c~ïïleneer 3tanóen, incognito ALLES DRAAIT OM NASSER l/°or op BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Misdaad op Belgische autoweg Het noodweer in zuidwest-Frankrijk Doden bij brand in Minneapolis OOK WIJ overtrekken prima bekledingsstoffen GEBR. THIEN Parlement Israël geeft goedkeuring Oproep tot passief verzet in Praag Contrasten in het Burgerweeshuis De twee voornaamste partijen in hel Nabije Oosten hebben geen van beiden met grote overtuiging ja ge zegd op het Amerikaanse vredesplan De lange duur van Nassers ver blijf in Moskou wijst op grote pres sie. Israels opvatting is het duide lijkst gekarakteriseerd door gene-~ raai Mosje Dajan, die zei dat Israël wel sterk was, maar zich geen ver vreemding van zijn sterkste vriend, de Ver. Staten kon permitteren. De twee jazeggers zijn nu beide in moeilijkheden. Israels kabinetscrisis is daarvan niet de ernstigste. De fa natiek tegen terugtrekking uit de bezette gebieden gekante Gahal- groep is z^lf evenwel verdeeld en president Meirs meerderheid in het parlement is amper bedreigd. Erger is de ruzie die tussen de Arabische landen is ontbrand, die deels Nassers bereidheid om te on derhandelen accentueren, deels met de Palestgnen onverdroten door wit vechten. Vertrouwen? Wet zijn weliswaar juist Syrië en Irak, die tot dusver meer met de mond dan met de wapens streden, die nu zo verbeten praten. Maar dat neemt niet weg dat als he{ ooit tot een accoord wil komen, dit ook alge meen aanvaard zal moeten worden, ook door die landen en de Palestij- nen. Daar zit voorlopig het grote pro bleem voor we van echte vredeskan- sen kunnen spreken. Kan Nasser zijn ideeën doordrij ven in de gehele Arabische wereld? Flitsen uit liet buitenland LONDEN. De Britse regering heeft besloten tot de oprichting van een grote, onafhankelijke luchtvaart maatschappij, „in gezonde concur rentie" met de Boac, een staatson derneming. De andere Britse staats luchtvaartmaatschappij, de B.E.A., zal er maar weinig concurrentie van ondervinden. BELFAST. In Belfast is de 19-ja- rige katholieke jongen begraven, die vorige week vrijdag is doodgescho ten toen hij op het punt stond een benzinebom naar de politie te gooi en. Honderden mensen liepen mee in de stoet, die stilhield bij de plek waar de jongen het leven liet. PHNOM PENH. Na zware gevech ten zijn de Cambodjaanse troepen er in geslaagd de noordelijke pro vinciehoofdstad Kompong Thom, 140 km ten noorden van Phnom Penh, weer onder controle te krij gen. Dit is dinsdag meegedeeld door een militaire woordvoerder in Phnom Penh. OAKLAND. In het California Col lege of Arts and Crafts in Oakland (Californië), zal van 8 augustus tot en met 6 september een tentoon stelling „Dutch art today", Neder landse kunst, worden gehouden. NIEUW DELHI. India heeft be kendgemaakt dat het met Oostduits- land betrekkingen gaat aanknopen door het openen van een consulaat- generaal in Oost-Berlijn. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft met 57 tegen 7 stemmen een wetsontwerp op de herziening van het postwezen goedgekeurd. De bedoeling van het wetsontwerp is de posterijen, die thans een overheids dienst zijn, over te dragen aan een onafhankelijke dienst. MEXICO-STAD. Het Mexicaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat een klein gebied waar de resten liggen van een Amerikaanse Athena-raket, die vorige maand uit de koers raak te en in het noorden van Mexico te recht kwam, radioactief is. NAPELS. In de vroege ochtend uren zijn in een winkelgalerij tegen over het operagebouw San Carlo in Napels twee bommen ontploft. Er is grote schade aan de etalageruiten aangericht. Er hebben zich geen per soonlijke ongevallen voorgedaan. PARIJS. De Parijse mode-ont werper Jean Desses die van 1938 tot 1960 de elegante Francaises en bui tenlandse vrouwen kleedde in zijn salon op de Champs Elysees is op 66-jarige leeftijd in zijn geboorte