DE ZIERIKZEESCHE COURANT Interkerkelijk Vredesberaad over „Salt"-besprekingen te Wenen Verzet in Uruguay herbaalt eis Twee doden bij verkeersongeluk Vermeende moord op Braziliaanse diplomaat blijkt zelfmoord te zijn Zware regenval in Brussel DE CONFERENTIE IN TRIPOLIS O v O OPNIEUW SPANNING IN BELFAST China en het Midden-Oosten hoogwaterstanden het weeroverzicht Niet-aanvalsverdrag tussen beide landen binnen vijf dagen? Waarschuwing voor al te groot Rusland-optimisme ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donilcrcla*: 6 augustus 1970 lZtiste jaargang Nr. 20448 WAARIN OPGENOMEN RcOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (OHIO) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij cie Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukken, v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,95; per maand,1 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer.' Nieuwe ontdekkingen in Gravensteen Nota van prof. Küling DEN HAAG, 6-8. Het Interkerke lijk Vredesberaad (I. K. V.) heeft de kerken in Nederland ter bestudering en overweging een door prof. mr. B. V. A. Röling geschreven nota over de betekenis van de onderhandelin gen in Wenen over de beperking van strategische wapens tussen verte- gcmvoeidiffers van de Sowjct-Unie en de Verenigde Staten aangeboden met de bedoeling hiervoor bredere lagen van dc bevolking te interes seren. Het Interkerkelijk Vredesberaad onderschrijft in een begeleidend schrijven de constatering van de Internationale bestuursraad van Pax Christi, dat de ,Salt" „een kri tieke fase vormen in de geschiedenis van onze tijd, waarbij het gaat om een beslissende keuze". Of de beide partijen slagen erin een einde te ma ken aan hun wedijver op militair ge bied. waardoor gunstiger kansen worden geboden voor een wereld omvattende wapenvermindering en in eerste plaats voor niet-versprei- ding van atoomwapens. MONTEVIDEO, 5-8. Het linkse verzet in Uruguay heeft de eis her haald dat alle politieke gevangenen in vrijheid worden gesteld in ruil voor de vrijlating van twee ontvoer den, een Amerikaan en een Brazi liaan. Men zal met niets minder ge noegen nemen. De boodschap is aan de landspresi- dent overhandigd door een eveneens ontvoerde rechter, die na een week is vrijgelaten. Eerder heeft de «regering de eis afgewezen en gezegd dat het recht zijn loop moet hebben. GRIJPSKERK, 5-8. Een verkeers ongeval op dc Friese straatweg (E-10) in Grijpskerk heeft woens dagmiddag het leven gekost aan de 16-jarige Corrie Kocpmans uit het Friese Twijzel. Het meisje reed mee in de auto. die werd bestuurd door haar vriend P. van der B. uit Pieterzijl. die licht gewond raakte, een derde inzitten de, H. van der B., een oom van de bestuurder, moest met zware ver wondingen worden overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Groningen. De zwaargewonde 54-jarige H. van der Bij uit Pieterzijl. oom van de bestuurder, is in de loop van woensdagavond in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden. ANDERNOS-LES BA1NS. - Om gewaaide bomen hebben hier op de camping van Andernos-Les Bains tenten en caravans vernield. Vol gens officiële cijfers zijn bij nood weer, dat het kustgebied van Zuid west-Frankrijk heeft getroffen, vijf mensen om het leven gekomen. Ze ven personen wordennog vermist. Over het lot van een aantal mensen aan boord van pleziervaartuigen is niets bekend. Of hun onderhandelingen misluk ken, hetgeen niet alleen zal leiden tot een nieuwe ronde in de bewa- penwed'.oop tussen deze landen, maar bovendien tot versterking van die politick die zich laat leiden door wapens en bewapening met alle ge varen die daarin besloten liggen". Zolang de bewapeningswedloop niet tot staan wordt gebracht, be tekent datgene wat rren het hand haven van het bewapeningseven- wicht noemt, in