Autocross DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nasser aanvaardt de jongste Amerikaanse vredesinitiatieven Incidenten op Texel Russische wapens voor Libië Twee Duitse technici in Bolivia vrijgelaten Het reisbureaudrama te Amsterdam r Minister wil gesprek met vakcentrales ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 juli 1970 12Gste jaargang Nr. 20441 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, iel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur- M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,95; per maand I 3,per jaar J 34,65. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 O/, B.T.W. In dit nummer/ Het Gemeentemuseam in 1969 Diplomatieke uktiviteit CAIRO, 23-7. Egypte heeft, zo heeft president Nasser donderdag verklaard, de jongste vredesinitia tieven voor het Midden-Oosten van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Rogers, aanvaard. By de opening van de vierde zit tingsperiode van het nationale con gres van de Egyptische eenheidspar tij, de Arabische Socialistische Unie, verklaarde Nasser donderdag in Cai ro, dat Egypte deze voorstellen heeft aangenomen ofschoon ze geen nieu we elementen bevatten dan die voor komen in de resolutie van de veilig heidsraad van 22 november 1967 en door Egypte zyn geaccepteerd, maar door Israël z(jn afgewezen. Nasser zei in zijn rede van mening te zijn, dat „wat met geweld is af- Advertentie Zaterdag 1 augustus Haamstede Aanvang 15.00 uur Terrein op het vliegveld van Haamstede LA PAZ, 23-7. De twee Duitse technici, Eugen Schulhauser en Gün- ther Lerchl. die door Boliviaanse ver zetslieden waren ontvoerd, zyn don derdag vrijgelaten. Dit heeft de Boliviaanse minister van voorlichting bevestigd. Het be richt over de vrijlating kwam van de Amerikaanse maatschappij waar- DEN BURG, 23-7. Een 19-jarige kampeerder uit Utrecht raakte don derdagavond in een cafétaria in Den Burg by een vechtpartij ernstig ge wond. Dex jeugdige toerist was met een haring de eetzaal binnengestapt, maar een ober. die dat niet zinde, verzocht hem de haring buiten op te eten. De ongewenste bezoeker werd zo nijdig dat hij van een gast een glas bier afpakte, het glas stuk brak en met het restant als wapen de ober te lijf ging. De aanvaller kwam te vallen en werd door het glas zo ernstig .aan hoofd en armen gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Herhaaldelijk doen in deze Texel se badplaats incidenten voor. Woensdag werd een autobus en de gasten van een cafétaria met tien tallen eieren bekogeld. Er wordt in het dorp volgens de politie op grote schaal gestolen. Er verdwijnen op merkelijk veel bromfietsen, maar ook worden auto's beschadigd. Zevenheuvelenberg, nabij Groes beek. Rust voor vermoeide en ge wonde voeten, tijdens de derde dag van de Nijmeegse Vierdaagse, die vandaag (vrijdag) zijn einde vinctT. genomen, alleen met geweld terug gewonnen kan worden daar Israël weigert de bezette gebieden te ont ruimen en in plaats daarvan op ex pansie uit is. Wij verklaren tegelijk voor de vrede en voor de oorlog te werken", aldus Nasser, „ons doel is duidelijk, want wij hebben niet het recht ook maar een klein gedeelte van ons land af te staan.op het zelfde moment waarop wij het aan vaarden van de Amerikaanse voor stellen bekend maken, werken wij aan de uitbreiding van onze strijd krachten. Op dit moment zijn 650.000 Egyptische soldaten onder do wa pens", aldus Nasser. Russische steun Nasser vertelde de ruim 1700 ka merleden van zijn partij en buiten landse gasten, dat hij in januari van dit jaar een - indertijd tegengespro ken - geheim bezoek aan de Sowjet- Unie heeft gebracht om de Russen te bewegen luchtafweerwapens te leve ren om de Israëlische luchtaanvallen te kunnen weerstaan. Hij bracht de Sowjet-Unie en de andere commu nistische landen dank voor de steun die zij sinds 1967 hebben