DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amer/aanse Jumbo-Jet - 378 inzittenden - gedwongen naar Cuba „Smog" in de Ver. Staten Dekens naar Peru Weer guerilla-overval op Argentijnse stad Luidruchtig protest in Gent/Brugge Amerika vernietigt zenuwgas De Franse kernbewapening Israël stemt in met Amerikaanse vredesplan voor Midden-Oosten Honderden doden in Nepal door watersnood ZMIKZEESCHE IEUWSBODE «cOAKTIE EN AD iannewekken 11 na 18.00 uur: lel l/STPATIE: rikzee, Postbus 1, tel. (OHIO) 2255, 110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 21S8./f0re'<enin9 '3 76 77. Redafcïeur: M. J. Bij de Vaale, Ie/01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman &7h,man- Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,95; per maand I 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per fosse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 o/o B.T.W. Maandag 3 uugustu* 1970 126ste jaargang Nr. 20146 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer-' Brtiinisse had zijn inosselfeest CrootsteA'stel ter wereld NEW jbRKi 2-8. Voor dc eerste maat iJc geschiedenis van de bur- gcrlutVaart 's zondagmorgen een JumtW'ct van het type 747 naar CubaAkaaP*- t toestel van de „Pan American Wo/l Airways" was kort na 05.00 Ne/ tijd in New York opgestegen een vlucht naar San Juan op Rl'to Rico. Toen het toestel zich op ytgeveer 320 kilometer ten noord westen van San Juan bevond kreeg /dc piloot van een onbekende gewa- pende man opdracht naar Cuba te vliegen. Aan boord van dit grootste toestel ter wereld bevonden zich 361 passagiers en 17 bemanningsleden. De Jumbo-Jet kwam omstreeks half twaalf op het vliegveld van José Martin, nabij Havanna, aan. De on bekende ging van boord. Volgens de piloot werd hij door de Cubaanse autoriteiten in hechtenis genomen. Na een klein uur kon de Boeing weer vertrekken. 'De gezagvoerder had vier motoren van zijn toestel la ten draaien om er zeker van te zijn snel te kunnen opstijgen. Als hij ze tot stilstand had gebracht, dan wa ren er misschien moeilijkheden ont staan, daar men op het Cubaanse vliegveld niet over de benodigde voorzieningen voor dergelijke reu- NEW YORK, 1-8. De luchtvervui ling, die de afgelopen week New York in mist hulde, heeft zich uit gebreid naar het zuiden en beslaat nu een strook van 1.600 km langs de Amerikaanse oostkust tot aan de Golf van Mexico. Ook in delen van Noord-Carolina, Mississippi, Zuid- Carolina. Georgia, Alabama, Louisi ana en Florida zijn waarschuwingen uitgegeven. De „smog" strekt zich uit tot New Orleans. In New York is de toestand wat verbeterd. Het alarm daar is zaterdag ingetrokken. DEN HAAG. 1-8. Op giro 777 van het Nederlandschc Roode Kruis - zo wordt van deze zijde meegedeeld - is tot nu toe een bedrag van bijna 3.150.000 gulden binnengekomen ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Peru. Het Rode Kruis zal op korte ter mijn nog eens 15.000 dekens verzen den naar Peru, waar over enkele we ken de regentijd begint met de daar mee gepaard gaande koude in het hooggebergte. De dekens hebben een gezamenlijke waarde van 118.000 gul den. De eerste vijfduizend exemplaren zijn zaterdag door de K.L.M. getrans porteerd. Donderdag 6 augustus zul len de overige tienduizend dekens met het m.s. „Mytte Skov" uit Am sterdam naar Peru worden verzon den. Het totaal aantal dekens dat door het Nederlandse Rode Kruis naar de Peruaanse slachtoffers is ge stuurd zal daarmee op 76.150 geko men zijn. zentoestellen beschikt. Even na 13.00 uur is de Jumbo-Jet in Miami in de Amerikaanse staat Florida aangeko men. Sinds het begin van dit jaar wer den 22 vliegtuigen gedwongen naar Cuba te vliegen. Over de gehele we reld zijn dit jaar 34 gevallen van vliegtuigkaping voorgekomen. Een Jumbo-Jet, die een gewicht van 62 ton