Londen verliest altijd op wapens voor Zuid-Afrika ONZE PliZZELRUBRIEK Tsjoe En-Lai naar Frankrijk? „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG BLIK DOOR HET WERELD De Britse regering heeft zich in de nesten gewerkt door hel voorne men weer wapens te gaan leveren aan Ziiicl-Afrika, een idee waarop de Conservatieven al zinspeelden tijdens de verkiezingscampagne. Sir Alec Douglas-Home heeft als minis ter van buitenlandse zaken ook tal van argumenten die ervoor - althans niet ertegen - pleiten. Natuur Kijk is er ook een embargo op wapenleveranties aan Zuid-Afri ka, maar dat is eigenlijk niet meer dan een aanbeveling van de Ver. Na ties, die trouwens ook Frankrijk al lang aan zijn laars lapt. En er is oo/c het akkoord van Si- monstown, waarbij deze vlootbasis bij Kaap de Goede Hoop in 2957 aan Zuid-Afrika werd overgedragen maar die beschikbaar blijft voor de Royal Navy om de zeeweg om Afri ka te beveiligen. Tenslotte zegt Sir Alec gaat het niet om wapens waar mee premier Vorster eventueel op standige zwarten weer binnen het gareel van de apartheid kan dwin gen, maar om marinematerieel en op zee wonen geen negers. Dit laatste nu is een redenering zonder veel inhoud. Voorwaarde voor het handhaven van het a part- heidsbeleid is zeker ook dat Zuid- Afrika een sterk land is dat geen militaire acties van de zwarte Afri kaanse landen hoeft te duchten. Prestigeverlies Zo'n oorlog lijkt niet in het ver schiet, maar zeker in de ogen van de jonge Afrikaanse naties veroor deelt c'.it aspect alleen reeds Britse umpenleveringen als steun voor het apartheidsbewind. Trouwens hoeveel belang heeft Engeland bij Simons- town ter beveiliging van de zeeweg? Zelfs het vestigen van een Russi sche basis voor „trawlers" op Mau ritius in het zuiden van de Indische oceaan heeft geen *der maritieme mogendheden erg verontrust. Vermoedellijk is de voornaamste reden waarom de Conservatieve re gering de wapenlevering wil her vatten dat daarmee goed geld is te verdienen en de werkgelegenheid met name op de werven erdoor be vorderd wordt Een overtuiging die niet helemaal van de Conservatie ven is - ook de socialisten Brown en Healy voelden indertijd voor her vatting van de wapenleverantie. Wat Sir Alec en premier Heath niet voorzien hebben is echter de andere kant van de rekening. Tan zania dreigt al uit hel gemenebest te stappen als het plan doorgaat, Zambia wil dan geen koper meer leveren - en dat is een schaars maar belangrijk produkt voor de indus trie. Ex-premier Wilson die niet een overdreven principe-doorzetter is als praktisch politicus maar altijd wel een econoom, heeft het indertijd waarschijnlijk goed berekend dat wapens leveren meer schade zou doen dan er geld aan verdiend kon worden. De Conservatieven moeten tot de zelfde uitkomst komen - alleen hun positie wordt wat moeilijker: ze hebben de wapens al min of meer beloofd en ze zouden nu door de knieën moeten voor dreigingen. Wat ze ook doen: prestigeverlies hebben ze zonder meer al geleden. Boeing terug in Athene o D ATHENE, 23-7. De Boeing-727 van de Griekse maatschappij „Olympic Airways" die woensdag door Pales tijnse commando's werd gekaapt, is kort na middernacht uit Cairo in Athene teruggekeerd. De Rode-Kruisvertegenwoordiger die als gijzelaar was meegenomen bleef evenals de Palestijnse comman do's in Cairo