Politieke nasleep van verspreking Nixon STREFKNIf Hirosjinia herdenkt de atoombom-aanval Middelburgs verhogingsbesluit geschorst Steeds meer olie ARAM EN DE BROEDERS DER KUST WASHINGTON. «-8. Charles Wig gins, republikeins lid van het Ameri kaans huis van afgevaardigden, heeft de pers beschuldigd van onverant woordelijkheid omdat ze het com mentaar van president Nixon heeft gepubliceerd waarin hij Charles Manson als moordenaar bestempel de. t)c democratische leiders in het huis keerden zich echter fel tegen hem en zeiden dat niet de pers maar Nixon verwaten moest worden ge maakt. De felle discussie was de eerste in de politieke arena Nixon maandag in Denver zei dat Manson, die in Los Angeles terechtstaat in verband met de moordzaak Sharon Tate, ..schul dig was direct of indirect aan acht moorden". Zoals bekend haastte het Witte Huis zich later het commen taar af te zwakken. Wiggins zei onder meer dat Nixon oorspronkelijk fout was maar dat de pers een andere fout had gemaakt, door zijn commentaar te oublicercn. „Het is de pers geweest die de meest ongelukkige en onverdedigbare Gunning Het Waterschap „Schouwen-Dui- veland" te Zierikzee heeft het ver beteren van de Kampweg in het District I opgedragen aan Aanne mersbedrijf „Schouwen-Duiyeland" N.V. te Zierikzee voor f 372.100, Herberg „Het wapen van Schouwen" Het komt zelfs voor dat in een rektificatie van een bericht opnieuw een fout sluipt. Dit deed zich voor in de verbetering maandag j.l.) m.b.t. het verhaal over de toenmalige her berg. „In het wapen van Schouwen". De verkeerde fotopublikatie gold niet „In Schouwens Verwachting", maar „In Schouwen's Uitrusting". Een warmte-slip of the pen?", HAAMSTEDE Geen voorrang verleend Een zekere J. W. D„ uit Meersse (L.), bestuurder van een personen wagen gaf op de splitsing Breedste- weg-Jonge Jan Boeijesweg geen voorrang aan een zich over het fiets pad voortbewegende bromfietser met als bestuurder J. M. M. uit Haamstede. Aan beide voertuigen ontstond schade, docht persoonlijk letsel deed zich niet voor. Botsing Op de Kloosterweg stond N. P. uit Essen (W.-D.land) tegen de streep voorgesorteerd om af te slaan naar het Groenewoudsweegje en liet eerst enkele tegenliggers passeren. De stilstaande auto werd te laat opge merkt door M. M. uit Utrecht die met zijn auto achter op de Duitse auto reed. waardoor deze van ach teren werd ingedeukt. Botsing Toen een gast van de camping „Duinrand" aan de Hogeweg aldaar het parkeerterrein wilde oprijden lette hij niet op het verkeer over het fietspad. Daardoor raakte A. v. d. L. uit Hoogvliet, logerend op het bungalowpark ,,'t Zeepe" met zijn brommer zo van de weg dat hij dooi de tuinafrastering heen de weg op reed en tegen de V.W. van S. de R. opreed. De brommer, (pas nieuw). kreeg ongeveer f 300.schade ter wijl V. d. L. licht aan zijn arm werd gewond. Voortijdig vreugdevuur V.V.V. Burgh-Haamstedc zou dinsdagavond een vreugdevuurtje stoken op het terrein tegenover de camping ,,'t Torentje" aan de Kloos terweg. doch in dc middag achtte de burgemeester het niet verantwoord om met de toenemende oostenwind, waardoor gevaar zou kunnen ont staan voor de tenten en caravans op het kampeerterrein, het feest door te laten gaan. He vreugdevuur werd dus afgelast. Doordat velen hiervan onkundig bleven en toch naar het vuur-terrein togen, ontstond er een protesttoestand. Ten slotte werd het vuur toch maar door de boze lieden in de brand gestoken. De richting kampeerterrein vliegende vonken werden steeds groter in aantal