llanóenincognito C-Yïleneer BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De olieschatten van middeleeuwse sultan De gezondheid in Nederland Duitsland en Polen „Flitsen" uit het buitenland 1 door FRANK VAN FALCKENOORT zijn stuk gebracht, antwoordde: „U kent mij, dus u kent mijn boeken eveneens. Dan weet u ook, wie mijn uitgevers waren." Een der bezoekers keek in het rond, waarna hij zijn blik op de heer des huizes vestigde. „U hebt hier niet veel boeken, meneer Hansen." De aangesprokene glimlachte. „Waarom zoü ik? Mijn eigen boe ken lees ik natuurlijk niet meer. Thuis heb ik er genoeg. Ik heb er expres niet meegenomen, omdat ik. zoals reeds gezegd, hier ben om tot rust te komen. Vandaar mijn incog nito. Vandaar dat ik hier evenmin zaken doe. Trouwens, er zijn geen zaken te doen, omdat ik al in maan den niets geschreven heb. Het spijt me voor u, maar u hebt een vergeef se reis gemaakt." De langste van het tweetal haalde zijn schouders op. „Och, dat valt nog te bezien, meneer Hansen. Apro pos, wij hebben natuurlijk enkele van uw boeken gelezen. „De weide- blcem" vonden wij nog wel de beste. Speelt dat niet in deze streek?" Die willen me er in laten lopen dacht Vlaming. Ik vertrouw dit tweetal niet erg. Ze sturen ergens op aan. Hij begon te lachen. De heren hou den wel een grapje, merk ik. Ik heb nimmer een boek geschreven onder deze titel en zeker niet in deze streek. U weet net zo goed als ik. dat er van mijn hand uitsluitend de tectives komen, voornamelijk spe lende in het centrum van het land." „Dus we kunnen voorlopig geen zaken doen, meneer Hansen?" „Geef me uw adres. Ik kan me dan altijd nog met u in verbinding stellen als het nodig is." (wordt vervolgd) 18 AMSTERDAM. De recherche in Amsterdam is erin geslaagd een. jeugdbende aan te houden, die sinds enkele maanden in Amsterdam noord opereerde. Momenteel zijn 12 jongens, in leeftijd variërend van 15 tot 21 jaar, gearresteerd. De door zijn zoon afgezette sultan Said Bin Taimoer van Muskat en Oman regeerde zijn omvangrijk ge bied nog zoals dat in de middeleeu wen gebeurde - zij het dat hij als concessie aan de moderne tijd daar bij gebruik maakte van een walkie- talkie. Het was ook vrijwel de enige concessie die hij deed. De wetten-van de Koran werden met straffe hand gehandhaafd en zijn onderdanen moesten 't buiten elektriciteit stellen die hun heerser maar waarschijnlijk goddeloze nieuwigheid achtte. Dit had allemaal rustig zo kunnen blijven, compleet met slaven in het sultanpaleis, geïmporteerde negers als lijfwacht, wanneer Muskat en Oman gewoon het uitgestrekte woestijngebied waren gebleven met weinig bronnen van bestaan, weinig ontwikkeling en veel armoe. Maar er werd olie gevonden bij Jibal en het land dat lang grotendeels van Britse subsidies had moeten leven kreeg onverwacht een overvolle schatkist. De 28-jarige zoon van de sultan, sjeik Gabis Bin Said, dankt aan zijn opleiding aan Britse universiteiten, waaronder de militaire van Sand hurst, de kennis hoe de olierijkdom gebruikt kan worden om de levens omstandigheden van de bevolking te verbeteren. Meermalen beloofde Said afstand te zullen doen ten be hoeve van Gabis, maar hij stelde dit steeds maar uit. Kennelijk is men daarover in de hoofdstad Salala on geduldig geworden, getuige de schotwonden waarmee Said na zijn afzetting in Londen aankwam. Grenskwesties De olierijkdom van Muskat en Oman is geen onverdeeld genoegen OVERDENKING Aarde en hemel Aarde en hemel horen bij elkaar. De aarde is voor de hemel bestemd. En vanuit de hemel komt het Ko ninkrijk Gods op aarde. Hier op aarde mogen de gelovigen er kleine plannen en projecten van God ten uitvoer brengen; in de he mel worden ze ingeschakeld in de nog veel groter en meer omvattende heilsplannen en projecten van God. De gelovige is vreemdeling op aarde. En tegelijk thuis, thuis in het huis des Vaders, waarlijk geborgen, burger van het hemelse rijk, dat voor gans de mensheid en de kos mos bestemd is. Deze aarde en dit leven zijn niet troosteloos. Het