achter. Er is volgens functionarissen van het vliegveld van Cairo nog niet beslist wat er met de kapers zal gebeuren. De inzendingen waren ditmaal niet zo talrijk dan we normaal gewend zijn, en het blijkt dat de bekende theorie - slecht weer: veel oplossin gen; goed weer: weinig oplossingen - deze keer niet helemaal opgegaan is. Ondanks dit toch twee prijswinnaars De eerste prijs is bestemd voor: Jan Leen Hoogerhnis Hogezoom 200 RENESSE De tweede prijs gaat naar: Mevr. C. B. van Maanen Peter van Ahroóylaan 250 TERNEUZEN De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. periscoop; 9. radar 10. morel; 12. totem; 14. kaper; 16. Bazel; 17. bed; 19. nevel; 21. aker; 22. parel; 24. rede; 25. net; 26. hel; 27. zot; 29. nee; 30. al; 31. kangoeroe 34. n.m.; 35. Maas; 36. koet; 38. noest; 39. bas; 41. Grave; 42. t.t.; 43. lolly; 44. B.B.; 45. Zweed; 47. dia; 48. taart; 50. reep; 52. arak; 53. St.; 55. leidekker; 58. He; 59. tel; 61. lor; 62. lek; 63. zet; 64. enig; 66. Na men; 68. bede; 69. rotan; 71. suf; 72. bever; 73. regie; 75. Dalen; 76. repel; 78. noren; 79. langdurig. Verticaal: 1. pater; 2. edel; 3. ram; 4. Ir.; 5. cm.; 6. ook; 7. Oran; 8. peper; 9. rozet; 11. leven; 12i takel;. 13. Ier; 15. reden; 16. banaan; 17. balg; 18. deze; 20. leemte; 22. pens; 32. lork; 26. haat; 28. toog; 31. kas teel; 32. opaline; 33. eerbaar; 35. meter; 37. tabak; 39. bod; 40. sla; 45. zuster; 46. deel; 48. trek; 49. toe ter; 51. pion; .52. Aken; 54. tenor; 56. dras; 57. klef; 58. heden; 60. liter; 63. zeven; 65. gagel; 67. mus; 68. beleg; 70. nipa; 72. Bari; 74. een; 75. dor; 77. l.g.; 78. nu. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. zeer dikwijls; 5. vrucht; 9. langstaartige Zuidameri- kaanse papegaai; 10. jong v. e. schaap; 11. Russische bi-onzen munt; 12.. elk der deeltjes waaruit de mo leculen zijn samengesteld; 14. groot spreker; 16. schoorsteenzwart; 18. stad in Engeland; 19. hoornachtige verdikking van de opperhuid; 20. loofboom; 22. Europeaan; 23. in het water levend dier; 24. voorzetsel; 26. niet bevestigd; 27. vermogend; 28. muzieknoot; 29. wijfjesschaap; 31. te zijner tijd (afk.); 33. telwoord; 34. openbaar vervoermiddel; 36. kleur; 38. onvergelijkelijk, uniek; 39. staat in de V.S.; 40. morsig, vuil; 41. denkbeeld, gedachte; 44. hoog bouwwerk; 46. talent, bijzonder ver mogen; 50. doortocht geld; 52. troef kaart bij diverse kaartspelen; 54. rekenkundig vraagstuk; 55. voltooid, gereed; 56. klein, open zeilvaartuig; 57. besmettelijke ziekte; 59. dat is (afk.); 60. knaagdier; 61. voorwerp waarmee men snijdt; 63. kwaadwil lige actie; 65. regenboogvlies in het oog; 66. nabootsing op kleine schaal; 68. afgestoken, samenhangend stuk gras; 69. zangvogel; 71. nieuwsor- gaan; 72. in elkander; 73. aanwijzend voornaamwoord; 74. half-cilinder- vormige uitholling in een wand; 75. kort samenvattend; 76. pex-soon die voor de rechter een verklaring af legt voor of tegen een beklaagde. Verticaal1. vaartuig; 2. kegelvor mig, konisch toelopend; 3. roofvogel 4. sierplant; 5. vlinderbloemige plant 6. na verloop van zekere tijd; 7. god der liefde (mythologie); 8. taxatie; 11. sterk samenhangende grondsoort 13. zangvogel; 15. op dezelfde ma nier; 17. korte tijdsduur; 19. zinne beeld van kracht; 21. meisjesspeel goed; 23. telwoord; 25. stoot; 28. bloeimaand v.h. jaar; 