Hogeschool der wetenschap AGENDA Geschenk voor tienduizendste bezoeker van de Expositie TL '70 Totale R.T.M.-bedrijf maakte cok in 1969 een bescheiden winst Verkiezing van „Ronde-Miss" voor grote „Omloop van Schouwen-Duiveland" Aanvoer betonblokken in Schelphoek haven voor sluiting Brouwershavense Gat WEEK Plechtigheid ia Gravensteen (Advertentie) ZIERIKZEE, 30-7. De Zierikzeese Scheepvaart- en VisserijtentoonstcJiing ZZ '70 ontving donderdagmorgen de 10.000ste bezoeker, of liever bezoekster, want de gelukkige was de Rotterdamse mevrouw L. Sehouten-Ouwerkerk, die met man en twee kinderen een kijkje kwam nemen in het Gravensteen. Tienduizend bezoekers is voor een tentoonstelling, die nu vijf weken „draait", een enorm groot aantal en burgemeester D. VV. Kastelein stak zyn tevreden heid over deze gang van zaken dan ook niet onder stoelen of banken. Uit z\jn handen ontving mevrouw Schouten een fraaie antieke tegel met een vismotief. De familie Schouten heeft het va kantiebivak te Ouddorp en de bur gemeester vond het juist interes sant dat ook van die hoek uit - ge tuige de herkomst van de 10.000ste - belangstelling bestaat voor ZZ '70. De tentoonstelling werd geopend op 26 juni en natuurlijk had men bij de gemeente wel een getal in het hoofd. Genoteerd werd dat het aantal be zoekers 5.000 zou zijn. maar ergens in het achterhoofd had men toch het (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). getal 10.000, zonder vermoeden ech ter dat het zo snel zou worden be reikt. Voor dit „wensgetal" hield men rekening met het jaarbezoek aan het bezoek gemeentemuseum, dat overigens dit seizoen ook al 7.000 bezoekers heeft gehad. Goede opzet Het werk voor de expositie - met name cok van de stadarchivaris de heer W. H. Keikes - aanwezig bij de ZIERIKZEE, 31-7. Op 5 septem ber aanstaande zal het zover zijn: op die dag vindt de grote „Omloop van Schcuwen-Duiveland plaats voor wielrenners, over een afstand van 175 km. Het rennersveld voor deze „klas sieker". waarvan het parcours twee maal over geheel Schouwen-Duive- land voert, zal worden voorafgegaan door een reclamekaravaan. De orga niserende Ronde-commissie verzoekt ons in dit verband te willen mede delen dat in de reclamestoet nog plaats is voor enige reclamewagens, Belangstellende bedrijven kunnen binding stellen met de commissiele den. De komende wielergebeurtenis krygt, zo vernemen wij nader, een vrouwelijk element en wel in de verm van een Rondc-Miss, aan wie een aantal vooral representatieve ta ken werden toebedacht. Deze Ronde Miss z^l een jeugdig inwoonster van Schouwcn-Duivcland zijn, echter beven de achttien jaar. IJslaag op Hawaii Men is op het tropische eiland i Hawaii op fossiel ijs gestoten! Het eiland herbergt in zijn binnenste uitgestrekte ijsafzettingen, blijkbaar overblijfselen van een voorhistori sche ijstijd. De ijsmassa, die door gaans vermengd is met lava, bevindt zich vlakbij de top van een 13775 voet hoge uitgedoofde vulkaan: de Mauna Kea. N V/oodcock, Furumoto en Woollard van hel geofysische instituut van de universiteit van Hawaii, hebben on langs gerapporteerd dat metingen, verricht aan de hand van terug ge kaatste kunstmatige seismctische of aardbevingsgolven aantonen, dat de ijsmassa daar ter plaatse zeker enige honderden meters lang en tiental len meiers dik is. Dat dit ijs de ijs tijd overleefd heeft, schrijven ze toe aan de ongelijke en ongelijkmatige uitstraling, die zekere kratergebie- den kouder maken dan de andere Het plan is opgevat om aldaar bo ringen te verrichten teneinde dicp- ijsmonslers te verzamelen voor na der onderzoek. Men gelooft dal het ijs aanwijzingen ka v verschaffen met betrekking tot