Wordt de postgiro nog makkelijker? 21% rente Kt l r dafe makkelijk! geld opnemen in het buitenland gratis giroboekjes GEMEENSCHAPPELIJK WARENHUIS f Wie nü nog geen postgiro neemt, maakt zich het leven gewoonweg een stuk moeilijker. En duurder! Te nieuwerkerk kpmt één bushalteplaats aan Stationsstraat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdn as juu wo Nr. 20*43 Verkeersongelukken in de Sovjet-Unie MOSKOU, 25-7. Het Russische par- tijdugblad „Prawda" heeft voorge steld dat de Russische kranten, radio en televisie breken met de „stilzwij gende afspraak" om geen ongeluk ken te publiceren. Meer informatie over ongelukken zal volgens de Prawda de mensen wijzen op de gevaren van het weg verkeer. De Prawda meldt dat het wegverkeer in Moskou dagelijks één twee slachtoffers eist. Gemiddeld moeten 16 mensen per dag na een verkeersongeluk naar een ziekenhuis worden gebracht. Voor de meeste on gelukken zouden voetgangers ver antwoordelijk zijn. Een op de drie voetgangers, die een ongeluk veroor zaakt, is dronken, aldus de Prawda. Van de automobilisten, die bij onge lukken zijn betrokken, is een op de vijf dronken, hoewel rijden onder in vloed strafbaar is in de Sowjet-Unie. Voor 55 jaar.... ST. ANN ALAND. Een zeldzaam heid mag het heten als hier in de nabijheid egeltjes gevangen worden Toen enige dagen geleden schaap herder J. C. zich met zijn kudde in het Sluispoldertje bevond, bemerkte hij aan 't luid geblaj van zijn hond, dat zich op een zekere plaats wat bijzonders bevond. Naderbij geko men bleek 't dat daar een nest was, waarin zich een stekelvarken, zoals men hier zegt, bevond met twee jongen. ERICUEN (gem. BUREN). Even buiten het dorp Erichen was iemand op een holle boom geklommen en bij ongeluk binnen in de holle stam ge vallen. Men riep de hulp in van een timmerman, die de gevangene na eruime tijd bevrijdde, door een gro te opening in de boom te maken. GRONINGEN. Aan het station te Groningen kwam uit Dxiitsland een 8-jarig ventje aan uit Oldenburg. Het kereltje was in het bezit van een behoorlijke pas en droeg op de borst een groot papier met het op schrift: „Ich, Heinrich Eilers, will nach Herrn C. B. in Groningen, Zui- derdiep 138". De jongen was. een neefje van B., die door zijn moeder in verband met de oorlogstoestand per adres naar Nederland was ge stuurd. MIDDELBURG. Een zo ernstig onweer zoals zondagavond te Mid delburg heeft gewoed is hier. sedert mensheugenis niet voorgekomen. Het duurde niet minder dan 5 uur achtereen. Het licht was geen ogen blik van de lucht. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven, want op verschillende plaatsen sloeg het he melvuur in en ontstond een begin van brand, die men echter steeds meester was. VLIELAND. Woensdag kwam Zeppelin „L 10" over de Zuiderzee over Vlieland. Geweer- en kanon vuur werd er op geopend, waarop hij na meer dan een uur in de buurt te hebben rondgezworven tussen de eilanden Vlieland en Terschelling door, in de wolken verdween. ZONNEMA1RE. Doordat het paard van schoenmaker H. uit Zie- rikzee te hard van. de oprit van de Bommenesedijk liepkwam de wa gen tegen het aldaar geplaatste hek en viel het paard in de sloot. Er werd nogal schade aangericht. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Rappe handen brachten het een en ander spoedig op het droge. HOOGKARSPEL. Een vreemd ge zicht biedt thans een pereboom in de tuin van de wed. P. van Kampen \e Hoogkarspel. Van onder tot boven ts de boom in een sneeuwkleed van bloesems gehuld, waartxissen de rij pe peren eigenaardig afsteken. 