feite een voortdu rend streven naar bewapeningsover- wicht, aldus het I.K.V. Aan het nog verder opvoeren van de bewapening in de wereld, zo vervolgt het schrij ven, mogen de kerken geen steun verlenen, noch openlijk noch stil zwijgend. Initiatieven zoals dc „SÜalt" dienen volgens het vredesbe raad ruime bekendheid te krijgen en krachtig ondeisteund te worden. Ander systeem Gesteld wordt dat wanneer de be sprekingen zouden slagen en het machtsevenwicht bevroren zou wor den, dit machtsevenwicht slechts geduld zou mogen worden wanneer het gebruikt zou worden om het hui dige systeem van nucleaire afschrik king geleidelijk te vervangen door een ander systeem dat vrede en rechtvaardigheid kan bevorderen. Het nucleaire afschrikkingseven- wicht is volgens het I.K.V. tol dus ver door velen binnen de Neder- lardse kei ken geaccepteerd. Wan neer dc bereidheid in de wereld niet toeneemt om de beslissende keuze te maken voor een ander systeem van veiligheid dan is volgens het I. K.V. voor de Christen het moment gekomen dat hij zijn houding ten op zichte van het huidige veiligheids systeem en de politiek die daarop is gebaseerd, opnieuw moet bezien. Dc synode van dc Hervormde Kerk, zo deelt het I.K.V. mee,- heeft besloten de nota toe dc zenden aan alle kerkeraden en predikanten, terwijl de bisschoppenconferentie van de R.K.-Kerk alle priesters via ten brief zal verzoeken de nota zorg vuldig te bestuderen te verwerken in prediking, katachese en gespreks- groepenwerk. Politie kreeg 30 tips kinnen DEN HAAG, 5-8. Dc 34-jarige diplomaat Pauto Dionisio Vasconcc- los heeft dinsdagmiddag zelfmoord gepleegd. Met een scheermesje heeft hij een halsslagader .doorgesneden. Dit scheermesje heeft dc politie de afgelopen nacht in de auto van de diplomaat aangetroffen. Het scheer mesje was van dezelfde soort als later cok bij hem thuis zijn aange troffen. In eerste instantie werd aan moord gedacht. Uit nadere verklaringen van naas te familieleden en de ambassadeur van Brazilië in ons land is gebleken, dat 't slachtoffer, dat vijftien maan den in ons land was, sedert drie we ken zeer depressief was en in per soonlijke moeilijke omstandigheden verkeerde. Welke omstandigheden dit waren wilde de politie niet mee delen. In overleg met de ambassadeur van Brazilië, zal de begrafenis wor den geregeld. Het lijk is door de justitie vrijgegeven. Woensdagavond kwamen familieleden van het slachtoffer over uit Brazilië. BRUSSEL. 5-8. Tijdens een hevig onweer, dat gepaard ging met zware ..regenval, zijn woensdagavond ver scheidene verkeerstunnels in Brus sel blank komen te staan. Daar dit tijdens het spitsuur gebeurde ont stond een verkeerschaos.,- Aan de kust, waar felle rukwin den tijdens onweer het water hoog opjoeg, evacueerde de politie de va kantiegangers van de stranden. De politie, die 30 tips heeft bin nengekregen, heeft een deel ervan afgewerkt.. De overige zullen nog, worden behandeld. Er is vastgesteld, dat tot nog toe niemand de heer Vasconcelos in gezelschap van enige andere persoon heeft gezien. TRIPOLI, 5-8. In de Libische hoofd stad Tripoli is woensdag een beslo ten vergadering van Arabische front- staten gehouden. Op de drie uur du rende bijeenkomst bracht generaal Mohammed Fawzi, de Egyptische minister van oorlog, en in feite op perbevelhebber op de twee fronten langs de Egyptische, Syrische en Jor daanse grenzen, verslag uit over de militaire situatie. De besprekingen werden geopend door kolonel Gaddafi van Libië, de initiatiefnemer van de conferentie, waarop de ministers van buitenland se zaken en defensie van Egypte, Soedan, Libië, Jordanië en Syrië aanwezig zijn. Irak en Algerije boy cotten de bijeenkomst. Deze werd woensdag voorgezeten door het hoofd van de Syrische delegatie, plaatsver vangend minister van defensie gene raal Moestafa