Zomer-strafeest te Burgh-Haamstede Nederlandse militairen weer op weg naar La Courtine Weinig wijziging verwacht in Europese conjunctuur tweede halfjaar 1970 ARAM EN ÜE BROEDERS DER KUST Economisch herstel V.S. aan de gang? FINANCIEN EN ECONOMIE UT 1 I 1 BRUSSEL, 27*5. In haar zojuist verschenen tweede verslag van dit jaar over de economische toestand van de Europese Gemeenschap zegt de Europese Commissie in Brussel dat er in het tweede halfjaar van 1970 geen aanzienlijke wijziging in het conjunctuurverloop zal optreden^ Bij een nog steeds zwakke ontwik keling van de buitenlandse vraag zal de interne vraag zich krachtig uit breiden. Het gezinsverbruik zal op nieuw sterk toenemen. Er kan ver der nauwelijks twijfel over bestaan dat ook de investeringen verder zul len toenemen. Buitengewoon groot acht de com missie het gevaar dat de spannin gen op de markten voor produktie- factoren, goederen en diensten aan- WASIIINGTON. 27-7. Dc Ameri kaanse economic heeft zich gestabi liseerd en er zat zeer binnenkort weer sprake zijn van economische groei, zo dit nu al niet het geval is. Dit heeft dc voorzitter van de Fede ral Reserve Board, Arthur F. Burns, LAND- EN TUINBOUW De James Grieve DEN HAAG, 27-7. Tot 31 augustus a.s. zal het verboden zijn appelen van het ras James Grieve met een middellijn van minder dan 70 mili- meter te verhandelen. Het bestuur va nhet produktschap voor groenten en fruit heeft hiertoe maandagmid dag in een extra vergadering beslo ten. Het heeft daarbij voor zichzelf de mogelijkheid opengehouden de einddatum te verschuiven of voor, op of na de 31sle augustus een an dere minimum-maat voor te schrij ven. Dat zal allemaal afhangen van de ontwikkeling van de James Grie ve in de boomgaarden. De eerste bramen KAPELLE, 27-7. Op de fruitvei ling in Kapellc-Biezelingen is de aanvoer van bramen begonnen. Maandag hebben verschillende te lers dit produkt aangevoerd. Er wa ren enkele honderden doosjes te koop waarvoor al naar gelang van de kwaliteit tussen f 1,en f 1,45 per doosje met 250 gram inhoud werd betaald. Aangenomen mag weken snel zal toenemen. De fascinerende middenmoot in de grote zaal van het Gravensteen, waar de expositie ZZ '70 wordt ge houden. houden. Het gevaar dat de prijsstij gingen voortgaan is eveneens zeer groot. De commissie vreest dat de stijging van de consumptieprijzen zich bij alle lidstaten in 1970 tussen de 4,5 en 6 procent zullen bewegen. De toename van het bruto-produkt raamt ze voor 1970 op 6 procent. De economische vooruitzichten voor 1971 zullen vooral bepaald wor den door het tempo waarmee het economisch beleid er in zal slagen de fundamentele evenwichten weer te herstellen. Indien de expansie van de interne bestedingen en de sterke kos tenstijging niet snel in voldoende mate worden afgeremd dreigt het ge vaar van een latere sterke inzinking van de conjunctuur. De volledige werkgelegenheid zal dan ernstig in gevaar komen. in een vraaggesprek voor dc televisie verklaard. Hij gaf de verzekering dat het Amerikaanse monetaire beleid gema tigd expansief zal blijven en sprak de verwachting uit dat de geldvoor- ziening in juli iets meer toegenomen zal blijken te zijn dan de 4,2 pro cent (op jaarbasis) van het tweede kwartaal van dit jaar. Op de vraag of hij dacht dat de recessie voorbij is antwoordde Burns: ,Ik zou het geen recessie wil len noemen, maar voorzover ik het kan beoordelen is de periode van trage economische ontwikkeling ruimschoots achter de rug". Op vra gen over buitenlandse kwesties ant woordde Burns dat de Federal Re serve Board een zekere verantwoor delijkheid voor de „integriteit" heeft. Burns zei dat de inflatie in andere landen sneller verloopt dan in dc Verenigde Staten. „Dat zal ons er zeker bij helpen het evenwicht