klimatologische, biologische en andere condities ge durende hel geologische verleden van Hawaii. Gat in de /.cc Een team van U.S. Geological Survey geologen is naar een plek in de Atlantische Oceaan, ongeveer 45 km ten oosten vay Crescent Beach in Florida vertrokken om de oor sprong en de natuurkundige ken merken van een nog niet in kaart gebracht onderzees gal in de bodem van de continentale shelf of voet (dit is het gedeelte van het vaste land dat bedekt, is door een ondiepe laag water) vast te stellen. De diep te van de shelf bedraagt op die hoogte gemiddeld slechts S3 roet, maar het gat is naar men beweert ongeveer 400 voet diep en 125 voet in doorsnede. De geologen zijn zeer benieuwd of het gat in verband staal met een zoeticaterbron, die een paar jaar geledeii op 40 km ten westen van die plek is ontdekt. Een andere moge lijkheid is, dat de inzinking een zinkput, een in elkaar geklapte hol te onder in de zeebodem is. Hoewel vissers reeds lang op de hoogte wa ren van deze geologische bijzonder heid, zijn de geleerden er nu pas achter. Geen wind in Oceaan der Stormen De Oceaan der Stormen op de maan, ivaar de Surveyer 3 in april 1967 werd „gedropt" blijkt een windstil gebied te zijn. Dit is afge leid uit een vergelijking lussen de door de Surveyer 3 gemaakte foto's en die genomen zijn door de astro nauten in november 1969. Dit werd onlangs door dr. Jaffe van het Jet Propulsion Laboratory op een lezing in Leningrad onthuld. De vergelijkende studie spreekt van geen of nagenoeg geen opper vlakte-activiteit in dat gebied. An ders gezegd: in de Inop van meer dan twee en een half jaar is niets gebeurt met en op de bodem van de Oceaan der Stormen. Slechts één stukje maangrond ter grootte van 2,5 mm doorsnede, dat niet le zien was op de Surveyer foto's is op de Apollo foto's verschenen. Dit kleine stukje kan volgens Jaffe beste door een astronaut op die plek zijn ge schopt. Aan de beelden van de staticfin- drukken die de Surveyer op de maanbodem heeft gemaakt, zomede die van een ander achtergelaten in strument, heeft Jaffe voorts duide lijk kunnen zien dat er ook niets is gebeurd met de zijkanten van de op staande wallen van genoemde in drukken: alles is op zijn plaats ge bleven. Geen zuchtje beroering heeft de Oceaan der Stormen veranderd. korte plechtigheid donderdagmorgen evennis de V.V.V.-vertegenwoordi ger de heer B. v. d. Lelie - heeft tot een goed resultaat geleid en de bur gemeester geloofde dat zulks vooral te danken is aan de opzet van deze tentoonstelling in het 16e eeuws historisch milieu van het Graven steen. Mede ook dank zij de voor treffelijke outillage, van de Kon. Zeelandia N.V., die hiermede „dui delijk de hand in het spel had". De duidelijk verraste mevr. Schou ten, nam de felicitaties en het ge schenk in ontvangst. Zij kreeg wat steun bij de ontpakking (gouddraad je en cellotape) en gaf uiting aan haar gevoelens met een spontane zoen voor de hoogste magistraat in de gemeente. Alles bij elkaar was het e enkostelijke pleehtigheidje in een omgeving, die eens het kreunen der gevangen heeft gekend. „Maar 't kan verkeren. Vermelden wij neg dat door V.V.V. Zierikzee mevr. Schouten dinsdag speciale gaste zal zijn bij de tradi tionele wekelijkse boottocht. Merk waardig intussen dat „onze 10.000ste" onofficiële „banden" heeft met Schcuwen-Duiveland. Haar familie naam is Guwerkerk en ze woont in de Maasstad in de Jacob Catsstraat. Nou dan! Een platenbon is altijd raak f5,- 7.BO ÏO,- 15,- 20,- 25,- Vreemd geltl en Reisclieques NUTSSPAARBANk ZIERIKZEE Een moderne Bondsspaarbank! Betonnen gevelplaat omlaag gestori SOEST 30-7. Van een ilatgcbouw van Eurowoningen in het Soestcr- veen