waardoor de brandweer werd inge schakeld die de zaak onder de knie hield. Een en ander trok zeer veel belangstelling. SCHARENDIJKE Concert en lampionoptocht Vrijdagavond a.s. zullen de mu ziekgezelschappen „Apollo" uil Brouwershaven cn „Con Amore" uit Noordgouwe concerteren op dc muziektent. Na afloop zal onder mu zikale begeleiding een lampionop tocht worden gehouden. BROUWERSHAVEN: Sluiting toeristenseizoen De V.V.V. te Brouwershaven sluit a.s. zatci dagavond het toeristensei- zocn af met de jaarlijkse ballonwed strijd, lampionoptocht en kamp vuur achter hd sportterrein. Des avonds half acht kunnen dc ballon nen en lampions op de Markt ver kregen worden, waarna de ballon nen gezamenlijk het luchtruim zul len kiezen. De verstkomenden ont vangen van V.V.V. weer ccn prijs. Hierna begeeft dc stoet zich, voor afgegaan door de muziekkorpsen Apollo cn Con Amore, naar de plaats waar 't vreugdevuur wordt ontsto ken. Bij invallende duisternis wor den de lampions ontstoken waarna men zich weer naar 't Marktplein begeeft, waar „dc muziek" voor populaire melodieën zal zorgen. woorden in de oren van de jury heeft gehamerd". De democratische leider in het huis van afgevaardigden Carl Albert zei in zijn weerwoord: „de pers zou in gebreke zijn gebleven als ze het land de verklaring van Nixon had onthouden", cn de democraat Hale Boggs zei: „Hoe durft hij (Wig gins) de pers te kritiseren vooral nu Nixon de verklaring heeft afgelegd met de officier van justitie aan zijn zijde". NIEUWERKERK Judolessen Op donderdag 13 augustus a.s. weidt weer begonnen met de ge bruikelijke judolessen. Voetbalwedstrijd Vandaag, (donderdag G augustus) zal er op het Nieuwerkerkse sport veld een voetbalwedstrijd worden gehouden. De strijdende partijen zijn: de Judoclub „Middelharnis" uit Middelharnis en de seniorenafdeling van dc Sportcombinatie Nieuwer- kerk (SKNWK). Aanvang 7.00 uur. OOSTERLAND Brommer door auto gepakt De 17-jarige H. W. C. A. uit Roo sendaal kwam dinsdagmorgen om streeks 11 uur met zijn bromfiets aangereden op Rijksweg 18 uit de richting Zierikzee toen hij besloot om in het café „De Blauwe Keet" iets te gaan gebruiken. Hij moest hiervoor de gehele rijksweg overste ken omdat hij uiteraard op de recht se parallelweg reed. Zonder echter te letten op een personenauto, die kwam aangereden uit de richting Zierikzee, bestuurd door H. L. uit Poorlugaal. Deze kon de bromfiet ser niet meer misrijden en een he vige botsing was onvermijdelijk. De bromfietsbestuurder liep een been breuk en een vrij ernstige hoofd wond op. Dokter Speelman, die spoe dig ter plaatse was, verleende eerste hulp en liet het slachtoffer ijlings naar hel Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis te Zierikzee vervoeren. De autobestuurder bleef ongedeerd en kwam met de schrik vrij. De brom fiets werd zwaar beschadigd, de auto kreeg een deuk aan de voorzij de. doch kon zijn weg vervolgen. De politie stelde een onderzoek in naar de toedracht van dit ongeval. Arts bluste „patiënt" De automonteur Anth. Bakker al hier, werkzaam in een autogarage te Nieuwerkerk, kwam met een auto aangereden over de Molenweg al hier, toen plotseling ter hoogte van het huis, van dokter Speelman, door een breuk van een benzineleiding, de wagen in brand vloog. Het is aan de tegenwoordigheid van geest van dokter Speelman te danken dat het vuur geen kans kreeg om omzich heen te grijpen, zodat erger kon werden voorkomen, omdat hij on middellijk met een brandblusappa- raat kwam aangelopen en in korte tijd