leven en de wereld geschiedenis zijn niet zonder belof- terijke tekenen van Christus op standing. De heerlijkheid van de he mel breidt zich van tijd tot tijd over de aarde uit. De glans van de toekomende schoonheid licht soms op in gewone aardse dingen. Alle waarachtige kunst is een eschatolo gisch teken: belofte van de komen de synthese, heling der smartelijke breuk, zodat er verzoening is in het horen en aanschouwen van waar achtige kunst. Ook het geluk en de vreugde van een mensenleven zijn vooruitgrijpende tekenen van de ko mende voleinding. De aarde is Gode zij dank niet zonder de hemel en het /tijdelijke leven niet zonder de eeuwigheid. God heeft ons in dit le ven sacramentale tekenen van het geen Hij eens in volmaaktheid schenken wil. Wij mogen de eeuwige Sabbat reeds in dit leven aanvan gen. (uit G. C. van Niftrik: Waar zijn onze doden? pag. 70). i DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. Uil lift Noordhol- landsch kanaal bij de Meeuwen- pleinbrug in Amsierdam-Noord heeft de politie het stoffelijk over schot opgehaald van de 76-jarige vrouw J. C. van Wijlen. De vrouw heeft vermoedelijk één of twee da gen in het water gelegen. Over de oorzaak van het ongeluk is niets be kend. DEN HAAG. De 89-jarige Joh Wilh Simmers uit Den Haag is don derdagmorgen in zijn woonplaats door een tram aangereden en over leden. OPLOO. Op de Peelkamp in St. Anthonis (gem. Oploo) is een be stuurder van een bromfiets op een rechte weg tegen een boom gereden. Het slachtoffer, de 23-jarige schilder G. Gerts uit Oploo, was op slag dood De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. UTRECHT. De 83-jarige heer J. C. de Wit uit De Meern is in zijn woonplaats door een personenauto aangereden. De oude man stak met zijn fiets aan de hand plotseling de Rijksstraatweg over. De heer De Wit overleed donderdagochtend vroeg in het Academisch ziekenhuis. GENEVE, 31-7. De sterfte als ge volg van aderverkalking en degene- ratieve hartkwalen is sinds 1955 bij mannen in de leeftijd van 45 lot 54 jaar sterk toegenomen, zo heeft de wereldgezondheidsorganisatie (W.- H.O.) donderdag in een rapport meegeedeld. Van de zestien geïndu strialiseerde landen die in het on derzoek waren opgenomen, vertoon de Nederland over de periode 1955- '67 de grootste sterf testijging: 66 procent. Maar het stertecijfer on der de Nederlandse vrouwen voor genoemde kwalen daalde in hetzelf de tijdvak met vier procent, aldus het rapport. Dirigent George Szell overleden CLEVELAND. 31-7. De wereldbe roemde dirigent George Szell is donderdagavond op 73-jarige leef tijd in een ziekenhuis in de Ameri kaanse stad Cleveland overleden. Hij stierf aan complicaties na een hartaanval. Dr. Szell heeft sinds 1946 de lei ding gehad over het symfonieorkest van Cleveland. In februari werd hij na zijn terugkeer met het orkest van een tournee door het Verre Oosten ziek. Hij herstelde niet en werd op 16 juni getroffen door een hartaan val. BONN, 30-7. De besprekingen tussen West-Duitsland en Polen over normalisering van de betrek kingen zullen op 10 september wor den hervat. Dit is donderdag meege deeld dcor de woordvoerder van het Westduitse regering, Conrad Ahlers, die eraan toevoegde dat er goede hoop bestaat dat binnen afzienbare tijd een overeenkomst zal kunnen worden gesloten. De Bondsregering juicht de „geweldige vooruitgang" die bij de tot dusver gevoerde be sprekingen is geboekt, toe, aldus de woordvoerder. zijn uitgevers van boeken. Derhal ve.... wij hebben interesse voor uw pennevruchten. Duidelijk?" Vlaming knikte. Nu begreep hij de situatie geheel en al. Doch daarmee was weer een nieuwe moeilijkheid ontstaan, want wat kon hij deze he ren uitgevers verkopen? Niets, om de eenvoudige reden, dat hij helemaal geen schrijver was. Zijn probeersels waren van het eerste vel af al mis lukkingen en hij wist nu al, dat hij in geen jaren een boek voor elkaar zou kunnen krijgen. Hij miste ten enemale daarvoor de nodige fantasie, de lust en het geduld. Hij had er een hekel