op onze betalingsbalans te herstellen", zo voegde hij hieraan toe. Grafsteen Jan Palach verdwenen PRAAG, 27-7. De grafsteen van het graf van Jan Palach, op de be graafplaats Olsany in Praag, is ver dwenen. De grafsteen bevatte o.m. een foto van deze jonge student, die zich op 26 januari 1969 verbrandde uit protest tegen de invasie in zijn land. Het graf is echter niet on vindbaar geworden want het is met bloemen bedekt en er staat een hal ve cirkel brandende kaarsen omheen DEN HAAG, 27-7. Voor het eerst sinds 1964 gaan onderdelen van het Nederlandse leger weer oefeningen hcuden op het militaire oefenterrein van La Courtine in Frankrijk. Nadat reeds op 23 juli jl. de vaste karrpstaf en het verzorgingsdetache ment op de oefenplaats was „neer gestreken". begonnen maandag de verplaatsingen van de oefenende on derdelen ,die gedurende twee perio des van twee weken elk in La Cour tine zullen oefenen. Tijdens ieder tijdvak zullen er zich ongeveer 1250 militairen ter plaatse bevinden. De eerste groep keert op 19 augustus naar Nederland terug. De tweede vertrekt uit ons land op 10 augus tus en komt op 2 september terug. Tijdens het weekeinde van 15 en 16 augustus bevinden er zich ca. 1800 man in La Courtine. Aan de oefe- Portugese oud-premier overleden LISSABON, 27-7. Oud-premier Antonio de Oliveira Salazar van Portugal is maandag na een lang durige ziekte overleden. Hoewel nog geen officiële verklaring is uitgege ven, zegt het Franse persbureau het nieuws uit zekere bron te hebben vernomen. Salazar werd 81 jaar. Hij was se dert 17 september 1968 ziek en zijn toestand verslechterde op 16 juli van dit jaar plotseling. Salazar werd in juli 1932 hoofd van de regering en oefende tot 20 september 1968 nagenoeg absolute macht uit. Soedan steunt Nasser CAIRO, 27-7. De Soedanesc rege ring heeft maandag haar steun ver leend aan Nassers aanvaarding van de vredesvoorstellen van Rogers voor het Midden-Oosten. In een door het persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo verspreide verklaring van dc Soedanese minister van buiten landse zaken, Mouavvjya Ibrahim, wordt onder meer gezegd, dat deze voorstellen vallen binnen het kader van de resolutie van de Veiligheids raad van 22 november 1967. Ladingen bananen veiTot LONDEN, 28-7. Dinsdag vertrok ken. uit Britse havens twee schepen met bananen, die in de Atlantische Oceaan over boord worden gezet. Ze konden als gevolg van de havensta king niet gelost worden en zijn gaan rotten. De totale waarde bedraagt ongeveer 2,7 miljoen gulden. ningen op compagniesniveau wordt deelgenomen door hei B-eskadfon 101 tankbataljon, 16 en 17 pantser- infanteriebataljon, en een detache ment licte vliegtuigen. Het grootste deel van het personeel wordt met autobussen naar La Courtine en te rug vervoerd. Het overgrote deel van het materiaal, dat hoofdzakelijk uit rupsvoertuigen bestaat, woixlt per trein getransporteerd, twee helikop ters worden overgevlogen. Kwellingen in Portugese gevangenis? MADRID, 27-7. Een 71-jarige na tionalist uit het voormalig Portugese Goa. dr. Telo Mascarenhas. die tien jaar in Portugal gevangen heeft ge zeten, heeft maandag na zijn vrij lating mededelingen gedaan over de kwelling van medegevangenen. Zelf was hij goed behandeld, maar ande re gedetineerden - met name Portu gese communisten - werden ge dwóngen wel tien nachten achtereen zonder slaap tegen een muur te staan. „Ik weet dat veel gevangenen na verloop van tijd gek werden en wartaal begonnen uit te slaan", zo vertelde hij. Tsjoe En Lai voor Franse televisie PARIJS, 27-7. Premier Tsjoe En- Lai van Communistisch China hèeft in een vraaggesprek voor de ranse televisie gewag gemaakt van „de nieuwe ontwikkeling van de goede betrekkingen tussen China en Frankrijk". Hij