Renesse beleefde weer de jaarlijkse Seliouwse ringrijderij STREEKJNIEliWS Bonn formeel akkoord met overleg Moskou ARAM EN DE BROEDERS DER KVST Israëlische pers over rede van Nasser MIDDELEEUWEN Hippisch ItcliciMli^lu-iilsfcrst Cualcinulaansc rebellen AGENDA KE.NESSE, 23-7. Op het parkeer terrein naast het sportveld aan de Laone te Renes^, werd donderdag middag de jaarlijks terugkerende en door V.V.V. „Renesse Vooruit" geor ganiseerde „Grote Schouwse ringry- dery" gehouden, waarbij gestreden werd om de wisselbeker van de ge meente Westerschouwen. Twee en dertig paarden met hun ruiters na men deel aan dit evenement, terwyl een 600 belangstellenden de verrich tingen met spanning gadesloegen. Voor de aanvang van de wedstrij den begroette jle voorzitter van V.V. V., de heer A. C. W. v. d. Vet, de aanwezigen. Hij hoopte dat iedereen zich op dit folkloristisch feest zou vermaken. De boerenpaarden, die vroeger dergelijke evenementen op luisterden, ontbraken, maar dit werd ruimschoots gecompenseerd door het aantal luxe paarden dat was inge schreven. Er volgde daarna een spannende strijd. Elke rijder mocht driemaal proberen de 3 te steken. Daar er niet veel krachtsverschil was, groeide de spanning na elke rit. Na de drie rit ten waren er twee rijders die zeven maal raak gestoken hadden. Het wa ren Sjaak Egberts en Jan Everwijn, zoon van de burgemeester van Wes- Weer vakantiegangers dupe zwendel prakt ijken AMSTERDAM, 23-7. Rechercheurs van dc Amserdamse politic hebben donderdagmiddag om vijf uur de 27-jarige R. S. aangehouden in ver band met oplichting van een zestal Indonesische Nederlanders, die by hem een reis hadden besteld naar hun voormalig vaderland. Omdat verdachte niet heeft kun nen aantonen, dat hij de f 100.000 die hij van de mensen heeft ontvangen bestemd heeft voor de vliegprijs, is hij door de politie ingesloten en wordt hij voorlopig vastgehouden. De luchtvaartmaatschappij, die de vlucht zou uitvoeren, heeft tot nu toe geen geld ontvangen van ver dachte. S. is directeur van de In ternational Friendship Association in Londen, Waarvan een bijkantoor in Amsterdam is gevestigd. Donderdagochtend 11.30 uur ont stond schade toen een autobus van de R.T.M. bestuurd door J. P. D. uit Haamstede op de Vroonweg, ko mende uit de richting Haamstede bij een inhaalmanouvre plotseling werd gehinderd door een voor hem rij dende Citroen (Lelijke Eend) be stuurd door mej. S. de G. die even eens wilde inhalen. In zijn poging een aanrijding te voorkomen stuur de de buschauffeur zijn wagen naar links. Hij raakte daarbij, na ook de Citroen geraakt te hebben in de li gusterheg naast de weg, die over een afstand van 13 m werd bescha digd:. De 33 inzittenden kwamen met de schrik vrij, evenals de in zittenden van de Citroen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) terschouwen. Laatstgenoemde won uiteindelijk de wisselbeker van de gemeente Westerschouwen en de be ker van de V.V.V. Sjaak Egberts ont ving de beker van manege Verseput. Voor de derde prijs waren drie kan didaten. Ook zij hadden twee ritten nodig, waarna Conny Steur, winna res van Renessese ringrijderij, de derde prijs, de beker van de V.G. in de wacht sleepte. De heer Hoogvliet kreeg als vierde prijs de beker van het geschenkenhuis, Bertus Moerland als vijfde de standaard van de V.V.V. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. Vrijdagnacht en za terdag wordt in "Oerle, gemeente Veldhoven, aan de Bremhut op een weideterrein van twee ha. door de carnavalsvereniging „De Gerste- knauwers" een popfestival georgani seerd. Er worden 8.000 tot 10.000 be zoekers verwacht. Twintig popgroe pen verlenen hun medewerking. SCHIEDAM. Een geweldige brand heeft het noodgebouvvencomplex van het voormalige Spieringshoeklyccum aan de burgemeester van Haaren- laan te Schiedam in de as gelegd. UTRECHT. De omzetten van ju weliers en horlogezaken (2700 detail listen) zijn naar schatting in het eerste halfjaar met elf procent tot rond 400 miljoen gulden gestegen, aldus gegevens van de groep Uur