verleend. Nasser herhaalde uitdrukkelijk dat de ontruiming der bezette gebieden door Israël de hoogvlakte van Golan (Syrië), de westelijke Jordaan-oever, de Gaza-strook en de Sinai zou die nen te omvattep. Mening van Israël In Israëlische politieke kx-ingen in Tel Aviv verklaarde men dat presi dent Nasser niet heeft gesproken over kwesties als het garanderen van veilige grenzen voor Israël. Ook zei bij de twee technici werkten. Zij wa ren zondag ontvoerd. Veel bijzonderheden over hun vrij lating, zoals tijdstip en plaats, zijn niet bekend. Zij zouden in goede ge zondheid verkeren. De mannen werden gevonden na bij het dorp Teponte, ongeveer 150 km ten noorden van de Boliviaanse hoofdstad La Paz. De tien politieke gevangenen, die eerder door de Boliviaanse regering werden vrijgelaten, in ruil voor de technici, bevinden zich nog steeds in de Chileense havenstad Arica. Zij reizen mogelijk door naar Mexico. Waterstudie randmeren IJsselmeerpoIders DEN HAAG, 23-7. Een werkgroep van deskundigen onder leiding van ir. K. C. Zijlstra, hoofd-ingeneur-di- recteur van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater, is on langs begonnen met de coördinatie van het onderzoek naar de kwaliteit van het water in de randmeren langs de IJsselmeerpoIders. Op verschillende plaatsen wordt het water van deze randmeren in meer of minder ernstige mate ver- or.tieinigd door het vei-vuilde water van riviertjes, bleken en ander wa terlopen en door lozingen van al dan niet gezuiverd afvalwater. De werk groep heeft tot taak deze verontrei nigingsfactoren te bestudei'en en maatregelen voor te stellen om de kwaliteit van het oppervlaktewater in deze meren te beschermen. Het meest urgent is hierbij een nadere bestudering van de kwaliteit van het water in het Veluwemeei\ het Eem- meer en het Gooimeer. hij niet dat Egypte bereid is vrede met Israël te sluiten. De Israëlische regering wenst verder een onvoor waardelijk staken van het vuren zonder tijdslimiet en directe onder handelingen volgens de formule van Rhodos, aldus deze kringen. Prins Bernliard moet liet kalmer aan doen DEN HAAG, 24-7. Prins Bern- haul zal in het kemende seizoen zijn werkzaamheden belangrijk moeten beperken. De prins, die ieder jaar een gron dig medisch onderzoek ondergaat, zal op grond van een vergelijking van de resultaten van de laatste ja ren, zijn tijd anders moeten gaan in delen en het wat kalmer aan moeten gaan doen. Overigens, zo verklaar den artsen die de pi*ins hebben on derzocht, laat zijn gezondheidstoe stand r.iets te wensen over. De be perking van de «werkzaamheden hcudt in, dat de prins verschillende van de in de loop der jaren steeds meer toegenomen funkties zal moe ten neexdeggen. WASHINGTON, 23-7. - De eerste verscheping Russische wapens, in clusief zo'n 20 a 30 tanks, heeft vol gens Amerikaanse autoriteiten, het afgelopen weekeinde plaatsgevon den. Zij wilden daar echter niet on middellijk het ooi-deel aan verbinden dat de revolutionaire junta van Li bië, die de Verenigde Staten- dwon- i gen de luchtmachtbasis Wheelus bij Ti'ipoli te ontruimen, zich nu ook definitief voor de wapenbevoorra- ding naar Moskou heeft gekeex-d. Mexicaanse strijd tegen verdovende middelen MEXICO, 23-7. Helicopters en kleine vliegtuigeh, voorzien van mo derne elektronische apparatuur, gaan een „beslissende slag" leveren tegen de produktie en het vervoer van verdovende middelen in Mexico, zo heeft een functionaris van het Mexicaanse ministerie van justitie meegedeeld. De toestellen zullen op zeer gerin ge hoogte boven de gebieden gaan vliegen waar grote marihuana-plarx- tages waargenomen zijn. De elektro nische apparatuur dient om de aan plantingen te ontdekken. Cm zich in geval van nood te kunnen verdedi gen zijn de piloten uitgerust met mo derne automatische wapens. De elektronische uitrusting en de vlieg tuigen zijn door de