land Griekenland overleden. GENEVE. In Geneve zijn de eerste besprekingen over een nieuwe inter nationale tarwe-overeenkomst be gonnen. Het is de eerste van twee vergaderingen waartoe de Interna tionale Tarweraad (I.W.C.) het ini tiatief heeft genomen. BONN. Een grote meerderheid van de Westduitsers steunt het streven van de regering-Brandt om door middel van onderhandelingen tot een betere verstandhouding met Oosteuropa te komen. Dit blijkt uit de resultaten van een opiniepeiling van het „Instituut voor toegepaste sociale wetenschappen" (I.N.F.A.S.) in Bonn. ROME. Ook de sociaal-democrati sche partij heeft de beleidsverkla ring van formateur Emilio Colombo- goedgekeurd. Christen-democraten,' socialisten en republikeinen hebben dit al eerder gedaan. TRIPOLIS. Delegaties uit. Egypte en Soedan zijn woensdagochtend in Tripolis aangekomen voor de con ferentie van ministers van buiten landse zaken en defensie van landen die rechtstreeks bij de strijd tegen Israël betrokken zijn. We moeten niet vergeten dat hij al zo lang aan de macht is, dat zijn re volutionaire image verslapt is, voor al bij de jongere generatie, die nieu we idolen heeft gevonden. Nasser is kennelijk vol vertrouwen anders had hij zelf niet zijn eigen positie tot inzet van een idee ge maakt. De kansen op vrede zijn al niet erg groot, ze worden minder dan nul als Nasser zijn kracht over schat blijkt te hebben. BRUSSEL, 5-8. Een automobilist heeft op de weg tussen Antwerpen en Luik een zwaar gewonde en he vig bloedende Franse vrouw van 25 jaar gevonden. Hij reed direct met haar naar het ziekenhuis waar zij de politie een triest verhaal vertelde. Zij had met haar man in Rijssel een lift gekre gen van een chauffeur van een koel wagen. Tussen Gent en Antwerpen had de chauffeur een mes getrokken en haar man doodgestoken. Het lijk stopte hij in het koelgedeelte van de auto. Na enige tijd in de rondte te hebben gereden, Jiad hij het lijk van haar man in een sloot gegooid. Daarna reden zij in de richting van Luik. Op een gegeven ogenblik stop te de chauffeur en rahdde haar aan. Hij stak haar toen drie keer met een mes en verdween in zijn auto. Het lijk van dè vermoorde man is in middels gevonden. Afdaling in zeer diepe grot MÜNCHEN, 5-8. Een 20-man sterke Pools-Oostenrjjkse expeditie is in de Gruberghorn-grot in het massief Hohengoell bü Berchtsga- den (Beieren) afgedaald om een nieuw werelddiepterecord te vesti gen. De ploeg staat onder leiding van de Poolse grotonderzoeker Christian Parma uit Zakopane. Men hoopt een diepte van 1.180 meter te kunnen bereiken. De onderzoekers willen twee weken lang ondergronds blij ven. Het is de tweede Poolse poging om in de zes km lange Gruberhom- grot door te dringen. In 1969 werd een diepte van 720 meter bereikt, maar wegens onvoldoende voorbe reiding en gebrek aan uitrusting kon die expeditie niet worden voltooid. Man zwom weg uit huwelijk ROME, 5-8. Uit wanhoop over het feit dat hij geen scheiding kon krij gen van zijn 14 jaar oudere vrouw heeft de 36-jarige Siciliaan Antonio Argenteri een poging gedaan zwem mend aan zijn ega te ontkomen. Hij sprong bij de havenstad Gela in zee om naar Malta uit te wijken, een afstand van 70 mijl. Zijn vrouw die hem kennelijk nog niet wilde missen, waarschuwde de politie. Twee mijl uit de kust van Sicilië werd António opgepikt. Hij waszijn redders niet erkentelijk. Als argument voor zijn besluit om te gaan zwemmen voerde hij aan, dat hij geen geld had voor een boot reis. BORDEAUX, 5-8. Volgens de laat ste officiële cijfers zijn bij het nood weer dat dinsdagavond het kustge bied in het zuidwesten van Frankrijk heeft getroffen, vijf mensen om het leven gekomen. Zeven personen wor den nog vermist. Over het lot van een aantal mensen aan boord van pleziervaartuigen is niets bekend. Sommige hebben zich in de loop van de nacht in veiligheid kunnen stel len. MINNEAPOLIS, 