Autocross Staking in Amman (Jordanië) succes voor de Palestijnen De Amerikanen in Indo-China Naar schietverbod bij grote droogte „Israël kan zonder met bestand" gevaar instemmen Woedende boeren in Avignon Luchtstrijd aan Süezkanaal De A-bewapening van Amerika Bij aardbevingsramp in Perzië 100 doden Britse havenstaking is afgelopen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 juli 1970 226sle jaargang Nr. 20145 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 RcDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janneweklcen 11, Zierikzee, Poslbus 1, lel. (O1110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakfeur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochlman, Zierifczee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per ma^bd t 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 »/o B.T.W. In dit nummer-' Tienduizendste bezoeker ZZ70 Het Midden-Oosten Israël „politiekt" over het Amerikaanse plan AMMAN, 30-7. De staking van twee uur waartoe de Palestijnse verzets beweging donderdag had opgeroepen om te protesteren tegen de aanvaar ding van het Amerikaanse vredesplan door koning Hoessein en president Nasser, is een groot prestigesucces voor de Palestijnen geworden. Met uitzondering van het Jordaanse overheidspersoneel legden op het mid daguur alle werknemers in de Jordaanse hoofdstad het werk neer. De meeste winkels en café's had den al eerder hun deuren gesloten. In het centrum waren vele Jordaan se militairen en leden van de Pales tijnse verzetsorganisaties op de been. Politie en militairen van het Jor daanse leger patrouilleerden door de straten. In het bijzonder werden banken en de wijk waar de meeste ambassades zijn gevestigd, in het oog gehouden. Tegenslag Aan de andere kant moest het cen trale comité van het Palestijnse ver zet, dat de staking had georgani seerd, een tegenslag incasseren door dat twee - kleine - Palestijnse ver zetsgroepen hun steun betuigden aan president Nassers besluit om het Amerikaanse vredesplan te aanvaar den. De twee groepen - de „Actie groep voor de bevrijding van Pa lestina" en de „Palestijns-Arabische Organisatie" - noemden Nassers stap een „tactische beslissing" waardoor Israël diplomatiek in een moeilijke positie wordt gebracht. Zij voegden er echter aan toe, dat zij de resolutie van de Veiligheidsraad van novem ber 1967 blijven afwijzen en ook het Amerikaanse vredesplan verwerpen. Voor vrijdag hebben de Palestijnse organisaties een massabetoging in Amman aangekondigd. Meerderheid TEL AVIV, 30-7. De parlements- fractie van de rechts-nationalistische Gachalpartij - een bundeling van de cheroet en de liberalen - heeft don derdag met veertien tegen negen stemmen en twee onthoudingen het voorstel van de Maarach, de Unie van de Israëlische Arbeiderspartij en de Mapam, verworpen om toch deel te blijven uitmaken van de regering ook al stemt de fractie tegen het Amerikaanse vredesplan voor hel Midden-Oosten. Het besluit van de parlementsfractie moet vandaag (vrijdag) nog bekrachtigd worden door de bestuursraad van de Gahal partij. Mocht het besluit bekrachtigd wor den, dan zal premier Golda Meir toch de meerderheid van het parle ment achter zich krijgen voor de aanvaarding van het Amerikaanse plan. De Maarach-groepering heeft de meerderheid in het parlement. De parlementsfractie van de Ga chalpartij verwierp het compromis plan van de Maarach in een resolu tie, waarin gezegd wordt dat de par tij uit de regering van nationale een heid zal treden als de regering de.af gezant van de V.N., Gunnar Jarring, mocht machtigen te verklaren dat Is raël zich verplicht heeft het gebied te ontruimen dat het in 1967 heeft veroverd. Een dergelijk besluit, aldus de parlementsfractie, zou neerkomen op een herverdeling van het land. Op grond van de tekst van deze resolutie achten sommige waarnemers het mogelijk dat ook nu nog een com promis om c(e regering van nationa le eenheid te redden, mogelijk blijft. CELLINO SAN MARCO. Romina Power (19), dochter van de filmac trice Linda Christian (midden) be wondert een duif van de bruidstaart tijdens de huwelijksreceptie. De Ita liaanse popzanger Al Bano (r) is de bruidegom. Ontvoerde Uruguavse c rechter moet terechtstaan MONTEVIDEO. 30-7. De guerril lastrijders die dinsdag j.l. in Monte video de 40-jarige rechter Daniël Pereyra Manelli hebben ontvoerd, hebben donderdag laten weten dat hij langer zal worden verhoord dan aanvankelijk de bedoeling was. Kennelijk vormt dit kruisverhoor een inleiding tot een proces. De rechter wordt ervan beschul digd dat hij heeft meegewerkt aan „illegale processen" tegen aanhan gers van de verzetsbeweging in Uruguay en medeverantwoordelijk is voor martelingen van de betrok kenen. WASHINGTON. 