heeft, kan maximaal 490 passagiers vervoeren. De machine heeft een actieradius van 9600 kilo meter zonder te tanken. Het toestel heeft ongeveer 80 miljoen gulden ge kost. Ongeveer 30 van deze toestel len zijn al aan buitenlandse lucht vaartmaatschappijen afgeleverd, ter wijl 170 toestellen in bestelling zijn. BUENOS AIRES, 1-8. Ongeveer vyfticn jonge guerrillastrijders, on der wie enkele vi ouwen, hebben het Argentijnse stadje Garin, 45 km ten nccrwesten van Buenos Airos, over vallen, het politiebureau bezet, de telefoonverbindingen met de buiten wereld verbroken en de bank be loofd. Enkele leden van de groep, gekleed in pc'itie-uniform, leidden het verkeer uit de hoofdstad om, terwijl de anderen zich naar hun diverse doelen spoedden. Bij de bank werd een politieman doodgeschoten. De guerrillastrijders probeerden de bankkluis met dyna miet open te krijgen, maar toen dat niet snel lukte haalden ze de geld laden leeg. Ze gingen er met ruim twintigduizend gulden van door in de gestolen auto's waarmee ze ook gearriveerd waren. Het was de tweede guerrilla- overval van deze maand op een Ar gentijnse stad. Op I juli voerde een „montonersos"-commando zo'n aktie uit tegen La Calera in de provincie Cordoba. Van de groep werden nog diezelfde dag aangehouden. Hun ar- BRUSSEL, 1-8. Een zestigtal taxi chauffeurs uit de Brusselse agglo meratie is in de nacht naar Gent- Brugge gereden, naar de woning van dc Belgische minister van sociale zaken. De Pacpe. In de straat waar de minister woont gaven de chauffeurs een claxonconcert om de bewindsman duidelijk te maken dat ze niet ge diend zijn van een nieuwe regeling voor de maatschappelijke zekerheid voor zelfstandige taxi-exploitanten. Ze deponeerden in de brievenbus van de ministeriele woning een brief waarin ze hun bezwai'en uit eenzetten. Het nachtelijk claxon concert, dat noch de minister, noch zijn buren in de verre omtrek ont gaan was, lokte snel de gemeente politie en twee rijkswachters naai de ministeriele straat. Ze vonden daar een door zestig taxi's volledig versperde rijbaan. Op aandringen van een politie-of- ficier verspreiden de taxichauffeurs hun voertuigen. De minister die in middels de brief in zijn bus gevonden en gelezen had, beloofde de chauf feurs dat hij enkele van hen zou ontvangen voor een nader gesprek. restatie zou geleid hebben tot dc entdekking van het lijk van de ver moorde oud-president Aramburu en de identificatie van verscheidene mensen die de hand zouden hebben gehad in zijn ontvoering. WASHINGTON, 1-8. Het Ameri kaanse leger zal binnenkort 2675 Ion zenuwgas uit de Tweede Wereldoor log vernietigen. Een woordvoerder van het leger heeft donderdag meegedeeld, dat de met een laag beton omgeven grana ten met het dodelijke gas, op een plaats ongeveer 450 km voor de kust van Florida in de Atlantische oceaan tot zinken zullen worden gebracht. De oceaan is daar ongeveer 4800 me ter diep. Uit uitgebreide onderzoekingen en proefnemingen van het Amerikaanse ministerie van volksgezondheid is volgens de woordvoerder gebleken dat de kans dat de granaten zullen gaan roesten en dat het gas kan ont snappen „praktisch nul" kan worden genoemd. PARIJS, 1-8. De Franse water stofbom zal in 1975 voor operatio neel gebruik gereed zjjn, zo heeft de minister van staat voor defensie, Michel Debre, op een persconferentie verklaard. Hij zei dat alle krachtsinspannin gen in de komende vijf jaren zullen worden gericht op de strategische kernbewapening. In 1975 zal de Franse defensie de beschikking hebben over bommen werpers van het type Mirage-4, bal listische raketten, opgeslagen in ondergrondse bunkers op het pla teau van Albion in de Haute Pro vence, die tegen gronddoelen kun nen worden gebruikt en over drie kernduikboten. Al deze wapens zul len met kernladingen worden