Rijkspostspaarbank rentetot 7% Peruaanse vissers zeer dankbaar Ingekerfde Staatse schepen in oorspronkelijke gevangenis Gevolgen van orkaan „Celia" Duits-Russisch gesprek ver gevorderd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 augustus 1970 Nr. 20448 DJAKARTA. Bij zuiveringsope raties in Midden-Java zijn onlangs zes communistische leiders gedood, aldus meldt het onafhankelijke blad „Merdeka". SAIGON. Een vliegtuig met o.a. een pas benoemde Zuidvietnamese generaal aan boord wordt vermist, zo is in militaire kringen in Saigon vernomen. Vermoedelijk is het toe stel verongelukt. DJAKARTA. Mevrouw Ratna Sari Dewi, de weduwe van oud president Soekarno werd woensdag morgen tegengehouden toen zij met haar dochtertje Kartika per vlieg tuig naar Hongkong wilde vertrek ken. Protest tegen liet vermoorden Braziliaanse vakbondsleider UTRECHT, 5-8, Het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft by de president van Brazilië, generaal Medici, krachtig geprotesteerd tegen het vermoorden van Olavo Hansen, bestuurder van de textielarbeiders- bond in Sao Paulo. Hansen werd samen met 16 colle ga's gearresteerd toen zij meededen met de vreedzame i-meivieringen, die dit jaar werden gehouden in de Maria-Zelia-sporthallen in Soa Pau lo. Na zijn arrestatie werd hij naai de D.O.P.S. gebracht, de politieke politie van het Braziliaanse regime. Die nacht werd hij langdurig ver hoord en toen hij naar zijn cel werd gebracht was zijn toestand volgens het N.K.V. meelijwekkend. Hij kon niet meer staan. Daarna bleef hij dagenlang op de matras in zijn cel liggen, niet meer in staat op te staan te praten of zelfs maar te urineren. Een paar dagen later werd hij dood aangetroffen, vlak bij het Tpiranga museum. Zijn lichaam was overdekt met blauwe plekken en kneuzingen als gevolg van helse martelingen waaraan hij was onderworpen. Naar einde verbrandingsmotor WASHINGTON, 3-8. Als de i democratische senator Gaylor Nelson zijn <Ein krijgt, rijden ,i er in 1975 geen auto's met i verbrandingsmotor meer in (i Amerika. Hij diende maandag een li wetsontwerp in, dat de auto- industrie wil dwingen binnen i vier jaar een motor te ont.- ,i wikkelen die de lucht niet of i in veel mindere mate vervuilt. I De kosten va ndeze ontwikke- '(i ling kunnen naar zijn mening 'ji door de industrie zelf worden gedragen als deze ervan af- ziet ieder jaar nieuwe - model- (i len op de markt te brengen, II wat steeds zo'n anderhalf mil- 1 jard dollar kost. Nelson meent dal de stoom- •(i machine enygasturbine reali- •(i seerbare alternatieven voor de '(i benzine - verbrandingsmotor i zijn. DEN HAAG, 5-8. De Peruaanse bevolking is het Nederlandse broe dervolk eeuwig dapkbaar voor de belangrijke hulp, die het heeft ver leend na de jongste aardbevings ramp. Dit staat te lezen in een brief die de Nederlandse ambassade in Lima onlangs uit Callaoheeft ont vangen van de Federatie van Peru aanse vissers. Uit een overzicht van de interna- tinoale hulp na de ramp, dat in de Peruaanse pers is verschenen, blijkt dat Nederland zowel relatief als absoluut tot de belangrijkste groep van gevers behoort. Twee (loden bij verkeersongeluk ZEVENBERGEN, 6-8. Op de pro- vincialeweg Zevenbergen-KIundert is een met grote snelheid in de rich ting van Zevenbergen rijdende per sonenauto in een flauwe bocht naar rechts rechtdoor gereden en op de linkerzijde van een tegemoetkomen de vrachtauto gebotst. De pêrsonènauto tolde na dé bot sing nog ongeveer tachtig meter door alvorens in de berm van de weg tot stilstand te komen. De be stuurder van de personenauto, de 27-jarige Cornelis G. Teunissen uit Etten-Leur, was op slag dood. Een inzittende, de 20-jarige Bram A. van Heijst uit Zevenbergen, overleed tij dens het vervoer naar een zieken huis aan de opgelopen verwondin gen. Moeder met 4 kinderen sliep in open luclit DEN IIAAG, 5-8. De 37-jarige F. W. M. S. uit Den Haag is woensdag, 's nachts tegen twee uur, met haar vier kinderen van 7, 8, 13 en 14 jaar op het grasveld van het Huygens- plein in de residentie aangetroffen. De familie had er zich te slapen gelegd, omdat zij geen onderdak meer heeft. De politie ontfermde zich over het vijftal, dat kon wor den ondergebracht in de Kessler- stichting. De vrouw Verklaarde aan de poli tie enige weken geleden door haar man uit huis te zijn gezet. Ze was daarop met haar kinderen ingetrok ken bij haar