c~ïïleneer ^-[anóen, incognito ►Feike Asma bespeelde het orgel in de Hervormde kerk te Brouwershaven „Gasalarnr voor duinen bij Bergen BROUWERSHAVEN. 6-8. Voor ruim 350 aandachtige toehoorders heeft Feike Asma donderdagavond een onvergetelijk orgelconcert ver zorgd in de met kaarsen verlichte Ned. Hervormde Kerk te Brouwers haven met medewerking van Truusje Giel sopraan. Deze avond werd ge organiseerd door de kerkvoogdij. De president-kerkvoogd, de heer J. H. Leendertse sprak in zijn welkomst woord zijn grote vreugde uit over de grote belangstelling. In het bijzonder verwelkomde hij de organist en de zangeres. Feike Asma begon met Hyme Psalm 75 van Jan Zwart, waarna van Bach Adagio in Es dur en Praeludi- um in e-moll. Met veel verve werden deze stukken op het nieuwe orgel uitgevoerd wat duidelijk het indrin gend kunstenaarschap verried. Truusje Giel zong hierna „Ich hal te treulich still" en „Wo ist mein Schaflein, das ich liebe" eveneens van Bach. Mede door de fraaie ak- koustiek van het gebouw en een fraaie beheersing van haar stem werd dit een grandioze vertolking. Verder zong zij het Agnus Dei en OVERDENKING Bergrede - kramp Voor velen, binnen en buiten de kerk. is de bergrede een stuk geeste- lijk-practisch leven, waartegen ze met eerbied opzien. Het is, zeggen ze, het hoogste, dat het Christen dom aan onze cultuur gegeven heeft. Maar eigenlijk kan niemand er naar leven. Want Mattheüs 5 tot 7 is een schoon geheel, maar absoluut niet te vervullen. Wie daarnaar leeft, is een supermens, en die zijn er helaas zo weinig. Kijk maar wat de kerk ervan terecht brengt! Ja ook in de kerk vraag je je wel eens af: Is die bergrede niet veel te hoog gegrepen van God? Zullen we' 'm daarom maar niet, zoals al eeuwen lang ge schied is. vroom-stichtelijk of op passend-burgerlijk, wegverklaren? (U weet wel: We zijn toch niet in staat tot enig goed, dus laat maar.) En zo is dan de inhoud van de bergrede, een verpletterende aan klacht tegen onszelf geworden: Kijk maar, je bereikt het doel toch alle maal niet! Dit zou een somber stukje zijn, als we niet in het oog zouden vatten, dat Christus deze bergrede spreekt. Hij zegt het ons, als evangelie, be richt van vreugde. Omdat Hij het zegt, is het geen starre wet, die we, koste wat 't kost, houden moeten, omdat we anders niet zouden ingaan in het Koninkrijk der Hemelen. Nee, het is een regel, die ons, tot onze verademing, licht geeft, op het an ders zo smalle pad, dat ons leven heet. Christus zegt het: Gaat in door de enge poort. Hij heeft ons dat voor gedaan, die smalle weg van gehoor zaamheid aan Gods wil. Hij die. Voor ons uit, dat pad gelopen heeft, tot-en-met lijden en sterven, Hij is het>ook, die ons dat Koninkrijk dei- Hemelen zal openen of sluiten. Hij zal ook oordelen, met de barmhar tigheid die God, naar Zijn Woord, eigen is. En wat betekent dit nu praktisch? Mag ik 'ns proberen? Bijvoorbeeld dit: Leven naar deze regel, nee, ik bedoel: leven naar deze Mens Jezus Christus, betekent, dat de haat die heden nodig schijnt te zijn, morgen ter discussie gesteld moet worden; dat het geweld, dat ik heden moet en wil plegen, morgen met Gods hulp en mijn inzet, niet meer zal heersen. En dat niet overmorgen, nee, morgen! J. VAN DEN BERG Tu virginum Corona van Mozart en van Reger Glück en Maria Wiege lied. Ook deze programmaonderdelen muntten uit in hoge kwaliteit. Briljante avond Feike Asma besloot met Andante Cantabile Toccata van Widor. Vooral deze toccata was een stuk wervelen de muziek