uitge rust. Het leger zal dan ook over middelzware tanks van het type Hmx-0 beschikken die voorzien zul len zijn van taktische kernwapens met een reikwijdte van 120 km. Na Ian}{ aarzelen: TEL AVIV CAIRO NEW YORK, 1-8. Israël heeft na lang aarzelen inge stemd met het jongste Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten en zo dc weg geopend voor indirecte onderhandelingen met zjjn Arabische te genstanders. Hoewel de Israëlische aanvaarding van het plan overal met voldoening werd begroet, z(jn dc rechtstreeks bij het conflict betrokken partjjen, evenals trouwens dc andere landen die bjj het herstel van de vrede belang hebben, er van overtuigd dat er nog ontzaglijk veel problemen moeten worden op gelost. Acht dagen nadat Egypte, gevolgd door Jordanië, het plan van minister William Rogers had aanvaard, ver klaarde het Israëlische kabinet op de vierde bijeenkomst die het in zes da gen tijd aan de kwestie wijdde, zich met algemene stemmen akkoord met het voorstel voor een bestand van minstens 90 dagen aan het Egypti sche front. Dc zes ministers van de Gachal-partij stemden met hun 17 collega's mee. (Door het recente over lijden van de minister van binnen landse zaken. Mosje Sjapiro, is het aantal kabinetsleden tot 23 vermin derd). De Gachal-ministers weigerden echter het tweede voorstel, betref fende de onderhandelingen onder auspiciën van V.N.-bemiddelaar dr. Gunnar Jarring, te onderschrijven, omdat Jarring's missie voortvloeit uit de resolutie van de Veiligheids raad van november 1967, waarin ge sproken wordt van de ontruiming van de door Israël bezette gebieden. Een ontwerp-resolutie van de Ga chal-partij. waarin alleen over het vredesverdrag werd gesproken, zon der dat dr. Jarring daarbij werd ge noemd, kreeg alleen de stemmen van de zes Gachal-ministers. Intussen is het nog niet duidelijk of de Gachal-partij Het kabinet zal verlaten. Heden (maandag) komen de cen trale comitc's van dc Chcrocthparty en dc liberale party - die samen dc Gachal-party vormen - bijeen om hierover te beslissen. Wel liet de Gachal-leider, de mi nister zonder portefeuille Menahem Begin, die eens de ondergrondse be weging Irgoen Zwai Leoemi tegen de Britten leidde, weten dat zijn partij het aanbod van premier Meir om zit ting te nemen in de speciale commis sie die het Israëlische antwoord aan de Amerikaanse regering gaat op stellen, afwijst. In zijn voorlopige antwoord zegt Israël dat hel trouw blijft aan „de fundamentele beginselen van zijn po litiek en aan zijn eerder afgelegde verklaringen". Voorts valt op dat Is raël zich bereid verklaart „tegelege- nertijd" een vertegenwoordiger aan te wijzen voor „vredesonderhande lingen" een vertegenwoordiger aan te wijzen voor „vredesonderhande lingen zonder voorwaarden vooraf, onder auspiciën van ambassadeur Jarring, in het kader van de veilig heidsresolutie van 22 november 1967 en met het doel een contractueel vre desakkoord te bereiken dat de twee partijen bindt. Dit betekent dat Is raël niet bereid is zonder meer de resolutie van november 1967 te aan vaarden, maar dat het op grond van deze resolutie vrijelijk wil onderhan delen over een werkelijk vredesak koord en niet tot ontruiming van be zet gebied zal overgaan voordat een bevredigende regeling is bereikt. KATMANDOE, 1-8. In Nepal zijn volgens officiële mededelingen de af gelopen dagen bij overstromingen en aardverschuivingen circa 300 mensen om het leven gekomen. Officieuze be richten spreken echter van meer dan 500 doden. De getroffen gebieden zijn bergstreken in het westen en oosten van het land. Twee jonge mensen verdronken WOUDENBERG. 