moeder, die haar even eens op straat zette. DODELIJKE ONGELUKKEN DANTUMADEEL. Do 12-jarige Gaaske de Vries is te Valom (ge meente Dantumadeel) verongelukt, zij stale plotseling de weg over en werd overreden door een personen auto. PETTEN. De 75-jarige E. L. Wis sing uit Düsseldorf (Did.) is tijdens het baden in zee bij Petten door een •hartaanval getroffen. Hij kon snel op het strand worden gebracht. On middellijke mond-op-mond-beade- ming baatte niet. Hij overleed ter plaatse. Nieuwe» ontdekkingen in (Gravensteen CORPUS CHRISTI, 5-8. De or kaan „Celia" heeft, volgens een be- kendmking van dinsdagmiddag aan y minstens 32 mensen het leven ge kost, vyf op Cuba en 27 op Ame rikaans gebied tot aan de Mexi caanse grens. Het aantal gewonden is niet pre cies bekend over de materiële scha de heeft men nog helemaal geen bij benadering juiste schattingen. Het gehele' gebied van de Ameri kaanse staat Texas zag er dinsdag uit als na een hevig bombardement. Het zwaarst getroffen is de plaats Corpus Christi, waar alle gebouwen verwoest of zwaar beschadigd zijn, de bomen zijn ontworteld en de elektriciteits- en telefoonpalen zijn gebroken. Jongens openden een koelwagen Schade: 15 mille BEVERWIJK, 5-8. Een grote groep jongelui, in leeftijd variërend van acht tot zestien jaar, heeft op het Beverwykse spoorwegemplacement grote schade aangericht aan een par ty fruit, die in koelwagons lag opge slagen. De jongens trokken de deuren van de koelwagons open en gingen er toen vandoor. Toen spoorweg perso neel uren later ontdekte wat er was gebeurd, had het warme weer al gro te schade toegebracht aan het voor verzending gereed liggende fruit. Dé schade wordt geschat op f 15.000, De politie van Beverwijk heeft de namen en adressen van de jonge vandalen achterhaald en binnenkort zullen de ouders wel een forse reke ning gepresenteerd krijgen. Schilderijendiefstal in Parijs PARIJS, 5-8. Kunstdicven met kennis van zaken hebben tydens het weekeind uit een woning in het cen trum van Parys 17 schilderijen ter waarde van ongeveer acht miljoen Franse frank (f 5,5 miljoen) gesto len. De dieven stelden eerst een elek trisch alarmsysteem buiten werking voordat zij de schilderijen gingen uitzoeken. Daaronder zijn er van Renoir, Monet, Manet en Pissarro. De eigenaresse de 80-jarige me vrouw Albert Chardeau is niet te gen diefstal verzekerd. Zij heeft de schilderijen geërfd van haar oom, de impressionistische schilder Gus- tave Cailebotte. Haar zoon ontdekte de diefstal voor de politie verklaar de hij eerst dat er 20 schilderijen werden vermist, maar corrigeerde dat later tot 17. 'De politie is met een grootscheeps onderzoek begonnen. MOSKOU. 5-8. De onderhande lingen tussen West-Duits!and en de Sowjet-Unie over een niet-aanvals- verdrag zyn in eeneindfase geko- moen, zo heeft de Westduitse rege ringswoord veer der Rüdiger von Wechmar in Moskou meegedeeld. Wanneer enige nog open staande moeilijke vraagstukken worden op gelost is het niet uitgesloten „dat wij over zes dagen klaar zijn" zei hij. De persconferentie werd gegeven na een diner dat de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Wal ter Scheel, voor zijn Sow jet-Russi sche ambtgenoot Gromiko in het hotel Rossija had gegeven. Gromi ko had daarbij gedronken op „de be slissende wending" in de betrekkin- TOKIO. In Tokio is woensdagmor gen weer „smog" opgetreden. 650 mensen moesten wegens irritatie van de ogen en de keel in ziekenhuizen worden behandeld. gen tussen Bonn en Moskou, en op versterking en uitbreiding van de samenwerking tussen beide rege ringen. Hij zei dat de Sowjet-Unie alles doet om tot een positief re sultaat te komen. Samenvoeging musea UTRECHT, 5-8. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft zich samen met haar ambtgenoot van financiën, in begin sel uitgesproken ten gunste van een samenvoeging van het aartsbisschop pelijk museum in Utrecht, het bis schoppelijk museum in Haarlem en het oud-katholiek museum in Utrecht in het verband van een Rijksmuseum. Hiertoe zullen ge noemde musea hun collecties in per manente bruikleen aan de staat der Nederlanden ter beschikking stellen. Het nieuwe museum zal Catharijne- corivent heten. Flitsen uit het buitenland MINNEAPOLIS. Zestien mensen zijn woensdag om het leven geko men bij een brand in èen gebouw in het centrum van Minneapolis in de Amerikaanse staat Minnesota. BELGRADO. Het