DE ZIERIKZEESCHE COURANT Midden Oosten-landen verdeeld over Amerikaanse voorstellen De controle op verhoging van prijzen De hulp aan Roemenië is „aanzienlijk" Frans minister over Peking-China Nasser keert zich tegen V.S. en Engeland Inbrekers sloegen slag bij Haagse juwelier WAT &ILT O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 juli 1970 126ste jaargang Nr. 2W42 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierflizee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,95; per maand I 3,—; per jaar 34,65. Losse nummers 20 cenl - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer-* Felle brand te Den Osse Syrië en verzetsorganisaties verklaren zich legen CAIRO/AMMAN/DAM ASCUS/JE- RUZALEM/BEIROET, 26-7. Jordanië heelt zich zondagavond achter presi dent Nasser van Egypte geschaard en de Amerikaanse voorstellen voor een regeling van de crisis in het Midden-Oosten aanvaard terwijl Sy rië zich eerder op de dag aan de zij de van Irak en de Palestijnse ver zetsorganisaties opstelde en de Ame rikaanse plannen verwierp. President Nasser kreeg bovendien de steun van het congres van zijn Arabische Socialistische Unie - de enig toegestane partij in Egypte - die Nassers aanvaarding „een gebaar van groot politiek belang" noemde. Tot zondagavond had Israël zich nog niet uitgesproken over de ook door de Sowjet-Unie aanvaarde Amerikaanse voorstellen. Het kabi net in Jeruzalem vergaderde de ge hele dag onder leiding van premier Golda Meir, maar na afloop werd in een korte verklaring gezegd dat het beraad dinsdag zal worden voortge zet en dat een verklaring die de ore- mier maandag voor het parlement zou afleggen, is uitgesteld. Men veronderstelde dat Israël van Washington nog meer verheldering wenst en de garantie wil dat Egypte geen gebruik maakt van een bestand van 90 dagen om zich aan het Suez- kanaal te versterken. Ook binnen het Israëlische kabinet zouden de vertegenwoordigde partij en het nog lang niet eens zijn. Syrië niet Hoewel eerder was aangenomen dat Syrië zich stilzwijgend achter het standpunt van president Nasser had geschaard, kwam Radio-Damascus zondagavond met een officieel com- meritahWwaörih hét ..jbngste Ameri kaanse vredesinitiatief slechts eep. schakel in de ketting van opeenvol gende imperialistische plannen" wordt genoemd" die naar voren wor den geschoven met het doel de wer kelijke doelstellingen te verbergen van de agressoren en de imperialis ten die voorwendsels zoeken om de zionisten met nog meer vernieti gingswapens te bevoorraden". Syrië schaarde zich hiermee ach ter de Palestijnse verzetsleider van het volksfront voor de bevrijding van Palestina. George Habasj dreig de zaterdag desnoods het gehele ge- hel te zullen veranderen als de lan den met Washingtons plan akkoord gingen. Jordanië wel In politieke kringen en waarne merskringen vreesde men dat koning Hoessein van Jordanië uit vrees voor nieuwe moelij kheden met de Pales- tijnen toen ook het Amerikaanse plan zou verwerpen maar de rege ring kwam zondagavond met een verklaring waarin zij zegt onder voorbehoud akkoord te gaan met de Amerikaanse vredesvoorstellen. Pre mier Rifai zei in antwoord op vragen dat het Jordaanse antwoord „gunstig was en overeenkomstig met dat van de Verenigde Arabische Republiek". De minister van buitenlandse zaken zal het Jordaanse antwoord meede len aan de Amerikaanse regering. Voor de bekendmaking had premier Rifai een onderhoud met Yassar Ara fat, voorzitter van het centrale comi té van de Palestijnse verzetsbewe ging, naar wordt verondersteld, om Arafat in kennis te stellen van het Jordaanse besluit. Eerder zondag was president Nas sers speciale afgevaardigde in Am man, Sabri