c~fïleneer ^lanóen, incognito Te Nieuwerkerk zijn verschillende projekten in uitvoering Het Gemeentemuseum te Zierikzee in 1969 Rrrr'70 in oude school te Haamstede ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 juli 1970 Nr. 20441 Allerlei liouwuktiviteit Bouwen (voorgrond) en heien (achtergrond) in bestemmingsplan Nieuwer kerk I A. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Door de tijden heen, is er te Zie- ¥¥/->1 rw» 1 in/' i\ rifczee altijd veel getekend en ge piep van J. G. Huijser, daterend uil Enkele stukken in restauratie 1908' NIEUWERKERK. 23-7. De bouw- aktiviteit, waarvan wij onlangs mel ding maakten, heeft inmiddels gro tere vormen aangenomen. In de Muyeweg wordt door het bouwbe drijf A. Boogert te Oosterland be gonnen met de bouw van een blok van drie woningen, waarvan de fun deringen reeds zijn klaar gekomen. Op het nog braak liggend perceel daarnaast, hoek Lclicstraat-Muye- weg, zijn door hetzelfde bedrijf al diverse graafwerkzaamheden ver richt voor de nog te storten funde ringen van de nieuwe hervormde pastorie. - Wat de verbouw van de gerefor meerde pastorie aan de Ooststraat betreft, zijn de timmerlieden van het aannemersbedrijf L. Tiel<?man te Nieuwerkerk-Haamstede klaargeko- Nog eens: Gammel gebouw werd kunstcentrum (Van een speciale verslaggeefster) HAAMSTEDE, 23-7. Sinds zater dag 17 juli staat Haamstede zoals ge meld in het teken van Rekreatie '70, kortweg Rrrr '70. In het gebouw aan de Noordstraat 8, „de ouwe huus- houdschole", kan ieder die daar zin in heeft aktief zowel als passief kunstzinnig bezig zijn. Rrrr '70 heeft een tentoonstelling van een aantal Schouwse kunstenaars opgezet en organiseert verder onder meer film en doe-avonden, terwijl de kinderen kunnen genieten van een poppenkast Rrrr '70 werd geopend door burge meester H. P. Everwijn, die opmerk te nimmer te hebben geweten dat er zoveel kunstenaars op Schouwén- Duiveland wonen en werken. Op de tentoonstelling Rrrr '70 kan werk be keken worden van Chris van der Hoeven, Peter Noordermeer, Dies de Jonge, Rinie van Dijke, Ad van Strien, Wessel van Strien, Sonja van der Hoeven en Harry Koster. Met hun werk hopen zij een beeld te geven van het werk van Schouwse kunstenaars en zij betreuren het dat niet allen meededen. Een dex-gelijke expositie zou ieder jaar in het sei zoen op touw gezet moeten worden zo zeggen ze. „Maar dat zien we nog niet zo zit ten tenzij in het Dorpshuis in Renes- se een uitwijkmogelijkheid gevonden wordt". Rrrr '70 heeft heel wat werk ge had om het gammele gebouw aan de Noordstraat enigszins toonbaar te maken, maar het is dank zij hun ge weldige inzet en de financiële me dewerking van de gemeente gran dioos gelukt. Na veel geboen en ge- men en leggen de schilders van de Nieuwerkerkse firma C. A. Lievense de laatste hand aan het geheel. In de UNA-straat wordt, eveneens door bouwbedrijf L. Tieleman een woning gebouwd, waarvan de grond vormen al duidelijk zichtbaar zijn. Na het heien, begin dit jaar, op het braakliggend terrein naast de „noodschool" in de Deltastraat, is het storten van de fundamten voor twaalf nieuwe woningen gereedge komen. Bouwer is de firma A. den Hartog te 's-Gravendeel. NIEUW DELHI. In het noorden van de Indische staat Oettar Pra- desj is de Alaknanda, een zijrivier van de Ganges, overstroomd, waar door meer dan vijfhonderd mensen zijn verdronken. verf heeft het werk van de creatie ven op de geestig ingerichte tentoon stelling een passende entourage ge kregen. Kleden Bij de entree vallen de originele geknoopte kleden van Chris van der Hoeven uit Haamstede op. Wat ver der hangen drie zomerschilderijen: Dode vogel, Zomer en Inferno van Peter Noordermeer uit Zierikzee. Dies de Jonghe, één van de vijf bes ten van zijn jaar van