aan om zich in te spannen en had intussen al lang begrepen, dat het boek schrijven voornamelijk be- stpnd uit transpiratie en in veel min dere mate uit inspiratie. Doch hoe ter wereld waren die twee op het idee gekomen, dat hij een bekende schrijver zou zijn? Was dat soms werk van Ankie? Hij zag er haar best voor aan. „Ik moet de heren teleurstellen," antwoordde hij op kalme toon. „In de eerste plaats ben ik hier - in Dorringen - om wat tot rust te ko men. Ik was overwerkt en.... en fin, laat ik u verdere bizonderheden sparen, die doen niet terzake. Ik ben niet van plan voorlopig serieus aan het werk te gaan. Soms krijg ik een bepaald idee en schrijf dat op - hij wees nu op zijn beurt naar de overdekte machine - voor later. Geeft u mij uw adres, dan kan ik te zijner tijd wel eens zien, nietwaar?" De bezoekers keken elkander een ogenblik aan en dit ontging Vlaming niet. „Wie was tot nu toe uw uitgever, meneer Hansen?" Vlaming, in het geheel niet van WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 1 en zondag 2 augustus Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110)2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. Westhoek - Brouwershaven: elke arts houdt eigen praktijk. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster J. Anker-Voogt, Zonnemaire, tel. (01112) 387, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts T. VAN HOON, Zierikzee, tel. (01110)2180, neemt waar voor dierenarts Bergsma. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alblasserdam: G. C. Vijzelaar, Veenendaal. Aangenomen naar Nijverdal C. A. Cnossen, Twijzelerheide; het beroep der generale synode tot predikante voor b.w. (arbeid t.b.v. de Herv. Vrouwen Dienst): mej. dr. W. Tim mermans, kandidate te Utrecht, (se cretaresse commissie Herv. Vrouwen Dienst). Geref. Gemeenten Beroepen te Veen: J. C. Wesstra- te, Meliskerke. Gereformeerde Kerk SCHARENDIJKE - Zondag 2 au gustus: 9; 10.30 en 7 uur ds. Put. Nog een tekenplaatje van een Zierikzees monument, de Nobelpoort. De tekening van J. G. Huyser, werd gemaakt in 1908, evenals de reeds eerder gepubliceerde tekeningen van Noord- en Zuidhavenpoort. AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft de tiende arrestatie verricht in de hasjiesj-affaire. Het is de vriendin van de negende arres tant, een 18-jarige kok, die in de nacht van maandag op dinsdag kon worden aangehouden. Het meisje schijnt van beroep stewardess te zijn. AMSTERDAM. De Spaarbank van de Stad Amsterdam heeft een systeem ontwikkeld om vakantiegangers te vrijwaren voor ongehoorde praktij ken of onvoorziene debacles. Als er iets mis gaat, is de spaarbank er om het voor de reis gestorte geld terug te betalen. UTRECHT. Op de komende inter nationale hajaarsbeurs gebruiksgoe deren, die van zondag 6 tot en met vrijdag 11 september in het Beatrix- gebouw in Utrecht wordt gehouden, zullen rüim negenhonderd exposan ten de nieuwste internationale col lecties gebruiksgoederen presenteren. DEN HAAG. De minister van bin nenlandse zaken heeft in een brief aan de voorzitter van de Eerste Ka mer medegedeeld, het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, waar bij actief kiesrecht wordt verleend aan ambtenaren buiten Nederland en aan bij volkenrechtelijke organisa ties werkzame Nederlanders, in te trekken. DEN HAAG. H.M. de kóningin heeft het voornemen op donderdag 24 september a.s. een kerkdienst bij te wonen ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het tweede epilepsieccntrum van de Chr. vereniging voor de verpleging van lijders aan epilepsie „De Cruquius- hoeve" te Vijfhuizen (gem. Haarlem mermeer). Vlaming keek de heren nog een» een keer aan en deed toen een paar stappen terug. „Komt u dan maar verder," antwoordde hij gelaten. In het voorkamertje wees hij hen een stoelbij het raam. Terwijl hij langs zijp tafel liep, zag hij het half betypte vel papier in de schrijfma chine en in een impuls pakte hij de hoes en schoof die over de machine en papier heen. Daarna ging hijzelf in zijn