AGENDA Zierikzeese toeristendagen afgesloten met geslaagd wijnfeest Spoorwegen houden het op vrijdag voor normale uitvoering treinverkeer De aanleg van wegen in kader Streekplan komt aan de orde Natuurhistorisch museum te Leiden bestaat 150 jaar Afpersing vap f 100 met dolkmes Felle botsing tussen auto en brommer Anita Meijer werd winnares van talenten-instnif Het grootste succes van de avond was echter voor talent dat enkele jaren geleden zich al aandiende: Saskia en Serge die met een zestal liederen uit hun repertoire de grote attractie waien van deze avond, die verder vooral ook gemaakt werd door het trio van Piet Daalhuizen, dat nu al weer enkele jaren de Zie- ïikzeese wijnfeesten met groot en thousiasme een reputatie heeft mee gegeven. Wat betreft het jonge talent: drie jeugdige kandidaten maakten hun opwachting voor een meelevend pu blick, dat het de jongelui kennelijk niet al te moeilijk wilde maken. Als eerste groep werd aangediend het trio „Michigan'' uit Gouda: fluit, gi taar en piano, die enkele blues-num mers ten gehore bracht. Het sterretje van de avond werd echter de op Schouwen-Duiveland al bekende Anita Meijer, die zich - nares van de instuif mag noemen en begeleid doer broer Rcnée - de win- van wie dus binnenkort een radio optreden verwacht mag worden. Anita, jong en blond, woont in Rotterdam en verblijft met vakantie in de Westhoek. Voor het jeugdig publiek van Zierikzee is zij vast geen onbekende: ze won immers ook het vorig jaar gehouden talenten festival dat werd georganiseerd dooi de fa. Weltevreden in samenwerking met Phonogram. Eerder won Anita het Rotterdamse Ruteck's festival. Veel succes had ook het bijzonder flegmatieke accordeon-duo „I Con- densatore" die een aantal meezin gers ten gehore brachten a la de „zangeres zonder naam". In een slctwcord, laat op dit ge slaagde en afwisselende wynfeest, werd Anita Meyer door V.V.V.- vocrzitter de heer J. Arkenbout in de bloemetjes gezet. Het zangeresje weid hieiby ook dank gebracht voor haar medewerking als „zingende zte-meermin" aan de toeristendagen van dit seizoen. ANITA MEIJER ZIERIKZEE, 5-8. Re zomerse tempei aturen liepen dinsdagavond in de l'oyer van „Mcndragen" extra hoog op en daaraan werd belangrijk bijgedragen door een ontspannen sfeertje vzn glceiend kaarslicht, fonkelende wijn en eeu vrijwel non stop muziekprogramma dat zeer velen bytcn bracht op de dansv.oer. Het was dan ook het laatste wijn feest van dit seizoen; dat betekende dus de afsluiting van zes uitstekend geslaagde, deer de V.V.V. Zierikzee met gioot enthousiasme georgani seerde toeristendagen. Het „officiële" seizoen zit er althans wat het amu sement betreft weer vrijwel op en dat was misschien ook wel de reden van de grote belangstelling voor dit laatste wijnfeest, waaraan ook nu weer een talenten-instuif was ge koppeld. ANITA en RENEE Gemeenteraad Westersehouwen HAAMSTEDE, 6-8. Maandaga vond (10 augustus) vergadert de raad van Westerschouwen ten ge- mcentehuize. Veertien punten telt de agenda en daarvan is de bespreking voci ontwerp 2e herziening Streek plan Schouwen-Duiveland zeer be langrijk. Vooral Renesse en dan als bclangiijkste punt de toegangswe gen na voltooiing der Dammenweg (waarover reeds in de laatste ver gaderingen werd gesproken) komt in de belangstelling. Het college ziet meer In een weg, die het verkeer vanaf de Dammen weg en vanuit richting Zierikzee buitenom het dorp naar de bestem ming leidt. Gedacht wordt aan een doortrekking van de Rampweg naar het einde der Jan v. Renesseweg. Andere'suggestie: Verbreden huidi ge Laone aan de noord westzijde dat praktisch geen inbreuk op het na