el Kohl, met spoed naar Cairo ontboden. Een reis naar Da mascus moest daardoor op het laat ste ogenblik worden afgelast. Volksfron t leider verwerpt voorstellen TRIPOLI. LIBANON, 25-7. De 'eider van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, dr. George Habasj, die tevens lid is van het Centrale Comité van het Palestijnse verzet, heeft zaterdag het Ameri kaanse voorstel voor een vreedza me oplossing van de crisis in het Midden-Oosten verworpen. Hij had kritiek op de aanvaarding van dit plan door Egypte en dreigde het betrokken gebied, Palestina, Li banon en Jordanië, in een hel te zul len veranderen, „evenals elk ander land dat zal trachten de Palestijnse revolutie verplichtingen op te leggen die uit een vreedzame oplossing voortvloeien". De verzetsleider zei' dit op een persconferentie in het Zeven zwaar gewonden hij hotsing DE LIER, 25-7. Bij een frontale botsing zaterdagochtend omstreeks tien uur tussen twee personenauto's in De Lier zijn zeven personen met ernstige verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde op de Bur gemeester van de Goeslaan, waar een vrachtauto geen voorrang ver leende aan een rechts komende per sonenauto. De bestuurder van de laatste auto gooide op het laaste mo ment het stuur om en wist een bot sing met de vrachtauto te voorko men. Zijn auto kwam echter op de linker weghelft in frontale botsing met een tegenligger, waarin vijf personen zaten. De vijf inzittenden van deze auto en de twee personen uit de andere personenauto zijn met ernstige verwondingen overge bracht naar het Hippolytuszieken- huis in Delft. DEN HAAG, 25-7. In de afgelopen anderhalf jaar zag de economische controledienst zich genoodzaakt 83 keer voor de tweede maal proces verbaal op te maken wegens niet te ruggedraaide prijsverhogingen, die eerder geverbaliseerd waren en waarop een veroordeling of een schikking volgde. In zijn brief aan de Tweede Ka mer over het nieuwe prijsbeleid deelt de minister mee dat sinds het voor jaar 1969 973 hercontroles werden in gesteld. Hierbij bleek in 890 gevallen dat de overtredingstoestand was op geheven of dat nog slechts een ge ringe correctie behoefde te worden toegepast. Voor de andere gevallen moest op nieuw een verbaal worden geschre ven. Dit betekent, aldus de minister dat in ruim 90 procent der gevallen door het eerste proces-verbaal en de gerechtelijke afdoening daarvan blij vende correctie was bereikt. Uit auto geslingerd SOMEREN, 25-7. In Someren, aan de Rijksweg Weert-Helmond, raakte vrijdagmiddag de 53-jarige grond werker H. Franssen uit Asten door onverklaarbare oorzaak de macht over het stuur van zijn auto kwijt, om vervolgens met zijn auto over de kop te slaan. De heer Fransen werd uit de wagen geslingerd en zodanig gewond, dat hij in de loop van de avond in een ziekenhuis in Helmond aan zijn verwondingen overleed. Tweede Kamer DEN HAAG, 25-7. Nederland heeft Roemenië „aanzienlijke" hulp ver leend, voor meer dan een half mil joen in contanten en aan voedsel hulp, zo heeft minister Luns ver klaard in antwoord op vragen van Tweede Kamerleden van de vijf grootste partijen. De budgetaire middelen waaruit de regering kan putten voor hulp aan slachtoffers van rampen zijn ui terst beperkt, en zijn nog vermin derd door de bijdragen gedurende de eerste helft van het jaar. De kamer leden hadden gevraagd .waarom de regering geen gehoor heeft gegeven aan het verzoek van de kamercom missie voor buitenlandse zaken de hulp voor de slachtoffers van de overstromingsramp te vergroten. Nederland zal bovendien vermoede lijk 8 a 9 procent bijdrage aan een actie van de E.E.G. die waarschijn lijk 500 ton boter en 1.000 Ion ma gere melkpoeder