Artibus, de Utrechtse kunstacademie, bracht drie karakterpoppen mee. Zo op het oog vriendelijke wezens, volgens Dies zijn ze echter „niet helemaal te vertrouwen". Van hem hangen er ook tekeningen en de zeer zonnige, Ideale Commune. Rinie van Dijke is er met een Zeehond en een Moderne boom. Er hangen voorts nog land schappen van Harry Koster die ook tijgertekeningen maakte. Wessel van Strien schiep Moeder met kind een beeld en twee staalplastieken een Wachter en een paard. Uitvaart en Kringloop zijn twee werken van Ad van Strien. Volgens de catalogus vertegen woordigen de 62 nummers een waar de die ligt rond f 15.000,maar verzekerd heeft Rrrr '70 het werk niet, „er is toch niemand die het steelt". Verder zij nog opgemerkt dat op deze tentoonstelling Leo Ver ton natuurdia's van Schouwen ver toont en Chris van der Hoeven pot- tendraaien demonstreert. Groep Rrrr '70 heeft veel werk gehad aan de organisatie van deze mani festatie en daarom is het te hopen dat veel mensen komen kijken, (ko pen mag) en ook zelf creatief zullen zij.n in de „huushoudschole". G. v. W. (Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Red.) Naast dit nieuwe bouwterrein, meer naar rijksweg 18, zal een nieu we straat worden aangelegd, waar aan o.a. twaalf nieuwe woningen zullen verrijzen, die door de Chris telijke Woningbouwvereniging zul len worden gezet. Deze woningen zijn ingedeeld in blokjes van vier, in het bestemmingsplan Nieuwerkerk I A. Met het heien ervan is men reeds begonnen. Verder bouwt men aan de Rehobothstraat een nieuwe loods. Ritmeester sigarenfabrieken in Engelse handen VEENENDAAL. 23-7. De 83 jaar geleden opgerichte Gebrs. van Schuppen Ritmeester sigarenfabrie ken N.V. zal waarschijnlijk goeddeels in Engelse handen overgaan. De op één na grootste tabakonder neming in Engeland, Gallaher Ltd die sinds 1965 een kwart van het aandelenkapitaal bezit heeft aange kondigd een bod te doen op het res terende pakket. Voorwaarde is dat voor 1 oktober zoveel aandelen wor den aangeboden dat Gallaher ten minste 81 procent van het nu uit staande kapitaal verwerft. De nomi nale waarde van het totaal is f 5 miljoen. Op 22 juni hebben directie en commissarissen de algemene ver gadering van aandeelhouders gead viseerd het bod te aanvaarden. Brandbommen in Bilbao BILBAO, 23-7. Gewapende jon gemannen hebben donderdagmorgen brandbommen gegooid naar het ge bouw in Bilbao waar een afvaardi ging van het Spaanse ministerie van huisvesting gevestigd is. De jongemannen lieten ook vlug schriften achter van de Baskische beweging „Eta", die afscheiding van de rest van Spanje wil. Hierin wordt gezegd dat de aanslag gezien moet worden als een vergeldingsmaatre gel voor de dood van drie bouwvak arbeiders in Granada. Zoals bekend zijn deze arbeiders dinsdag om het leven gekomen toen de politie vuur de op stakende bouwvakarbeiders die betoogden voor meer loon. Subsidie 6V2 miljoen) voor Amsterdam DEN HAAG, 23-7. De gemeente Amsterdam heeft van het rijk een subsidie van f 6.500.000 ontvangen, als bijdrage in de uitvoeringskosten van het oostelijk plandeel Haarlem mer Houttuinen. Daaronder wordt verstaan de aan leg van een hoofdverkeersweg tussen de Prins Hendrikkade en de brug over de Singelgracht, bij het Nassau- plein. De gemeente Utrecht heeft een rijkssubsidie van f 3.567.500 ontvan gen, als bijdrage in de aanlegkosten van een busstation op het Stations plein. De gemeente Maastricht ontving een subsidie van f 41.250 voor het opstellen van een verkeers- en ver voersplan. Voor 60 jaar.... 