werken, Goud en Zilver van de Utrechtse Jaarbeurs. AMSTERDAM. Bij een inventari satie van hetgeen in de nacht van zaterdag op zondag j.l. uit een apo theek aan het Kattenburgerplein in Amsterdam aan verdovende midde len werd gestolen is thans gebleken, dat ook 45 gram zwaar vergif is ver dwenen. EINDHOVEN. Bij een inval in een pand aan de St. Jorisiaan in Eind hoven werd door de Eindhovense po litie een klandestiene gokgelcgen- heid ontdekt. De roulettetafel, speel- bak en een groot aantal fiches plus f 1400,werden in beslag genomen. AMSTERDAM. De uit Rotterdam afkomstige professor dr. Louis Per- ridon, hoogleraar in de micro-econo mie aan de universiteit in Augsburg is benoemd tot president van de uni versiteit aldaar. Zijn ambtsperiode is drie jaar en twee maanden. HARDENBERG. Wavin N.V. te Hardenberg en Zwolle deelt mede dat Heineken een opdracht heeft ge geven voor de levering van meer dan een miljoen plastic kratten. Met de ze order is meer dan f 8 min. ge moeid. REEWIJK. De rijbaan Utrecht- Gouda van Rijksweg 1 ter hoogte van Reewijk-is drie uur lang ver sperd geweest hadat zich daar een kettingbotsing had voorgedaan. Twee van de vijf daarbij betrokken voertuigen raakten in brand. Er werd niemand gewond. BONN, 23-7. De YVestduitse rege ring heeft donderdag minister van buitenlandse zaken Walter Scheel fcrmcel opdracht gegeven zondag in Moskou besprekingen te beginnen over een niet-aanvalsverdrag. Het kabinet zegt in een verklaring te hopen dat een overeenkomst over het afzien van geweld zal leiden tot een nieuwe basis voor de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek en lot ontspanning in Europa. Dc Westduitse regering legt er de nadruk op dat zij voor Ook Sonja Vigelius ontving een der gelijke standaard. Voor de 8ste t m de 12de plaats waren tenslotte acht gegadigden. Zij kwamen pas na vijf ritten tot de definitieve uitslag: 8. de heer Hoogvliet, 9. mevr. Beije, 10. Dolf Scheerman, 11. Joline v. Hoorn, 12. A. J. Padmos. De heer v. d. Vet bedankte ten slotte allqn die aan het welslagen van dit evenement hadden medege werkt en vroeg burgemeester H. P. Everwijn de prijzen uit te reiken. De V.V.V. kan ook dit jaar weer terugzien op een uitstekend geslaagde ringrijderij, waarbij vooral de vlotte afwerking opviel. willen een akkoord MEXICO CITY. 23-7. De gewa pende rebellenstrijdkrachten van Guatemala (FAR) hebben de Guate- malaanse regering voorgesteld een gesprek te beginnen om een einde te maken aan gewapende botsinen. De regering heeft het aanbod in overweging genomen. Er moet een eind worden gemaakt aan de geweldpleging en dc terreur waardoor het land nu al tien jaar wordt geteisterd, aldus een verkla ring ven de guerrilla's. Zij vonden 't daarom noodzakelijk op landelijk niveau een dialoog te beginnen, over de ware oorzaken van de geweld pleging en de manieren waarop de ze ooizaken weggenomen kunnen worden. ZIERIKZEE Man viel uit mast De heer Jac. van der Spek te Zie- rikzee, schipper op het kustvaartuig Cascade, thans in gebruik als schip voor dc s poet visserij, had het onge- lukt uit de mast te vallen. Hij moest met een gebroken enkel en inwen dige kneuzingen, naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis worden ver voerd. SCHARENDIJKE Strandfeest Door de V.V.V. zal zaterdagmid dag a.s. bij gunstig weer op het strand bij De Koepel een strand feest worden georganiseerd voor kinderen t/m 15 jaar, zowel voor hen die als gast ia Scharendijke en omgeving verblijven, als voor hen die daar wonen. Fraaie prijzen zullen worden toegekend voor het maken van bouwwerken van zand, mozaï- ken en figuren. Na afloop hiervan zullen behendigheidsspelen worden gehouden. Concert Zaterdagavond (25 juli) concer teert in de muziektent aan de Dorpsstraat, de Jeugdmuziekvereni- ging „Muziek Veredelt", dirigent de heer J. Hai'thoorn. dit overleg in Moskou de steun heeft van de V.S., Engeland en Frankrijk, maar waarschuwt er tevens voor dat er geen vooruitgang kan worden ge boekt in de richting van een ont spanning in Europa