DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanwijzingen voor positieve Israëlische reactie op vredesplan Miljoenenopdracht voor „De Schelde" Pientere boer hield overvaller aan 't lijntje Onderhandelingen tussen Sowjet-Unie en West-Duitsland over niet-aanvalsverdrag Amsterdamse politie vangt voor halve ton verdovende middelen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinning 215 juli 1070 126ste jaargang N'r. 20443 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 RcOAKTlE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 22S5, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand 3,per jaar 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) I 1,75. V.raagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer De verkeers-gevnrenpunten in Schouwen Nieuw heruuri over Amerikaans plan voor Midden-Oosten JERUZALEM. 27-7. Ile Israëlische kabinet komt hedeen (dinsdag) voor de tweede maal in drie dagen byeen om zich te beraden over het Ameri kaanse vredesplan voor het Midden- Oosten. Er zyn aanwijzingen dat de Israëlische reactie positief zal zyn. In het 24 leden tellende kabinet zou den alleen de zes ministers van de rechtse nationalistische party Gahal nog tegen een - voorzichtige - aan vaarding van het plan minister Ro gers zijn. maar ook in die beweging wint de overtuiging veld dat Israël het voorstel niet zonder meer van de hand kan xvyzen. wilt dit land niet de indruk vestigen dat het niet de Arabieren zyn die de vrede in de weg staan. Intussen wordt koortsachtig achter de schermen gewerkt om van Was hington alle waarborgen te krijgen, dat het door Rogers voorgestelde be stand van minstens 90 dagen niet door Egypte gebruikt wordt om de raketbases van Russische makelij langs het Suezkanaal te versterken. Volgens welingelichte kringen in Je ruzalem zou president Nixon in zijn boodschap aan mevrouw Meir van vrijdag j.l. de gevraagde garantie hebben gegeven. Aangenomen wordt dat hierdoor ook de tegenstand van de Gahal-partij zal vermindei'en. Nixon zou o.a. hebben verzekerd dat. Israël zich niet va nde huidige be standslijnen zal behoeven terug te trekken, voordat in indirecte be sprekingen tussen de beti'okken par tijen onder auspiciën van V.N.-be middelaar Gunnar Jarring een vre desregeling. tot stand is gekomen. DEN HAAG, 27-7. Aan de N.V. Koninklijke maatschappij „De Schel de" lid van de Rijn-Sche'de groep, te Vlissingen is opdiacht gegeven tto de bouw van twee geleide wa penfregatten ten behoeve van de Kcninklijke Marine. Met de gunning zal een bedrag van rond f mil joen per schip zijn gemoeid. Het ligt in het voornemen de twee fregatten uit te rusten met een mid delbare afstand oppervlakte-lucht geleidewapen systeem. De schepen zullen omstreeks 1974/75 in dienst gesteld worden waarna, zoals in de defensienota 1968 staat vermeld. Hr. Ms. Kruiser de Ruyter met een waterverplaatsing van 11,850 ton. van de sterkte zal worden afgevoerd. Negerleider bezweken O HOUSTON, 27-7. De 21-jarige mi litante negerleider Carl Hampton is maandag in een ziekenhuis te Hou ston overleden aan schotwonden die hij had opgelopen in een gevecht met de politie, waarbij vijf mensen gewond raakten en 50 werden ge arresteerd. Drie gewonden zijn ne gers. Een blanke is er erg aan toe. HOEK VAN HOLLAND. - Maan dagochtend gingen enkele honder den wandelaars van start voor de jaarlijkse Strandzesdaagse naar Den Helder. Voorlopig bleek het nog maar een kleumerige aangelegen heid. De spelende kinderen hebben kennelijk geen belangstelling voor stapsters en stappers. Egypte en Jordanië hebben het Amerikaanse plan aanvaard, terwyl het door Syrië, Irak en de Palestijnse verzetsbeweging is afgewezen. De aanvaarding door de regering in Cai ro en Amman betekent echter niet dat er aan die kant alle problemen zyn opgelost, doordat Nasser een in terpretatie van het plan heeft gege ven, die Isra 1 onaanvaardbaar vindt, en koning Hoessein alleen sprak