's-GRAVENHAGE. - Een orgel- draaier heeft gisteren een vrouw met wie hij voor kort samenwoonde door een revolverschot aan de hals verwond en daarna zichzelf voor het hoofd geschoten. Beiden werden in het ziekenhuis verbonden waar bleek dat zij slechts weinig beteke nende wonden hadden~-bekomen. ZIERIKZEE. Gisteren reden twee vreemdelingen, de een op een mo torfiets de andere op een fiets, aan elkaar door een touwtje verbonden van hier naar Brouwershaven. Bij een draai reed de motorfiets in het water terwijl de fiets omsloeg en op de weg kwam te liggen. Er kwam al snel hulp opdagen. De machine werd uit het water gehaald. Een der heren kreeg een nat pak. ADVERTENTIE. Heden ontvan gen: een zending nieuwste grammo foonplaten, o.a. Kleppermars, Kwart jesdag in Artis, Ambtenaar van de burgerlijke stand, gratis zien en ho ren. ADVERTENTIE. Grote beloning voor de vinder van zilveren koker tje met kurketrekker. Groot hon denhok te koop'. ADVERTENTIE. Voor elk aanne melijk bod een 12-persoons omnibus te koop. HAAMSTEDE. De lichtwachter S. van hel kustlicht te Haamstede had bij het naar huis rijden van de Re- nessesche kermis het ongeluk van zijn fiets te vallen waardoor hij een grote ivond aan zijn hoofd kreeg. De geneesheer nam hem bewusteloos mee en verleende hem. onderdak. Woensdag zal de man per rijtuig naar huis worden vervoerd. ST. PHILIPSLAND. Alhier doet zich het niet dagelijks voorkomend geval voor dat een jong katje door een hond verzorgd wordt. Dit katje was van de zolder van een schuur gevallen in de nabijheid van een hond die net moeder was geworden. Deze haalde het poesje naar zich toe en verzorgt het of het een van haar eigen jongen is. De moederkat ziet niet naar het kind om. ZIERIKZEE. Maandagnacht heeft in de tuin van de heer M. S. alhier gebloeid de Nacht-Koningin, een soort cactus ivaarvan de bloem wit van kleur en fraai van vorm is en een aangename vanillegeur ver spreidt. Zij bloeit slechts een nacht en bij het opkomen van de dag ver welkt "ij. ZIERIKZEE, 23-7. Verschenen is het jaarverslag 1969 van het Ge meentemuseum Zierikzee, van de hand van de conservator, de heer W. H. Keikes. Hoewel in 1968 slechts geringe wijzigingen in de museumopstelling werden aangebracht, konden in het winterseizoen 1968/1969 enkele be langrijke verbeteringen worden voor bereid. In de eerste plaats werd met me dewerking van de Dienst Gemeente werken een zgn. gesloten kasten- wand in de „scheepjeszaal" open ge maakt. Hier kwam een vrij grote fraaie vitrinewand tot stand waarin een belangrijk deel van de aanwezi ge collectie oud-aardewerk kan wor den geëxposeerd. Ook in het „prentenkabinet" wer den enkele verbeteringen aange bracht, met name op het gebied van de verlichting. Dit werd mede moge lijk gemaakt door Drukkerij Laken- man en Ochtman te Zierikzee, uit geefster van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ter gelegenheid van het TEL AVIV. Israël heeft „een zeer krachtig" beroep op de Griekse re gering gedaan, de overeenkomst die zij met de Palestijnse commando's hééft gesloten niet na te komen. NORTHEIM. De beroemde West- Duitse kernfysicus en ruimtevaart specialist prof. dr. Josef Zaehringer is bij een auto-ongeluk in de buurt van Northeim in de deelstaat Neder- saksen om het leven gekomen. De 41-jarige geleerde werd dodelijk ge wond toen hij met zijn auto in bot sing kwam met een andere wagen. FEUILLETON In Rotterdam kocht hij een stevige koffer, vulde die met verdere aan kopen en reisde 's middags opnieuw naar Enschede, waar hij overstapte op de bus. Tegen vijven arriveerde hij op het vakantiebedrijf C. en A. Boshoven, waar hij ditmaal heel vriendelijk door de beide dames werd begroet. Nee, meneer moest eerst een kopje thee drinken. En meneer had zeker een lange reis achter de rug? Zeker uit het wes ten? Nou, maar hier vond meneer beslist wel de rust, die hij zocht. Een bizonder rustige omgeving. Mis schien vond meneer het straks, als het volop winter was, wel heel erg stil. En wat