AGENDA Kantine en woonkeet te Den Osse werden prooi der vlammen STREEKNIEUWS vSSïg me» door Schrijven „Stad en Lande" inzake voor-besluit gemeenteraad Brandweer van Brouwershaven redde loods Burgemeester S. Fruncke liet zich op het terrein over cle situatie informeren. BROUWERSHAVEN, 25-7. Zater dagavond plm. 8 uur werd de brand weer van Brouwershaven gealar meerd voer een felle brand, welke woedde in de kantine van de Aon- neinersccmbinatie Zinkwerken uit Gciinchem, gelegen op het werkter rein in Den Osse. Toen de brandweer arriveerde stond de kantine met de bijbehoren de woonkeet in lichterlaaie zodat aan redden niet meer te denken viel. Inmiddels waren ook de brandweer korpsen uit Dreischor, Scharendijke en Zierikzee gearriveerd. Laatst ge noemd korps heeft geen dienst ge daan, terwijl de brandweer van Dreischor en Scharendijke de hoge klampen rijshout welke hier zijn op geslagen nat hield. De Brouwse brandweer kon de derde loods, wel ke ook reeds vlam begon te vatten redden. De gehele inventaris van de kantine ging verloren terwijl ook de bezittingen van de fam. v. O., welke gehuisvest was in de er achter gele gen houten wening zijn verbrand. De oorzaak van de brand moet ge zocht worden in het spelen met vuur door kinderen. De hoofdcommandant van de brand weer, de heer L. M. Moermond dringt er bij het publiek nog eens sterk op aan, dat men bij brand di rect de brandweer moet waarschu wen en niet de politie. Dit geeft ver traging van vele minuten, waardoor men soms te laat kan ingrijpen. Het hcogcplaaiende vuur bracht veel volk op de been, waaronder de beide wethouders der gemeente de heren L. M. Moermond en P. de Moor. VAVJ\ Optreden goochelaar In het kader Van het Rrrr-pro- gramma zal morgen - dinsdag 28 ju li - een optreden plaatsvinden van Ted Tevano, professor in de goocho- logie. De heer Tevano zal zijn kun sten vertonen in het gebouw van de oude o.l. school aan de Noordstraat. Bromfietser gewond na aanrijding Zaterdagmiddag 2.30 uur verleen de P. J. S. uit Zierikzee met zijn personenwagen op de splitsing Pro vinciale weg/Helleweg geen voor rang aan mej. C. A. uit Zwijndreeht. S. draaide met zijn wagen vanaf de Provinciale weg de Helleweg op, juist op het moment dat mej. A. met haar bromfiets ovef het fiets pad naderde. Zij kwam ten val en werd gewond. Dokter H. J. Simons verleende eerste hulp. De auto werd aan de rechter voorzijde beschadigd. ZIERIKZEE Met brommer over de kop De 18-jarige T. Kriger, uit Brui- nisse, is vrijdagavond, toen hij met zijn bromfiets van zijn werk in Goes naar huis reed op de Zeelandbrug over de kop geslagen. Hij iroest met diverse verwondingen in het zieken huis te Zierikzee worden op geno men. Bij het passeren van een fiets naderde van de andere kant een te genligger, Kriger remde toen zo sterk dat hij over de kop sloeg. BURGHHAAMSTEDE Camping-Voetbaltoeinooi Voor de tweede maal in de ge schiedenis gaan deze week de voet ballers van de verschillende kam peerterreinen onderling de strijd aanbinden, In de avonduren te be ginnen om 18.45 uur worden op het Sportpark „van Zuijen" aan de Le- liëndaleweg de wedstrijden gehou den. Wie als nummer één uit de bei de poules komt speelt donderdaga vond in de finale. Vorig jaar was camping „De Wielewaal" winnaar. HAAMSTEDE Avondwandeltocht Woensdagavond bestaal de moge lijkheid voor burger en gast om een mooi stuk natuur te zien in een door de sportvér. „D.F.S." en V.V.V. „Burgh-Haamstede" georganiseerde wandeltocht. De start is zoals ge woonlijk bij het V.V.V.