30. geluid van de ezel; 31. staatsiezetel v.e. vorst; 32. platte vierkante vloersteen; 33. voegwoord; 35. afgemat; 36. zwarte delfstof; 37. kloosterzuster; 38. vre selijk; 41. vreemde taal; 42. glans loos; 43. oude lengteëenheid; 45. grijsachtig groen; 47. overblijfsel bij verbranding; 48. oude lap; 49. titel van kardinalen; 51. dwaas; 53. vlechtwerk van metaaldraad; 56. kledingstuk; 58. hoofddeksel; 60. meertandige mestvork; 61. opgewekt, levendig; 62. fraaie lentebloem; 64. vergoeding voor verricht werk; 66. overdreven voorliefde voor iets; 67. evenaar; evennachtslijn; 69. titel v.e. rechter bij de Mohammedanen; 70. inrichting voor het drogen van mout. PARIJS, 23-7. De Chinese premier Tsjoe En Lai zal wellicht 'n bezoek aan Frankrijk brengen, zo heeft de Franse minister van het plan, André Bettencourt, donderdagochtend bij zijn terugkeer in Parijs van een be zoek aan China verklaard. Bettencourt, die twee weken in China is geweest, verklaard dat ge durende de gesprekken die hij heeft gevoerd is gebleken dat, niettegen staande de aanzienlijke politieke verschillen, beide landen hetzelfde standpunt hebben t.a.v .belangrijke punten als de onafhankelijkheid der landen en hun recht zelf over hun beleid te beslissen. TETERINGEN. Met een stemmen percentage van 68 pet. hebben de ka tholieken van Teteringen bij Breda laten weten, dat zij er vóór zijn dat kapelaan J. van der Veeken, die bin nenkort in het huwelijk zal treden, aanblijft als pastoraal werker. PERPIGNAN. Twaalf mensen zijn gewond bij een explosie op het ter rein van een gasfabriek in de Franse stad Perpignan. Door het ontploffen van een tank met propaangas ont stond een zware brand. GRANADA. Drie mensen 2ijn in de Spaanse stad Granada om het le ven gekomen toen de politie het vuur opende op stakers die met ste nen gooiden NIEUW DELHI. Zeventien auto bussen en vijf personenwagens zou den volgens de eerste berichten zijn gegrepen door het water van de ri vier de Alaknanda, een zijrivier van de Ganges, aan de voet van het Hi- malajagebergte. LONDEN. Ca. negentig Labour- afgevaardigden uit het Britse Lager huis hebben een motie getekend vol gens welke een commissie moet wor den gevormd om een onderzoek in te stellen naar de veroordeling van Bernadette Devlin, een zaak die h.i. tevens het onderwerp van een debat dient uit te maken. NEW YORK. De Afrikaanse en Aziatische landen hebben overeen stemming bereikt over een resolutie die aan de Veiligheidsraad zal wor den voorgelegd, volgens welke alle landen het embargo op wapenleve ranties aan Zuid-Afrika .„onvoor waardelijk en zonder enige reserve" dienen na te leven. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft zich gedistantieerd van het Britse voornemen- bepaalde wapens aan Zuid-Afrika te leveren. Zij is van plan strikt de hand te hou- den aan het. wapenembargo. BARCELONA. Vijf studenten van de universiteit van Barcelona zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot twee jaar. Zij werden schuldig bevonden aan plundering van het kantoor van de rector-magnificus en pogingen om hem uit een raam te gooien. - WEST-BERLIJN. De Oostduitse politie heeft een Westduitse vlieger, wiens partikulier vliegtuigje op 12 juli boven Oost-Duitsland tot landen werd gedwongen, vrijgelaten. LOS ANGELES. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie gaan ge meenschappelijk een project voor kernonderzoek ondernemen dat tot doel heeft een onstabiel deeltje te meten dat naar men aanneemt de atomen bijeen houdt. NEW YORK. Zambia heeft bij de Veiligheidsx-aad een Afrikaans-Azia tische resolutie ingediend waai'in de verkoop van wapens aan Zuid-Afri- ka wordt veroordeeld en waarin wordt aangedrongen op verzwaring van het bestaande embargo. CAIRO. De Libische regering heeft het Italiaanse protest tegen het de creet, waarin de confiscatie van alle partikuliere Italiaanse bezittingen in Libië wox'dt afgelast, afgewezen, zo meldt Radio Tripoli. KOALA LOEMPOER. De heei'sers van dè negen deelstaten van Malei sië hebben de 43-jarige sultan Ab- doel Hamil Moe'azzam gekozen tot staatshoofd van de federatie Malei sië. ROME. Bij een hoogspanningsmast langs de spoorlijn Villa San Gio- vanni-Cannitello, op ca. vijftien ki lometer van Reggio Calabria, is een krachtige springlading met lont ge vonden. SYDNEY. De 27-jarige Nederlan der A. H .van Brummelen uit Soest is donderdag in Sydney tot een boe te van ruim 4.000 gulden veroor deeld wegens de invoer van vogels wat in Australië verboden is. DAR ES SALAAM. Door een bom ontploffing in donderdag een rava ge aangericht in het hoofdbureau van Front voor de bevrijding van Mozambique (Frelimo) in Dar es Sa laam. ROME. De Italiaanse kabinetsfor mateur Giulo Andrcotti heeft don derdag z(jn opdracht teruggeven aan president Saragat, aldus een woord voerder van de president. Hy is er niet ingeslaagd een coalitieregering te vormen van christen-democraten, sociaal-democraten, socialisten en republikeinen. SAIGON. Tegen de Amei'ikaanse soldaat, die woensdag probeerde een vliegtuig van Air Vietnam te kapen, is een aanklacht ingediend wegens poging tot. kaping en bedreiging met een dodelijk wapen, aldus een mili taire woordvoerder in Saigon. HANOI. In de gevangenis van Cantho zijn ook tijgerkooien, zo wordt gezegd in een brief die uit de ze gevangenis op 150 km. ten zuiden van Saigon is gesmokkeld. ZATERDAG 25 JULI. NED. 1. Na het nieuws de VARA met de rubriek Een dagje ouder. Hierin beelden van een zangcon- cours voor bejaarden dat geleid wordt door, de niet bejaarde, Joop Smits. Er hebben ongeveer veertig ensembles deelgenomen, waarvan de beste in de halve finales en de allerbesten in de finale komen. Van elk koor dat er optreedt is een film pje van de desbetreffende woon plaats gemaakt. In het middagpro gramma voorts Banana Splits en re portages van de nationale atletiek wedstrijden in Haarlem en de natio nale zwemkampioenschappen in Leeuwarden. Na het journaal en Pi- po gaat de AVRO door met sport. Er is een uur uitgetrokken voor de Rally Cross 1970, die in Venlo wordt gehouden. Aansluitend op het jour naal van acht uur Pim Jacobs met Drieluik. Eerst komen jonge talen ten aan bod en worden door een ju ry beoordeeld, daarna de test Wie ben ik?, waaraan een onbekende Nederlnader meedoet en tenslotte in Goed geoogst Ria Valk. High Cha parral. De titel van deze aflevering is Gijzelaar van de Apachen. Er is weer deining want de Indianen le veren slag met de geregelde legers. De militairen beschuldigen de Indi anen ervan wapens gestolen te heb ben. John Cannon probeert een nieuw gevecht te voorkomen want Billy Blue is bij de gevechten ge vangen genomen. John probeert uit te zoeken wie de wapens gestolen heeft. Na dit spannende verhaal nog net tijd om even naar het muziek festival in Kerkrade te kijken. NED. II. Na het journaal en Pipo laten Job Pannekoek en Eveline Branbergen kinderen aan het xooord over verschillende dingen, zoals T. V.