als er geen po sitieve stappen worden genomen ter verbetering van de toestand in en rond Berlijn. Daarom zal de regering in Bonn niet overgaan tot ratifice ring van een verdrag met de Sow jet-Unie als er niet eerst vorderin gen zijn gemaakt met betrekking tot de kwestie Berlijn. Belangstelling voor Wageningse wanmolen C O O DEN HAAG, 23-7. Dc YVagcningse fictswanmolcii vindt aftrek. De Ethiopische onderminister van landbouw, de heer Werqu Me- kasha, heeft om dc tekening verzocht omdat hy alle dorpssmeden in zijn land ertoe wil bewegen het apparaat na te bouwen. Hij zal misschien van dorpssmeden op dorpstimmerliedcn moeten over schakelen omdat men hem inmiddels uit Nederland een tekening heeft gezonden van een houten uitvoering, in plaats van de origi nele uitvoering in plaatstaal. Een internaat te Pietersburg wil zijn pupillen bonen voorzetten, maar die zullen toch eerst gewand moeten worden. Vandaar dat men ook daar met spoed een tekening wenst te ontvangen. Een wanmolen is een reeds lang bekend apparaat, waarmee een luchtstroom wordt opgewekt, die bij gedorst graan of gedorste bonen kaf en vuil definitief vcrwydert. Agromisa, een in Wagenin- gen gevestigde organisatie die zich bezig houdt met landbouw kundige hulp aan ontwikkelingslanden via zending en missie, heeft die ontwikkelingslanden willen helpen aan een wanmolen die ge makkelijk ter plaatse in elkaar gezet kan worden en die zonder stroom of brandstof maar toch effectief werkt. Dc afdeling land bouwtechniek van de Landbouwhogeschool heeft op verzoek van Agromisa zo'n apparaat ontwikkeld. Het wordt met behulp van een oude fiets met lichaamskracht aangedreven en is heel simpel gebouwd van plaatstaal. Een jon geman, die in Apeldoorn een opleiding autotechniek volgt, heeft het in elkaar gezet toen hy als praktikant op de afdeling land bouwtechniek werkte. Maar ieder ander had het ook kunnen doen, verzekert men op die afdeling. Als werktuigen heeft men er slechts een plaatschaar en een popnageltang by nodig. 65. Flitsend sloegen dc zwaarden van de beide tegenstanders op elkaar, maar dc Schuimer bleek een geducht vechter en Aram moest zijn uiterste krachten inspan nen om dc geweldige slagen te pareren. Terwijl zij voortdurend om elkaar heen- draaiden, wist Aram de andere langzaam maar zeker achteruit te drijven. Een on derdeel van oen seconde verslapte de aan dacht van dc Schuimer, toen hij temidden van dc chaos een rustpunt voor zijn voet zocht. Doch die tijd was voor Aram vol doende. Bliksemsnel ging zijn zwaard in de hoogte en met een formidabele houw sloeg hij de andere het wapen uit de han den. Door dc schok tuimelde dc Schuimer achteruit cn sloeg, ruggelings legen het dek, waar hij volkomen weerloos bleef liggen. overgeleverd aan dc genade van zijn legen- stander. Weer ging het zwaard van Aram de hoogte in, om dc zeerover builen ge vecht tc stellen, toen hij zich plotseling tegenover drie nieuwe tegenstanders ge steld zag. Enkele mannen van de Schuimer hadden het gevaar gezien, waarin hun aan voerder verkeerde cn waren hem Ier hulp gesneld. Vrijdag 24 juli Zicrikzec Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur. ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- toonstelling. Haamstede Avond-rondleiding Zilvermeeuw broedplaatsen. Vertrek Uitkijktoren, 19.00 uur. Noordstraat 8, 10 uur programma Rrrr 70. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 7.30 uur. Ouwerkerk SANTA CRUZ DE TENERIFE. De laatste ogenblikken van het Italiaanse passagiersschip „Fulvia", dal In de buurt van de Canarische eilanden in brand geraakte en zonk. Amerikaanse prijs- wiimares naar Nederland DEN HAAG, 23-7. Maandagmorgen 27 juli arriveren in Nederland de 16- jarige Amerikaanse studente Laurel Shaw Sorenson van de Westfield High school te Westfield (Massachu setts) en een van haar leraren, dc heer Bruce Fitzgerald. Laurel Show Sorenson is tweedo- prijswinnares van een grote opstel wedstrijd voor middelbare scholie ren, die in de gehele Verenigde Sta ten is gehouden over het