te Soest is donderdagmorgen tegen het middaguur opnieuw een bijna twee fen zware betonnen ge velplaat naar beneden gestort. Het gevaarte viel van de vijfde verdieping met denderend geraas vlak tij een groep spelende kinde ren. Persoonlijke orgelukken heb ben zich echter riet voorgedaan. On der de bewoners is echter grote be zorgdheid ontstaan, want ook verle den jaar heeft zich een dergelijk ge val voorgedaan. Toen kwamen twee gevelplaten, elk van 2 \<z ton naar beneden. De bouwer, van Gent's bouwbedrijf uit Amersfoort heelt toen een onderzoek door TNG laten instellen. Hel resultaat was, dat de ophanging aan enkele honderden flats opnieuw gecontroleerd en ge- I wijzigd moest worden, hetgeen de aarremer ongeveer een miljoen ex tra heeft gekost. Bijzonder „ogen" deed in de historische omwring van Turkse groep, die hier staat aangetreden. de Schuttcrszaal de Het voor het Ronde-„Miss-schap" meest geschikt geachte meisje zal door het ronde-comité worden uit verkoren. Het is namelijk de bedoe ling dat de Miss wordt gekozen uit de meisjes van Schouwen-Duive land, die zich hiervoor vanaf heden kunnen aanmelden op de adres sen Calandweg 10 of Plevierstraat 72. Ee uitverkorene kan rekenen op een algehele verzorging o.a. kleding en kapsel, aangeboden door Elvi- couture te Nieuwerkerk. Op dezelfde adressen als hierboven genoemd kunnen zich ook personen aanmel den die ervoor voelen om op 5 sep tember te assisteren bij allerlei werkzaamheden die met de tc ver rijden ronde verband houden. (Advertentie) Een platenbon is altijd raak f5,-7,50 10,-15,-20,-25,- ZIERIKZEE, 31-7. Iïct totale be drijf vr.n de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij heeft ook in 1969, aldus wordt in het dezer dagen verschenen jaarverslag medegedeeld, weer een - zjj het bescheiden - winst opgeleverd: na aftrek van reserve ring veer vennootschapsbelasting f 170.000,Deze winst is behaald uit de bedryfsaktiviteiten en dat be tekent dat het de R.T.M. beter gaat dan andere strcekvervocrbedrijven. Geconstateerd wordt dal de R.T.M.doordat het bedrijf winst maakt, een vrijheid van handelen houdt, welke de bevolking van het strcekvervoergebied alleen maar ten goede komt. Daardoor, zo wordt ge zegd, kunnen met bepaalde woon kernen verbindingen met een naar verhouding hoge frequentie in stand worden gehouden welke daar - ge zien het aantal vervoerde reinigers - „in feite geen recht op kunnen gel den". Als voorbeeld wordt in dit verband o.a. genoemd de verbinding van Zierikzee met Kerkwerve en Dreischor en het traject Brouwers- ha'ven-Scharendij ke-Renesse.- Hier door is het mogelijk te experimen teren, bijv. bij wijze van proef fre quenties te verhogen en bijzondere sneldicnsten in te leggen. Wat dit laatste betreft woidt gewezen op de in de dienstregeling 1970-'71 nieuw ingevoerde sneldienslen lussen Zie rikzee en Rollerdam-Zuidplëin cn Middelharnis-Zuidplein. Opgemerkt wordt: „Het inleggen van sncldien- ste en het uitvoeren van aile andere diensten n-et een zo hoog mogelijke gemiddelde snelheid, waardoor de reistijden zo min mogelijk afwijken van die, welke met het privé ver voermiddel kan bereiken, vormen enkele van de factoren, welke het vervoer op de lijnen van de R.T.M. niet deen afnemen, maar integen deel doen toenemen, zelfs in die ge- bicden - Goeree Overflakkee en Schouwen-Duiveland - waar de be volkingsgroei stagneert. Zijpc - Anna Jacobapo'dcr Het voordeel, dat dc openstelling van de Volkerakdam voor het open baar verveer over het land betekent, vormt - aldus het jaarverslag - een even groot nadeel in de explontatie van de veerdienst Zijpe - Anna Ja- cobapolder. Hoewel de ontvangsten van de veerdienst