de brand geblust had. De be stuurder bleef ongedeerd. De auto moest weggesleept worden. Het was voor de arts een niet alledaagse p3tiënt, die hij hier eerste hulp ver leende. DUIVELAND Het gaat goed met graanoogst Door het fraaie zomerweer van de laatste tijden is de graanoogst hard aangerijpt en ziet men thans allerwege weer het vertrouwde beeld op de akkers van maaidorsen- de combines, zich een wegbanend door het goudgele graan. Over het algemeen schijnt de opbrengst goed te wezen van tarwe en gerst. Er wordt gesproken van 5.000 a 5500 kg per hectare, wat een goede op brengst genoemd kan worden. Ook is het vochtgehalte over het alge meen bevredigend, een uitvloeisel van het mooie en droge zomerweer. Voor 55 jaar.. Brand in wolkenkrabber te New York NEW YORK, 6-8. Bij een brand in een woikenkrabber in New York zijn woensdagavond twee wachts- lieden om het leven gekqmen. Onge veer dertig brandweerlieden werden gewond. Beide slachtoffers zalen opgeslo ten in een lift van een vijftig ver diepingen tellende wolkenkrabber in de wijk Wall Street. In het gebouw is voornamelijk d'e „Chase Manhat tan Bank" gevestigd. De brand woedde gedurende bijna twee uur op de 33ste etage, waar op het mo ment van het uitbreken van de brand ongeveer 75 arbeiders aan hejt weik waren. „Friendship' in Pakistan verongelukt RAWALPINDI, 6-8. Een Fokker Friendship van de Pakistaanse lucht vaartmaatschappij is donderdag kort na het vertrek van de luchthaven Is lamabad verongelukt. Alle dertig in zittenden - bemanning en passagiers - zijn hierbij om het leven gekomen. Reddingsploegen hebben het wrak. van de Friendship gevonden op 18 kilometer van Rawalpindi. Het toe stel was op weg naar Lahore. Demonstratie bij waterval OSLO, 3-8. De Noorse poli tic is nog niet in actie geko men tegen de circa honderd natuurliefhebbers die het werk verhinderen aan een groot waterkrachtproject bij de beroemde Mardoela-water- val in west-Nooorwegen. De betogers, van wie sommige zich aan rotsen hebben vast geketend, houden al een week een weg langs een berghelling versperd en hebben gedreigd daar desnoods tot de winter te zullen blijven, wanneer sneeuwval de werkzaamheden onmogelijk maakt. De politie stelde hun het ultimatum om voor maandagmorgen zes uur te vertrekken, maar de beto gers - die ook een gerechte lijke actie voeren - bleven waar ze waren. De demonstranten strijden onder aanvoering van Sig- mund Kvale, een filosofie-do- zent, voor het behoud van de waterval, die door het water- ■zrachtproject zal worden drooggelegd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WORMERVEER., De 78-jartee mèvi'OuW-rïï. Wouda-Ouweltjés- uit Wormer is, toen zij te voet de pro vinciale weg tussen Wormerveer en Krommenie overstak, door een per sonenauto aangereden. Zij was op slag dood. ROTTERDAM. De ambassadeur van de Sowjet-Unie in Nederland, z.e. de heer Lavrov bracht dinsdag een wei*kbezoek aan Pakhoed" N.V. De heer Lavrov werd begeleid door een gezelschap van de ambassade en de handelsvertegenwoordiging in Amsterdam. HIROSJIMA. 