Tlas, Men verwacht dat de besprekingen twee dagen zullen duren. Intussen is tussen Irak en Egypte een felle woordenstrijd ontbrand over het Amerikaanse vredesinitiatief - waar Egypte vóór en Irak tegen.is. Iraakse kranten deden woensdag hef tige aanvallen op president Nasser, die zij beschuldigden van een poging de Iraakse revolutie aan te tasten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wat men onbetaalbaar noemt is vaak geen cent waard. WAT W 01 BIL T NOORDOOST-1RAN. - Een jong meisje, een van de overlevenden van de hevige aardbeving, die het gebied op 30 juli teisterde, graaft hier in de puinhopen van haar huis op zoek naar haar ouders. Volgens de laatste schatting kwamen in!het gebied ongéveer 200 mensen om het leven. BELFAST, 5-8. Britse troepen heb ben woensdagavond in de Noordiersc hoofdstad barricades opgeruimd die in een rooms-katholieke wijk waren opgericht. Intussen verklaarde de'protestan tenleider dominee Paisley, dat hij donderdag een demonstratie zal lei den die gehouden zal worden voor het parlementsgebouw van Nooi-d- Ierland, uit protest tegen het verbod op het houden van processies. An dere protestantenleiders hebben ver klaard dat zij komende woensdag de traditionele mars van de leerjon gens in Londonderry willen laten doorgaan, ondanks het regeringsver bod. Vorig jaar was deze mars oor zaak van gevechten die tot een bur geroorlog dreigden te ontaarden. De regering had met haar verbod vooral deze mars op het oog, waarmee het mislukken van de verovering van Belfast in 1689 door rooms-katholie- ken wordt herdacht. Deze misluk king was destijds het gevolg van dap per optreden van protestantse leer jongens. De machtige protestantse oranje orde heeft het verbod onrechtvaar dig genoemd. De Noordierse veilig heidscommissie is woensdag bijeen geweest om zich - te beraden over maatregelen die moetpn voorkomen dat de geweldpleging zich over de gehele Noordierse provincie uitbreidt. HONGKONG, 6-8. China heeft er donderdag opnieuw de nadruk op gelegd dat „slechts de Palestijnen zelf over hun toekomst kunnen be slissen". In een hoofdartikel in het Pekingse volkesdagblad, dat werd aangehaald door ^Radio-Peking, staat: „Het Chinese volk steunt re soluut de gerechtvaardigde strijd van de Palestijnse volkeren. Het is zijn overtuiging dat slechts de Pa lestijnse volkeren en de Arabische naties zelf hun eigen toekomst be palen". LIMA (Ohio). Bij rassenrelletjes in Lima in de Amerikaanse staat Ohio is woensdagavond een vrouw door een schot van de politie dodelijk ge troffen. Verwachting tot vrijdagavond: Verspreide buien Geheel of gedeeltelijk bewolkt; in het midden en zuiden des lands ver spreid voorkomende onweers- en re genbuien; matige oostelijke wind. 7 aug. Zon op 5.10, onder 20.20. Maan op 10.51, onder 21.39. Eerste kwartier: 10 aug. (9.50). ZIERIKZEE 7 aug. 6.13 v.irj. 18.17 n.m. BROUWERSHAVEN 7 aug. 5.51 v.m. 18.09 n.m. DE BILT, 6-8. Het KNMI meldt: De luchtdrukverschillen boven ge heel Europa zijn gering, zodat er maar weinig wind is. Dientengevolge verplaatsen de aanwezige storings- gebieden zich maar uiterst lang zaam. Een dergelijke storingsgebied is aanwezig boven de Oostzee. Het veroorzaakt in Zuid-Zweden, de Baltische staten en in Polen veel be wolking met af en toe buien, maai de maximumtemperaturen lopen er niettemin tot boven de twintig gra den op. Een tweede gebied met re gen- en onweersbuien hangt samen met een vlakke depressie boven de Golf van Biscaye. Een uitloper van de depressie lag donderdagochtend over Zuid-Engeland, en het Frans- Belgische grensgebied en verplaatst zich naar onze omgeving zodat de neerslagkansen het komende etmaal groot zijn. Alleen in Spanje Italië en de Balkan handhaaft zich het war- me, en droge zomerweer. Duits-Russisch overleg MOSKOU ,5-8. Het ontwerp voor een niet-aanvalsverdrag tussen West-Duitsland en dc Sowjct-Unic zal waarschijnlijk binnen vijf dagen in Moskou geparafeerd worden, zo is woensdag in goedingelichte Moskou- se kringen vernomen. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Walter Scheel on derhandelt zoals bekend in de Rus sische hoofdstad over dit verdrag met zijn Sowjetrussische collega An drei Gromiko. In Moskou wees men erop dat beide mannen het eens zijn over grote stukken tekst van het ontwerp, maar nog niet over alles. Men was optimistisch gestemd hoe wel de onderhandelingen „hard" zijn geweest, in het bijzonder over dc tekst van het verdrag. Dit is gericht op de normalisering van de betrek kingen tussen de Bondsrepubliek en de Sowjet-Unie. Apart document De Westduitsers zouden graag zien dat er een apart document van Bonn bij het verdrag wordt gevoegd, ge richt tol de drie westelijke bondge noten, Frankrijk, de V.S. en Enge land, waarin deze drie ervan in ken nis worden gesteld dal het verdrag hun rechten ais overwinnaars in de laatste wereldoorlog onaangetast laat en ook geen apart vredesverdrag met Rusland is. Ook is voorgesteld dit document door de drie te laten bekrachtigen. Ken belangrijk punt dat nog nader moet worden uitgewerkt is bet YVcst- duitsc voorstel om een speciale ver binding te leggen tussen dc aanvaar ding in liet verdrag van dc on schendbaarheid der Europese gren zen en het afzien van geweld. Er zou een zin moeten worden toe gevoegd aan de voorgestelde bepa- lign over de onschendbaarheid van de grenzen, waaruit duidelijk blijkt dat deze onschendbaarheid het ge volg is van het afzien van geweld. Bonn meent dat hierdoor de moge lijkheid van nieuwe onderhandelin gen over de grenzen tussen oost- en West-Duitsland open zal blijven. Status quo Westduitse functionarissen zeiden dat Bonn bereid is de status quo tus sen beide Duitslanden te aanvaar den, maar ook graag waarborgen wil hebben dat het verdrag met de Rus sen niet geïnterpreteerd zal worden als een definitief vredesverdrag. De Westduitse regering wil voorts dat er bij het verdrag een brief van haar aan de leiders in het Kremlin wordt ingesloten, waarin verklaard wordt dat het streven naar hereniging van Duitsland niet in strijd is met het verdrag. WASHINGTON, 5-8. Een groep Amerikaanse cn Europese deskundi gen op het gebied van dc buitenland se politiek heeft gewaarschuwd voor een al te groot optimisme b(j het be reiken van overeenkomsten over we reldproblemen met de Sowjet-Unic. „Over de risico's die we lopen moeten we realistischer zijn dan dc publieke opinie momenteel is", zei professor Philip Moseley, directeur van het Europa-Instituut van de Ca- lumbia-Universiteit, in een analyse van de politieke beleidslijnen van hel Kremlin. Hij citeerde daarbij uit een rapport dat is opgesneld aan de hand van conclusies van twee ge scheiden panels, een Europese cn een Amerikaans. Robert Kolmarx, directeur van het centrum voor strategische cn inter nationale studie van dc universiteit van Georgetown zei daarna tijdens een persconferentie dat de Sowjet- Unie altijd een politiek van wereld expansie heeft gevoerd, waarin de militaire kracht een belangrijk on derdeel vormt. Iiocvcr Dc veiligheid die de Ver. Staten als resultaat daarvan in de wereld ge ven is dan ook wellicht te zeer af hankelijk geworden van de vraag hoever de Sowjet-Unic bij hel ne men van risico's in een bepaald con flict wil gaan. Bovendien zei hij dat vele autoriteiten geloven dat Rus land voor het eerst in dc geschiede nis in vele belangrijke gebieden een militair overwicht heeft verworven. Kilmarx. zei te vinden dat de afloop van het conflict in het Midden-Oos ten de proef gaat worden die de bui tenlandse politiek van dc Ver. Stalen in de toekomst gaat bepalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1