Verenigde Staten geleverd. Pool verdacht van spionage in Frankrijk PARIJS, 23-7. Het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs heeft donderdag de Poolse diplomaat Jan Rodak bevolen onmiddellijk het land te verlaten. Rodak, tweede secretaris van de Poolse ambassade in de Franse hoofd stad, wordt verdacht van spionage. De Franse contra-spionagediensten zouden hem al sinds 4 juli in de gaten hebben gehouden. SOUTHAMPTON. - Met opgehe ven handen geven de havenarbei ders i>an Southampton te kennen, dat zij akkoord gaan met het voor stel ook geen aan bederf onderhevig zijnde goederen te lossen tijdens de havenstaking. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's |J Op een harde knoest past J jj een scherpe beitel. SCHIPHOL, 23-7. De 25-jarige directeur D. van de Kreeft van het Amsterdamse reisbureau Flatcar heeft donderdagavond verklaard, dat de hele affaire, dat enige tien tallen mensen hun vakantie niet door zagen gaan of slechts na veel moeite en met veel hulp op het nip pertje toch konden redden, alleen de schuld is van de Duitser J. Hak, de touroperator. Arabier onderminister jn Israël TEL AVIV, 23-7. Een Arabisch lid van de Knesseth. de Mapam-afge- vaardigde Aziz Zouabi, is benoemd tot onderminister van volksgezond heid, aldus meldt het Isx*aëlische blad „Haaretz". Aziz Zouabi, die is geboren in Na zareth, wordt indien het bericht juist is. de eerste Arabier die zit ting heeft in de Israëlische regering. De Mapam zou voorts de benoe ming van Victor Chemtov tot minis ter van volksgezondheid en van Na than Peled tot minister van integra tie hebben goedgekeurd. Ned. Rode Kruis helpt Cambodja en Z.-Vietnam DEN HAAG, 23-7. Het Nederlandse Rode Kruis heeft donderdag 10.000 Zwitserse francs ovex-gemaakt aan de Liga van Rode Kruisverenigin gen te Genève als bijdrage in de hulpverlening aan enkele honderd duizenden vluchtelingen in Cambod ja en Zuid-Vietnam. Het gaat hier enei'zijds om Cam- bodjanen, die ten gevolge van de politieke en militaix-e ontwikkelin gen in hun land sedert de 18e maart van dit jaar uit hun huizen hebben moeten vluchten, anderzijds om Vietnamezen die onder zeer moei lijke omstandigheden uit Cambodja naar hun land van herkomst trach ten terug te keren. Van een laatste groep, die daarin zeer onlangs is ge slaagd, is in Genève vernomen dat deze ten gevolge van ziekte en on dervoeding in een zeer slechte licha melijke toestand vex-kex-en. De Liga van Rode Kruisverenigingen steunt zowel het Cambodjaanse en Vietna mese Rode Kruis met tenten, klex-en, voedsel, slaapmatjes, medicamenten en keukenuitrustingen. Ontwikkelingssteun 1969 in cijfers PARIJS, 24-7. De totale financiële steun (steun voor ontwikkelingshulp van de Overheid en andere bedragen uit de Overheidssector en particulie re sector) die door de 16 landen die lid zyn van het Comité voor Ont wikkelingssteun (C.A.D.) van de Or ganisatie voor Economische Samen* wei king en Ontwikkeling (Oeso) aan cntwikkelings'anden wordt ver schaft is in 1969 gestegen tot 13,3 miljard dollar. Dit wordt gemeld in een vrijdag vet schenen verslag over 1969 van de C.A.D. Hoewel dit een stijging van o.l miljard dollar to.v. het totale steunbedxag van 1968 betekent, is dit slechts 0,72 procent van het bruto nationaal px-odukt van de gezamen lijke landen die lid zijn van dc C.A.D. in 1969 tegen 0,79 procent in 1968. De door de regeringen verleen- de ontwikelingshulp is met 4 pro cent toegenomen tot 6,7 miljard dol lar in 1969 tegen 6,4 miljard dollar in 1968. Verwachting tot zaterdagavond: Koeler Enkele buien maar ook opklai'ingen; matige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind; iets lagere middagtempe- ra turen. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min.-temperaturen; 0 tot 4 graden onder normaal. Max.-tempei'aturen: 1 tot 5 gi*aden onder normaal. Kans op een dx*oge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 px-ocent. 