gebied van Knin, een stad in het westen van Zuid-Slavië, is woendagochtend ge troffen door een krachtige aardbe ving. De bewoners reden in paniek uit hun woningen. Tot dusver zijn echter géén berichten over persoon lijke ongelukken of schade binnen gekomen. TEL AVIV. Bij botsingen tussen Israëlische troepen en Palestijnse commando's zijn drie Arabieren - ge dood. Dit is woensdag meegedeeld door een militaire woordvoerder in Tel Aviv. MOSKOU. In het Kremlin is woensdagochtend het Russisch- Iraakse overleg begonnen; ZIERIKZEE, 5-8. In het Zeeuws tijdschrft (No. 6-1969) is een artikel verschenen over ingekerfde 17 e eeuwse schepen, gevonden in de z.g.n. „gyzelkamer" van het Gra vensteen te Zierikzee. In'deze cel kan men duidelyk zien, dat hy druk be zocht is geweest docr Duinkerker kapers, onder wie ze!fs hun vice- admiraai Rombouts. Determinatie is mogelyk, daar de schepen alle voor zien zyn van de onderscheidene vlaggen. Een door gevangenen, ingekerfd fregat van een Duinkerker kaper in de „gijzelkamer" van het Graven steen. Intussen is ook de oorspronkelijke „strafgevangenis" kalk vrij gemaakt door leden van de N.J.B.G. onder leiding van mr. W. P. Martens, le raar geschiedenis R.S.G. „Prof Zee man". Ook in deze gevangenis is weer veel interessants tevoorschijn gekomen, maar niets dat er op zou kunnen wijzen dat ook hier Duin kerkers hebben vertoefd. Het vormt een bewijs, dat deze zeeschuimers wel gegijzeld, maar niet gestraft werden. Wel echter is in de betreffende ruimte te zien, dat er mannen van de Staatse vloot, als gestraften heb ben verbleven. Er is een zeer fraai ingekerfd 17e eeuws oorlogsschip te zien, compleet met de Staatse vlag. Verder een aantal kleinere scheep jes, waarvan sommigen heel knap gesneden. Het oudste in deze cel ge vonden jaartal is 1577. Bij het jaar tal staat een tekst van 13 regels in Gotische letters. Spijtig genoeg kan deze tekst niet geheel ontcijferd worden, daar er twee ijzeren ankers doorheen zijn geslagen. Enkele wel leesbare teksten: „Zondagmorgen april 1811 is Trompe vertrokken"; en „Den 15 maart wordt gevonnist Cornelis van Zwijmvoren 1816". Ge noemde Van Zwijmvoren was 18 jaar oud en slagersknecht te Zierikzee en op jeugdige leeftijd al een trouwe klant van de rechtbank van eerste aanleg te Zierikzee. Hij kreeg bij vonnis van genoemde datum, vijf jaar gevangenisstraf, wegens dief stal van een grote vrouwenomslag doek (gegevens rijksarchivaris Zee land dr. P. Scherft)., Ook deze cel is - evenals de gijzelkamer - waard nog nader bestudeerd te worden. Schoenen Lange tijd is een volstrekt myste- poot in de schoen van een meisje heeft gestopt, merkt de schrijver vap het artikel op: „behalve dat dit ge baar te denken geeft, moeten we ook weten dat er in de 16e. en 17e eeuw over de schoen op zichzelf, wel in erotische zin werd gesproken. Er bestonden verscheidene uitdrukkin gen, waarin de schoenen met vrou wen werden vergeleken of althans in verband gebracht. „Iemands oude schoen" heette de vrouto, die reeds andemans minnares was geweest.. „De schaem-schoe uyt.trecken" was een zegswijze voor het opzij zetten van het schaamtegevoel". De schoenen in het Gravensteen Ingekerfd 17e eeuws oorlogsschip door een gevangene in de z.g.n. „strafgevangenis" van het Graven steen te Zierikzee. hebben hiermede hun verklaring wel gevonden. Zij waren uitingen van de door erotiek geprikkelde fantasie en men kan zich slechts verbazen over het feit, dat de ge vangenen geen naaktfiguren in het hout hebben gekrast, maar het op schoenen hebben gehouden. Een be wijs hoever de 16e en 17e eeuwei- af staat van de mens van deze tijd! Naar J. Schot B. W. zn. (Advertentie) rie geweest, de vele afbeeldingen van schoenen, die op de wanden zijn aangebracht. Schoenen in aller lei vormen en maten. Te denken dat er veel schoenmakers gevangen heb ben gezeten is al te simplistisch. Er is een heel andere- en acceptabeler verklaring. In het jongste nummer van „Vrij Nederland" staat een ar tikel van Eddy de Jongh: „Allego rische figuren in geëigende en ca- mouflerendd dracht" zulks naar.aan- leiding van de „vanitas"-tentoonstel- ling in het museum De Lakenhal in Leiden. Bij bespreking van een schilderij van Jan Miense Mole.naer, waarop een aap die zijn rechtervoor Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hete dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3