-programma's. Het tweede deel vgn het voorprogramma wordt ge vuld met een aflevering van de Deb- by Reynold show. In de soep heet de aflevering van vanavond. Debby wordt per ongeluk door een camera gefilmd. Deze beelden zullen voor een soepreclame gebruikt worden. Ji mwil een show voor de concurre rende soepfabrikant maken. Van avond weer daverende ruzie. Na het journaal gaan we op de operette toer. De rest van de avond is voor de uitvoering van Banditenstreiche van Franz von Suppé door de Bei erse staatsoperette in München. Uit voerenden zijn o.a. Heinz Hermann, Heidi Klug, Hans Günter Grimm, Harry Friedauer en onze landgenoot Anton de Ridder die de rol van de bandietenhoofdman speelt. Hij is een soort 'Saint figuur die van de rijken steelt om de armen gelukkig te ma ken. ZONDAG 26 JULI. NED^l. Het middagprogramma verloopt zoals altijd: Nieuws, week- journaal, internationale weekrubriek voor .de 'kinderen, verkeersinforma tie en een Afrikaans verhaal gevolgd door- sportHet door. Kees Brusse vertelde verhaal, handelt over de hyena. De sport komt uit Haarlem en Leeuwarden waar atletiekwed strijden en zwemkampioenschappen gehouden worden. Pipo begint met hét avondprogramma en daarna Hoe het begon voor de kindéren. Zin gend geloven komt vanavond uit de Magadalenakerk uit Goes. Om half acht de scheepsjongens van Bonte koe. Dé wet van de profétén wordt verteld aan de hand. van allerlei schilderijen van Europese meesters. Na het journaal een Duitse film die handelt over Chopin, een. der groot ste genieën op het gebied der klas sieke muziek. Chopin was lijdende aan t.b.c. en kreeg advies van de dokter om aan de Middellandse zee te gaan wonen. Hij trok zich met-de Franse schrijfster George Sand te rug. in een oud klooster. Het tweede muzikale programma van de NCRV is een promenade concert gegeven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest, m.m.v. Caroline Kaart, die liederen van Handel zingt. De avond wordt -besloten mét de dagsluiting van ds. A. C. D, v. d. Bosch over de kerk gaat. nooit kapot. NED. II. Na Pipo en het journaal Woobïnda. In het gevaarlijke flesje beleven de Stevensons een angstig avontuur. Een flesje wordt gestolen door een meneer die het riviertje af wil sluiten en de boeren iri de om geving zijn daar erg tegen. Na Stu dio Sport de Rechtvaardige Rebel. Durgens in „Politiek in het moeras". Durgens is op het spoor van een po litieke zwendel en de grondprijzen stijgen behoorlijk. Hij krijgt weer heel wat moeilijkheden, maar ten slotte komt toch alles in orde. In het programma Civilisatie gaan we vanavond naar de Renaissance in Florence. Door het Berliner Philhar- moniker wordt een uitvoering ge geven van de 5e symfonie van Beet hoven. ZATERDAG 25 JULI. NED. I: 16.00 Journaal; 16.02 Dag je ouder; 17.00 Banana Splits; 18.00 Atletiek en zwemmen; 18.45 Pipo; 18.55 Journaal; 19.04 Rally Cross 1970; 20.00 Journaal;'20.20 Drieluik 21.50 High Chaparral; 22.40 Mu- ziekkonkoers; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.45 Pipo; 18.55 Jour naal; 19.04 Debby Reynolds shoiv; 20.00 Journaal; 20.20 Banditenstrei che (operette); 22.45 Journaal. ZONDAG 26 JULI. NED. 1: 15.30 Journaal; 15.32 Weekjournaal; 15.52 Verkeersinfor matie; 15.55 Verrekijker; 16.05 Afri kaanse verhalen; 16.20 Passepartout; 18.55 Pipo; 19.00 Hoe het begon; 19.05 Zingend geloven19.30 De scheepsjongens van Bontekoe; 19.37 De wet en de profeten; 20.30 Jour naal; 20.35'Chopin op Majorca; 21.35 Promenade concert met Caroline Kaart22.20 Dagsluiting; 22.25 Jour naal. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Jour naal; 19.05 Woobinda; 19.30 Studio Sport; 20.20 De rechtvaardige rebel; 21.10 Civilisatie; 22.00 5e Symfonie van Beethoven; 22.50 Journaal. DJAKARTA. President Soeharto van Indonesië, die van 1-4 september een staatsbezoek aan Nederland zal brengen. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasth.uiskei*k; 9.30 uur ds. J.' v. d. Schee (H.D.); 7.00 uur ds.. J. v. d. Schee; U uur ds. Assen- dorp. Kerkwerve: II uur ds. V. d. Berg, (H.D.). Serooskerke: 9.30 uur ds. Assendorp, Zierikzee. Burgh: 9 en 10.15 uur ds. Faber, Ouwerkerk. Haamstede: 10 en 7 uur ds. G. Boer, Hazerswoüde; Tijdens morgendienst (9.30): zondagsschool en oppasdienst voor kleineren. Renesse: 9 uur ds. L. de Wit; 10.30 uurds. W. L. Dekker, Rilland-Bath; 7 uur ds. J. Keizer, Bleiswijk. Noordwelle: 10.15 uur ds. L. de Wi.t. Scharendyke: 9.30 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnemairej .9..3Q -ümv'és: -J. Feunekes. Noordgouwe: '7;' Uur dhi\ MaHpaard. Dreischor: 5 -Uur'.- dfitj- Maïipaard, ÏJssëlmonde. Ouwerk'erkr-IQuur ds. /M. G. Wes- Sterhóf, .-Nieuwerkerk, Nieuwerkerk: .bO:uuruds..JL y. d. Heuvel; Ooster- |ahd: .10 uur ds.H. Ommerïng; 6 uur van deti'Bosch,'Goes. Sirjans- Jjifut: IQ en 6.30 uur dr. Bezemer. 'Schëveningen. - iBruinisse: 10-én 5 uur de heer Bolijn Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. Nierop, Middel burg. Gereformeerde Kerken Zierikzee; 10 en 5 uur ds. G. Snel, 'Rotterdam. Haamstede: 8.30, 9.30 en 10,30 .uur ds. W. v. d. Kooij; 7 uur .ds;- G- Boer, Hazerswoüde. Renesse: X/U.ur Gs.. J. Keizer, Bleiswijk- Scha- rendijke: 9 en 10.3,0 uur ds. Put; 7 uur - ds;- P: Wierstra, Stad aan het Haringvliet; Brouwershaven: 10.30 en 3 uur (H.A.) ds. J. Keizer, Bleis wijk; Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Lodder, Rotterdam. Nieuwer kerk: 10 en .5-uur dr. J. H. Becker. Oósterland: 10 uur geen dienst; 3 uur dr.-J. H: Becker, Oostzaan. Bruinisse .10 en 5 Uür. ds. Wiersema, Apeldoorn. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9en-7 uur ds. J. van Dijk,i Uithuizen. Haamstede: 5 uur ds.L J. van Dijk; Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. W. de Graaf, NieuW Vennep; Kerkwerve: 10' Uur prof. dr. J. van Genderen; 6 uur ds. J. Westerink. Haamstede: 11 uur ds. J. Westerink; 5 tuur prof. dr.. J. van Genderen. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. P. op den Velde, Zierikzee. Renesse: 9.30 üür'ds.: J-. Westerink; 6.30 uur prof. dr. J.' van Gehdëren. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10-uur-???; 3 uur. NïeirWerkérk: 10 en .3 uur ds. J. Ka rens,- Opheusden. Oosterland: 10 en 2.30 'uur "leesdienst; 6.30 uur ds. J. Karpns, Opheusden. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renèsse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde' Kerken Opsterlafnd:, 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees-- dienst.. Remonstrants Ger. Gemeente SdmmelsdUk': 10 uur ds. H. J. van Hbpgstraten, Middelharnis. Leger des. Hells 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugd- san^enkomst, 19.30 üur verlossings- samènkqmst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Strandkerk, zaterdag 19 uur; zondag 8.30, 10 en 19 uur. Renesse: De Ark, zaterdag 17 uur en 19 uur, (jongerenqlienst); zon dag 9.30, 11 en 19 uur; 8 uur Duitse Hoogmis. Haamstede: 11 uur Duitse Hoogmis. Pinkstergemeente Zierikzee: Geen dienst. OVERDENKING Oud? Nieuw? Israël ben Eliëzer (1700-1760), de stichter van- hefc-chassidisme, de xpy- §tiek-:religieu^Joodse* ^olksbewe» -» ëtng uf fc>®stiÈi#op4,- wsiaQDVér IV^ar^' v tin- Buber: brfs in zijfi- geschriften bó- richt heeft', werd alom „Baal Sjem Tov" genoemd; „Bezitter van de goe de naam". Hij maakte de Joodse godsdienst weer toegankelijk voor ongeletterden Er vormde zich rondom deze Baal Sjem Tov een kring van vrome, wij ze i-abbijnen, van wie de in 1778 overleden rabbi Sjmelke van Nikols- burg er één was. Toën rabbi Sjmelke naar Nikols- burg in Moravië werd beroepen, be stond daar de gewoonte dat iedere nieuwe rabbijn in de kronieken der gemëenté een voorschrift moest in schrijven, dat van dat ogenblik af moest worden gevolgd. Men vroeg ook hem dat te doen, maar hij stelde het van dag tot dag uit. Hij keek de mensen aan, en stelde de inschi-ijving uit. Steeds scherper keek hij hen aan, telkens weer stelde hij het uit. Totdat men hem aan het- verstand bracht, dat hij nu niet lapger in ge breke mocht blijven. Toen ging hij naar. het kroniek- boek, en schreef'er de tien geboden '.LONDEN. De Sowjet-Unie heeft Libië een grote hoeveelheid zware wapens geleverd. Dit is in diploma tieke kringen in Londen vernomen. Het Nieuwe Testament verhaalt - oi>s in Lucas 16 van de rijke man, die vanuit het dodenrijk Abraham vraagt om zijn vijf broex-s te waar schuwen, dat ook zij niet in -deze plaats der pijniging komen. Maar Abraham verwijst' dan naar Mozes en de profeten, en dat zij ter bekering naar hen, en naar-niemand anders moeten luisteren. Zelfs niet naar een uit de doden opgewekte. Geen sensatie dus, geen stunt, geen shocktherapie, want „indien zij naar Mozes en de pi-ofeten niet willen luisteren zullen zij ook, indien ie- tnand uit de doden opstaat, zich niet laten gezeggen". Zoals i-abbi Sjmelke van Nikols- burg geen nieuw voorschi-ift te bie den had, maar verwees naar het reeds in de bijbel gezegde, (hier de tien geboden), zo werden eveneens de vijf bi-oers van de rijke xnan vei-- wezen near Mozes en de profeten, en zo worden ook wij, nog steeds en steeds weer, verwezen naar het eeu wenoude, maar eeuwig nieuwe, door niets en niemand te vervangen woord van de bijbel. .Andei's gezegd: het gxas xnoge ver dorren en de bloem afvallen, maar het woord van onze God houdt eeu wig stand.' Nog anders gezegd: Jezus Chiistus is gislei-en en heden dezelfde en lot in eeuwigheid! Laat wie dit leest niet wijzer wil len wezen, maar tei-uggrijpen naar het bijbelse Godswoord. Hij vindt er zijn houvast. Hij grijpt tegelijk vóóruit, de toe komst in. Want ook die is vah God: de alpha niet alleen, maar ook de omega; het begin èn het einde. Zierikzee, J. B. ASSENDORP

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4