onderwerp „De rol van Nederland in het erfdeel van onze pilgrim fathers' Bruce Fitzgerald begeleidt haar tij dens de reis van twee weken door ons land, die zij heeft gewonnen. Hoogtepunt van deze reis wordt de tocht die beide Amerikaanse gasten op 1 augustus zullen meemaken met de vloot van ronde- en platbodem- jachten, die de historische zeilreis van de pilgrim fathers van Leiden naar Delfshavcn nog eens zal uit voeren. UTRECHT. De 76-jarige J. v. d. Lóuw uit IJsselslein is in de nacht van donderdag op vrijdag overleden aan de verwondingen van een ver keersongeluk dat hem een weak ge leden op 17 juli is overkomen. Hij reed toen op zijn fiets de Noord IJs- seldijk in zijn woonplaats op zonder voorrang te geven aan een auto. Dorpshuis 20.00 uur, K/ekennymf- verkiezing. Tuincxcursie Slot Mocrmond. Ver trek „Laone" 18.45 uur. Pe Ark 20.00 uur. Optreden Sandy Coast". Middelburg Stichting Kunstzaal Bent hem Jut ting. Expositie Russische ikopon, 9-18 uur. Zaterdag 25 juli Zierikzec Gravensteen, 10-5 cn 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomertcn- toonstelling. Gasthuiskerk, 8-8.30 uur. Interkerke lijk avondgebed. Bruinissc Zomerwoningenpark, 2 uur, ringste ken voor jongens, 's Middag's en 's avonds verdere aktiviteiten van de V.V.V. Haamstede Beatrixweide 14.00 uur. Paarden- evenement. Noordstraat 8, 10 uur programma Rrrr '70. Ouwerkerk Hengelwedstrijd voor de jeugd, van af 1 uur. Opgave bij „De Vier Ban nen". Scharendijke Strandfeest voor kinderen, 13.30 uur. Inl. V.V.V. Scharendijke. Maandag 27 juli Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- loonstelling. Haamstede Noordstraat 8, 10 uur programma Rrrr '70. Middelburg Stichting Kunstzaal Benthem Jut ting. Expositie Russische ikonen 9- 18.00 uur. Dinsdag 28 juli Zicrikzec Gravensteen, 10-5 en 7-9 uur, ten toonstelling „Visserij en Scheep vaart". 'Burgerweeshuis, 10-5 uur, zomerten- loonstelling. Vismarkt: kunst- en antiekmarkt. Havenpark, 20.00-22.00 uur. Optreden Volksdansgroep. Mondragon: wijnfeest/talenteninstuif Haamstede Avondrondleiding Zilvermeeuw- broedplaatsen. Vertrek Uitkijktoren 19.00"uur. Noordstraat 8, 10 uur programma Rrrr '70. Start Camping Voetbaltoernooi. In lichtingen V.V.V. Uw geldzaken vlot en zakelijk geregeld in een prettige sfeer bij de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Uw moderne gezinsbank! Dagelijks geopend WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 25 cn zondag 26 juli Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zic rikzec, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Westhoek - Brouwershaven: elke arts houdt eigen praktijk. Dokter K. van Leeuwen. Bruinissc, lel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter W. Bontkcs. Zicrikzec, lel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden cn dok ter Van Hoorn. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendijke. tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. BERGSMA, Nieuwer kerk, Ooststraat 51. tel. (01114) -1788. neemt waar voor dieren arts Van Roon. De weckcinddiehstcn vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. LAATSTE N I EUWS TEL AVIV, 24-7. De meeste Is raëlische ochtenbladeii zien in pre sident Nassers aanvaarding van het Amerikaanse vredesplan een poging Israël te isoleren en Amerikaanse wapcnlevcranties aan hun land tc verhinderen. Met regeringsgezinde blad „Jeru salem Post" meent dat de Egypti sche president Israël een valstrik heeft gespannen. „De mensen die slechts een oppervlakkige kijk op de dingen hebben, zullen zich waar schijnlijk door deze zogenaamde aanvaarding van de voorstellen van Rogers een rad voor ogen laten draaien. Zij die analyseren zullen begrijpen dat het een kwestie is van taktiek. enerzijds erop gericht Israël te isoleren, anderzijds de Ameri kaanse wapenleveranties aan Israël te verhinderen, terwijl Egypte zelf door de Russen bewapend en ver sterkt blijft worden en na afloop van het tijdelijke bestand gereed zal zijn voor een hernieuwd militair initiatief", aldus het blad. dat hierin volledig wordt bijgevallen door de bladen „Davar" en „Maerhav". