeg daarmee in de richting van dc agent. Deze sprong opzij en bleef daardoor ongedeerd. Wel sneed het glas zijn uniform kapot. Toen de tweede agent B. wilde aanhouden, sloeg de ze weer een etalageruit in, greep opnieuw een grote glasscherf en kwam daarmee op de agent af. De ze stond met de rug tegen de muur. Hij trok zijn pistool en vuurde op de benen van B. de kogel ging dwars door het onderlichaam van de win kelier. Ondanks zijn verwondingen verzette B. zich bij zijn aanhouding direct daarna zo hevig dat de kne velketting, die de politiemannen hem aanlegden, brak. Ook de stuca- door werd aangehouden. Identiteit vermisten is nog niet hekend SEVILLA, 10-8. De identiteit van de twee personen die sinds het bus ongeluk in Spanje zouden worden vermist, is niet bekend. Ook weet men niet of het mannen of vrouwen zijn. Dit meldt het Spaanse persbu reau Efe. Men kwam tot de conclusie dat er nog twee passagiers niet zijn opge spoord, toen hij bij ondervraging van de gewonden over hun medereizigers bleek dat zich 25 personen in de bus Drama in Uruguay DEN HELDER. - De fregatten Van Speijk en Van Galen zijn - na een vlagvertoonreis van zes en een hal ve maand, in Den Helder terugge keerd. Op de foto wachten de fami lieleden in de stromende regen op het moment dat zij hun marine mannen in de armen kunnen sluiten. MONTEVIDEO, 10-8. Officieel is maandagochtend in Montevideo be kendgemaakt dat de politie het Itfk heeft gevonden van dc op 31 juli door Tupamaros - guerillastrijders ontvoerde Amerikaan Dan Mitrione. Het lijk van de Amerikaan, die als bodemkundige voor de Uruguyaans'e regering werkte, werd in een auto in Puerto Rico, een wijk in het noorden van Montevideo, aangetroffen. Mi trione was met twee schoten uit een vuurwapen gedood. Op 6 augustus stelden de ontvoer ders een ultimatum. De politieke ge vangenen dienden binnen 24 uur te worden vrijgelaten, anders zou „recht worden gedaan". De regering wei gerde opnieuw en loofde een bedrag van een miljoen pesos (ruim 14.000 gulden) uit voor inlichtingen die kon den leiden tot arrestatie van de ont voerders. Twee dagen later volgde een nieuw ultimatum. Hierin werd gezegd dat Mitrione zondagmiddag zou worden terechtgesteld. De vrou wen van de drie ontvoerden deden, evenals paus Paulus en de ambassa deur van de Verenigde Staten in Montevideo, een beroep op de Tu pamaros het leven van hun gijzelaars te sparen. Over het lot van de eveneens op 31 juli ontvoerde consul van Brazilië is nog niets bekend. moeten hebben bevonden. Aanvan kelijk dacht men dat er 23 inzitten den waren, het grotere aantal werd bevestigd door het vliegveld van San Pablo. Op de lijst van passagiers van het chartervliegtuig dat de bus reizigers naar Sevilla bracht stonden 25 Nederlanders vermeld. SEVILLA, 10-8. Een woordvoer der van het ziekenhuis in Sevilla, waarin 14 gewonden van het auto busongeluk in Spanje zjjn opgeno men, heeft aan het Spaanse pers bureau „EFE" medegedeeld, dat alle 16 gewonden thuis buiten gevaar zfjn. De twee niet in dit ziekenhuis ver pleegde personen zijn slechts licht gewond. Door hel verloren gaan van iden titeitspapieren gedurende het red dingswerk konden, zoals eerder ge meld, twee van de zeven slachtoffers wier lijken zijn gevonden, nog niet worden geïdentificeerd. Bovendien worden nog twee personen vermist. Inmiddels is vastgesteld dat zich tijdens het ongeluk 25 Nederlanders in de bus bevonden, benevens de Spaanse chauffeur. Aanvankelijk was aangenomen dat er 23 passagiers in de bus waren. LONDEN, 10-8, Engeland bestu deert een voorstel van de Wcstduitsc kanselier Willy Brandt tot een bij eenkomst op hoog plan van Wcst- Duitsland, Engeland, Frankrijk en Amerika. Naar v&n welingelichte Britse zijde wordt vernomen, is het voorstel ver vat in een brief die Brandt zondag aan premier Heath heeft gestuui-d De brief behandelt ook bepaalde as pecten van de onderhandelingen die .hebben geleid tol de parafering van het niet-aanvalsverdrag met de Sow- jet-Unie. Brandt geeft de verzekering dat de rechten en verantwoordelijkheden van de geallieerden in Berlijn door het verdrag niet iVorden aangetast. hebben mishandeld en vervolgens met hun auto's te zijn ingereden op een groep werklui, voorlopig op vrije voeten gesteld. Er werd onvoldoende grond aanwezig geacht hen in voor arrest te houden. Het gerechtelijk onderzoek vindt doorgang. De beide broers waren in de mor