DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inwoners van Urk snakken naar rust Toenemende bezorgdheid in Washington over liet Midden-Oosten Personenwagen tegen vrachtauto: Twee mensen gedood - één zwaar gewond ,s. Libië staat achter besluit van Nasser Italianen in de meerderheid onder buitenlandse bevolking van Amsterdam Minister Roolvink: „Wie op alle hazen jaagt, schiet er niet één" Einde eerbetoon aan Soekarno ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE RcDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: lel. (OHIO) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,95; per maand t 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. Donderdag 30 juli 1970 126ste jaargang Nr. 20444 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 In dit nummer* Exotiek in historische Schutterszaal URK, 29-7. Terschelling sluit de haven en ontvangt geen toeris ten meer. maar Urk, dat allang geen eiland meer is, kan dit voor beeld niet volgen. Via de v(jf toegangspoorten, waaronder de ha venmond, waar talloze jachten binnenzeilen, wordt Urk over stroomd met toeristen. Elk beschikbaar plekje in de nauwe straatjes staat vol auto's en busjes. De oorspronkelijke bevolking waagt zich tussen elf uur 's morgens en zes uur 's avonds bijna niet meer buiten. De weinigen die nog de traditionele Urker pakken dragen worden by hun kle derdracht vastgegrepen om te worden gefotografeerd. Opmerkelijk is dat in die tijd zich ook geen mus, meeuw of spreeuw op de grond waagt. De kerkeraden van de diverse kerken overwegen hun leden op de kerktelefoons te laten aansluiten, opdat zij de preek rustig thuis kunnen beluisteren. Het is zondags namelijk te druk in de smalle steegjes, ondanks de borden met het verzoek op de dag des Heren de straten niet in te rijden. Melding van Russisch-Israëlisch luchtduel Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Die eindelijk 't meest bezit, j is 't minste nog tevreden. f Starlspostdienst Utrecht legt het loodje UTRECHT. 30-7. De stadspost- dienst Utrecht is niet meer. Met in gang van donderdag 30 juli stopt de directeur van de Utrechtse stads- postdienst, de 28-jarige A. van der Lee. ermee. Hij moest wel, omdat twee van zijn klanten hem zoals hij zelf zegt hebben „verlinkt" hij vindt het uiteraard jammer dat het zo ge lopen is „maar de postale recherche heeft nu voldoende bewijs in han den dat ik voor meer dan één klant brieven bezorg en dat is volgens de postwet verboden", aldus V n der Lee. WASHINGTON. 29-7. Een persbe richt over een Russisch-Israëlisch luchtduel boven het Suezkanaal, heeft woensdag de bezorgdheid en span ning doen toenemen in Washington, waar wordt uitgekeken naar het Is raëlische antwoord op het al door Egypte en Jordanië aanvaarde vre desplan van minister Rogers, Amerikaanse functionarissen kon den het uit Engeland afkomstige be richt, volgens welk door Russen ge vlogen Mig's Israëlische vliegtuigen hadden achtervolgd, niet bevestigen, maar zij noemden het aannemelijk en verklaarden dat de mogelijkheid van zo'n incident altijd aanwezig is. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde woensdag in antwoord op vragen mee, dat de Israëlische ambassadeur in Washington, luite nant-generaal Jitzhak Rabin, de dag tevoren op het State Department ge weest was voor een gesprek met on derminister Sisco. Dit was het tweede onderhoud met Sisco in twee dagen tijds. Vermoed wordt dat Rabin meer opheldering heeft trachten te krijgen over de Amerikaanse voorstellen en de Arabische reacties daarop. JERUZALEM. 28-7. Het politieke klimaat in Israël is verduisterd door de kanes op een mogelijk uittreden van de „Gachal"-gx-oep - het blok van „Cheroet" en liberalen - uit de regering. Volgens de Israëlische ra dio acht de parlementaire pers deze kans op uittreden 95 procent. Een ge deelte van „Gachal", geleid door Me- nahen Begin, is namelijk tegen aan vaarding van het plan-Rogers, omdat deze voorstellen volgens Begin „geen vredesplan ziin, maar integendeel een plan tot vernietiging van de Joodse staat". BEROET. 