leunstoel zitten. „Wat verschaft mij het genoegen van uw bezoek, heren?" vroeg hij op sarcastische toon, hetgeen de bezoe kers niet ontging. „De eer en het genoegen zijn ge heel aan onze kant," zei een van de heren met een buiging in de richting van Vlaming. „Laten we maar met een tot ons onderwerp komen, me neer Hansen. We hebben namelijk interesse voor uw schrijverij, Met andere woordenwe komen u eens polsen, of we samen niet tot zaken kunnen komen." Jan Vlaming, die al visioenen zag' van een cel, want hij vermoedde aanvankelijk dat de bezoekers re chercheurs waren en men achter zijn handtekeningvervalsing was ge komen, voelde zich plotseling een stuk lichter. Dóch helemaal begreep hij het tweetal nog niet, dus vroeg hij: „Zaken? Wat voor zaken?" De spreker grinnikte. „Kom me neer Hansen, we respecteren natuur lijk uw incognito. Dat neemt niet weg.- hij wees naar de schrijfmachi ne - dat u hiér natuurlijk niet stil zit. We kunnen niet aannemen, dal zo'n vruchtbare schrijver als u de hele dag voor het raam gaat zitten pijpjes roken en naar buiten kijken. Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan, dus.... u schrijft. En wij voor het land. De armoe van weleer garandeerde ook dat geen begerige blikken van over de grens op deze stukken woestijn werden geslagen. Rechte lijnen op de kaart demon streren de onverschilligheid waar mee de grenzen zijn getrokken. Met de olie is die onverschilligheid weg gevaagd. De kersverse republiek Zuid-Je- men, de volksrepubliek volgens een Arabisch model met Chinese invloe den, heeft al eens geprobeerd een inval te doen, die door het huurlin genlegertje van de sultan te nau- wernood is afgeslagen. Saoedi-Ara- bië heeft eveneens zijn grenskwes ties. Tot dusver is door Britse bescher ming weinig gebeurd, maar de En gelsen hebben hun aftocht al aange kondigd. Het is dus dienstig als Oman en Muskat met andere sjeik- dommen langs de Perzische Golf sa men iets doen aan hun positie, iets waartoe Said maar moeilijk kwam. Zijn zoon zal de handen vol hebben om ervoor te zorgen dat de 750.000 inwoners ooit nog eens wat profite ren van de olierijkdom voor die door anderen is ingepalmd. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ontvangen. Nieuwerkerk: 8.45 uur ds. Favier, (voorber. H. A.) 5 uur ds. L. Eringa, Tholen. Oosterland: 10 uur geen dienst, 5 uur candidaat R. Stienstra, ber. pred. Bruinisse/Nieu- werkerk. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Heeten. Geref. Kerken (VrUgemaakt) Brouwershaven: 9 en 7 uur ds. J. van Dijk, Uithuizen. Haamstede: (Ger. kerk), 5 uur ds, J. van Dijk. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Hilbers, Zwolle. Kerkwerve: 10 uur ds. Wes terink, 6 uur ds. J. van Amstel. Haamstede: 11 uur ds. Van Amstel, 5 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk. 10 uur dienst des Woords 3 uur ds. Hilbers. Renesse: 9.30 uur ds. Van Amstel, 18.30 uur ds. Westerink. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur, ds. IJ v. d. Noord, Capelle a/d IJssel. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur, de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur- leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommélsdijk: 10 uur mej, ds. H. J. W. Modderman, Amstérdam. Leger des Heils 10 uur hejligingsdienst, 12 uur jeugd- samenkomst, 19.30 uur verlossings- samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Strandkerk, zaterdag 19 uur; zondag 8.3Ó, 10 en 19 uur. Renesse: De Ark,-zaterdag 17 uur en 19 uur, (jongerendienst); zon dag 9.30, 11 en 19 uur; 8 uur Duitse Hoogmis. Pinkstergemeente Zierikzee:. Geen dienst. FEUILLETON De 23-jarige Hildegard Seitz is de enige vrouwelijke scheepsjongen van de Bondsrepubliek. Twee jaar geleden trouwde zij met de even oude kapitein en eigenaar van het schip en sindsdien verricht zij aan boord van de vrachtboot alle werk zaamheden, die van een scheepsjon gen worden vereist. Volgend jaar wordt zij matroos. Later hoopt zij haar stuurmans-examen te kunnen doen. Ned. Herv. Kerk