3 xjal t f Uw sast rente Jfaf B geven bij de Postgiro. Want per W1 augustus 1970 wordt op particuliere rekeningen 2/2"/o rente vergoed over max. 10.000,-. Die rente zal worden berekend over het laagste saldo per halve maand. Interessant nieuws, vindt u niet? Naast alle andere voordelen van de Postgiro betekent dit, dat uw geld niet voor niets op uw rekening staat. Het groeit. Het is voordelig in beweging al laat u het rustig staan. Dat Is een goede zaak! Binnenkort kunt u met de gegaran deerde girobetaal- F kaart geld opnemen in het buitenland. Zonder kosten. Voorlopig in Duitsland, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. En er komen nog meer landen bij. Tot een afgerond bedrag* per kaart kunt u straks vreemde valuta opnemen. Op alle postkantoren in die landen. Met girobetaalkaarten op zak zit u dus nooit zonder geld. Reis- gemak in optima forma! Rekening houders die girobetaalkaarten gebruiken ontvangen nader bericht. b f Het snelle en MB M gemakkelijke betalingsverkeer W per Postgiro is nü volstrekt gratis geworden. De boekjes met over- schrijvingskaarten (waarvoor u tot heden f 1,- moest betalen), krijgt u per 1 augustus 1970 voor niets. Gratis girokaarten met gratis enveloppen om ze ongefrankeerd te verzenden en nog rente toe... wat een prettig idee dat zóveel gemak zó makkelijk binnen uw bereik komtt De girokantoren Arnhem (085) 43 0811 Den Haag (070) 814281 en de postkantoren geven u graag méér informatie. de postgiro In Duitsland DM 100, Frankrijk Ffrs 200, Denemarken Dkr 200, Noorwegen Nkr 200, Zweden Skr 200, Finland Fmk.100. Middenstand smeedt nieuw wapen Tussen de warenhuizen en de de- taihande! woedt sinds jaren een har de stryd om de gunst van de consu ment. Door nieuwe distributietech- nieken en vernuftige verkooptech nieken boekte het kapitaalkrachtige grootbedrüf terreinwinst ten koste van het midden- en kleinbedrijf. Vandaar dat de middenstand zijn heil steeds meer gezocht heeft in sa menwerking, waaruit o.a. de inkoop combinaties ontstonden. Maar inmiddels hebben detaillis ten een ander antwoordt gevonden op de uitdaging van de traditionele warenhuizen. In sommige plaatsen als Tilburg, Purmerend, Lemmer en Driebergen'zün z.g. gemeenschappe lijk warenhuizen opgericht. Het is een vorm van samenwerking tus sen detaillisten, daarbij deze in een gemeenschappelijk gebouw ieder een eigen afdeling beheren. Breed assortiment en klantenservice Aan het gemeenschappelijk wa renhuis ligt het voorbeeld van de Amerikaanse Neighbourhood Shop ping Centers ten grondslag. Het ont staan van dit soort warenhuizen gaat vaak samen met de sanering van oude binnensteden. Daardoor verliezen veel winkeliers hun zaak, maar tegelijkertijd ontstaat dan de ruimte om deze detaillisten onder te brengen in een gemeenschappelijk warenhuis. In „Economisch Statistische Be richten" geeft A. van Troost de vol gende „karakterschets" van het ge meenschappelijk warenhuis: Het moet werkelijk het karakter hebben van een warenhuisvele branches dienen vertegenwoordigd te zijn; de afzonderlijke ondernemers zijn ei genaar en leider van hun afdeling; er moet een zakelijke samenwerking op juridische basis tussen de onder nemers bestaanzij moeten naar buiten als eenheid optreden. Het idee van een gemeenschappe lijk warenhuis berust dus op een vergaande, vrijwillige samenwer king tussen verschillende detaillisten Op deze manier combineert men de voordelen van een warenhuis, zoals bijvoorbeeld een breed assortiment onder één dak, met vakkennis en individuele klantenservice van de speciaalzaak. Goede ervaring Tot de standaard uitrusting van de gemeenschappelijke warenhuizen behoren de levensmiddelen-super markt en de afdeling voor dames- en herenkleding. Het sukses van de overige afdelingen hangt voor een groot deel van de omzet van deze afdelingen af. Van Troost schrijft in Economisch