door de openstel ling van enerzijds de Grevelingen- dam en de Haringvlietbrug en an derzijds de Zeelandbrug wel terug- SEROOSKERKE, 30-7. Afgelopen week werden in de Schelphoekhaven een aantal schepen met betonblok ken gelost voor de afsluiting van het Brouwershavensegat. Deze betonblokken welke elk een gewicht hebben van 2V-> ton worden met een kraan uit hel schip op vrachtauto's geladen en vervolgens naar Scharendijke vervoerd om tij delijk te worden opgeslagen. Het vervoer geschiedde de afgelopen week, i.v.m. de verkeersdrukte op de wegen alleen tijdens, de late avond uren en de nacht. Na de bouwvak vakantie zal het vervoer ook overdag plaats vinden. Ondertussen is het terrein rond de haven aardig volgebouwd. Hel aan tal salonwagens, opslagplaatsen, kan toren enz. is de laatste tijd sterk toe genomen/ Momenteel is men bezig met de bouw van een opslagplaats voor de gondels van de kabelbaan welke in de Schelphoekhayen zullen gelcpen zijn, maar een sluitende ex ploitatie mogelijk was, zal dit na de ingebruikstelling van de Volkerak dam niet meer het geval zijn. Dc veerdienst vormt dan zelfs geen enkele schakel meer in liet ver voersgebied van de R.T.M., wat thans neg ir. zoverre het geval is, dat R.T.M. en B.B.A. clka?r via deze veerdienst de handen reiken. „Men kan zich zelfs afvragen ol' hier op den duur niet met een voetveer kan werden volstaan". Gesteld wordt dal dc R.T.M. bereid is dc exploitatie te blijven verzorgen, mits Sta t en/of Provincie zich voor eventuele ex ploitatie ver'iezen garant stellen. worden aangevoerd. Rond deze op slagplaats wordt een omheining ge plaatst. Een en ander trekt ook tij dens de vakantie veel belangstelling. (Advertentie) Met een plaat vindt iedereen z'n draai DEN HAAG. Op uitnodiging van de Ierse regering zal de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns van 7-10 september a.s. een officieel bezoek aan Dublin brengen. De minister zal door mevrouw Luns vergezeld zijn. Vrijdag 31 juli Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart. Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonslelling. Haamstede 6.30 uur, start ronde van Burgh- Haamslede. Noordstraat 8, 10 uur programma Rrrr '70. Ouvvcrkerk De Vier Bannen, 19.00 uur, concert muziekvereniging „Nieuw Leven", lampionoptochl en kampvuur. Op maandag 3 augustus treed in „De Ark" tc Rencsse op dc uit vijf musici bestaande groep Clover Leaf". De groep bestaat uit: solo-gitarist Eugêne den Hoed, gitarist en zanger Jasques Verburgt, zanger Achinad Albar, drum mer Aud Voorheijer en hanmmond-organist Marcel Lahayc Clover Leaf is een groeidie optreedt in Nederland, België en Duitsland. Dc groep heelt drie singles op >jn imam. w.o. Time will show grey clouds. Tuinexcursies slot Moermond, sport terrein Laoné, 18.45 uur. De Ark, 8 uur, optreden „Toe-Set' Middelburg Stichting Kunstzaal Benlhem en Jut ting. expositie van Russische Ikonen 9-18 uur. Zaterdag 1 augustus Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij cn Scheep vaart. Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerlen- toonstelling. Gasthuiskerk, 8-8.30 uur, interkerke lijk avondgebed. Korte St. Janstraat 13, foto- en kunstexpositie, 10-12 en 14-18 uur, (dage.lijks geopend). Haamstede 3 uur, stockar-races. 5 uur, zomer-st ra feest. Bruinissc Mosselfccsl Maandag 3 augustus Zierikzee Gravensteen: 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomci ton- toonstelling. Brouwershaven Gemeentehuis Dreischor. 7.30 uur. vergadering gemeenteraad. Rcnccssc De Ark, 8 uur, optreden Clover Leaf. Dinsdag 4 augustus Zierikzee Toeristondag: kunst- cn antiekmarkt op de Vismarkt. Mondragon. 