waarin de organist een staaltje van virtuositeit ten beste gaf. Al met al een briljante avond, waarvoor het dankbare publiek de uitvoerenden staande een langdurig applaus toebedachten. De heer Leendertse sprak in zijn$ dankwoord de hoop uit dat men met genoegen heeft geluisterd naar deze indrukwekkende vertolking. Dank bracht hij aan Feike Asma en Truus je Giel voor deze kunstvolle avond. Ook betrok hij in zijn dankwoord de heren Koster en Hanse. de kosteres eh het comité van voorbereiding. De kerkvoogdij aldus de heer Leendertse prees zich gelukkig, on danks grote financiële offers, dat dit fraaie orgel, waarvan de kas da teert uit 1557 voor deze kerk behou den is gebleven. De kerkvoogdij wil dit gaarne in goede staat houden om deze culturele avonden te kunnen blijven geven. Hij beval dé open- schaalcollecte aan de uitgang dan ook ten zeerste aan. De kerkvoogdij kan met genoegen terugzien op een geslaagd evenement wat volgend jaar zeker voor herha ling vatbaar is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Op een door de Kon. Shell belegde persconferentie is me degedeeld dat prijsverlaging voor het Groningse aardgas niet waar schijnlijk is, mede gezien de tot dus verre teleurstellende gasvondsten in de Noordzee. AMSTERDAM. Verdacht van het plegen van ontucht met een 11- en een 14—jarig meisje is door de Am sterdamse zedenpolitie aangehouden de 32-jarige buffetbediende A. v. d. S. uit de hoofdstad. De man wordt vrijdag voor de officier van justitie geleid. AMSTERDAM. De 30-jarige lasser D. J. W. die in de nacht van 15 op 16 juli samen met de 28-jarige ser vice-monteur G. V. uit het Huis van bewaring in Amsterdam ontsnapte, is in de hoofdstad aangehouden. Beide mannen worden verdacht van inbraken en zaten in voorarrest. Stoep-parkeren niet meer toegestaan AMSTERDAM, 6-8. De Am- sterdamse politie gaat in sep tember een actie voeren tegen het parkeren van uato's op de stoep, wat vooral in de bin nenstad van de stad ernstige vormen heeft aangenomen. Gesteund door een publiciteits actie zal dagelijks een specia le ploeg politiefunctionarissen langs de straat trekken om de automobilisten, die hun auto op de stoep hebben neergezet, een bon te geven. Er zal voor worden gezorgd, zo verzeker de commissaris H. Vos, hoofd van de verkeersdienst, don derdagavond het A.N.P., dat weinigen aan een bekeuring zullen ontkomen'. Tempel Ramses II ontdekt CAIRO, 5-8. Bij Sakkara, 30 kilometer van de Egypti sche hoofdstad, is bij onder zoekingen de grootste tempel ntdekt van Farao Ramses de Tweede die van 1208 tot 1232 voor Christus over Egypte re geerde. De tempel ligt ten noordwesten van een in 1942 ontdekte tempel van dezelfde vorst. Brand in openluchtzwembad HEEMSKERK, 6-8, Een hevige brand heeft donderdagmorgen in alle vroegte het Heemskerkse open- luchtbad „de Waterrakkers" geteis terd. Het stenen gebouw, waarin zich de schakelkasten bevonden voor de filterinstallatie, brandde in korte tijd geheel uit, waardoor het zwem bad buiten wei king werd gesteld. De aangerichte schade bedraagt minstens 40.000 gulden. Omtrent de oorzaak tast de brandweer volko men in het duister. Ontvoering Britse diplomaat was verzonnen LONDEN, 6-8. De Britse rechter Russell, die in opdracht van presi dent Milton Obote van Oeganda een onderzoek heeft ingesteld naar de beweerde ontvoering van de Britse diplomaat Brian Lea, is tot de con clusie gekomen dat de hele zaak dooi de diplomaat zelf is verzonnen. De conclusie van Russell is don derdag gelijktijdig' in