-kantoor aan de Noordstraat om 18.00 uur. BURGH Laatste week excursies broedkolonie's Deze week Worden'op dinsdag- en j, 'vrijdagavond 'voor 'de laatste maal :in dit s'eizó'en dc' róndleidingen naar 'de1 broedkolonies gehouden. De Vo- 'gel'v/achl- deelde mede dat het eigen lijk al't'e liïat is omdat-al vele' jonge vógels' vliegen,-'doch om ^administra tieve redenen wordt deze week er nog bijgepakt. De brandweer in aktie tegen het vuur. (Foto's: J. D. C. Berrevoels) KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Hoewel de Britse havenstaking énig nadelig effect op de groente-export heeft, kunnen de moeilijkheden in Engeland zeker niet in eerste instantie als schuldige worden aangemerkt voor de grote doordraai van tomaten. ROTTERDAM. De vakbonden van havenarbeiders in Rotterdam - die eerder weigerden iedere voor Engel- sé havens bestemde lading te be handelen - zijn in overleg met de scheepvaart Vereniging Zuid (de werkgevers in de haven) akkoord gegaan met enkele uitzonderingen. DEN HAAG. Juwelen ter waarde van f 20.000 zijn uit een hotelkamer in het Kurhaus in Scheveningen ge stolen. De sieraden waren eigendom van de Rotterdamse makelaar H. A. F. Bacher. De dief moet de hotel kamer met een valse sleutel zijn binnengekomen. NOORDWIJK. Het eerste proto type van de in opdracht van de Es- ro door een consortium van Euro pese bedrijven ontwikkelde Europe se sataliet voor ruimteonderzoek „TD-1" bevindt zich op het ogen blik in Noordwijk. MUSSELKANAAL. In Musselka- naal heeft een felle uitslaande brand een grote schuur van het transport bedrijf A. Luitjcns aan de Kruis straat in de as gelegd. De schade bedraagt zeker andei'halve ton. De heer Luitjens is tegen brand verze kerd. DEN HAAG. Het ministerie van buitenlandse zaken vestigt de aan dacht van Nederlanders de reisplan nen hebben, op de grote gevaren die aan het bezit van verdovende mid delen in andere landen, zijn verbon den. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 27-7. Aangevoerd: 1440 dieren, t.w. 1176 runderen en 264 varkens. Prijzen por kilogram: slachlrundc- ren extra f 5,20-5,50, le 4,40-4,85, 2e f 3.85-4,15. 3e f 3.75-3,85; stieren f 4,50-5,10; worst koeien f 3,75-3,85; slacht varkens le f 2,34-242, 2e f 2.24- 2,34. 3e f 2.14-2.24; slachtzeugen f 1,65-1,75; zwaré varkens f 2,14-2,10. Runderen: aanvoer groter, handel kalm, prijzen nauwelijks prijshou dend. Varkens: aanvoer minder, han del rustig, prijzen iets hoger, enkele prima's boven notering. Gemeenteraad Duiveland in openbare vergadering bijeen DUIVELAND, 25-7. Dc rfaad dezer gemeente kwam op vrijdagavond in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis te Nicuwcrkcrk onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. Deze opende de vergade ring met een welkomstwoord en ambtsgebed. Alle leden waren tegen woordig. Dc lijst van ingezonden stukken behelsde een aantal goedkeuringen door Ged. Staten en verder een schrijven van de Vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland", met een lijst van bezwaren tegen een voorgenomen besluit van de gemeen te waardoor plantsoen en een ge deelte volkstuintjes aan deErling- steenstraat gedoemd zullen zijn te verdwijnen. Het voorstel, dit schrij ven Voor kennisgeving aan te nemen, werd door de heer Overbe3ke (A.R.P.) bestreden, omdat hij dit beneden de stand van de raad achtte. De heer Romeijn (V.V.D.) was het roerend