6-8. In Hirosjima is donderdag het feit herdacht, dat 25 jaar geleden de Amerikanen hun eerste atoombomaanval uitvoerden, die naar schatting meer dan 200.000 inwoners van deze Zuidjapanse ha venstad het leven kostte. Duizenden mensen woonden een plechtigheid in het „Vredespark" bij, waar burgemeester Setsoeo Jamada verklaarde, dat ondanks de prestatie van de mens in de ruimte op aarde nog voortdurend het gevaar van „ge wapende vijandelijkheden, zoals in Vietnam en in het Midden-Oosten", bestaat. Hij herinnerde er aan, dat voor degenen die 25 jaar geleden de aanval overleefd hebben, nog steeds de kans bestaat dat zij aan de gevol gen van de kernstraling het leven la ten. „Zo'n verschrikkelijke catastrofe mag zich onder geen enkele omstan digheid nog eens voordoen", aldus burgemeester Jamada. De plechtigheid, die ook via de te levisie werd uitgezonden, werd ge- Afschaffing controle groene kaart DEN HAAG, 5-8. De Nederlandse regering streeft ernaar, dat de af schaffing van de controle op de groe ne kaart (het bewijs van de verplich te W.A.-vcrzekering voor automobi listen) aan alle binnengrenzen van de E.E.G. zo spoedig mogelijk tot stand komt. In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kameijid mr. C. Berkbouwer (VVD) delen de ministers dr. H. J. Witteveen van fi nanciën en mr. C. H. F. Polak van justitie mee, dat de Commissie van Europese Gemeenschappen onlangs een voorstel tot afschaffing bij de Europese Raad van Ministers heeft ingediend. Aan de binnengrenzen van de Benelux werd de afschaffing en- Het kamerlid vond het een tegen- kele jaren geleden reeds een feit. strijdige toestand dat nog alom aan de binnengrenzen van de E.E.G. douaniers in functie zijn, hoewel sinds 1 juli 1968 de E.E.G. een vol ledig douanegebied geworden is. De Bijstandsuitkering RENESSE. De heer G. had het on geluk zijn arm te breken. Nadat de geneeskundige zijn arm had gezet vervolgde de man zijn weg maar had nogeens het ongeluk te vallen en brak daarbij voor de tweede maal zijn arm. Hij is naar het zie kenhuis overgebracht. BERGEN OP ZOOM. Een paar denmiddel. In het militair hospitaal te Bergen op Zoom heeft een mili cien zich laten opnemen wegens pijn in zijn rug. De officier van ge zondheid die ervan overtuigd was dal de pijn een voorwendsel was en voortvloeide uit de luiheid van de man heeft hem voorgeschreven in bed le blijven met 13 dekens en om* ringt door 5 kruiken. AUSTRALIË. Sanla Cruz. Op de Salomons eilanden zijn zeker 4000 inboorlingen le gevolge van de droogte om het leven gekomen. Sommige dorpen zijn geheel ont volkt cn er is daar niemand om de doden le begraven. V/ENEN. Prof dr. Rudolf Krnus dc dirckleur van het Wcense Bacte riologisch Instituut heeft een serum tegen kinkhoest ontdekt. Zijn vroe ger te Wenen verrichte onderzoeken zijn nu met succes bekroond. BURGH. Toen de tram van half acht hedenavond vertrok schijnt een deur van een der wagens ie zijn opengegaan met als gevolg dal in het gedeelte van de bebouwde kom in Haamstede waar de huizen dicht langs de straat stuande open staande deur van de tram een lan taarn verboog en het ijzeren hek mm (Ir stoei) van de pastorie volle dig weyvuugde DEN HAAG, 5-8. By K.B. is een besluit van burgemeesters en wet houders van Middelburg tot verdere verhoging van de plaatselijke bij standsuitkeringen geschorst op voor dracht van de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. H. J. van dc Poel. De schorsing houdt verband met het streven van dc regering tot geleide- leikc landelijke harmonisering van van dc bijstandsnormen. Een hiertoe strekkend wetsont werp werd op 18 juli j.l. bij de twee de Kamer ingediend en werd ver volgens, vergezeld van een circulai re, op 21 juli aan de gemeentebestu ren toegezonden. In dit ontwerp wordt bepaald op welke wijze de op 26 juli j.l. geiden- gemeentelijke bijstandsnormen kun nen worden verhqogd. Bedoeld be sluit van b. en w. van Middleburg, dat op 2 7juli werd genomen, gaat voor een deel der