5-8. Zeker elf mensen zijn woensdag om het leven gekomen by een brand in' een oud, gedce'telijk van hout opgetrokken gebouw in het centrum van Minnea polis in de Amerikaanse sta^.t Min nesota. Van de slachtoffers zijn er vier in het ziekenhuis overleden. Vier men sen liepen ernstige verwondingen op. In het drie verdiepingen tellende gebouw waren op de begane grond en op de eerste etage kantoren ge vestigd. De brand schijnt te zijn ontstaan in een houten galerij ach ter het gebouw. Honderdduizenden Advertentie bijen gedood BELLINGWOLDE, 4-8. Een vijftal imkers in Bellingwolde is ernstig gedupeerd doordat honderdduizenden bijen zijn gedood door landbouwbestrij- dingsmiddelen. De honing is vergiftigd en het broed van de bijen is vernield. Monsters van de dode bijen zijn opge stuurd naar een laboratorium in Wapeningen. De bijenhou ders zijn zeer verontwaardigd over dit gebeuren. De heer H. Abbas, zelf bij enhouder, zegt dat het de ge woonte is 's morgens of 's avonds na zonsondergang de landbouwgewassen te be sproeien. Dan zijn de bijen of nog niet weg of ze zijn binnen. Woensdagmiddag om één uur zou echter het vliegtuig van het spuitbedrijf T. van der Meulen uit Oostwoud de land bouwgewassen hebben ge sproeid. Of er sprake is van een bestrijdingsmiddel dat niet is toegestaan is nog^niet bekend. Van het laboratorium is nog geen uitslag over de oorzaak van de dood van de bijen. (Advertentie) repareren en >6f\ ï°ndJe fr,S$Q natuurzuivere pepermunt j Uw stoelen met Appelmarkt, tel. 2604 Zierikzee FEUILLETON JERUZALEM, 5-8. Het Israëlische parlement heeft met 66 tegen 28 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het antwoord van de regering op het Amerikaanse vredesinitiatief. Dat gebeurde na de verklaring van premier Meir. Negen afgevaardigden onthielden zich van stemming. Een motie van de minderheid, waaron der de Gachal en de Vrijecentrum- partij, waarin de houding van de regering werd afgekeurd kreeg 30 stemmen. 63 afgevaardigden stem den er tegen. PRAAG, 5-8. Tegenstanders van de invasie van de troepen van de Warschaupactlanden in Tsjecho-Slo- wakije hebben in getypte vlug schriften, die in Praag van hand tot hand gaan, de bevolking opgeroepen op 21 augustus, de dag waarop de inval herdacht wordt, 's avonds na 19 uur thuis te blijven, geen kran ten te kopen of te lezen, niet naar de bioscoop te gaan of te winkelen en 's avonds geen licht aan te doen of de ramen te verduisteren. Bandenprikkers in Lourdes LOURDES, 5-8. Het zal niet lang meer duren of Lourdes, het wereld vermaarde bedevaartsoord in zuid west Frankrijk, zal om een andere reden bekendheid krijgen, namelijk als plaats waar men lekke banden krijgt. Sinds begin juli zijn banden van rond 750 auto's in verschillende wij ken van Lourdes doorgeknipt. De politie staat voor een raadsel. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TILBURG. Tijdens een botsing tussen een auto en een bromfiets in Tilburg is de 20-jarige Antonia Bel- jaars uit Made (Noordt-Brabant) van de duo-zitting van de brom fiets geslingerd. Hierdoor werd zij ernstig gewond. VEENDAM. In Veendam heeft een uitslaande brand een dubbele woning aan de Sarastraat bewoond door de familie K. Kuiper en de we duwe mevr. Gernaat verwoest. Van de inboedels van beide families kon niets worden gered. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft de wet tot wijziging van hel minimumloon aangenomen. VENLO. De gemeentepolitie te Venlo heeft de 16-jarige W. S. uit Den Haag aangehouden. In de nacht van maandag op dinsdag had de jongeman in de kantine van 'een camping in Venlo de 19-jarige P. L. uit Venlo met een bierfles in zijn gezicht geslagen. Deze werd hierdoor zodanig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. DALFSEN. In Dalfsen dreigt een schoolstaking in verband met de de plorabele staat waarin de uit 190') daterende dorpsschool verkeert, waardoor het gebouw ten ene male niet zou voldoen aan de eisen die aan goed onderwijs gesteld moger. worden. ROTTERDAM. „British Petro leum" en het Verolmeconcern heb ben bevestigd dat Verolme nog twee mammoettankers voor de Britse pe troleum maatschappij gaan bouwen. Eerder dit jaar werd reeds de op dracht van eveneens twee mam moets bekend gemaakt. In totaal zal Verolme derhalve vier tankers voor B.P. bouwen. AMSTERDAM. De brandweer in Amsterdam is met groot materieel uitgerukt om een uitslaande brand te bedwingen in een pand op de hoek van de Bilderdijkstraat en de Qlercqstraat. Drie leegstaande eta ges brandden geheel uit. terwijl twee winkels op de begane grond, een stomerij en een slagerij, flinke waterschade opliepen. Zomertentoonstelling 1970 Een tentoonstelling met 350 cata logusnummers is ongetwijfeld een bijzonderheid en dat kan zeer in 't bijzonder gezegd worden van de zo mertentoonstelling 1970 in het Zie- rikzeese Burger Weeshuis. En dat bijzondere zit dan zeker niet alleen in de hoeveelheid materiaal - uiterst overzichtelijk en artistiek gepresen teerd - maar vooral in de uitersten die elkaar in de historische za len van het huis en in de fraaie tuin op wonderlijke wijze raken. Immers, waar vindt men - om maar een „greep" uit de enorme collectie te doen - Chinese kommetjes, antieke kralen en sieraden, portret-minia turen met daarmee in een „gewone" eenheid opgenomen het tragisch vo gelbeest van de dynamische Karei Appel of een „man uit het concen tratiekamp". zoals dat deel uitmaakt van het centraal verzetsmonumert van Hubert van Lith te Rotterdam, nu te zien in de Zierikzeese beelden tuin waar dit indrukwekkende beeldhouwwerk een boeiend con trast vormt met de verweerde muur van het gebouw en de plavuizen waarmee dit tuingedeelte is ver fraaid. De tuin geeft volop gelegenheid tot het maken van een rondwande ling die deze geringe moeite rijkelijk beloont met verrassend opgestelde kunstwerken van deze tijd en de mogelijkheid tot een zitje in het groen. De tuin heeft nog een ge deelte dat voorhof genoemd zou kunhen worden ert reeds daar woidt men ingeleid in deze wereld van, Stillè maar van grote kracht getui gende beelden. Op deze plaats o.a. Ad Braat's bronzen schepping „Hu welijk", een schets van zijn ramp- mönurrtent en Nico v. d. Boezems van een sterke visie getuigende „Constructie". Niet minder dan 68 beelden vormen buiten een bijzon der interessant onderdeel van deze zomertentoonstelling. waarvan de antiekbeurs binnen volop gelegen heid geeft voor een „eigen onder zoek" in deze kleurrijke wereld die dikwijls getuigt van een groot am bachtelijk kunnen en een verfijnde smaak. Er kunnen meer contrasten worden genoteerd en dit komt dan op rekening van een modern schil der, Henk Koning, die met een tien tal schilderijen op deze tentoonstel ling in het Weeshuis een voor Zie rikzee ongetwijfeld verrassend^en „eigen" gezicht laat zien, waarin zowel humor als tragiek het eigen karakter bepaalt. Nog tot en met 22 augustus blijft de, tot nu toe reeds bijzonder druk bezochte tentoonstelling, dagelijks geopend. J Torso, hout, tuin 1Peter de Jong. Jawel maar het feit dat er tijdens zijn afwezigheid iemand had gesnuf feld in zijn papieren en kleding en wie weet waar nog meer, viel niet te loochenen. Dat stond als een paal boven water. Maar wie? Wie inte resseerde zich zo plotseling voor hem? En voor wie toonde rren plot seling zoveel belangstelling? In Jan Vlaming, de ex-gevangene, de ver valser van handtekeningen? Of voor menere Hansen, de schrijver, die de rust had gezocht? Hij stond op en begon i*usteloos door het vertrek te lopen. Wat be tekende dit allemaal? Verdraaid, wat mesten ze van hem? Waarom lieten ze hem niet met rust? Opeens bleef hij stilstaan? Of zou den het heel gewone inbrekers ge weest zijn? Doodgewoon een paar zware jongens? Of ééntje? Wat had den ze gedacht te vinden? De