deed dit in een film die vorige week in Peking was op genomen en die maandagavond via de Franse televisie en het station „Europa I" werd uitgezonden. Tsjoe doelde óp het recente bezoek van de Franse plan minister, André Betten- court, aan zijn land. Britten winnen strijd tegen olievlek LONDEN, 27-7. Een armada van kleine schepen heeft maandagavond de strijd gewonnen tegen een enor me olievlek in de monding van de Theems, waardoor de stranden in Zuidoost-Engeland gevaar liepen bevuild te worden. De olievlek die op een gegeven ogenblik een laaien de vuurbarriere van 19 km in de ri vier vormde, was afkomstig van liet ruim 10.000 ton metende Spaanse schip „Monte Ulia" dat een olielei ding had stuk gevaren. BURGII HAAMSTEDE, 27-7. Za terdagmiddag, te beginnen om 17.00 uur wordt een „zomerstrafeest" ge houden. Twee maneges, De Schouw- se Manege en Manege Hanse hebben dit evenement samengesteld. Ieder een die over een paard kan beschik ken kan meedoen, doch moet zyn paard versieren en zelf, indien mo gelijk gecostumeerd verschijnen. Het beginpunt ligt bij de Schouw- se Manege aan de Adr. v. d. Weijde- weg vanwaar om 17.30 uur vertrok ken wordt naar het strand. De stoet wordt dan omstreeks 19.00 uur in Burgh verwacht waar, de „stratradi- tie" getrouw, de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" hen op wacht. Van Burgh gaat de optocht raar Haamstede om vandaar de Kloosterweg in te gaan. Ter hoogte van woning no. 40 (de heer P. Sla- Gigantische spoorwegtunnel UTRECHT, 27-7. De Japan- ,l se Spoorwegen zijn van plan (l een 9.000 km groot net te bou- (l wen naar het voorbeeld van u de befaamde Tokaidolijn. Van u dit projekt maakt de bouw (i van een tunnel deel uit, die i het eiland Hondo met het ,i noordelijk daarvan gelegen (i eiland Hokkaido moet verbin- i den. Deze eilanden zijn van i elkaar gescheiden door de (i Straat van Tsugara, die de (i Stille Oceaan met de Japanse i Zee verbindt. De zeestromin- I gen zijn er zeer sterk, terwijl de bodem uit vulkanisch ge- ,i steente bestaat. Op dit mo- .i ment wordt het treinverkeer I met behulp van veerdiensten i uitgevoerd. Oorspronkelijk I wilde men een tunnel bouwen p met een lengte van 36,4 km, I waarvan 22 km onder de zee bodem, maar het meest recen te plan voorziet in een 54,2 km I lange tunnel, waarvan 23,3 a km' onder zee loopt. MARSEILLE. De bosbranden ten oosten van de Franse stad Marseille woedden nog steeds, al wordt het brandende gebied steeds kleiner. Sinds zondag, de dag waarop deze bosbranden zijn begonnen, is een gebied van ruim 3.000 hectare in de as gelegd. STUTTGART. Op de Joodse be graafplaats van de gemeente Ran- degg bij Constanz zijn, vermoedelijk in de loop van het weekeinde, ruim 100 grafstenen omvergegooid. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland, van af Arras. In concours waren 180 dui ven. Lossing met zuidwestenwind te 12.30 uur. Snelheid eerste duif 1551,94 m/m, laatste duif 12,56,43 m/m. Aan komst 14.50.50. M. v. d. Est 1, 33, 34, 56; L. Reijn- goudt 2, 23; L. Vermeij en zn. 3, 4, 13, 14, 18, 26, 37, 44, 53; Iz. Reijngoudt 5, 10, 11, 45, 51; A. Verwijs 6, 9, 47, 60; Gebr. Fonteijne 7, 25, 27, 31; J. Ver wijs Zn. 8, 12, 16, 17, 36, 46, 58; M. Meijer 15, 35, 41; W. Neele 19, 43, 48; J. Zuidweg 20, 38; H. Kaashoek 21, 52; J. C. Verwijs 22, 28, 29, 50; A. den Braber 25, 40, 42; W. van Dommelen 30, 54, 59; A. Kot 32, 39; F. den Braber 49, 57; Joh. Quist 51. P.V. „Dc Brusc Trekker" Wedvlucht vanaf Arras (Fr.), af stand 178 km, met 15 oude en 128 jonge duiven. Gelost 12-30 uur. Aan komst eerste duif van de oude dui ven 14.25 uur, van de jonge duiven 14.27 uur, laatste duif 14.44, snelle vlucht. De einduitslag luidt als volgt van de jonge duiven: Ph. Steketee 1, 2 en 32; B. de Rui