bijstandgerechtig den boven de toegestane verhogin gen uit. Van regeringswege wordt onderzo,cht of het nemen van een zo danig besluit zonder af te wachten wat de wetgever op het wetsvoorstel van de regering zal beslissen, niet in strijd is met het algemeen belang. De beslissing van b. en w. van Middel burg zou volgens het ministerie van C.R.M. immers kunnen betekenen dat de nagestreefde landelijke har monisering van de bijstandsnormen al bij voorbaat wordt doorkruist. De schorsing dient om, hangende dit on derzoek, de werking van dit besluit op te schorten. houden op geen 200 meter van de plaats, waar in 1945 de kern was van de atoomexplosie. Door de hitte van miljoenen graden werd destijds vrijwel elk gebouw totaal verwoest. Van dc naar schatting ruim 200.000 slachtoffers zijn slechts van ongeveer 70.000 de namen bekend. ROTTERDAM, 6-8. De olie-indu strie zal ook in de komende tien jaar behoren tot de bedrijfstakken met een gestadige expansie, zo vermeldt een overzicht van .Standard Oil of New Jersey" (Esso). In 1969 zijn de oliereserves op de wereld met ongeveer elf miljard ton gestegen tot 73,2 miljard. In de ko mende tien jaar zal de olie-industrie moeten voorzien in een jaarlijks met 7.5 procent toenemende wereldbe hoefte. Indonesië heeft zijn grenzen weer opengesteld voor particuliere oliemaatschappijen er bestaat, aldus „Esso", een goede hoop, dat dit land thans op de drempel van een nieuwe opwaartse beweging op het gebied van de opsporing van oliereserves staat. De Amerikaanse luchtmacht in Cambodja PHNOM PENH, 6-8. De woord voerder van het Cambodjaanse op perbevel," Ram Rong, heeft donder dag ontkend, dat de Amerikaanse luchtmacht rechtstreeks steun "ver leent aan de Cambodjaanse troepen. „Het Amerikaanse ingrijpen uit de lucht in Cambodja is alleen gericht tegen de aanvoerwegen van de vij and en heeft tot doel de Amerikanen in Zuid-Vietnam te beschermen", aldus de woordvoerder. Woensdag werd door buitenland se correspondenten bericht, dat vier Amerikaanse „Super-Sabre's" met napalmbommen communistische troepen bij Skoun hadden bestookt. BORDEAUX. De Franse Atlanti sche kust is woensdag opnieuw door een zware storm getroffen. Toeristen en ingezetenen waren nog bezig de schade te herstellen van het nood weer van dinsdag, dat aan vijf men sen het leven heeft gekost. De storm van woensdag ging met hagel ge paard. Scheepvaartberichten AMELAND, 4-8. 60 m.z.z.w. Ques- sant. ATYS, 5-8. verw. Bangkok. ACMAEA, 1-8. te Stanlow. CAMITIA, 3-8. te Curacao. CALAMARES, 4-8. 480 m. n. Porto- rico. DILOMA, 4-8. 300 m. w.z.w. Bombay GANYMEDES, 5-8. verw. Savannah. KARA, 5-8. ^Santo Domingo. ZAFRA, 4-8. 65 m. o. Muscat. SNEEK. - Er zijn nu al vakantie- pretboten ook. Men ziet hier een „pretbotter" die met 60 jeugdige hip pe opvarenden door de Nederlandse wateren kruist. Dc botter - een Vo- lendammer kwak - is eigendom van vier Amsterdammers. De kosten be dragen vijf gulpen per persoon, per dag. De piano op het voordek is hierbij inbegrepen. Pruimenoogsl in Zeeland Geul cn Brugge - (Ingezonden) Men schrijft ons van bevoegde zijde: In kolom 2 van blz. 1 van het nummer van de Z.N. van 3 dezer staat: „Luiddruchtig protest in Gent/Brugge. In het bericht is ver der sprake van de woning van de Belgische minister van Soc.. Zaken, Pape. Deze nu kan moeilijk en in Gent en in Brugge wonen. Hoogst waarschijnlijk woont hij in de noordoostelijk van Gent gelegen gemeente Gentbrugge, waar een brug over de Schelde ligt. Ik weet, dit, omdat mijn vrouw er voor