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Sloten (loez.): J. L. Couvée, Nieuw-Weerdinge. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstellhig: kandidaat M. J. Oomkes, Bennekom, die te Hij ken (Dr.) dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Vriezenveen drs. A. Hekman, kandidaat te Stads kanaal. Vrije Evangelische Gemeenten Aangenomen de benoeming tot luchtmachtpredikant G. J. Niewök- ner te Apeldoorn, die bedankte voor Winschoten. VECHEL. De 15-jarige José van Sleeuwen uit het Brabantse Vechel is bij een verkeersongeval in haar woonplaats om het leven gekomen. Zij zat bij haar zusje achter op de bromfiets, toen een naast hen rij dende traklor met aanhanger plot seling rechtsaf sloeg, zonder de brommer op te merken. Het is een beetje laf en een beet je oneerlijk, maar om toch een beet je „vrede" te hebben met deze tijd, vlucht ik altijd op kousevoelen naar cle Middeleeuwen, om daarna uitge breid blij te zijn toch maar in 1970 te leven. Hoe is dat b.v. later gegaan met het Romeinse rijk. Men hoort altijd van de ondergang spreken, maar hoe ging dat dan? Om te beginnen hadden de Germanen een halve eeuw nodig om het hecht opgebouw de Romeinse staatsgebouw in puin te krijgen en aan de provincies is dat wel af te zien geweest. De ak kers waren onbebouwd, de sleden verwoest en de dortfen verbrand en de inwoners werden als slaven weg gevoerd of gewoon vermoord. Ver overaar van het Westromeinse rijk was Odoacer, een slim mannetje, die de Romeinen maar een beetje liet doen en alleen zei: „nu hoeven jullie geen wapens meer te dragen; zullen wij wel doen". De Romeinen vonden dat eigenlijk al lang best. Ze bleven geconcentreerd op hun weel derige leefwijze en bespraken de ditjes en datjes van de dag in de badhuizen. Trouwens er was van alles aan de hand. De Rugiërs, een roofzieke stam. aan de Donau, deden roerig en dan waren er de Oost-Gothen, die het juk van de Hunnen hadden afgeschud. Overwinnaar van Odoa cer ivas Theodorik een geweldig man, maar hij kon lezen noch schrijven. Als hij een geschrift moest onder tekenen, gebruikte hij een gouden plaat, met de vier aanvangletters van zijn naam er in gegraveerd. De keizer van Constantinopel was mooi mal met deze Theodorik en toen er tegen de Gothen geknokt moest worden, zou hij helpen. De keizer en Theodorik kregen ruzie en laatst genoemde ging daar eens even het Byzantijnse gebied bestormen. De landbouw in Tliracië werd voorgoed onmogelijk gemaakt door alle boe ren de rechterhand af te houwen zodat ze de ploeg niet meer konden hanterenEen 5e eeuws wreed grapje, dat meestal niet in de schoolboeken staat. Theodorik wilde trouwens weer wel vriendschap met Odoacer en een soort liefcle- en verzoeningsmaal werd aangericht op 3 februari 493 in de stad Ravenna. Tijdens het plech tige maal, kreeg Odoacer een dolk in de rug en (oen men daar toch wel van schrok, zeiden public rela- lionlicden van Theodorik: „Odoacer wilde een samenzwering op touw zetten". Vreemde verhalen verder: toen de Salische Frankenkoning in de ka thedraal van Tours onocst worden gedoopt, ontbrak dc heilige, olie. Maar dc bisschop smeekte dc Heer om hulp cn een duif wit als vers gevallen sneeuw" kwam in de reus achtige ruimte aanvliegen met een flesje zalf in dc bek. En dan dat verhaal van het hof van koning Chllperik. Chilperik was wel aardig, maar de koningin vond de hofknaap Landerik veel leuker. De koning ging nogal eens op jacht en dan gaven de koningin en Lan derik elkaar een kusje. De koning kwam er achter. En wat zei de ko ningin: „geen zorgen jongetje". Hare Majesteit gaf haar dienaars veel wijn en toen de koning terugkwam van de jacht, stielten re hem hun wapens in het lijf. Zei de konigin: dat is een aanslag van de Austra- sische koning Childebert" en gewa pende mannen trokken er fluks op uit. Enzovoorts, enzovoorts, allemaal in dc Middeleeuwen. SCH1 ER FA LAN 1>M N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2