Londen en Kampala bekendgemaakt. De zoge naamde ontvoering van de 49-jarige Lea veroorzaakte destijds grote be roering in Engeland en Oeganda. Nederlandse vrachtwagen reed in op auto's POSTDAM, 6-8. Drie mensen zijn donderdagmiddag om het leven ge komen en drie personen werden zwaar en tien licht gewond toen op de autoweg Berlijn-Marienborn een Nederlandse vrachtauto achterop twee bij een wegversmalling stil staande auto's reed. Nog zeven auto's raakten bij de kettingbotsing betrok- ken. Volgens de Oostduitse politie zou de chauffeur van de Nederlandse vrachtwagen niet hebben opgelet, zo meldt het Oostduitse persbureau „ADN". Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. ..Flitsen,, uit het buitenland BELGRADO. De archimandriet (abt) van het beroemde orthodoxe klooster van Decani in Zuid-Servide heeft de Zuidslavische politie ver zocht het klooster permanent te la ten bewaken opdat er een einde komt aan de diefstallen van waarde volle kunstvoorwerpen. BERN. De filmregisseur Roman Polanski heeft in een vraaggesprek met de Oostenrijkse televisie ver klaard, dat zijn vrouw Sharon Tate „tweemaal is vermoord", eerst door de daders van het 'bloedbad in Los Angeles en daai-na door „de journa listen". NICOSIA. Leden van de Grieks- Cyprische nationale garde hebben donderdagochtend vroeg één man doodgeschoten en twee man gewond, toen enige personen „op verdachte wijze" hun kamp op de oostkust van Cyprus naderden. De slachtoffers bleken Turkse Cyprioten te zijn. HAARLEM. 6-8. Het lid van de Provinciale Staten van de Noord- Holland drs. C. A. Koopman (P.v.d. A.) heeft aan Gedeputeerde Staten vragen gesteld over de werkzaamhe den voor het winnen van aardgas in de duinen van Bergen en Schoorl. De werkzaamheden worden uitge voerd door het Nederlands-Cana- dese concern Amoco. Er is een boor- lokaliteit aangelegd, Samenwerkende aktiegroepen on der de naam „gasalarm" zijn van mening dat een uniek natuurgebied in ernstige mate zal worden aange tast. De heer Koopman vraagt Gedepu teerde Staten of zij alsmede de ge meenten Bergen en Schoorlo ïeeds goedkeuring hebben verleend voor het uitvoeren van de werken. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 8 AUGUSTUS NED. I: Het middagprogramma begint met een aflevering van de Debby Reynoldsshow. De titel is het verjaardags geschenk. Debby komt erachter dat zij een verkeerd kado in een verjaardagspakje heeft ge daan en om te voorkomen dat de ja rige dit merkt probeert ze van alles om het goede kado erin te krijgen. Vervolgens een Engelse detektive getiteld Jacht op de schoolbel Schooljongens ontmaskeren boeven die de schoolbel gestolen hebben. De wereldkampioenschappen wiel rennen vragen een halfuurtje voor Pipo de aandacht. Na het nieuws een ogenblik om met Bruintje Beer mee te gaan dat wordt gevolgd door Daktari. Judy laat een leeu- wenwelpje ontsnappen dat opgeslo ten was. Vreselijk tumult maar er wordt een onredelijk ontslag mee voorkomen. Aansluitend aan het tweede journaal een show rond de vorig jaar overleden zangeres Alex andra. De Marollen in opstand is de titel van een programma dat gaat over de bevolking van een Brussel se volksbuurt die in opstand komt tegen de saneringsplannen. De vol gende anderhalf uur wordt Johnny Belinda ten tonele gevoerd. Mia Farrow speelt voor een doofstom meisje dat door haar vader versto ten wordt maar door de dokter van dat dorp over 't paard wordt getild Als ze zwangqr raakt blijkt ieder een te denken dat de dokter de va der is. Maar