zal omvatten. Roemenië heeft Nederland nooit om technische hulp gevraagd of la ten blijken dat het daaraan behoefte had, aldus minister Luns. vluchtelingenkamp te Badoui, 5 km ten noorden van Tripoli. Twee doden door verkeersongeluk DORDRECHT, 25-7. De 44-jarige vertegenwoordiger H. A. J. Pronk uit Dordrecht en de 24-jarige me vrouw M. J. M. Buitenhek uit Zwijn- drecht zijn zaterdag op Rijksweg 16 ter hoogte van Dordrecht dodelijk verongelukt toen hun auto frontaal tegen een pijler van een viaduct bot ste. Tot nu toe is het een volslagen raadsel hoe de vrij nieuwe wagen, die bestuurd werd door de heer Pronk, zover uit de koers kon raken. Ten tijde van het ongeval was er op de Rijksweg 1 geen druk verkeer. Auto te water: Drie mannen verdronken KOLLUMERLAND, 25-7. Zater- dagmorgen te omstreeks kwart over vijf raakte de bestuurder van een personenauto in een s-bocht in Kol- lumerland van de weg om vervol gens met zijn voertuig in de naast de Strobossertrekweg gelegen vaart terecht te komen. Ondanks de pogingen van de be stuurder, die zich uit het voertuig had weten te bevrijden, om de drie andere inzittenden van de wagen te redden, zijn dezen verdronken. De slachtoffers zijn de 22-jarige sloper Sjoerd Visser, de 31-jarige los werkman Hendrik de Vries en de 52-jarige fabrieksarbeider Theu- nis de Jong, allen uit Kollum. PARIJS, 25-7. De Franse minister Bettencourt, die een officieel bezoek van twee weken aan China heeft af gelegd, heeft in een vraaggesprek voor de Franse radio gezegd dat China nu vrij is van honger, dat er op grote schaal fabrieken worden ge bouwd en dat de boeren opmerkelijk doelmatig werken. Peking is er volgens hem op ge brand goederen van Frankrijk te ko pen en de culturele betrekkingen met Fx-ankrijk te verbeteren. Uit zijn ge sprekken met partijleider Mao Tse Toeng en andere Chinese leiders heeft hij opgemaakt dat „China zijn banden met de wereld weer wil aan knopen. Na een periode van terugge trokkenheid is er volgens mij een tijdperk van meer openheid aange broken", aldus de minister. Advertentie flMUTY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 Ouders van verdronken kinderen ingelicht CADZAND, 25-7. In Brussel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag de ouders aangekomen van de twee kinderen die op 12 juli bij Cadzand zijn verdronken. Het Belgische ou derpaar, dat een vakantie van veer tien dagen in Engeland had doorge bracht, was niet op de hoogte van het tragische ongeval. Zij zijn door familieleden in Brussel ingelicht. LONDEN. Anthony Barber, Groot- Brittannie's onderhandelaar over toetreding tot de Europese economi sche Gemeenschap, is zaterdag door premier Edward Heath tot minister van financiën benoemd als opvolger van de vorige week maandag over leden Iain MacLeod.. CAIRO. 25-7. President Nasser heeft in Cairo verklaard dat indien Israël de Amerikaanse voorstellen afwijst en zyn bewapening blijft op voeren, een confrontatie tussen de Arabieren enerzijds en de Verenigde Staten en Engeland anderzijds het gevolg zal zijn. Hij deelde tevens mee dat de Vere nigde Arabische Republiek Syrië te hulp zal komen indien het door Is raël zou worden aangevallen terwijl een wapenstilstand van kracht was. De Verenigde Staten dienen te we- ten, zo verklaarde hij op het congres van de Arabische Socialistische Unie, dat hun belangen in het Midden Oosten in gevaar zullen komen in dien zij Israël blijven steunen. Hij herinnerde er aan donderdag te heb ben verklaard geen vertrouwen te hebben in Amerika: „vandaag zeg ik dat ik evenmin vertrouwen in Enge land heb". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's SCHINNEN. - In het fraai gelegen Jongerencentrum Terborg iii hel Lim burgse Schinnen, werd gestreden om een aantal alternatievewereldkam pioenschappen. Op de foto: een van de deelnemers tijdens de strijd om het ivereldkampioenschap hoofonderwatèrhouden. Buit: 100.000,- aan kostbaarheden DEN HAAG, 25-7. Enkele onbe- kenden hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag omstreeks vijf uur ingebroken bij juwelier H. S. Poons in de Haagse Lange Poten. De in brekers kwamen via de eerste ver dieping in de winkel terecht, graai den links-en-rechts de kostbaarhe den by elkaar en verdwenen na en kele minuten. De buit bedraagt vol gens een voorlopige schatting van de heer Poons circa f 100.000. Kort na de inbraak kon de Haagse politie één der inbrekers aangehouden, t.w. de 36-jarige sloper A. Z. uit Den Haag, die later bekende te hebben ingebroken bij genoemd juweliers- bedrijf. Op het moment dat de inbrekers de benen namen, wandelde op de Lange Poten een agent in burger. Hij vertrouwde de wegrennende mannen niet, waarvan er enkelen in een ge reedstaande auto sprongen. Eén man, die niet in de auto meereed, zette het op een lopen, maar de agent was veel vlugger en kon de man na een korte achtervolging in rekenen. Hij bleek ongeveer vijftien gouden voorwerpen - waaronder twaalf colliers - op zak te hebben, maar volgens een latere verklaring vén de eigenaar was dit slechts een heel klein deel van de verdwenen kostbaarheden. De politie is intensief begonnen met de opsporing van de overige in brekers. Het kenteken van de auto, waarmee enkele inbrekers zijn ge vlucht, is bij de politie bekend. Minister onderbreekt De alarminstallatie van de juwe lierszaak schijnt niet in werking te zijn getreden aangezien de inbrekers niet via de straat zijn binnengedron gen. Er werden geen kasten in de winkel opengebroken, maar de man nen hebben in enkele minuten tijd de meeste kostbaarheden uit de win kel en uit de etalage weggegrist. Kano met geweer en munitie in beslag genomen HOEK VAN HOLLAND, 25-7. In de Berghaven te Hoek van Holland heeft de politie een kano aangetrof fen met kleren, levensmiddelen, een flbertgeweer en munitie aan boord. Het vaartuigje, dat zeewaardig was, en de inhoud behoren toe aan de Zwitser Klaus die vorig jaar be kendheid kreeg door zyn zwemtocht over de gehele Ryn. Enkele weken geleden legde de Zwitser zijn kano in de Berghaven te Heek van Holland en hij kreeg toe stemming van Rijkswaterstaat het scheepje onbeheerd achter te laten. Deze week bereikte Rijkswaterstaat, via Interpol, het verzoek een onder zoek in te stellen. De Zwitser was namelijk aangehouden, verdacht van een poging tot afpersing. Rijkswa terstaat op zijn beurt lichtte de poli tie in en enkele rechercheurs von den woensdag behalve de kleding en levensmiddelen ook het wapen en een aantal patronen. Het vermoeden bestaat, dat de Zwitser de kano vaarklaar maakte om te kunnen vluchten. vakantie voor melkprijs j JUJnstl)loe(j» np.TM HAAG. 25-7. Minister Nelis- 1 DEN HAAG, 25-7. Minister Nelis sen van economische zaken is bereid woensdag aanstaande zyn vakantie te onderbreken om met het produkt- schap voor zuivel over de consump- ticmclkprys te spreken. De minister heeft dit vrijdag aan het produktschap geschreven, nadat hij in het begin van deze week de resultaten had ontvangen van het rentabiliteitsonderzoek dat het schap heeft ingesteld bij melkinrichtingen. Zoals bekend is op hel ogenblik de toegestane consumptiemelkprijs in het westen des lands een cent per liter hoger dan in overig Nederland. De coöperatieve melkinrichtingen in overig Nederland willen die cent er ook bij. Als ze hem niet krijgen, zo hebben ze via de zuivelbond F.N.Z. gedreigd, dan