tuurschoon zal ten gevolge hebben en ten tweede een geheel nieuwe weg aanleggen ten zuidoosten van de Laone. Het tracé Noordweg te Haamste de zal onder de loep genomen wor den, evenals het toekomstig ver keersknooppunt ten noorden van Serccskerke. Volgens de Streekplan- kaart wordt in het gebied Westen- schouwen gedacht aan een ontslui- tingsweg ten zuiden van de thans in aanleg zijnde Zuidweg. Daar dit ge bied reeds wordt doorsneden door twee wegen (de Zuidweg en de La- Vrij. uniek prentje van de toen malige muziektent in de Wandeling te Zierikzee. De foto dateert van 1909 en geeft een interessante illu stratie van het décor, waartegen zich veel ouderwetse gezelligheid heeft afgespeeld. geweg - Steenweg) ziet het college een derde weg wel als een zèer zwa re belasting. Neg diverse plannen zullen nader kekeken worden waaronder Rotonde Westenschouwen, het gebied ten r.corden van de Hogezoom, een ge deelte gebied ten zuiden der Hoge zoom de omgeving Grocnewouds- wegje, Grocnocrdswegje - Vertons- weg," de omgeving haven Burgh- sluis en nog wat wegen elders op Schouwen-Duiveland. Het college brengt een meerder heids voorstel ter tafel om afwijzend te beschikken op een bezwaarschrift van de N.V. Landgoed Slot Haam stede inzake weigering van het gra ven van een duinmeer. De meerder heid bestaat uit de beide wethou ders. De burgemeester stelt voor om deze vergunning wel te verlenen overeenkomstig het advies van de consulent van Staatsbosbeheer. Naast wat kleinere te nemen be slissingen heeft de B.P. gevraagd om toestemming de pompopstelling bij het benzinestation Hogeweg Burgh op gemeentegrond te doen plaatsen. Er is al in '1961 besloten hieraan geen méde werking te verlenen doch daar dit geen verzoek om een'nieuw station betreft stelt het college voor om alsnog medewerking te verlenen. LEIDEN, 5-8. Zeer binnenkort zal de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, een beslissing nemen over de huisvesting van het Rijksmuseum Van Natuurlijke Histc» rie in Leiden, dat a.s. zondag precies 150 jaar bestaat. Prof. dr. L. D. Brongersma, direc teur van het Rijksmuseum en bui tengewoon hoogleraar in de systema tische dierkunde aan de Rijksuniver siteit t,e Leiden, noemt de situatie waarin het museum thans verkeert, zorgwekkend. Er bestaat een drin gend tekort aan archief- en werk ruimten, hetgeen een nadelige in vloed heeft op de activiteiten. Het is met name niet mogelijk een perma nente tentoonstelling in te richten, die aldus prof. Brongersma, een af spiegeling geeft van de stand van kennis van het wetenschappelijk on derzoek dat aan het Rijksmuseum wordt verricht. Er zal goed overwo gen moeten worden, meent de direc teur van het Leids Museum of een eventuele uitbreiding wel voldoende is voor de komende jaren of dat het niet beter is meteen een nieuw ge bouw te betrekken, speciaal aange past aan de eisen die het museum stelt. AMSTERDAM. Bij een aanrijding tussen een tram van lijn 7 en een bus met Israëlische vakantiegangers van het louringcarbedrijf E.S.A. uit Marum op het kruispunt Nassauka- de-Elandsgracht in Amsterdam zijn twaalf personen gewond. UTRECHT. 