haar huwelijk enige jaren heeft gewoond. Velen in Nederland begrijpen deze plaats- en gemeentenaam niet: hij werkt ook wel enigszins verwarrend Het beste zou zijn de gemeente bij Gent in le lijven, maar dat komt in België maar zelden voor. SPORT VOETBAL Het camping-toernooi Het voetbaltoernooi van dc cam pings heeft dinsdagavond twee fi nalisten gekregen, nl. Wielewaal uit poule A en Ginsterveld uit poule B. De 4 gespeelde wedstrijden waren zeer spannend en de belangrijkheid der uitslagen had tot gevolg dat ook de sfeer wat onvriendelijk werd. Twee spelers werden uit het veld gezonden, omdat zij eigen rechter wilden spelen. De Wielewaal won zelfs met 2-0 van de Duinrand en was toen ook theoretisch onbereikbaar geworden omdat het doelgemiddelde van 6-1 door geen enkele ploeg meer bena derd kon worden omdat ze meer te- gengoals hadden. In dezelfde poule versloeg D.F.S. de vertegenwoordi gende ploeg van Duinoord met 3-1. In de andere poule verloor Boeijes Bosch met 2-0 van Ginsterveld en toen zou de enthousiaste jeugdploeg van Big S. met 4-0 moeten winnen van Rozenhof om finalisten te wor den. Helaas werd het voorde jeugd soos maar 3-0 zodat ze één doelpunt tekort kwamen. 11-3 en 10-3 luidde hier het doelgemiddelde ver schil. Donderdagavond dus de fina le tussen Wielewaal (reeds beker houdster) en Ginsterveld. Aanvang te 19.00 uur. Er wordt nu 2 maal 30 minuten gespeeld. F.I.O.S. I—Zierikzee I De voetbalvereniging „Zierikzee" opent zondag a.s. het oefenprogram ma voor het a.s. seizoen. Zondag a.s. speelt Zierikzee I uit tegen FIOS I te Achthuizen. Voor Zierikzee II was een thuis wedstrijd tegen Renesse I gepro grammeerd. Deze ontmoeting kan niet doorgaan wegens het feit dat geen terrein ter beschikking staat te Zierikzee. 72. Het zeeroversschip begon nu snel te zinken. Reeds spoelden de golven over het dek heen. Aan alle kanten trachtten de ro vers ziph in veiligheid te brengen, doch overal grijnsde het kolkende water hen te gemoet. In de kajuit had de Handelaar een radeloze Tamahia aangetroffen en zonder veel woorden te verspillen had hij haar beetgegrepen en de trap naar hel dek op- gesleurd. Doch daar zag hij zich de weg versperd door dc woedende golven, terwijl Tamahia in haar wanhoop rukte en trok om zich van haar ontvoerder le bevrijden. Steeds hoger steeg het water, doch reeds had Tudor het gevaar gezien waarin zijn zuster verkeerde. Tijd om over te stappen op het andere schip was er niet meer en oen ogenblik scheen liet alsof Tamahia voor zijn ogen zou verdrinken. Maar plotseling zag Tudor uitkomst. Zon- ddr een ogenblik te aarzelen, greep hij één der touwen die van dc grote mast afhingen, gaf zich een flinke afzet cn dc volgende seconde zweefde hij boven hel zinkende pi- ratenschip. De beweging was precies be rekend en plotseling voelde Tamahia zich floor ccn sterke greep aan hel water onl rukt worden en door de lucht zweven. Inmiddels had Aram zijn tegenstander, die zich wanhopig verdedigde, tot aan de reling teruggedrongen. Het dreigend voor uitzicht van de ondergang maakte dc Schuimer minder zeker in zijn bewegingen en plotseling trof Aram's degen hem met een krachtige stoot in de schouder. Het wapen ontviel kletterend aan zijn handen. Op hetzelfde ogenblik maakte het schip een onverwachte beweging, de Schuimer ver loor het evenwicht en met een afgrijselijke schreeuw stortte hij achterover in het wa ter, terwijl Aram voelde hoe het schip on der hem begon weg te zinken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5