met hem eens. Het voorstel om eens te gaan kijken ter plaatse en dan de Ver. van Stad en Lande een „fat soenlijke brief" als antwoord te zen den, werd tenslotte goedgevonden. Aan do orde kwam verder de vast stelling van de 14e wijziging van de gemeentebegroting 1.96.9, betreffende aanpassing van verschillende posten aan de werkelijke uitgaven en in komsten en de 15e wijziging van de zelfde begroting, de aanpassing van hoofdstuk XIV van de gewone dienst en de daarmee verband houdende posten. Dit werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard, Het voorstel om steun te verlenen aan een door de Goese gemeenteraad toegezonden motie om mee te werken aan dc ves tiging van een M.E.A.O.-school al daar. werd met zeven stemmen vóór en vier tegen aangenomen. De raads voorzitter deelde mede dat deze scholen de opvolgers zijn van de vroegere handelsscholen, die met de komst van de mammoetwet zijn ver dwenen. Dc heer Overbeeke had geen behoefte om dc motie te steu nen. Hij noemde de motieven van de Goese raad te eenzijdig en vond dat hier op do zaken vooruit gelopen wordt. Dal Goes als middelpunt van de provincie wordt genoemd en daarom als bakermat voor dc ge noemde school'ideaal, wilde er bij dc heer Overbeeke niet in. ..Ze zullen daar in Zeeuwsch Vlaanderen en op het eiland Tholen wel anders over denken", zo repliceerde hij. Deson danks vverd het voorstel de zaak te steunen' aangenomen. Landschappetjjkc waarden Verder kwam een voorbereidt nes- besluit aan de orde voor een mcl- dingsbesliïlt. aangezien per 1 augus tus a.s. cle z.g. meldingsplicht komt te vervallen voor een gebied in de gemeente, teneinde te verhinderen dat de reeds aanwezige landschappe lijke natuurwetenschappelijke of cultuurhistorische waarden van dit gebied worden beknot. Dit werd goedgekeurd, zowel als een aantal wijzigingen in de verkeersmaatrege len in het dorp Oosterland die, op advies van de rijkspolitie, werden vastgesteld. Voorgesteld werd verder om in het bestemmingsplan Nieuwcrkerk II verschillende nieuwe straten namen te geven van inlandse boomsoorten en in het bestemmingsplan Ooster land II namen van bloemen. Verder de straat te Ouwerkerk, waar de zes woningen worden gebouwd, te noe men naar de o,ud-burgemeesler van Ouwerkerk, de „Burgemeester Ro- meijnstraat". De heer Romeijn vond de namen van bloemen en planten voor straten wat minder orgineel en hij zag liever b.v. een prijsvraag uit geschreven om tot wat andere, meer originele namen te komen. Dit zal worden, echter met de naam van de Ouwerkerkse straat was men het 'met het voorstel eens. Voor het na zien van de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden, ingevolge de kieswet, die binnen de wettelijk vastgestelde datum werden ingezon den, werden aangesteld de heren Ro- mijn en Overbeeke. Na de controle bleken zij in orde bevonden te zijn. Aankoop grond Van de heer P. Hack te Ouwer kerk werd door de gemeente aange kocht een perceel grond aldaar, groot '242 ca„ voor de prijs van f 1,210, Dit perceel nis nog nodig voor de bouw van de zes woningwetwonin gen te Ouwerkerk en sluit aan bij de grond die reeds eigendom is van de gemeente. De heer Romeijn merkte laconiek op dat we eigenlijk niet meer terug kunnen, want „de heipalen zitten er al in". Van de heer J. Hage te Oosterland werd een per ceel grond aangekocht, liggende aan de Oud Heilige Weg 1c Oosterland, erl aansluitend aan het al eerder aan gekochte perceel van de heer