9 uur, wijnfeest talen ten-instuif. Gravensteen: 10-5 cn 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerlcn- toonstelling. DEN HAAG. Minister ir. VV. F. Schut van volkshuisvesting en ruim telijke ordening heeft een „verken ningscommissie bouwonderzoek" in gesteld. die zich een beeld zal moeten vormen van de situatie ten «aanzien van speur- en ontwikkelingswerk en l van kennisoverdracht in de bouw- seelor. (Foto: J. D. C. Berrevoerts) Burgh Hervormde kerk, 8 uur, orgelbespe ling door Henk C. de Gelder en Kok van Luik. Woensdag 5 augustus Zierikzee Gravensteen: 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij cn Scheep vaart". Burgerweeshuis. 10-5 uur, zomer ten toonstelling. Donderdag 6 augustus Zierikzee Gasthuiskerk, 20.00 uur, orgelbespe ling door Stoffel Gunst, 's Heer Arendskerke. Gravensteen: 10-5 cn 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis. 10-5 uur. zomerten- toonslelling. Van de week is er weer ran alles gebeurd en ik liep ooi: nog legen een Turk aan, die zo dolgraagwat wilde zeggen c.q. vragen, maar de toren van Babel zat er tussen. De man dook op van tussen de planlsoenbosjes in het stadscentrum en zond zijn vriendelijkste zuid- Europese lach omhoog, waardoor bij mij het beeld van Turken, als ba- jonel trekkende en kromzwaard zwaaiende lieden, onmiddellijk werd vernietigd. Gewoon een kwestie van verkeerde voorlichting waarschijn lijk. Een vriendelijke lach en vele klopjes op de schouder, begeleid door een stortvloed van woorden, die echter niet uit de vaderlandse of west-Europese taalschat stamden, zodat er een pijnlijke situatie ont stond. Het zal een geheim blijven wat deze (goede) man wilde, want al zei een omstander „armen en benen ge bruiken", het bleek toch niet moge lijk lichamelyk tc repliceren op de keelklanken, die deze late volgeling van Kcmal Ata Turk te vertellen had. Voor de rest van de week in de binnenstad wel wat keertjes klem gezeten, omdat de vakantieheden de straten versperden. Dat wordt de meest interessante toestand, die sinds de Middeleeuwen te Zierikzee is voorgekomen. Toen liep men met mestkarren over de straat en glipten er iedere keer vette zwijnen langs de benen van de wandelaars, maar daar hebben we zo geen herinnering meer aan. Nu dan de toeristenzeer breedvoerig uitgemonsterde pa's met hoeden en camera's en ook icel ma's die toch - ze deden het niet al tijd - thuis eens een uurtje voor de spiegel hadden moeten doorbrengen, voordat ze zich in pantalons wron gen en een bepaalde oppervlakte huid gingen ontbloten. Daar lussen door - het zal nie mand ontgaan - loopt de gebronsde jeugd, met heel vaak een scala van aantrekkelijkheden, die ons dan weer lichtelijk doen verzoenen te wonen in een toeristenstad. Wel hebben allen gemeen, dal zij Zierikzee beschouwen nis een soort Madurodam, een openluchtmuseum, waar alleen maar gemummificeerde kabouters wonen, die altijd zo para dijselijk nonchalant over dc straten slenteren en nooit een spaan behoe ven uit te voeren. Op dc stoep van dc zaak zat een mevrouw (met kroost) te wachten op pa. lVy vriendelijk „gaat hei zo nogal mevrouw". Zij: „ja, mijn man probeert dc trulo kwijt tc raken in hol dorp". Mevrouw, u zult dit nooit lezen Manr grt.p thuis naar „De vroedschap van Zierikzee". Lees over dc stadsrechten van S49, over de poorten cn de St. Lievensmonsterto- ren en ons vroeg 16e ecuwse stad huis. En gaat u samen met j>a eens ;tf(cji schamen, als hij „in zijn stad" zijn rottig blik ergens heeft kwpt gekund. Of was thuis gebleven; het „dorp" heeft u mets gedaan! SCUIEREILANDM A N Advertentie Een platenbon is altijd raak f Gr 7,GO 10,15,. 20,- 25,-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2