na mens Jordanië en de Palestijnen in zyn land buiten beschouwing liet. Gezien al deze moeilijkheden ver wachten waarnemers in Jeruzalem niet, dat de Israëlische regering van- BOSKOU, 27-7. Maandag zyn in Moskou de efficiële onderhandelin gen tussen de Scwjet-Unie en West- Duitsland begonnen over een niet- aanvalsverdrag. Tijdens de eerste .bijeenkomst van dc voltallige delegaties waren hoofd zakelijk de twee delegatieleiders, de ministers van buitenlandse zaken Gromiko en Scheel, aan het woord. Ze legden beginselvex-klax-ingen van elk een halfuur af. Daarna ontspon zich een uitvoerige discussie. Na ruim twee uur gingen de onderhan delaars uiteen. Pas heden dinsdag ochtend begonnen de eigenlijke be sprekingen over een verdx'agstekst. Naar de Westduitse regerings woordvoerder Von Wechmar mee deelde, hadden de beginselverkla- riftgen geen verrassingen opgeleverd al bevatte die van Gromiko wel ver scheidene interessante punten. Na der wilde Von Wechmar daar niet op ingaan. De sfeer was volgens hem „zakelijk en vriendschappelijk". Mi nister Scheel had 's mox-gens'al een WANSWERD, 27-7. In Wanswerd (Fr.) is maandagmorgen omstreeks vier uur een aanslag gepleegd op de alleenwonnede J. S. de Jong. De boer lag nog in bed toen hy door een drietal mannen werd overvallen. Ze hadden zich toegang tot" de wo ning vex-schaft door een deur in te ti*appen. Daarop gingen ze direct naar de slaapkamer van de veehou der. Met de kreet: „de vrouw in Leeuwardên is vermoord en nu ben jij aan de beurt" zette een der over- vallex-s' de boer een scheermes op de keel. De heer Jong x-epliceerde ech ter: „laat me dan eerst de koeien nog even melken". Twee van de di'ie mannen bleven op de boerderij, ter wijl de dei'de met de boer naar het land (tegenover de boerderij van zijn buurman de heer H. Jansma) ver trok. Tijd rekken Inmiddels probeerde de heer De Jong met zijn overvaller tot een ak koord te komen. Hij gaf hem o.m. zijn portemonnee (inhoud onbekend). De tijd, die de heer De Jong nodig had om zijn koeien te melken, rekte hij dusdanig, dat zijn buurman met melkbussen de stal uitkwam. Op dat moment sprong de heer De Jong in een langs het land lopende vaart. De overvallex-, die bij hem in het land stond, moet daarbij een schot met een wapen hebben gelost. De heer Jansma heeft onmiddellijk de politie in Ferwerd op'de hoogte gesteld, waax-na het di-ietal kon wor den gearresteerd. De heer De Jong is ook eerder dit jaar al eens bedreigd. Daax-bij wex-den de daders eveneens in de kraag gegx-epen. Negende arrestatie in hasjiesj-zaak AMSTERDAM, 28-7. De Amster- damse recherche is er in de nacht van maandag op dinsdag in geslaagd de man aan te houden, die bij een inval in een pand aan de Noox-der- stx-aat zondagmiddag j.l., waax'bij de politie 31 kilo hasjiesj in beslag nam, de benen nam. Het is de 18-jarige kok T. T. B. uit de hoofdstad, die zich als buitenlander (Amerikaan) had uitgegeven. De politie ti'of hem aan op de ka mer van een vriendin in de Rijn straat in Amstex-dam-Zuid. Lu1 vo'v\ daag al haar antwoord zal formule ren en bekend maken.' De Israëlische vice-premier Jigal Allon verklaarde maandagavond op een bijeenkomst van jonge journalis ten in Jeruzalem, dat Israël hel Amerikaanse vredesplan moet aan vaarden. „De Verenigde Staten zijn Israëls vriend. Maar zelfstal zijn er meningsverschillen - wanneer Ame- rika een dei'gelijk initiatief neemt, dan komt het mij voor dat wij dit onder de huidige omstandigheden moeten aanvaarden, ook al zijn wij het niet met alle bijzonderheden eens", aldus generaal Allon. Gesprek Gromiko en Scheel in Moskon beleefdheidsbezoek aan zijn Russi sche ambtgenoot Gromiko gebracht, waarbij de afspraak was gemaakt de onderhandelingen in „absolute vertrouwelijkheid" te laten verlo pen. Er zouden ook bespx;ekingen onder vier ogen worden gevoerd. Jongens bekennen serie brandstichtingen DEN HAAG, 27-7. Vijf Haagse jongens hebben bekend dat