ter 3, 22, 23 en 26; L. de Bruine 4, 7 en 16; A. Schuls 5, 12 en 17; A. de Ruiter 6, 11, 18 en 24; A. IJzelenberg 7 en 25; H. van Noorden 8, 9, 13, 14 en 21; A. de Koning 10, 16, 19 en 20; Abr. IJZELENBERG 15 en 31; J. Folmer 27 en 28; J. van Boven 29 en 30. Bij de oude duiven was de uitslag als volgt: A. Schuls 1 en 3; Ph. Steketee 2; L. de Bruine 4. KORFBAL Noad pupillen A-Noad B 10-0 Geheel volgens de verwachtingen bleven de grotere broers en zusters baas over de allerkleinsten. Na tien minuten spelen gaf Bart Helbers aan A. de leiding (1-0). Nelleke Schot zorgde voor 2-0 en Eddy Kiesenberg deponeerde nummer drie in dc korf (3-0). Jan Roskam liet zich ook niet onbetuigd en bracht dc stand op 4-0 Voor ploeg B mocht Joke Goud zwaard daarna een slratworp nemen, doch zij miste deze. In de tweede helft bracht Bart Helbers achtereen volgens dc stand op 5-0 en 6-0, waar na Eddy Kiesenberg de totaaluitslag op 10-0 bracht. Noad II-S.V.O.W.K. I 4-1 Ondanks het feit, dat Noad II nu toch niet zo sterk speelde, slaagden de blauw-witten er tegen S.V.O.W.K. I uit Omverkerk in om dc volle winst in Drcischor te houden. Na 20 minuten spelen gaf Riet Smits Noad dc leiding. (1-0). Kort voor dc rust was het Johan van der Linde, die de stand op 2-0 bracht. Ook in de twee de helft was Noad sterker dan dc Ouwerkcrkcrs cn Winus Overwccl zorgde met een goed schot voor 3-0. S.V.O.W.K. kwam nog even terug door J. Vijverberg (3-1), doch verder kwamen zij niet. Jan Bolbijl bepaal de de eindstand op 4-1 voor Noad. ger), 200 meter voorbij het Rusthuis „Duinoord" wordt een smal dreefje aan de westkant der Kloosterweg ingeslagen waar iets verder een stuk gerooide boomgaard van de heer I. C. Boot ligt. Daar wordt dan om streeks 19,45 uur een stoelendans mei paarden gehouden. Een zeer orgineel idee dat te ver gelijken valt met het strafeest, zo als dat gevierd wordt op de zaterdag voor Vastenavond. Vooral voor de toeristen zaj dit evenement zeker in de smaak vallen. We vernemen nog dat „Witte van Haemstede" aan dit feest geen medewerking kan verle nen. Gezocht wordt naar een ander corps. Flitsen uit het buitenland LONDEN. Havenarbeiders in de Sowjet-Unie, Frankrijk en België hebben zich solidair verklaard met de stakende Britse havenarbeiders en in sommige gevallen geweigerd werk te verrichten op schepen die van hun koers naar Britse havens zijn afgeweken in verband met de staking. DJAKARTA. Honderdduizenden Indonesiërs zijn op weg naar het graf van oud-president Soekarno in Blitar, Oost-Java, om woensdag een plechtigheid bij te wonen. Dan is de door de Islam voorgeschreven rouw- tijd van 40 dagen voorbij. LISSABON. Drie Portugese par lementariërs die in een hefschroef- vliegtuig een vlucht boven Guinea- Bissau maakten en in een tornado terecht kwamen, worden met de be manning vermist, zo meldde radio- Lissabon. AMMAN. De Jordaanse regering heeft de nieuwe Amerikaanse voor stellen voor een regeling door on derhandelingen voor het Midden- Oosten met zekere voorbehouden aanvaard. Dit is bekendgemaakt in een re- geringscommunique in Amman. BAGDAD. Irak verwerpt het „Amerikaanse vredesinitiatief". Dit is volgens radio-Bagdad meegedeeld door de woordvoerder van de Iraak- se regering. BONN West-DuiIsland heeft in het geheim de vrijheid gekocht voor 200 gevangenen die in Oostduilse gevangenissen zaten, zo meldt *t blad „Bild am Sonntag". MARSEILLE. De hoofdverkeers weg 9 tussen Montpellier en Nimes in Zuid-Frankrijk is sedert zater dag afgesloten als gevolg van een zware bosbrand. CHICAGO. Het Witte Huis heeft de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee opdracht gegeven zeker 40 kilometer uit de Egyptische kust te blijven om te voorkomen dat er zich incidenten met Russische oorlogsschepen