M. Stouten. De heer Hage ontvangt. evenals eertijds de heer Stouten f 2,65 per m-, of in totaal voor 1680 m- de prijs van f 4.452.Voorgenomen grondverkoop le Nieuwcrkerk aan do heer C. den Dikkonboer, aan de Erling Steenstraat aldaar werd nog aangehouden tol nader beraad. Ver koop van bouwgrond vond verder plaats te Oosterland aan de heer Lt. Bolle Jac.z. aldaar, voor de bouw van 1 een woning. Het perceel is gelegen aan de nieuw aangelegde straat te genover de turnzaal. De prijs van de ze bouwgrond is f 34.25 per m-, waarbij opgemerkt werd dan dit niet inhoud dat de grondprijs voor hel bestemmingsplan Oosterland op ge noemd bedrag per m" is vastgesteld, omdtaat. uit het overleg met de Prov. Planologische Dienst wellicht nog een wijziging kan ontstaan. Het be treffende perceel van de heer Bolle is groot 550 m- en de prijs bedraagt f 18.837,50. De ruiling te Nieuwer- kerk tussen de heren J. de Vin en M. meijn en Overbeeke. Na de controle ceel bouwgrond dat eerstgenoemde Verwijs te Nieuwerkerk met een per had gekocht van de gemeente dat nu ter tafel komt, werd aangehouden voor nader beraad. Van de Stichting voor Maatschap pelijk Werk op Schouwen-Duiveland was een aanvraag ontvangen om subscidieverhoging. De heer Over beeke wilde verhoging niet tegen werken maar hij zag graag wat meer openheid over het beleid van de stichting, er is z.i. te veel achterbaks heid. Dat de retributies welke aan de geholpen gezinnen en alleenstaan den in rekening worden gebracht, te hoog opgevoerd zijn, wilde er bij spreker niet in. Hij heeft dit wel eens anders horen zeggen. Daarom, en om nog meer reden, zou hij graag zien dat de onderhavige stichting reke ning en verantwooMing gaf van het doen en laten. Overigens werd de subsidieverhoging toegestaan. De afd. Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis had voor zaterdagmiddag een boottocht met het m.sr. „Westcrschouwen", ka pitein de heer P. Krijger georgani seerd waarmede langdurige zieken en andere hulpbehoevende patiënten er eens uit konden. Het ontstuimige weer was de oorzaak dat de tocht iwerd afgelast. RENESSE Duizend gulden schade door botsing Zaterdagochtend 8 uur ontstond f 1000 schade bij een autobotsing toen A. J. den B. uit Renesse, ko mende uil de uitrit van bungalow park „De Bongerd" aan de Hogen- boomlaan geen voorrang verleende aan G. H. uit Ellemeel, die boven dien nog van rechts kwam. BROUWERSHAVEN: Drukke kermis De Brouwse kermis welke gehou den wordt van zaterdag t m dinsdag mocht zich in goede belangstelling verheugen. Was het zaterdag reeds gezellig druk, de zondag overtrof al le verwachtingen. Vooral de badgas ten, welke momenteel in grote geta le op Schouwen-Duiveland vertoe ven lieten met het koude weer het strand voor wat het was en trokken naar de Smalstad. Moeten borden verdwijnen! Naar wij van betrouwbare zijde vernemen zullen de borden, welke geplaatst zijn aan de opritten bij de Delingsdijk door het gemeentebe stuur van Brouwershaven, met de waarschuwing, dat men voorrang moet verlenen, weer verdwijnen. Het schijnt dat het Waterschap Schouwen de plaatsing heeft verbo den. NOORDGOUWE Concert in het Rooshuis Cp woensdag 29 juli a.s. zal in het mr. Reöshuis alhier een populair concert worden verzorgd door de accordeonvereniging „Muziek Ver edeld" uit Scharendijke onder lei ding van de heer J. Harthoorn uit 's Heerenhoek. Het concert wordt aangeboden aan de thans in het mr. Rooshuis verblijvende groep gehan