25 juli. Zon op 4.50, onder 20.42. Maan op 23.03, onder 13.51. 26 juli. Zon op 4.52, onder 20.40. Maan op 23.23, onder 15.21. 27 juli. Zon op 4.53, onder 20.39. Maan op 23.51, onder 16.41. Laatste kwartier: 25 juli (12.00). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 juli 7.59 v.rn. 26 juli 8.44 v.m. 27 juli 9.45 v.m. BROUWERSHAVEN 25 juli 7.47 v.m. 26 juli 8.35 v.m. 27 juli 9.39 v.m. Doodtij: 27 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een as van hogedruk boven centraal Europa en een lage drukgebied nabij Ierland staat in onze omgeving een zuidwestelijke stroming, waarmee in het afgelopen etmaal iets warmere lucht werd aan gevoeld. Stroomopwaarts is echter weer koclex-e lucht in aantocht die voorafgegaan wordt door een kou front. dat vrijdagmorgen bij Bretag- ne was aangekomen. Dit front wordt gemarkeerd door een omvangrijk re- gengebied dat ook Nederland vrijdag niet ongemoeid zal laten. Aangezien de depx-essie bij Ierland ook mee in no'ordoostelijke richting koerst, moet verwacht worden dat de wind geleidelijk gaat ruimen en dat in het weekeinde met een noord westelijke luchtstroming de tempe ratuur niet tot hoge waarden zal stijgen. v 20.10 n.m. 20.59 n.m. 22.09 n.m. 20.10 n.m. 21.01 n.m. 22.11 n.m. Deze zou onder meer voor bureau Flatcar appax-tementen hebben ge huurd in met name de Spaanse toe- xistenplaats Sitges, een veertigtal kilometers ten zuiden van Bax-celo- na. De heer Van de Kleeft zei bij zonder geschokt te zijn door de praktijken van dë heer Hak, die niet alleen hem maar tevens onder ande re de x*eisbureaus D-tours, van het Dirk van den Bx;oek concern uit Amstex'dam zeer hebben bena deeld. Het ergste vond de heer Van de Kreeft, dat zovelen nu een va kantie, waar zij zolang voor .ge- spaard en naar toe geleefd hebben op het laatste moment „een vrese lijke klap hebben gekx-egen". Amerikanen ontruimen basis in Vietnam SAIGON, 23-7. Amerikaanse troe pen hebben dondei'dag een strate gische artilleriebasis in het noorden van Zuid-Vietnam ontruimd na zware aanvallen van Noordvietna- mese troepen en Vietcong-eenheden, zo heeft liet Amerikaanse opperbe vel in Saigon bekend gemaakt. Bij de gevechten om de basis zijn aan Amerikaanse zijde minstens 12 man gesneuveld. Waarnemers in Saigon zien in de ontruiming een duidelijke militaire overwinning van de Vietcong en de Noordvietnamezen. Strenger wapenembargo tegen Zuid-Afrika NEW YORK, 23-7. Met twaalf stemmen voor en drie onthoudingen (Frankrijk, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk) heeft de Veligheidsx-aad donderdag aange drongen op versterking van het wa pen-embargo tegen Zuid-Afrika. Op alle landen wox-dt een beroep ge daan „onvoorwaaxdelijk en zonder enig voorbehoud" alle wapenverko pen aan Zuid-Afrika te verbieden. Mislukte ontvoering RIO DE JANEIRO, 24-7. Guerril lastrijders hebben getracht de Ame rikaanse consul in Recifé in Noord- Oost-Brazilië te ontvoeren. Het in cident deed zich naar het schijnt vorige week al voor, maar de politie wil er niets over meedelen. Er ontstond een vuuxgevecht op straat tussen de guerrillastrijders en leden van de veiligheidsdienst, waarbij een der ontvoex-dex-s werd gewond. Drie van hen wei'den gear- resteei'd. DEN I1AAG, 23-7. Minister B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zich donder dag namens de regering in een schryven gericht tot het overlegor gaan van de drie vakcentrales, en het orgaan voor een bespreking uitgeno digd. Dc regering heeft zich in de afgelo pen maanden regelmatig bezigge houden met de toenemende spannin gen in de Nederlandse economie. In verschillende landen, waaronder ons land. zyn reeds maatregelen geno men of worden maatregelen overwo gen om dc inflatoire ontwikkeling het hoofd te bieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1