5-8. Als alles mee zit. zal vrijdag de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen weer op normale wjjze kunnen worden uitge voerd. Het herstel van de bedrading in het maandagnacht door een kortslui ting vernielde relaishuisje van de centrale verkeersleidingspost op het emplacement in Arnhem vordert zeer gestadig. Woensdagochtend was men reeds zover dat wissels en lichtseinen aan de oostkant van het emplace ment weer op afstand konden wor den bediend. Donderdagochtend wordt de westkant weer in gebruik gesteld, zodat een normaal verkeer tussen Utrecht en de grens via Arn hem mogelijk wordt. Aan het herstel van de noord-zuid-vorbinding wordt in de loop van donderdag verder ge werkt. Het resultaat zal in de nacht van donderdag op vrijdag worden beproefd. Als de proefneming slaagt, Ruimtevaarders naar Duitse Bondsrepubliek BONN, 6-8. De Amerikaanse ruim tevaarders die met de Apollo-14 de volgende vlucht naar de maan zul len maken zullen maandag in de Duitse bondsrepubliek een vierdaag se geologische cursus volgen, zo heeft het ministerie voor weten schappelijk onderzoek in Bonn woensdag bekendgemaakt. Alan Shepard, Edgar Mitchell, Eugene Cernan en Joe Engle zullen zich in de „Noerdlinger Ries" in Beieren, waar een door een meteoor gevorm de krater is, vertrouwd maken met het soort kraters dat zij op de maan zullen tegenkomen. Pruimenoogst in Zeeland KAPELLE, 5-8. Op Zuid-Beveland is het op het ogenblik volop pruimen- tyd. Iedere dag opnieuw worden er op de fruitveilingen in dit gebied duizenden kilo's van deze sappige zomervruchten aangevoerd. Het grootst zijn de aanvoeren bij de veiling in Kapelle Biezelinge. In de eerste dagen van deze week be droegen de dagaanvoeren daar on geveer 50 ton. Hoofdzakelijk waren dat de groen-gele Ontario's en de blauwe Czarpruimen. De oogst van beide rassen is redelijk, maar niet bijzonder groot. Dat geldt trouwens voor de gehele Zeeuwse pruimenoogst. Het vorig jaar had de veiling in Kapelle-Bie- zelinge een aanvoer van 1 miljoen kg pruimen, maar het staat vast dat dit jaar deze hoeveelheid niet ge haald zal worden. Volkerakdam tijdelijk open voor verkeer DEN HAAG, 5-8. Op maandag 17 augustus, om drie uur 's middags, zal het verkeer gebruik kunnen gaan maken van een tijdelijke ver binding over de Volkerakdam. In de toekomst zal over deze Volkerak dam en over de sluizen die in deze dam zijn aangebracht een autosnel weg (Rijksweg 19) lopen die de Randstad Holland verbindt met Antwerpen. Van deze autosnelweg, ook wel Zoomweg genoemd, wordt thans het deel van de Volkerakdam tot aan Dinteloord aangelegd. Meisje overleden aan nekkramp HEEMSKERK, 5-8. In het Sint Josephziekenhuis in Heemskerk is woensdag de 12-jarige Lucia Pablo uit Hilversum aan nekkramp over leden. Het meisje maakte deel uit van de gidsengroep Jeanne d'Arc, die in het clubhuis van de Heems- kerkse verkenners kampeerde. Na de dood van het meisje zijn de ove rige gidsen, die in leeftijd variëren van 7 tot en met 13 jaar, met peni cilline ingeënt en naar huis gestuurd Hart in de buik SANTANDER, 5-8. Bij een zestienjarige Spaanse klopt het hart in de buik. Volgens het in Santander verschijnen de blad „Diario Montanes" ontdekte de röntgenoloog dr. Martinez onlangs bij de con trole van 600 röntgenfoto's van de tuberculose-bestrij- dingsdienst dat op die van het meisje het silhouet van het hart ontbrak. Tezamen met andere artsen kwam hij tot de slotsom dat het hart van het meisje in de buikholte klopt en via een gecomplicecrt ader systeem bloed naar de longen stuwt. Het meisje zal zich aan een klinisch onderzoek onderwer pen. behoort de chaos in het spoorweg ver rond Arnhem en de uitwerking verkeer rond Arnhem en de uitwer king daarvan op de rest van de dienstregeling in het. land vrijdag ochtend tot 't verleden. „Als er na tuurlijk geen nieuwe tegenvallers komen", tekende de spoorweg woordvoerder hieibij ^voorzichtig aan. Wezels dicht hij huis WESTENSCHOUWEN, 5-8. Hel komt niet dikivijls voor dat wezels dich bij bewoonde gebouwen hun nest hebben. Dit is echter wel het geval bij de heer C. v. d. Klooster, be heerder van de camping Duin oord te