hon derdduizend? „Verhip" zei hij overluid en liep naar de asbak om zijn pijp uit te kloppen. Een mens zou het op de ze nuwen krijgen. Als ik nu maar enig idee had, wat dit te betekenen heeft. Als ik maar een idee had „Ik heb geen idee," bekende de volgende morgen rechercheur Geit Hooi werf van de Dorringse gemeen tepolitie aan de bezoekers ,die hem glimlachend aankeek. „Laat ik je eerlijk vertellen, dat ik niets meer weet dan de meeste dorpsgenoten. Volgens hen is hij boekenschrijven-, di ehier incognito in een zomerhuis je woont. Dat is volgens onze plaat selijke verordening niet verboden. Het is een man alleen en niemand heeft last van hem. Een enkele keer zie je hem door het dorp wandelen en doet hij inkopen in winkels. Men groet hem en hij groet terug. Ver der bemoeit hij zich met niemand. Het spijt me, maar ik kan je om trent die meneer Hansen geen in lichtingen geven." Een kwartier tevoren was de bezoeker in het dorp gearriveerd, per auto. Daar had hij het politie bureau opgezocht en gevraagd naai de korpschef, doch inpsecteur Harde had die dag net verlof en zijn plaatsvervanger, adjudant Schol- ling had hem te woord gestaan en hem tenslotte verwezen naar re chercheur Hoolwerf. En Gert Hoolwerf was nog een oude kennis van rechercheur Win kel, dus men had elkander op joviale wijze de hand geschud en elkaar even op de schouders geslagen. „Nee maar. Winkel, dat is een ver rassing, helemaal uit Den Haag naar Maar ik wil om een pakje sigaretten ons keurige, rustige dorp gereisd, wedden, dat het vast geen beleefd heidsbezoek is, dat je hier brengt." De bezoeker had lachend een pak je te voorschijn gehaald en hield het Hoolwerf voor. Als ik wed, verlies ik het, dus laat ik dan maar tracte- ren, he?" Ze staken elk een sigaret op en de bezoeker vervolgde: „Met alle respect voor jullie mooie ge meente en misschien komen mijn vrouw en ik er nog wel eens onze vakantie doorbrengen, maar ik ben er nu voor dienst." Juist." Hoolwerf knikte en keek hem nadenkend aan. „Als je nog steeds bij de rijksrecherche bent. moet ik aannemen, dat het een ern stige zaak is." „Hoewel ik formeel bij het rijk hoor, ben ik tijdelijk uitgeleend. Hel zal je wel niet prettig in de oren klinken, maar Dorringen staat de laatste lijd in onze bijzondere be langstelling." door FRANK VAN FALCKENOORT „Zo, daar hoor ik van op. En waaraan hebben wij die eer te dan ken?" De man dacht enkele ogenblikken na en keek zijn collega ernstig aan, „Hoolwerf, wat ik nu ga vertellen is min of meer geheim. Maar ik heb jullie medewerking hier in Dorrin gen nodig, dus ik zal in ieder geval enigszins op de hoogte moeten stel len". „Ge verder. Winkel, je maakt me nieuwsgierig." Hoolwerf ging er eens recht voor zitten. „Luister dan maar eens goed. Wc zijn al enige maanden een organisa tie op het sppor. Laten we voorlopig heel voorzichtig vaststellen, dat deze organisatie zich met aktiviteiten be zighoudt. die strafbaar zijn. Deze organisatie heeft verschillende kon- taktadressen in binnen- en buiten land. We werken in deze vrij nauw samen met de westduitse justitie. Eén van die kontaktadresscn be vindt zich in Dorringen. En nu wil ik wedden, dat jij daar gek van zit te kijken, of niet?" Hoolwerf had langzamerhand zijn wenkbrauwen gefronst. „Van vroe ger weet ik, dat jij er de man niet naar bent om ongepaste grapjes te maken, dus moet ik geloven, dat het zo is. Maar ik hoor dit voor het eerst." De ander knikte. „Heel begrijpe lijk, want de" heren gaan uiterst voorzichtig en zeldzaam geraffi neerd te werk. Van daar ook, dat wij nog steeds niet toeslaan. Wc wil len weten, wie hier achter zit, dal wil zeggen: wie de kopstukken zijn. Als we willen, kunnen we zo een man of tien arresteren, maar daar mee rollen wc hoogstwaarschijnlijk de organisatie niet op. Dus wachten we vooralsnog, begrijp je?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4