zij tus sen februari en juni van dit jaar tenminste twintig keer bx'and heb ben gesticht in slooppanden in het saneringsgebied van het Bezuiden- huot in Den Haag. Het zijn een 16- jarige leerlingbakker, een 15-jax-ige glazenwasser, een 16-jarige sleutel maker en twee scholieren van 13 en 15 jaar. Zij zeggen de bx-anden te hebben gesticht omdat ze het „machtig" vonden hoe de brandweer steeds kwam öm het vuur te blus sen. AMSTERDAM, 27-7. De recher che in Amsterdam heeft zondag by een inval in een woning in de Noor derstraat een party hasjiesj aange troffen ter grootte van 31 kilo. Daar bij werden acht mensen, onder wie drie Amerikanen en een Duitser, ge arresteerd. De politie had het bewuste pand al een tijd lang in de gaten gehou den. Het 20-jarige Nederlandse meisje M. M. L., dat bij de politie opgaf zonder beroep, te zijn/bewoon de daar een kamer. De hasjiesj werd op haar kamer aangetroffen. Gisteren verlieten twee mensen, de 28-jarige architect G. P. uit Am sterdam en de 29-jarige Amerikaan C. B., het pand en stapten in een auto. Zij werden door de politie ge volgd en op de Weteringschans aan gehouden. De recherche trof 4V2 kilo hasjiesj in de wagen aan. Beiden werden aangehouden. Daarop gingen de mensen van de ï'echex'che terug naar de Noorder straat en dx'ongen het huis binnen. Daar troffen zij de 27-jarige B. W. uit Hamburg, de 32-jarige Ameri kaan G. C., de 17-jarige artiest B. van H. uit Amsterdam, de 20-jarige J. R. uit Amerika, de 25-jarige Ne- Auto reed tegen boom - Echtpaar gedood ANNA PAULOWNA, 27-7.. Op de Lotweg in Anna Paulowna is maandagmorgen vx-oeg een perso nenauto tegen een boom gereden. De inzittenden, de 23-jarige betonarbei- der H. J. Sanders uit Wieringen en zijn 21-jarige echtgenote moeten op slag gedood zijn. Van de botsing is niemand getuige geweest. De auto met de slachtoffers werden om half zeven ontdekt. Om vier uur was het echtpaar nog er gens wezen eten, aldus de politie. Daarna moet het ongeluk gebeurd zijn. Tijdbom-melding bleek loos alarm EINDHOVEN. 28-7. Maandagmor- gen heeft een onbekende telefonisch aan de politie van Eindhoven gemeld dat in het woonwagenkamp in Eind hoven diezelfde morgen (om half ne gen) een verbox-gen tijdbom zou ont ploffen. De politie sloeg direct groot alarm, ook al omdat tussen een groep kamp bewoners en een aantal burgers uit het stadsdeel Woensel reeds geruime tijd een gespannen verhouding be staat. De onverwachte komst van de politie in het kamp verwekte bij een deel van de kampbevolking paniek. Anderen namen een lakonieke hou ding aan. Het uitgebreide politieondeiv.oek lever-de niets op. Er kwam ook geen, .bom tot ontploffing. Losgebroken stier door politie gedood DEN HAAG, 27-7. Een uit het ab- baloir losgebi'oken stier heeft maan dagavond veel opzien gebaard in Den Haag. Het dier rende, alsof zijn leven ervan af hing, het slachthuis uit en snelde, zonder evenwel brok ken te maken, door de stralen bij het abbatoir naar het edeganckplein Het groene plantsoen bracht het dier kennelijk tot rust. De politie slaag de erin het beest te omsingelen en onder grote publieke belangstelling werd het toch al ten dode opge schreven dier met enkele scholen uit oen politiekarabijn neergelegd. dex-lander K. B. en de bewoonster aan, die bezig waren iVz kilo has jiesj te vex'bergen. Later vond de politie nog 14 kilo in de auto van de Duitser. De gehe le partij heeft een waarde van onge veer f 50.000. Lijk van jongeman in kanaal gevonden HOOGEZAND, 27-7. In het ver- bindingskanaal tussen het Winscho- tei-diep en het Foxholstermeer in Hoogezand hebben voorbijgangers maandagmoi-gen tussen zeven en acht uur het geheel ontklede li chaam gevonden van een jongeman tussen 20 en 25 jaar. Het lijk moet al enige tijd in het water hebben ge legen. Vermoedelijk is het een 22- jarige student uit Gi-oningen, die al enige tijd wox-dt vermist. MOSKOU. - De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Wal ter Scheel (l) werd, na aankomst in de Russische hoofdstad, afgehaald door zijn Russische ambtgenoot, An drei Gromyko. Rechts de Westduitse ambassadeur H. Allardt. Gelijk be kend voert Scheel onderhandelingen met de Russen over een niet-aan valsverdrag. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's De lankmoedige is beter dan f de sterke. Doden bij verkeersongevallen DEN HAAG, 28-7. Maandagavond is in^ de Aversteinstraat in de ge meente Heeswijk-Dinther een vrachtauto ingereden op links van de weg lopende voetgangers. De 60- jarige Johannes Max-tines Hurkmans uit Heeswijk-Dinther werd hierbij zo gewond dat hij in een ziekenhuis in Veghel moest worden opgenomen waar hij kort na aankomst is over leden. In de gemeente Nieuwkuijk is in de nacht van maandag op dinsdag op de Hellenvoortseweg ter hoogte van dé Vlietbex-gweg een auto door onbekende oox-zaak van de weg ge raakt. De bestuurdex-. J. de Bruin uit Oosterwijk, kwam hiex-bij om het leven. Dronken rijder oorzaak van dodelijk ongeluk ROTTERDAM, 27-7. De 61-jarige verlader D. Scheepmaker uit Vlaar- dingen is omgekomen door een auto- ongeluk op de Botlekbrug in Rotter dam. Hij zat in de auto bij de 49-jarige bedrijfsleider E. H. uit Vlaardingen, die, onder invloed van alcohol, mei de auto tegen een lichtmast i*eed en vervolgens een schakelkast raakte. De auto werd aan de rechterzijde, waar het slachtoffer zat, geheel opengescheurd. De man werd uit de auto geslingerd en is later in het Dijkzigtziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. De Rotterdamse politie constateer de dat de bedrijfsleider onder in vloed van sterke drank verkeex-de en heeft hem in verzekerde bewa ring gesteld. Hengelaar viel van piel en verdronk I.JMUIDEN, 27-7. Dc speurtocht, die zondagmiddag boven en op de Noordzee voor IJmuiden wei'd ge houden, nadat melding van een van af de Noordei'pier te water geraakte hengelaar was binnengekomen bij de politie, heeft geen resultaat opge leverd. Aangenomen wox-dt dat dc man is verdronken. Via het kente ken van de des avonds bij de pier aangeti-offen auto, heeft de politie, naar zij aanneemt, de identiteit van het slachtoffer vastgesteld. Het is de 32-jarige M. Geluk uit Den Haag portier op het stadhuis. Zijn familie vertelde dal hij naar IJmuiden was gegaan om te vissen. WAT W Dt BILT oy. Onstandvastig Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk wat regen of moti*e- gen; moi-gen zonnige perioden, maar plaatselijk ook buien; matige tot vrij ki-achtige wind uit zuidwest tot west; vooral in het binnenland iets lagex-e tempex-aturen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-tempex-atui-en: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 px-ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 pi-ocent. 29 juli. Zon op 4.56, onder 20.36. Maan op 0.31. onder 18.53. 30 juli. Zon op 4.58. onder 20.34. Maan op 1.23, onder 19.37. Nieuwe maan: 2 aug. (6.58). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 juli 30 juli 12.23 n.m. 0.51 v.m. n.m. 13.29 n.m. BROUWERSHAVEN 29 juli 12.15 n.m. 30 juli Springtij; 4 aug n.m. 0.45 v.m. 13.20 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog steeds fungeert Noord westeuropa als buffer voor oceaan depressies. Dinsdag lag een langwer pig lagedrukgebied over Noorweget en de Britse eilanden, met kernen bi. Trenheim. Noordierland en op de Noordzee. Het is gevuld met koele en onstabiele lucht, waarin de tempe ratuur slechts incidenteel tot 20 gra den oploopt. De begx-enzing van dc koele lucht wordt gevormd door een front van Denemarken naar Zuid- Engeland, dat in de loop van dins dag ook Nederland passeert met wat regen, waarna we opnieuw een pe riode met wisselvallig weer tegemoet gaan. In midden- en oosteux-opa is hel weer aan een duidelijk herstel bezig, terwijl het warme en droge weer in zuideuropa nog steeds niet van wij ken weet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1