dicapten. Bejaardenclub op reis Vorige week maakte de bejaar denclub weer het jaarlijkse reisje, dat gemaakt werd met een bus van de fa. Van Oeveren en aan het stuur de heer Tuinman. De eerste stoo- pLaats was Gorinchem, waar een kop koffie werd gedronken. Van daar koerste men naar Oosterbeek, .waar ,de „middagboterham" werd genuttigd in restaurant „De Wes- tc'rbóuwing". Via Leersum, Rhenen en Grcbbeberg kwam het gezelschap aan de piramide van Austcrlitz, \vaar de verschillende kermisattrak- ties' de nodige belangstelling kregen. Sommigen stapten in de kabelbaan. De warme maaltijd werd gebruikt te Houten. Van hieraf ging het weer op huis aan, waar men om kwart over acht arriveerde. Na een dank woord aan de chauffeur, zochten al len zeer voldaan over de reis hun woning weer op. OUWERKERK Bouw woningwetwoningen Ook bij het zgn. „Walerstal" is nu het terrein uitgezet voor de bouw der woningwetwoningen. Met het heiwerk is reeds een begin gemaakt NIEUWERKERK Geluidsinstallatie in kerk Dezer dagen maakte het Neder lands Hervormd Kerkblad van SchouwenyDuiveland, melding, on der het kopje Nieuwerkerk, dat de kerk binnenkort een geluidsinstalla tie zal gaan krijgen. In de Gerefor meerde Kerk heeft men er onlangs ook een aangeschaft, welke voldoet aan alle gestelde eisen. Voor de be jaarden en slechthorenden is deze geluidsinstallatie een uitkomst. KERKNIEUWS Oud Gereformeerde Gemeente Bruinisse - Dinsdag 28 juli, 7.30 uur 's avonds, ds. J. van Prooijen, Stavenisse. UTRECHT. De 24-jarige M. J. van Oosterom uit Tuil en 't Waal is in Vreeswijk met zijn bromfiets door een bus overreden. Hij overleed na aankomst in het ziekenhuis. Grote drukte op Oosterland's uiensorteerbedrijf OOSTERLAND, 25-7. Er heerst momenteel een gr cle drukte in dc 'oedsen en sorteerplaatsen van het bekende uiensorteerbedrijf Van dc fa. Smits aan dc Kort Achterweg al hier. Men is nl. weeral begonnen met dc pluk van zaaiuicn met de h^nd, omdat dc machine dc grond teveel zou stuk maken, niet alleen op Schouwen-Duiveland, maar ook ver daarbuiten. De aanvang van dc pluk is nog een week vroeger dan vorig jaar, doch het huidige prijspeil is zodanig dat men reeds met de pluk is aangevan gen. Hoogst belangrijk is ook dat men momenteel over veel werk krachten beschikt, nl. zo'n 400 a 500 woonwagenbewoners, die dit werk op keurige wijze verrichten. Sommi ge gezinnen verdienen hiermee wel weeklonen van f 1500 tot f 2.000, mede omdat zelfs cle allerkleinste peuters meehelpen bij goed werk- wccr. Naar wij vernamen heeft dc fa. Smits ongeveer een 400 ha ge contracteerd. in west-Brabant, zo goed als in geheel Zeeland, op Noord-Beveland na, in de Noord- Ooslpöldcr, in Noord-Holland, zelfs lot in Groningen loc. Gebrek aan krachten Toch bestaat er bij de fa Smits neg voor het loodswerk gebrek aan arbeidskrachten te Nieuwerkerk en hier ter plaatse, Het is daarom veel waard dat werkkrachten, die be schikbaar komen, direct kunnen werden ingezet in dc loodsen, nu het werk op de velden verricht wordt deer de woonwagenmenseri. In ogenschouw moet worden genomen dat de kleinverpakking steeds meer in trek komt bij de consument, hoe wel dit in de loodsen tot grotere ar- geidsinentsiviteit leidt, met als ge volg nog meer arbeidskrachen. Zo doende is hel bij de firma een steeds aan- en afrijden van vrachtwagens met uien. Elk jaar wordt het nog steeds maar drukker in dit dynami sche bedrijf, waar velen van onze dorpsgenoten en talrijke werkne mers van omliggende eilanden een goed stuk brood kunnen verdienen. Overigens schijnen de uien, qua op brengst en kwaliteit, niet tegen Ie vollen, men spreekt van 30.000 a 35.000 kg per ha, wat niet slecht ge noemd kan worden. Daarbij het hui dige prijspeil in ogenschouw geno men is er voor verbouwer en han delaar en voor zijn werknemers, wel weer een goede boterham le verdie nen. Maandag 27 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstclling. Haamstede Noordstraat 8, Rrrr '70. 