was meneer van plan? Ging hij te zijner tijd hier schrijven? En werd het een boek of „Ankie, houd nu eens je mond, want dat zijn onze zaken niet. We houden ons goed voor ogen, dat me neer Hansen hier incognito is, zul len we maar zeggen. We vertellen aan niemand, wie meneer is, be grepen? Maar dan ook aan absoluut niemand. We zeggen alleen, dat we „De Rietvink" voor enige tijd ver huurd hebben aan een meneer. Meer niet. Het gaat niemand aan. Meneer zoekt hier rust en we zullen er voor zorgdragen, dat meneer niet ge stoord wordt. Door niemand." Kijk, dacht Jan Vlaming, dat moet ik nu net hebben. Met dat vrouwtje kan ik praten. Die weet, wat me toekomt, want ik heb geen behoefte aan nieuwsgierige mensen. Als ze mij maar rustig in „De1 Rietvink" laten zitten, dan zullen ze geen kind aan me hebben. Hij dankte vriendelijk voor de thee en de koek en verklaarde, op staande, dat hij zich nu maar eens ging installeren. De dames deden hem uitgeleide tot de voordeur. „En, meneer Hansen., als u wat nodig hebt.Je weet het niet, komt u maar gerust, bij ons 125-jarig bestaan van deze krant werd een speciale expositie ingericht, die veel belangstelling trok. Opnieuw werd het museum tot 1 november opengehouden; de in 1968 enigszins verruimde tijden van open stelling bleken goed te voldoen en werden gehandhaafd. Goede belangstelling De publieke belangstelling was wederom bijzonder bevredigend. On danks fraai zomerweer werden in to taal 10.497 betalende bezoekers ge teld. Tot een oplossing van het zeer nijpende gebrek aan depótruimte kwam het ook in 1969 nog niet. Bij herhaling werd en wordt hierop door ondergetekende geattendeerd. Weliswaar konden in het verslag jaar weer enkele waardevolle aan winsten worden geboekt maar het gemeentemuseum leed een gevoelig verlies door diefstal van enkele zeldzame Zierikzeese noodmunten, zeese noodmunten. Op voorstel van de conservator (hierin gesteund door de gemeente lijke museumadviescommissie) en met machtiging van het college van burgemeester en wethouders werd een zeldzame antieke Schouwse trouwsjees uit gemeentelijk bezit in restauratie gegeven bij een bejaarde wagenmaker ter plaatse. Een zeer zeldzaam lederen (juwelen?) koffer tje met restanten van gotisch ijzer beslag werd voor restauratie en na dere bestudering opgezonden naar het Centraal Laboratorium voor on derzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap te Amsterdam. Ten behoeve van een heraldisch- genealogische expositie te Goes wer den tijdelijk enkele voorwerpen in bruikleen gegeven. vragen. Als wij u kunnen helpen, zullen we dat graag doen." „Dat vind ik geweldig, dames, maar ik neem aan, dat het niet no dig zal rijn. In ieder geval vriende lijk dank voor uw bereidwilligheid." Even later ontsloot hij de deur van „De Rietvink" en trad binnen, waar na hij de deur' weer zorgvuldig op slot draaide. Hij betrad de huiska mer, zette zijn koffer neer en ging zitten, waarna hij rondkeek. Hij knikte enkele malen goedkeurend. „ZiOezo jongen" zei hij zacht tot zichzelf. „Je hebt het voor elkaar Alles is precies volgens de plannen verlopen zonder enige stagnatie of niet voorziene toevalligheden. Voor de eerstkomende jaren geen geldzor gen, een dak boven je hoofd en ge noeg ping-ping om te bikken. Je bent een vreselijk lui mens geweest, al wilde je dat nooit voor anderen weten. Zelfs in de gevangenis pro beerde je die baantjes te krijgen, waarin je niet veel behoefde te doen. En dan nog liefst zittend werk. Nu kun je voorlopig precies doen en laten, waar je zin in hebt. 