later blijkt dat een van de dorpelingen haar verkracht heeft. Als de dokter datbekend maakt, vermoordt de vader hem. Op zijn beurt valt hij ten offer aan de wre kende hand van Belinda. Nadat de epiloog is verzorgd door ds. W. de Graaf en het laatste nieuws verteld is komt de NOS met een samenvat ting van de wielerwedstrijden in het Engelse Leicester. NED. II: Na Pipo en het journaal Vader tegen wil en dank. Jody kijkt teveel naar meisjes en moet naar een jongenskamp. X)f hij daar gelukkig is <is een tweede. Tot de klok van acht uur laat het Nationaal Fillipijns Ballet enkele inheemse dansen zien. Aansluitend op het journaal High Chapparral. De titel is de verlorene. Een zoon van een Apacheopperhoofd is erg ziek en de indianen geloven dat Victoria bo vennatuurlijke krachten heeft. Ze ontvoeren haar om haar de jongen beter te laten maken. Maatregelen zijn dus geboden. In Avroscoop van avond A. Samuel Goldwyn één der FEUILLETON r „Daar kan ik je geen ongelijk in geven. Nou, laat ik je maar uit de droom helpen: Deze Lagov, onder zijn kornuiten beter bekend als ome Ben, is een der voornaamste kon- taktlieden tussen de heren in Neder land en'hun broeders in hét buiten land. Met name Westduitsland. Hoe ver zitten we, hemelsbreed, van de grens af hier?" „Nou, pak weg: een kilometer of acht." „Kijk eens aan, ruim voldoende voor een niet al te sterke zender en dito ontvanger." „Waar gaat het eigenlijk om Win kel?" De ander grinnikte even. „Straks. Hooi werf. Om verder te gaan: Ome Ben hebben we al enige tijd op de korrel. We beginnen met onze gege vens al aardig te vorderen en tot voor kort verkeerden we in de vaste overtuiging, dat we de enige jagers waren, doch sedert korte tijd is er nog iemand, die pogingen in het werk steld om achter de geheimen van deze heren te komen. En daar om ben ik eigenlijk vandaag hier. Want deze man'kennen wij nog niet. En wat belangrijker is: we hebben er zelfs geen idee van, voor wie hij werkt. Daarom willen we in de eerste plaats eens weten, wie dat mannetje is, zie je?" „Ik begrijp hieruit, dat deze laat ste persoon ook in Dorringen domi- cileert?" „Nee, dat is nog maar een ver moeden. Doch dat is voorlopig alles, wat wij weten. We hebben er zelfs geen idee van, wie hij is, waar hij woont en hoe lang hij de heren al op het spoor is. Daarom wil ik nu proberen via jullie wat meer inlich tingen te krijgen." „Maar als jij niet weet, wie hij is en hoe lang hij al bezig is, hoe kun nen wij dan inlichtingen geven" Winkel kr.eep een oog half dicht en kwam terug naar de tafel, waar aan Hoolwerf zat. Hij leunde er met zijn ellebogen op en keek zijn colle ga lachend aan. „Kom nou, Hool- \yerf, je bent rechercheur en ik weet, dat je hier al een paar aardi ge, vrij raadselachtige misdrijven hebt opgehelderd. Laat je hersens eens werken en verplaats je eens in mijn gedachtengang. Wat doe je dan?" Hoolwerf dacht een poosje na. „Het is me niet erg duidelijk...." begon hij. Winkel ging weer zitten. „Die snuiter is zo ongeveer eind oktober- begin november met zijn werkzaam heden begonnen. Woont hij hier in Dorringen? Waarschijnlijk niet al te ver van ome Ben Lagov vandaan? Brengt dit je misschien op een spoor?" Hoolwerf dacht opnieuw na en liet icdereens, die in de onmiddellijke nabijheid van de villa op nummer 2 aan de Boslaan woonde, de revue passeren, doch hij zag geen enkel aanknopingspunt. De hele Boslaan herbergde gerenommeerde mannen en vrouwen, die allen een behoorlijke positie bekleedden. En daarnaast