Statistische Berichten" dat bijvoorbeeld in Zweden beide groepen een aandeel in de omzet hebben van minstens 50 °/c! Door deze afdelingen worden dus zeer veel klanten aangelokt en daar pro fiteren ook de andere detaillisten van. Naast de normale afdelingen zoals schoenen, optische artikelen, huishoudelijke apparaten, lederwa ren e.d. moeten in een gemeenschap pelijk warenhuis ook dienstver le ningsafdelingen voorkomen zoals cafetaria, restaurants, kapper, was serij, bankfiliaal en reisbureau. In Zweden, waar reeds tal van dergelijke warenhuizen zijn, heeft men gunstige ervaringen. De omzet ontwikkeling verliep zelfs positiever dan was verwacht. De. Zweedse ge meenschappelijke warenhuizen doen van alles om klanten te trekken. Er worden zelfs modeshows, cosme- t ica-cursussen, ontmoetingsavonden van tieners, huisvrouwen enz. geor ganiseerd. Concurrentiestrijd Vestiging van gemeenschappelijke warenhuizen maakt volgens de des kundigen de beste kansen in mid delgrote steden. In grotere sleden is de vestiging riskanter, vanwege de concurrentie met het traditionele warenhuis. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, clat de concurrentie van de tra ditionele warenhuizen in de naaste toekomst steeds meer detaillisten zal dwingen tot samenwerking, bijvoor beeld in de vorm van een gemeen schappelijk warenhuis. De traditio nele warenhuizen dringen ook reeds, door in kleinere gemeenten en dat vormt voor de gevestigde detaillis ten een geduchte bedreiging. Op die uitdaging zal een krachtig antwoord gegeven moeten worden. Bovendien zouden de gemeen schappelijke warenhuizen zich nog meer kunnen versterken door het oprichten van een vereniging. Een dergelijke vereniging zou dan voor de aangesloten warenhuizen bepaal de bedrijfsmiddelen Centraal kunnen inkopen, waardoor kostenbesparin gen gerealiseerd kunnen worden. Tevens ontstaat dan de mogelijkheid tot gezamenlijke reclamecampagnes Bij dit alles mag niet worden ver geten dat een verandering van het consumentengedrag in de lijn der verwachting ligt. Een verandering, die ook verband houdt met bijvoor beeld parkeerproblemen. De consu menten vinden het gemakkelijk wanneer zij in één gebouw al hun inkopen doen. Dat bespaart hen een hoop geloop en parkeerellende, wanneer althans het gemeenschap pelijk warenhuis kans ziet voor een parkeeraccommodatie te zorgen. Een voortzetting van het concentratie proces lijkt om deze redenen onver mijdelijk, of de detaillisten dat nu prettig vinden of niet. Gemeenteraad Duivelarid DUIVELAND, 27-7. In de vorige week onder leiding van burgemees ter De Kam gehouden openbare ver gadering van de raad van Duiveland werd besloten een krediet beschik baar te stellen van f 16.280 om ter vervanging van de beide bushalten te Nieuwerkerk te komen tot één halteplaats aan de Stationsstraat. Dit plan is intussen al zover gevor derd dat met de uitvoering begon nen kan worden. Het betreft de aanleg van een straat, een perron, het bouwen van een wachthuisje, zoals er nu aan de rijksweg staan en het zetten van twee lichtmasten. Het voorstel van de heer Overbeeke om nog qen stuk trottoir hierbij aan te leggen, vond bij de raad een gunstig onthaal. In de gemeente-begroting van 1970' was een bedrag geraamd van f 15.500 voor het aanbrengen van een deklaag van asfaltbeton op de Deltastraat te Nieuwerkerk en op de Oud Heilige Weg te Oosterland, (vanaf de Leugenput tot de Sand- strömstraat). Omdat de Deltastraat een nodige verbreding moet onder gaan en ook de waterafvoer in de Oud Heilige weg zal worden verbe terd, werd genoemd bedrag ver hoogd met f 10.000, dat door de raad beschikbaar werd gesteld. De raadsvoorstellen: Beschikbaarstel ling krediet voor inrichting van een hondenarbeidlokaal aan de o.l.