29-7. Duizenden mensen heben woensdag in de straten van de Iraakse hoofdstad Bagdad gedemon streerd tegen het Amerikaanse vre desplan voor het Midden-Oosten. „Gewapende strijd is onze weg naai de bevrijding", zo stond op span doeken. Een Iraakse radiocommentator wees erop dat het „smerige" Ameri kaanse plan in sommige kringen was geaccepteerd, maar dat Irak geen ge noegen nam met compromisoplossin gen. Het plan is door Egypte en Jor danië aanvaard, maar afgewezen door Irak, Syrië en het Palestijnse verzet. SAN CLEMENTE, 30-7è President Nixon heeft woensdag een omstre den wetsvoorstel ondertekend ter be strijding van de misdaad in de fede rale hoofdstad Washington. Het ontwerp voorziet o.a. in een uitbreiding van de bevoegdheid om telefoongesprekken af te luisteren, verdachten die gevaarlijk worden geacht in voorlopige hechtenis te ne men en om /.onder waarschuwing particuliere woningen binnen te dringen. De president verklaarde dal er buitengewone maatregelen nodig wa ren om aan een .buitengewone situa tie het hoofd te bieden. Volgens hem was Washington, toen hij anderhalf jaar geleden aan de macht kwam, hard op weg de hoofdstad van de misdaad te worden. Hij oefende kri tiek op het congres omdat het twaalf andere wetsvoorstellen voor de strijd tegen de misdaad nog niet in behan deling heeft genomen. Wrak gevonden vermist Russisch vrachtvliegtuig REYKJAVIK. 29-7. 480 kilometer ten zuidwesten van IJsland is het wrak gevonden van het vermiste Russische vrachtvliegtuig, dat met hulpgoederen op weg was naar Peru Een Russische luchtvaartfunctiona ris heeft dinsdagavond het wrak herkend als dat van de verdwenen Antonow AN-22. Van het toestel werd niets meer vernomen kort nadat het op 18 juli uit Reykjavik was vertrokken. Be halve hulpgoederen bevonden zich 23 mensen aan boord. UTRECHT, 29-7. Op de kruising van de Utrechtseweg en de Lange- weg in Houten zijn woensdagochtend twee inzittenden van een personen auto bjj een verkeersongeluk om het leven gekomen. De bestuurder van de auto, de 81- jarige heer L. Warnaar uit Den Haag kwam van de Langeweg af en ver leende op de kruising geen voorrang aan een op de Utrechtseweg rijden de vrachtauto. De vrachtwagen chauffeur kon een botsing niet meer vermijden. De bestuurder van de personenauto, en zijn broer, de 70- jarige J. Warnaar, overleden na aan komst in het ziekenhuis. De heer J. Warnaar woonde in de V.S. en ver bleef tijdelijk bij zijn broer in Den Haag. De echtgenote van de bestuur der, die achterin de auto zat, is LONDEN. Sir John Barbirolli de dirigent van het beroemde Halle orkest uit Manchester is de afgelo pen nacht op 70-jarige leeftijd over leden. Barbirolli. die eigenlijk Gio vanni Battista heette, wist het Hal- le-orkest een internationale bekend heid te geven. zwaar gewond naar het St. Antho- niusziekenhuis in Utrecht overge bracht. De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd. TOKIO. Een DC-tt van de Ame-4 rikaanse luchtvaarmaatschappij ..Flying Tigers" is neergestort op het vliegveld van Naha op Okinawa na de verkeerstoren te hebben ge raakt. Van de vijf bemanningsleden kwamen er vier om, zo is in Tokio vernomen. Het vredesplan van de V. AMMAN/CAIRO, 29-7. „Libië staat achter het besluit van president Nas ser om het Amerikaanse vredesplan te aanvaarden", zo verklaarde de Li bische minister van buitenlandse za ken Saleh Boueissir woensdag na aankomst uit Cairo in Beiroet. Hij toonde zich verwonderd over de „opschudding" die de aanvaarding door Egypte en Jordanië heeft ver wekt. De Libische minister meende dat het plan Rogers geen nieuwe ele menten bevat: „het gaat alleen om staakt het vuren en hervatting van Balans van bosbranden aan de Franse Rivièra de Missie-Jarring". Volgens hem probeert niemand in de Arabische wereld de Palestijnse verzetsbeweging beperkingen op te leggen. Behalve Egypte en Jordanië heb ben zich nu ook Libië, Soedan, Liba non, Koeweit en Jemen voor aan vaarding van de Amerikaanse voor stellen uitgesproken. De Palestijnen, Irak en Syrië wijzen de voorstellen af. AMSTERDAM, 29-7. Van alle in Amsterdam woonachtige buitenlan ders zijn de Italianen in de meer derheid. De hoofdstedelijke bevol king telt momenteel 2.780 mensen die uit Italië afkomstig zijn. Daarop volgen de Marokkanen, die 2.649 in getal zijn. De Spanjaarden komen op de derde plaats met één man minder. Het aantal Duitsers be draagt 2.457. Voorts houden 1.230 In donesiërs en 483 Chinezen zich in de hoofdstad op. Op het totaal aantal vreemdelingen van 23.346 zijn 1.159 staatlozen. KINSJASA. Kolonel Jacques Puati, stafchef van het Kongolese leger, is in Kinsjasa door een militair tribu naal tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Overigens neemt de buitenlandse bevolking nog steeds toe. Vorig jaar waren er 21.921 vreemdelingen, die een verblijfsvergunning voor Am sterdam" hadden. In één jaar tijd zijn er 1.425 bijgekomen. Aardbeving in Perzië ROCKVILLE, 30-7. Het seismo- grafisch instituut in Rockville, in de Amerikaanse staat Maryland, heeft woensdagavond een aardbeving ge registreerd, dié zich in het noordoos ten van Perzië, in het gebied van Mesjed, heeft voorgedaan. De kracht van de beving bedi'oeg 6,9 op de 12- puntsschaal van Richter. Een aardbeving met een kracht van 7,3 op deze schaal kostte in 1968 in het betrokken gebied aan 11.000 mensen het leven. De sociale werkvoorziening Het is daarbij geen uitzonderlijk verschijnsel dat een succesrjjk initi atief al gauw door zoveel anderen wordt overgenomen, en dat overpro- duktic dreigt. Het gevaar dat men in hel prijzen- vla kt ogen elkaar wordt uitgespeeld dient zich dan levensgroot aan. De minister roept derhalve op lot een weloverwogen branche-keuze, resul terend in branche-beperking en branche-concentratie. Dit moet een efficiënter bedrijfsbeleid, oen beter gericht acquisitiebeeleid cn een doel matiger Investeringsbeleid mogelijk maken. Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer Droog en overwegend zonnig weer; zwakke tot matige wind tussen zuid en west; weinig verandering in tem peratuur. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van 0 tol 5 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 31 juli. Zon op 4.59, onder 20.32. Maan op 2.28, onder 20.08. Nieuwe maan: 2 aug. (6.58). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 31 juli 1.55 v.m. 14.25 n.m. BROUWERSHAVEN 31 juli 1.44 v.m. 14.13 n.m. Springtij: 4 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het afgelopen et maal heeft een rug van hoge lucht druk zich van de Noordzee naar Scandinavië verplaatst, terwijl tege lijkertijd de barometerstanden bo ven Frankrijk en Midden Europa ho ger werden. Hierdoor is er een gor del van hoge luchtdruk ontstaan, die zich van de Azoren tot Polen uit strekt. Mede door de aanwezigheid van een depressie tussen IJsland en Schotland, die naar het noordoos ten trekt, staat er in Ierland en Schotland een krachtige zuidweste lijke wind en brengen fronten daar plaatselijk regen. Het laat zich aan zien, dat deze storingsgebieden zich over het noorden en midden van de Noordzee naar het oosten verplaat sen en vrijwel geen invloed op het weer in ons land zullen hebben. Wel kunnen enkele wolkenvelden over trekken, maar het blijft droog weer, waarbij in de nacht plaatselijk mist kan ontstaan. POOLE, Dorset, Engeland. - George Tonkin (31) met zijn vrouw Jo en dochter Hayley (8) en Joanne (5). Tonkin, geboren in Penryn, Wales kreeg een jaar geleden een nierziekte als gevolg waarvan zijn huidskleur zo don ker werddat hij op een gekleurde immigrant begon te lijken. Overal waar de man aan de slag tracht te komen, ivordt hij geweigerd vanwege zijn huidskleur. George moet elke nacht een kunstnier gebruiken. Onder auspiciën van V.V.V.-Zie rikzee traden in het stadscentrum buitenlandse volksdansgroepen op Veel aandacht trok de Turkse groep, waaruit hier een paartje, dat willig poseerde, voordat het zich overgaf aan vaart en ritme. Men zie ook el ders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PARIJS, 29-7. Bij de branden die kortgeleden aan de Franse Rivièra hebben gewoed, zijn 17.800 ha bos en struikgewas verwoest, zo heeft de ranse staatssecretaris van binnen landse zaken, And ré Bord. woensdag meegedeeld. Een boer kwam om het leven en vier personen werden zwaar gewond. DORDRECHT. 30-7. Minister Rool vink heeft donderdag opgeroepen tot beperking en concentratie van de bedrijfstakken bij de sociale werk voorziening. De minister van sociale zaken en volksgezondheid deed dit in een rede ter gelegenheid van de opening door prinses Beatrix van het nieuwe industrieel centrum van de sociale werkvoorziening in Dord recht. De bewindsman stelt voorop dat differentiatie op zichzelf van wezen lijk belang is voor de aangepaste werkgelegenheid. Toch blijft er vol gens hem reden voor de vraag of de branche-differentiatie bij menig cen trum van de sociale werkvoorziening niet de grenzen van het redelijke en hel wenselijke heeft overschre den. Minister Roolvink denkt hierbij met name aan middelgrote en klei nere centra. „Men doet van alles, doch van al les slechts iets. En het resultaat is dan een zeer onoverzichtelijk bedrijf, dat ziëh nauwelijks rationeel laat be heren en dat in feite op geen enkel terrein over de know how en de ac- comodatie beschikt om orders van grotere portuur en omvang tot uit voering te brengen. Een oud spreek woord zegt daarvan: wie op alle haT zen jaagt, schiet er niet één", aldus de heer Roolvink. BLITAR, 30-7. Indonesische mili tairen hebben het kleine erekerkhof te Blitar, in oost-Java, afgegrendeld, waar duizenden de laatste eer bewe zen aan wijlen oud-president Soe karno. De wegen die naar de be graafplaats leiden, zijn woensdag bij het vallen van de avond afgesloten en in een mededeling staat op een bord dat de begraafplaats tot 17 aug. - de nationale feestdag - gesloten blijft. DELANO. Na vijf jarij strijd heb ben de druivenplukkers in Califor nia hun staking, die in de loop van de tijd uitgroeide tot een nationale zaak, zo goed als beëindigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1