1-8. De der tienjarige jongen J. C. R. Bettinger uit Utrecht is zaterdagmiddag ver dronken in het Henschotermeertje in het nog niet voor publiek openge stelde recreatiegebied van de stich ting „Utrechtse Heuvelrug" onder Woudenberg. Nadat eerst geruime tijd na vermissing van de jongen in de omgeving gezocht was, haalden duikers van de brandweer vroeg in de avond het lichaam op. Alhoewel duidelijk staat aangege ven, dat het gebied niet mag wor den betreden, gaan herhaaldelijk mensen het gebied in. Er wordt dan gezwommen vanaf het strandje in aanleg bij het meertje. jongens stalen voor kermisgeld EINDHOVEN, 1-8. Vier Eindho- vense jongens - N. K„ J. H„ T. K. en A. K. - respektievelijk 17, 15, 13 en 12 jaar oud, geen van allen familie van elkaar, vormden één gang om aan kermisgeld te komen. Vorige week doorzochten zij een huis aan 'het Johannusbui-gstraat, waaruit zij 3600 gulden stalen, na alles overhoop te hebben gehaald in het huis. Met dit geld gingen zij de Eindhovense kermis op. Er was nagenoeg niets meer van over toen de politie vol doende bewijzen had gevonden om ze in te sluiten. Twee doden bij botsing DEN HAAG, 2-8. Bij een autobot sing op de brug over de Noord in Alblasserdam zijn zaterdagavond twee doden en twee gewonden ge vallen. De 40-jarige C. van den H. uit Sliedrecht raakte, vermoedelijk onder invloed verkerend, op de brug met zijn auto in een slip en kwam op de andere rijbaan frontaal in bot sing met een auto, waarin het gezin uit Capelle a. d. IJssel zat. Van den H. was op slag dood. evenals de moeder uit het gezin, de 42-jai'ige mevr. L. K. Lai'ssen-Kaat. De vader en een kind van tien jaar werden gewond. Automobilist door hartinfarct getroffen SITTARD. 1-8. Zatei'damiddag is in Sittard de 53-jarige J. Pettenburg uit Sittard. terwijl hij zijn auto be- stuui'de, door een hartinfai*ct geti-of- fen en overleden. Zijn auto reed in volle vaart door en schepte de 51- jarige voetgangster, mevrouw V. uit Sittai'd. Zij wei'd ongeveer tien me ter meegesleui'd en klemgei-eden toen de auto legen een boom tot stilstand kwam. Het slachtoffer liep levensgevaai'lijke verwondingen op. lïoosendaalse kelner bekent brandstichting ROOSENDAAL, 1-8. De politie te Roosendaal zal begin volgende week de 27-jarige kelner J. van der V. voorgeleiden aan de officier van justitie. Hij heeft tegenover de po litie bekend, de brand te hebben ge sticht in het hotel Van der Put aan de Bloemenmarkt te Roosendaal. Bij deze brand, die vi'ijdagmoi-gen omsti'eeks vijf uur ontdekt werd, kwam een hotelgast, de 51-jarige le raar A. Mollema uit Den Haag, in de vlammen om. Kabouters bezetten voormalig Milva-kamp DEN HAAG, 1-8, Een zeventigtal kabouters heeft zaterdagavond het voormalige Milv{t-kainp in Kijkduin (Den Haag) bezet. De gebouwen van dit kampement onder beheer van dc gemeente Den Haag, staan leeg op één barak na, die verhutird is aan een discoclub. Voor het laatst is het kampin gebruik geweest als huis vesting voor jongeren tijdens het wereldvoedselcongres. Het droeg toen de naam „The New Earth". De Kabouters konden zonder veel moeite binnenkomen, nadat ze met de sleutels van de kampbewaarder de hekken hadden opengemaakt. Op het dak van een van de gebouwen schilderden zij met metershoge let ters „ministerie van offensie". Bruinisse beleefde zijn (laatste?) mosself eest en de mosselkoningin mocht als eerste de kwaliteit van het vers opgeviste zeebanlcet proeven. Meer over dit feest elders in dit nummer. (Foto Ziei'ikzeesche Nieuwsbode). Diplomaten ontvoerd in Uruguay MONTEVIDEO, 1-8. Binnen en- klee minuten zijn vrijdag in Monte video, de hoofdstad van Uruguay, op drie vei-schillende plaatsen vier bui tenlandse diplomaten ontvoei'd door, naar men aanneemt, leden van de guei'illabeweging „Tupamai'os". Het waren de Braziliaanse consul Aloise Gomide en di'ie leden van de Amei'ikaanse ambassade, namelijk een F.B.I.