zullen voordoen. TOKIO. Men vreest dat in Japan het warme weekeinde aan minstens 110 mensen het leven heeft gekost. Miljoenen trokken de steden uit om verkoeling te zoeken aan strand en in bos. Tenminste 67 baders zijn ver dronken of worden vermist en 44 mensen kwamen bij verkeersonge lukken om. ABIDJAN. Radio-Conakry heeft melding gemaakt van de ontdekking van een samenzwering om president Sekoe Toere van Guinee te ver moorden. PEKING. De Chinese premier, Tsjoe-enLai, heeft een boodschap aan zijn Cubaanse ambtgenoot, Fidel Castro, gezonden ter gelegenheid van de zeventiende verjaardag van de revolutie op Cuba. MEXICO. Een vliegtuig van een Mexicaanse luchtvaartmaatschappij is tijdens een vlucht tussen Mexico en Acapulco gedwongen naar Cu ba te vliegen. Het is nog niet bekend hoeveel mensen er in zijn. SAIGON. Een Amerikaanse heli kopter heeft in Vietnam bij vergis sing een raket afgevuurd op een Amerikaanse eenheid, waardoor veertien Amerikaanse militairen ge wond werden. Dit gebeurde in de provincie Phoeoc Long, 150 km ten noorden van Saigon, niet ver van de Cambodjaanse grens. ROME., De Italiaanse president, Giuseppe Saragat, heeft de minister van financiën Emilio Colombo op dracht gegeven een centrum-linkse regering te vormen. Colombo heeft deze opdracht met de gebruikelijke reserves aanvaard. CARACAS. Zeker dertig mensen zijn de vorige week om het leven gekomen bij de overstromingen in Barcelona, een stad 30 kilometer van Caracas. Dc overstromingen waren veroorzakt door de hoge waterstand van dc rivier dc Neveri. PARIJS Een 33-jarige Fransjnan, Jean Paul Hutt, is in Parijs gear resteerd wegens spionage voor „een vreemde mogendheid", vermoedelijk Oost-Duitsland. Bijzonderheden zijn niet verstrekt. Hij is naar de gevan geni's overgebracht. COLUMBUS. Bij een treffen tus sen dc politic en demonstrerende studenten van de universiteit van de Amerikaanse staal. Ohio te Colum bus ziin vijftien studenten aange houden. SAIGON. Naar eerst nu is be kend geworden heeft een Zuidviet- namese soldaat enkele dagen gele den per ongeluk een handgranaat in een boiscoop geworpen. Zeven men sen kwamen daarbij om het leven cn 30 raakten gewond. BOEKAREST. Bij een gasexplo- sic in een mijn in Bajo Mare in Noord-Roemcnic zijn twaalf mijn werkers om liet leven gekomen, zo meldt het Zuidslavischc persbureau „Tanjoeg". 07. „Kom mee, schone jonkvrouw! Het is hier niet langer veilig voor u", snauwde dc zeerover, terwijl hij haar ruw bij de pols greep cn meetrok. „Ik weet een betere ver blijfplaats voor u. waar ge in alle rust en veiligheid dc uitslag van de strijd kunt af wachten. Een uitslag die overigens niet twijfelachtig is", voegde hij er met een spottend lachje aan foe. Tamahia slaakte een gil cn trachtte zich tevergeefs los te rukken uil de greep van de Schuimer. „Schreeuw maar niet. Juffie!" grijnsde hij. „Die Aram van jou heeft het veel te druk aan dek cn kun zich toch niet. met je bemoeien!" Doch dc woorden beslierven op zijn lip pen, want op hetzelfde ogenblik stormden Aram en de Handelaar dc kajuit binnen. Dc Handelaar had dc hopeloze situatie waarin Aram zich bevond, go/ion en aan gezien hij heel goed wist dal hij zonder diens hulp niets kon beginnen, had hij hem op het allerlaatste ogenblik ontzet. De gil van Tamahia had hen verraden wat er ge beurde cn nu renden dc beide mannen met getrokken zwaarden op de Schuimer toe. Doch deze wachtte hen niet af, doch ver dween met grote sprongen aan dek. De beide mannen zetten hem na en Tamahia zag zich k plotseling verlaten. Doch dit duurde niet lang, want plotseling zag zij zich omringd door een trpep vechtende mannen, terwijl aan idle kanten speren en zwaarden om haar heen flitsten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4