30-7. In Washing ton zijn donderdag petities overhan digd aan leden van de senaat, waarin meer dan twee miljoen Amerikanen hun steun betuigen aan een voorstel om volgend jaar alle Amerikaanse strijdkrachten uit Indochina terug te trekken. Een amendement van deze strek king komt eind volgende maand in de senaat in stemming. Volgens senator George McGovern, een der initiatiefnemers, vormen de 2.178.687 handtekeningen waarschijn lijk niet meer dan tien procent van de adhesiebetuigingen die zijn ont vangen sinds de actie begin mei be gon. Aanleiding was toen de invasie van Amerikaanse troepen in Cam bodja. AMSTERDAM. Eén van de par tijen in het kader van het I.B.M.- schaaktoemooi. Links de Rus B. Spasski en rechts D. Jamosevic uit Joegoslavië. Advertentie Na <le Veluwe-brand Zaterdag 1 augustus Haamstede Aanvang 15.00 uur Terrein op het vliegveld van Haamstede DEN HAAG, 30-7. - De ministers Den Toom (defensie) en Bcernink (binnenlandse zaken) zjjn van me ning, dat een strakkere organisatie bij de bestrijding van bosbranden, met name ten aanzien van melding, alarmering, onderlinge afspraken, verbindinge en commandovoering, tot een efficiënter inzet van de hierbij betrokken korpsen zou kunnen lei den. Zij zullen maatregelen bevorderen die een optimaal functioneren van de bijstandsregeling tussen het artille rieschietkamp en de bosbrandweer- organisatie verzekeren. Miinster Den Toom van defensie heeft dit donderdag aan de Tweede Kamer meegedeeld, zulks in ant woord op schriftelijke vragen over de bosbrand op de Veluwe, op 18 juni jl. Uit dat antwoord blijkt, dat on danks uitgebreid onderzoek, het niet mogelijk is gebleken de oorzaak van President Nixon: LOS ANGELES, 31-7. President Nixon heeft donderdagavond op een door de televisie uitgezonden pers conferentie verklaard, dat Israël met een staakt-het-vuren in het Midden- Oosten kan instemmen zonder zjjn positie aan het Suez-kanaal in ge vaar te brengen. Nixon zei te hopen dat na Egypte en Jordanië ook Israël akkoord gaat met een tijdelijk bestand als inlei ding tot diplomatieke contacten die een oplossing van de crisis mogelijk moeten helpen maken. Hij merkte op dat Israëlische functionarissen de vrees hadden uitgesproken dat de Arabieren tijdens een bestand met hun militaire opbouw door zouden gaan, en hij voegde eraan toe: „Wij en anderen hebben hun proberen te verzekeren dat niet het geval zal zijn". Een logisch uitgangspunt is, dat er gedurende die periode geen militaire opbouw mag plaatsvinden, aldus de Amerikaanse president. Hij verklaarde voorts, dat hij al eerder ,de Amerikaanse gehechtheid aan Is- raëls veiligheid en handhaving - van het machtsevenwicht in het Midden- Oosten had onderstreept. deze brand met enige zekerheid vast te stellen. 'Nu het onzeker is, of schietoefeningen niet wellicht oor zaak zijn van het ontslaan van brand, is ook minister Den Toom van mening dat in tijden van zeer grote droogte ter plaatse waar brandgevaar bestaat, een schietverbod dient te worden afgekondigd. AVIGNON, 31-7. Woedende boe ren hebben in de nacht van donder dag op vrijdag in het centrum van de Franse stad Avignon enkele hon derden kilo's meloenen over de straat uitgestort uit protest tegen de lage prijzen voor deze pro- dukten, die zij wijten aan het ge brek aan bescherming van de kant van de regering. Ondanks het nachtelijk uur kwa men van alle kanten jongelui op de meloenen af en begonnen ermee te voetballen, tot ontsteltenis van auto mobilisten, die plotseling geconfron teerd werden met een, spekgladde rijbaan. Er braken vechtpartijen uit die door de politie snel werden be dwongen. Kort nadat de rust was weergekeerd staken betogers op een plein de brand in een grote berg kisten, vuil nisbakken en van winkels afgetrok ken zonneschermen. Anderen 'gooi den stenen en flessen naar de poli tie, die tot charges overging en de menigte in zijstraten terugdreef. Cix'ca tien betogers werden licht ge wond. Er zijn verscheidene arresta ties verricht. TEL AVIV, 30-7. Vier Egyptische Mig-21-vliegtuigen zijn donderdag neergeschoten toen zij poogden Isra ëlische jachtbommenwerpers te on derscheppen die Egyptische stellin gen aan het Süezkanaal aanvielen, zo heeft een militaire woordvoer der in Tel Aviv meegedeeld. Vol gens de lezing van Cairo zijn bij Is raëlische aanvallen met 22 toestellen jin het gebied van het kanaal twee Egyptische soldaten gedood, maar werden geen materiële verliezen geleden. WASHINGTON, 30-7. Senator Ed ward Kennedy heeft donderdag de minister van defensie, Meivin Laird er van beticht dat hij onware ver klaringen heeft afgelegd over de po sitie van Amerika als kernmogend- heid. „Het is eenvoudig niet waar, dat Amerika een tweederangs kern- mogendheid wordt," aldus Kennedy. Ook al heeft Rusland een kleine voorsprong wat de kwetsbare, op land gestationeerde raketten betreft, Amerika heeft een grote voorsprong op het gebied van met kernwapens uitgeruste bommenwerpers en duik boten. Hoogstens zou, volgens Ken nedy, kunnen worden gezegd dat de Russen het kernpeil van Amerika naderen. Iviiul verdronken ASSEN, 30-7. De anderhalfjarige Louise Mulder is donderdagavond in de Populierstraat in Assen verdron ken in een wasteil achter het huis van haar ouders. De moeder had juist de was gespoeld en in een on bewaakt ogenblik ging het kind met haar hoofdje in de teil. Haar broer Arend (10), die juist een ijsje haal de, ontdekte het kind. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's TEHERAN, 30-7. Ongeveer 100 mensen werden gedood en 120 ge wond door een aardbeving die don derdag grote schade heeft aange richt in dorpen en gehuchten in het nccrdcostcn van Perzië, dicht by de grens met de Sowjet-Unic. In het getroffen gebied - de 50.000 vierkante kilometer grote provincie Khorassan - kwamen twee jaar ge leden meer dan 10.000 mensen bij een aardbeving om het leven. Donderdag zijn de gehele dag in het rampgebied lichte aardschokken gevoeld, die het hulpwerk ernstig hebben bemoeilijkt. Militairen, poli- tieëenheden en medische ploegen werden met helikopters en vracht wegens naar de bergachtige streek overgebracht. Het dorp Agha-Eman is geheel verwoest. In Baba-Hah- Malek zijn tal van gebouwen inge stort. Tenten en dekens Een woordvoerder van de „Rode Leeuw en Zon" - de Perzische Ro dekruisorganisatie - heeft verklaard dat tenten en dekens naar het afge legen gebied worden overgevlogen en dat in Sahrabad, een van de ge troffen dorpen, een veldhospitaal is ingericht. in Moskou heeft een vertegen woordiger van het Turkmeense persbureau meegedeeld dat in de Een kind is zichtbaar ge- worden liefde. Vrij warm Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met tijdelijk enkele wol kenvelden; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen; vrij warm. Voor zondag: Aantal uren zon: 6 of meer. Min.-temperaturen: 1 tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 2 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. - Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 1 aug. Zon op 5.01, onder 20.31. Maan op .3.40, onder 20.31. 2 aug. Zon op 5.02, onder 20.29. Maan op 4.54, onder 20.47. 3 aug. Zon op 5.04, onder 20.27. Maan op 6.07. onder 21.00, Nieuwe maan: 2 aug. (6.58). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 aug. 2.50 v.m. 2 aug. 3.33 v.m. 3 aug. 4.14 v.m. BROUWERSHAVEN 1 aug. 2 aug. 3 aug. Springtij 2.30 v.m. 3.10 v.m. 3.48 v.m: 4 aug. 15.08 n.m. 15.48 n.m. 16.24 n.m. 14.56 n.m. 15.35 n.m. 16.10 n.m. nacht van woensdag op donderdag de stad Asqhabad in de Turkmeense Sowjetrepubliek door een hevige aardbeving is getroffen. Deze stad, die in 1948 bij een aardbeving bijna geheel werd verwoest, ligl ongeveer 220 kilometer van het Perzische rampgebied. LONDEN, 30-7. Verschillende Brit se havenarbeiders zyn donderdag vrijwillig aan het werk gegaan zon der te wachten op het officiële einde van de twee en een halve week du rende staking dal voor maandag is afgekondigd. Een overzicht van de reacties op het nieuwe compromisvoorstel dat al door de vakbonden is aangenomen wijst erop dat het leven in de mees te havens maandag weer normaal zal zijn. Zo zijn militante havenarbei ders in Southampton en Huil die na de overeenkomst dreigden onofficieel met de staking verder te gaan don derdag ook maar van gedachten ver anderd. Zij zullen maandag weer op hun oude veertrouwde posten te vin den zijn. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het mooie zomerweer in grote delen van Europa is te danken aan een gebied van hoge barometerstan den, dat zich van de Azoren tot noordwest-Rusland uitstrekt. Met uitzondering van Ierland, Schotland en de westkust van Noorwegen, waar af en toe regen en motregen valt, is het overal droog en zonnig weer met middagtemperaturen tussen de 23 en 30 graden. Inmiddels is in de omgeving van Schotland een afzonderlijke hoge- drukcel lot ontwikkeling gekomen, die zich het komende etmaal naar de Noordzee zal verplaatsen. Hierdoor zal geleidelijk lucht van zee wat die per ons land binnendringen, waar door de temperaturen zaterdag niet hoger zullen worden dan vrijdag. Het is verder niet uitgesloten dat tijdelijk enkele wolkenvelden van het noor den uit zullen overdrijven, maar het .lijft droog weer. DEN HAAG. Het is niet mogelijk gebleken voldoende landen te win nen voor een gemeenschappelijk be roep op de strijdende partijen, door een politieke oplossing een einde te maken aan de strijd in Indo-China, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1