genuren voor de officier van justitie geleid, die hen doorverwees naar de rechter-commissaris. De zaak tegen hun zwager, de 21-jarige H. A. uit Middelburg, die wordt verdacht van mishandeling van een van de Ma rokkanen met een wieldopsleutel, werd al eerder afgewikkeld. De Zeeuwen namen vorige week een verkeersfout van twee Marok kanen, die met hun auto van de Rijksweg 56 wilden afslaan, nogal „hoog op" en zij werden aangehou den op verdenking van bedreiging, zowel van de Marokkanen als van dc werklui. Dodelijk ongeval op spoorwegovergang VALKENBURG, 10-8. Op een spoorwegovergang bij hotel „Water val" in Schin op Geul, die alleen be stemd is voor voetgangers, is maan dagmiddag de 68-jarige heer P. C. Schouten uit Vlaardingen met zijn auto tegen een trein gereden. Hij kwam hierbij om het leven. LONDEN, 10-8. Baders op dc stranden van het eiland Wight voor de Britse zuidkust zyn maandag ge waarschuwd voor een dodelijk gas, dat vrijkomt door het aanspoelen van bussen met een chemisch mid del tegen roest. Het gas ontstaat uit een verbinding van dit preparaat met water. Volgens de fabrikanten van het middel, dal gebruikt wordt bij de verfproduktie, zouden dc bussen ja ren geleden in zee zijn gestort. Hel zou gebruikelijk zijn in dergelijke gevallen eerst een gal in de bussen te maken. Een woordvoerder van de Britse marine verklaarde, dat er een on derzoek gaande is. Hel niel-aanvalsverdrag Moskou Bonn BONN/MOSKOU, 10-8. Dc West duitse Christen-Democraten in oppo sitie (C.D.U./C.S.U.) hebben maandag, twee dagen voordat Willy Brandt en zijn minister van buitenlandse zaken Walter Scheel voor ondertekening naar Moskou gaan, nog steeds over wegende bezwaren tegen het nict- aanvalsvcrdrag tussen West-Duits- land en Rusland. Volgens fractievoorzitter Rainier BarzeJ hcefl het verdrag zoals hel al is geparafeerd echter wel enige pro blemen van dc C.D.U. C.S.U. opge lost. In een brief, opgesteld na een twee uur durend beraad van hel fractiebestuur, laat de oppositie de regering in Bonn duidelijk weten dat het haar onmogelijk is ook na para fering of ondertekening van hel ver drag een definitief oordeel te vellen. Zij verzoekt de regering daarbij alle in het kader van de „Ostpolilik" ge maakte afspraken en gesloten ver dragen als een geheel aan hot parle ment voor te leggen. Dc oppositie zegt in dc brief wel dat ze haar oordeel voornamelijk zal laten afhangen van dc vraag of de kwestie van dc hereniging van Duitsland open blijft en of het ver drag tot betere betrekkingen en tot een vermindering van dc spanning in Europa leidt. SAARBRUCKEN. - Wolfgang Ditz (27), Gemot Wenzel (25) en Hans Jiirgen Fuchs (27) (v.l.n.r.) luisteren hier naar hun vonnis in de zaak van de overval op het wapendepot in hel Westduitse Lebach op 20 ja nuari 1969, waarbij vier soldaten werden doodgeschoten. Ditz en Wenzel kregen levenslang voor de moord op vier soldaten. Fuchs zes jaar wegens medeplichtigheid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rcdakteur afwezig tot 31 aug. a.s. Voor redaktionelc zaken na kantooruren: telefoon (01110) 2416. Verwachting tot woensdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot ma tige wind tussen zuid en west; de zelfde middagtemperaturen als van daag of iets hogere. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 lot 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. TIJDEN OPKOMST ZON EN MAAN 12 aug. Zon op 5.18, onder 20.11. Maan op 17.18. onder 23.46. 13 aug. Zon op 5.20, onder 20.09. Maan op 18.20, onder Volle maan: 17 aug. (4.15). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 aug. 9.36 v.m. 13 aug. 22.09 n.m. 23.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 aug. 9.33 v.m. 22.07 n.m. 13 aug. 11.00 v.m. 23.38 n.m. Doodtij: 12 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-8. Hel K.N.M.I. deelt mede: Achter een koufront dat maandag hier passeerde en op vele plaatsen nogal wat regen br'cht stroomt met noordwestelijke winden koelere en drogere lucht het land binnen, in deze lucht lean zich een enkel buitje ontwikkelen, maar vooral in de kuststreken kan vrij zonnig weer voorkomen. Een rug van hoge druk boven Engeland wordt enigszins versterkt, zodat de kansen voor oen nieuwe oceaan storing dio westelijk van Ierland ligt om zich verder een weg te ba nen in oostelijke richting gering zijn geworden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1