had je het vakantieverblijf van de dames Boshoven, twee tamelijke slo me vrouwen, min of meer oude vrijsters, die bij voorbaat uitgescha keld konden woi-den. en Plotseling ging hij rechtop zitten. Winkel zag deze onverwachte reak- tie. „Wie is het?" vroeg hij nieuws gierig. (wordt vervolgd) PRETORIA. In Pretoria is een proces begonnen tegen 20 negers die er van worden beschuldigd, dat zij zich tussen 1962 en 1970 schuldig zouden hebben gemaakt aan terro ristische activteit en zouden hebben samengezworen om de regering om ver te werpen. 22 door FRANK VAN FALCKENOORT BIELEFELD. De draaiorgelspelers over de grens worden schaars en met hen de draaiorgelbouwers. Laatste bouwer in de Bondsrepubliek is Max Ge- weke, die aan een „ivald" - die met zijn kleine metalen stiften een orkest vervangt - meer dan 100 uur werkt. DURBAN. Een eenheidsfront van niet-blanke sportorganisaties wil in een gesprek met de regering Vorster probex-en gedaan te krijgen dat de interne apartheid in Zuidafrikaanse sportaangelegendheden wordt ver zacht. LONDENI. President Hassan Al- Bakr van Irak heeft in een vraag gesprek met het Britse blad „The Guardian" verklaard, dat er geen vrede door middel van onderhande lingen met Isx-aël mogelijk is. PARIJS. Frankrijk heeft donder dag zijn serie kexmproeven voor 1970 besloten met een explosie van ge ringe kx-acht in het proefgebied van de atol Mururoa, in de Stille oceaan. BELFAST. In de Noordiex-se stad Londonderry hebben Britse militai ren donderdagavond voor de derde achtereenvolgende dag gevechten ge- levei-d met stenen-gooiende jongelui. SYDNEY. Een 46-jarige Kongo lese diplomaat is uit Austx-alië ge wezen wegens illegale invoer van hasjiesj. GUATEMALA. Bij een uitbraak- poging uit de gevangenis van Salama (120 km ten noorden van de hoofd stad van Guatemala, zijn vier gevan genen en een bewaker gedood. AMMAN. Na de gevechten die zich in het noorden van Joi-danië hebben voorgedaan tussen leden van het Volksfi'ont voor de bevrijding van Palestina en van de Actiebeweging voor de bevrijding van Palestina, respektievelijk tegen- en voorstan ders van de houding van Egypte en Jordanië tegenover het plan-Rogers, is het woensdag opnieuw tot gewa pende incidenten gekomen. „En één van hen woont hier in Dox*ringen? Daarvoor kom je hier heen en wij moeten dat heerschap in de gaten houden?" De andqr knikte en drukte zijn si garet uit. „Zo ongeveer. Er zit nog meer aan vast, doch dat hoor je straks wel. Je hebt natuurlijk geen idee, wie wij op het oog hebben?" Hoolwex-f schudde zijn hoofd. „Zeer beslist niet.. Dorringen is een bijzonder rustige gemeente, waar weinig schokkends gebeurt. We heb ben hier zelfs geen nozemprobleem en dat zegt toch wel wat." „Zegt de naam Bernard Lagov je iets?" Rechercheur Hoolwerf dacht. na. „Lagov.... u/acht eens, in de Bos laan woont een Lagov. Voor zover ons bekend een rentenierende hex*e- boer. Woont alleen in een villaatje. Is hij niet weduwnaar?" „Weet je wat van hem?" Hoolwerf schudde beslist zijn hoofd. Niets absoluut niets. Iemand, die helemaal niet opvalt, zich prak tisch nergens mee bemoeit en een soort kluizenaarsbestaan voex*t". Winkel kwam overeind en liep naar het raam, waardoor hij de straat in tuurde. „Hoolwerf, wij hebben vroeger geleerd, dat onop vallende mensen, mensen, die zich met niets bemoeien, nei'gens aan doen, een eenzaam leven lijden en zo voort, soms mensen zijn, die juist onze bijzondere belangstelling ver- dienen. Ben je het daaiTnee nog eens". De ander begon