Westenschouwen. Hier nestelt hel gezin wezel 2 me ter van de huiselijke achter deur onder de muur van het schuurtje. De dieren zijn vrij schuïv en laten zich slechts zelden zien en dan alleen by duisternis of in de vroege avond. HAAKSBERGEN, 5-8. Heden (drndei dagmiddag) wordt vcor de olficier van justitie te Almelo voor geleid de 31-j:iige breicr J. H. J, O. uit Haaksbergen. Dindsagmorgen is l'U in zijn wening aangehouden, om dat h(j verdacht wordt van afper sing van honderd gulden onder be- dieiglng met een dolkmes. G had; aldus de politie in Haaks bergen, ïeeds geruime tijd menings verschil over financiële tegemoet komingen met de gemeentelijke af deling sociale zaken. Het lukte hem aanvankelijk maandagmiddag niet een bedrag van vijftig gulden los te krijgen van een ambtenaar. Later op de dag kwam hij terug met het mes en hij dwong een andere ambtenaar onder bedreiging naar het bureau van de gemeenteontvanger te gaan. Daar kreeg O. de honderd gulden. Gevechten tussen Palestijnse verzetsorganisaties AMMAN, 5-8. In het noordelyk deel van de Jordaanvallci in Jordanië zijn dinsdag leden van de „Actie-organi satie voor de bevrijding van Palesti na" en het „Volksfront voor de be vrijding van Palestina" met elkaar slaags geraakt, waarbij doden en ge wonden zouden zijn gevallen. Dit is woensdag van gezaghebbende zijde in Amman vernomen. Eerstgenoemde organisatie heeft zich met een andere guerrillabewe ging de „Palestijns-Arabische Or ganisatie", achter het besluit van president Nasser van Egypte gesteld om het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten te aanvaar den. De andere verzetsorganisaties hebben dit initiatief scherp veroor deeld en in Amman protestbetogin gen georganiseerd. In Amman achtte men het niet uitgesloten dat de gevechten tussen de Palesijnse organisaties zich zul len uitbreiden tot andere gebieden. DODELIJKE ONGELUKKEN TERHEYDEN. Woensdagavond is de 72-jarige heer P. van Dorst uit Eindhoven in het Laurenszieken- huis in Breda overleden. De man werd woensdagmorgen door voor bijgangers levensgevaarlijk gewond op een afrit'van de Bredaseweg in Terheyden aangetroffen. Hij is door nog onbekende oorzaak met zijn bromfiets ten val gekomen. ARNHEM. Verdacht van poging tot doodslag is de 22-jarige Arn hemse chauffeur H. van F. door de politie aangehouden en ingesloten. Met zijn auto zou hij in het Spijker kwartier te Arnhem de 28-jarige P. G. O. uit Makkum tegen een muur hebben gedrukt, waardoor O. een gecompliceerde beenbreuk op liep. DEN HAAG. Woensdag is de 25-ja- rige mevr. S. A. de Vos uit Den Haag in een ziekenhuis aldaar over leden aan de verwondingen, die zij op 19 juni j.l. bij een verkeersonge luk had opgelopen. De vrouw werd op haar bromfiets aangereden door een' auto en vervolgens tegen een andere auto klemgereden. Hierbij had zij ernstig inwendig letsel opge lopen. BAKEL EN MILHEEZE. De 21- jarige chauffeur J. H. A. ter Veer uit Bakel is op de weg Hilakker met zijn motorfiets uit de bocht gevlogen Hij bolste tegen een boom en over leed ter plaatse. Donderdag 6 augustus Zierikzee Gasthuiskerk. ,20.00 uur, orgelbespe ling door Stoffel Gunst, 's Heer A'rendskerke. Gravensteen: 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgarweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Korte St. Janstraat 13, foto en kunstexpositie, 10-12 en 14-18 uur. Brouwershaven Ned. Herv. Kerk, orgelconcert door Feike Asrna. Burgh-Haamstede Sportveld, finale camping-voetbal. Renesse 20.15 uur, lampionoptochl met kamp vuur, m.m.v. twee muziekgezelschap pen. 14-16 uur, bezichtiging Slot Moer- mond. Vrijdag 7 augustus Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomeiTen- loonstelling. Korte St. Janstraat 13, foto- en kunsttentoonstelling. Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering raad Westerschouwen. Scharend ij ke Tentconcert „Apollo" en „Con Amo- De Ark. 8 uur optreden van „The Cats". Zaterdag 8 augustus Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstellirig. Korte Sint Janstraat 13, foto- en kunsttentoonstelling. Gasthuiskerk, 8-8.30 uur, interkerke lijk Avondgebed. Scharendyke Wandeltochten s.v. Z.S.C. over 8 en 15 kilometer. Dagelijks geopend van 9-4 uur. Donderdagavond van 7-8 uur. NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Havenpark 16 HAAMSTEDE, 5-8. Woensdag avond laat reed een personenauto besfuuid door II. de B. uit Bussum over de Brecdsteweg, komend uit de lichting Renesse en wilde de 3. J. EceUcsweg inslaan. Op dat zelfde mement kwam een bromfiets met grote sno'heid en ongedimd licht over het fietspad rijden. De brommer werd bestuurd door G. B. uit Bodegraven met als duo passagiers A. L. uit Rotterdam. Door- dat de autobestuurder geen voor rang verleende en het niet dimmen van de brommer reden de voertui gen op elkaar. De duo-passagier werd voor nader onderzoek naar het Zweeds Rode Kruiszickenhuis ver voerd. De bestuurder kwam er vrij goed af. De brommer werd totaal vernield. Na onderzoek bleek dat het. voertuig een opgevoerd systeem had. Dc auto kreeg f 1500,— schade. Beide bestuurders kregen een pro ces-verbaal. Pistolen en hasjiesj in beslag genomen AMSTERDAM, 5-8. De Amster- damse politie heeft woensdagmiddag in een auto, die in de Spaarndam- merbuurt weid aangehouden omdat de inzittenden zich verdacht gedroe gen, wapens en drugs aangetroffen. In beslag genomen werden twee pistolen met partonen, drie buisjes palfium, een buisje LSD-lablètten, honderd gram hasjiesj en tien plak ken, nep-hasjiesj. De drie inzitten den, de 23-jarige scheepswerktuig- kundige R. R. uit Den Bosch, de 21- jarige elektrieiën J. K. en de 23- jarige losarbeider P. K. uit Amster dam zijn gearresteerd. Muizen in ingepolderde Lauwerszee MUNNEKEZIJL, 5-8. Komen de muizenmassa's, die op het oude land nabij de ingcploderde Lauwerszee de landbouw flinke schade berokkenen, uit het Lauwerszeegebied, of vinden ze hun oorsprong op het oude land zelf? De schadetaxateur J. de Waard uit Zuurdijk, is er, al zijn er dan geen bewijzen, van overtuigd, dat ze wel degeiijk uit de nieuwe polder komen. Dr. A. van Wijngaarden, hoofd van de afdeling Zoologie van het Insti tuut voor natuurbeheer te Zeist, die vroeger veel onderzoek naar muizen heeft gedaan, acht hel niet waar schijnlijk. De plant- en dierkundige afdeling van de Rijksdienst voor dc IJsselmeerpolders twijfelt, maar gaat pas volgende week een onderzoek in stellen. Dr. van Wijngaarden houdt zich in zijn huidige functie niet meer actief met schadelijke dieren bezig, maar is wegens zijn kennis over muizen toch door de Rijksdienst benaderd. Hij ge looft dat de muizenplaag niet uit de oude Lauwerszee komt, maar in het getroffen gebied zelf is opgebouwd. Muizen emigreren volgens hem niet meer dan 100 meter per seizoen, Ier- wijl ook wegen en dijken grote bar rières vormen. En om van de Lau werszee op hot oude land te komen, zouden ze toch dc oude Lauwcrszee- dijk hebben moeten passeren. Wat te doen togen do plaag? De graanoogst zo snel mogelijk binnen halen en dan hot land ploegen; het gras kort afmaaien, is zijn advies. Directe bestrijding zou alleen in boomgaarden economisch verant woord zijn. Maar men moet zich er niet over opwinden, vindt hij: het gaat vanzelf over.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2