's Mor gens lang slapen, hetgeen tevens in houdt, dat je maar twee keer per dag hoeft te eten. Er zal in dit ge zegende oord wel een leesbiblio theek zijn, dus je kunt net zoveel lezen, als je wilt. Af en toe een klei ne wandeling maken, en voor de rest rentenieren. Een vriendelijk mens, onze Schiedamse Toon, om de slome Jan Vlaming alle geheimen toe te vertrouwen. We zullen hem dankbaar in ere houden. Vanwege de twintigduizend piek. Eneli Jan; kassie-an, he? Geen vrouwen, geen drank en geen cent onnodig uitgeven. Dan kun je het 't langste uitzingen." Hij kwam overeind en beende door de kamer, bekeek alles tevreden en pakte toen zijn koffer, die hij ging uitpakken. Do nieuwe kleren hing Aanwinsten in 1969 Blijkens het jaarverslag, kreeg het Gemeentemuseum in 1969, hetzij door schenkingen hetzij door koop, weer de beschikking over enkele belangrijke aanwinsten, waarvan wij hieronder een opsomming geven. Schilderij, voorstellende de St. Lievens Monstertoren, vervaardigd door Eugène Lücker. Geschenk van de fam. Moolenburg te Hilversum. Schilderij, voorstellende de Zuid havenpoort, vervaardigd door Ha ver Droese. Geschenk van mevr. M. J. F. Meijer-van Pernis te 's-Gra- venhage. Kaart van Zeeland, 18e eeuw. Ge schenk van de heer en mevx\ Buisma te Aalsmeer. Gouden penning, in 1864 uitgereikt aan W. A. Boubeye te Zierikzee. Ge schenk van mej. D. Wijers te Px-eto- ï-ia. Mondragon-daaldex', zilver 1576. Aankoop. Foto-afbeelding en docuirxentatie betx'effende het Engelse „bombarde ment" op Zierikzee in 1917. Ge schenk van de heer J. J. Louwerse te Middelburg. Oude prentbriefkaarten van Zie- i*ikzee. Geschenk van de heer W. Janssen te Oud-Loosdx'echt. WILLEMSTAD. Een van de twee Friendships van de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij, de St. Eu- statius, is tijdens het px-oefdraaien van de motoren door de parkeex-- remmen en over de blokken gescho ten. hij in de kast en keek en knikte nog eens. Dat was dat. Zo, de schoenen uit en de pantoffels aan. Bij het raam ging hij in de leun stoel zitten en begon er een pijp te stoppen. Zorgvuldig zoog hij er de brand in en rookte enige tijd be haaglijk. Opnieuw keek hij rond. Een klein radiootje moest er na tuurlijk ook nog komen. Morgen moest hij toch naar de stad om te px-oberen een tweedehands schrijfma chine op de kop te' tikken. Dat was altijd al zijn ideaal geweest een schx'ijfmachine bezitten. En het leek ook echter voor een schx'ijver, als hij zo'n tikmachine bezat. Hij begon te grinniken. Meneer Hansen, schx'ijver incognito. Een beetje overspannen. Vandaar dat hij zich voorlopig ging vei'stoppen in Dorringen. Laat Toon maar zoeken, als hij straks tot de ontdekking komt, dat de ping-ping uit de Bank verdwenen is. Tien tegen één, dat hij nooit van Dorringen gehoord heeft. Ben je mal, Marietje zal hem wel inlichten en als Toon gaat zoe ken, reist hij .eerst naar het zuiden. Een baan in Maastricht als timmer man. Nu ja, in huisklusjcs was hij wel handig, maar voor de x'est.... Kende hij eigenlijk wel een vak? Eens was hij assistent geweest, op de boekhouding van een groot bcdiijf. Daar leverde hij zijp eerste pres tatie: een bijna feilloze handteke ning, die hem tweeduizend gulden opleverde. Maar toen was hij nog te groen en ging de eerste de beste avond aan de rol. Stom n&tuurlijk want de volgende morgen was hij te bei'oex'd geweest om naar zijn werk te gaan en diezelfde dag werd het bedrog met de handtekening ont dekt. Waarna zijn eex'ste kennisma king volgde met de binnenkant van de gevangenis; (wordt vervolgd)' Gelet op de recente ongelukken, nam het gemeentebestuur een uitste kende maatregel, teneinde de weggebruiker nog eens extra attent te maken op de voorrungskruising bij elke oprit Dclingsdijk-Oud Schouwse Dijk- Z - Nieuwlundweg. Grote borden zijn geplaatst, die wel gezien moeten worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 14 door FRANK VAN FALCKENOORT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3