te lachen. „Theo rie, die wel eens in de px-aktijk uit komt, waarde collega, maar daarom nog geen wet van Meden en Perzen behoeft te zijn." Zondag 9 augustus Nederland 1: 19.30 Ironside. Raymond Burr als Ironside. allergrootsten uit Hollywood. Er worden fragmenten van zijn filmen getoond o.a. Woodstock en de West- side Story. Een man van deze eeuw zo luidt de titel van de aflevering van de Life and Times of Lord Mountbatten. Hel is de afsluiting van deze serie waarin de Lord van avond ook privé voorkomt. Tot slot beelden uit Kerkrade (muziekfesti val). ZONDAG 9 AUGUSTUS NED. I: Eerst 40 minuten wielren nen en dan het bekende zondag- middagprogramma. Het nieuws, het weeknieuws, de Verrekijker, en een Afrikaans verhaal van Kees Brusse. Het avondprogramma is als volgt: Pipo, het journaal en Hoe het begon. Daarna een uitzending van de geza menlijke kerken. Het gaat over een jonge predikant in een Liverpoolse havenbuurt. Om half acht om te be ginnen Ironside. Ironside helpt een vriendin, die een groentehandel drijft en in aanraking komt met een- bende die met alle geweld haar zaak wil overnemen, Tien minuten met een zweefvliegtuig boven Canada en 5 minuten nieuws scheiden ons van Maigret. Hij ligt weer overhoop met de officiervan justitie. Er is een man beschuldigd van moord maar Maigret gelooft niet in zijn schuld De volgende 40 minuten voor jazz uit Loosdrecht, Sextant en de NVSH sluiten de avond met 'n verhande ling over groepensex en andere mo derne zaken die het huwelijk onder mijnen. Of juist niet? NED. II: Pipo, het journaal en daarna Woobinda. Een meneer die het niet eens is met wat er in Zuid- Afrika gebeurt komt naar Australië. Hij brengt een miereneter mee, om dat die ook revolutionaire denkbeel den heeft. Stevens die zich tot het dier aangetrokken voelt krijgt het met de regering aan de stok. Studio Sport brengt vanavond natuurlijk voetbal en de strijd om de titel wiel rennen. Tussen de beide afleverin gen in een nieuw verhaal over Quentin Durgens, dok wel de recht vaardige rebel genaamd. In deleeuw die niet meer brult rebelleert hij te gen vreemde parlementaire toestan den waarvan een collega het slacht offer dreigt te worden. De Engelse serie Civilisatie brengt vanavond de aflevering Protest en communicatie. In de beschavingsgeschiedenis van onze wereld is al erg veel gepro testeerd. Dit alles zal ons gebracht worden door prof. Sir Kenneth Clark. ZATERDAG 8 AUGUSTUS NED. I: 16.00 Journaal16.02 Deb by Reynoldsshqw; 16.30 Jacht op de schoolbel: IS.15 Wielrennen; 18.45 Pipo; 18.55 Journaal; 19.04 Bruintje Beer; 19.03 Daktari; 20.00 Journaal; 20.20 Alexandra; 20.50 De Marollen in opstand; 21.40 Johnny Belinda (film); 23.15 Epiloog; 23.20 Journaal; 23.25 Wielrennen. NED. II: 18.45 Pipo; 18.55 Jour naal; 19.04 Vaders tegen wil en dank; 19.30 Fillepijns ballet; 20.00 Journaal; 20.20 High. Chaparral; 21.10 Avroscoop; 21.55 Lord Mountbatten; 22.'45 Mxiziekkotikoers; 22.55 Jour naal. ZONDAG 9 AUGUSTUS NED. I: 15.30 Journaal; 15.32 Weekjournaal; 15.52 Verkeersinfor matie; 15.55 Verrekijker; 16.05 Afri kaanse verhalen; 16.20 Wielrennen; 1S.55 Pipo; 19.00 Hoe het begon; 19.05 Een jaar van je leven; 19.30 t Ironside; 20.20 Zweefvliegen; 20.30 'journaal; 20.35 Maigret; 21.55 Jazz- konkoers; 22.35 NVSH-Sextant; 22.55 Journaal. NED. II: 19.00 Journaal; 19.05 Woobinda; 19.30 Studio sport; 20.20 De Rechtvaardige Rebel; 21.10 Studio sport; 21.35 Civilisatie; 22.25 Jour naal. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4