ANTWERPEN. De Belgische ha venarbeiders begonnen donderdag met het losswi van de schepen die zij uit solidariteit met hun stakende Britse collega's hebben geboycot. Deze beslissing is genomen nu het einde van de Britse havenstaking Is aangekondigd. TOKIO. Premier Eisakoe Sato van Japan heeft het hoofd van zijn bu reau, Sadanori Jamanaka, benoemd tot minister voor problemen betref fende de luchtverontreiniging. MONTEVIDEO. De in Urugay opererende guerrillaorganisatie van de Tupamaros heeft bekend ge maakt, dat zij de dinsdag ontvoerde rechter Daniël Pereyra Manelli zal vrijlaten, na hem 48 uur te hebben ondervraagd over zijn rol bij het veroordelen van leden van genoem de organisatie. MADRID. De staking bij de me tro in Madrid, die een dag geduurd heeft, is donderdag beëindigd. Na het dreigement van de regering dienstplicht voor de stakers in te zullen stellen, besloot men het werk te hervatten. LONDEN. De Chinese regering heeft besloten de in China gevangen zittende Britse ingenieur George Watt binnenkort vrij te laten. Zierikzee: Gasthuiskerk; 9.30 uur dr. Bezemer, Scheveningen, 7 uur ds C. Metselaar, Goes; Lutherse kerk: 10 uur dr. J. F. van Royen, Rotterdam. Kerkwerve: 9.30 uur da. mevr. De Boon-Tol, Rotterdam. Serooskerke: 11 uur da. mevr. De Boon-Tol. Burgh: 9 en 10.15 uur cand. D. v. d. Plas Utrecht. Haamstede: 9.30 uur de heer Malipaard, 7 uur ds. Feune- kes. Renesse: 9 en 10.30 ds. Van der Schee; 19 uur ds. De Wit; 20.30 uur Deutsche Evangel. Gottesdienst. Ncordwelle: 10.15 ds. De Wit. Scha- rendyke: 9.30 ds. Van den Berg. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feune- kes. Zcnnemaire: 11 uur ds. Feune- kes. Ncordgouwe: 11 uur ds. Hui zing. Dreischor: 9.30 ds. Huizing. Ouwerkerk: 10 uur ds. Kuin. Nieu werkerk: 10 uur ds. V. d. Heuvel. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Omme- ring. Sirjansland: 10 uur ds Smit, Putten, 2.30 uur ds. Van Kooten, Delft. Bruinisse: 10 en 5^uur <3s Post. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Favier, 6.30 uur ds. V. d. Kooy. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. V. d. Kooy, 7 uurv Favier. Renesse: ,7 uur ds. L. de Wit. Scha- rendüke: geen opg. ontvangen. Brouwershaven: 10.30 uur leesdienst en 5 uur de heer M. A. Lodder, Rot- teerdam. Zonnemaire: geen opg. KORTE BERICHTEN MOSKOU. Op Westduits verzoek hebben de beide delegaties bij de onderhandelingen over een Russisch Westduits nietaanvalsverdrag woens dagmiddag een korte pauze ingelast. SAIGON. Bij1 een grote Zuidviet- namese basis in Neak Loeng, 61 km ten zuiden van Phnom Penh, hebben zich de laatste dagen herhaaldelijk incidenten voorgedaan tussen Zuid- vietnamese en Cambodjaanse mili tairen, aldus welingelichte militaire kringen in Saigon. PARIJS. In 1,971 zal voor het eerst in de geschiedenis van de Franse republiek defensie niet meer de grootste post op de Franse begro ting zijn. Het onderwijs vormt nu de grootste uitgavenpost, aldus ver klaarde de Franse regeringswoord voerder Leo Hamon na afloop van het kabinetsberaad. UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Sociqal-Economi- sche Raad heeft'de minister van so ciale zaken én volksgezondheid des gevraagd geadviseerd het Buitenge woon Besluit. Arbeidsverhoudingen 1945 (B.B.A.) in te trekken. DEN HAAG. Zonder debat en zonder hoofdeiijke stemming is de Tweede Kamer akkoord gegaan met de voorgestelde verbeteringen in de voorzieningeh voor yervolgden uit de Tweede wereldoorlog. AMSTERDAM. De politie in Am sterdam heeft donderdag de 25-ja- rige machinebankwerker J. V. uit de hoofdstad aangehouden. Hij wordt ervan verdacht een partij rood koper ter waarde van 12.000 a 15.000 gulden te hebben gestolen van een bouw terrein. SOEST. De Marokkaan die bij de spoorwegovergang in Soestduinen niet tijdig tot stilstand kon komen en een andere wagen door de overweg boom tegen een passerende trein drukte, is nog steeds niet terecht. De man nam na het ongeval meteen de benen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4