10 uur programma Middelburg Stichting Kunstzaal Benthem Jut ting. Expositie Russische ikonen 9- 18.00 uur. Dinsdag 28 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Vismarkt: kunst- en antiekmarkt. Havenpark, 20.00-22.00 uur. Optreden Volksdansgroep. Mondragon: wijnfeest/talcntcninstuif Haamstede Avondrondlciding Zilvermeeuw broedplaatsen. Vertrek Uitkijktoren 19.00 uur. Noordstraat 8, 10 uur programma Rrrr '70. Oude o.l. school, Noordslraat 19.00 uur, optreden goochelaar Ted Teva- Start Camping Voetbaltoernooi. In lichtingen V.V.V. Middelburg Stichting Kunstzaal Benthem Jut ting. Expositie Russische ikonen 9-18 uur. Woensdag 29 juli Zierikzee Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Bruinisse Wielerronde voor amateurs. Haamstede Tuinexcursie Slot Haemstede. Aan vang 10 uur. Avondwandeling 15 km. Start V.V.V.-kantoor 18 uur. Noordslraat 8, 10 uur programma Rrrr '70. Kerkgebouw Ger. Gemeente. Ver koop handwerken Vrouwenvereni ging „Ora et Labora", 9-24. uur. Ouwerkerk Rondleiding. Krekengebied.. Stagi „De Vier Bannen" 14 uur. ernooi. Inl. V.V.V. u\ 'mtérnfftionale Renesse Camping Voetbaltoernooi. In^. N.H.-kerk 20.00 uur. Zangdienst. De Ark, 20.00 uur. Optreden „Rob Hoeke". Middelburg Stichting Kunstzaal Benthem Jut ting. Expositie Russische ikonen 9-18 uur. Noordgouwe Mr. Rooshuis, 7.30 uur, concert ac cordeonvereniging. Advertentie Oók bij de aan- en verkoop van EFFECTEN verleent de Nutsspaarbank haar bemiddeling NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Voor ALLE bankzaken BRUINISSE Week van attraktiei De week van 27 juli - tot 1 augus tus is te Bruinisse een week van di verse attrakties, die met het mossel- feest eindigt. Van dit mosselfeest, zal de voebalwedstrijd Sparia-Mid- delburg voor de voetballiefhebbers zeker een trekpleister vormen. De wielercnthousiasten komen op woensdag met de Ronde van Bru aan hun trekken, maar ook voor de Sportvissers is gezorgd. De sportvis sersclub „Het Zijpe", de visclub die cp Bruinisse de oudste papieren heeft, organiseert donderdag 30 juli een viswedstrijd vanaf visserssche pen, die ook vorige jaren al veel deelnemers mocht boeken. Proces-verbaal tegen koopman Ook op Bruinisse werd dezer da gen langs de deuren gevent met horloges en sieraden van minder waardige kwaliteit en werden voor werpen die op goud leken, voor echt goud aangeprezen. De politie kwam de zaak op het spoor en tegen de betrekken koopman is proces-ver baal opgemaakt. Men zij gewaarschuwd voor de praktijken van dergelijke lieden. Start bouw woningen Na dc bouwvakantie start te Brui nisse dc bouw van waarschijnlijk 27 woningen, namelijk 9 woningwetwo ningen (keuzewoningen en 18 in de sector eigen woningbozit). De bc- jaardenwoningen in plan West ko men deze week onder de kap, de be jaardenwoningen aan de jhr. mr. A. C. dc Casembrootstraat worden zo als bekend in fasen gebouwd, naar mate de bouwstroom vordert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2