-functionaris, de 49-jarige Daniel Molrione, de tweetic sécreta- ris Gordon Jones en de culturele at taché Nathan Rosenfeld. Beide laat- sten konden ontkomen (of werden vrijgelaten). De guerilla's zouden de vrijlating van zeven gevangenen hebben ge ëist. Marokkaan verongelukt tijdens bet lossen ROTTERDAM. 2-8. Bij een onge luk aan boord van het Britse s.s. „Cluden", dat in de Botlek lag, is dit weekeinde de 36-jarige Marokkaan se zeeman Mohammed Ben Hanna Ouzza-Ouit om het leven gekomen. Tijdens het lossen van de lading zakte de Marokkaan in één van de ruimen van het schip weg in een la ding lijnzaad. Een kwartier later weid de Marokkaan gevonden, maar hij bleek toen al te zijn overleden. Van Goyen ontdekt? ADELAIDE, 1-8. Antiquair Eric McKenna uit Adelaide kocht vorig jaar voor 25 dol lar een oud schilderij dal bij nader onderzoek zeer waar schijnlijk een werk is van de in 1656 overleden Nederlandse meester Jan van Goyen. De waarde wordt geschat op 10.000 dollar. Het stelt een winterlandschap voor: een meer met schaatsers. Dr. Ursula Hoff van het museum in Melbourne heeft vastgesteld, dat het in ieder geval uit de tijd rond 1660 da teert. Het werk is naar Lon den gestuurd voor nader on derzoek. Aanvaring van veerboot niet Russisch vrachtschip VICTORIA. 2-8. In een nauwe zeestraat tussen het eiland Vancou ver en het vasteland is zondag een Canadese veerboot van 3541 ton in sche vrachtschip Sergei Jesinen van aanvaring geweest met het Russi- 10.401 ton. Een vrouw en een kind van zeven maanden zijn omgekomen zes mensen werden gewond. Het vrachtschip heeft de veerboot mid scheeps aangevaren. De veerboot had 500 passagiers en 150 auto's aan boord. De Rus ljep geen schade van betekenis op. NEW YORK. Een trein van dc Newyorkse ondei*gx*ondse is in brand geraakt en in een tunnel blijven steken. Een vrouw overleed aan de opgelopen verwondingen, 30 mensen moesten wegens rookvergiftiging worden behandeld. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De proef op het genot is de herinnering. Minder zonnig Verwachting tot dinsdagavond: Licht tot half bewolkt met enkele vei'spi'eid voorkomende buien: over wegend matige oostelijke wind; vrij warm. Voor woensdag: Aantal uren zon: 7 tot 15. Min.-temperaturen: van omstreeks normaal tot 5 gi-aden boven normaal. Max.-temperalui'en2 of meer gi-a- den boven normaal. Kans op een di-oge pei'iode van min stens 12 uur; 95 procent. Kans op een geheel di-oog etmaal: 80 procent. 4 aug. Zon op 5.05, onder 20.26. Maan op 7.19. onder 21.10. Eei'ste kwartier: 10 aug. (9.50) HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 aug. 4.49 v.m. 16.55 n.m. BROUWERSHAVEN 4 aug. 4.22 v.m. 16.42 n.m. Springtij: 4 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-8. Het KNMI meldt: Boven Skandinavië bevindt zich een krachtig hogedrukgebied waarvan het centrum met een luchtdruk- waai'de van 1030 milibar boven dc Botnische Golf en Finland ligt. Rond dit hogedrukgebicd stroomde in het afgelopen weekeinde met oostelijke winden warme lucht uit Nooi'd Duitsland naar onze omge ving. Hiex-bij stegen overdag de tem- peratui-en tot omstreeks 27 graden. Ook in andere delen van Europa hield het mooie zomerweer aan. Al leen in Ooost-Duitsland en Bohemen wei'd het weer vei'stoord door regen en onweersbuien, die samen hingen met een kleine storing in de boven lucht. Boven de Middellandse Zee en Frankrijk is de luchtdruk relatief laag. In het komende etmaal zal dit diuksystcem mede door een kleine depressie bij Ierland, die naar liet zuiden trekt, in betekenis toenemen, waardoor de luchtdrukvcrschillen in onze omgeving wat groter worden. Hierdoor kunnen restanten van het storingsgebied boven Midden-Euro pa cok tot ons land doordringen, zodat met enkele lokale buien reke ning gehouden moet worden. Ove rigens blijft-het vrij warm.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1