- school te Ouwerkerk en de uitbrei ding van het aandelenbezit N.V. P. Z.E.M., werden aangehouden, zowel als het voorstel om in de naaste toe komst plasticzakken te gaan gebrui ken voor de afvoer van huisvuil. Bij de rondvraag vroeg de heer Romeijn naar eventuele vorderingen van de bouw van het motel „Nieuwerkerk" aan het begin van de Stolpweg. Zal dit er nu nog wel eens ooit komen of nooit, zo vroeg deze afgevaardig de zich af. Volgens de voorzitter be staat er nog wel enig contact tus sen de gemeente en exploitanten. De rondvraag Verder informeerde de heer Romeijn naar de mogelijkheid de vuilnisbelt op maandagen 'open te stellen ten gerieve van de toeristen, die op deze dag meestal met vuil zitten. Wethou der Kuijper (P.v.d.A.) deelde mede dat de betrokkenen zich dan in ver binding stellen moeten met de chauf feur van de vuilnisauto, die hier voor aanwijzing kan geven, De heer Bakker (P.v.d.A.) had verno men dat de bewoners van het Hof plein te Oosterland voortdurend tobben met de centz-ale televisie- mast en het tweede station Neder land niet kunnen krijgen. (Nader hand had dhr. Bakker vernomen dat, wanneer er maar één t.v. toestel hapert alle toestellen hiervan hin der ondervinden.) Verder vroeg de zelfde spreker wie de kosten van herstel betaald, de Stichting of de gemeente. Betreffende het oude bouwvallige Dorpshuis te Ooster land wilde de heer Bakker weten of er nog geen zicht is dat dit oude ge bouw afgebroken zal worden. „Het wordt hard tijd want bij stormweer vliegen de dakpannen over het dorp en leveren gevaar op". De voorzit ter deelde mee dat er aan de eige naar de ambachtsheer van Ooster land, onlangs een bod is gedaan, om het te kopen, nu het van de monu mentenlijst is afgevoerd, doch dat er hierop nog geen bericht werd ontvangen. Beloofd werd dat samen met de baron en de beheerder een onderhoud zal plaats vinden tenein de de zaak rond te krijgen doch het wordt öllemaal „langebaanschuive- rij". De heer Bakker zou een soort ultimatum willen stellen opdat er in de naaste toekomst hier wat aan wordt gedaan. Dezelfde spreker was verder niet content dat er zo weinig toezicht is op de bouw' van de wo ningen in de van de Abeelestraat etc. Later ontstaan vaak mankemen ten als gevolg z.i. van te weinig toe zicht. Dit zal worden bezien. Verder informeerde de heer Bakker wan neer de laatste begrotingsvragen zullen wordeh beantwoord, waarop wethouder Kuijper antwoordde dat inderdaad de vragen nog niet hele maal beantwoord zijn en dat op de volgende rjvadsvergadering hierop zal worden geattendeert. De heer Bakker informeerde verder hoe het nu zit met de sportraad in de ge meente, nu de turnzaal gereed is. Wat willen de diverse verenigingen nu in de gemeente. Een samenroe pen van de sportraad achtte spreker, gewenst. Eén en ander zal nader be keken worden. De heer Boogert (S.G.P.) wees op de slechte toestand van de tegelpaden bij het werkkamp „Oosterland", laatst door de ge meente aangekocht, en hij zou hier bij ook graag wat verlichting zien aangebracht, vooral nu het donkere jaargetijde weer gaat naderen. Ver der wist hij te vermelden dat de laatste lichtmast in de Lage Ram- pertseweg al geruime tijd stuk is, zodat reparatie zeer gewenst is. Ook dit zal worden bezien. Met betrek king tot de deze week plaats gehad hebbende aanbesteding van de nieu we ambtswoning voor de burge meester te Nieuwerkerk werd nog meegedeeld dat hierover in de vol gende raadsvergadering een besluit zal worden genomen. Er waren door twee plaatselijke ambachtslieden prijsopgaven gedaan voor deze bouw. Hierna volgde sluiting van de vergadering. 0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7