zullen ze hem op 1 au gustus tegen de regels in toch bere kenen. TOKIO. - Een Japanse medische ploeg van de univer siteit van Kobe heeft onder leiding uon dr. Tadajosji Foe- jita met behulp van koolstof- en fluorsamenstellingen „kunstbloed" vervaardigd, dat tweemaal zoveel zuurstof kan vervoeren als de hemoglobine in het natuurlijk bloed. Dit is meegedeeld op een congres nan stofwisselings-specialisten in Koemamoto. Het kunstbloed is in maart j.l. toegediend aan 2 honden die nog steeds in uitstekende gezondheid verkeren. Cuinese biggetjes bleken er echter slecht tegen bestand, en dr. Foejita acht verdere proeven dan ook noodzakelijk. Een ledig brein is de werk plaats van de duivel. W VI Verwachting tot dinsdagavond: Iets warmer In de avond en nacht plaatselijk wat regen of motregen, morgen overdag overwegend droog weer met zonnige perioden: matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind; iets warmer. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 12. Min.-temperaturen: van 0 tot 4 gra den boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 28 juli. Zon op 4.55, onder 20.37. Maan op onder 17.53. Nieuwe maan: 2 aug. (6.58). HOOGWATERSTANDEN -f, r .23.32 rum, ZIERIKZEE 28 jvuli 1 LÖ4,y,m: BROUWERSHAVEN 28 juli 10.58 v.m. 23.30 n.m. Doodtij: 27 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-7. Het KNMI meldt: Het afgelopen weekeinde toonde bij ons een wisselvallig weerbeeld, doordat oceaanstoringen hun baan weer tot dicht bij ons land verlegd hadden. Zaterdag trok een depressie via Schotland naar Denemarken, waar bij langs de kust windkracht 7 voor kwam, terwijl een groot aantal bui en optrad. Zondag passeerde eerst een rug van hoge luchtdruk met en kele opklaringen, maar later volgde een golfvormige storing, die op nieuw regen bracht. Ook in Midden- en Oost-Europa was het weer enigs zins gestoord met temperaturen tussen 10 en 20 graden. In Frankrijk en in Zuid-Europa was het overwe gend zonnig en warm, dankzij een rug van hoge luchtdruk over de golf van Biscaje en het Alpengebied. Ook het komende etmaal zal de baan van de depressies nog vrij dicht bij ons land liggen, maar het eerstvolgende front vertraagt enigs zins, zodat er vooralsnog vrij zach te lucht aangevoerd wordt. Rovers haalden adressen uit familie-advertenties BREDA, 25-7. Familieadverten ties, met name die over huwelyken en overleden personen, hebben drie, inmiddels aangehouden mannen, de weg gewezen voor het plegen van inbraken, aldus blykt uit hun be kentenis tegenover de politie van Breda. Het drietal, dat sinds eind mei in het Bredase huis van bewaring in hechtenis zit, heeft bekend tussen augustus 1969 en mei 1970 een groot aantal inbraken te hebben gepleegd in woningen, waarvan de bewoners vaak naar begrafenissen dan wel naar bruiloften waren. De mannen, W. L. en zijn neef J. L., beiden uit Breda en J. van A. uit Hoogeveen gaven eindelijk toe, na dat de politie in twee maanden veel overtuigend bewijs had aangedi-a- gen. Van augustus tot november 1969 opereerden van A. en W. L. in Roosendaal en Oosterhout. Baby-lijkje gevonden TERBORG, 25-7. Een inwoonster van Terborg heeft een lijkje van een pasgeboren baby gevonden. Zij trof het lichaampje dat in ver regaande staat van ontbinding ver keerde aan, toen zij haar schuur een schoonmaakbeurt gaf omdat er al enkele weken lang een vreemde lucht hing. Het kinderlijkje was in kranten verpakt en lag in een kast die wei nig werd gebruikt. Het is voor een onderzoek opgestuurd naar het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag. Wie het lijkje in de kast heeft gede poneerd is niet bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1